LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Chauffeurs: discobus schrappen Pasjesregeling dit weekeinde definitief van kracht Zwartwerken valt wel mee Gifschip mag in Botlek lossen LEIDSCH DAGBLAD 'Noordwijkse horeca moet zelf maar voor vervoer zorgen' Overleg beëindigen apartheid tussen Kaunda en De Klerk Duitser overleeft sprong uit sneltrein die 130 Ion rijdt VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39008 Prijs fl. 1,25 Bij helder weer sterrenregen aan hemel te zien MIAMI (AP) In de hele wereld kunnen de mensen zich van avond, als het tenminste helder weer is, vergapen aan eemjaar- lijks schouwspel van vallende sterren. De aarde zal de Persei den, een stofwolk, in de ruimte doorkruisen. Volgens Jack Horkhei'mer, di recteur van het Space Transit Planatarium in de Amerikaanse staat Florida, zal er elke minuut wel een vallende ster te zien kunnen zijn. Horkheimer zegt dat de belangstellenden geen spectaculair vuurwerk in de lucht moeten verwachten. Hij raadde sterrenkijkers aan zo ver mogelijk van de verlichting in de stad weg te gaan en te dui men voor een heldere hemel. Elk jaar rond 12 augustus pas seert de aarde in haar baan rond de zon het stofspoor dat is ach tergelaten door de komeet Swift-Tuttle, die in 1862 voor het laatst werd gezien. In veel landen heet de Persei- den-regen 'De nacht van de tra nen van Sint Laurentius', omdat het verschijnsel zich volgens de overlevering voordeed in de nacht dat deze heilige de martel dood' stierf. DEN HAAG (GPD) - Het om streden experiment met de pasjesregeling voor aanhan gers van de risicoclubs Ajax, Feyenoord, FC Den Haag, FC Utrecht en PSV wordt dit weekeinde definitief inge voerd. De supporters eisten van de KNVB en de overheid dat het experiment zou wor den afgeblazen en spanden daarvoor dinsdag een kort ge ding aan. Mr. Wijnholt, recht bankpresident in Den Haag, stelde hen gistermiddag in het ongelijk. Hiermee komt aan de voor avond van de voetbalcompeti tie in elk geval voorlopig een einde aan het geharrewar rond de ingebruikneming van de veiligheidspas. Advocaat mr. Westendorp kondigde namens de eisers onmiddellijk na de uitspraak aan "alle mogelijk heden" te onderzoeken om de supporters alsnog hun zin te Rechter wijst in uitspraak kort geding alle eisen van supporters af geven. Volgens het vonnis kan het de KNVB niet verboden wor den persoonlijke informatie van voetbalvandalen te regi streren, ook niet wanneer de bond die van het Openbaar Mi nisterie krijgt. Eenmaal in het bezit van deze gegegevens kan de bond een vandaal de club- kaart afnemen. In dat geval wordt het hem onmogelijk ge maakt de wedstrijden van zijn favoriete club te bezoeken. De registratie is bedoeld om een doortimmerd uitsluitings- beleid te voeren en dat is vol gens mr. Wijnholt niet in strijd met de goede zeden, zoals de advocaten mr. Westendorp en mr. Hamer namens de suppor ters hadden gesteld. De recht bankpresident acht het aanne melijk dat de clubs die zijn ge troffen, juist de zogenaamde risicoclubs zijn als het gaat om voetbalvandalisme. "De onge lijke behandeling dient een redelijk doel". Mr. Westendorp, advocaat van de supporters, toonde zich teleurgesteld over de uit spraak. Maar hij gelooft dat de pas wel weer eens verdwijnt. Na overleg met zijn cliënten, behalve de genoemde clubs zijn dat de Landelijke Federa tie Supportersverenigingen en de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie, hoopt hij er alsnog in te slagen het expe riment tegen te houden. Westendorp wil niet in hoger beroep gaan of een schriftelij ke bodemprocedure aanspan nen. In plaats daarvan zal hij de supporters voorstellen via een 'alternatieve' weg een uit spraak van de Raad van State af te dwingen. De advocaat wil de suppor ters adviseren individueel een pasje aan te vragen bij de KNVB. "Dan is de aanvrager ervan verzekerd dat de over heid informatie over hem aan de KNVB zal verschaffen. Daartegen kan hij dan op grond van de Wet Openbaar heid Bestuur in beroep gaan bij de Raad van State. En die kan binnen twee weken uit spraak doen. Ik heb zelf het idee dat Wijnholt de KNVB en de overheid het voordeel van de twijfel gunt en daarom onze eisen heeft afgewezen". Voor de Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie kwam de negatieve uitspraak als een donderslag bij heldere hemel. Woordvoerder Kette- laar kondigde net als Westen dorp verdere stappen aan. "We moeten in hoger beroep gaan of op een andere i gelijk zien te krijgen. De wet Justitiële Documentatie wordt om zeep geholpen". De KNVB toonde zich uiter aard tevreden met de uit spraak. De bond heeft voor het experiment met de pasjes zes ton aan overheidssubsidie ge kregen. "Er is heus geen spra ke van een hoerastemming aldus voorlichter Stolk. "Het is steeds de bedoeling geweest die clubkaart in te voeren. We hebben nu eenmaal met elkaar die afspraak gemaakt. Verder heb ik er eigenlijk niets aan toe te voegen". Pagina 13: "Voetbalsport is de verliezer" NOORDWIJK/LEIDEN De buschauffeurs van de NZH weigeren voorlopig om zaterdagnacht na half één bar en discobezoekers vanuit Noordwijk te vervoeren. De chauffeurs eisen bovendien dat de NZH voor 19 augustus samen met de plaatselijke horeca-ondernemers een 'be sloten busdienst' voor het vervoer van discogangers tus sen Noordwijk en Leiden opzet. Komt de NZH of de ho reca niet tegemoet aan deze eis, dan wordt op 19 augus tus actie gevoerd. Dat hebben de 40 buschauffeurs die geregeld op de 'discobus' rijden gisteravond tijdens een door de vakbond belegde vergadering besloten. Onderzoek Leidse universiteit wijst uit: LEIDEN - Van de werklozen en ar beidsongeschikten probeert onge veer 16 procent hun uitkering aan te vullen door er wat bij te verdienen. In ongeveer de helft van deze géval len geven mensen hun extra inkom sten niet op bij de belasting. De bij verdiensten blijven bij het meren deel van de niet-werkenden be perkt tot ongeveer 250 gulden per maand. Dit blijkt uit een onderzoek van de werkgroep arbeidsvraagstukken en welzijn van de Leidse universi teit. Het onderzoek is gedaan dracht van het ministerie van socia le zaken. Die heeft het rapport in middels aangeboden aan het parle ment. Voor het onderzoek werden onge- driekwart t veer 400 niet-werkenden met tus- gemiddeld op- sten opgeven, uit angöt voor kortin- cia- gen op hun uitkering. In haar rapport stelt de werk groep dat het totale inkomen van sa menwonenden of gehuwden - zo'n alle ondervraagden - 60.000 gulden be- Unilever maakt 16 pet meer winst ROTTERDAM (GPD) - Het Neder lands-Britse voedingsmiddelen concern Unilever heeft in het eerste halfjaar van 1989 16 procent meer nettowinst gemaakt dan in dezelfde periode van vorig jaar. De winst van het concern, dat in Nederland vrij wel alle wasmiddelen en margari nes op de markt brengt, klom van 1,4 naar 1,63 miljard gulden. Na Philips en Shell is Unilever deze week de derde Nederlandse multinational die zijn resultaten over het eerste halfjaar publiceert. De raad van bestuur benadrukt dat "Unilever haar actieve programma van uitbreiding door middel van overname van andere bedrijven voortzet". Het concern, dat in het verleden .al talloze bedrijven zoals Unox en Iglo opslokte, heeft dit jaar al 33 on dernemingen verworven voor een totaalbedrag van om en nabij 5,6 miljard gulden. Af en toe zon In de nacht plaatselijk mist en eerst af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 15 graden. Overdag overwe gend droog en af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer 22 graden. Zwakke tot matige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon en vooral later kans op een bui. Middagtcmpera- tuur ongeveer 23 graden. Zaterdag 12 augustus zon op: 06.19 uur. zon onder: 21.10 uur: maan op: 18.40 uur, maan onder: 00.18 20 PAGINA'S senpozen van een half jaar drie keer draagt, inclusief dus het inkomen geïnterviewd. Het betrof mensen van de werkende partner. Alleen die net werkloos of arbeidsonge- staanden en éénoudergezinnen schikt waren geworden en mensen moeten het zien te doen met een in die al sinds anderhalf jaar een wwv- komen dat tussen het minimum- of wao-uitkering kregen. Met het Joon en modaal (ongeveer 40.000 onderzoek wilde het ministerie gulden) lag. Meer dan de helft van meer duidelijkheid krijgen over de alle ondervraagden zei moeilijk tot tuig- aatZób gevolgen van achteruitgang in inko- zeer moeilijk te kunnen rondko men voor niet-werkenden. men. Dat is overigens een lager per- Volgens de werkgroep bestaat -centage dan uit eerdere onderzoe- het inkomen van werklozen en ar- ken naar voren was gekomen, beidsongeschikten voor gemiddeld Mensen die bezuinigen, geven tweederde uit de uitkering. Extra vooral minder geld uit aan kleding, inkomsten krijgen mensen uit een vervoer, kranten en tijdschriften, aanvullende uitkering van de werk- voedsel en drank. Op vaste lasten, gever, bijdragen van familie en ken- zoals huur, wordt vrijwel niet bezui- nissen en - in 16 procent van de ge- nigd. Uit het onderzoek blijkt ook vallen dus - bijverdiensten. Uit het dat 10 procent van de niet-werken- onderzoek komt overigens naar vo- den zich ongezond voelt. Tussen de ren dat na verloop van tijd steeds 40 en 50 procent voélt zich sociaal minder mensen hun extra inkom- geïsoleerd. BOSTON (AP) - Drie vliegtuigon gevallen op één dag gisteren in de Verenigde Staten. De passagiers van de vliegtuigen kwamen overi gens allen met de schrik vrij. Een Trump Shuttle 727 (foto) met 56 in zittenden moest op de luchthaven van Boston een noodlanding uitvoe ren omdat het landingsgestel niet werkte. Een Boeing 767 van American Airlines maakte gisteren een nood landing in Albuquerque omdat er een lek zat in een van de drie hy draulische systemen. Het toestel, dat 211 mensen aan boord had, was op weg van Phoenix naar Chicago. Het vliegtuig verkeerde niet in moeilijk heden, maar maakte de noodlan ding uit voorzorg. Een DC-10 van Northwest Airli nes moest in Denver een noodlan ding maken, nadat de staartmotor het dreigde te begeven. Het vlieg den aan boord had, was op weg van Los Angeles naar Minneapolis. De landing verliep zonder problemen. «oto AP) De chauffeurs hebben met het be sluit een voorstel dat uit het overleg tussen de Stichting Noordwijk Pro motie, een afvaardiging van de ho reca-ondernemers en de NZH tot stand kwam, radicaal van tafel ge veegd. Dat voorstel behelsde de be geleiding van de drie laatste bussen door portiers van de bars en dan cings. De directie van de NZH betreurt de houding van de chauffeurs. Zij betwijfelt of het mogelijk is binnen een week tijd 'besloten vervoer' te regelen. De horeca zou in dat geval de bussen moeten huren en voor de kaartverkoop moeten zorgdragen. De kaartjes zouden dan in de bars en dancings kunnen worden ver kocht. Volgens de vakbond biedt dit de horeca-ondernemers boven dien de mogelijkheid hun service uit te breiden. De horeca bepaalt dan immers waar de bussen stop pen. De directie van de NZH voerl ko mende week opnieuw overleg met de bonden. "We willen in elk geval na de afkoelingsperiode vanaf vol gende week de normale lijndien sten weer hervatten. We vervoeren ook na 00.23 uur niet alleen disco gangers vanuit Noordwijk. De dienstregeling uit het gele boekje moet weer gewoon worden nage volgd", aldus NZH-rayonchef R. van Marsbergen. Al eerder wees de NZH op de vervoersplicht van de busmaatschappij. De problemen in de laatste bus sen vanaf Noordwijk naar Leiden zijn de afgelopen weken geësca leerd. Zo raakte een Oegstgeestse politie-agente gewond toen zij wil de ingrijpen bij een opstootje in een van de discobussen. Omdat zaterdag na half één geen enkele bus meer uit Noordwijk aan Zee vertrekt, wordt de lijndienst Den Haag/Aerdenhout omgeleid. Zie ook regiopagina. De 22-jarige prins Maurits. Prins uitgeloot GRONINGEN (GPD) - Prins Maurits is uitgeloot voor de stu die bedrijfskunde aan de Rijks universiteit van Groningen. Hij zal nu net als zijn broer Bern- hard economie gaan studeren. Het is de bedoeling dat Mau rits na verloop van tijd overstapt naar bedrijfskunde. Beide prinsen zullen zich vol gende week woensdag laten in schrijven. Die dag begint de KEI-week, de introductie-week voor eerstejaars-studenten. LUSAKA (AP) - De Zambiaanse vingstone in Zambia zal vergezel- president Kenneth Kaunda en de len. De ontmoeting volgt op leider van de Zuidafrikaanse Nasio- nale Partij Frederik de Klerk zullen elkaar 28 augustus ontmoeten, topbijeenkomst in Lusa ka van de zes Afrikaanse Frontlijn- staten Angola, Botswana, Mogam- te praten over „beëindiging van de bique, Tanzania, Zambia en Zim- apartheid". Dat heeft Kaunda giste- babwe, die zich hebben verenigd te- gezegd. De Klerk wordt schijnlijk de nieuwe president Zuidafrika, als opvolger van P.W. Botha, die kiezingen v sioen gaat. De minister van buitenlandse ken van Zuidafrika, Pik Botha, dat hij De Klerk op zijn reis naar - gen het blanke bewind in Zuidafri ka. Kaunda is voorzitter van de de parlementesver- Frontlijn-groep. Hij heeft verschil- september met pen- lende keren oproepen gedaan voor een totale isolatie van Zuidafrika tot er een einde komt aan de apartheid. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) werkt vanuit Zambia. Nieuwe Japanse premier ontkent onwettig kim l Tokio (AFP) - De woensdag be noemde nieuwe Japanse premier, Toshiki Kaifu (58), heeft vandaag of ficieel ontkend ruim tien jaar gele den een onwettig kind te hebben voortgebracht bij een ex-manne- quin, die thans 56 jaar is. "Het be richt is totaal ontbloot van elke grond en is een leugen", zei Kaifu. Volgens het bericht in het lokale blad Nagoya Times ging de echtge note van de premier, bij wie hij twee kinderen heeft, indertijd zelfs op de Vos van het Havenschap én gede puteerde meteen de kans op de komst van het gifschip tot nul gere duceerd omdat niemand, ook het ministerie van verkeer en water staat niet, het Havenschap kan ver plichten een schip toe te laten. De Oostzee vertrok gisteren uit Brünsbuttel nadat Rijkswaterstaat kenbaar had gemaakt dat het schip welkom was in Nederland. Een maal onderweg ging het schip weer EEMSHAVEN (GPD) - Het gif- voor anker toen bleek dat de Oost schip Oostzee gaat naar Rotterdam, zee toch niet in de Eemshaven te- Na urenlang touwtrekken hakte het recht zou kunnen. De Duitse water- ministerie van verkeer en water- politie gaf de kapitein opdracht ver staat gisteravond de knoop door, der te varen omdat het schip weder- nadat het Havenschap Delfzijl- rechterlijk voor anker was gegaan. Eemshaven had besloten de Oost- Pas nadat de reder had duidelijk ge- zee niet toe te laten tot de Eemsha- maakt dat er toch snel een oplossing ven. Het met 4000 vaten zeer giftig zou komen, mocht de Oostzee tot epichloorhydrine geladen schip vanmorgen op de rede van Brüns- had inmiddels de Duitse haven buttel blijven liggen. Brünsbuttel verlaten. De Oostzee wordt morgenoch- Het Havenschap liet aanvankelijk tend vroeg in de Rotterdamse ha- weten dat het gifschip, zij het onder ven verwacht en zal dan waarschijn- voorwaarden, welkom was. Dat ver- lijk in het Botlek-gebied worden ge- anderde nadat een groot aantal be- lost en schoongemaakt. Een Rotter- drijven uit de Eemshaven fel had damse loods, die vannacht naar geprotesteerd. Het schap zwichtte daarvoor op het moment dat de Oostzee door de autoriteiten in Brünsbuttel al was weggestuurd. Daarmee was volgens voorzitter Westduitsland is overgevlogen, is vanmorgen vroeg aanboord van de Oostzee gestapt. Alle lekkende en beschadigde va ten zijn in het Westduitse Brünsbut tel van boord gehaald. De resteren de vaten krijgen in Rotterdam een dubbele spoeling met gewoon wa ter, dat daarna wordt gereinigd. Tij dens de operatie in Rotterdam gel den de gebruikelijke voorzorgs maatregelen. De schoonmakers krijgen beschermde kleding en persluchtmakers, terwijl rond het schip een veiligheidszone van hon derd meter zal gelden. BLOEDVIRUS - Een nieuw bloedvirus, verwant aan aids, is ont dekt in de grensstreek tussen Vene zuela en Colombia. De directeur van de bloedbank in Maracaibo ver klaarde dat naar schatting een tien de van de inwoners aan de ziekte lijdt. VALKENBURG Prins Claus heeft vanmorgen een werkbezoek ge bracht aan het Marinevliegkamp Valkenburg. Claus liet zich daar infor meren over maritieme patrouilletaken van de basis. De prins nam onder meer een kijkje bij een vliegtuigsimulator en maakte aan het eind van zijn bezoek met een Orion een tocht over de Noordzee. «oto anp» UTRECHT (ANP) Een 22-jari- invloed van cocaïne en bier in pa ge Duitser is gisteren bij Maarn niek is geraakt toen hij de con- uit een sneltrein gesprongen die ducteur zag aankomen. Hij over- 130 kilometer per uur reed. Hij handigde toen zijn paspoort aan heeft de sprong overleefd, maar een medereiziger, die hij overi- ligt wel zwaar gewond in het zie- gens niet kende, drukte de ruit uit kenhuis. een deur en sprong. Tot veler ver bazing werd hij even later nog le- De NS vermoeden dat hij onder vend in de berm aangetroffen. ZATERDAG-BIJLAGE VAN HET LEIDSCH LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Morgen: Beb Bakhuys: bewierookt en verguisd De verschrikkingen van 1914-1918 Medische blunders vaak in de doofpot DAM JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK DUIl VAN NEDERLAND Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1