Academicus minder kans op een baan 'Mensen besparen het laatst op lippenstift' 'Voorlichtingsfolder van Financiën verhult expres inkomensdaling aow-ers' Bush tekent kostbaar plan om spaarbanken te redden &edietverlenirig bij Amro-bank stagneert Volvo versmaadt Chinese 'slavenarbeid' Unilever op overname pad in de cosmetica-industrie DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAGINA 7 De Koning stuurt 'schoolverlatersbrief DEN HAAG (ANP) Het is opvallend dat schoolverlaters met een MAVO-diploma of een voltooide lagere beroepsop leiding duidelijk toenemende kansen op werk hebben, ter wijl jongeren met een HBO-opleiding of een academische graad relatief zwakker komen te staan op de arbeidsmarkt. Dit staat in de woensdag door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid verstuurde 'schoolverlatersbrief voor arbeids bureaus, schooldecanen, vakcen trales, werkgeversorganisaties en *nog een aantal andere instanties. Al enkele jaren hebben school verlaters met een afgeronde mid delbare beroepsopleiding de mees te kans op werk. Dat zal alleen nog maar beter worden, vernacht het ministerie. Daarna komen de jonge ren met MAVO en lager beroepson derwijs. Academici en HBO'ers staan nu onderaan, wat hun kansen op een baan betreft. In 1988 heeft 90 procent van de 225.000 schoolverlaters overigens binnen een jaar een baan gevonden. Daar zaten ook nog lichtingen van vóór 1988 bij. Het ministerie ver wacht dat de vooruitzichten voor scholieren op werk in de komende jaren steeds beter worden, mede doordat het aantal schoolverlaters daalt tot onder de 200.000 in het jaar 2000. De werkloosheid onder jongeren die na school nog geen baan hebben gevonden daalt sinds 1984. In dat jaar bedroeg zij 114.000, vorig jaar 64.000. De minste kans op een baan hebben nog steeds schoolverlaters zonder diploma. Ongeveer 8 pro cent van de scholieren maakt hun opleiding niet af (laatst geteld in 1986). ARNHEM (GPD) - De voorlich tingsfolder van het ministerie van financiën over de 'Nieuwe loon- en inkomstenbelasting voor 65-plus- sers' voor 1990 bedient zich van mis leidende informatie. Op grond van een verhullende vergelijking van cijfermateriaal wordt gesuggereerd dat alle AOW-ers met ingang van volgend jaar er financieel op voor uitgaan als gevolg van het nieuwe belastingstelsel volgens Oort. Het tegendeel is echter waar: een grote groep mensen gaat er qua inkomen juist op achteruit, tot 333 gulden per jaar. Dit blijkt zonneklaar uit de analy se die Velpenaar J. Verwoerd heeft gemaakt van de inhoud van de voor lichtingsfolder over de gevolgen van het nieuwe belastingstelsel voor ouderen. Verwoerd stelt dat de centrale directie Voorlichting van Financiën de cijfers van de bruto in komens van 1988 heeft vergeleken met de inkomens zoals die ver wacht worden voor 1990. Hierbij wordt verhuld dat de AOW-uitke- ringen per 1 januari 1989 met 1,6 procent verhoogd zijn. In absolute cijfers gaat het om een inkomenstij ging van 14.112 gulden tot 14.344 gulden per jaar voor alleenstaanden en een stijging voor echtparen van delijk stijgt van 18 tot 304 gulden AKZO uitstekend op de per jaar. alle regelingen- blijkt Boven de 6.660 gulden daalt de als gepensioneerd loonadministra- teur hoogte Uit de inhoud van de folder die de het Rijk hier een uiterst dubieuze achteruitgang het ministerie thans op postkanto- r rvoorlichting bedrijft. Uit aanvullend pensioen van 11.990 per verspreid heeft, blijkt dat het Verwoerds eigen vergelijking met jaar de toestand bereikt wordt dat Rijk deze feiten genegeerd heeft. Er de inkomens van dit jaar blijkt dat het netto-inkomen gelijk blijkt. On- wordt zelfs gesuggereerd dat het in- mensen met lage salarissen er in der dit bedrag gaat iedereen er dus komen van 1988 hetzelfde is als 'het 1990 erop achteruit gaan. Dat geldt altijd op achteruit. Daarboven gaan huidige inkomen', dus dat jaar. Via deze redenatie weet de dienst voorlichting de feiten zo te keringen. Hun inkomens dalen met bij voorbeeld voor alleenstaanden de mensen erop vooruit. Ook hier echtparen met alleen AOW-uit- spreekt het ministerie echter presenteren dat het lijkt alsof prak- respectievelijk 18 tisch alle inkomensgroepen beter jaar. Het ministerie geeft worden van het nieuwe belasting stelsel van 1990. leidende vergelijking met 1988 een totaal ander beeld: er wordt gespro ken van een vooruitgang van res- het pectievelijk 185 en 265 gulden per •el uitsluitend over vooruitgang, 34 gulden per zich kennelijk hiertoe gerechtigd beschouwend door gebruik te ma ken van cijfers van 1988. "Met de cijfers van 1 duidelijk geworden dat de kleine jaar, man het slachtoffer wordt van het nieuwe belastingstelsel. Dat heb- Verwoerd stelt vast dat de ben ze op het ministerie dank zij het wachte achteruitgang qua inkomen gegoochel met cijfers verdonke remaand. Dat moet beslist opzette lijk zijn gebeurd", zegt Verwoerd. 1990 ten opzichte van dit jaar alleenstaanden met aanvullen de pensioenen van een (theoretisch) Uit het verhaal van Verwoerd -die bedrag van 1 tot 6.660 per jaar gelei- Echtparen Een soortgelijk verhaal geldt voor echtparen met aanvullende pen sioenen van 1 tot 6.950 per jaar. De inkomensdaling voor de laagste komens zal bij het tingstelsel oplopen gulden per jaar. Boven de 6.950 per de stijging jaar wordt de daling weer geleide- 11,1 procent. lijk minder. Pas bij een pensioen van 11.990 gulden blijft het netto-in komen gelijk. Daarna begint er een geleidelijk stijgende vooruitgang. De grootste financiële aderlating treedt op bij echtparen met een aan vullend pensioen van 6.950 per jaar bij een inkomen van 25.900 per jaar: hier wordt per jaar 333 gulden verlo ren. Pas bij een pensioen van 12.790 blijft het netto inkomen gelijk, daar na stijgt het weer geleidelijk. Ook over deze feiten wordt met geen woord gesproken in de brochure van het ministerie. Verwoerd stelt overigens ook vast dat een deel van de mensen er qua inkomen wel op vooruit gaat dank zij de maatregelen van het ka- binet-Lubbers II. Het gaat hier om de hogere inkomens. Ook hier be looft het ministerie echter meer dan zal worden waargemaakt door de merkwaardige vergelijkingen met 1988. Zo staat er in de folder het vol gende: "De bruto AOW-uitkering voor een alleenstaande 65-plusser wordt verhoogd met ongveer 13 procent van 14.112 gulden naar 15.965." Ook dit is volgens Ver belas- woerd onjuist: ten opzichte van het 34 tot 333 huidige inkomen van 1989 bedraagt 1990 niet meer dan WASHINGTON - De Amerikaanse president George Bush heeft woensdag zijn handtekening gezet onder een wet waarmee een red dingsplan voor de noodlijdende spaarbanken in het land wordt inge luid. Bush noemde de kostbare maat regel "een eerste cruciale stap in de richting van het herstel van het ver trouwen van het Amerikaanse pu bliek". Sommige economen vinden het reddingsplan een monster, om dat er de komende tien jaar een be drag van naar schatting minstens 159 miljard dollar (330 miljard gul den) mee is gemoeid. Zaterdagochtend gingen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat na 48 uur van verhitte onderhande lingen tussen het Congres en de re gering uiteindelijk akkoord met het kostbare reddingsplan, dat door Bush was voorgesteld. In het lopen de fiscale jaar zal de regering 20 mil jard dollar lenen. De Amerikaanse spaarkassen hebben in de afgelopen tien' jaar enorme verliezen geleden, deels door economische problemen, deels door ongelijke concurrentie verhoudingen, maar ook door zwak en soms frauduleus management. De VS tellen momenteel 3.000 van dergelijke instellingen. Door inge wijden wordt aangenomen dat na de sanering hoogstens daarvan hooguit 1.000 over zullen zijn. Het reddingsplan beoogt de slecht draaiende spaarbanken te sluiten of te laten fuseren met beter functionerende instituten en dure leningen aan de noodlijdende spaarkassen om te zetten in minder dure. Tevens wordt voorziei schadevergoeding aan gedupeerde spaarders, en zullen de bezittingen van failliete instellingen zoveel mo gelijk te gelde worden gemaakt. Landbouwbeleid noopt boeren tot import kalveren ARNHEM (GPD) Kalvermesters uit Gelderland moeten vleeskalve ren importeren uit Polen en Groot- Brittannië om hun contracten met slachthuizen te voldoen. Het aantal Nederlandse mestkalveren is dit jaar met 80.000 stuks teruggelopen. Dat is het directe resultaat van de superheffing, waardoor melkvee houders hun veestapel drastisch hebben ingekrompen. Hierdoor ko men minder kalveren beschikbaar voor de vleesindustrie. Om toch aan hun verplichtingen te voldoen, wordt momenteel zo'n vijftien procent van de aangevoerde kalveren uit vooral Polen en Enge land gehaald. Dat heeft overigens geen invloed op de prijs, die de Ne derlandse consument uiteindelijk voor zijn vlees moet betalen. De Nederlandse kalfsvleesmarkt wordt voor zestig procent door Gel derse kalvermesters bediend. Op jaarbasis zijn dat er 600.000. Vol gens de Geldersche Maatschappij van Landbouw is het aanbod van kalveren dit jaar aanzienlijk onder de verwachting gebleven. POST BLIJFT LIGGEN •Op dit moment staan in het de pot in Amster dam al vijftien containers met luchtpost opge slagen in af wachting van Libanon. De PTT neemt tij delijk geen luchtpost meer aan met bestem ming Libanon. Klanten van PTT Post wordt aangeraden tot nader order ook geen luchtpost voor Libanon meer in de brie venbus te doen. De maatregel houdt direct verband met de gespannen poli tieke situatie in het Midden-Oos ten, waardoor de luchtvaart op Libanon is komen stil te lig gen. (foto ANP) GOTEBORG (AFP) "Het riekt naar slavenarbeid en dat is walgelijk", zegt Volvo over het aanbod van het in China opererende Belgische bedrijf Chinter- om. Volvo gaat niet in op het voorstel in China een fa briek te openen met gevangenen als produktieperso- neel. Volvo kon in ruil voor de bouw van een produktie- vestiging de beschikking krijgen over 'een ongelimi teerd aantal Chinese gevangenen' als personeel. Bouw- en personeelskosten zouden slechts een vijf de bedragen van die kosten in Europa. Volvo ver klaarde dat het voorstel is geweigerd omdat het niet past in Volvo's ideeën over bedrijfsethiek. Chinter zou al diverse bedrijven in Europa hebben gepolst. Chinter denkt niet dat de Chinezen die kort na de onlusten in Peking zijn vastgezet op een gegeven moment achter de lopende band van een westerse onderneming in China te zien zullen zijn. De meeste gevangenen in China werken trouwens want de staat kan hen niet gratis te eten geven, aldus Chi. Volgens hem betekent werken voor een westerse onderneming 'een promotie voor hen die goed ge hoorzamen'. Het loon is in elk geval hoger dan wat Chinese gevangenen verdienen die voor Chinese be drijven werken, maar nog altijd minder dan wat een goed oppassende Chinees kan verdienen. AMSTERDAM (ANP) - De binnen landse kredietverlening van de Am ro-bank is in het eerste halfjaar blij ven steken op het sterk verhoogde peil van eind 1988. "Groei zit er op dit moment niet in. De kredie trestrictie van De Nederlandsche Bank bijt ons dan ook niet en we verwachten daar ook de eerste paar maanden geen last van te hebben". Dit zei bestuursvoorzitter mr. R.J. Nelissen gisteren in een toelichting op de halfjaarcijfers. Met de besparingen is het goed gegaan. Tegenover een totaal spaar tegoed van f 15,3 miljard eind vorig jaar staat per eind juni een bedrag van f 16 miljard. Op twaalfmaands- basis is de aanwas van spaargelden 5 procent geweest, wat Nelissen "zeker niet slecht" noemde. Over de vorderingen van de fusie besprekingen met de Belgische Ge nerale Bank bewaarde Nelissen een Ijzig stilzwijgen. "Als er iets te mel den is dan wordt dat een gemeen schappelijke mededeling. Maar het moment voor een gezamenlijk com mentaar is nog niet gekomen. Mis schien dat we u in oktober kunnen uitnodigen voor nader nieuws", al dus Nelissen. In de eerste helft van dit jaar is de nettowinst van de Amro-bank bijna een kwart hoger uitgevallen dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De nettowinst bedroeg f 339 miljoen, wat een stijging van 24,2 procent betekent ten opzichte van de f 273 miljoen van het eerste halfjaar van 1988. Per aandeel steeg de winst 8,4 procent van f 5,24 tot f 5,68, waarbij rekening is gehouden met kaDitaalsuitbreidingen. Banken blijven volop lenen aan midden- en kleinbedrijf DEN HAAG (GPD) - Het midden- en kleinbedrijf (MKB) zal waar schijnlijk niets merken van de tot f 131 miljoen doordat het tarief maatregel van het ministerie de vennootschapsbelasting verlaagd. De toevoeging aan de stroppenpot, de VAR, werd ge handhaafd op f 300 miljoen. De be drijfsomvang (balanstotaal) Amro i economische zaken om de borgstel ling voor kredieten te beperken. Zo wel de NMB als de Rabo-bank, de belangrijkste financiers van het MKB, hebben hun filialen opdracht toe 1 eind juni 1988 tot f 168,1 miljard eind december en f 170,9 miljard eind juni j.l. In de loop van dit jaar is het aantal werknemers van de bank met 272 toegenomen tot 23.470. i f 160,0 miljard gegeven om op eigen r kredie- Gastarief De dertien grootste industriële aardgasverbruikers in ons land krij gen over de top van hun verbruik (boven de 100 miljoen kuub per jaar) een extra halve cent per kubie ke meter prijsverlaging. De Neder landse Gasunie en de betrokken be drijven zijn dat na enkele maanden van onderhandelen overeengeko men. De regeling geldt met terug werkende kracht tot 1 april. HBG Constructies, Electriciteitswerken Pf m i* en Industriebouw (CEI), de Belgi sche werkmaatschappij landsche Beton Groep (Ljjvjy, nccit de bouwonderneming Société de Travaux Galère in Chaudfontaine c w c overgenomen. Galère voert projec ten in beton- en waterbouw, wegen bouw en utiliteitsbouw uit, voorna melijk in Wallonië. Signaal De vakbonden willen dat de direc tie van Hollandse Signaalapparaten in Hengelo zo snel mogelijk duide lijkheid geeft over het verloop van (GPD) Zelfs in hun vakantie ke ken ze nog iedere dag in de krant naar de koers van het aandeel Unile ver. Het middenstandsechtpaar, dat een drogisterij runt, was op het idee gekomen aandelen Unilever te ko- zoveel in- x vesteert in toiletartikelen en cosme- tica". Aan hun omzetontwikkeling landschrBetonGroep (HBG), heeft !\adde.n z« ®ezie" da' VooraI da - - - - (duurdere) merkartikelen het steeds beter doen. In het aandeel Unilever zit brood, was hun conclu- Hoewel het een simpele opvat ting over beleggen is, heeft het mid denstandsechtpaar met hun aande len niet slecht geboerd. Zij kochten de aandelen begin vorig jaar tegen een koers van iets meer dan 100 gul den. Gisteren was de koers al opge lopen tot boven de 150 gulden. Voor rTndeSndehngën ëmtrentlë »et echtpaar een belastingvrije mogelijke overname van het bedrijf door het Franse concern Thomson CSF. De bonden hebben dit giste ren de directie van Signaal in een brief laten weten. Metrostaking De twee Britse vakbonden die de spoorwegarbeiders vertegenwoor digen hebben gisteren besloten door Hans Roodenburg i vooral actief in de cosmetica-industrie Het Unilever-concern (levens middelen, wasmiddelen, toiletarti- aanbod tot loonsverhoging k.e^e," .en cos™e*jca) 's y.an directie aan te nemen en ster^st groeiende multinationale ondernemingen in de wereld. Naast het feit dat vrijwel overal ter wereld de verkoop van zijn produkten stijgt, gaat er vrijwel geen maand voorbij zonder dat een overname van een bedrijf wordt bekendge maakt. Deze week van de directie hebben hun leden opgeroepen weer aan het werk te gaan. Hierdoor is een einde gekomen aan de lange reeks stakingen van het metroper- soneel. Bolivia vende ondernemingen gaat opwaartse druk op de aandelen Unilever. Het drogisterij-echtpaar den). Het bestuur en de beleggingswereld zullen met grote belangstelling kijken naar wat het aandeel nu weer zal doen. overgenomen. Unilever legde daar voor ruim 3,1 miljard dollar (des tijds 7 miljard gulden) op tafel, maar door het weer doorverkopen van grote onderdelen (chemische be drijven en sportartikelen) die niet bij de kernactiviteiten van Unilever pasten, ontving het concern bijna de helft van dit bedrag weer terug. Begin dit jaar leek Unilever een tweede grote slag te slaan. In eerste instantie was zij al vrijwel rond met de eigenaar van de Amerikaanse cosmeticaconcerns Fabergé en Eli zabeth Arden over de overname van deze ondernemingen met prestige- merken voor een bedrag 1,55 mil jard dollar (3,25 miljard gulden). Eind april ketste de transactie toch weer af, omdat de eigenaar, de Ame rikaanse groothandelaar in bedrij ven (en playboy) Mushulam Riklis, plotseling .een hogere prijs vroeg wegens belastingproblemen. Enke le weken geleden kwam Riklis na bemiddeling van zijn bankier daar op toch weer terug en omdat Unile ver nog steeds bereid was de oude prijs te betalen krijgt deze grote overname alsnog zijn beslag. Intussen zat Unilever niet stil en had het bedrijf inmiddels al een an- miljard dollar (tegen de toenmalige dere slag in de 'beautymarkt' gesla- Unilever bezit 92 procent van de Amerikaanse parfumproducent Calvin Klein, aldus een bekend making van het Rotterdamse voedings-, was- en toiletmidde- lenconcern. Unilever be schouwt daarmee het bod op Calvin Klein als geslaagd. Voor waarde was dat minstens 51 pro cent van de aandelen zou wor den aangeboden. Op 2 juli kon digde Unilever aan een bod uit te zullen brengen op Calvin Klein van 22,86 dollar per aan deel. De totale overnameprijs komt neer op 306 miljoen dollar. koers ongeveer den). Het bestuui Vicks wilde niet meewerken. Het ducent Calvin Klein overgenomen, vijandige bod van Unilever strand- Daarnaast werd de positie op de Eu- de dan ook toen e gaan. In de Verenigde Staten acht bestuursvoorzitter F.A. Maljers Unilever nu wel sterk genoeg, maar in Europa en Japan wil het concern nog wat prestige-merken overne men. Het drogisterij-echtpaar had het dus niet slecht bekeken. De vraag is alleen of Unilever met deze miljar den-aankopen ook goed zit als de economie wat terugloopt. Want zul len de mensen dan niet het eerst gaan bezuinigen op dure parfums, huidartikelen en dergelijke? Mal jers, die zegt zelf helemaal geen luchtjes of parfums te gebruiken, geeft op deze voor lange-termijn-be leggers beslissende vraag in Het Fi- De spectaculairste aankopen van de vanuit Rotterdam bestuurde multinational vonden en vinden De regering v oBolivia, on- prijs. Drie ondernemingen op het plaats op het gebied van cosmetica der leiding van de sociaal-demo- gebied vai craat Paz Zamora, zal clit jaar geen men goed voedingsmiddelen, een jaaromzet pogingen grote slag te slaan, mislukte tor uit te breiden (en dan vooral Blanco gisteren. Blanco verzekerde rijk e dat het economisch beleid van deze regering net zo streng zal zijn als dat van de vorige. overigens. Dat was in 1985 toen geprobeerd werd het Amerikaanse toiletartike- veel geval- lenconern Richardson-Vicks over een bedrag van 1,2 de Verenigde Staten, de grootste 'beautymarkt' ter wereld) meer suc ces. Toen werd zonder problemen het concern Chesebrough-Ponds, dat een sterke cosmeticapoot heeft, de grootste ropese toiletartikeïenmarkt markt nancieel Dagblad een geruststel lend antwoord: "Het klinkt mij ook altijd wat minder waarschijnlijk in de oren, maar statistisch is geble ken dat ook als mensen armer wor den cosmetica een van de laatste produkten is waarop wordt be spaard. Voor je je lippenstift opge eft, moet er heel wat gebeuren. Dan kunnen anderen zien dat het slecht met je gaat, terwijl als je maar twee keer in de week vlees eet in plaats vijf keer, dan weet geen hond bood voor Richardson-Vicks en ook mei in Groot-Brittannië en Chicogo de steun van het bestuur kreeg. in Westduitsland. Het aandeel van Unilever op de Eind 1986 had Unilever in haar wereldmarkt voor toiletartikelen de toiletartikelensec- komt na de overnames (een aantal moet na de gebruikelijke procedu res nog officieel zijn beslag krijgen) op 10 percent ofwel een omzet van circa 4 miljard dollar (ruim 8,2 mil jard gulden). Het concern is van plan op het overnamepad door te dat.' ten te blijven verstrekken. "We kun nen onze klanten niet in de kou la ten staan", aldus L.A. Keijzer, waar nemend hoofd van de afdeling ga rantiekredieten van de NMB. De nieuwe borgstellingsregeling die begin dit jaar van kracht werd, dreigt aan haar eigen succes ten on der te gaan. Maar niemand kan een echte verklaring geven voor de gi gantische stijging van het aantal kredieten aan het midden- en klein bedrijf. De regeling maakt het mo gelijk op korte termijn leningen te verstrekken aan ondernemers die te weinig eigen vermogen hebben om voor een krediet tegen een normaal rentetarief in aanmerking te ko men. De staat stelt zich garant voor het geval zo'n ondernemer onver- hoops niet in staat mocht zijn zijn schulden af te lossen. Ook startende ondernemers kunnen met deze borgstelling makkelijker dan vroe ger geld lenen, mits ze een goed on dernemersplan hebben. Bij het ingaan van de regeling hield Economische Zaken rekening met een totale borgstelling van 500 miljoen. Dat is inmiddels al 700 mil joen geworden. Aangezien een bank maar voor de helft van het kre diet borg krijgt, moet het MKB on der de nieuwe regeling al bijna an derhalf miljard gulden geleend heb ben. Als het allemaal goede kredie ten zijn en het MKB veel meer heeft geïnvesteerd dat verwacht, dan zou dat een hele goede zaak zijn. Maar ik ben daar sceptisch over", aldus voorzitter J.H. Zwarts, vertrekkend algemeen secretaris van het Ko ninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV). Zijn organisatie heeft geen aan wijzingen dat de investeringen in het MKB het laatste jaar sprongsge wijs omhoog zijn gegaan. Zwarts wacht daarom met spanning af wat er komt uit een onderzoek dat Eco nomische Zaken komende weken naar de kwestie gaat doen. Zelf ziet Zwarts als een mogelijke verklaring dat banken tegenwoordig borg vra gen voor kredieten die vroeger zon der borg werden verstrekt. Volgens Keijzer van de NMB zijn gestegen investeringen wel degelijk een belangrijke oorzaak van het grote aantal kredieten: "Onderne mers in het MKB kijken bij econo mische opbloei nu eenmaal de kat uit de boom. Een aantal jaren gele den ging het slecht in de kleine on dernemingen. Dat is nu veranderd en langzaam durven ze meer te in vesteren".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7