Schandelijk plan speciaal onderwijs' SOLA RDIMfÖPÏl Groenen willen het autobezit halveren Muziektherapie uit wazige sfeer Bonden boos op staatssecretaris Varkentje tikken mag, maar 'het is toch wel zielig voor zo'n beest Zinkafval gaat terug naar de producenten WD: extra quotum voor boer natuurgebied VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ZOETERMEER (ANP) Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) ziet twee oplossingen voor de financiële proble men die zijn ontstaan doordat de personeelsstop in het spe ciaal onderwijs op last van de rechter ongedaan is gemaakt. De bonden voelen echter niets voor de plannen, zo bleek in een overleg gisteren tussen staatssecretaris en vakorganisa ties. De Algemene Bond van Onderwijspersoneel (ABOP) noemde de plannen zelfs schandelijk. HARDENBERG (GPD) - 'Varken- tje tikken' is dierenmishandeling, vinden de tegenstanders van dit volksvermaak. Het varken heeft nergens van te lijden, zo menen de organisatoren van dit festijn, dat gisteren voor de veertiende keer in Hardenberg werd gehouden. Vast staat in elk geval dat het om streden spel, met een varken in de hoofdrol, gegarandeerd succes op levert bij het publiek. Zo'n 4000 man ging gisteravond in Harden berg compleet uit de bol, toen dertig kandidaten geblinddoekt probeer den het varken zo snel mogelijk aan te raken. Al om half zeven stonden de toe schouwers in rijen dik achter drang hekken rondom de arena waarin het varken in het stro stond te wroeten. Nog maar tweeenhalf uur eerder had de rechter groen licht gegeven voor het evenement. Vice-president van de Almelose rechtbank Vogel vond varkentje tikken een kwestie van 'goede of minder goede smaak', maar hij vond niet dat het evene- ment in aanmerking komt voor ver bod. Hij deed gistermiddag die mondelinge uitspraak in een kort geding dat enkele uren tevoren had gediend en dat was aangespannen door de vereniging Nederlands Jack London Verbond. Het verbond, dat zich ten doel stelt dieren te beschermen en hun belangen te behartigen, trekt deze zomer fanatiek ten strijde tegen ver toningen met dieren. Eerder deze week werd een verzoek om een ka- melenrace in Eindhoven te verbie den in een kort geding genegeerd door de president van de rechtbank in Den Bosch. Varkentje tikken was de tweede doelwit van het Verbond, dat dit spel nog veel kwalijker vindt. "Ka melen zijn gewend om te rennen, varkens niet". De advocaat van het Verbond, mevrouw Salomons, be toogde voor de rechtbank in Almelo dat het fysieke en mentale welzijn van het dier wordt aangetast. Vol gens haar wordt gebruik gemaakt van varkens die bestemd zijn voor de bio-industrie en niet gewend zijn aan bewegingsspelletjes, contact met en lawaai van mensen. "Derge lijke ongetrainde varkens zijn zeer stressgevoelig". Een rijksambte naar, die in Europees verband ge dragsonderzoek bij varkens ver richt, verklaarde op de zitting dat een varken bij een dergelijk spelle tje inderdaad angstig is en daarna een dag nodig heeft om weer in zijn normale doen te komen. De raadsman van de organiseren de Handelsvereniging Hardenberg liet daarop weten dat voor het spel scharrelvarkens worden gebruikt, die wel veel beweging hebben. Rechter Vogel, die op de zitting een uitvoerige videoband bekeek over het Hardenbergse volksvermaak, constateerde tenslotte dat er geen strafbare feiten zijn gesignaleerd. Ook heeft hij niet vast kunnen stel len dat een ongeschreven norm is geschonden. De dierenbeschermers dropen na deze uitspraak teleurgesteld af. De Hardenbergse winkeliers, die even bang waren geweest dat het evene ment moest worden afgelast, haal den opgelucht adem. En gister avond keken ze vanaf het podium vergenoegd naar het duizendkoppi ge joelende publiek dat urenlang dubbel lag om de onbenullige capriolen die de geblinddoekte kan- tidaten uithaalden om het varken te tikken. De dertig kandidaten, die twee aan twee probeerden het var ken te raken, struinden als apen. kromgebogen en zwaaiend met hun armen, door de arena. Voor de win naar lag honderd gulden in het ver schiet. maar het ging de deelnemers op de eerste plaats om de sensatie. Vooral de kandidaten die zonder pardon de modderpoel indoken, hadden de lachers op hun hand. "Het varken heeft het door, zie hem rennen", zo schreeuwde de speaker, toen het varken voor de zoveelste keer verschrikt wegrende. "Toch zielig, zo'n beest", klonk zo nu en dan nuchter in het publiek. In de eerste variant worden alle scholen die onder de personeels stop vielen, per 1 augustus 1990 met 2 procent gekort. Dat kost 240 ar beidsplaatsen. De betrokken leer krachten mogen echter tot 1 augus tus 1991 blijven zitten. De tweede variant is vooral be doeld voor scholen die tijdens de personeelsstop zo min mogelijk nieuwe leerlingen hebben aangeno men. Zij mochten de leerkrachten die zij daardoor overhielden, be houden. Maar doordat de Haagse rechtbank de personeelsstop in strijd met de wet verklaarde, krij gen deze overtollige 400 leerkrach ten alsnog ontslag. Ginjaar-Maas wil deze leerkrachten nog tot 1 au gustus 1990 in dienst houden, maar daar tegenover zou ter compensatie een algehele formatiekorting van 3 procent moeten staan. ROTTERDAM (ANP) - Het over grote deel van de partij giftig zinkre- sidu die al enige tijd in het Rotter damse havengebied ligt opgesla gen, zal worden teruggestuurd naar de producenten in Denemarken en België. Het Deense ministerie van milieu heeft aangeboden 430 ton van het chemisch afval dat afkomstig is van een Deens bedrijf, terug te nemen. Ook met de Belgische producent van het afval is volgens een woord voerder van VROM overeenstem ming bereikt over het terugsturen van 700 ton. Duizend ton van het afval ligt sinds eind vorige maand opgesla gen bij een gespecialiseerd bedrijf in Schiedam. Het afval was vanuit Rotterdam naar Brazilië verscheept om te worden verwerkt, maar werd door de Braziliaanse autoriteiten te ruggestuurd. Bij het overslagbedrijf Som in de Rotterdamse Merwehaven ligt nog eens duizend ton zinkresidu. Het transport van deze lading werd eind juni door de milieu-organisatie Greenpeace verhinderd. Zowel VROM als Greenpeace vinden dat al het afval terug moet naar de pro- -ducenten. Uit Italië, waarvan het overige deel afkomstig is, heeft het ministerie nog niets gehoord. Moge lijk wordt de rest van het afval in de Bondsrepubliek Duitsland ver werkt. Binnenland kort Riagg De regionale instellingen in de am bulante gezondheidszorg (Riagg's) gaan onderzoeken hoe hun clienten over ze denken. Op die manier kan de kwaliteit van de hulpverlening worden verbeterd, zo hoopt de NVAGG, de landelijke vereniging van de Riagg's. Jaarlijks kloppen circa 300.000 mensen bij een Riagg aan. Ex-cliënten krijgen vragen over onder meer het effect van de behandeling, begeleiding, bejege ning, bereikbaarheid en toeganke lijkheid. Benzinepomp De oliemaatschappij Texaco en de exploitant van een benzinestation aan het Keern in Hoorn zullen zo spoedig mogelijk vijf ondergrondse tanks laten ontgraven om de oor zaak van een omvangrijke bodem verontreiniging met dieselolie en benzine te achterhalen. Dat is giste ren besloten na overleg tussen de gemeente, de provincie, Texaco, de eigenaar van het benzinestation en de exploitant. Volgens een eerste raming kost de bodemsanering vier tot vijf ton. Beloning De Zwolse justitie looft 25.000 gul den uit voor de tip die leidt tot de aanhouding van de moordenaar(s) van een 19-jarige studente. Het meisje werd op 10 juni dood in haar woning in Kampen aangetroffen. De twee personen die eerder in ver band met deze zaak werden aange houden, bleken er niets mee te ma ken te hebben. De tips naar aanlei ding van het AVRO-televisiepro- gramma Opsporing Verzocht waren niet bruikbaar. Die korting kost 335 arbeidsplaat sen, waarbij dus over een jaar nog de 400 banen uit de overschotfor matie komen, aldus de ABOP. De bonden en besturenorganisaties hebben de plannen van Ginjaar- Maas zonder meer van de hand ge wezen. Een van de verwijten is dat .de staatssecretaris vasthoudt aan het vastgestelde budget. De onderwijsorganisaties vinden dat het onrechtmatige handelen van de overheid niet mag worden afgewenteld op personeel en leer lingen. Nu de minister van financi ën niet bijpast moet de staatssecre taris maar terug naar de Tweede Ka mer. Die heeft immers ingestemd met de bevriezing van de budgetten voor het speciaal onderwijs, aldus de organisaties. De personeelsstop heeft de spe ciale scholen genoodzaakt wacht lijsten aan te leggen. De kinderen op die lijsten worden nu tot het on- VVD-fractievoorzitter Voorhoeve kijkt met landbouwspecialist Blauw toe hoe veehouder Bindt in zijn zondagse derwijs toegelaten. Zestienhonderd pak de platbodem door de Twiske-polder vaart. Het bezoek maakte deel uit van een verkiezingsbezoek aan het komen daarvoor direct in aanmer- Oostzanerveld. (foto anp> king. Op andere lijsten staan nog meer dan 4000 kinderen. Zij zijn ook naar het speciaal onderwijs verwe zen, maar hun verwijzing is nog in onderzoek. Het verdwijnen van de wachtlijsten leidt er toe dat er op de speciale scholen per 1 augustus 1990 500 docenten bij moeten ko- DEN HAAG (ANP) - Het autobezit mensen moeten zich in hun geboor- OOSTZAAN (GPD) - Een deel de op stapel staande verruiming natuurgebieden. Alleen op die ma nier kunnen de kleinschalige agra rische bedrijven op den duur aan hun belangrijke taak als land- schapszorgers voldoen, meent de WD. De liberalen denken in de Ka- voldoende steun voor dat plan te vinden. WD-landbouwspecialist Blauw WAGENINGEN (GPD) - Een presenteerde de plannen gister- proefveld met genetisch gemanipu- ayond ia Oostzaan. Hij erkende dat leerde aardappels bij het onder- zoeksinstituut Ital in Wageningen is de nacht van woensdag op don- spectief voor de toekomst te heb- landschapszorg een voor de maat- ben. Als de boeren het natuurbe- schappij onbetaalbare zaak, denken van het nationale melkquotum wil heer noodgedwongen staken, wordl deskundigen, de WD reserveren voor boeren in moet binnen vier jaar terugge bracht worden met 40 procent. De investeringen voor openbaar ver voer dienen daartoe te worden ver drievoudigd. Verder moet de auto loze zondag terug en de industrie moet omschakelen op milieuvrien delijke produkten. Dit zijn wensen waarmee De Groenen de kamerver kiezingen ingaan. Lijsttrekker Van Duijn presenteerde ze gisteren in Den Haag. Gewezen provo, kabouter, wet houder. biologisch boer en PPR-lid Van Duijn denkt dat De Groenen op 6 september drie tot vier zetels be machtigen. Hij vertegenwoordigt de partij nu in de Amsterdamse ge meenteraad. De Groenen stellen milieube houd centraal. Van Duijn: "Een snelle ombuiging van de economie en een versobering in leefwijze is daarvoor noodzakelijk. Genenma- nipulatie mag niet tot een gevaai voor natuur en milieu verworden en moet door strikte wetgeving be heersbaar worden gemaakt". Uit het verlanglijstje verder: de produktie van gif en milieugevaar lijke stoffen zoveel mogelijk stop zetten, inkrimping veestapel met 40 procent, jachtverbod, statiegeld op televisies, meer samenwonen, jonge Gemanipuleerd aardappelveld 's nachts gerooid zijn voorstel grote bezwaren zal op roepen bij de agrarische standsor- t, ganisaties, die de extra melkrech- derdag vernield. Bijna aïie knollen, ter> evenredig onder alle boeren wil- enkele honderden in totaal, zijn uit ^en verdelen. Omdat door de de grond getrokken en her en der melkquotering de zuivelfabnkan- verspreid. Daarmee is anderhalf ten ln de UG te weinig grondstof jaar voorbereidend werk teniet ge- hebben, wordt in Brussel gewerkt daan. Dat betekent volgens het in- aan uitbreiding. Voor Nederland stituut een schadepost van enkele zou een procent bij het nationaal miljoenen guldens wanneer wordt quotum een verruiming van onge- gekeken naar alle erin gestoken ar- veer 110 miljoen liter melk beteke- beidsuren nen- "Tachtig procent daarvan ver- De knollen waren juist vorige deel Je over alle melkveehouders, maand gepoot. Dat gebeurde nadat overige deel, altijd nog een plas de Raad van State eind juni een ver- van 22 miljoen liter, stop je in een zoek van tegenstanders van de pot. Die gebruik je, met daaraan ge- proeven had afgew rig jaar door de gemeente Wagenin gen afgegeven hinderwetvergun ning in te trekken. Door die proce dure was de proef al een jaar ver traagd. De tegenstanders waren Wa- koppeld een aantal regels, ren in natuurgebieden", aldus Blauw. Hij maakte gisteren samen met fractievoorzitter Voorhoeve een vaartocht door het Oostzanerveld. geningse milieu-organisaties. Het natuurgebied wordt bedreigd Ital is een onderzoeksinstituut van door de terugloop van het aantal het ministerie van Landbouw Visserij. AMSTERDAM Ieder mens heeft zo zijn eigen asso ciaties bij het horen van bepaalde klanken of het ge luid van een instrument. Zelfs in de baarmoeder rea geert het nog ongeboren kind al op geluiden. In het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam wordt op dit moment onderzocht hoe te vroeg geboren ba by's lichamelijk reageren op klanken. Dat muziek als therapie een bijdrage kan leveren aan het welzijn van de mens, is nog weinig bekend. door Thea van Beek In Noordwijkerhout komen van 23 tot 27 augustus zo'n tweehonderd deskundigen uit 25 landen bijeen om over dit onderwerp met elkaar van gedachten te wisselen. Het is voor het eerst dat een dergelijk inter nationaal congres in Nederland wordt gehouden. Eer der ontmoetten muziektherapeuten en wetenschap pers elkaar al in Frankrijk, Denemarken en de Vere nigde Staten. De stichting Muziektherapie in Amsterdam is orga nisator van dit vijfde internationale congres 'Music therapy and music education for the handicapped'. Muziektherapie is nog een jong vak. Loek Stijlen, se cretaris van de stichting en zelf werkzaam als muziek- therapeute voor verstandelijk gehandicapten: "Op dit moment proberen we een overzicht te krijgen van wat er op dit gebied allemaal mogelijk is. Het meest be kend is de toepassing ervan in de psychiatrie. Minder bekend is dat muziek ook wordt toegepast bij de reva lidatie van patiënten, bij blinde of dove mensen en bij zwakzinnigen". Wanneer muziek gebruikt wordt voor de behande ling van een gehandicapte, betekent dat niet automa tisch dat deze geneest. Wel kan het een middel zijn waardoor iemand zich beter kan uitdrukken of waar door bepaalde stoornissen verminderen. Stijlen: "Bij zwakzinnigen speelt het conflict tussen lichamelijke groei en geestelijke stilstand. Door middel van muziek kun je proberen die ontwikkelingsachterstand in te halen en de emotionele problematiek te verwerken". Voorzitter Ben Gerits gaf 33 jaar lang als docent les in het dovenonderwijs, waarbij hij ook muziek toepas te. Hoe ongelooflijk het ook mag klinken, maar ook voor doven kan muziek een belangrijke rol spelen als uitdrukkingsvorm. Gerits: "Uiteraard maak je een doof kind niet tot een horend kind. Wel kun je hen door middel van muziek richten op de wereld van de Wazig Op het congres in Noordwijkerhout zullen dit keer voor de eerste maal zowel mensen uit het onderwijs veld als therapeuten aanwezig zijn. Stijlen en Gerits noemen dit een belangrijke ontwikkeling, omdat daar door een veel bredere uitwisseling van ervaring moge lijk is. Zo zullen er workshops zijn met aangepaste instru menten voor lichamelijk gehandicapten. Een terrein waar met name de Technische Universiteit in Ensche de zich de laatste tijd mee bezighoudt. Voorts ook de uit Engeland afkomstige muziektherapeute Mary Priestly. Tijdens een life-sessie zal zij haar therapie to nen, zoals zij die middels de muziek toepast op echtpa ren met huwelijksproblemen. Bijzonder trots zijn de organisatoren op de komst professor Schwabe uit de DDR. Schwabe doceert psy chologie en pedagogie op de Hochschule für Musik Carl Maria von Weber te Dresden. Terwijl muziekthe rapie in eigen land als een ondergeschoven vak wordt beschouwd, geniet Schwabe daarbuiten met zijn op vattingen grote faam. Uiteindelijk doel van het congres is internationaal tot meer samenwerking te komen waar het gaat om muziek als therapie. Naast het onderling uitwisselen van gegevens, zullen verschillende gespreksgroepen zich ook gaan buigen over het opzetten van een infor matiebank met onderzoekgegevens en methodieken. Voorts zou het volgens de organisatoren moeten ko men tot een uniforme duidelijkheid rond de opleiding tot muziektherapeut. Opleidingen die overigens in Ne derland pas sinds kort van de grond komen. Loek Stijlen tot slot: "Muziek kan ten goede komen van het lichaam en geest, maar ook ten kwade. Bepaal de geluiden kunnen bijvoorbeeld leiden tot epilepti sche aanvallen of grote verwarring. De invloed van muziek op de mens is echter nooit echt wetenschappe lijk aangetoond. Antroposofen lijken wël over die we tenschap te beschikken. Die komen ook naar Noord wijkerhout, dus we hopen daar veel op te steken. Maar één ding staat vast: het moet uit die tot nog toe vaak wazige sfeer". ARNHEM Wacht u voor de olifant, zo luidt de boodschap die bezoekers van Burgers dierenpark in Arnhem sinds gisteren te zien krijgen wanneer ze langs de olifanten komen. Een van hen blijkt namelijk over een grijpgra ge slurf te beschikken en heeft dit jaar al van een aantal toeristen handtas jes en andere 'losse voorwerpen' geroofd in de veronderstelling dat er wel iets eetbaars in zit. Zonder pardon verdwijnen de persoonlijke bezittingen tussen de malende kaken. Deze week nog werd een vrouw van haar tasje met geld en papieren beroofd. Volgens een woordvoerder van het dieren park lijdt de gezondheid van het dier niet merkbaar onder het eten van zelfs fototoestellen. (foto anp> teplaats kunnen vestigen, bouw windmolenpark Moerdijk en Hoek van Holland, bevordering alterna tieve geneeswijzen, verbod experi menten menselijke embryo's, weg met de speedboat, invoering basis inkomen, geen reclamevliegtuigen meer en reiskostenvergoedingen voortaan alleen uitbetalen in strip pen- en treinkaarten. De Groenen pleiten tevens voor invoering van milieudienstplicht. Iedere man of vrouw tussen de 18 en 21 stelt zich een aantal maanden in dienst van de samenleving door deel te nemen aan werk voor milieu behoud. Van Duijn vindt dat de nieuwe groepering Groen Links zich ten onrechte tooit met de naam Groen. De Groenen claimen als enige de milieubeweging te vertegenwoordi gen. "Zij hebben geen mensen uit de milieubeweging. Klein links heeft zich bovendien jarenlang ver zet tegen het etiket groen. Daarom ben ik destijds ook uit de PPR ge stapt", aldus Van Duijn. Wachtlijst voor gezinsvervangend tehuis groeit UTRECHT (ANP) - De wachtlijst voor een plaats in een gezinsvervan gend tehuis voor geestelijk gehan dicapten groeit alarmerend snel. In de eerste helft van dit jaar kwamen er ruim 500 wachtenden bij, even veel als in heel 1988. Nu is die wachttijd al gemiddeld twee jaar en dat is al onaanvaard baar lang. Als er niets gebeurt wordt de wachttijd een veelvoud daarvan. Volgens de FIAD, de vereniging van dag- en woonvoorzieningen voor geestelijk gehandicapten, zijn er momenteel ruim 12.000 plaatsen en is de wachtlijst opgelopen tot bij na 3900 mensen. Dat zijn volgens de FIAD allemaal urgente tot zeer ur gente gevallen. Veelal betreft het geestelijk ge handicapten kinderen - vaak zelf al van middelbare leeftijd - van wie de alsmaar ouder wordende ouders de zware verzorging thuis niet meer aan kunnen. "Die gehandicapte kinderen zouden eigenlijk van van daag op morgen al in een gezinsver vangend tehuis moeten worden ge plaatst", aldus een woordvoerster. Om het capaciteitsgebrek op te heffen is 172 miljoen gulden extra nodig (43.000 gulden per plaats). Op zich een fors bedrag maar gezien de noodsituatie en de miljarden die er in de totale gezondheidszorg om gaan relatief een peuleschil, rede neert de FIAD. "De meeste politie ke partijen wijden in hun program ma's aandacht aan onze problemen. Laten ze die woorden nu maar eens omzetten in daden", aldus de orga- Samen met de Nationale Ziekenhuisraad wil de FIAD de ko mende weken naar de politieke par tijen toestappen en het probleem 'indringend' aan de orde stellen. ADVERTENTIE Showmodellen voor ongekend lage prijzen. Alle goederen die v hebben op beurzer showroom bieden ij het afgelopen jaar tentoongesteld verkoopshows, koopjeshal en rij u nu aan voor ongekend lage Komplete cassettes zilverwit edelstaal adviesprijs opruïmprijs model Constance 6 pers 40 dig f 409.-1 199,- model Constance 9 pers 105 dig f 1.215,-f 595,- model Perla Rom. 6 pers. 40 dig. f 739,- f 420,- model Prelude 6 pers. 40 dig. f 710,-f 395,- model Old Dutch 6 pers. 40 dig. f 956,- f 625,- model Provence 1 2 pers. 135 dig. f 1.530,-f 695,- model Fiesta 9 pers. 105 dig. i 1.475,- f 599,- model Odessa 6 pers. 40 dig. f 409.- f 235,- zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1.980,-f 990,- model Haagsch Lotje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- f 1.997,50 Etui-artikelen Kookpannen/Keukengerei i-Duplo kookpannen tot 70% korting Losse bestekartikelen Porselein en kristal i Inn Crystal Nu tot 50% korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waard! Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang. want op is op! Sola Fabriek, Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma t/m vrij. van 9 00-17.00 uur. iedere zaterdag van 10 00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105, 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3