Jol voert strijd tegen imago Den Haag De sprong van Krol in het Belgische diepe Italia '90: van planning komt weinig terecht voetbalseizoen 1989-1990 PAGINA 12 SPORT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1989 MILAAN (GPD) - In Rome wordt dag en nacht gewerkt aan de verbouwing van het Olym pisch Stadion om het op tijd voor het WK af te krijgen, terwijl er van de voorgenomen verbetering van de verbindingen niets terecht komt. In Turijn dreigde de bouw maatschappij het werk neer te leggen en speelde de organisatie al met de gedachte de daar ge plande wedstrijden naar Milaan en Bologna over te hevelen. En in Genua werd bekend dat niet alle plaatsen van de geheel gerestau reerde voetbaltempel 'Marassi' zicht op het veld garandeerden. Italië tien maanden voor De Af trap. „Natuurlijk zijn we als orga nisatie verbitterd dat ons land hoogstwaarschijnlijk de kans mist zijn nieuwe image aan de we reld te tonen. Wij hebben alleen gezegd: we praten er niet meer over. We werken dóór". Toen Italië in 1983 de voorbe reiding op de 'Mondiale' ter hand nam, zette men niet alleen de or ganisatie van een sportevene ment in gang, maar voor velen de organisatie van hèt sportevene ment, Het wereldkampioenschap voetbal, waarvan'de finale in Mexico driejaar geleden 652 mil joen kijkers trok en daarmee on der meer vóór de openingscere monie van de Olympische Spelen in Seoul (522 miljoen) en de lan ding op de maan (490 miljoen) het best bekeken evenement/gebeur tenis aller tijden is, is een presti- ge-object. Het toernooi zal vooral een aanzet worden om Italië qua infrastructuur nog verder te mo derniseren en de wereld te laten zien dat het Apennijns Schierei land is uitgegroeid tot een vol waardige, moderne en vooral effi ciënte industriestaat. Niet veel langer dan een half jaar geleden ontplofte de organi sator van het evenement, Luca di Montezemolo, bijkans toen hij oog in oog met de verbaasde na tionale en internationale pers de gang van zaken schetste. De voor malige protégé van ex-Fiat-direc- teur Agnelli, die de verantwoor ding had over het bij Fiat onder gebrachte prestigemerk Ferrari, had zich nog nooit eerder zo kri tisch uitgelaten. „Het WK '90 is in '83 in Italië begonnen en nu (janu ari '89 red.) is er bijna nog niets gedaan. Zelfs met een toverstok je, met een onmiddellijke inter ventie is er geen tijd meer om het merendeel van de werken te reali seren. Het WK was een mogelijk heid om veel problemen op te los sen. Ik hoop nu alleen nog maar dat de essentiele zaken op tijd ge reed zijn". Schokeffect Montezemolo's ongemeen felle reactie was er uiteraard mede op gericht een schokeffect te veroor zaken, waardoor een aantal op het programma staande infrastructu rele verbeteringen toch nog zou worden gerealiseerd. Maar de ver bittering was er niet minder om. Door lang getreuzel op nationaal politiek niveau was het decreet dat de financiering van Italië's fa celift (luchthavens, spoorlijnen, snelwegen etc.) veel te laat be krachtigd. Met de daaraan gekop pelde traagheid van de hiërarchi sche lagere overheidsdiensten dat voor het grootste deel voor de uitvoering moest zorgdragen (de regio- en gemeentebesturen), was het duidelijk dat veel voorzienin gen het schetsboek nooit zouden verlaten. Met name in Rome zelf kwam weinig tot niets van de planning terecht. De toegangswegen zullen niet of nauwelijks worden verbe terd. Een project dat voor een gi gantische tunnel in een nabij het stadion gelegen heuvel had moe ten zorgen is terzijde geschoven. Geen tijd meer. De Milanese pers die het prestigeverlies aan zag ko men en de eigen stad toch al graag 'de morele hoofdstad van Italië' (citaat Berlusconi) noemt, haalde fel uit en noemde de echte hoofd stad letterlijk een derde-wereld metropool. De burgemeester van Rome, Pietro Giubilo waar schuwde voor een 'WK tussen de bouwputten'. En ook al behept met de angst dat een en ander niet op tijd af zou zijn, antwoordde de minister van sportzaken, Franco Carraro, tevens voorzitter van het organisatiecomité, op de vraag wat hij exact vreesde: 'vooral re gen'. Zorgen Het zijn dus vooral die projecten waar het alom geprezen organisa tiecomité COL geen macht over heeft die zorgen baren. „Eenvou dig gezegd dragen wij alleen zorg over de 24 ploegen, 6000 journa listen, de scheidsrechters, de tv- rechten en de kaartverkoop. En daarmëe houdt het op", zegt Luca Argentieri, perswoordvoerder van het COL. Om daar volgens ei gen zeggen met 'een grap' aan toe te voegen. „De situatie voor ons is niet moeilijk; als de wegen naar de stadions niet klaar zijn, dan brengen we de spelers per heli kopter. Wij hebben geen macht over het staatsapparaat. Natuur lijk zijn we verbitterd. Dat ons land hoogstwaarschijnlijk de kans mist zijn nieuwe image aan de wereld te tonen. Maar er is in dit land nu eenmaal een groot ver schil tussen de energieke privé- sector en de staat. Wij hebben al leen gezegd; we praten er niet meer over. We werken dóór". De situatie in de stadions zelf, waar de overheid in totaal 450 miljard lire (720 miljoen gulden) voor heeft uitgetrokken, is ook nog verre van perfect. De proble men spitsen zich toe op twee ste den: Rome: dag en nacht wordt er gewerkt om alles op tijd af te krij gen. Oorspronkelijk was de be doeling de hoofdtribune te renoveren, maar toen de kosten bij herberekening hoger leken uit te vallen dan bij de bouw van een totaal nieuwe tribune, werd be sloten alles af te breken. AS Ro ma en Lazio zullen het komend seizoen al hun thuiswedstrijden in het kleine (30.000), oude en on veilige Flajninio-stadion afwer ken. Turijn: leek de catastrofe van het WK te worden. Toen het totaal nieuwe stadion dat een paar kilo meter van het oude Comunale wordt gebouwd meer dan de ge plande 62 miljard lire (ca. 100 mil joen gulden) zou gaan kosten en de gemeente zich eerst niet garant wilde stellen voor het te verwach ten tekort, dreigde de Romeinse bouwonderneming Aqua Marcia zich terug te trekken. Monteze molo liet al weten de wedstrijden in Turijn onder meer een halve finale - naar Milaan en Ijlologna over te kunnen brengen. Waarop, na persoonlijk ingrijpen van ex- Fiat-baas Agnelli, een oplossing werd gevonden voor de financie ring van het stadion dat nu ruim het dubbele gaat kosten. Misrekening Verder werd in Genua een misre kening gemaakt over de breedte van het veld. Toen die op last van de FIFA van 65 op 68 meter moest worden gebracht, bleken de on derste rijen geen zicht meer te hebben. Verlaging van het veld was het enige dat men nog kon doen. Inclusief andere bereke- ningsfouten zullen de totale kos ten van de verbouwing aan het Marassi-stadion de geplande 53 miljoen gulden met bijna 30 mil joen overtreffen. In Firenze (Florence) kan de be speler van het stadion Fiorentina tot eind oktober niet op eigen veld terecht en kunnen er geen seizoenkaarten voor de hoofdtri bune worden verkocht. Aange kondigde schadeclaim van de club: zeven miljard lire, ongeveer elf miljoen gulden. Palermo is het gehele vorige seizoen al uitgeweken naar het ruim 100 kilometer verderop gele gen Trappani, omdat het niet in eigen stadion terecht kon. De se rie C-club (de enige van de twaalf gaststeden) zal in verband met de werkzaamheden 'voorlopig' het eigen stadion niet kunnen bespe len. In Verona, Udine, Bologna, Na pels, Cagliari en Bari doen zich geen noemenswaardige proble men voor. Opvallend is wel dat in Bari net als in Turijn tot de bouw van een geheel nieuw stadion werd besloten, terwijl Zuidoost- Italië (Puglia) ook vertegenwoor digd had kunnen worden door Lecce, dat nog geen vijf jaar gele den een hypermodern stadion liet neerzetten. Na persoonlijk ingrij pen van de voorzitter van Bari, MatarreSe, kreeg zijn stad (en club) echter een geheel nieuw sta dion. Matarrese is óók voorzitter van de Italiaanse voetbalbond. Vandaar. kostbare, elf internationals tellende selectie, hem daartoe dwingt. „Met Piet den Boer en John Bos man had Mechelen voorin twee pri ma koppers. Daar stelt een ploeg zich op in. Den Boer ging weg naar Bordeaux, jammer genoeg, Cisse Severeijns kwam. Een mindere kopper, dus dat vereist aanpassing. Niet mijn aankoop, nee, maar ik heb door het late tijdstip vooraf toch al weinig kunnen sleutelen. Trai ningskamp, oefenwedstrijden, ons eigen toernooi, Amsterdam-toer nooi, 't was eigenlijk allemaal te veel". Vandaar die imposante vloedgolf Clijsters, Hofkens, Bruno Versa- vel, Severeijns, Wilmots, Deferm, De Greef, Leen, Bosman blessu res? „Nee, die staat daar los van. Oók van mijn trainingsstof trou wens. Pech, gewoon domme pech. Ze hebben genoeg vakantie gehad, daar ligt.het niet aan. En er zijn da gen geweest dat ik het trainingspro gramma heb laten vallen om de jon gens extra rust te geven". Een schimpscheut, een kleintje maar, richting voorganger De Mos volgt. „Natuurlijk had ik me een rustiger start voorgesteld. Het was een verrassing toen bleek dat de ontwikkeling bij KV Mechelen op sommige gebieden stil is blijven staan. De administratie bijvoor beeld, dat was niks. Er is in het sta dion niet eens ruimte om een fat soenlijk secretariaat neer te zetten. En als je je als trainer plotseling moet gaan buigen over het maaien van het gras, dan klopt er toch iets. niet"'. PAUL ONKENHOUT 'Dat pasjessysteem is dus een luchtkasteel' DEN HAAG (GPD) - Re presentatief voor zijn nieu we functie kan Martin Jol die ochtend niet worden ge noemd. Behalve het attaché koffertje van het model top ambtenaar herinnert niets aan het beeld van de zaken man, die in opdracht van FC Den Haag bedrijven bezoekt voor de zogeheten Business to Business Club van de nieuwe eredivisionist. Maar gesprekken staan die dag niet gepland. Dat scheelt. Van daar de vrijheid van een suède- jasje, gebleekte spijkerbroek en de cowboylaarzen. En vanzelf sprekend de al jaren aanwezige stoppelbaard 'van twee dagen'. Die hoort bij hem als het Zui derpark bij FC Den Haag. Het is laat geworden, de vorige avond. En opstaan valt hem de laatste tijd zwaar. „De kranten hë, daar zie ik tegenop. Hebben ze van daag nog wat over onze supporters? Gisteravond zag ik Haarlem op tele visie. Wat is Haarlem nou helemaal? Maar wèl positief in het nieuws. Er zijn bij Den Haag de laatste jaren fantastische dingen gebeurd. Daar zie ik nóóit iets van". Met kampioenschappen, deelna me aan nacompetitie en de presta ties in de KNVB-bekerstrijd was FC Den Haag in het recente verleden sportief gezien inderdaad succes vol. „Een club met een geweldige uitstraling. Maar wat zie je ervan op tv? Niets. Alleen beelden van vech tende toeschouwers. Vaak niet eens ónze fans. Maar voor het gemak worden ze in dergelijke gevallen FC Den Haag-supponters genoemd. Dat was laatst nog zo bij de VPRO. We zijn verdomme kampioen ge worden met de meeste doelpunten in het héle betaalde voetbal". Dat is wèl doorgedrongen tot de Haagse zakenwereld. Jol zegt met succes de bedrijven af te lopen. „Ondanks het imago, reageert ie dereen enthousiast als ik binnen stap. Natuurlijk is het een voordeel dat ik jaren hier heb gespeeld. Maar je moet het toch ook weten te verko pen. Dit werk is altijd blijven liggen. Eigenlijk kan een club niet meer zonder iemand als ik. Het kost wat, maar dat geld komt dubbel en dwars terug". Hij wrijft eens in zijn ogen. Zegt moe te worden van het steeds weer in opstand komen tegen de negatie ve beeldvorming van zijn club. „Je wordt bijna dagelijks geconfron teerd met die verhalen over rellen. En ik ga er telkens weer tegen in. Maar op het laatst word je zo'n zei kerd. Ik heb nu iets over me van: laat ze maar. Via de media heeft FC Den Haag een imago gekregen van bommengooiers en straatvechters Rottigheid „Maar wat is er hier Vorig seizoen voor rottigheid gebeurd?", is hij plotseling weer strijdbaar. „Niets. Slechts 20.000 gulden aan vernielin gen. Dat was in het verleden wel wat meer". Over geld hoeft nie mand hem iets te vertellen sinds hij in naam van FC Den Haag sponsors werft. Officieel staat de enkelvoudi ge international op de loonlijst als speler. Co Adriaanse wilde in de eredivisie gaarne gebruik maken van zijn diensten en verlengde het contract van Jol (33), die in eerste instantie werd afgeschreven door de nieuwe kroonprins van het trai- nersgilde. Onwillige rugspieren ten gevolge van een ongelukkige val vorig sei zoen tegen NAC hebben een spoedi ge rentree voorlopig uitgesteld. „Het hoeft voor mij ook niet meer zo nodig. Op die voorbereiding was ik toch al nooit zo dol. En als ik me op een andere manier dienstbaar kan maken voor deze club, waarom zou ik het dan laten?" Op tal van terreinen was er veel te doen in de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Maar de meeste tijd ging zitten in wat in KNVB-jargon de 'supportersproblematiek' wordt genoemd. „Ongelooflijk hoe de club bezig is hier in het Zuiderpark de veiligheid te garanderen", weet Jol. „Die gasten eigen verantwoor delijkheid geven. Het beheer van het supportershome, jongens die in de vakken controle op de rest uitoe fenen. Sommigen krijgen goedkope seizoenkaarten. Het bestuur steekt daar enorm veel tijd in. Dan doet het wel eens pijn om anderen te ho ren over 'die beesten van Den Haag'. Hoe zit het dan met die bees ten van Ajax?". Die gingen volgens Jol ten on rechte vrijuit na de ernstige rellen op 1 maart 1987, ook wel bekend als 'zwarte zondag'. De editie van FC Den Haag-Ajax op de eerste compe titiedag van het nieuwe seizoen is opnieuw zwaar beladen, of zo moge lijk nóg zwaarder. De in Amsterdam verspreide pamfletten met de maca bere mededeling 'Wij gaan naar on ze vrienden in Den Haag' doen in elk geval het ergste vermoeden voor wat betreft de voornemens van de Ajax-fans. „Wij hebben thuis in principe al les voor elkaar als het gaat om de veiligheid. Maar wat doe je er aan als Ajax komt en de F-side maakt er een zooitje van? Daar kun je als thuisclub dan toch niets aan doen? Dat vergelijk ik met een inbraak. Dan kan het slachtoffer toch niet schuldig worden bevonden?" „Dat pasjessysteem is dus een luchtkasteel", vindt hij. „Zoiets werkt alleen als je het naar Engels voorbeeld doet. Zoals bij Luton Town. Dus aleen mensen van de thuisclub toelaten. Daarmee dupeer je dus je trouwe supporters die naar een uitwedstrijd willen. Heel jam mer, maar je moet iets". Randverschijnsel Het kost hem zichtbaar moeite zich uit te laten over het tot hoofdzaak verworden randverschijnsel. Dat doen de media al genoeg, vindt hij. Veel liever praat hij over Den Haag als voetbalbolwerk. Over het fraaie stadion, de toenemende interesse van de Haagse bedrijven en vooral de sportieve successen, waaraan hij een belangrijke bijdrage heeft gele verd. Bij Bayern München, FC Twente, West Bromwich Albion en Coventry City was hij na zijn eerste Haagse periode een voorbijganger. Oude liefde roestte ook in zijn geval niet, gezien zijn terugkeer naar de Residentie vier jaar geleden. Den Haag bleef trekken. Geen kwaad woord. „We zitten hier in de derde stad van Nederland. Hier moet dus de derde club van Nederland spelen. Uit een enquête is onlangs gebleken dat 120.000 mensen direct in de club zijn geïnteresseerd. Den Haag straalt iets uit. Betekent iets voor de mensen. Daar moeten we van profi teren. Als het op het veld een beetje loopt, zitten hier zo maar 20.000 mensen. Wat denk je als Den Haag in de Europa Cup gaat spelen?" Dat moet volgens trainer Co Adri aanse over drie jaar gebeuren. Het eerste seizoen staat in het teken van handhaving. Daarna moet de club omhoog klimmen. „Op papier ziet het er vrij logisch uit", zegt Jol. „Maar ik ben niet zo'n voorstander van lange termijnplannirig. Je moet het gewoon van wedstrijd tot wed strijd bekijken. We moeten niet uit sluiten dat de partij tegen Ajax niet doorgaat. Datzelfde geldt voor de uitduels daarna tegen NEC en Spar ta. Den Haag heeft al eens vaker in dat schuitje gezeten. Het is waarde loos om drie wedstrijden achter te lopen op de rest", verzucht hij, de handen daarbij nog maar eens door het haar strijkend. Die achterstand vermindert mo gelijk ook de belangstelling van de Haagse zakenwereld waarmee Jol in zijn nieuwe functie nauwe con tacten onderhoudt. „Het ligt me wel om te praten met die mensen. Ieder een zal wel denken dat geen enkel bedrijf met FC Den Haag geassoci eerd wil worden, maar dat valt ont zettend mee. Daar komt nog bij dat de club slechts een onderdeel is van de activiteiten waarvan ze gebruik kunnen maken. Ze komen bij de thuiswedstrijden bijeen, maar ook op andere plaatsen. Als je daar als club bij aanwezig bent, leg je ge makkelijker contacten. Ik slaag daar redelijk in. Tijdens mijn carriè re heb ik altijd al belangstelling ge had voor andere zaken dan alleen het voetbal. Ik vind het leuk om de club te verkopen. En dat lukt ook heel goed, ondanks het slechte imago van Den Haag. Eerdat je dat hebt veranderd..." Daar is wel wat meer voor nodig dan een driedelig kostuum. FRED SEGAAR ITALIA 90 de KNVB iets leuks kan doen. De bond bestaat momenteel toch hon derdjaar? Kunnen er misschien wat cadeautjes af. Ze hebben me ooit een afscheidswedstrijd toegezegd. Nooit meer wat van gehoord. Met een diplomaatje ben ik nu ook wel tevreden". Ongediplomeerd maakt voorals nog niet onbemind, al moeten met name Belgische journalisten wen nen aan zijn aanpak. Het afscheid van de joviale De Mos, die 'Achter de Kazerne' op het laatst zelfs Vlaams begon te spreken en altijd een vlotte babbel en een schouder klop in huis had voor het persvolk, viel Mechelen zwaar. Toen Krol op zijn eerste werkdag de tijd vroeg om de kat uit de boom te kijken en ver zoeken om interviews afwimpelde, reageerde schrijvend België stom verbaasd. „Maar als je twee, drie keer per dag en 's avonds het hele land doorsjeest om wedstrijdjes te kijken, heb je effe geen tijd voor in terviews". Ervaring België moet nog even geduld heb ben. Kennis put Krol voorlopig uit zijn ervaring en hij realiseert zich hij vooral op resultaten beoordeeld zal worden. Ex-ploeggenoten als Arie Haan en Johan Cruijff, succesvol in Westduitsland en Spanje, zegt hij niet als voorbeeld te nemen. „Ik heb sowieso geen voorbeelden. Van sommige trainers heb ik een hoop geleerd, van anderen minder. Je pikt wat dingen op. Van Michels veel, ja. Maar ook van Beenhakker, van Ivic die ik in Frankrijk regelma tig aan het werk heb gezien. Een ei gen stijl? Die denk ik wel te hebben. Wacht maar af'. De erfenis van Aad de Mos rust loodzwaar op zijn schouders. Met de Hagenaar, verkast naar An- derlecht, de club die stinkend ja loers is op de prestaties van KV Mechelen, heeft hij eind vorig sei zoen een lang gesprek gehad. Krol gaat echter zijn eigen weg. De spel wijze van De Mos zal'niet klakke loos gekopieerd worden, ook al doordat de samenstelling van de AMSTERDAM (GPD) Uiterlijk doet in Amsterdam al- leen een enigszins verlopen snackbar aan de Nederlandse record-international denken. Voor de Amsterdamse jeugd staat de naam Ruud Krol tegenwoordig slechts garant voor kroketten, frikadellen en patat mèt. Eerdere generaties heb ben mooiere herinneringen; het spectaculaire opkomen, de uitstraling, de kop boven het Ajax-shirt, de tackles, het playboy-imago. Op dertien seioenen Ajax, een kortstondig uitstapje naar Vancou ver Whitecaps, twee mooie jaren bij Napoli en een plezierig en ontspan nen slot in de kelder van het Franse voetbal (Cannes), volgde De Grote Stilte. Waar hing Ruud Krol, de voormalige verdediger van uitzon derlijke klasse de afgelopen drie jaar uit? Hij handelde wat in schil derijen, werd gemeld. Speculant in onroerend goed, wist een ander. En was hij inderdaad lid van de inter nationale jet-set? „Ik heb veel gereisd", geeft hij, moeizaam, prijs. „Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland. Het voetbal volgde ik van afstand. Na twintig jaar topvoetbal was ik het even zat, moest ik even uitblazen. Ik zag zat wedstrijden hoor, overal in Europa. Soms vijf per week want voetbal Ruud Krol corrigeert op de bank. bleef me boeien, maar ik hield me bewust afzijdig. Effe geen pers, effe geen vragen, effe rust". Goeie kop, veertig jaar, ultra-mo dern en merkwaardig groot horlo ge, kostbare kleding (maar geen sokken), filtersigaretje. Een vreem de eend in de voetbalbijt maar toch ook weer niet. Uiterlijk niks veran derd op een piepklein rimpeltje hier en daar na, gaat hij met een gezonde dosis zelfkennis en openhartig in op de besognes van zijn nieuwe baan. Openhartiger althans dan op vragen naar zijn escapades in het recente verleden. Het niksdoen en het in de anoni miteit pendelen tussen Londen, Amsterdam en Parijs, begon hem in het voorjaar te vervelen. Krol kreeg de kriebels en besloot het circuit weer in te duiken. Hier en daar je ge zicht laten zien, journalisten niet meer negeren. Het bleek te werken. Interview Naar aanleiding van een interview in het televisieprogramma TV 3 met Carl Huybregts, klopte KV Meche len, op zoek naar een waardige op volger voor Aad de Mos, plotsklaps aan zijn deur. De Mechelse suiker oom John Cordier had achtereen volgens bot gevangen bij de Roe meen Mircea Lucescu en Guus Hid- dink en toverde de 83-voudige ex- international, zonder enige ervaring als oefenmeester, uit de hoge hoed. Verwarring alom, niet in de laatste plaats bij de verwende spelers van de Belgische landskampioen. De sprong in het Belgische diepe is hem niet meegevallen, geeft Krol toe. „Ik mis ervaring, moet nog een hoop leren. Geef ik onmiddellijk toe. 'k Zal best foutjes maken. Ge Ruud Krol instrueert de spelers van KV Mechelen: Een eigen stijl? Die denk ik wel te hebben. Wacht maar af'. rtolo ANP) lukkig heb ik met Wilfried Vanhoof een uitstekende assistent die de club door en door kent. Ik realiseer me heel goed dat ik desondanks on deruit kan gaan". „Maar wat doe je als je per se te rug wil in de voetbalwereld en KV Mechelen klopt aan? Dan zeg je na tuurlijk ja, ook al stap je binnen bij een club die in het verleden onder De Mos al het een en ander heeft ge presteerd. Met die hooggespannen verwachtingen leer ik wel leven. Als speler ben ik risico's nooit uit de weg gegaan; als trainer ben ik dat ook van plan. Maar ik geef toe, bij een kleine club was het makkelijker binnenkomen geweest". „Vorig seizoen heb ik KV Meche len welgeteld twee keer zien spelen. Twee keer tegen Anderlecht. Die achterstand heb ik nog steeds niet ingehaald. Nee, ik durf niet te bewe ren dat ik het Belgische voetbal van haver tot gort ken. 't Zou beter ge weest zijn als ik vorig seizoen lekker ontspannen twee of drie maandjes met De Mos had kunnen meedraai- Eerder, heel even, tijdens zijn laatste seizoen in het mondaine Cannes, heeft Krol, ongediplo meerd maar met een driejarig con tract op zak, nog met de gedachte gespeeld zijn theorie wat bij te spij keren. „Dickie Advocaat kwam langs en die had wat trainersboeken bij zich. We hebben lang gekletst en ik heb later die boeken een beetje doorgebladerd, maar niet al te en thousiast. M'n hoofd stond er niet zo naar". Dat laatste veranderde het afgelo pen seizoen. Eerder had hij een aan bod van Napoli afgewimpeld om al daar de jeugd onder zijn hoede te nemen maar Ajax, desolaat en in pa niek na de spectaculaire afmars van Johan Cruijff, leek hem wel wat. De ongediplomeerde Krol, in de rug ge dekt door andere Ajacieden, de on vermijdelijke Sjaak Swart en Wim Suurbier, bood zijn diensten aan als technisch manager. Het Ajax-be- stuur nam het voorstel nooit seri eus. Pech gehad. „Dat diploma, tja. Misschien dat

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12