'Reizen is verslavend, je gaat en staat waar je wilt' Achttien ambassadeurs in Duinrell Voorschotenaren trekken drie jaar door Australië, Malaysia, Indonesië, Thailand, Nepal, Canada en VS Succesvol broedseizoen met nieuwe nestkastjes in Wassenaarse parken BRIEVEN ONDER NUMMER: POSTBUS 993 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1 huurde een jeep en trok met de twee de wildernis in. Hij kende alle klei ne meertjes in het land van Crocodi le Dundee en vroegnogof ze Neder landers wilden Één kolonie VOORSCHOTEN - Als de wereldreizigers ergens een einde aan willen maken is het wel aan die slechte ver halen over liften. Ze hebben hebben ze bezocht maandenlang gelift in noeg. Ron: "Je dacht vaak Australië, Canada en de Ver enigde Staten en hadden niet één slechte ervaring. Jacqueline: "We hebben zó veel goede mensen ontmoet, dat is echt ongelofelijk". Ron: "Veel mensen gaven je hun adres en als je bij ie- In het tweede en derde jaar veran- mand wakker werd, lag er derde dat langzaam aan. Eerst kre- vaak een briefje: 'We zijn gen de twee behoefte aan goede fo- derland, Ik zou wel i overvliegen e gaan. Maar nr Ne- had geen heimwee, or een dagje willen dan direct weer weg er ook niet". door Paul van der Kooij Spandoeken, lange slingers en een ereboog laten er geen bij de Voorschotense Van Genten geen twijfel over bestaan: de 'ver loren' dochter is na een wereldreis van drie jaar terug, samen met haar vriend. En de vreugde is groot. Wat begon als een jaar tje Australië met werkvergunning groeide al snel uit tot meer: Singapore, Malaysia, Indonesië, Thailand, Nepal, Canada, Alaska, de rest van de Verenigde Staten en Mexico. Jacqueline van Gent (27): "In jeugdherbergen hoor je van an dere reizigers wat je moét zien. Veel mensen hadden het over Malaysia en dan wil je daar naar toe..". "..En als je daar een maal bent, ben je weer dicht bij Thailand...", vult haar Voor schotense vriend Ron Pater (28) aan. Rijkelui? Niet echt. Een primitief studentenleven had de Voorschotenaren gehard en opgezadeld met genoeg geld voor de reis en de eerste drie maanden. De rest verdienden ze bij in Australië, Canada en de Verenig de Staten - landen waar het geld wat waard is en de kans op uit buiting kleiner dan in Azië. Afwassen, schoonmaken, fruit- plukken, eieren rapen, cornflakes inpakken, kleding uitpak ken, mensen masseren, huizen schilderen en ontelbare klusjes in en rond de mooiste huizen. Het werk was vaak zwaar, maar bood de broodnodige afwisseling en rust. Jacqueline: "Je was na een paar maanden reizen gewoonweg overvoerd met in drukken". Ze leerden andere eetgewoonten en denkbeelden kennen en het Engels is het Nederlands gaan overwoekeren. Vooral Ron klinkt als een Amerikaan in Holland. De grammatica hapert hier en daar en veel uitdrukkingen komen er in het Engels uit. De twee voelen zich behoorlijk down to earth, hebben het over het leven on a shoestring en kunnen maar niet op de Nederland se variant van koobar komen. Ron: "Samen heb je het niet zo door, maar hier in Nederland is het echt schrikken". gaan werken, daar staat de koelkast, hier is de sleutel en doe maar net alsof je thuis bent' Ontsnapte stieren bezorgen politie Oegstgeest werk de geliefde achterblijvers en waren ze teleurgesteld als pa op de opgestuurde foto ergens in een donker hoekje bleek te zitten, met een gezicht vol scheerschuim. Later begonnen ze sommige dingen echt direct al goed. De te missen. Jacqueline was opnieuw paar dagen vrij, tante geworden, maar kon de doch ter van haar zus niet zien opgroeien. Ook het verlangen naar croquetten en drop groeide, terwijl een rijstta fel in Indonesië niet zo smaakt als in Nederland. Een keer in de maand belden ze op, maar het bleef dan vaak bij een 'Hoe gaat het?'. Ron: "Voor een echt goed gesprek heb je een half uur no dig en dat loopt in de papieren". In hun gedachten werd Nederland oiler. "In Austra- OEGSTGEEST - Drie ontsnapte stieren en een paard hebben Oegst- geester politie-agenten gisteren lan- steeds'kleiner ge tijd beziggehouden. Rond half ije had je vaak helemaal niets tien 's ochtends troffen agenten - - - twee stieren aan op de Haarlemmer straatw dieren weiland ontsnapt. Met behulp een voorbijganger konden de agen ten beide dieren terugdrijven. Om half zes 's avonds zat er een paard vast in een sloot in de Morse belpolder, achter het MEOB-ge- en dat verfrissend. Veel mensen vinden it saai, maar wij vonden het prach- de Haaswijklaan. De tig", vertelt Jacqueline die altijd al nabijgelegen e rnanmade stuff had willen ont- 1 vluchten. Ron: "We stopten wel eens en zeiden: 'Nu gaan we een fo- het weiland to maken van niks' Eén boer had al tien jaar geen gasten gehad, be handelde de Voorschotenaren als koningen en nam ze mee op kangoe- i-jacht. De kangoeroes blevt bouw. De gelarmeerde brandweer ]ukkig op afstand, zodat er uiteinde- ujt^de slootte jjjk konijn op tafel kwam. Verslavend Na zeven maanden Australië hak ten ze de knoop door: ze wilden ver der reizen. Jacqueline: "Reizen is verslavend. Je leidt een mooi le ventje en gaat en staat waar je wilt". Ron: "Je hoeft je geen zorgen te ma ken over je huis of zo. Je bent echt vrij. Natuurlijk hebben we veel ge luk gehad. We zijn niet echt ziek ge weest en hebben geen echt nare din gen meegemaakt". Er was wel de nodige spanning, zo af en toe. In Aziatische landen was het niet altijd even makkelijk om een ticket te bemachtigen en in Amerika kwam een beer de kam- peerplek oplopen. Het paar was van tevoren gewaarschuwd maar deed tóch die dingen die beren lokken. En toen de beer eenmaal was ge lokt, zetten ze het - tegen alle advie- Ron Pater e\ zen in - op een rennen. Veilig in de burgers. auto kwam de bravoure terug. Ron wilde een foto maken en baalde van het snelle vertrek van het grote dier. Schreven ze in het begin alles in het dagboek, al snel werden de aan tekeningen zakelijker. Ze ontmoet ten zó veel mensen en deden indrukken op dat teerd moest worden. Vertrek, komst en route, daar kwam het trekken, maar net paard wilde di rect weer terug omdat haar veulen zich nog in het weiland aan de ande re kant bevond. Het veulen was wat leniger dan haar moeder en beland de na een reuzesprong naast haar moeder. Om kwart over acht liep er weder om een stier over de Haarlemmer straatweg. De agenten opende het hek, maar het dier verkoos een sprong over de sloot. De politie denkt dat de dieren zo gemakkelijk .ontsnappen doordat het water in de sloten op dit moment erg laag staat. Lamp zet dekens in woning in vlam OEGSTGEEST - De zolder van een woning aan de Kerckwervelaan in Oegstgeest heeft gistermorgen rond elf uur brandschade opgelopen. De brand ontstond toen bewoners op zolder hun dekens te luchten hin gen over een lamp. Door het ge wicht werd de schakelaar ingedrukt en door de hitte van de lamp vatten de dekens ylam. De politie kon de vlammen met een poederblusser doven. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in actie te komen. grote lijnen op neer. Tot lyrische ge- Tussen de brieven door kwamen dichten zijn de nuchtere Hollanders twee Australische dames en een niet gekomen en ook achteraf schie- persoon uit Nepal langs in Voor- ten woorden te kort om het vele schoten. Ron en Jacqueline hadden moois te omschrijven ("Legpuzzels hun adressen gegeven met de me- waren het, plaatjes uit boeken"), dedeling dat ze binnen een jaar wel grof geselec- Toch merkte vader Van Gent aan de terug zouden zijn. Vooral in Nepal brieven'hoe groots het was'wat zijn leek het einde nabij, na geliefden zagen. jaar. Na een op eigen houtje onder slingers verwelkomen de wereld- trektocht van 25 dagen naar en konden de twee het land met de de voet van de Mount Everest, was onbegrensde mogelijkheden in. het geld op en konden ze kiezen tus- Na een schilderachtige herfst in de terugreis en een vliegreis Alaska, arriveerden ze vorig jaar ok tober in de Verenigde Staten. In het begin hebben ze nog wat gelift, WASSENAAR - Attractiepark DuinrelMn Wassenaar had giste ren achttien ambassadeurs op be zoek. Samen met vrouwen en kin deren was de groep een dag te gast bij graaf H.R.J. van Zuylen van Nijevelt, de eigenaar/direc teur van het pretpark en de gelijk namige camping. Het was de der de keer dat Duinrell een 'ambas sadeursdag' organiseerde. Het bezoek aan het park verliep in een ongdwongen sfeer. Ver scheidene ambassadeursfamilies bezochten het pretpark 's mor gens eerst als 'normale bezoekers' alvorens mee te doen aan het offi ciële gedeelte in de middag. Alleen de Amerikaanse verte genwoordiger, Howard Wilkens, werd vergezeld van een aantal veiligheidsmensen. Volgens een woordvoerder van Duinrell was dat echter "nauwelijks merkbaar voor het gewone publiek". Onder de genodigden bevon den zich de ambassadeurs A. Ez- zat Abdellatif van Egypte, V.K. Grover van India, M.A. Nomikos van Griekenland, M. Elfaki van Sudan, mevrouw Wang Guixin van de republiek China en Moha- med Jaber van Marokko en hun familieleden. Verder waren acht zaakgelastigden aanwezig. In to taal waren alle, ongeveer 70, am bassadeurs uitgenodigd die in Den Haag of Brussel resideren. Het gezelschap werd om drie uur verwelkomd door graaf Van Zuylen Van Nijvelt Hij sprak de hoop uit dat de ambassadeursdag een goede promotie is voor het Het High Diving Team vermaakte gisteren in Duinrell een tribune vol ambassadeurs en hun relaties. Op de eerste rij VS-ambassadeur Howard Wilkins, rechts iiaast de Duinrell-graaf de ambassadeur van China, me vrouw Wang Guixin. (foto ANP) 'toeristisch produkt van héél Ne- tot eind augustus in Duinrell op- mime-act van Monsieur Roland derland'. treedt, gaf een speciale duikshow uit Parijs. Omstreeks half zes ging Het High Diving Team, dat nog en voor de kinderen was er een de groep weer naar huis. r al snel kochten een tent. Ogenschijnlijk waren echte toeristen geworden, maa Voorschotenaren bleven zich r groot naar enige ooms in Canada. Geen toeristen anderhalf Ze kozen voor de ooms en werkten vier maanden in de buurt van Cal gary. In die tijd probeerden ze een visum voor de Verenigde Staten te ger voelen: "En dat krijgen - een land dat oorspronke- schil". lijk niet lonkte: niet ver genoeg en Waar toeristen iedere dag iets een beetje manmade. Toen ze uit- fleurigs uit de koffer toveren, be- eindelijk wél wilden, deed het con- sulaat een beetje moeilijk. De be ambte zag de vele Aziatische stem pels en begreep dat de twee geen thuis hadden, geen vaste baan en geen reden om de VS ooit weer te verlaten. Ze besloten een nieuw paspoort aan te vragen, lieten een uittreksel van het geboorteregister maken en een pastoor schreef over de nauwe familiebanden in Neder land. Bij de tweede aanvraag werd amper naar die papieren gekeken hielpen de twee zich met een hand vol kledingstukken die keer op keer gewassen werden, flets werden en verkreukten. Ze hoefden niet dage lijks te douchen, hechtten niet aan vlees, namen in Azië de lokale bus sen en treinen, kochten zo weinig mogelijk souvenis en verwachtten van een hotel niet meer dan een bed waarop ze hun lakenzak konden draperen. De souvenirs dié ze koch ten, werden al snel opgestuurd - sa men met gedroogde bloemen, zaad huisjes, een taai konijnestaartje en boeken over landen die ze achter zich hadden gelaten. "We leefden echt op onze schoen veters", probeert Ron een Engelse uitdrukking te vertalen. "Zelfs in Indonesië' namen we de goedkoop ste maaltijd, ook als dat maar een dubbeltje séheelde. Waarom? Om zo veel mogelijk te kunnen zien. Bo vendien leefden we ook in Neder land heel primitief. Als we een baan met een inkomen hadden gehad, was het misschien moeilijker ge weest". Jacqueline: "We onderhan delden over kwartjes en dan koopje een beeldje voor twee dollar waar een tourist 12 dollar voor betaalt. Zelfs bij het boodschappen doen waren we aan het afdingen. In het begin voelde je je een Hollandse schriep, maar daar was je snel over heen". Gewoonten Jacqueline: "In Indonesië moét je ook lijden onderweg. Opeens is de chauffeur weg en daar zitje dan met allemaal biggen onder je benen, ie mand die over je heen kotst, veel mensenzweet en een bus vol rook". Ron: "En dan dat sjorren. Je denkt steeds: de bus is vol. Maar dan ko men er nog tien mensen bij en nog eens tien en nog eens tien". Jacque line: "Maar als ze drie keer in een hoek bent gedrukt, weet je hoe je ruimte kunt blijven houden en adem kunt blijven halen". In Amerika pasten ze zich aan de gewoonten aan door de auto nu en dan vol te gooien met goedkope etenswaren, tot het geld begin dit jaar op was. De' hulp kwam uit Houston. Mensen die de Voorscho tenaren in Canada hadden ontmoet, schreven 200 aanbevelingsbrieven die veel buurtbewoners in vuur en vlam zetten. De Hollandse wereld burgers konden zeven dagen in de week aan de slag. Ron werkte veel in tuinen, Jacqueline schilderde en decoreerde en maakte meer keu kenkastjes schoon dan haar lief In mei verlieten ze deze 'goud mijn', reisden ze door Mexico en ging het via de oostkust richting New York. In het vliegtuig lazen ze over het bestaan van Nederland 3 en zagen ze voor het eerst in hun leven een muntstuk van vijf gulden. Ron: "We voelden ons echt vreemden en ik heb nog steeds het idee dat ik hier op visite ben". Op de vraag of ze voorgoed terug zijn, kijken ze elkaar grijnzend aan. Ron: "We weten het niet. We willen nog een heleboel zien. En als we een paar maanden weggaan, voor een korte vakantie, is dat toch gevaar lijk...". Jacqueline: "Je noemt het een wereldreis, maar als je bekijkt wat we allemaal niét hebben ge zien.." "Voorlopig moeten we een beetje bijkomen", besluit Ron. "Ik zou voorlopig nog geen huis of baan willen en we zien wel of we nog car rière gaan maken". Auto schept man in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Een 66-jarige man uit Zoetermeer is gistermiddag op de Zoeterwoudse Rijndijk, ter hoogte van de Casba, geschept door een 50-jarige automobiliste uit Ha- zerswoude-dorp. De man stak met de fiets aan de hand plotseling over. De vrouw die in de richting van Lei den reed, kon hem niet meer ontwij ken. De man is met een hersen schudding, botbreuken en inwendi ge bloedingen opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. KLINKERS - De Oegstgeester poli tie heeft gisteravond een 28-jarige man uit Oegstgeest en een 19-jarige jongeman uit Bodegraven aange houden. De mannen hadden bij de kruising Haaswijklaan/Morsebel- laan 42 straatstenen gestolen. Nadat de mannen om kwart voor elf wer den betrapt door een agent, ont vluchtten ze. Later vond de politie de vluchtauto, met dadrin de ste nen, terug in de Haaswijkstraat. De mannen werden aangehouden in de Morsebellaan. soorten die in de Wassenaarse par ken broeden. Een torenvalkpaartje broedde in de speciaal voor het kop pel vervaardigde kast. De torenval ken schonken in juni het leven aan vijf jongen. De pimpelmees lijkt op sommige plaatsen de nestkast te verkiezen boven een natuurlijke nestelplaats. Alleen de bosuilen lie ten het speciaal vervaardigde kastje links liggen en kozen een eigen plekje. Houtwallen Behalve nestkastjes probeert de ge meente ook op andere wijzen vogels extra nestelruimte te bieden. Met name zangvogels, die in dicht struikgewas broeden, zijn gebaat bij de gestapelde houtwallen die her en der in de gemeente zijn geplaatst. Houtwallen bestaan uit vrijkomend snoeihout, dat wordt gestapeld tot een hoogte van twee meter. Naast vogelsoorten als merel, zanglijster, roodborstje, winterko ninkje en fitis, trekken deze houtstapels veel insecten aan en kleine zoogdieren als de egel, de bos- en spitsmuis en de wezel. De vogels vinden hier dan ook veel voedsel, waardoor de houtwallen extra aantrekkelijk worden als nes telplaats. WASSENAAR - Vrijwel alle i nestkastjes in het Wassenaarse park Rust en Vreugd en het groen rond raadhuis De Paauw waren dit jaar bezet. "Nu al kan worden gespro ken over een succesvol broedsei zoen", meldt boswachter J. Orleans. In beide parken zijn het afgelo pen jaar 75 oude kastjes vervangen door nieuwe. De operatie was be doeld als aanvulling op de natuurlij ke nestelmogelijkheden, die voor vogels steeds schaarser worden. Door het wegvallen van oude en zie ke bomen verdwijnen holen en spleten, waar holenbroeders als me zen, spechten, boomklevers en kau wen hun broedplaats vinden. De kastjes zijn op maat gemaakt. Een torenvalk heeft nu eenmaal een ander kastje nodig dan een pimpel mees. "De boomkruiper, die in Rust en Vreugd veel voorkomt, komt via de achterkant het kastje binnen. Het gaat om een klein kastje met aan de achterkant een gleuf, zoals een brievenbus. De torenvalk heeft weer een vrij grote kast met een bre de spleet, de kastjes voor de ver schillende soorten mezen hebben openingen van wisselende grootte", aldus Orleans. De kastjes blijken goed in de smaak te vallen bij de verschillende Wie de advertentiepagina's leest, komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenen geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt. Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Postzegel niet vergeten! N.B.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11