Parkland Brabant straks speeltuin van Nederland Toekomst Luxemburgse tv-satelliet Astra onzeker Vergunning in Ierland omstreden In land van Ooit is kind de baas VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 Wie in Ierland ging vissen behoefde tot vorig jaar alleen een visvergun ning aan te schaffen wannneer hij ging vissen op zalm of zeeforel. Maar vanaf 1988 is ook het vangen van bruine forel en witvis aan een vergunning gebonden. Alleen het vissen aan en op zee is nog steeds geheel vrij. Er zijn twee soorten vergunnin gen in Ierland. Die voor een periode van drie weken, speciaal bestemd voor de toeristen en een jaarvergun ning meestal voor de Ieren zelf. Voor het vissen op bruine forel of witvis kost eén kortlopende ver gunning 5 Ierse ponden, ofwel f 15.50. Voor de zalm en zeeforelver- gunning betaalt u het dubbele. Een jaarvergunning alleen voor witvis kost 10 Ierse ponden, voor bruine forel 15 en een een volledige vergunning inclusief zalm en zeefo rel 25 Ierse ponden, omgerekend een slordige f77,50. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Het vrijheid-blijheid-beleid dat Ierland jarenlang hanteerde voor de hengelaar ligt dus achter ons. Daar bij moet u bedenken dat voor parti culiere viswateren en voor de wate ren die eigendom zijn van hengel sportverenigingen nog een speciale vergunning nodig is. En voor sommige speciale zalmri vieren kan de prijs van zo'n vergun ning fors oplopen. Er is dus alle aan leiding om vooraf goed te informe ren voordat u een sportvisvakantie in Ierland plant. Er is trouwens nog een andere re den. Dat zijn de acties die de Ieren zelf ondernemen tegen de invoering van het vergunningensysteem. In het zuiden en westen van het land kunnen ook buitenlandse henge laars door die acties worden getrof fen. Zo gaat men er soms toe over vis wateren te blokkeren, tijdelijk geen visboten te verhuren of de verkoop van vergunningen te staken. Zee vissers ondervinden totaal geen hinder. En dat geldt ook voor het zalmvissen en het vissen vanaf een motorjacht. De acties richten zich meestentijds op de visserij op brui ne forel. Wie naar Ierland gaat doet er goed Vissen met de vlieg in Ierse meren. aan kort voor het vertrek te infor meren naar de stand van zaken bij het Iers Nationaal Bureau voor Toe risme, telefoon 020-223101. Dat is overigens ook het adres waar u gratis brochures kunt aan vragen voor het vissen in Ierland. Er zijn drie verschillende, een over zee vissen, een over vissen op zalm en forel en een voor de overige zoetwa tervissen zoals snoek, brasem, ruis- voorn en zeelt. De mogelijkheden om naar Ier land te vliegen zijn dit jaar opnieuw uitgebreid. Zo verhoogde Aer Lin- gus het aantal vluchten per week tot 19. Dat wil zeggen dat er van maan dag tot vrijdag driemaal per dag naar en van Ierland kan worden ge vlogen. Binnen anderhalf uur zit u in Dublin, Cork, Shannon, Sligo of Galway. Het goedkoopste retourtje kost f399.-. Ook de NLM verzorgt geregeld vluchten op Ierse luchtha- Wie de voorkeur geeft aan een fer ry kan vanuit Le Havre vertrekken met Irish Ferries of vanuit Calais met Sealink. Het voordeel is dat je dan je eigen auto kunt meenemen. Denk er wel aan dat in Ierland links wordt gereden. Gaat u voor de eerste keer naar Ierland dan is het verstandig om hier en daar eens uw licht op te ste ken bij hengelaars die al eerder gin gen. Ze kunnen u dan goede advie zen geven over hotels, pensions, bo tenverhuurders en visstekken. Want Ierse wateren mogen dan rijk aan vis zijn, een beetje plaatse lijke kennis is beslist vereist om niet teleurgesteld naar huis terug te ke ren. Ook de manier van vissen kan plaatselijk nogal verschillen om succes te boeken. Je kunt in Ierland voor grote ver rassingen komen te staan. Zo werd ik jaren geleden eens tijdens het vis sen in de buurt van Mountshannon samen met mijn vismaat uitgeno digd om achter een Ier aan te rijden die me vervolgens gratis zijn boot met aanhangmotor en hengelmate- riaal aanbood om op de Shannon te gaan vissen. Zelf zou hij graag meegaan, maar moest aanwezig zijn bij de honden races. Als ik uitgevist was kon ik de boot weer gewoon in de loods ach terlaten. Kom in Nederland eens om zoveel vertrouwen in iemand die je nog nooit eerder hebt gezien. Een andere keer had ik de groot ste moeite om de verhuurder van een roeiboot geld in handen te stop pen. Hij wilde niets hebben omdat we ondanks zijn welgemeende ad viezen niets hadden gevangen. Het tegenovergestelde komt ook voor. We huurden in goed vertrouwen eens een visboot die een paar kilo meter verderop lag. Nadat we alle visspullen aan boord hadden ge bracht en waren vertrokken begaf plotseling een van de halfverrotte roeispanen het. Vervolgens ontdek ten we dat de boot vanwege diverse lekkages snel water maakte. Met een roeispaan hebben we nog net op tijd de oever kunnen bereiken. Toen we bij de verhuurder klaag den deed hij alsof hij van niets wist. De plicht gebiedt me te zeggen dat de plezierige ervaringen de min der prettige nog steeds overstem men. Ierland is nog altijd een plezie rig visland, maar het groene land schap duidt erop dat het er nogal eens fors en langdurig kan regenen. En ook Ierland is geen land waar de vissen zomaar aan je haak gaan hangen. Alle superlatieven en fol ders ten spijt. Je zult ze ook echt moeten opsporen en naar je visstek lokken. En ook Ieren kunnen je - hoe graag ze dat ook zouden willen - geen vangstgarantie geven. Plotseling valt de term Speeltuin van Nederland. Wat al een stuk duidelijker overkomt dan Parkland Brabant. De naam waarmee het noordwestelijk deel van Noord-Brabant nu al enige tijd hardnekkig tamtam maakt. En achter deze naam gaan begrip pen schuil als recreatie, vakantie en dat vooral pretmaken. Aan plannen geen gebrek daar in het land van Zoete Lieve Gerritje, de Meierij en de Langstraat. Vijfhon derdmiljoen gulden is er voor de ko mende jaren uitgetrokken. Een half miljard, bestemd voor onder meer vijftienhonderd hotelkamers, twee duizend bungalows, uitbreiding van het aantal dagattractieparken... En er was toch al zoveel. door Rob van den Dobbelsteen Maar Parkland Brabant wil meer. Het wil zich ontwikkelen tot het Florida van Nederland. Daar werd Orlando onbetwistbaar middelpunt van een onafzienbare, tot ver voor bij de horizon doorlopende pret-ak- ker. In Parkland Brabant wordt die eer toebedacht aan het vierkant tus sen Tilburg, Eindhoven, Den Bosch en Waalwijk. Het stuk land dus waar attractieparken als De Efte- ling, De Beekse Bergen en het Auto- tron reeds welig tieren en waar Het Land van Ooit dit voorjaar de poor ten met veel zwier heeft open ge gooid. Een voor toeristisch Nederland uniek samenwerkingsverband dat Parkland Brabant'. Brabantse toe risten-tycoons die elkaar jarenlang te vuur en te zwaard bestreden, pre senteren elkaar onder aanvoering van Dirk Lips (directeur van zowel de Beekse Bergen als het Autotron) nu de vredespijp. Directeur Adri Bontebal van Parkland Brabant "Men is eindelijk gaan merken dat je beter met elkaar kunt werken, dan tegen elkaar". De eerste resultaten van dat co öperatieve gedrag zijn al zichtbaar. Zet de auto maar neer "aan de grens van Parkland Brabant!" schalt de folder en doorkruis vervolgens per trein en per bus voor maar 20 gul den 2 dagen lang het hele gebied. Kinderen en 65-plussers betalen de helft. Ben Zwart, planoloog van Parkland: "Het is de bedoeling dat er bij Waalwijk, Den Bosch, Eind hoven en Tilburg grote parkeer plaatsen komen met 'scoreborden' waarop staat aangegeven hoeveel bezoekers er op dat moment in de diverse attractieparken zijn. Je zet je auto neer en je pakt de bus of de trein naar het park waar het nog niet zo druk is. Dat voorkomt lange rijen bij de kassa's". Doorstroming Ook zogenaamde 'puntenkaarten' moeten al te grote verstoppingen in en rondom de attractiepunten voor komen. Zwart: "Ach, je weet toch hoe dat gaat. Het is drie uur in de middag en je kinderen worden doodmoe. Die willen weg. Maar jij hebt twintig gulden entree betaald en wil dat bedrag er tot op de laatste cent uithalen. Want je bent Neder lander. Gevolg: je blijft met een stel jengelende kinderen nog tot zes uur hangen. Met zo'n puntenkaart ga je al om twee uur weg en zie, je houdt nog vier uur over voor een andere dag en anderen krijgen weer wat meer ruimte". Doorstroming. Toverwoord voor Parkland Brabant als straks het volk toestroomt. Adri Bontebal: "Er moet zo'n goed geolied transport systeem komen, dat er nergens meer files ontstaan. Daarom gaan we ook de ontbrekende verbindin gen invullen. Er moeten meer bus sen komen die in een nog grotere re gelmaat zullen moeten gaan rijden. Zeker als we straks ook nog Eu- rodroom krijgen, een park dat een soort tegenhanger moet worden van het Amerikaanse EPCOT. Een park over de toekomst van de we reld dus". De Efteling, Het Land van Ooit, Autotron met het Huis van de Toe komst, Beekse Bergen, het Curiosa- huis, Eurodroom en nog is het rijtje niet af. Want ook zijn er in het Bra bantse, plannen voor de aanleg van zowel een ecologisch als een geolo gisch museum. En zijn daar boven dien nog de Oisterwijkse vennen. En ligt daar het poppedijnerige Heusden. En staan daar de ettelijke musea in vooral Tilburg. En heb je daar de prachtige binnenstad van Den Bosch met de Binnendieze De reus uit Het land van Ooit be kijkt het allemaal rustig. Hij loopt weinig risico onder de voet gelopen te worden, hoe druk het ook straks is. (Foto GPD) waarop zulke aardige rondvaarten kunnen worden gemaakt. Adri Bontebal: "Er is zoveel po tentie hier, zo enorm veel potentie. Parkland Brabant heeft het in zich in de nabij toekomst net zo'n naam te krijgen als, laten we zeggen, de Rivièra em Tirol. Als je aan die stre ken denkt, moet je ook meteen aan vakantie denken". Het Land van Ooit. De wereld van het kind. Het land waarin de jeugd de baas is. Waarin ridders ronddo len, feeën en jonkvrouwen en waar in theaters staan waarin onder an deren door Hermand van Veen zul ke enge sprookjes worden verteld en uitgebeeld dat het warempel weer leuk wordt. Vijftien miljoen gulden heeft het gekost om in 28 weken 'Het Land van Ooit' te bou wen. Maar hoe fraai en hoe enorm de reuzen ook zijn en hoe origineel de voorstelling in het manége-thea ter ook is: uiteindelijk zijn het toch de mensen die er de sfeer bepalen. In de VS doodnormaal - uniek voor Nederland: personeel dat zich in hoge mate met het bezoek be moeit. Dat de visite uitnodigt mee te doen aan het permanente verhaal dat vanaf de opening 's ochtends tot aan de sluiting 's avonds wordt ver teld. Voor ouderen, die voor elke in pofbroek en kleurig wambuisje ver klede hotemetoot een buiging die nen te maken op het eerste gezicht misschien wat oubollig, dat Land van Ooit. Voor kinderen echter een feest. Wil Faber, adjunct-directeur van 'Het land van Ooit':"Dat de kinde ren meedoen, daar gaat het uitein- Alle medewerkers van Het land van Ooit hebben in het park een eigen rol. Van douanier tot gouverneur, van graaf Wildebras tot gravin Rondalia. delijk om. Daarom zijn we zo lang eerste afslag Drunen; vanaf Waal- bezig geweest met de selectie van wijk: tweede afslag Drunen. Vanaf personeel. We hadden 2000 sollici- het Centraal Station van Den Bosch tanten uit heel Nederland en daar- is een rechtstreekse busverbinding van hebben we er 150 aangeno- met het park. Openingstijden: van men". 10.00 tot 19.00 uur. Verdere informa- Het Land van Ooit ligt aan de tie: Het Land van Ooit, Postbus 117, Maasroute (A59). Vanaf Den Bosch: 5150 AC Drunen. tel. 04163 - 77 77 5. Hoewel de huidige kanalen van de Luxemburgse Astra-satelliet nog lang niet allemaal bezet zijn, heeft de Société Européenne des Satellites (SES) alvast een tweede kunstmaan besteld. Die zal de Europese lanceermaatschappij Arianespace november of december 1990 in de ruimte brengen. Astra beschikt dan over 32 kanalen. Overcapaciteit of een reëel aanbod? Hugo van der Heem zet de technische en financiële risico's van 'ruimtehandel' in communicatie en tv- programma's eens op een rijtje. Er is een mooie kans dat tenminste een van de twee 'Nederlandse' zen ders Véronique of TV-10 op de Luxemburgse tv-satelliet Astra te recht zal komen. Astra heeft zestien kanalen en ze zijn lang niet allemaal in gebruik en dat kost veel geld. Met name het aandeel van de Duitstali ge programma's is achtergebleven bij de verwachting. Europese De Société Européenne des Satel lites (SES) wilde met Astra een echt Europese tv-kunstmaan waarop de kijkers in alle landen zouden kun nen afstemmen. Engelstalige pro gramma's zijn inmiddels voorhan den, al ging het belangrijke Disney- channel niet door en zijn veel Duitstalige programma's voor heel Europa elders al op kunstmanen ondergebracht of komen mogelijk straks op een andere satelliet. Franstalige uitzendingen zijn ook afwezig. Zij komen zelfs niet uit Luxemburg zelf, dat toch met Ra dio TV Luxemburg (RTL) een ster ke troef in huis heeft. Wel zijn er twee Scandinavische kanalen op Astra aanwezig. Maar die zijn door de toepassing van een afwijkend tv- systeem niet in de rest van Europa te ontvangen en nauwelijks in Scan dinavië zelf. wegens een tekort aan decoder-chips. Astra zendt op dit moment naast de Scandinavische, twee sportkana- len uit: Eurosport en Screensport. Verder twee filmkanalen: Sky Mo vies en FilmNet. FilmNet is 'ge- scrambled' en Sky Movies wordt in de toekomst 'geklutst'. In beide ge vallen moeten er abonneekastjes worden gehuurd om de films te kunnen zien, al draait Sky Movies op dit moment nog zichtbaar: om abonnee's te werven. Overdag is er op dit kanaal een soort Tele-ver- koop aan de gang: The Satellite Shop, mogelijk commercieel wel een succes, maar zeker niet erg ge slaagd als televisie-genre. Verder valt er op Astra nog het Sky- en European Business Chan nel te bezien, Sky News (een Engels tegenhanger van CNN), Childrens Channel en Lifestyle. En dan nog 24 uur Music TV Europa (MTV) met een eindeloze reeks TV-clips rondom popmusic. Er zijn ook enkele radiokanalen verstopt op de satelliet. Screensport en Children's Channel kunnen meertalig worden ontvangen. Al met al zijn er pas tien kanalen in gebruik. De komst van Véroni que is dus uiterst welkom voor SES, die verder zegt ook met TV-10 te praten. Het pan-Europese idee rond Astra zou dan beter gestalte krijgen en de satelliet wordt weer aantrek kelijker voor kabelnetten en parti culieren die een eigen schotel wil len opzetten. Slagen moet En Astra moet nu slagen voordat er teveel speciale tv-satellieten zijn bijgekomen. Immers, voor elke sa telliet heeft men een aparte schotel nodig of een dure, bestuurbare schotelantenne met dito tuner. Als er 16 aantrekkelijke kanalen op één kunstmaan te vinden zijn, zullen ka belnetten en schotelkopers die an dere satellieten links laten liggen, veronderstelt men bij Astra terecht. Haast is ook geboden om geld te gaan verdienen. SES drijft op een consortium van hoofdzakelijk ban ken dat totnutoe 300 miljoen Neder landse guldens heeft geïnvesteerd. De huur van een kanaal komt op zo'n 22 miljoen per jaar. Bij gebruik van meerdere kanalen tegelijk, zoals het Sky-imperium, dat er vier in gebruik heeft, krijgt men 'groeps korting' en komt een kanaal ver moedelijk op zo'n 20 miljoen. Meer dan 16 kanalen gaat Astra vermoedelijk niet aanbieden. De tweede satelliet, die eind volgend jaar moet worden gelanceerd (kos ten 200 miljoen gulden, 100 voor de Astra-1B en nog eens 100 voor de lancering) komt op dezelfde plaats boven de aarde te hangen, zodat het voor de kijkers op kabelnetten niet uitmaakt of men naar Astra-1A of 1B kijkt. In geval van storing kan men razendsnel van de ene naar de andere satelliet overschakelen. Om dat men 24 uursbelegging menselij- - kerwijs 'garandeert' aan de tv-sta- tions is zo'n tweede kunstmaan geen luxe. Er zijn nu echter ook re serve transponders in Astra aanwe zig, voor het geval iets stukgaat. Overspannen Astra's aantrekkelijkheid is al met al niet wat menige communicatie deskundigen ervan verwachtte. In vroegere communiqués is steeds sprake van 'Europa's hotbird'. maar Astra is waarschijnlijk zowel het slachtoffer van veel te overspannen verwachtingen op de communica- tiemarkt als van concurrentie van andere satellieten die (mede door die 'opgeblazen' marktbehoefte) nu aan de lopende band worden gelan ceerd. Voorts speelt de mediapolitiek een belangrijke rol. RT-Véronique zal wel op Astra komen. Dat bete kent een kanaal meer. Van TV-10 moet men minder zeker zijn. Via Es- selte heeft dit station al elders een transponder beschikbaar, die men in de proefperiode niet zo maar zal opgeven, al is het in verband met het grotere publiek dat men via As- tra kan bereiken ook weer niet on mogelijk dat de Luxemburgse kunstmaan toch in aanmerking' komt. Voor Astra staat daar tegenover dat de Engelse krantenmagnaat Murdoch, die de vier Sky-kanalen exploiteert, wel over een enorm im perium beschikt, maar ook over gi gantische schuld van naar men schat acht tot tien miljoen gulden. Hij vond het noodzakelijk dat er een herstructurerieng kwam bij Sky Te levision omdat via dit bedrijf zijn Die DBS-kunstmanen spelen ook Astra parten. Net is de zeer sterke Olympus gelanceerd. Maar dat is een experimentele satelliet van ESA, waar weliswaar RAI Uno op wordt gerelayeerd, maar waar ove rigens vooral technische en educa tieve proeven mee worden gedaan. Wel is de TDF-1 van de Fransen met vier uiterst krachtige kanalen al in de lucht. De Fransen ruziën echter over wie op welk kanaal zal gaan uitzenden en bovendien gaat het hier om D2-MAC uitzendingen, be ter van geluids- en beeldkwaliteit, dat wel, maar nog door vrijwel nie mand te ontvangen. Sterker signaal Het opstraalstation voor de 16 kanalen De controlekamer voor de Astra- satelliet in het Luxemburgse Bet- zdorf. Betaalbare schotel Murdoch's probleem is de geringe kijkdichtheid via Astra. Net op tijd is het eveneens Engels bedrijf Am- strad met een zeer betaalbare satel liet-ontvanger met bescheiden schotel en uiterst redelijke prijs ge komen. In ons land kan men de hele combinatie voor rond de 1100.- ko pen (met of zonder afstandsbedie ning) en eventueel zelf installeren. In Engeland heeft Murdoch er hon derdduizenden besteld bij Amstrad die men vrijwel cadeau geeft om de belangstelling voor de Sky-kanalen op te peppen. Particulieren kunnen die aan hun huis bevestigen voor privé-ontvangst, net als in ons land. Daar komt nog bij dat British Broadcast Corporation (BSB) in Engeland scherp geprotestreert heeft tegen Murdoch's Sky Televi sion. BSB, met tien aandeelhouders onderwie veel uitgevers, vindt dat er sprake is van een te grote machts concentratie door de koppeling van Murdoch's TV-kanalen en kranten. Omdat het concern straks op een Direct Broadcasting Satellite (DBS) GPD) zal gaan uitzenden heeft men alle re- De allereerste lancering van zo'n DBS-satelliet gebeurde in opdracht van de Deutsche Bundespost. Maar de lancering mislukte, tot grote op luchting van de technische wereld overigens, die nog lang niet klaar was voor de produktie van D2- MAC-decoders. Maar de lancering van de tweede Duitse DBS staat voor de deur: TV-SAT-2 moet eind deze maand of begin augustus wor den afgeschoten. De Engelse BSB - ook een DBS - is voor 1990 gepland. De echte Direct Broadcast Satel lite systemen hebben als voordeel dat zij een nog veel sterker signaal op aarde bezorgen dan Astra. Een vergelijking: telecommunicatie sa tellieten hebben een vermogen van rond de vijf a vijftien Watt. Om die te ontvangen heeft men een schotel van 1,80 of 1,20 meter nodig. Astra zendt met 40 tot 45 Watt per kanaal. De Amstrad-schotel, die goed vol doet, meet 60 bij 70 cm (ovaal). DBS satellieten hebben een vermogen van ruim 200 Watt en men zal in Midden-Europa kunnen volstaan met 40 tot 50 cm schoteltjes. Nadeel van de DBS is dat zij vrijwel alle maal volgens de D2-MAC-norm gaan uitzenden, waar nu nog geen apparatuur voor is. Wordt er ook een Tele-X, een DBS voor Scan dinavië gelanceerd, dan verliest As- tra vermoedelijk ook de twee Scansat-programma's. Tot slot: Astra's toekomst - hoe wel dank zij de goedkope Amstrad- ontvangers - goed te ontvangen voor de particulier - hangt toch sa men met landelijke en Europese po litiek. In Nederland kan de rechter of het Commissariaat van de Media misschien nog roet in het eten gooi en als de politiek de U-bochtcon structie van RT Véronique of TV-10 wel slikt. Hetzelfde geldt voor En geland waar de U-bochtconstructie door BSB wordt aangevochten, zij- het op andere gronden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16