Bochum met Reekers en Plomp verslaat Hamburg Den Boer weer succesvol Helder wint publiek Sparta voor zich ER üE GRENZEN' Kenya verslaat Liberia Vraagprijs voor Kiprich is struikelblok voor Feyenoord Lengkeek moet stoppen Zwarte dag voor Austria PAGINA 12 SPORT MAANDAG 14 AUGUSTUS 1989 WAALWIJK (ANP) André Hoekstra blijkt zo langzamer hand voor RKC van onschatba re waarde te zijn. De midden velder had met twee doelpun ten een belangrijk aandeel in de zege die RKC behaalde op FC Groningen: 3-1. Het is dan ook niet vreemd dat het Waalwijkse bestuur de vraagprijs voor de oud-Feyenoorder inmiddels heeft opgeschroefd tot 2,5 mil joen gulden. RKC had zich nauwelijks een beter begin van de competitie kunnen wensen. Slechts in de openingsfase ging er het een en ander fout. Een fout in de Waal wijkse verdediging werd door PSV laatste LA CORUNA (DPA) - PSV is in het voetbaltoernooi in La Coruna vier de en laatste geworden. Na de ne derlaag van 1-3 tegen Bayern Mün- chen verloor de landskampioen zondagavond ook het duel om de derde plaats tegen Real Madrid. Dit maal waren de cijfers 2-4 na een ruststand van 1-3. Toernooiwinnaar werd Bayern, dat in de finale wel raad wist met Steaua Bukarest: 4-1 na 2-1 bij de rust. Kohier gaf voor 45.000 toe schouwers de Westduitse ploeg al in de achtste minuut de leiding. Laca- tus kon in de 25e minuut nog wat te rugdoen voor Steaua. maar vlak voor rust gaf Kastenmaier Bayern opnieuw een voorsprong, die in de tweede helft werd uitgebreid door Bender (58e minuut) en Johnson (een minuut voor tijd). Groninger-aanvoerder Van Dijk simpel afgestraft. Het was slechts een incident. De ploeg van Hans Westerhof kon geen vat krijgen op de voortdurend van positie wisselende Waalwijkse spit sen. Daar kwam nog bij dat de sa menwerking tussen de Groningse spelers ver te zoeken was. Bogers, Moniz en Hoekstra waren de opvallendste spelers bij RKC. Niet toevallig waren zij betrokken bij de Waalwijkse treffers. Bogers stelde Hoekstra met een strakke voorzet in staat PSV-huur- ling Lode wij ks met het hoofd te kloppen. De ijverige Moniz zette RKC na een combinatie met Van de Wiel op 2-1. RKC had daarna twee keer het geluk dat Van Hintum tot twee keer toe op de juiste plek stond om een Groningse treffer te voorkomen. Het was een van de laatste wapenfeiten van Groningen. Het derde doelpunt van RKC, hal verwege de tweede helft, was ge heel in het beeld van de wedstrijd. De thuisploeg voetbalde niet bij zonder goed, maar was desalniette min beter dan de gasten. De remisekoning van de vorige competitie ging op de oude voet verder. Op basis van de 1-1 tegen Roda JC lijkt er bij FC Twente niets nieuws onder de zon. Maar oefen- meester Theo Vonk moest met een enigszins verzwakte formatie het seizoen openen. Hij diende door de schorsing van Rutten en de blessu re van Paus zijn centrale duo in de defensie vervangen en kon even min een beroep doen op Schmidt (lieskwetsuur) en Gaasbeek (fami lieomstandigheden). De nieuwe spelbepaler Stef- fenson werd daardoor noodge dwongen de leider van de verdedi ging, waarin voorts de 18-jarige Kar- nebeek debuteerde. ,,We hebben nog niet één keer in de dezelfde for matie kunnen oefenen en ook niet in de opstelling zoals ik die voor ogen heb. Daarom had ik er vooraf eigenlijk een beetje een zwaar hoofd in", erkende de coach, wiens ploeg nu drie keer achtereen uit moet spelen. „Maar ik heb de in druk dat we, als we compleet zijn, toch wat flitsender zijn dan vorig i wel eens kunnen klop- Dat pen. Vooral de uitblinkende Peeper manifesteerde zich tegen Roda als een aanwinst van formaat. De be hendige spits Nielsen zal ongetwij feld zijn draai vinden als zijn ploeg- makkers hem beter in de combina ties gaan betrekken. De nummer drie van de laatste twee seizoen zocht vijf kwartier naar een bres in de defensie van Roda. Alvorens die te vinden moest Vonk een striemend fluitconcert over zich heen laten komen, omdat hij de zeker niet falende Nijenhuis verving door de snelle Zwijnen- berg. Twee minuten na zijn entree bewees de invaller „het gelijk" van de trainer. Zwijnenberg brak op rechts door en schoof de bal voor de voeten van Lipponen: 1-0. Terwijl Twente nog feest vierde sloeg Roda direct terug Hofman ontdeed zich van Peeper en pas seerde ook doelman De Koning: 1-1. Daarbij bleek het, zodat trainer Jan Reeker van Roda, dat de geschorste Van Loen node miste, kon spreken van een „goede opening". Terecht beklaagde Reeker zich niet over een gebrek aan geluk bij een fraaie boogbal van Groenendijk tegen de Ambities Volendam heeft ambities. In het derde opeenvolgende eredivisie- jaar, een evenaring van het record uit het begin van de zestiger jaren, wil de semi-prof organisatie uit het vissersdorp de aansluiting met de subtop definitieve vormen geven. Trainer Steegman mikt op de tiende plaats, manager Brouwer op de achtste. In dat streven is het resultaat hei lig voor Volendam. De punten zijn belangrijker dan de amusements waarde. Daarover bleek zondag in de openingswedstrijd tegen Haar lem in de Volendamse gelederen geen enkel misverstand te bestaan. Frank Berghuis, de nieuwkomer van PSV, was na ruim een half uur verantwoordelijk voor de positieve premiere (1-0). De 22-jarige linker-vleugelaanval- ler, door PSV eercjer uitgeleend aan VW en PEC Zwolle en in het zo- mer-reces definitief verkocht aan Volendam, stond aan de basis van de enige wanklank in de sportieve - André Hoekstra. noordhollandse derby. Na een half uur schopte hij moedwillig Aad Mathot van Haarlem uit het veld. De van de amateurclub Onze Gezellen overgekomen rechtsbuiten werd met een vermoedelijke kuitbeen breuk naar het streekziekenhuis vervoerd. Arbiter Uilenberg stond tien meter van het gebeuren af, maar weigerde de onbezonnen actie te bestraffen. Zelfs geel bleef de on besuisde Berghuis bespaard. Drie minuten na het incident brak hij de wedstrijd open. Haarlem leed balverlies op het middenveld en Volendam kwam met drie tegen twee in een numerieke meerder heid. Hoewel Vermes en Burleson in kansrijkere posities stonden, so leerde Berghuis door het hart van de Haarlemse verdediging. De soli de spelende Metgod had geen ver weer op zijn droge schuiver (1-0). Ondanks verlies Rotterdammers tegen debutant NEC Uitblinken en toch verliezen. Het overkwam Glenn Helder gisteren bij zijn debuut voor Sparta. (foto ROTTERDAM (GPD) Feyenoord-bestuurslid mr. Cees Ultee is hel afgelopen weekeinde naar Hongarije afgereisd om de transfer van Joz- sef Kiprich af te ronden. Technisch direkteur Cor van der Gijp besloot zaterdag af te zien van een bezoek aan de wedstrijd Ujpest Dozsa-Tata- banya, waarin Kiprich was te bewonderen. Het bestuur van Feyenoord vond het bij nader inzien beter direct te onderhandelen met de Honga ren. Voorzitter Carlo de Swart: „Het gevaar bestond dat Kiprich op een andere positie zou spelen, waardoor de technische mensen niets wijzer zouden worden. Pim Verbeek is ervan overtuigd dat Jozsef Kiprich een aanwinst is voor Feyenoord en wij willen er alles aan doen om de trainer tevreden te stellen". Volgens De Swart was de vraagprijs van het Hongaarse sportcomité, aan wie Kiprich formeel toebehoort, vooralsnog veel te hoog. „We ho pen dat daar nog wat vanafkan, evenals van het salaris dat Kiprich be dingt. Ook als de zaak vandaag niet rondkomt, houden we een optie op hem tot 20 augustus". ROTTERDAM "Dat jongetje van de amateurs steelt de show", klonk het gistermiddag uit de mond van een Sparta-supporter. Glenn Helder kreeg na zijn eredivisiedebuut op Spangenin ieder geval niet de schuld van de nederlaag van zijn Rotterdamse werkgever tegen NEC: 1-2. De 20-jarige voormalige Rooden- burger had zich een fortuinlijker be gin van zijn carrièere als profvoet baller kunnen voorstellen dan het verlies tegen de Nijmeegse debu tant, maar de linkerspits wist met een aantal fraaie acties het publiek in Spangen voor zich te winnen, ter wijl de falende Peter Houtman de rol van zondebok kreeg toebedeeld. Tot zijn grote verrassing hoorde Helder woensdag dat hij een basis plaats had veroverd. "Het ging goed in de voorbereiding, bij iedere in valbeurt lukte er wel iets. Met name het samenspel met Michel Valke, als linkshalf, liep toen uitstekend. Het was heel leuk dat het publiek al mijn naam ging roepen." Omdat Helder ook zijn verdedigende taak onder de knie had gekregen, gaf Baan hem een kans. "Hij had altijd gezegd dat ik nog moest rijpen en groeien, ik was nog te jong en te on- Heel belangrijk was dat bij balverlies mijn man niet over me heen mocht komen. Maar ik leer hier heel snel, vooral van Valke en Mike Snoei. Vandaag moest ik bij voorbeeld blijven liggen na een overtreding", aldus de debutant. Als directe tegenstander trof Hel der de van Wageningen overgeko men snelle en sterke ex-Ajacied Desmond Gemert. In de eerste helft had Helder duidelijk moeite met de kort dekkende Gemert, ook omdat de uitblinkende Valke over het hele veld te vinden was en maar weinig op de linkerflank. Na de pauze voel de hij zich beter thuis en leverde Helder een paar van zijn bekende strakke voorzetten af, waarbij Vu rens telkens net te kort kwam. Bo vendien werd Gemert tweemaal dol gedraaid en gedwongen hardhan dig aan de noodrem trekken. Helder trof het niet dat zijn ploeg onnodig verloor, woensdag naar Roda JC moet en zondag in Amster dam tegen Ajax speelt en waar schijnlijk met nul uit drie de compe titie begint. Wel prijkt de frêle spits pontificaal op de eerste rij op de elf talfoto en kent de halve tribune zijn naam. Geen gek begin voor "het jongetje van de amateurs". NEC doet er goed aan niet te veel waarde te hechten aan de gelukkige overwinning. De Rotterdamse club is al jaren geen stevige subtopper meer. Bovendien won NEC als nieuwkomer vier jaar geleden bij de seizoensopening ook van Sparta, maar uiteindelijk degradeerde de Nijmeegse club in hetzelfde seizoen toch weer naar de eerste divisie. "NEC behoort met Sparta tot de clubs, die blij moeten zijn met elk punt", bleef trainer Looyen na af loop van de succesvolle ouverture terecht nuchter. "Gezien onze zwakke oefenperiode had ik niet op een overwinning durven rekenen. Dit scheelt ons minimaal vijfdui zend toeschouwers bij onze thuis wedstrijd zondag tegen FC Twen te." Een financiële opsteker kan de glorieuze winnaar van de nacompe- titie prima gebruiken. De selectie is met vijftien man vooralsnog te smal, zeker met het oog op de krachtenverslindende speelwijze van NEC. "Er moet links op het middenveld een speler bijkomen", benadrukte Looyen. "De komende week testen we een voor mij nog on bekende Deen (Birne). Pogingen om Matthaei van Haarlem of Wilson van Go Ahead Eagles over te ne men, zijn helaas mislukt." In de eerste helft van het kwalita tief uiterst magere duel zag het er nog niet naar uit, dat het fysiek ster ke NEC zou gaan winnen. Sparta, zonder Lengkeek, Van den Berg en Olde Riekerink (allen geblesseerd), was in technisch opzicht de betere ploeg en brak op de flanken regel matig gevaarlijk door. De voorzet ten van de behendige Helder (ex- Roodenburg), met Valke het enige lichtpuntje aan Sparta-zijde, wer den door de statische Houtman ech ter pover verwerkt. Ook na de rust waren de beste kansen aanvankelijk voor de Rot terdammers. NEC-doelman Brook- huis groeide echter tot grote hoogte. Halverwege de tweede helft klopte Radstaat uit een voorzet van Arts met een diagonale kopbal Sparta- goalie De Goey in de verre hoek, 0-1. Het was de eerste echte scorings kans voor NEC. Een grove fout van De Goey besliste de wedstrijd: Kooien scoorde. Sparta kwam door een late treffer van Houtman nog wel terug tot 1-2. ROTTERDAM (ANP) - Op me disch advies heeft Ronald Leng keek besloten zijn loopbaan als betaald voetballer bij Sparta met onmiddellijke ingang te be ëindigen. De 29-jarige Rotter dammer kreeg het afgelopen weekeinde in het Haagse Leij- enburg-ziekenhuis te horen, dat het onverstandig zou zijn met sporten op topniveau door te gaan. Lengkeek, voor wie in middels de afkeuringsprocedu re in werking is gezet, tobt al ja ren met slijtage aan de heup. „Ik had me juist zo op dit sei zoen verheugd", liet Lengkeek gisteren gelaten weten. „De pijn in mijn linkerheup was hele maal verdwenen. In de oefenpe riode kreeg ik echter last van mijn andere heup. Het bleek om dezelfde slijtage-verschijnselen te gaan. Het heeft nu geen zin meer om opnieuw met revalide ren te beginnen. Ik wil over een paar jaar niet in een rolstoel zit ten." Lengeek, in het dagelijks le ven ambtenaar op het stadhuis van Rotterdam, debuteerde op zeventienjarige leeftijd in de hoofdmacht van Sparta. Hij speelde in totaal 241 competitie wedstrijden, waarin hij 92 keer scoorde. Lengkeek gaat zich nu volledig toeleggen op de paar- desport. Sparta heeft volgens trainer Baan geen geld in kas om een vervanger van Lengkeek aan te trekken. Reker zoekt naar doelman ENSCHEDE (ANP) - Roda JC blijft op zoek naar een een doel man van klasse. Roda-tainer Jan Reker was zich zaterdag na af loop van openingswedstrijd in Enschede bij FC Twente nijdig over het advies van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal de Pool Henryk Bolesta geen werkvergunning te verlenen. „Er zou potentieel genoeg in eigen land zijn", schamperde Reker. „Maar wij hebben overal gezocht tot in Denemarken en de DDR toe. Dat advies is bela chelijk." Gelukkig heeft Smits goed gekeept. Ondanks zijn leeftijd van 34 jaar. Wij blijven zoeken naar een topper in de goal." HAMBURG (DPA/SID) - Na drie speeldagen kent de Bundesliga vijf koplopers. Bij het rijtje Kaiserslau- tern, Eintracht Frankfurt en Bayern München, die alle eerder deze week reeds speelden, voegden zich zater dag 1. FC Köln en VfB Stuttgart. Köln versloeg Uerdingen (3-2), Stuttgart won van Waldhof Mannheim (1-0). De Nederlandse spelers in de hoogste afdeling van de Westduitse voetbalcompetitie hadden reden tot een feestje. Reekers en Plomp, dit keer beiden in de basis, wonnen met VFL Bochum van Hamburger SV, 3-1. Voor Bochum, dat vorig sei zoen ternauwernood aan degradatie ontsnapte, betekende het de eerste overwinning na negen speeldagen. Op 29 april juichte de ploeg het laatst. Ook toen was het slachtoffer HSV. De overwinning van Bochum was verdiend. Het was slechts aan de Hamburgse doelman Gölz te dan ken, dat de nederlaag van de favo rieten uit het noorden niet hoger uitviel. Pas in de laatste tien minu ten zorgden Kempe en Leifeld voor de beslissing. Tot dat moment was het 1-1, door treffers van Wegmann (Bochum) en Von Heesen (HSV). Werder Bremen nam revanche voor de aan het einde van het vorige seizoen geleden nederlaag (4-1) in de bekerfinale te West-Berlijn tegen Borussia Dortmund. In Bremen werd het nu 2-0 voor de thuisclub, die daarmee de aansluiting met de top behield. Rufer scoorde als enige Werder-speler. Dat hij dat met de hand deed zag iedereen, behalve de scheidsrechter. Helmer tikte in ei gen doel. Beide doelpunten vielen in de eerste helft, waarin Bremen sterker was. Köln, vorig seizoen tweede achter Bayern München, bezorgde Uerdin gen de eerste nederlaag van het sei zoen, 3-2. De ploeg van trainer Daum, die woensdag tegen mede koploper Kaiserslautern speelt, toonde bovendien in vorm te zijn. Povlsen, die volgend seizoen bij PSV speelt, maakte voor rust de openingstreffer. Na de gelijkmaker Witiczek brachten Janssen en Górtz het verschil op twee doelpunten. Beide keren tekende Littbarski voor de voorbereiding. Witiczek scoorde nog tegen voor de thuis club. VfB Stuttgart dankte zijn moeiza me overwinning tegen Waldhof Mannheim voor een belangrijk deel aan Basualdo. De Argentijnse aan winst van de ploeg van Haan was niet alleen uitblinker in het povere duel, maar bereidde bovendien het enige doelpunt van Kastl voor. Haan was tevreden. Fritz V/alter van Stuttgart transporteert de bal stijlvol in de richting van het doel v Waldhof. De poging mislukte, maar Stuttgart won wel. Winst Luzern ZURICH (SIZ) FC Luzern heeft de voetbal competitie van Zwitserland zijn eerste over winning van het 'oen ge boekt. De te genstander van PSV in het toer nooi om de Eu ropese beker ir landskam pioenen, ver sloeg het laag geklasseerde Wettingen, 1-0. Voor 9500 toeschouwers slaagde de Zwitserse kam pioen er niet in m afstand te nemen. Het bleef bij een doelpunt van Wehrli, in de 59e minuut. Xa- x Neuchatel behield de lei ding op de rang lijst. De ploeg leed deson danks de eerste nederlaag, 1-2 bij Aarau. WENEN (APA) - Voor Austria Wien, binnenkort tegenstander van Ajax in het toernooi om de UEFA-beker, was het een zwar te dag in de voetbalcompetitie van Oostenrijk. De lijstaanvoer der, dit seizoen nog ongeslagen, leed een kansloze nederlaag van 1-4 in de 179e derby tegen Ra pid. Het gebeurde voor de ogen van 25.000 toeschouwers, onder wie Tonnie Pronk, die namens Ajax-trainer Beenhakker spio neerde. Bij rust stond Austria al ach ter met 0-2. Degeorgi schoot in eigen doel, Kranjcar scoorde voor Rapid. Dezelfde spelers zorgde na rust voor de derde treffer van Rapid. Pfeifenberger completeerde het kwartet. Voor Austria was Aigner succesvol, vanaf de strafschopstip. Austria speelde de laatste tien minuten met een man minder. Seker- lioglu werd, na twee gele kaar ten, uit het veld gestuurd. Prohaska, verantwoordelijk voor de technische leiding van Austria, sprak van een incident. „Ik verbind aan deze nederlaag geen conclusie. Het eigen doel punt in de beginfase betekende een harde klap voor mijn ploeg. Bovendien werd ons bij een ach terstand van 0-2 een strafschop onthouden. Hadden we die wel gekregen, dan had ik het nog niet geweten." PARIJS (ANP/Reüter) - Piet den Boer heeft zijn waarde voor Bor deaux zaterdag bewezen. Door een doelpunt van de Nederlandse aan valler versterkte Girondins zijn lei dende postie in de hoogste afdeling van het Franse voetbal. De ranglijst aanvoerder zegevierde met 1-0 bij Lille. Den Boer besliste het duel in de negende minuut van de tweede helft. Nantes en Marseille verspeelden een punt, zodat de voorsprong van Bordeaux na vijf wedstrijddagen twee punten bedraagt. Paris St Ger main en Toulon kwamen door zeges op gelijke hoogte met de achtervol gers. Marseille, dat kapitale aankopen heeft gedaan, komt nog niet tot in drukwekkende prestaties. Bij Nice werd het 1-1. Jean-Paul Papin, de topscorer van vorig seizoen, bracht de titelhouder op voorsprong. Uit een strafschop maakte de Luxem burger Robby Langers gelijk. Inter national Eric de Meco (Marseille) en Eric Roy (Nice) werden wegens grof spel van het veld gezonden. Nantes moest een gelijkspel toe staan aan Toulouse. Elf minuten voor tijd maakte Le Guen vrij van elf meter gelijk- Marcico had voor Toulouse, ook uit een strafschop, de score geopend. Door de eerste uitzege van het sei zoen kwam Paris SG op het niveau van Nantes en Marseille. Doelpun ten van Safet Susic en Jean-Fran- cois Charbonnier brachten de hoofdstedelijke formatie langs St. Etienne (2-1). De tegentreffer kwam op naam van Rob Witschge. De Hongaar Gyorgy Bognar was met twee goals matchwinner voor Tou lon in het duel met Brest (2-0). In een wedstrijd voor de tweede voorronde in de Afrikaanse groep 2 van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal heeft Ke nya zaterdag in Nairobi met 1-0 ge wonnen van Liberia. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. In de groep leidt Kenya met vijf punten uit vijf wedstrijden. Voor de Afrikaanse groep B speelden voorts Egypte en Malawi tegen elkaar. Egypte won voor 100.000 toeschouwers met 1-0 door een treffer van Abdel-Rasoul in de 28ste minuut. Egypte leidt nu in de ze groep met zes punten uit vijf wedstrijden voor Kenya en Liberia met 5 uit 5. Malawi staat onderaan met 4 uit 5. In groep A van de twee de ronde van hét kwalificatie-toer nooi voor de eindronde van wereld titelstrijd won Ivoorkust gisteren met 5-0 van Zimbabwe. Algerije gaat met vijf punten uit drie duels nog steeds aan kop in Groep A, ge volgd door Ivoorkust op een achter stand van één punt. Cameroun behaalde in groep C een benauwde zege (2-1) op Gabon en heeft nog steeds kans op het be reiken van de eindronde van de we reldtitelstrijd. Met Nigeria heeft Ca meroon nu zeven punten uit vijf wedstrijden. Dundee United koopt Van Duren DEN BOSCH (ANP) - Mart van Duren speelt de komende vier seizoenen voor Dundee Uni ted. Dé aanvaller, vorig sei zoen met vijftien doelpunten topscorer van BW Den Bosch, ging vrijdag akkoord met de aanbieding van de Schotse ploeg. Gallego verhuist naar Udinese Ricardo Gallego speelt het komen de seizoen voor de Itaiiaane club Udinese. Gallego, die vele keren in de nationale ploeg van Spanje speelde, komt van Real Madrid. Udinese maakt dit seizoen zijn ren tree in de Serie A van Italië. LONDEN (ANP) - Liverpool heeft zaterdag in Londen de wedstrijd om het Charity Shield, de traditionele opening van het nieuwe voetbalseizoen in Engeland, gewonnen. Bekerwinnaar Liverpool versloeg kampioen Arsenal in het Wembley stadion in Londen voor ruim 63.000 toeschouwers met 1-0. De enige treffer kwam in 31ste minuut op naam van Peter Beardsley. Op de foto AP toont Liverpool-aanvoerder Alan Hansen de trofee.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12