LEIDSCH DAGBLAD FXTRA Ontduiken voetbalpas toegestaan Smalhout: medische fouten verdwijnen vaak in doofpot LEIDSCH DAGBLAD Belg vindt zeshoekige slanke-lij n-frites uit Minister Van Dijk doet vergeefse oproep aan Den Haag Sovjetunie waarschuwt de Polen voor koers zonder communisten Dollar vliegt omhoog op valutamarkten Arts geschorst wegens zelfbedachte aids-therapie Botulisme geconstateerd in Leids polderpark Cronesteijn ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39009 Prijs fl. 1,25 BRUSSEL (ANP) - De tot ver over de grenzen vermaarde Belgi sche friet staat op de drempel van een nieuwe jeugd. Als het aan aardappelhandelaar Robert Stroobandt uit Beernem bij Brug ge ligt, stappen de ware liefheb bers binnenkort massaal over op een zeshoekige variant. Bij het Benelux-merkenbureau in Den Haag heeft hij al patent genomen op de zeshoekige friet. Het bekende aardappelprodukt in zijn klassieke vorm raakt de laatste tijd uit de gratie. De Belg geeft weer meer geld uit aan eten, maar stelt steeds hogere eisen aan kwaliteit en voedingswaarde. Ook de Belgische consument wil slank en gezond door het leven gaan. De oude voorliefde voor van frituurvet druipende en met forse klodders tartaarsaus over goten staafjes aardappelzetmeel lijkt bekoeld. Produktinnovatie is dus drin gend geboden. Volgens Stroobandt, die zijn produkt heeft laten analyseren door voe dingsspecialisten aan de univer siteit van Gent, neemt de zeshoe kige friet minder vet op en is er minder risico vcor veroranding aan de hoeken. De fabrikant van voorgebakken friet kan dus be sparen op frituurvet. De consu ment krijgt een leuker en gezon der produkt voorgeschoteld. De uitvinder merkt bovendien op dat de zeshoekige friet iets dik ker en zwaarder kan worden ge sneden, omdat hij wat slanker oogt dan de vierkante. De aardap- pelsmaak blijft daardoor beter bewaard. Mogelijk treedt ook minder snijverlies op, zodat de producent meer rendement uit zijn aardappel kan halen. Stroobandt is nu op zoek naar een ondernemer die wil investe ren in een industrieel snijrooster voor zijn friet. "Ik hoop dat ik een binnenlandse kandidaat kan en gageren, teneinde onze reputatie als frietland een nieuwe impuls te geven", aldus de aardappelhan delaar. Unieke nederzetting AMSTERDAM (ANP) Medewer- kers van de Universiteit van Am sterdam hebben langs de Maas bij het Limburgse Gennep unieke overblijfselen van een Germaanse nederzetting uit de tijd van de volksverhuizing blootgelegd. De vondst zou van groot wetenschap pelijk belang zijn, omdat er over ne derzettingen uit de roerige over gangsperiode van de Romeinse tijd naar de Middeleeuwen zeer weinig bekend is. De universiteit meldde gisteren dat de vestigingsplaats door een Frankische stam moet zijn gesticht. Twee constructiewerkers houden de wacht v teit had opgeroepen het werk voor een uur net luid de communistische partij niet helemaal i ior de ingang van scheepswerf 'Commune de Paris' nadat Sol idari- te leggen. Vanuit Moskou weerklonk echter een waarschuwend ge it te rangeren. (foto epa) WARSCHAU/MOSKOU (AP/AFP) De Sovjetunie heeft gisteren Po len gewaarschuwd dat een regering zonder de communisten waar schijnlijk niet wordt getolereerd. In de Poolse havenstad Gdansk heeft gisteren het verkeer gedurende een uur stilgelegen door een waarschu wingsstaking van het vakverbond Solidariteit. De bond eiste meer loon om de recente prijsstijgingen te compenseren en eiste de verwij dering van partijfunctionarissen uit fabrieken. De staking kwam twee dagen na dat Solidariteit onderhandelingen was begonnen met twee kleine par tijen over de vorming van een rege ring. De twee partijen hebben sa men met Solidariteit een parlemen taire meerderheid. De waarschu wingsstaking werd in de provincie ook ondersteund door de commu nistisch georiënteerde vakbond OPZZ, die zich bij de economische eisen van Solidariteit aansloot. Solidariteit stelde ook een aantal politieke eisen, zoals stopzetting van de financiering van politieke or ganisaties als de communistische partij en de officiële vakbond door bedrijven. Solidariteit had besloten om de staking met politieke eisen te verbinden omdat 'de bevolking het meest ontevreden is over het over heidsbeleid en het vasthouden van de partij aan haar oude monopolie positie', aldus een stakingsleider. In Italië maakten Solidariteit- woordvoerders Geremek en Mich- nik nog eens duidelijk dat Solidari teit aan het hoofd van de rege ringscoalitie wil staan, maar zij lie ten ruimte over voor de eventuele opname van hervormings-gezinde communisten in een dergelijke coa litie. De regeringskrant Rzescpos- polita riep gisteren in haar hoofdar tikel op tot de vorming van een 'gro te coalitie', die zowel de communis ten als Solidariteit zou moeten om vatten. Een officiële regeringswoord voerder waarschuwde gisteren in Moskou dat 'de pogingen om het proces van de regeringsformatie te gebruiken om de situatie in het land te destabiliseren, in het bijzonder de verplichtingen in het kader van het Warschaupact, en aan de Rus- sisch-Poolse samenwerking, niet beantwoorden aan de belangen van de stabiliteit in Europa'. Overigens zei hij dat de politieke onderhande lingen in Polen een binnenlandse aangelegenheid zijn. ZEGMAAR( TEGEN KAMSTEEG OCCASION AMSTERDAM (UCN/ANP) - De dollarkoers is gisteren op de Eu ropese en Amerikaanse valuta markten fors gestegen. In Amster dam sloot de Amerikaanse munt op 2,1775 gulden, bijna vijf cent meer dan de slotkoers van donderdag. In New York was dat nog bijna een cent hoger. De stijging werd in eer ste instantie veroorzaakt door een grote vraag naar dollars van institu tionele beleggers, die donderdag verrassend ruim hadden ingete kend op Amerikaans schatkistpa pier. Af en toe zon Eerst nog plaatselijk mist. Overigens af en toe zon en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra den. Zwakke tot matige zuidwesten wind, aan de kust af en toe vrij krach tig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon en vooral later kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Zondag 13 augustus zon op: 06.20 uur. zon onder: 21.08 uur: maan op: 19.29 uur. maan onder: 01.10 Maandag 14 augustus zon op: 06.22 uur. zon onder: 21.0 maan op: 20.06 uur, maan,onder Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.47 en 13.27 uur: las ter: 09.56 en 22.22 uur. 32 PAGINA'S De bekendmaking van de omzet van de detailhandel en de produ- centprijzen in de Verenigde Staten in juli zorgde voor een lichte terug val van de dollarkoers. De daling van de producentenprijzen wijst op een afnemende inflatie en daarmee een verdere versoepeling van het monetaire beleid van de Ameri kaanse centrale bank. De Newyorksë effectenbeurs sloot gisteren flink lager nadat de koersen aan het begin van de dag nog het hoogste niveau aller tijden hadden bereikt. De Dow Jones-in- dex van dertig industriële aandelen daalde uiteindelijk met 28,65 pun ten tot 2.683,99, onder de magische grens van 2700. De Dow Jones kwam in de loop van de ochtend op een winst van ongeveer twintig punten, waarmee het recordslot van 25 augustus 1987 ruim was over schreden. De stemming sloeg rond het mid daguur om. De markt besefte toen dat het groeicijfer voor de Ameri kaanse detailhandelsomzet in juli weinig perspectief biedt op verdere rentedaling. Bovendien waren er geruchten over omvangrijke obliga tieverkopen door een groot pen sioenfonds. Het gevolg was dat flin ke hoeveelheden aandelen werden verkocht op basis van computer programma's. Op de valutamarkt in New York wist de dollar de forse koerswinst die eerder op de dag was geboekt in Europa nog verder te vergroten. Te gen het slot van de handel werd een koers genoteerd van 2,1875 gulden, een cent hoger dan de slotkoers van 2,1775 gulden in Amsterdam. OUD PAPIER/PLASTIC AFVAL De Vries Recycling B V. N. Vennep/H.h. waard 02526-74171/02207-17362 (rol) containers/zaterdag geopend DEN HAAG/UTRECHT (GPD/ANP) - Ondanks de oproep van minister Van Dijk (binnenlandse zaken) om mee te wer ken aan de uitvoering van de pasjesregeling, zal de gemeen te Den Haag toestaan dat FC Den Haag dit experiment mor gen voor de wedstrijd tegen Ajax ontduikt. Amsterdam daarentegen zal proberen ontduiking tegen te gaan. In Utrecht is voor een aantal delen van de stad een samenscho lingsverbod afgekondigd in verband met de wedstrijd Utrecht-Feyenoord. Van Dijk sprak gisteren met de litie zal waar mogelijk optreden te- Haagse loco-burgemeester Van den gen kaartverkoop in de hoofdstad, Berg over de competitiewedstrijd en wees daarbij op de afspraken die zijn gemaakt over de voetbalpasre- geling. Volgens een woordvoerder van de gemeente Den Haag heeft Van den Berg de minister duidelijk gemaakt dat tijdens de voetbalwed strijd geen ernstige rellen te ver wachten zijn en dat de gemeente niet van plan is in te grijpen in de plannen van FC Den Haag om in Amsterdam kaartjes te verkopen aan Ajax-supporters. De minister zei gisteren echter voor de radio dat de pasjesregeling de minst vergaande vorm van van dalismebestrijding in de voetbalsta dions is. Als verdergaande maatre gelen noemde Van Dijk het verbie den van voetbalwedstrijden of het spelen zonder supporters van de be zoekende clubs. Van Dijk zei de handelwijze van de gemeente te be treuren. "We hebben hierover met alle partijen afspraken gemaakt. Het is een slechte zaak als deze plot seling worden geschonden", aldus een woordvoerster van de minister. "We kunnen niet dwingen het hek dicht te houden, maar als het open gaat zal dat gevolgen hebben. We zullen dan bij voorbeeld gaan bekij ken of de gemeente een volgende keer nog wel extra politiebijstand UTRECHT (GPD) - Veel medische heeft deze gisteren bekendge maakt. De stichting F-side (Ajax- supporters) wil nu de kaartjes in'be sloten gelegenheden verkopen. Burgemeester Vos van Utrecht heeft voor de tweede risicowed strijd van morgen, Utrecht-Feye noord, een samenscholings- en drankverbod afgekondigd voor be paalde delen van de Domstad. Naast het samenscholings- en drankverbod is het verboden door 'uitdagend gedrag aanleiding te ge ven tot wanordelijkheden' en 'voor werpen of stoffen bij zich te hebben die kennelijk bestemd zijn om de openbare orde te verstoren of als wapen bedoeld zijn'. De politie zet voor het voetbalgebeuren in Utrecht 396 mensen in. BEB BAKHUYS was Neerlands eerste profvoetballer. En in de jaren dertig was dat zoiets als heiligschennis. Bakhuys werd bewierookt als niemand vóór hem en verguisd als niemand na hem. Een bitter borreltje bij het eeuwfeest van de KNVB. De ongekende verschrikkingen van de EERSTE WERELDOORLOG: 'Moeder, ik heb iets vreselijks te vertellen'. MILIEUSCHANDALEN bij de vleet. Het RIVM heeft er de handen vol aan. DENKWIJZER: nieuwe verkooptrucs. Zeventig jaar FOKKER: hoe onze nationale trots telkens weer kans zag te overleven. krijgt". FC Den Haag blijft erbij dat Aja supporters ook zonder voetbalpas ijsberg komt in de openbaarheid, het stadion in mogen. De club zal Artsen die eerlijk zijn en schuld be- zelf de kaartverkoop in Amsterdam kennen, halen zich grote moeilijk ter hand nemen. De kaartjes wor- heden op de hals. Deze openharf den morgenochtend door Haagse heid wordt hun namelijk niet supporters voor het station in Am- dank afgenomen door het zieken- Het grote probleem is dat medici nederlaag. Voor de meeste artsen is tijdens hun opleiding niet leren hoe dat onverdraaglijk". Volgens Smal- zij met een fout moeten omgaan, hout worden fouten meestal veroor- meent de hoogleraar in de anesthe- zaakt door "grove nalatigheid, slor- siologie. "Een arts wordt opgeleid digheid en onachtzaamheid", om succes te hebben en mensen te heden op de hals. Deze openhartig- genezen. Het maken van een fout (Pagina 25 in de bijlage: 'Het past daar niet in en wordt gezien als slachtoffer wacht een mijnen- gezichtsverlies, een persoonlijke veld') hun Ajax-collega': doorverkocht. De Amsterdamse po- pij, die wachten. Sproeiverbod Spaanse boeren wegens droogte MADRID (DPA) - In delen van zuid en midden-Spanje zijn noodmaatre gelen getroffen wegens een hitte golf en de droogte die sinds herfst vorig jaar al aanhoudt. De Hy drografische Vereniging van Gua dalquivir heeft boeren in vijf An- dalusische provincies verboden hun akkers te besproeien. De waterreserves van de zeven grote stuwmeren in het Guadalqui- virdal nabij Sevilla en Cordoba zijn tot vijf a tien procent van hun ver mogen geslonken. Het uitdrogen van de fruit- en groente-oogst kost de boeren wekelijks een miljard gulden. De boete op het illegaal be wateren van akkers is verhoogd tot een miljoen gulden. Daarnaast drijft de huidige hitte golf de temperaturen op tot 40 gra den. Als het in de herfst en de win ter niet flink gaat regenen, staat Spanje het volgende jaar voor een catastrofe, zo wordt verwacht. Door de hitte en droogte zijn dit jaar al bijna 8000 bosbranden geweest waarbij 200.000 hectare bos in as is gelegd. Dat is negen keer zoveel als vorig jaar. 'Brabander reed bij smog gewoon door' EINDHOVEN (GPD) - Aan het verzoek van de commissaris van de koningin in Brabant bij de periode van hevige smog vorige maand om de auto te laten staan, is minder gevolg gegeven dan gedacht. Uit tellingen van de po litie in Eindhoven blijkt dat er toen niet minder verkeer op de weg was dan normaal. Een woordvoerder van de Milieudienst zei dit gisteren voor de radio. Tijdens enquêtes die zijn gehouden kort na de pe riode van smog, verklaarde een kwart van de ondervraagden geen of minder gebruik ge maakt te hebben van de auto. Uit tellingen van de politie - kort voor en tijdens de alarmfa se - blijkt echter dat daarvan op de weg niets te merken was. Het was niet minder druk gewor den. Volgens de Milieudienst blijkt uit de cijfers dat de voor lichting over smog moet worden verbeterd. Pas als de burger be ter geïnformeerd is, kan het ver zoek om minder te rijden effect hebben, meent de dienst. Dat is de mening van prof.dr. B. Smalhout van het Academisch Zie kenhuis in Utrecht. Hij doet deze uitlatingen naar aanleiding van be schuldigingen aan het adres van de medische stand, die vandaag in de ze krant worden geuit door dr.mr. J.C. Sneep, smartegeld-expert uit Bergen op Zoom. Smalhout en Sneep gaan binnenkort om de tafel zitten om te onderzoeken of er mo gelijkheden zijn om in deze situatie verbetering te brengen. Smalhout is het met de advocaat eens dat ziekenhuizen vaak tot het laatst toe fouten blijven ontkennen en tegenwerken. "Belangrijke de len van medische dossiers worden zoekgemaakt, getuigen worden on der druk gezet en röntgenfoto's ver dwijnen". Volgens Smalhout wor den artsen geïnstrueerd om de mond te houden, omdat de reputa tie van het ziekenhuis op het spel staat en de verzekering ook niet staat te trappelen om een schade vergoeding uit te keren. UTRECHT (ANP) - Het gerechts hof in Den Bosch heeft een huisarts die lange tijd bij onder meer kan ker- en aids-patiënten experimen teerde met hormoonpreparaten één dag schorsing opgelegd. De man was aanvankelijk door het medisch tuchtcollege een maand jgeschorst en daartegen bij het hof in beroep gegaan. Het hof vond evenals het tucht college dat de arts met zijn handel wijze blijk gaf van grove onkunde. Maar omdat de arts inmiddels be terschap had beloofd en toezegde dat hij de bewuste therapieën niet meer zou toepassen, oordeelde het hof dat een schorsing van slechts één dag voldoende was, zo blijkt uit de uitspraak die in het artsenblad Medisch Contact is gepubliceerd. De arts had zeer hoge doseringen geslachtshormonen toegediend ter behandeling van ziekten van zeer uiteenlopende aard, zoals kanker, aids, stress en infectieziekten. Een dergelijke geneeswijze is echter niet alleen volstrekt ongebruikelijk en wetenschappelijk op geen enke le wijze getoetst, bovendien brengt ze gezien de bijwerkingen aanzien lijke risico's met zich mee, aldus het hof. Dat de arts de patiënten naar be horen zou hebben geïnformeerd en gecontroleerd maakt de zaak er niet beter op, vonden de rechters. Over enige uitwerking ten goede staat niets vast. Ook het feit dat enkele patiënten zeggen baat te hebben ge vonden bij de therapieën bewijst de deugdelijkheid van die therapieen nog niet, zo overwoog het hof. Afgerukte voet aangezet BRUSSEL (ANP) Een team het Universitaire Ziekenhuis Gent is er vorige week in geslaagd vrijdag mislukt. De Hipparcos be- Hipparcos nog niet in juiste baan om aarde PARIJS (AP) - De satelliet Hippar cos, die dinsdag met een Ariane-ra- ket op de basis Kourou in Frans Guyana is gelanceerd, bevindt zich nog niet in een z.g. geo-stationaire baan. Twee pogingen om de motor van de satelliet van de aarde af te la ten ontbranden om hem in de juiste baan te brengen, zijn donderdag i de afgerukte voet Nederlandse weer aan te zetten, zo heeft het zie kenhuis gisteren bekendgemaakt. raakte op 1 augustus 19-jange vindt zich voorlopig wel i uit Breskens ge baan om de aarde en alle syste men werken verder normaal. Als de satelliet, waarmee de sterrenhemel kaart moet worden gebracht, ech- Verstrikt in een strakgetrokken ter niet in een hogere baan wordt scheepstros, waardoor zijn voet gebracht zal hij spoedig i werd afgerukt. Het slachtoffer voet vielen in het water. Na spoedopname in Oostburg werd hij per helikopter overgebracht naar Gent. Een team- chirurgen slaagde de de terugvallen. Vandaag en zondag zullen nieuwe pogingen worden on dernomen om de motor van de sa telliet te laten ontbranden. Met Hipparcos moet de plaats a r daar na een vijf uur durende ope- 120.000 sterren veel nauwkeuriger ratie in de voet Volgens de artsen kan grote zekerheid stellen dat de ope ratie is geslaagd. te zetten, in kaart worden gebracht dan tot i ■n nu met toe mogelijk was; van 400.000 ande re sterren zal de ligging iets minder nauwkeurig worden bepaald. (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND domja'ik wil een abonnement op de krant voor m'n eigen stuk duil van nederland fk neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres Postcode Telefoon: Opsturen u Plaats

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1