9 Sociale wetgeving laten sloffen' niet 'Er blijft altijd wel ergens een plaatsje over Stekelenburg (FNV) wil actieve overheid ^8^ Wat willen de politieke partijen? 5Joodse acties maken verplaatsing klooster onmogelijk9 PAGINA 2 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 DEN HAAG FNV-voorzit- ter Johan Stekelenburg zet schuldbewust een plastic be kertje koffie op tafel. "Eigen lijk is het te gek dat we die dingen hier nog gebruiken", zegt hij. "Als je aan overheid en werkgevers eisen stelt op milieugebied, moet je natuur lijk ook in eigen huis kijken wat daar nog fout zit". Deson danks behoort een stevig milieubeleid zonder meer tot de wensen die de FNV bij een nieuwe regering zal depone- door Runa Hellinga Na de aanvankelijke euforie over het milieu ziet Stekelen- burg zowel bij de werkgevers als bij de werknemers een te rugkrabbelende houding. Her en der schrikt men van de con sequenties van een goed milieu beleid voor de bedrijfsvoering en voor de beurs van de consu ment. Alleen de overheid kan burgers en bedrijven dwingen tot echt milieubewust gedrag. "En daarom kan een terugtre dende overheid op dit terrein gewoon niet", zegt de FNV- voorzitter. Van zijn kant is hij best bereid voor het milieu een paar oude dogma's te laten vallen. Zoals koopkrachtbehoud: "Het mag de mensen wat kosten. Ze moe ten het in hun portemonnee voelen, anders werkt het niet. Ik vind wel dat er voor de mini ma compensatie moet komen". Het milieu is natuurlijk niet het enige probleem dat de FNV- voorzitter bezighoudt. Eerder dit jaar hebben FNV en CNV sa men al een aantal wensen bij de politiek op tafel gelegd, met als belangrijkste het herstel van de koppeling tussen uitkeringen, ambtenarensalarissen en de lo nen in de marktsector. Dat Ste kelenburg daarnaast een zeker koopkrachtherstel voor de mi nima wil, is inmiddels ook geen VVD - Versterking marktwerking van economie door pri vatisering, decentralisatie en deregulering. - Versoepeling van het ontslagrecht. - Regeling ter beperking pensioenbreuk. - Invoering systeem van flexibele pensioenering. CDA - Werknemersverzekeringen aan sociale partners overgedragen. - Regelingen treffen met betrekking tot de ophef fing van de pensioenbreuk. - Ondernemingsraad brengt advies uit over milieu effecten van belangrijke investeringen. - Vergroting betrokkenheid van sociale partners bij arbo-beleid. PvdA - Werkgevers, werknemers en gemeenten worden belast met het voeren van het arbeidsvoorzieningen- beleid. - Versterking positie vakbeweging met betrekking tot arbeidsomstandigheden, medezeggenschap en sociaal beleid via wetgeving. - Zelfde faciliteiten en-rechtsbescherming voor ka derleden van vakorganisaties als voor leden van on dernemingsraad. - Werknemers krijgen het recht even\ D66 - Versterking ondernemingsraden door invoeren van vormen van directe democratie. - Ontwikkeling venootschapsvorm om beslis singsrecht voor de werknemersgroep te bevorderen. - Verbetering van de fiscale regels en kredietver- leingn bij overdracht van bestaande bedrijven aan werknemers. Groen Links - Democratisch beheer van de belangrijkste organi saties en instellingen. - Versterking van de positie van de ondernemings raden. - Democratische personeelsvertegenwoordiging moet hoogste orgaan in grote en middelgrote bedrij ven worden. - Drastische uitbreiding van aantal onderwerpen waarvoor de instemming van de ondernemingsraad is vereist. - Wettelijke basisregeling voor vakbondswerk in bedrijven en instellingen. - Openbaarheid van bedrijfsgegevens. Wet Open baarheid van Bestuur uitbreiden tot Wet Openbaar heid van Bestuur en Bedrijf. verrassing meer: "Het uitke ringsniveau van wao'ers is bij voorbeeld dramatisch ingezakt. Daar moet wat aan gedaan wor den. Als de wao teveel kost, moet je als regering een goed preventief beleid ontwikkelen en zorgen voor goede arbeids omstandigheden". Werklozen Van een nieuw kabinet ver wacht hij verder een doelge richt werkgelegenheidsbeleid, met name gericht op de moei lijk bemiddelbare langdurig werklozen. Stekelenburg legt naast scholing en werkerva ringsplaatsen sterke nadruk op herverdeling van werk door ar beidstijdverkorting. Dat is vol gens hem de enige mogelijk heid de noodzakelijke extra ba nen te creëren. Stekelenburg ziet voor een nieuwe regering een belangrij ke taak weggelegd in het ont wikkelen van instrumenten die werkgevers kunnen stimuleren om daadwerkelijk aan scholing, werkgelegenheidsprojecten en atv mee te werken. "Je kunt dan denken aan een heffing, die be drijven niet hoeven te betalen als ze bepaalde maatregelen ne men. Of een fonds waar ze geld in moeten storten, dat vervol gens weer door gemeenten ge bruikt kan worden om voor ba nen die nu blijven liggen maar wel belangrijk zijn. Bijvoor beeld de reiniging van de stad, zodat die ook weer eens wat schoner wordt". Volgens hem zitten werkge vers nu in de positie dat zij het wel en wee van de koppeling in handen hebben. De politieke partijen hebben immers al laten weten niets voor herstel te voe- Stekelenbxirg: "Het milieu mag de mensen wat kosten. Ze moeten het i hun portemonnee voelen, anders werkt het niet". (foto Hoivas len als de lonen te snel stijgen. Als de werkgevers de beschik bare loonruimte alleen voor loonsverhoging willen gebrui ken, loopt de koppeling dus groot gevaar. "Als overheid zou ik de werkgevers niet in zo'n po sitie willen plaatsen", zegt Ste kelenburg. Op de plank Maar van een nieuw kabinet verwacht hij echter eerst en vooral dat het "volstrekt dode tij" dat nu heerst in de wetge ving rond sociaal beleid, ar beidsomstandigheden, de posi tie van de vakbonden en de me dezeggenschap nieuw leven in geblazen krijgt. "De afgelopen zeven jaar is wetgeving op deze terreinen ge woon op de plank blijven lig gen. Het gaat daarbij wel om za ken die werkgevers en werkne mers uiteindelijk onderling moeten regelen. Maar een over heid kan via kwesties als de openbaarheid van inkomens, het vakbondswerk in de bedrij ven en de uitbreiding van de al gemeen verbindendverklaring van cap's wel een raam wetge ving maken". De vakbonden zijn de afgelo pen jaren wel steeds meer be trokken bij adviesorganen en de uitvoering van sociale wetge ving. Stekelenburg erkent dat dat positieve kanten heeft, maar ziet ook nadelen: "Het is mooi dat deze regering niet meer al les zelf heeft willen regelen en zaken als de arbeidsvoorziening aan de sociale partners wil over dragen. En het vakbondswerk biedt ook het draagvlak om der gelijke taken over te nemen. Maar daar zou wat ons betreft wel een vergoeding tegenover moeten staan. Bij organen als de Sociaal Economische Raad, de Stichting van de Arbeid, de bedrijfsvereningen en de zie kenfondsraad krijg je natuur lijk presentiegeld. Maar dat staat in geen verhouding tot de beleidsvoorbereidende kosten die wij, maar ook werkgeversor ganisaties maken. En die kos ten maak je wel voor de hele sa menleving, ook degenén die niet georganiseerd zijn. Daarom pleiten wij ervoor een percenta ge van de loonsom in een fonds te steken waar dergelijke kos ten uit gefinancierd kunnen worden". Europa Naar alle verwachting zal Euro pa '92 in de komende kabinets periode een belangrijke rol gaan spelen. Was de FNV-voor- zitter daar een jaar geleden nog optimistisch over. nu spreekt hij toch wat zorgelijk over de wijze waarop in de Europese ge meenschap met de sociale kan nen van de eenwordig wordt omgesprongen. Hoewel minis ter De Koning van sociale zaken wel eens heeft gezegd dat die ontwikkeling in de gaten moet worden gehouden, heeft het vertrekkende kabinet zich naai de mening van Stekelenburg bepaald niet sterk gemaakt voor een Europees sociaal handvest. "Als de top bijeen komt, wordt men volledig be heerst door het monetaire sys teem en is er geen enkele ruimte voor een discussie over sociale verhoudingen". Het belang van een sociaal handvest moet beslist in het re- geeracoord worden opgeno men. "Zo'n handvest moet er komen, anders bestaat het risi co dat vakbonden in de ver schillende landen zich defen sief gaan opstellen en de een wording gaan blokkeren. In Duitsland zie je zo'n ontwikke ling al. Daar dreigt de vakbewe ging de kont tegen de krib te gooien. Als een remmend land als Engeland straks de norm in de Europese Gemeenschap wordt, dan zitten we echt met een probleem". BREDA Eigenlijk is iedereen die zijn zomervakantie al ver van te vo-' ren bespreekt gewoon 'gek'. Dat vindt Ruud Mesker die samen met zijn compagnon Hetty van Wijk, ge specialiseerd is in last-minuterei- zen. Wanneer iemand om half twaalf 's morgens hun reisbureau belt, kan hij 's middags om half vier al in het vliegtuig zitten richting zon. "Er zijn altijd reizen over. Ge loof me nou, ik garandeer voor 99,9 procent datje ook op het laatste mo ment nog wegkomt, tegen een veel en veel lagere prijs". door Ron de Groot De twee Bredase last-minutespe- cialisten schatten het aantal vakan tiegangers dat pas in de laatste we ken of dagen voor vertrek boekt, op 50 procent. De reisorganisaties moeten daarentegen wel ver van te voren hun programma's vaststellen, met alle riscico's van dien. Zij kunnnen geen rekening houden met het humeur van de toerist of het land dat plotseling in trek raakt. Dit jaar ondervinden de toerope- rators aan den lijve wat het betekent als de verwachtingen verkeerd blij ken te zijn. Het toerisme naar Span je is volgens de berichten nagenoeg ingestort. Vorig jaar, bij het inko pen van kamers in hotels en vlieg- tuigstoelen, was daar nog niets van te merken. Vooral het mooie weer in ons land maar ook de steeds hogere Helft vakantiegangers beslist in 'laatste minuut' prijzen aan de Spaanse kust hebben aan de ineenstorting meegewerkt. In de reiswereld is het de gewoon te dat toeroperators accommodaties en vliegtuigstoelen van tevoren 'in kopen'. Een chartervlucht naar de zon wordt zodoende 'verdeeld' on der de reisorganisaties. Door dit systeem kan een vliegtuig bij het ene bureau 'vol' zitten terwijl bij een ander bureau nog volop plaatsen verkrijgbaar zijn. Reisorganisaties kopen altijd meer dan ze zelf kun nen verkopen en blijven zo vlak voor vertrek met reizen zitten die zij tegen de geldende prijzen niet kwijtraken. Zo kan het gebeuren dat Reisbu reau Mesker Van Wijk reizen te gen absolute dumpprijzen kan aan bieden. Bijna alles wat in reisland 'overblijft', komt daar uiteindelijk terecht. Het duo is in staat om een argeloze bezoeker in korte tijd te la ten duizelen van de aanbiedingen. Tenerife 14 dagen, van ruim 1500 nu voor 870 gulden, volgende week weg. Een weekje Kreta 525 gulden (normaal zo'n 1000 gulden), vol pen sion. "Dit gaat het hele jaar door," zegt Ruud Mesker. "De toeropera tors proberen de open plaatsen te- Reisorganisaties kopen altijd meer dan ze zelf kunnen verkopen en blijven zo vlak voor vertrek met r die zij tegen de geldende prijzen niet kwijtraken. Via een omweg worden ze tegen kostprijs gedumpt. gen kostprijs via ons toch nog te verkopen. Ze hebben dan in ieder geval de kosten eruit. Het overkomt ze allemaal, want ze kopen allemaal teveel in." Mesker Van Wijk zijn de twee speurders die vakantiegangers han den vol geld kunnen besparen. "Als je bij een reisbureau binnenstapt, zal de dame of heer achter de balie altijd proberen om de eigen reizen te verkopen", zegt Mesker. "Op zich is dat natuurlijk niet eerlijk tegen over de klant. Er worden hooguit twee telefoontjes aan gewijd, maar als er dan nog niets'is gevonden heet alles 'vol' te zitten. Kijk, die mensen krijgen aan het eind van de maand hun geld toch wel. Bij ons ligt dat anders. Wij zitten om te be ginnen niet vast aan een bepaald bureau. Verder is het in ons eigen belang dat de klant een reis vindt. Wij bellen stad en land af." De reisaanbiedingen stromen in Bredase kantoor van alle kanten toe, zelfs vanuit België waar enkele grote reisbureaus een stukje van de Nederlandse markt hebben weten te veroveren. Meestal krijgen Mes ker Van Wijk via de fax de laatste aanbiedingen toegestuurd. Op som mige lijsten wordt uitdrukkelijk vermeld dat de naam van de aanbie der absoluut niet mag worden ver teld. Een speciaal verschijnsel in het last minute-wereldje is de zogehe ten empty-leg die de slimme en zui nige toerist een uitgelezen kans biedt. Aan het einde en het begin van het vakantieseizoen ontkomen de toeroperators er bijna niet aan op de bestemmingen een keer een leeg vliegtuig te laten' vliegen. Aan het begin van het seizoen komt het eer ste vliegtuig zonder passagiers te rug, aan het eind van het seizoen gaat het laatste vliegtuig leeg heen. Waarom doen de reisorganisaties eigenlijk niet aan zelf stuntprijzen? "Het is veel te bewerkelijk," zegt Hetty van Wijk. "Daar hebben ze geen tijd voor. Tegelijkertijd kun nen ze zich geen scheve gezichten permitteren onder hun publiek". Mesker Van Wijk gaan naar ei gen zeggen alleen in zee met toer operators die kwaliteit leveren. "Wij doen bijvoorbeeld weinig of geen zaken tnet de grote toeroperators. Hen kan het niet schelen als er hier en daar een toerist in een slecht ho tel terecht komt en een totaal bedor ven vakantie heeft. En als er klach ten komen, nou en? Maar wij kun nen dat'niet hebben. Kleinere be drijven besteden meer aandacht aan hun klanten. Daarom doen wij daar voornamelijk zaken mee" Het karmelietessenklooster in Auschwitz wordt voorlopig niet overgeplaatst. De demon straties van joden uit het bui tenland maken volgens de aartsbisschop van Krakow, kar dinaal Frantisek Macharski, de bouw van een bezinningscen trum buiten het terrein van het voormalige concentratiekamp onmogelijk. In een verklaring betreurt Ma charski "de campagne van aan klachten en veronderstellingen evenals de niet alleen met woor den uitgevoerde aanvallen" van joodse organisaties in het westen. Deze organisaties hebben min achting getoond voor de christe lijke waarden en de symbolen van het geloof en zijn op het terrein van het klooster doorgedrongen, aldus Macharski. In die sfeer is de bouw van het bezinningscen trum, waar behalve voor de zus ters ook ruimte is voor contacten tussen mensen van verschillende naties en godsdiensten, volgens de kardinaal onmogelijk. Vorige maand protesteerden Amerikaanse joden onder leiding van rabbijn Abraham Weiss tegen het klooster, dat gevestigd in het 'theater' van Auschwitz, waar tij dens de oorlog gifgas lag opgesla gen. Zij drongen door tot het ter rein van het klooster, maar wer den door arbeiders van het terrein weggesleept. Enkele weken eer der hadden 300 leden van een in ternationale zionistenorganisatie eveneens bij het concentratie kamp tegen het klooster gede monstreerd. Macharski behoorde tot de vier kardinalen die in 1987 met het Joods Wereldcongres overeen kwamen dat het klooster voor 22 februari 1989 van het terrein van Auschwitz zou zijn verdwenen. Radio Vaticana heeft gisteren bevestigd dat de overplaatsing van het klooster voorlopig van de baan is. De verklaring van Ma charski werd zonder commentaar integraal uitgezonden tijdens de nieuwsbulletins. Bovendien werd de verklaring door de Vati caanse perszaal verspreid. Het Vaticaan nam niet als zoda nig deel aan de onderhandelingen tussen de kardinalen en het Joods Wereldcongres over de overplaat sing van het klooster. De leiding van de Rooms-Katholieke Kerk beschouwde de kwestie als een zaak van de Poolse kerk. De Poolse regering maakte vo rige maand bekend dat de RK Kerk pas in maart dit jaar, dus een maand nadat het klooster had moeten zijn overgeplaatst, een vergunning voor de bo.uw van het bezinningscentrum had aange vraagd. Deze vergunning is 15 ju ni door het gemeentebestuur van Oswiecim (de Poolse naam van Auschwitz) verleend. Volgens drs. M. F. H. M. Poort huis. studiesecretaris voor Kerk en Israël van de Nederlandse kerkprovincie, hebben de drie an dere kardinalen die in 1987 de overeenkomst met het Joods We reldcongres hebben gesloten, nu de morele plicht de overplaatsing van het klooster toch te doen uit voeren. Het betreft de kardinalen Godfried Danneels (Mechelen), Jean-Marie Lustiger (Parijs) en Albert Decourtray (Lyon). Hij verwacht dat de Vaticaanse com missie voor de betrekkingen met het jodendom, die wordt geleid door kardinaal Willebrands. zich nu ook met de kwestie gaat be- Poorthuis noemt het 'ongeloof lijk pijnlijk' dat Macharski de jo den uit het buitenland de schuld geeft. Tijdens de Wereldoorlog zijn miljoenen joodse Polen ver moord. Er leven nu nog maar zo'n vijfduizend joden in het land. Het is daarom naar zijn mening zeer nobel dat de buitenlandse joden opkomen voor hun omgekomen geloofsgenoten. RIAGG De Gereformeerde Landelijke Instelling voor Ambulante Gees telijke Gezondheidszorg 'De Poort' heeft bij het ministerie van WVC een aanvraag om erkenning ingediend. Als de aanvraag wordt gehonoreerd is De Poort naast een joodse organisatie de enige le vensbeschouwelijke instelling voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg die door de over heid wordt gesubsidieerd. "Het werk groeit ons bijna bo ven het hoofd", zegt mw. A. Kalk man, een van de vele vrijwilligers van De Poort. Er zijn grote wacht lijsten, waardoor regelmatig moet worden verwezen naar andere in stellingen. Voor de clienten is dat een onverkwikkelijke zaak, om dat zij bij De Poort juist ook met hun geloofs- en gewetensproble men terecht kunnen. De RIAGG's (Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg) vindt men te neu traal, aldus Kalkman. De Poort werd elf jaar geleden in het leven geroepen en heeft thans kantóren in Schiedam, Amersfoort en Goes. Er wordt ge werkt aan een vestiging in Zwol le. De organisatie heeft enkele be roepskrachten in dienst en drijft daarnaast op de arbeid van vele vrijwilligers en psychologen, psy chiaters en predikanten die zich voor bijvoorbeeld een dag in de week beschikbaar stellen. De Poort ontvangt giften uit de hele 'gereformeerde gezindte' en krijgt jaarlijks een vaste bijdrage uit de kassen van de Gerefor meerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Ge reformeerde Gemeenten. De meeste clienten zijn afkomstig uit deze kerken, maar De Poort staat ook open voor andere geloofs richtingen, zo onderstreept Kalk- Enkele maanden geleden liet de NVAGG, de vereniging van al le 58 Riagg's, het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) weten dat zij niets voelt voor het idee in elke RIAGG een pastor te installeren. Cliënten zijn mobiel genoeg om buiten de instellingen religieuze verzorging te krijgen, zo werd gezegd. Mis van verzoening De Argentijnse bisschoppen voelen er niets voor op dit mo ment een mis van verzoening te vieren. "De kerk zal altijd ijveren voor vrede en verzoening, maar ieder moet daaraan op zijn terrein werken", aldus de voorzitter van de Argentijnse RK bisschoppen conferentie, kardinaal Raul Fran cisco Primatesta, na een gesprek met president Carlos Menem. Ee^ maand geleden verzochten vroegere leiders van de Montene- ros, die tot 1983 een guerrilla voerden tegen het militaire be wind, bisschop Ognenovich van Mercedes op 17 augustus een mis van verzoening te vieren. Verte genwoordigers van het leger en de maatschappelijke groeperin gen, die elkaar tijdens de 'vuile oorlog' van de jaren zeventig heb ben bestreden, zouden zich tij dens deze mis moeten verzoenen. Het verzoek bracht de Argen tijnse kerk in een moeilijk parket. De kerk kan zich onmogelijk ver zetten tegen verzoening tussen de verschillende maatschappelijke groepen in Argentinië. De mis zou echter kunnen worden uitge legd als een oproep aan de rege ring om Firmenich vrij te laten, als zij amnestie zou willen verle nen aan de militairen die zich tij dens de 'vuile oorlog' aan schen ding van de mensenrechten schuldig hebben gemaakt. Bewe gingen voor de mensenrechten hebben fel tegen het voorstel van de mis geprotesteerd. Pastoor Weersink. Pastoor F. G. J. Weersink van de de Bartho- lemeusparochie in Voorhout neemt zondag 3 september af scheid van zijn parochianen, daar hij vertrekt naar Wanroy. Naast de bijzondere eucharistievierin gen om half tien en elf uur (en za terdag om zeven uur), is er zondag in het parochiehuis aan de Heren straat van twee tot vier uur een af scheidsreceptie. Wie pastoor Weersink gaat opvolgen is nog niet bekend. Beroepen Christelijke Geref. Kerken: be roepen te Dundas (Canada, Free Reformed Church) K. Hoefnagel Nieuwpoort.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2