EIDEN Musea tevreden over bezoekersaantallen LEIDSCH DAGBLAD Stichting opgericht om dierenweide bij De Coebel tot stand te brengen Botulisme vastgesteld in polderpark Cronesteijn Leiden werkt achterstand opvang asielzoekers weg actief in vrije tijd VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 Buurtfeest in Pancras-West LEIDEN Wijkvereniging Pan cras-West organiseert zaterdag 26 augustus het jaarlijkse buurtfeest op het Burchtplein. Vanaf 10.0 uur is er rommel markt, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het feest en een la ter te organiseren feestavond. Van 11.30 tot 14.00 uur zijn er optredens van het 'Ontzettend Leids Saxofoon Kwartet', dat lichte jazz ten gehore brengt. In de pauzes zijn er acts van de tragi-komische clown Chappy Chapeau. De theatergroep Lawine treedt om 14.00 uur, de Leidse popgroep 'Why is she' bezet om 14.45 het podi um. Het feest is om 17.00 uur afgelo pen. Van Lede opent Academisch jaar LEIDEN Het academisch jaar van de Leidse universiteit wordt maandag 4 september om 16.00 uur geopend in de Pieterskerk. C.J.A. van Lede, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen, spreekt een rede uit met de titel 'Wetenschappelijk onderwijs als toekomstinvestering'. Voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit mr. C.P- .C.M. Oomen houdt vervolgens een rede, getiteld 'Een impressie'. LEIDEN Omwonenden van De Coebel willen dat er in het gebied een dierenweide komt. Zij heb ben zelfs een stichting opgericht om dit doel te verwezenlijken. De initiatiefnemers hebben de ge meente voorgesteld de dieren weide te maken op de plaats, waar momenteel al enkele stukjes grond met dieren zijn. Volgens de plannen van de gemeente moet daar een park komen. Naast dat park bouwt projectontwikkelaar Eurowoning ongeveer 300 hui- De grond naast het gebouw van de Rembrandt-scholengemeen- schap en tussen Haagweg en Jac ques Urlusplantsoen is al onge veer twaalf jaar bij omwonenden in gebruik. Een van de mensen van het eerste uur is Remco Zandbergen. "We zijn hier toen de kassen werden afgebroken met een aantal jonge mensen die ren gaan houden. Op een gegeven moment werd het wat rommelig. De gemeente heeft toen - onge veer vijf jaar gelden - ingegrepen en de stukken grond netjes ver deeld", vertelt Zandbergen. De Heidemaatschappij heeft toen de kavels met hekken afgezet. De gebruikers betalen haast niets voor de grond. Zij zijn de ge meente een tientje per jaar ver schuldigd. "Toch hebben we wel onkosten, want om de drie weken moeten we bijvoorbeeld een zak kippenvoer kopen". Naast kip pen worden er ook paarden, ko nijnen, schapen en gieten gehou den op de grond achter het Jac ques Urlusplantsoen. Remco Zandbergen, die met Jan Tuinhof de Moed, mevrouw Zandbergen. Willem Haasbroek en Erwin Martens, de stichting heeft opgericht, begrijpt ook wel dat de huidige situatie niet kan blijven bestaan als er woningen worden gebouwd. "Daarom heb ben wij het plan opgevat om ei een dierenweide aan te leggen". De initiatiefnemers zijn vervol gens handtekeningen op gaan ha len in de buurt om te peilen hoe de buurt tegenover de plannen stond. Jan Tuinhof de Moed: "Ze ker 95 procent van de mensen heeft positief gereageerd om het idee, ik denk dat we zo'n 400 handtekeningen hebben opge haald". Deze handtekeningen worden binnenkort aan de ge meente overhandigd. Ook zijn de Rembrandt-scho- lengemeenschap en verpleegte huis Zuydtwijck van de plannen opde hoogte hebben gesteld. "Het is de bedoeling dat er een brug komt naar Zuydtwijck, zo dat de mensen van het verpleeg tehuis gemakkelijk bij de dieren weide kunnen komen", zegt Tuinhof de Moed. De stichting heeft de plannen voor de dierenweide al kant en klaar op papier staan. Er wordt gedacht aan weide met een onder komen voor de dieren, met daar omheen een verhard pad. "We willen een deel van de dieren die we nu hier houden, overhevelen. Niet voor alle dieren zal er plaats zijn. In elk geval kunnen er geen paarden worden ondergebracht. Dat is te gevaarlijk voor kinde- Zandbergen en Tuinhof de Moed kunnen niet zeggen of de plannen ook zullen slagen. "Het is nog niet duidelijk hoe he finan cieel is geregeld. Ons idee is om de eigendom van alles bij de ge meente te laten, terwijl het beheer in handen van particulieren wordt gelegd". Beide mannen ho pen vurig dat de plannen door gaan. "Het zou zonde zijn als de dieren hier weg zouden moeten. Bovendien gaat er dan een hobby van 10, 12 jaar verloren". 'Waarlijk slechte tijd' voor Museum van Volkenkunde LEIDEN De Leidse musea hebben in de zomerperiode tot nu toe met vooral tot tevre denheid stemmende bezoekersaantallen te maken gehad. Alleen het museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat spreekt van een waarlijk slechte tijd. In de Lakenhal liggen de bezoekersaantallen de laatste maanden iets boven het gemid delde, meldt een woordvoerder. Volgens hem heeft dat vooral te maken met de tentoon stellingen 'Leiden in gaslicht', die tegen de 10.000 bezoekers trok, en 'Surrealisme in Ne derland'. Met dank aan president Bush heeft het Pilgrim Documentation Centre bij het gemeentearchief aan de Boisotkade de bezoekersaantallen relatief spectaculair zien stijgen. "Normaal gesproken komen er maximaal dertig tot' veertig bezoe kers per week, de laatste tijd zijn dat er zestig tot tachtig", zegt beheerder Ron Smit. "Veel Amerikanen zijn daarbij, van wie redelijk veel af stammeling van de Pilgrims zijn. Maar ook aardig wat Leidenaars zijn geweest". Rijtje coniferen aanleiding voor burenruzie LEIDEN - Een rijtje onschuldige coniferen tussen de tuinen van twee woningen aan de Beukenrode is gis teren het slachtoffer geworden van een burenruzie. Die ontstond woensdag toen één van de buren be sloot de coniferen te snoeien. De an der kwam daartegen in opstand waarna een felle woordenwisseling ontstond die één van de buren ertóe bracht bij de politie een klacht we gens belediging in te dienen. Toen de andere buurman gisteren ter ore kwam dat de politie was in geschakeld, besloot hij het niet bij snoeien te laten maar alle coniferen om te zagen. Dat leidde tot een nieu we klacht, ditmaal wegens vernie ling. Ondertussen moeten de ru- ziénde'buren het zonder een heg tussen hun tuinen stellen. Eerste 'wilde' geldautomaat LEIDEN Bij de ingang van het Faciliteitengebouw van de Universi teit aan de Cleveringaplaats is deze week een geldautomaat van de Nutsspaarsbank geplaatst. Het is de eerste 'wilde' automaat in Leiden, wat betekent dat hij niet bij een bank is gevestigd. De automaat, die een 24-uurs ser vice heeft, is ook te gebruiken door cliënten van andere banken mits zij een pincodepas hebben. 53ste VEBO LEIDEN De 53ste editie van de VEBO, ofwel de Fokvee-, Mestvee- en Zuiveltentoonstelling, voltrekt zich op zaterdag 2 september in de Groenoordhallen. De individuele keuringen beginnen om 9.00 uur. Somberder geluiden vanuit het rig jaar te kampen met een terugval Rijksmuseum voor Volkenkunde, van gemiddeld 3000 bezoekers per "Ik wist dat het slecht was, maar maand. Boosdoener is ook volgens niet dat het zó slecht was", meldt pr- directeur Verwers het mooie weer. medewerkster Lieke Vervoorn na- "Als het slechter weer wordt, neemt dat ze de cijfers heeft opgedoken. In het aantal bezoekers onmiddellijk mei passeerden 2700 mensen de toe. Op zich een geruststelling om te dat het zo werkt, anders ga je kassa, tegen 4000 vorig jaar. In juni, vorig jaar nog goed voor 5100 bezoe- toch wel twijfelen of je als kers, waren dat er 3700. Juli trok wel goed bezig bent". Er 4000 mensen, wat 1200 minder dan dezelfde maand in 1988. Ver- echter ook nog een tweede reden voor min der belangstelling, meent hij. "Vo- wijt deze tegenvallende cij- rig jaar was het Nederland Muse- fers vooral aan het aanhoudend mooie weer, slecht voor de musea. "In de weken dat het weer minder dat was dus was, gingen de bezoekersaantallen gen de cijfers onmiddellijk omhoog. Daar is vol gens mij wel een verband tussen". "Bovendien hebben we met de tentoonstelling over Afghanistan van begin af aan mooi weer gehad. Dat was vorig jaar met de expositie over het balspel Ulama anders. We hoofd umland-jaar, en daarmee hebben ontzettend hoog gescoord. Maar uitschieter. Nu lig- ;er gelijk op het ni- 1987, dus dit is niet zorg wekkend. We zijn best tevreden". 'Grotesk' "Zeer tevreden" is het rijksmuseum Geologie en Mineralogie, deelt Beheerder denkt aan lozen van vergif LEIDEN Bij de sloot bij polder park Cronesteijn is een aantal geval len van botulisme geconstateerd. Afgelopen donderdag vonden een aantal gebruikers van de volkstui nen circa negen dode eenden in het water. Een dag later trof de gemeen tereiniging in totaal vijftien dode beesten aan. Een van de volkstuinders, M. van der Heijden, is boos dat de eenden meer dan een dag in het water heb ben gedreven. Hij heeft vorige week donderdag al de politie gebeld om het botulisme te melden. "Pas vrij dagavond werden de eenden weg gehaald". Een woordvoerder van de reini ging zegt dat het wel vaker voor komt dat het een dag duurt voordat dode dieren uit het water worden gehaald. "We hebben soms moeite om de dieren te vinden. Die drijven vaak niet meer op de plaats waar ze eerst door degene die ons heeft ge waarschuwd, zijn gezien. Dan kan het soms wel een dag duren voordat we de beesten hebben gevonden". Volkstuinder Van der Heijden vraagt zich voorts af waarom het Hoogheemraadschap van Rijnland intussen nog geen monsters heeft genomen. "Wij gebruiken het water uit de sloot om te sproeien, daar zijn we nu mee opgehouden. We willen eerst weten of het veilig is om het water te gebruiken". Het hoogheemraadschap is ech ter niet van plan om extra water monsters te nemen. "Botulisme heeft niets met waterkwaliteit te maken", zegt de woordvoerder van Rijnland. De beheerder van polderpark Cronesteijn, T. de Wit, zegt overi gens dat het niet zeker is dat de een den zijn gestorven aan botulisme. "Ik heb daar m'n twijfels over. Het is toch sterk dat juist in een gedeelte van de sloot met een lengte van 25 tot 30 de beesten dood zijn gegaan. Ik sluit niet uit dat er vergif in de sloot is geloosd". De reiniging, de beheeder van Cronesteijn en de af deling milieu van de gemeente stel len een onderzoek in. De woordvoerder van de gemeen tereiniging denkt overigens niet dat dat onderzoek iets oplevert. Hij is er van overtuigd dat de dieren zijn overleden aan de gevolgen van botulisme. "Wat mij betreft is dat voor bijna 100 procent zeker". De gemeentereiniging heeft in tussen ook op andere plaatsen in de stad dode eenden aangetroffen. De woordvoerder van de reiniging noemt dat overigens niets bijzon ders. "We vinden elk jaar dode een den. Dit jaar wat meer dan andere jaren door het warme weer". zitten al met al nu op tweederde v Jaap het aantal bezoekers van vorig jaar Tien procent meer bezoekers i: in deze periode. Financiële conse- gelijking met 1988 is daarvoor quenties? Ja, natuurlijk. De inkom- den. De extra belangstelling heeft r huis te schrijven". Ook het Rijksmuseum voor Oud heden heeft in vergelijking met vo- i zijn toch al niet volgens hem vooral te maken met rugval in het aantal bezoekers in de Molen de Valk natuurlijke historie geeft. in augustus goed", aldus beheerder Ook niet te klagen heeft molen- Jan van Schalkwijk. "Dat is een De Valk, ondanks een te- goede maand; vorig jaar 6200 bezoe- omstreden als bijzonder maanden mei, juni en juli. "Tot r tentoonstelling 'Grotesk', waarbij een aantal vooraanstaande fotogra fen hun soms bizarre visies op de toe hebben we dit jaar zes- tot venhonderd bezoekers minder g had dan in 1988, maar dat móken v kers. Nu hebben we er in augustus al 2100 gehad, dus als dat doorzet, komen we op 8000 man uit. We stre ven ernaar het aantal van vorig jaar, '34.000, vast te houden". LEIDEN - De gemeente Leiden ver wacht voor het einde van dit jaar de achterstand bij de verwezenlijking Dia-avond De afdeling Rijnland van de Nederlandse LEIDEN - Aan de Oude Varkenmarkt, naast het Loridanshofje, is de bouw begonnen van vijf woningen en een kantoorruimte voor het verhuisbedrijf Brandt. Het bouwplan is een ontwerp van het Rotterdamse architectenbu reau Leo de Jonge. De nieuwbouw zal over een klein jaar klaar zijn. (foto wim Dijkman) Vereniging van Spoor- en Tramwegwezen houdt woens dag 23 augustus een dia-avond over de historie en ontwikkeling van de overwe gen in het Nederland spoorwegnet en over een rondreis door de Benelux met het NS-directierijtuig De Kameel. Spre ker is de Waddinxveense railhobbyist Hans Krijnen. De avond wordt gehouden in het NZH-gebouw aan de Rijnsburger- weg, aanvang 20.00 uur. Wandeltocht De wandelsportvereniging 'Zuid-West' houdt woensdag 16 augustus een zo meravond-wandeltocht. De tocht begint bij de kantine van VTL aan de Voorscho- terweg tussen 18 00 en 19.00 uur. Deel nemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Sterrenkunde De Leidse Weer- en Sterrenkundige Kring organiseert dit najaar wederóm een cursus 'inleiding sterrenkunde' voor mensen met belangstelling voor de he melverschijnselen. Aan de orde komen onderwerpen als de maan, de zon als meest nabije ster, de planeten Mercurius tot en met Pluto, sterrenstelsels, het uit dijende heelal, zwarte gaten, enzo voorts. De cursus wordt gegeven door vakastronomen en gevorderde ama teurs, begint half september en kost 100 gulden per persoon. Belangstellenden kunnen een inschrijfformulier krijgen via A. van Kalmthout, Albert Cuypstraat 8, 2391 XN Hazerswoude Dorp. Muziek Bij de Droomfabriek treedt zaterdag 19 augustus 'Huub en z'n maatjes op'. Dit kwintet brengt jazz ten gehore. Aanvang 21.30 uur. Meditatie Bij de Droomfabriek wordt 26 en 27 au gustus een 'heling- en meditatief week einde' gehouden onder leiding van psy chotherapeute Anja Kuijt. Doel is men sen leren zichzelf lief te hebben en zo het leven te helen. Informatie en opgeven bij Kuijt, telefoon 824646. Muziek Verschillende cursussen Zuidameri- kaanse muziek zijn in de week van 28 au gustus te volgen bij Inti aan de Hoge- woerd 75. Informatie hierover geeft Inti dinsdag 22 en woensdag 23 augustus zowel persoonlijk (tussen 16.30 en 21.00 uur) als telefonisch (122297, tussen 17.00 en 18.00 uur). Wandelen Het IVN afdeling Leiden organiseert woensdagavond 16 augustus om 19.30 uur een wandeling door natuurgebied Berkheide tussen Katwijk en Wasse naar. De wandeling, geleid door IVN-gid- sen, begint bij de Soefitempel en duurt anderhalf tot twee uur. van plaatsen voor asielzoekers te hebben weggewerkt. Leiden heeft in 1987 met het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur af gesproken dat in deze gemeente tot 1990 100 plaatsen per jaar voor vluchtelingen zou realiseren. Vorig jaar had de gemeente echter nog maar 75 plaatsen klaar. Volgens H. van Wirdum, be- stuursmedewerker van wethouder De la Mar van sociale zaken, doet de gemeente er alles aan om de beno digde aantallen woningen vrij te maken voor vluchtelingen. "We maakten ons echter niet al te veel zorgen om het feit dat er op een ge geven moment een achterstand bleek te zijn. Want hoe gaat het? In het begin moeten veel zaken tegelij kertijd worden voorbereid. Dan blijkt het moeilijk te zijn om het schema precies te halen", stelt Van Wirdum. Emeritus hoogleraar De Boer overleden LEIDEN - Op 79-jarige leeftijd is af gelopen zaterdag in zijn woonplaats Oegstgeest de emeritus hoogleraar aan de Leidse universiteit P.A.H. de Boer overleden. De Boer is 40 jaar werkzaam geweest bij de universi teit op het vakgebied Oude Testa ment van de Theologische faculteit. Toen hij in 1938 als hoogleraar aan trad, was hij als 28-jarige één van de jongste hoogleraren in Nederland. De Boer was eredoctor aan de universiteiten van St. Andrews en Cambridge en kreeg voor zijn werk de onderscheiding van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9