TAD LEIDEN 'We hebben nog 16 reservezenders liggen AZL haalt dit jaar limiet hartoperaties Bloei van Victoria Regia in Hortus met vreugde begroet LEIDSCH DAGBLAD Radiopiraat Entertainer bindt strijd aan met Radio Controle Dienst Verbinding tussen twee Leidse wijken compleet Zes jongeren aangehouden voor inbraken s DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - De twee gangmakers achter de Leidse piraten zender radio 'Entertainer' barsten van zelfvertrouwen. Dat de zender afgelopen zaterdag na nog maar anderhalve week uitzenden uit de lucht werd gehaald en naar het politicbu reau verhuisde, was een tegenvaller maar er was op gere kend. Vrijdag vanaf 18.00 uur moet 'Entertainer' weer in de lucht zijn. "Wc hebben nog zestien zenders liggen dus we houden het nog wel even vol", zeggen Leslie van der Heide en Patrick van Eijck. door Gort ViSSOT Hot was de onvrede met het geluid van de bestaande en legale zendge machtigden die het tweetal tot de piraterij bracht. Naar eigen zeggen Opnieuw bindt een piratenstation proberen zij een werkelijk goed mu- de strijd met de ambtenaren van de ziekprogramma samen te stellen, etbercontrole aan. Een ongelijke Niet de middle of the road' die strijd, weet het tweetal met de erva- vanuit Hilversum wordt vespreid of ringen van piraat 'Free Wave' in het de discodreun waar andere piraten achterhoofd. Deze werd maar liefst verzot op zijn. "Je moet bij onze mu- 67 keer door de Radio Controle ziek meer denken aan de oude radio Dienst uit de lucht geplukt voordat Noordzee", zegt Van Eijck: "Met in de vrije jongens van de ether er de toekomst ook actualiteit en twee jaar geleden het bijltje bij neer- nieuwsprogramma's. Niet te verge- gooiden. lijken met de BEP-zenders die in "De ambtenaren zullen wel de Leiden zijn overgebleven. De pira- langste adem hebben", realiseren ten voor Bep en Toos met bingo, beide heren (20 en 22 jaar) zich: breipatronen en recepten. Die "Maar het is een illusie heid dat de piraten uit de ether ver dreven kunnen worden. Na ons ko men er weer anderen. Het is toch ook belachelijk. Een krant of dellijk aangepakt. Die past niet in de gevestigde orde. Het gaat de overheid er alleen om de macht van de Hilversumse zenders te bescher men. Verhalen als zouden wij sto ringen veroorzaken zijn gewoon verzinsels. We werken nota bene al- rigens nooit worden aangepakt". Radio Entertainer is in Leiden on der verschillende eigenaren al zo'n 12 jaar aktief maar leed het laatste anderhalf jaar een kwijnend be- enkele vrienden de piraat over te wat in praktijk betekent dat het kostbare 'jingle'-pakket van de vorige eigenaar werd gekocht. Het vergde te samen met de zenders een investering van 7500 gulden. De zender was met zijn nieuwe formule De radiomakers Leslie nog maar anderhalve week in de lucht toen van hogerhand werd in gegrepen. Radio maken is ook in de piraten- wereld een kwestie van geld. De centen worden verdiend via het uit zenden van reclameboodschappen voor de plaatselijke middenstand. Voor 550 gulden per maand kunnen ondernemers hun spotje ieder uur adverteerders en dat levert vol doende inkomsten op. Het is niet onze bedoeling om er geld aan te verdienen, we hebben trouwens nooit geld overgehouden aan de pi raterij. Als we maar quitte draaien. Dat geld binnenhalen gaat vanzelf. Als je populair bent, wil men graag met een reclamespotje op jouw zen der. Daar zeggen wij natuurlijk geen nee op. Als een half uur later de politie bij je voor de deur staat, heb je je geld hard nodig". Radio Entertainer zendt voorlo pig alleen in het weekeinde uit. Tot vorige week zaterdag vanuit het woonhuis van Van der Heide aan de Maresingel maar komende dagen wordt een nieuwe plaats gezocht. "Of we kraken een ruimte of zetten we de installatie boven op het dak van een flat", verkondigen de twee zendpiraten stellig. Dat laatste blijkt niet altijd even veilig te zijn omdat collega-piraten de zender nog wel eens van het dak willen meenemen. "In een kistje met twee vogelspinnen erbij en zien of ze dan nog zo dapper zijn", lijkt Van der Heide de beste oplossing. Eén maal in de acht uur wordt de band gewisseld en dat is het mo ment waarop de radiomakers zelf het grootste risico lopen. Wanneer zij worden aangetroffen bij de zen der is strafvervolging mogelijk. De moderne technologie biedt echter mogelijkheden de uitzendingen op afstand te redigeren hetgeen de te genpartij het extra moeilijk maakt de makers aan te pakken. Ook de aanschaf van de modernste appara tuur is een kwestie van geld en dus van voldoende adverteerders. Desnoods wordt uitgeweken naar één van de buitengemeenten waar de zendpiraten een toleranter kli maat hopen aan te treffen. "We den ken gewoon heel ver te komen. En het werd ook hoog tijd dat erin Lei den weer eens lekker illegaal werd uitgezonden. Als je door de Haar lemmerstraat loopt en je hoort vanuit een stuk of vier winkels jouw station, ja, dat geeft je dan toch wel een kick". Urgente patiënten worden onmiddellijk geholpen LEIDEN - In het AZL wordt dit jaar het volledige aantal van 770 hartoperaties uitgevoerd waarvoor het ziekenhuis toestemming heeft gekregen, zo wordt verwacht. Dit aantal is volgens een woord voerder van het AZL onder de huidige omstandigheden het maximaal haalbare. Verhoging van dit aantal is niet mogelijk zonder uitbreiding van personeel en ruimtelijke capaciteit. Vorig jaar bleef het AZL onder het toegestane aantal hartoperaties. In- plaats van de toegestane 800 had den er slechts 767 hartoperaties plaats. Dat het maximale aantal niet gehaald werd, wordt geweten aan de toename van het aantal oudere hartpatiënten die een langere ver- pleegduur vragen en gebrek aan voldoende personeel. De verlaging van het toegestane aantal van 800 naar 770 heeft te maken met de ca paciteit van het ziekenhuis. Wan neer naar de behoefte wordt geke ken, moet dit aantal Worden ver hoogd. meent de woordvoerder. In de 12 Nederlandse hartcentra werden vorig jaar 100 hartoperaties minder uitgevoerd dan volgens af spraken met de verzekeraars was toegestaan. Uit een onlangs voltooi de inventarisatie van de Zieken fondsraad blijkt dat dit mede was te wijten aan een gebrek aan gespecia liseerd personeel in operatiekamers en op hartbewakingsafdelingen. Het onderzoek werd verricht naar aanleiding van plannen van de Stichting Nederlandse Hartpatiën ten voor luchtbruggen naar Brugge en Londen. Het onderzoek wijst uit dat ur gente hartpatiënten bijna altijd on middellijk kunnen worden geope reerd. Een groot aantal operaties in LEIDEN - De beweegbare klep van de Stevensbrug, de openbaar ver- voer- en fietsbrug over de Rijn (tus sen het Morskwartier en de Ste venshof) ligt op zijn plaats. Vanmor gen werd het beweegbare, stalen ge deelte van de brug met twee grote kranen tussen de betonnen brug- maken, hoofden gelegd. Daarmee is de ver- binding tussen de twee Leidse ken compleet. De brug wordt ni gebouwd om in november bruiksklaar te zijn. het scheepvaartverkeer weer'door gang vinden. Verwacht wordt dat de nieuwe brug vanaf half november in ge bruik kan worden genomen. Vanaf 26 november gaat het openbaar ver- de Stevensbrug gebruik de hartcentra geldt als spoedopera ties. In het AZL wordt 70 procent van het totale aantal als een spoed operatie beschouwd. Daarnaast rest een wachtlijst van 146 personen die onder normale omstandigheden 12 tot 16 maanden moet wachten op een operatie. Wordt de situatie nij pend dan wordt de betreffende pa- tiént overgeheveld naar de spoed- lijst en onmiddellijk geopereerd. Ook de andere hartcentra werken op deze wijze zij het dat de wachttij den vaak korter zijn dan in het AZL. Daar staat tegenover dat het AZL relatief meer spoedpatiënten be handeld dan elders. Een zegsman van de Zieken fondsraad verklaarde naar aanlei ding van het onderzoek dat er over het hele land bezien, geen tekorten zijn. Daarmee is aannemelijk dat de Ziekenfondsraad zal adviseren geen goedkeuring te geven aan aan vragen van patiënten om in het bui tenland te mogen worden geope reerd. Wel wordt gedacht aan het zo danig ophogen van het aantal te ver goeden operaties dat patiënten zo dicht mogelijk bij hun woonplaats kunnen worden geholpen. De kwestie rond de hartoperaties komt vandaag aan de orde tijdens een overleg van ambtenaren van WVC en de organisaties uit de gezond heidswereld. In Leiden aangehouden man blijkt internationaal opererende crimineel i de vorige keren dat de bloem in de Leidse 'Tot nu toe gaf ze echt snertbloempjes' Het stalen brugdeel is afgelopen nacht aangevoerd over het water, recht overeind staand op een groot ponton. Om half acht vanochtend begonnen twee kranen het gevaarte omhoog te hijsen en het naar zijn definitieve plek tussen de brug- hoofden te manoeuvreren. Dat is een klus die de nodige precisie vraagt. De operatie slaagde perfect. Nog geen drie kwartier later lag het stalen brugdeel horizontaal, op de juist plaats. Na plaatsing worden vandaag en morgen een aantal werkzaamheden verricht waardoor het scheepvaart verkeer gestremd is. Het belangrijk ste werk is het .uitbalanceren van de gewichten zodat het beweegbare brugdeel in evenwicht komt. Na het uitbalanceren komt hef stalen brug deel weer rechtop te staan en kan LEIDEN - De 59-jarige man die za terdag op het Stationsplein is aan gehouden op verdenking van dief stal of heling van cheques, blijkt een internationaal operende crimi neel te zijn. Dat is na naspeuringen van Interpol komen vast te staan. Enkele van de cheques die de man op het Stationsplein te koop aan bood, blijken overigens afkomstig te zijn van een diefstal die in 1987 in Kopenhagen is gepleegd en waarbij toen voor in totaal zeven ton is buit gemaakt. De 59-jarige man, volgens de poli tie vermoedelijk een Marokkaan, bleek na zijn arrestatie ongeveer 150.000 dollar aan cheques op zak te hebben. De man gaf de politie aan vankelijk een valse naam op. Ze schakelde daarop Interpol in, die al spoedig vaststelde dat het een man betrof die al in verschillende landen is veroordeeld wegens diefstal, zak kenrollerij en vervalsing van docu menten. Enkele van de cheques die de man bij zich had. werden ruim twee jaar geleden gestolen van een toen 57-jarige Amerikaanse vrouw. Tij dens een bezoek aan een bank in Kopenhagen werd haar tas ont vreemd, met daarin ongeveer 700.000 gulden aan contant geld en cheques. Het is nog volstrekt ondui delijk of de man betrokken is ge weest bij de diefstal in Kopenha gen. De politie sluit echter niet uit dat de man deel uitmaakt van een internationale bende. De verdachte blijkt overigens een redelijk welgesteld man te zijn; hij bezit onder meer een villa in Tan- ger. Interpol onderzoekt of met be slaglegging op deze villa slachtof fers van de man schadeloos kunnen worden gesteld. in het weekeinde laten uitzenden en de interesse is hoopgevend. Het is daarom van levensbelang voor de piraat om te kunnen blijven uitzen den. Wanneer de zender voor lange re tijd uit de lucht gaat, wordt de vicieuze cirkel van inkomsten en uitzendingen doorbroken en wacht de piraat een stille dood. "We hebben nu inmiddels zo'n 15 (vervolg van voorpagina) LEIDEN De verwachte bloei van de Victoria Regia is bij de medewer kers van de Hortus Botanicus met vreugde begroet omdat de laatste vijf jaar geen aansprekend exem plaar meer is gekweekt. Dit jaar kunnen de bloemen de omvang van een bloemkool krijgen, stelt hortu- lanus mevrouw Teune. "Een aantal keren bloeide zij helemaal niet en één keer gaf hij twee bloemen, maar dat waren echt snertbloemetjes". Die vond de botanische tuin dan ook niet de moeite van het aanprij zen waard. "Op de avonden komen soms wel duizend mensen af en die zouden zich gewoon bekocht voe len". Waarschijnlijk is het prachtige zo merweer er de oorzaak van dat het dit jaar zoveel beter met de reuzen- lelie is gesteld. "Het was voorgaan de jaren in de zomer gewoon te don ker, denken we. Deze plant reageert erg op temperatuur en licht", aldus Teune, die vermoedt dat de botani sche tuin dit jaar bovendien met een echte Regia van doen heeft. "Met ze kerheid is het niet te zeggen omdat het moeilijk is vast te stellen of hij het meest op de Amazonica of de kruising, de Crusiana, lijkt". 1 Teune spreekt de hoop uit dat de Victoria Regia, die de naam dankt aan het feit dat de tuinman van de Hertog van Devonshire in 1849 in zijn hoge hoed een exemplaar naar konigin Victoria bracht, maandag opnieuw zal bloeien. "Alsjeblieft niet in het weekeinde, want ik kan op zondagavond geen mensen orga niseren. We hebben de bloei wel eens in het weekeinde beleefd en dat is heel frustrerend. Maar het is niet vantevoren te zeggen wanneer hij zal bloeien". Het kweken van de Victoria Re gia is precisiewerk. De zwarte, erwt achtige zaden worden in het voor jaar gekweekt in een bak met water van ongeveer 35 graden. Zodra de plant groot genoeg is, wordt deze uitgezet in het Victoria-bassin in het hoogste deel van de kassen. Als de plant eenmaal goed groeit, gaat dat met een indrukwekkende kracht. De bladeren kunnen binnen een paar dagen een diameter van 2,5 me ter bereiken en een gewicht van 40 kilo torsen. Wonderlijk De reuzenwaterlelie is in 1801 in Zuid-Amerika ontdekt door de na tuurkundige Haenke. Hij stierf ech ter voordat hij zijn vondst wereld kundig had kunnen maken en het duurde dertig jaar voordat Europe se plantkundigen de Victoria Regia opnieuw ontdekten. De Leidse Hor tus kreeg in 1870 de eerste zaden in haar bezit. In 1872 bloeide de lelie daar voor het eerst, op welke ge beurtenis veel publiek afkwam. In middels is het traditie dat de Hortus bij elke bloei van betekenis de deu ren 's avonds voor het publiek open zet. Aan het zaad van de Victoria Re gia is overigens moeilijk te komen. Teune vertelt dat tuinen in Brazilië gewoonweg niet reageren op ver zoeken om origineel zaad. "Nu heb ben we gelukkig orgineel zaad ge kregen via een medewerker van het Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie die naar Brazilië is geweest. Dat is alleen nog niet gekiemd. Maar als het lukt, hebben we vol gend jaar een echte wilde Victoria. Het is heel prettig dat we nu origi neel, vers zaad hebben, omdat er in Europa een soort grijs circuit is van kruisingen". De Hortus spreekt over de Victo ria Regia als een 'wonderlijke' plant, wat volgens Teune onder meer heeft te maken met de om vang van de bladeren. Deze kunnen 2,5 meter in doorsnee worden. "Als je dat vergelijkt met de waterlelies die wij kennen en die niet groter dan 30 centimeter zijn, vinden men sen dat heel wat. Hij heeft gewoon iets geheimzinnigs". De Victoria Regia bloeit, anders dan doorgaans wordt gedacht, meer dan één keer. Om de vier tot vijf da gen vormt zich een nieuw blad waarna er ook een nieuwe knop ver schijnt. De bloeitijd duurt van eind julie tot half september. De bloem gaat 's avonds rond negen uur open en sluit zich tegen de ochtend weer. De plant gaat in de herfst snel ach teruit. De bloemen worden minder en de bladeren kleiner. In oktober wordt het bassin in de Hortus-kas schoongemaakt en de plant verwij derd. Muziekoverlast vergiuining van cafés in gevaar LEIDEN - De cafés De Waag aan de Hartesteeg en de Droomfabriek aan de Oude Singel hebben van de poli tie een laatste waarschuwing gekre gen. Omwonenden van de beide etablissementen hebben al verschil lende keren geklaagd over geluid- overlast van de muziekinstallaties. Op last van de directie milieu van de gemeente Leiden heeft de politie de eigenaren van de cafés te verstaan gegeven dat hun muziekvergunnin- gen worden ingetrokken als ze nog één keer hinder veroorzaken. Geluidsapparatuur in beslag genomen LEIDEN - De politie heeft vannacht geluidsapparatuur in beslag geno men in een woning aan de Zijlsin gel. De bewoonster van het huis was door agenten deze nacht al twee keer eerder gewaarschuwd, nadat omwonenden hadden geklaagd over een enorme geluidoverlast. De laatste keer gebeurde dat even over twee uur. Nog geen half uur later la gen omwonenden opnieuw op de maat van keiharde muziek in hun bed te daveren. De politie nam daar op een radio-cassettespeler, twee geluidsboxen en de wekkerradio van de vrouw m beslag. Man mishandeld door fietsendieven LEIDEN - Bij een vechtpartij in een pand aan de Hooglandse Kerk- gracht is vannacht een 27-jarige man gewond geraakt. De man deed zijn beklag bij twee mede-bewoners - respektievelijk 24 en 25 jaar - die in de gemeenschappelijk gang van het pand het slot openbraken van een fiets, die ze even daarvoor aan de Apothekersdijk hadden gestolen. De mannen maakten daarbij zo'n herrie dat de 27-jarige de slaap niet kon vatten. De 25-jarige jongeman wilde kennelijk van geen klachten weten en sloeg zijn medebewoner met een fietsstuur op het hoofd. Het slachtoffer deed aangifte bij de poli tie, die de twee fietsendieven in hun kraag greep. LEIDEN - De politie heeft met de aanhouding van zes Leidse jongens in totaal zes inbraken in winkels, bedrijven en kantines opgelost. Vijf van de zes jongens werden in de nacht van zaterdag op zondag op he terdaad betrapt bij een inbraak in een bloemenkiosk op de hoek van de Vijf Meilaan/Montgomerystraat. Twee van de dadertjes slaagden er toen overigens in zich uit de voeten te maken. De drie anderen, in leef tijd variërend van 15 tot 17 jaar, wer den gearresteerd en bekenden na verhoor een groter aantal inbraken. De jongens bleken, met hulp van drie andere Leidsë jongens, ook in braken te hebben gepleegd in twee sportkantines, een bedrijfje, een bakkerij in Leiderdorp en een win kel aan de Breestraat. Daarbij had den ze snoep, drank, etenswaren, winkelapparatuur en kleine geldbe dragen buitgemaakt. Op aanwijzing van de drie aangehouden jongens hield de politie later hun drie overi ge 'metgezellen' aan; twee Leidse jongens van 16 en een Leidenaar van 17 jaar. De laatste drie, die een betrekke lijk geringe rol bij de inbraken heb ben gespeeld, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld, De overigens zijn voorgeleid aan de officier van justitie. De politie heeft de indruk dat de jongens niet meer inbraken op hun geweten hebben. Vrouw gewond door luchtbuks LEIDEN - In Leiden heeft gis terochtend opnieuw een luchtbuks- schutter toegeslagen. Daarbij is de ze keer een Leidse vrouw gewond geraakt. Het voorval had plaats na bij de kruising van de Marnixstraat en de Willem de Zwijgerlaan. De vrouw stond daar met een vriend te wachten voor het stoplicht toen ze plotseling twee knallen hoorde en vervolgens een striemende pijn in het gelaat voelde. Ze bleek vlak on der het oog te zijn getroffen door een loden kogeltje, en heeft zich on der doktersbehandeling moeten la ten stellen. Volgens de politie is nog niet bekend vanaf welke plaats op de vrouw is geschoten. spllilï^ STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9