Geen echte topstukken Musici winnen zaak bij Haarlemse rechtbank Na Bulcowsld nu Paul McCartney en Bob Dylan Kunst- en antiekbeurs in Knokke Autobiografie van Jules Croiset komt najaar uit BRT) en DDR gaan kunst teruggeven Zeven miljoen boeken van Leni Saiïs over toonbank KIJK-UIT Exposities Concerten Den Haag Amsterdam ^VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 PAGINA 17 HAARLEM (GPD) Een Amster dams bedrijf mag geen opnamen van The Beatles en Bob Dylan meer f; op de Nederlandse markt brengen. Dit heeft de Haarlemse rechtbank deze week bepaald. De rechters kre gen in korte tijd opnieuw te maken, met een internationale zaak. Was er deze week al vonnis in een zaak rond de Amerikaanse schrijver Charles Bukowski, nu behoorden de popmusici Paul McCartney en Bob Dylan tot de partijen. Naast de in Londen wonende Mc Cartney en de in Los Angeles inge schreven Dylan, waren de platen maatschappijen EMI Bovema en CBS partij in een geschil met Kier- ke Amsterdam BV. Het geding speelde zich voor de Haarlemse rechtbank af, omdat EMI en CBS in de regio zijn gevestigd. Het draaide allemaal om geluid- dragers (platen en cd's) die Kierke onder het Bulldog-label op de Ne derlandse markt verkoopt. De pla ten bevatten live-opnamen van the Beatles en Dylan die meer dan twin tig jaar geleden zijn gemaakt. Ook werden singles verspreid waarop twee opnamen stonden die oor spronkelijk niet op één plaat te vin den waren. Zo was 'Can't buy Me Love' gekoppeld aan 'You can't do that' en 'A hard Day's Night' met 'Things We said Today' samenge voegd. Kierke importeert de geluiddra gers uit Italië, waar ze op rechtmati ge wijze in omloop zouden zijn ge bracht. Auteursrechten op tekst en muziek waren daar immers betaald. Volgens het Amsterdamse bedrijf stond h£t daarom vrij de platen in Nederland te importeren en te ver spreiden. CBS, dat als enige werk van Bob Dylan uitbrengt, en EMI Bovema, waar The Beatles exclusief zijn on dergebracht, bestreden dat echter fel. McCartney, volgens de recht bank "klaarblijkelijk optredend zo wel voor zichzelf als voor de andere, nog in leven zijnde leden van The Beatles," en Dylan sloten zich daar bij aan. Rechtszaken over en weer waren het gevolg. De Haarlemse rechtbank stelt thans vast dat EMI, CBS, Dylan en The Beatles (McCartney) geen toe stemming hebben gegeven tot de omstreden live-opnamen of tot de verspreiding daarvan. Naar Neder lands recht handelt het Amster damse bedrijf onrechtmatig door de geluiddragers desondanks uit te brengen. Dat de werken in Italië volgens de regels in het verkeer zijn gebracht, doet daar niet aan af. Ook op een ander punt gaat Kierke in de fout. Door het zonder toestemming afdrukken van de portretten van de musici worden auteursrechten ge schonden. De rechtbank verbiedt Kierke dan ook nog langer zonder toestem ming van de rechthebbenden pla ten of cd's van The Beatles en Bob Dylan in Nederland op de markt te brengen. Houdt de onderneming zich niet aan, de uitspraak, dan dreigt een dwangsom van 2500 gul den voor iedere illegale plaat. Zit om de plaat ook nog een illegale hoes, dan loopt de dwangsom zelfs op tot 5000 gulden. Per schip over KNOKKE - In het Belgische Knok ke wordt voor de veertiende maal de 'Internationale kunst- en antiek beurs' gehouden. Internationaal is in dit verband een enigszins weidse benaming, maar inderdaad doen er naast 22 Belgische antiquars ook 7 Nederlandse en 2 Duitse kunsthan delaren mee. De organisatoren me ten het belang van deze beurs graag breed uit. In de catalogus doet graaf Leopold Lippens, burgemeester van de gemeente Knokke-Heist, daar nog eens een schepje bovenop. Het is echter verstandig met niet al te hooggespannen verwachtingen paar Knokke te gaan. Er is geen sprake van dat dit evenement bij voorbeeld met de grote Nederland se of Duitse antiekbeurzen vergele ken kan worden. Er zijn verhou dingsgewijs beslist veel betaalbare antiquiteiten in Knokke, maar even zeker is dat er nauwelijks topstuk ken zijn. Een van de standhouders wier in breng werkelijk op internationaal peil staat, is mevrouw N. Drees uit Brussel. Haar vitrines bevatten be langwekkende archeologische voorwerpen, de prijzen daarvan lig gen beneden het gemiddelde. Veel door Hans Warren van het getoonde is afkomstig uit Egypte, zo is er een prachtige, bijna dertig centimeter hoge ouchebti. Het Griekse aardewerk en Romein se glaswerk is eveneens de moeite waard. Maar het allermooiste van deze stand en waarschijnlijk van de ze hele beurs is een Etruskisch vo- tiefhoofd in profiel van terracotta, Het stamt uit de vierde eeuw voor Chr. en was bedoeld om in een graf kamer op te hangen. Het zeldzame stuk is perfect bewaard gebleven, er zijn zelfs resten van de beschilde ring zichtbaar. Ook heel interessant is de collec tie van de Ets. Schelma. Hier laat men vooral Koreaanse kasten zien van ongeveer honderd jaar geleden. De meubels zijn eenvoudig en strak, ook in een modern Westers interieur gemakkelijk in te passen. De prijzen.liggen tussen de fl. 1.500,- en fl. 10.000,- Natuurlijk vallen an tieke Europese meubels in een an dere prijsklasse. Chronos uit Brug ge heeft op dit terrien een en ander te bieden. Allure Fraai is het Engelse kabinet uit de tijd van William Mary. Ook hier geen uitbundige versieringen. Het prachtige kopsgesneden notenhout - oesterfineer - geeft dit meubel zijn allure. Van mooie kwaliteit is ook het bureau de dame, Lodewijk XV, circa 1750. Gevarieerd is het aanbod van Alphonse Banckaert. Zfln meu bels, waaronder een monumentale spiegel, dateren uit de Biedermeier tijd. Van een minder verheffend ni veau - een verschijnsel dat trou wens meer beurzen kenmerkt - is de schilderkunst. Aan hedendaags werk wordt in Knokke niet voorbij gegaan, maar het zwaartepunt ligt toch bij saaie landschappen en on handige stillevens van oudere da tum. Het 'Zeeuws meisje' bij galerie Eufrazie, een pastel van de Belgi sche kunstenaar C. van Camp (1834- 1891), hoe bescheiden ook, is bijna een verademing. Onbetwist hoogtepunt als het s tympaan afkomstig v gaat om de beeldhouwkunst die hier aangeboden wordt is de Chris tusbuste van kunsthandel Spey- brouck. Deze tympaan is Zuidfrans werk, dertiende-eeuws van de Nederlandse juwelier Si mons, de twee stands met Russi sche ikonen, de oosterse tapijten van Maison Sadraee - ook die ver dienen nog de aandacht voor men De vitrines zich weer begeeft in het gewoel van deze o zo Belgische badplaats. 114e Kunst* en Antiekbeurs. Knokke, Scharpoord, Cultureel Centrum, Meerlaan 32, t/m 15 au gustus. Dagelijks geopend van 15 tot 21 uur. Entreeprijs: 150 Bfr. Catalogus: 100 Bfr. Noord-Hollands polderlandschap AMSTERDAM (ANP) - In het week einde van 19 augustus kunnen bad gasten in Camperduin getuige zijn van een bijzonder spektakel wan neer een 120 ton zware kustvaarder bewust op de kust zal stranden en vervolgens in stukken zal worden gesneden. De delen van het schip worden daarna vervoerd naar Hoorn, daar aan elkaar gelast en op nieuw te water gelaten. Het project 'Koloss' is een spel van "touwtrekkerij tussen mens, ijzer en secondenwijzer" dat zal worden gespeeld door de beeldend kunstenaars Hans Belleman en Kees Bolten. "Het heeft te maken met volstrek te onlogica", aldus Ron de Haan, die het project publicitair ondersteunt, over de motieven van de onderne ming. "Sommigen zullen het een commercieel avontuur vinden, voor anderen wordt dit het absolute hoogtepunt van beeldende kunst." Het spel zal worden gespeeld tus sen het Noordzeestrand van Cam perduin en de IJsselmeerdijk in Hoorn, een gebied waar vroeger wa ter was, maar waar nu de polders van Noord-Holland liggen. "Het is is nog de vraag of dat de laatste tocht van een 120 ton zware kust vaarder zal tegenhouden." Bonn Najaren van moeizame on derhandelingen hebben Oost- en West-Duitsland besloten tot de uit wisseling van in de oorlog ver dwaalde kunstwerken en ma nuscripten. De kunstwerken zijn af komstig van verschillende musea en galeries en werden in de Tweede oorlog naar bomvrije opslagplaat sen over het hele land gebracht. De schilderjen en manuscripten zullen nu terugkeren naar de musea en bi bliotheken waar ze voor de oorlog AMSTERDAM (GPD) - De acteur Jules Croiset heeft eindèlijk een uitgever gevonden. Eind oktober verschijnt bij Thoth in Amster dam zijn autobiografie. De geën sceneerde ontvoeringszaak, waardoor de acteur in december 1987 in opspraak kwam, komt uit voerig aan de orde in het boek. Volgens Kees van den Hoek van Thoth is het werk uitermate openhartig en integer geschreven "zoals niet vaak wordt aangetrof fen in de Nederlandse literatuur. Wij verwachten niet dat het een kassucces gaat worden. We ho pen dat natuurlijk wel maar op de eerste plaats is het duidelijk een kwaliteitskeuze geweest". 'Met stomheid geslagen' is de ti tel van het boek dat ongeveer 25 gulden gaat kosten. In het na woord dat zal worden geschreven door een psychiater, wordt een analyse gemaakt van de conflic ten waarin met name acteurs te recht kunnen komen. Eerder za gen andere uitgeverijen, waaron- der BZZTÓH in Den Haag, er van af om Croisets relaas over zijn in scène gezette ontvoering uit te brengen. grootste gedeelte bestaat uit conservatoriumstudenten vertrekt volgende week naar Rusland om daar op pleinen en straten op te treden. De Russische televisie zal van dat toUrnee een filmverslag maken. (foto Henk Bouwman) Het kunstenaarsduo wil het spel in tien dagen tijd spelen met circa twintig medespelers, waaronder lassers, scheepsbouwers en tien Zeeuwse trekpaarden. Het begint allemaal met de stran ding van de oude kustvaarder Ko loss. Met twintig luchtzakken, die als boomstammen worden ge bruikt, zal het schip daarna op het strand worden gerold. Vervolgens zal het schip over de lengte-as door midden worden gesneden en daar na door twee vijfspannen Zeeuwse paarden uiteen worden getrokken. Daarna worden de scheepshelf- ten in moten gesneden. De moten worden "in de ochtendnevel" van zondag 27 augustus in kolonne ge transporteerd naar Hoorn, via de Oude Westfriese Omringdijk. In, Hoorn hebben de spelers dan nog enkele dagen en nachten de tijd om de delen weer aan elkaar te lassen. Het spektakel wordt afgesloten met de tewaterlating van de Koloss. "Dat wordt de beproeving, want is is nog onzeker of het schip het wel houdt", aldus De Haan. Het hele project kost tussen de twee en drie ton en wordt onder meer mogelijk gemaakt door finan ciële steun van het ministerie van WVC en de provincie Noord-Hol land. LEIDEN Het internationaal vermaarde straatsymfonie-orkest Ricciotti trok gisteravond op het Stadhuisplein in Leiden grote be langstelling. Klassieke en niet-klassieke muziek werden ten gehore gebracht. Ruim 90 werken zijn speciaal voor Ricciotti geschreven door componisten uit de hele wereld. Het ensemble dat voor het DEN HAAG Volgende maand zullen er 7 miljoen boeken van Leni Saris verkocht zijn. Dit is de ver wachting van uitgeverij West-Fries land bij het verschijnen van Saris' nieuwste roman 'Letters in de lucht'. De uitgeverij heeft ter gele genheid van het behalen van dit 're cord' een aantal prijzen voor het pu bliek uitgeloofd. Zo ontvangt de ko per van het 7 miljoenste exemplaar een geldbedrag van 1000 gulden. Verder worden er 99 troostprijzen ter beschikking gesteld. De Rotterdamse schrijfster heeft 91 meisjes- en familieromans op haar naam staan. Ze schreef ze in een tijdsbestek van 50 jaar. Haar pu bliek varieert in leeftijd van 12 tot 90 jaar. Leni Saris' verhalen die geken merkt worden door een romanti sche verteltrant, zijn gebaseerd op echte gebeurtenissen en benadruk ken vooral het 'menselijke' aspect. Zij maakte haar debuut met de titel 'Licia zet door'. Leni Saris zegt zelf over haar werkwijze: "Mijn verhaal gaat tij dens het schrijven een eigen leven leiden. Ik 'hoor' als het ware de dia logen, die spontaan komen en ik als een soort dictaat regelrecht via de Leni Saris: 'Mijn hondje Noëlle houdt mij altijd gezelschap. machine kan overbrengen. Ik denk dat daarom de dialogen heel natuur lijk overkomen. Tijdbesparend is deze werkwijze, maar ik heb dit niet gezocht, het is zo gegroeid". Gedu rende de maand september zal de auteur in boekhandels door het hele land haar boeken signeren. Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: 'Revolutionair geld' en 'Schepen met geld', tot 1/10; di. za. 10- 17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, Turkana, de herders van Noord west Kenia', t/m 27/8; 'Afghanistan, een nieuw begin', t/m 29/10; di t/m za 10-17 Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg, 'Egypte hertekend', t/m 13/8, di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Singel 28-32, Wim Lamboo, kunstenaars portretten, t/m 4/9; 'De automatische ver beelding, Nederlandse surrealisten', t/m 10/9; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur Pieterskerk Pieterskerkplein, fototen toonstelling: werk van leden van FK Luna uit Plzen, Tsjecho-Slowakije.van 12/8 t/m 1/9; dag. 13.30-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, perma nente expositie; Vijf eeuwen mode in. mini atuur, di. t/m za. 10-16 uur. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere Informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus Korte Mare 34, ten toonstelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of Galerie Time is Art' - Nieuwstraat 10, Rob Schouten, Neva, werken op papier, t/m 31/8, wo t/m zo 14-17 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, in de Blauwe gang: Hans Mannee, land schapschilder, t/m 31/8. AZL Galerie - Rijnsburgerweg (gebouw 1 Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Marie Mersmans, verschillende technie ken. elke eerste zondag van de maand De Waag - Aalmarkt 21Bert Ju met schil derijen, Sjef Oltheten met sculptuur, t/m 26/8; wo t/m za 10-17-uur, zo 13-17 uur. De Klein Klup - Nieuwe Rijn i; inner Vi sion', foto-expositie van menno oosterhof over mensen en momenten in '87 en '88 in Centraal Amerika en West Afrika, t/m 7/9; da. van 10-10 uur, zo 12-10 uur. Leiderdorp Openbare Bibliotheek - Cor Gordijnsingel. Tekenen en schilderen als hobbywerk van tekenares/ontwerpster Marija Gasile en enkele schilderijen van mevr. Koops en n Oever (uit Leiderdorp), tot Christendom, t/m 8/10; dag 9-12 i Elisabeth Ziekenhuis (restaurant) - Simon Smitweg, pentekeningen en olieverfschil derijen van Dick Bakhuizen van den Brink, t/m 11/9. Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmade- seweg 55, aquarellen van Herman van Reijn, tot 30/8, dag. 10-20 uur. Lisse Hotel De Nachtegaal van Lisse - Heere- weg 10, J.J. Mooijman met strand en zee gezichten, Henk Roosink met houtsnij- en beeldhouwwerk, tot eind augustus; dag. 9-23 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De andere Middeleeuwen'; thema tentoon stelling: 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijnsourg', vr. 19-21 uur, za. 10r16 uur. Vogelenzang De Tiltenberg - Zilkerduinweg 375, - foto tentoonstelling over Boeddhisme en $-17 u Voorschoten Ambachts- en baljuwhuis - Voorstraat 12, 'Door- en Door Modern', expositie van glas van bekende kunstenaars uit Leer dam en Maastricht, tot 4/9; dag 14-17 uur. Warmond Vereniging Het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, Ivet Thunnissen met keramiek en Ella Schimmel met gemengde technie ken, t/m 17/8; di 19-21 uur, wo, do, zo 14- 16, za 11-16 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat. Gerda Wijmans met keramiek en Ted Kistema- ker-Teroo met aquarellen, t/m 17/8; di 19- emd sept. kleur in de werkkamer: zwart- /wit, met vele kunstenaars. Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Da- niélle Orelio met aquarellen en gemengde technieken, t/m 30/9; 9-21 uur. Raadhuis De Paauw - Raadhuislaan 22, werk van Theo de Boon, landschappen van kleurig ritme, t/m 27/8; in het park rond het raadhuis de tentoonstelling van ruim telijk werk: 'Paradise Lost', tot 1/10. Galerie Bianca - Gravestraat 1, tentoon stelling ,Zwart*Wit' van Theo de Haan te keningen en schilderingen, Arnold Hoog- endorp foto's, t/m 20/8, do, vr en zo van 14-17 uur, za van 12-17 uur, vr koop avond. Klassiek De organist Joop Brons geeft v een concert in de Hooglandse kerk. Het is de zesde en laatste orgelbespeling in de serie zomerorgelconcerten van K&O. De Leidse organist zal werken van Buxte- hude, Kellner, Dandrieu, Walther, Bach en Bruhns vertolken. Ook composities van Mendelssohn, Langlais en Franck zullen tot klinken worden gebracht. Aanvang 20.15 uur. Anton Doornhein zal zaterdagmiddag in de serie wekelijkse wandelconcerlen hel orgel van de Hooglandse kerk bespelen. Aanvang 13.30 uur. Pop Zaterdagavond in de Droomfabriek een optreden Van Ricardo Insunza Georgia Diaz. Zij brengen Braziliaanse jazz zoals samba en bossa nova. Aanvang 21.30 uur, Oude Singel 56, Leiden. Koninklijke Schouwburg di 15. wo 16. do 17.20.15 uur; Mini Maxi met hun sprankelende show: 'Sprake- Carré dag. (beh. ma) 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Broadwayshow: 'Body and Soul'. Concertgebouw za 12, 20.15 uur; Kreisler String Or- zo 13, 20.30 uur; Eliane Rodriques (pia no), werk van o.a. Chopin en Mendels- di 15. 20.15 uur; Regionaal Jeugdorkest mmv Theodora Geraets (viool), werk van o.a. Brahms en Mendelssohn. Stadsschouwburg di 15, wo 16, do 17,20.15 uur (bovenzaal) Toneelgroep Amsterdam: 'Voorjaarsont- dag. (beh. wo) 20.15 i uur; Zuid-afrikaanse mi The Music of Liberation 4.00

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17