Deetman tikt hogescholen op de vingers 'We verkopen wat de mensen vragen' Nazorg moet angst wegnemen na gewelddadige insluiping Nader onderzoek naar dioxine geëist Straf lozingen vaak afgekocht Reisbureaus piekeren niet over boycot Oostenrijk DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Eigen bijdrage student niet verplicht UTRECHT/DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onder wijs) heeft de hogescholen op de vingers getikt, omdat zij hun studenten verplichten een eigen bijdrage te betalen. De instellingen verlangen dat geld voor kosten die het ministe rie niet vergoedt. Het gaat onder meer om reiskosten en na scholing voor docenten en kosten voor decanen en biblio theken. In de brief die de minister op 26 juli De vereniging van hogescholen, aan de hogescholen schreef, stelt hij de HBO-raad vindt dat het heffen dat alle kosten voor het onderwijs van de eigen bijdrage ten onrechte zelf uit de rijksbijdrage moeten wordt voorgesteld als iets onoir- worden betaald. De hogescholen baars. Volgens woordvoerder F. bestrijden dat dat na alle bezuini- Münnichs is het helemaal niet zo gingen van de afgelopen jaren nog gek dat bij voorbeeld bundels met mogelijk is. teksten die de instellingen zelf ver- De studentenvakbond Lsvb heeft vaardigen ten behoeve van de stu- de zaak bij de minister aangekaart denten, betaald moeten worden, en is blij met zijn reactie. De bond Uiteindelijk bespaart dat de studen- noemt het verplicht stellen van de ten ook het nodige, eigen bijdrage chantage. Wettelijk Volgens de raad zitten de hoge- zijn hbo-studenten alleen verplicht scholen in een dwangpositie, omdat collegegeld te betalen. Dat bedraagt ze te weinig geld krijgen i NIJMEGEN (GPD) - De Nijmeegse politie is in samenwerking met het Bureau Slachtofferhulp en de wo ningbouwvereniging gistermiddag met een voor Nederland uniek na zorgproject begonnen. Gezamenlijk willen zij de angstgevoelens van de bewoners van de wijk Weezenhof begeleiden, die gerezen zijn na een insluiping met dodelijke afloop. Het gaat daarbij om de meren deels bejaarde bewoners van 88 wo ningen, verdeeld over elf blokken. Eind juli werd een van de bewoon sters van het wijkje het slachtoffer van een insluiping. De 76-jarige me vrouw Hopman werd toen door de indringer dusdanig mishandeld dat zij enige dagen later aan haar ver wondingen overleed. Sinds die tijd leeft de buurt in angst. De politie van Nijmegen signa leerde die angst tijdens het buurt onderzoek dat volgde op de nood- Politiewoordvoerder W. van Her wijnen verklaarde dat de woningen bouwtechnisch voldoende veilig genoemd konden worden als het er om gaat inbrekers buiten te hou den. Toch had hij nog wel wat tips. Zo raadde hij aan zo veel mogelijk de bewoonde sitautie na te bootsen. "De inbreker is niet uit op een con frontatie", legde hij uit. Volgens Van Herwijnen vinden lottige gebeurtenis. In overleg met de meeste inbraken plaats tussen 20 het Bureau Slachtofferhulp eigenares van de woningen werd een speciale middag georganiseerd waarin voorlichting werd gegeven Dat is de tijd waarop de meeste mensen uitgaan. Wanneer iemand de gehele nacht wegblijft, adviseerde hij met een tijdklok schakelaar een aantal schemer- doe ik's avonds de luxaflex naar be- lampjes tot een uur of twee te laten neden. Dat deed ik daarvoor nooit, branden. Andere tips hadden be- Moet ik ze nu weer open laten?", zo trekking op veiligheidssloten en het vroeg een aanwezige af. mogelijk installeren van een alarm belsysteem. Hierbij gaat bij de bu- Anderen zijn er toe overgegaan ren een bel als er iemand door het tralies voor de ramen aan te bren- huis sluipt. Nadeel is dat dit ook ge- gen. Niet iedereen voelt daar echter beurt als de bewoner 's nachts nog even naar de keuken gaat om een terwijl de boeven vrij over straat lo- glaasje melk te halen. pen", is een veelgehoorde opmer- Een aantal bewoonsters verklaar- king. Ook deze vergaande vorm van de na afloop wel blij te zijn te horen preventie blijkt overigens nog niet dat de woningen veilig zijn, maar iedereen gerust te stellen. "Kan ik wezen er op dat die woningen ook al niet het beste een alarmpistool ne- veilig waren, voordat er bij me- men?", vroeg een van de bewoon- vrouw Hopman werd ingebroken, sters aan de politievoorlichter. "En ik weet nu ook niet meer goed Maar dat vindt de politie geen wat ik moet doen. Sinds die inbraak goed idee. "Niet doen. Dan komen we in een geweldsspiraal", ant woordt Van Herwijnen zeer na drukkelijk. Als alternatief noemt hij een persoonsalarm: een vrij goed koop alarm dat met de hand in wer king gesteld moet worden en dan een blauw knipperlicht en pieptoon produceert. Veel bewoners blijken zich zor gen te maken over de vele struiken en heesters. "Daar kan zo'n dief zich gemakkelijk achter verschuilen", zo legden ze uit. De opmerking leid de tot de nodige discussie over de gewenste hoogte van het struikge was. De politie adviseerde een hoogte van 1 meter. Uiteindelijk leverde dat de toe- "Zitten wij achter de tralies, zegging op dat de politie met de wo ningbouwvereniging en de gemeen te gaat bekijken of er iets aan de straat en gevelverlichting gedaan kan worden. Sommige bewoners tonen zich sceptisch. "Ach dat is al lemaal mooi, maar ze moeten ge woon meer patrouilleren. Ik weet wel dat ze te weinig politie hebben, maar zo gaat het ook fout", aldus één van hen. het komende studiejaar gulden. Het vragen van een eigen bijdrage voor extra voorzieningen of activi teiten is niet verboden, maar mag al leen op basis van vrijwilligheid. De nister. Dat de studenten het moei lijk hebben, bestrijdt de raad even min. "Tot vervelens toe hebben we er bij de minister op aangedrongen de studiebeurzen aan te passen aan de reële kosten, die aanzienlijk ho- bijdragen die de scholen verlangen, ger zijn dan het bedrag variëren van vijftig tot achthonderd nister vanuit gaat. In feite moeten gulden per jaar en worden zo nodig de beurzen omhoog, ja", geïncasseerd met behulp van de De raad vraagt zich af of de pot de deurwaarder. Maar er zijn ook in- ketel niet verwijt dat hij zwart ziet. stellingen die studenten niet meer Jarenlang heeft Deetman de instel- niet toelaten tot de bibliotheek of lingen tot bezuinigingen gedwon- andere essentiële voorzieningen, als gen, bovendien zijn de reële studie- r de brug komen. Reclame in het bos in ruil voor sponsorgelden DEN HAAG (ANP) - Staatsbos beheer zal mogelijk voor het be heer van bossen sponsors zoe ken bij het bedrijfsleven. In ruil voor geld zouden deze sponsors dan in of bij de bossen reclame mogen maken. Een woordvoer ster van Staatsbosbeheer heeft dat meegedeeld. Staatsbosbeheer kampt met aanzienlijke tekorten bij het be heer van bossen. Het probleem speelt vooral in Flevoland, maar komt ook elders voor. Landelijk gezien bedragen de tekorten zo'n elf miljoen gulden per jaar, aldus de woordvoerster. Minister Braks van landbouw heeft de Tweede Kamer laten weten dat naar oplossingen voor dit probleem wórdt gezocht. In een interne notitie van Staats bosbeheer. die volgens de woordvoerster nog slechts een "ideevormend karakter" heeft, wordt gesproken over sponso ring door particulieren in ruil voor "reclame gekoppeld aan bepaalde terreinen". Deze mo gelijkheid moet echter nog na der wórden uitgewerkt. Daarnaast bevat de notitie an dere oplossingen, zoals het in zetten van vrijwilligers en het oprichten van een vereniging van donateurs. De woordvoer ster kon nog niet aangeven op welke termijn concrete maatre gelen worden getroffen. kosten gestegen en daar wordt geen rekening mee gehouden bij het vaststellen van de beurzen. Onaf hankelijk van de studierichting geldt een basisbedrag van zo'n 700 'gulden per jaar en dat is volgens de HBO-raad achterhaald. Veehouderij overweegt schadeclaim Milieuwetten stellen rechter voor problemen ROTTERDAM (GPD) - Ruim de helft van de Rotterdamse bedrijven of schepen die betrapt worden op het onrechtmatig lozen en morsen van olie, afvalstoffen of verboden chemicaliën, krijgt van de justitie een transactie aangeboden. Dit 'af kopen van verdere vervolging' kan tienduizenden guldens per geval bedragen, maar ook niet meer dan een paar honderd. De andere helft van de overtre dingen komt voor de rechter, of ook nog effectief, als het gaat wordt wegens gebrek aan bewijs of wat minder ernstige delicten, 'omdat het de eerste keer was' niet verder vervolgd (geseponeerd) door de officier van justitie. Dit blijkt uit cijfers van het parket in Rotterdam. Dit jaar alleen al zijn er 300 van deze milieu-strafzaken ingeschreven. In 154 gevallen is een transactie aangeboden. Zeven en negentig bedrijven hebben die in middels betaald. Het gaat hierbij meestal om duidelijke gevallen van milieuverontreiniging of om bedrij ven die liever een boete betalen dan zich allerlei juridische rompslomp op de hals halen. Ook voor de justi tie zelf zijn transacties minder tijd rovend, ze leveren geld op en zijn zaak wél voor de rechter komt, blijken er aan de milieuwet geving heel wat haken en ogen te zitten. Vooral als het gaat om de be wijsvoering of de uitleg van vergun- DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Pro- duktschap voor Vee en Vlees zal bij de Tweede Kamer aandringen op nader onderzoek naar de dioxinebe smetting in de omgeving van de vuilverbrandingsinstallatie AVR in Rotterdam. Ook wordt overwwo- gen een schadeclaim in te dienen namens de veehouderij. Het be stuur van het produktschap heeft hiertoe gisteren' besloten. De Ka mer bespreekt op 22 augustus de dioxine-problematiek. Uit het gevraagde onderzoek moet duidelijk worden in hoeverre het vlees en de grond in het gebied rond de AVR zijn besmet en of ook melk in andere delen van het land te hoge gehaltes dioxine bevat. Het bestuur van het produktschap vindt verder dat de uitstoot van dioxine zo snel mogelijk moet ver minderen of verdwijnen. Nagegaan moet ook worden hoe en wanneer veehouders bij Rotterdam weer op verantwoorde wijze melk en vlees kunnen produceren. AMSTERDAM - Na een groot- Verder dient onderzocht te wor- scheepse zoekactiewaaraan hon- den wat de dioxine-affaire een indi- derd politieagenten, een helikopter, viduele boer kost, aldus het schap. een vliegtuig en een speurhond deel- In zijn brief aan de Kamer zal het namen, is de Amsterdamse politie er schap de overheid herinneren aan gisteren in geslaagd twee verdach- haar eigen uitspraken dat in het ten van een gewapende overval aan AVR-gebied landbouw mogelijk te houden. De twee, 26 en 22-jaar moet blijven en dat geen enkele oud. hadden een drogisterij annex boer de dupe mag worden van de girokantoor in Amsterdam-Zuid- gif-uitstoot. oost overvallen. Daarbij werd een De bewindslieden Braks (land- klant bedreigd en werden enkele bouw) en Nijpels (milieu) hebben het plafond gelost. tot 1 november een regeling getrof- Jaders verdwenen te voet fen voor financiële tegemoetko- 17. met enkele duizenden guldens. Een ming aan door dioxine-besmetting paar straten verderop stapten ze in getroffen boeren. Het produkt- ningen. Zo'n geval deed zich giste- HJHR ren voor met het bedrijf Rotterdams 'schoten Tank Transport (RTT). In '87 werd dit tankauto- betrapt op het lozen van afgewerkte 0lFrnnIm^hennnm^rophw m» een gestolen vluchtauto. De mannen schap vindt 'dat deze "veehouders vrnnw T r TnrnTLX wisten «"«tend aan aanhouding ook voor de middellange term.jn A L- door surveillerende agenten te ont- hun verliezen gecompenseerd moe- komen. Nadat de vluchtauto was te- ten krijgen. ruggevonden, startte de politie een Het is volgens het schap moeilijk uitgebreide zoekactie rond de te zeggen wanneer bij Rotterdam Venserpolder. De verdachten wer- weer op normale wijze geboerd kan den aangehouden in een tuin achter worden. De deskundigen spreken woning in Duivendrecht. De elkaar tegen, zo stelt het vast. Zo de overval en het vuurwa- zijn zij het er niet over eens hoe diep anp) de besmetting in de bodem is ge- buit i Girokaartendief Een 33-jarige ex-postbesteller uit Almere hoeft niet achter de tralies wegens het stelen en doorverkopen van girobetaalkaarten. De Amster damse rechtbank veroordeelde hem tot een geheel voorwaardelijke celstraf van tien maanden met een eveneens voorwaardelijke proeftijd van twee jaar. Houten beeldje Medewerkers van de archeologi sche werkgroep Haarlem hebben deze week in de Vleeshal aan de Grote Markt een houten beeldje uit vermoedelijk de dertiende eeuw op gegraven. Het zou gaan om een unieke archeologische vondst. De Vleeshal wordt momenteel ingrij pend gerenoveerd. Haarlemse ar cheologen hebben de bouwvakva kantie aangegeven om eens een kijkje onder het gebouw te r Anti-werkloosheid De Anti Werkloosheids Partij (Lijst 14), een nieuwe partij ke horizon, streeft naar een gekozen gisteren deze overtredingen te be handelen, maar kwam niet verder dan drie maanden uitstel van de zaak nadat advocaat mr. A.J.N. van Stigt formele bezwaren naar voren had gebracht. Volgens hem hadden de ambtenaren van het Rotterdam- se Havenbedrijf en van het rijk die zijn nog spoorlos', de processen-verbaal haden opge maakt, geen opsporingsbevoegd heid op het gebied van de Wet Ver ontreiniging Opppervlaktewateren. "Dus is er dus geen zaak", zo be toogde mr. Van Stigt, die aan de hand van de vergunningen van RTT bovendien bestreed dat het bedrijf met de lozing van de giftige chemi sche stoffen in overtreding was ge weest. "Styreen en fenolen mogen best geloosd worden, als RTT maar niet een algemene grenswaarde van vervuilende stoffen overschrijdt. En de officier heeft de overschrij ding van die grenswaarde niet ten laste gelegd. Wel dat er 690 milli gram per kilogram fenol en styreen in het afvalwater zat. Op zichzelf is dat veel, maar de officier bewijst daarmee niet dat die grens over schreden", aldus de raadsman. VAL VAN LOOPPLANK (ANP) - In de haven in Vlaardingen is woensdag de 54-jarige Engelsman P. Mackay om het leven gekomen. De man, kapitein van een in dok lig- AMSTERDAM - In de hoofdstad is gisteren de grachtenbus 'Vincent' (van gende Britse vrachtboot, viel van de Gogh) te water gelaten. De bus zal vanaf vandaag een regelmatige dienst loopplank van zijn schip en kwam uitvoeren in de Amsterdamse grachtengordel tussen Centraal Station en tien meter lager terecht op de vloer Rijksmuseum. (foto anp> van het dok. Hij overleed ter plekke. VINDEN DAT JE HET VERDIENT. Volgende week woensdag is het weerzover. Dan begint om 19.46 uur op Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen loten met ruim 33 miljoen guiden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee. GEEN MOOIER LOT DAN N STAATSLOT. door Ron Kragten UTRECHT De meeste grote Nederlandse reisbureaus voelen er niets voor om vakan tiereizen naar Oostenrijk te schrappen om- dat land veel neo-nazi's en oud-nazi's i de politie- op belangrijke posten zitten. Zij willen zich i principe niet met de politiek in dat land minister-president en gekozen bur- bemoeien. Het NS-reisbureau Trans wil wel gemeesters. De Eerste Kamer kan maatregelen overwegen. volgens de AWP worden afgeschaft. Lijsttrekker A. Wissink zei dat gis teren tijdens de presentatie x partij. De partij wil onderzoeken hoeveel uur werk er in Nederland i totaal beschikbaar is en dat verde len over de mensen die willen wer ken. Dick Houwaart, oud-voorzitter van de An- finloriwiiti ne Frank Stichting riep deze week op tot een uüKexpdllMc boycot van Oostenrijk als vakantieland. Hij Het GPV-Kamerlid Schutte wil dat wil eind deze maand, samen met ex-WD- het kabinet korte metten maakt met senator Van Bemmelen, een Oostenrijk-co- plannen tot uitbreiding van het aan- mité oprichten. Doel van dat comité is infor- tal casino's in ons land. De Tweede matie verschaffen over de situatie in het Kamer moet zich hier eerst over uit- middeneuropese land. spreken. Schutte zegt dit in schifte- Het baart Houwaart zorgen dat oud- en lijke vragen aan staatssecretaris neo-nazi's in Oostenrijk hoge publieke func- Korte (justitie) en minister De Korte ties hebben. Als voorbeeld noemt hij Jorg (economische zaken). Haiders, ere-beschermheer van oud-SS'ers en president van Karinthië. Een ander, nog bekender, voorbeeld is Kurt Waldheim, de president van Oostenrijk. Bovendien bleek onlangs uit een enquête dat 45 procent van de Oostenrijkers antisemitische opvattingen heeft. Directeur F. van Steenis van reisorganisa tie Arke in Enschede wil vooralsnog geen commentaar geven op de oproep. "Ik wil eerst even de intenties van mijnheer Houw aart en zijn comité nagaan", zegt hij. Holland International piekert er niet over te stoppen met reizen naar Oostenrijk. "Wij zijn een a-politieke organisatie. We verkopen wat de mensen vragen. Ep ik kan zeggen dat er zeer veel vraag is naar deze vakantiebe stemming", zegt mevrouw I. Barnhoorn van deze. reisorganisatie. Vrijdenker Directeur F. Fransen van Hotelplan in Den Haag meent dat een boycot van Oostenrijk geen enkele zin heeft. "Ik ben vrijdenker en vind dat iedereen voor zijn mening moet kunnen uitkomen, ook Dick Houwaart. Maar het helpt volgens mij niet als je een be paald volk gaat isoleren. In principe vind ik datje iedereen overal moet kunnen brengen. Anders zou je naar geen enkel land meer kunnen. Dat neemt niet weg dat ik als ik in Oostenrijk ben daar mijn mening zal geven over de gang van zaken". Directeur Harry Jonker van het NS-reisor- ganisatie Trans is als gevolg van de oproep van Houwaart zeer geïnteresseerd geraakt in het verleden van Jörg Haiders. „Als mocht blijken dat hij een grote boef is, zouden wij bijvoorbeeld kunnen overwegen reizen naar Karinthië te schrappen", zegt hij. Trans was acht jaar geleden de enige reis organisatie die na een oproep van onder meer het Auschwitz-comité reizen naar het Oostenrijkse plaatsje Mayrhofen in het Zil- lertal uit het programma schrapte. Dat ge beurde naar aanleiding van het feit dat de burgemeester van dit plaatsje, Franz Haus- berger, tijdens de Tweede Wereldoorlog lid was van een SS-moordbrigade. "Die Hausberger was een grote boef. Hij heeft zelf mensen omgebracht. Daarom heb ben we destijds besloten een daad te stellen. Het was overigens niet meer dan een symbo lische daad, want erg veel effect heeft de drongen. Over de vraag hoe lang te hoge gehaltes dioxine in melk kun nen worden aangetoond variëren de schattingen van 50 dagen tot twee jaar, aldus het produktschap. Schadeclaim Samen het het Produktschap voor Zuivel gaat het PVV zich beraden op de mogelijkheid namens de hele veehouderij-sector een schade claim in te dienen bij de veroorza kers) van de dioxinebesmetting in het Lickebaertgebied bij Rotter dam. Juristen van beide produkt- schappen gaan onderzoeken in hoe verre het haalbaar is een schadever goeding te eisen. Hoe groot de schade is, is volgens de produktschappen nu nog moei lijk vast te stellen. De Afvalverwer king Rijnmond wijst schadeclaims af. Volgens woordvoerder L. Cheva lier staat nog helemaal niet vast of de AVR de enige veroorzaker is van het teveel aan dioxine in het milieu. Dat zou eerst onderzocht moeten worden. Bovendien heeft de AVR steeds volgens de aan het bedrijf verstrekte vergunningen gehan deld. "Daarom wijzen we op dit mo ment iedere schadeclaim af." aldus Chevalier. Gewonde fietser niet in statistiek terug te vinden LEIDSCHENDAM (ANP) - Het aantal gewonden door verkeerson gevallen is veel hoger dan uit offi ciële statistieken blijkt. Per jaar raakt 1 op de 34 Nederlanders ge wond, dat betekent jaarlijks 430.000 verkeersgewonden. Van dit aantal worden er slechts 50.000 in de offi ciële statistieken opgenomen (12 procent). Vooral gewonden fietsers zijn niet in de statistieken terug te vinden. Dit zegt de stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersveilig heid (SWOV) na een onderzoek dat is verricht in opdracht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. De conclusies zijn vastgelegd in het rapport 'Verkeersgewonden geteld en gemeten'. De SWOV stelt dat een incomple te registratie van verkeersgewon den op zich geen bezwaar is, zolang die wel een compleet beeld van de werkelijkheid geeft. Maar dit blijkt niet "het geval te zijn, aldus de stich ting. Uit de statistieken blijkt name lijk dat de grootste groep gewonden bestaat uit auto-inzittenden. Onge vallen waarbij auto's tegen voertui gen botsen komen het meeste voor volgens de officiële cijfers. De SWOV is echter gebleken dat een zijdige fietsersongevallen in veel meer gewonden resulteren dan welk ander type ongeval dan ook. Fietsers, vooral tussen 0 en 15 jaar, vormen de grootste groep die in het verkeer gewond raakt. De officiële cijfers worden com pleter naarmate het letsel van de ge wonden ernstiger is en zijn zelf "vol ledig" wanneer het gaat om dodelij ke verkeersongevallen, aldus de SWOV. 430.000 verkeersgewonden per jaar boycot niet gehad. Het heeft wel het denken gezet", zegt Harry Jonker van Trans. Zijn reisorganisatie is pas weer met de verkoop van reizen naar Mayrhofen be gonnen toen Hausberger was overleden. Mooi land Plaatsvervangend directeur mevrouw E. Gammauf van het Oostenrijks Verkeersbu reau in Amsterdam verwacht niet dat de op roep van Houwaart tot gevolg zal hebben dat het aantal Nederlanders dat naar Oostenrijk op vakantie gaat (meer dan een miljoen per jaar) daalt. "De mensen gaan naar Oostenrijk omdat ze het zo'n mooi land vinden. Het lijkt me stug dat mensen nu plotseling vanwege politieke redenen niet meer zullen gaan. Dan waren ze al wel eerder weggebleven, want de situatie is niet veranderd in de afgelopen ja ren. De oproep enkele jaren geleden om Mayrhofen als vakantieoord te mijden heeft ook nauwelijks effect gehad". Mevrouw Gammauf wijst de oproep van Houwaart niet af. Ze zegt: "Oostenrijk is net als Nederland een democratisch land. Daar binnen past de oprichting van een comité dat tot een boycot oproept". gj MOTOR: VOETGANGER: 16.000 BROMFIETS: 36.000 220.000 lichtgewonden (allerlei) OVERIG: 3.000 De 220.000 lichtgewonden staan niet in de ongevallenstatistieken. Vooral jeugdige fietsers lopen nogal eens letsel Op. (Grafiek anp)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3