'Profvoetbal wacht gedaanteverwisseling' 'De kijker bepaalt grens' Uiteindelijk draait het maar om één ding: geld' Marketing-deskundige Hans Schraders optimistisch over toekomst voetbalseizoen 1989-1990 Arbeidsmarkt trainers raakt overvol Voetbalbezoek stadions hard achteruit gehold Veiligheid en vandalisme zijn grootste problemen PAGINA 12 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 De geldverslindende strijd om tv-beelden HILVERSUM (GPD) Het duurste contract aller tijden tussen de NOS en de KNVB was amper 24 uur afgesloten toen Ed van Westerloo, hoofd televisiedienst bij de Nederlandse Omroep Stichting, via de pers van een club-voorzitter moest vernemen dat de Westduitse mediagigant UFA volgend jaar het contract van de NOS met de KNVB (zes miljoen gulden per seizoen) wel zal afkopen. volstaan met een administrateur, maar dan laten die op veel terreinen kansen schieten. De ontwikkelin gen in het voetbal hebben ervoor gezorgd dat er een enorme uitbrei ding van taken is gekomen. Wie ver der wil komen, moet overgaan tot de aanstelling van een manager". De professionele kracht van landskampioen PSV is de afgelo pen jaren een toonbeeld geweest van het type manager binnen een organisatie, dat zichzelf dubbel en dwars terugverdient. „Of ik als voorbeeld voor de andere clubs in Nederland heb gefungeerd" zegt Ploegsma bescheiden, „durf ik niet te stellen. Ik ben er inderdaad van overtuigd dat een goede manager geen geld kost maar véél geld ople vert. Bij PSV is wel bewezen hoe waardevol het is om over een goede organisatie te beschikken". De landskampioen heeft Neder land versteld doen staan van de be- dragen waarmee jaarlijks wordt ge werkt. Elk seizoen wordt hé't bud get verruimd. Voor de voetbaljaar gang 1989-'90 denkt PSV 18 miljoen gulden nodig te hebben. Waar ligt in de toekomst de grens? Ploegsma: „Die is er niet. Er is maar één rem op het budget en dat is de recette. Omdat je elk jaar weet hoeveel plaatsen je maximaal kunt verkopen, kun je uitrekenen hoe veel geld dat oplevert. Tenzij clubs hun stadion gaan uitbreiden dat zie ik in Nederland niet meer gebeu ren is die inkomstenbron dus aan een limiet gebonden". „Maar de andere bron, die van de sponsoring, is onvoorstelbaar groot. De inkomsten uit het sponsorge- beuren kennen geen plafond. Ik durf zelfs te stellen dat we, ondanks alle ontwikkelingen van de afgelo- pen»jaren, nog maar het begin van de mogelijkheden die het bedrijfs leven biedt, hebben ontdekt. De ko mende jaren gaat er bij de betaalde clubs nog een heleboel gebeuren. Wat, dat kan ik niet zeggen. Het hangt voor een groot deel van de in ventiviteit van de clubs af in hoever re de inkomsten uit sponsoring worden vergroot". AMSTERDAM (GPD) „Twee jaar geleden heeft Jacques Hogewoning zitten lachen om de inkom sten die het het betaalde voetbal naar mijn mening uit de televisie zou kunnen genieten. Zeven mil joen gulden, vond Hogewoning, was een belachelijk hoog bedrag. Dat zou nooit gebeuren. Deze zo mer is gebleken hoe juist die schatting is geweest. Goed, het werd een contract van zes miljoen per jaar met de NOS. Maar het aanbod van 7 miljoen (UFA, red.) was er". Hans Schraders: "Het hoogtepunt van voetbal op televisie moet nog worden bereikt niet toe. De finales van een EK, WK en de Europa Cups wil iedereen zien, maar op beelden van PEC Zwolle-Emmen zitten weinig men sen te wachten. De grens wordt be paald door de kijker. Het is onzin om te beweren dat er behoefte is aan meer voetbal op de buis. De kijktijd blijft hetzelfde. Wij hebben het afgelopen jaar beelden geleverd aan Sky en Superchannel, die beide een programma met Nederlands voetbal op de buis brachten. Het is toch geen toeval dat ze er alletwee mee zijn gestopt? Het heeft eenvou dig niet de revenuen opgebracht, die men ervan had verwacht". - Weten jullie bij de NOS precies wat zich in andere landen afspeelt? Van Westerloo: „Jazeker. We heb ben alles in Europa nauwkeurig in kaart gebracht. We zijn uitstekend op de hoogte van alle ontwikkelin gen. Daar proberen we ons voordeel mee te doen. Afgelopen jaar hebben we nog een goede les gehad. In som mige landen bleek men bij de clubs de rechten van Europa Cup-wed strijden te hebben geworven. De Franse televisie is ermee begonnen. Men betaalde Nantes, Bodeaux en een derde club een flink bedrag. Men had pech dat alle deelnemers er vroeg werden uitgeknikkerd. Maar de Spaanse tv trof het beter met Real Madrid. Omdat wij echter niet hetzelfde hadden gedaan met PSV kon er in de halve finale niet geruild worden en bleef de Neder landse kijker verstoken van beel den. Daarom zijn we nu ook in de slag gegaan met clubs die Europees voetbal spelen". - De NOS moet, zo blijkt, elk jaar meer geld neertellen om voetbal op televisie te brengen. Waar zit jullie plafond? Van Westerloo: „Ik wil niet roe pen dat het Rijk maar over de brug moet komen, maar als de minister vindt dat de publieke omroep moet kunnen concurreren met de com merciële stations, zal hij ons in staat moeten stellen op bepaalde mo menten in de slag te gaan". - Ziet u het er nog eens van komen dat middenin een rechtstreekse re portage van een voetbalwedstrijd, tijdens een spelonderbreking bij voorbeeld, een reclamespotje wordt uitgezonden? Van Westerloo: „Ik durf met de razendsnelle ontwikkelingen van de laatste tijd niets uit te sluiten. Maar ik denk dat het, zolang de NOS het voetbal in de huiskamer brengt, niet zal gebeuren". Manager Ploegsma is goud waard voor PSY EINDHOVEN (GPD) In het begin van de jaren zeventig hadden alleen Feyenoord en PSV een manager in dienst. Tegenwoordig heeft elke eredivisieclub plaats in zijn organisatie voor hem ge maakt. „Een betaalde club met ambities kan ook niet meer zonder een manager", stelt Kees Ploegsma direct vast. - De NOS zal, met andere woorden, alsnog door de commerciële tv bui tenspel worden gezet. Kunnen de stormachtige ontwikkelingen op voetbal- en mediagebied nog tref fender worden gekarakteriseerd? Ed van Westerloo: „Op de woor den van Karei Aalberse (de voorzit ter van Vitesse, red.) wil ik niet rea geren. Aalberse stond in mijn ogen nogal alleen met zijn ideeën over an dere tv-stations tijdens de vergade ring, die ik ook heb bijgewoond. Ik geef toe dat er heel hard geknokt wordt om de beelden van het betaal de voetbal in Nederland. De ont wikkelingen zijn groot. Ik maak me daarover niet al te veel zorgen. Wat het Nederlands elftal betreft heb ben wij voor het EK alle wedstrij den tot 1996 onder contract en voor het WK zelfs tot 1998. De NOS komt heus niet zomaar buitenspel te staan". - Hoe ziet u de toekomst van het voetbal en de televisie? Van Westerloo: „Er komt tegen woordig een heleboel voetbal in de huiskamer. Hoewel allerlei stations nog grote plannen hebben, heb ik het idee dat het verzadigingspunt toch zo'n beetje is bereikt. De inte resse van de mensen neemt echt „In diezelfde tijd kwam er een rap port uit, waarin werd voorspeld dat er in Nederland in de jaren negentig tien multi-functionele stadions zou den verrijzen. 'Luchtfietserij' noem de Hogewoning het. Hij vond het een beetje bespottelijk dat er derge lijke toekomstbespiegelingen wer den gemaakt. In september wordt met de bouw van het eerste stadion (Arnhem) begonnen en in Amster dam wordt op dit moment een 'haal baarheidsonderzoek' gedaan naar de mogelijkheid van een stadion van 300 miljoen gulden". ZEIST (GPD) Het vandalisme, de veiligheid in de stadions en de professionalisering van het eigen apparaat vormen de drie grootste problemen, waarmee de Konink lijke Nederlandse voetbalbond in de komende jaren moet worste len. Het laatste onderwerp is wel licht geen echt 'probleem', maar betekent niettemin een enorme klus. Jan Huijbregts, secretaris van de KNVB, competitieleider en tot voor kort lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal, houdt er re kening mee dat de professionele tak van de voetbalbond een aan tal moeilijke jaren tegemoet gaat. „Mede door de recente ontwikke ling op mediagebied hoeven we ons echter", zo zegt hij, „geen zor gen te maken over het betaalde voetbal. We gaan weer florerende tijden tegemoet". Huijbregts vraagt zich wel af of het aantal profclubs voor het jaar 2000 aanzienlijk is gedaald. „Of het mogelijk is 37 clubs te behou den, betwijfel ik ten zeerste. Op termijn worden er andere eisen aan het voetbal gesteld. Ik denk met name aan de accommodaties. Het vandalisme moet beter be heersbaar worden en het aantal zitplaatsen wordt uitgebreid. Die aanpassingen en de handhaving van de veiligheid vergen geweldi ge investeringen. Niet iedereen is in staat die te doen". „De aandacht van de commer cie wordt steeds gerichter. Niet Hans Schraders, marketingdes kundige in het betaalde voetbal en adviseur van de Federatie Betaald door Marcel van der Kraan voetbalorganisaties (FBO), zegt zich niet zo snel op de borst te willen kloppen, maar moet af en toe tegen gas geven als blijkt dat hij niet seri eus wordt genomen. Het inmiddels afgestapte sectiebestuur betaald alle clubs hebben dezelfde uit straling. Langzaam maar zeker wordt daardoor een aantal BVO's (betaald voetbalorganisaties) ge dwongen een marginaal bestaan te leiden. Het is de vraag hoe lang ze dat kunnen volhouden". De voetbalpas is op dit moment een heet hangijzer in het betaalde voetbal. Supportersorganisaties weigeren hardnekkig mee te wer ken, de clubs staan met de rug te gen de muur. Huijbregts: „Die pas is een uitvloeisel van het over leg met de overheid. We moeten één ding niet uit het oog verlie zen: we hebben de overheid no dig om voetbal mogelijk te ma ken. Zonder de medewerking van de politie kan het betaalde voet bal in Nederland niet bestaan". „Er is al geruime tijd een dis cussie aan de gang over de bijdra ge in politiekosten. Die discussie wordt steeds groter. In politie kringen wordt geredeneerd dat 'zolang er transfersommen van tien of twaalf miljoen gulden wor den betaald, het absurd is dat de politie zijn eigen kosten moet be talen'. Eem verkeerde redenatie. Men neemt PSV als voorbeeld. In een zeer klein circuit gaat in Ne derland veel geld om. Als de poli tiekosten werkelijk worden ver haald, kunnen drie of vier clubs die financiële klap opvangen. De overige 34 clubs kunnen dan op houden te bestaan. Om die reden moeten we blijven samenwerken met de overheid". voetbal deed dat regelmatig. André van der Louw en Jacques Hogewo ning konden hem met zijn revolu tionaire rapporten, die uiteindelijk tot de val van het voetbalkabinet hebben bijgedragen, in 'Zeist' wel schieten. Over het algemeen - zeker van de zijde van de clubs - is er wél waarde ring voor het werk van de man, die achter de schermen veelvuldig en gedegen marktonderzoek verricht. Zijn naam prijkte niet voor niets lange tijd op de kandidatenlijst van het nieuwe bestuur betaald voetbal. Het is niet uitgesloten dat hij in de nabije toekomst alsnog wordt toe gevoegd aan de nieuwe beleidsbe palers bij de KNVB. Schraders, die met onder meer Kees Ploegsma (PSV) en Arie van Eijden (Ajax) deel uitmaakt van de commissie marketing van de FBO, heeft immer een duidelijke visie. Dat hij er zo nu en dan eens naast zit, dingen over- of onderschat, daar schaamt hij zich niet voor. „Het gaat erom datje vooruit durft te denken. Het bijstellen van een visie is geen schande". Optimistisch In de jongste publicatie van Schra ders, die dezer dagen is verschenen en de gedaanteverwisseling van het betaalde voetbal als onderwerp heeft, wordt een scherp beeld gege ven van de te verwachten ontwikke lingen in het laatste decennium van deze eeuw. Schraders is ondanks de matige belangstelling voor compe titie- en bekerwedstrijden optimis tisch gestemd over de toekomst van het betaalde voetbal. „Als je de feiten en de cijfers be kijkt, zou je moeten concluderen dat er een tijd komt waarin de spe lers de toeschouwers een hand kun nen geven. Maar dat zal nooit ge beuren. Daarvoor gaat er te veel ver anderen. Het profvoetbal gaat zich instellen op een consument die an dere verlangens heeft. Er wordt in de komende jaren veel gedaan aan de verbetering van de accommoda tie. Men zal ook proberen de men sen vaker en langer in de stadions te houden. De bouw van multi-func- tionele stadions hangt daar nauw mee samen. Niet alleen in de grote steden zullen die verrijzen, ook in Groningen, Breda, Friesland en Limburg". Volgens Hans Schraders (40) komt het gebruik van de stadions in de buurt van het Amerikaanse mo del. Veel service en comfort en veel activiteiten. „Niet alleen sky-boxen en business-seats, waar men kan eten, drinken en tv-kijken. De clubs zijn de afgelopen jaren gebiolo geerd geraakt door de aanwezig heid van sponsors, maar men moet tegelijkertijd zuinig zijn op de drie miljoen toeschouwers die het be taalde voetbal (ere- èn eerste divi sie) nog heeft. Er zal aandacht moe ten worden besteed aan grotere groepen, die meer en grotere verlan gens hebben". Investeringen De aanpassingen van de stadions vergen grote investeringen. Om die reden acht Schraders het noodzake lijk dat het exploitatie-volume (de begrotingen) van de profclubs toe neemt. „De kleine clubs moeten uit bouwen, maar de toppers zeker. Om de klant vast te houden moet er ook succes worden geboekt op interna tionaal niveau. Ajax, Feyenoord en PSV kunnen in de jaren '90 alleen aansluiting bij de Europese top houden, als ze hun exploitatie gaan verdubbelen. En dat zal ook gebeu ren, daarvan ben ik overtuigd. In het seizoen 1994/'95 zal Ajax een be groting hebben van zo'n 25 miljoen, Bond ver achterop met tv-inkomsten ZEIST (GPD) De inkomsten van de KNVB uit de media steken schril af bij de astronomische bedragen die een aantal andere voetbalbon den in Europa incasseert. Het nieu we contract van de KNVB en de NOS is inmiddels meer dan verdub beld, maar staat (zoals uit onder staand staatje van het afgelopen sei zoen blijkt) nog altijd in geen ver houding tot bijvoorbeeld de con tracten van de Italiaanse, Spaanse en Franse bonden. Mede daardoor wordt verwacht dat de KNVB in de nabije toekomst alleen maar meer geld zal gaan vragen voor tv-beel den. Land inkomsten 1. Italië40 miljoen 2. Frankrijk70 miljoen 3. Spanje50 miljoen 4. Engeland49,5 miljoen 5. Westduitsland49,5 miljoen 6. Nederland3,5 miljoen 7 Zweden3.3 miljoen 8. Oostenrijk 3,2 miljoen 9. België2 miljoen Feyenoord van 20 en PSV van 30 miljoen". „Het totale budget van de eredivi sie bedraagt op dit moment 67 mil joen. Over vijf jaar praten we over 137 miljoen. Dat betekent dat er een enorme geldstroom op gang zal ko men. Kees Ploegsma heeft hele maal gelijk als hij zegt dat de ruimte daarvoor ook bestaat. In Nederland wordt dit jaar 300 miljoen gulden uitgegeven aan sportsponsoring. Slechts 24 miljoen daarvan vloeit naar het betaalde voetbal". Het optimisme van Schraders is mede gebaseerd op de blijvende en zelfs groeiende interesse van het grote (tv-)publiek voor voetbal. „Voetbal is en blijft de meest boei ende sport ter wereld. Het WK in Italië wordt straks door 16 miljard mensen bekeken, het WK in Ame rika zelfs door 24 miljard. Dat zijn onvoorstelbaar grote aantallen". Drang De drang van de commerciële om roepen om het voetbal uit handen te nemen van de publieke omroepen in de Europese landen zal in de na bije toekomst alleen maar groter worden en er uiteindelijk toe leiden dat het voetbal veelvuldiger en ge varieerder in de huiskamer wordt gebracht, zo meent Schraders. „De inkomsten uit de media-wereld zul len enorm gaan stijgen. Men heeft er op dit moment nog geen idee van hoe groot de bedragen zijn, die het „Misschien dat in de eerste divisie bij kleine clubjes nog kan worden betaalde voetbal in de toekomst kan incasseren. De NOS betaalt nu al zes miljoen gulden per jaar. In 1994 zal een omroep 10 miljoen voor één seizoen moeten neertellen. Dan hebben we het alleen nog maar over de competitiewedstrijden". Schraders zegt het niet eens te zijn met Ed van Westerloo van de NOS, die elders op deze pagina ver klaart een verzadiging bij het kijk- publiek te constateren. „Het hoog tepunt van voetbal op televisie moet nog worden bereikt. Doordat we sinds enkele jaren zoveel buiten landse stations kunnen ontvangen, hebben we elders een kijkje in de keuken kunnen nemen. Daarbij heb ik gemerkt dat men in andere landen al veel verder is". Hans Schraders ziet wat het Ne derlandse betaalde voetbal betreft veel vergelijkingen met het Ameri kaanse basketbal. Daar worstelde men een aantal jaren geleden even eens met lage toeschouwersaantal len, grote kostenstijgingen, te grote concentraties kleine clubs en exor bitante salarissen van spelers. „Dank zij de televisie, sponsoring en het uitzetten van een marketing technische lijn is het Amerikaanse basketbal weer reuze gezond ge worden. Het Nederlandse voetbal wacht een zelfde ontwikkeling". Mogelijkheden „Ik zie zelf nog legio mogelijkhe den. Er wordt door het bedrijfsle ven jaarlijks een gigantisch bedrag (300 miljoen, red.) voor sportspon soring uitgetrokken. Daarvan gaat slechts een klein deel naar het voet bal, terwijl die tak van sport de hoogste attentiewaarde heeft. De belangstelling van de media voor het voetbal is en blijft heel groot. Dan is het niet moeilijk om vast te stellen dat er door de clubs meer uit kan worden gehaald". Eén van de terreinen waar het geld hard in de richting van de prof clubs zal rollen, is de televisie. Daar wordt nu al een grote slag om de voetbalbeelden geleverd. Volgens Ploegsma wordt die strijd in de toe komst nog veel groter. De clubs pro fiteren daar direct van. Ploegsma: „Uiteindelijk draait het allemaal om één ding: geld. Wie over meer financiën beschikt, houdt zijn spelers makkelijker vast, kan zich beter roeren op de transfer markt en heeft meer kans op suc- En de Europese competitie, hoe staat het daarmee? Ploegsma, grijn zend: „Die is er nog niet, maar dat die er komt is zeker! PSV is als één van de eerste clubs met ideeën daar over naar buiten getreden. We heb ben nooit het idee gehad dat wij er eventjes voor konden zorgen dat die Europese competitie op gang zou komen. We hebben alleen de dis cussie op gang willen brengen. We wilden eens peilen of we met onze ideeën een eenling op het interna tionale podium waren". „Inmiddels is duidelijk geworden dat er in Europa wel degelijk grote belangstelling is van de zijde van de topclubs. Tijdens ons toernooi in Denemarken heb ik het er nog met de mensen van FC Köln over gehad. Die waren het helemaal met me eens. De Europese competitie komt er, dat is zeker. Nee, 1992 is te vroeg, maar voor het jaar 2000 is-ie er ze ker. De UEFA moet echter eerst de opzet van de Europa Cup-toernooi en veranderen, voordat men de con crete plannen voor een Europese competitie op de burelen in Zürich gaat bespreken". ROTTERDAM (GPD) - De ar beidsmarkt voor oefenmeesters die in het betaalde voetbal werk-, zaam willen zijn, wordt al sinds het begin van de jaren tachtig vol ler en voller. Van 1964 tot 1979 or ganiseerde de KNVB elk jaar een cursus voor oefenmeesters die het A-diploma wilden behalen. Daarna ging men over tot een op leiding (coach betaald voetbal) die eens in de drie jaar wordt ge houden. Alleen maar om de aan was trager te doen verlopen. In 1980, '84 en '87 kwamen er vervol gens nog drie nieuwe lichtingen oefenmeesters bij. Voor het ko mend seizoen staat een nieuwe cursus op stapel. „We hebben de boel gewoon moeten remmen", zegt Jaap van der Leek, secretaris-generaal van de WON (Vereniging Voetbal Oefenmeesters Nederland). „Des ondanks blijft het aantal trainers toenemen. Vórig seizoen was er een potentieel van 85 trainer- /coaches. Nu heeft een aantal van hen niet de ambitie om in het be taalde voetbal werkzaam te zijn, maar het blijft natuurlijk een groot aantal". Van der Leek constateert dat veel Nederlandse trainers uit wijkmogelijkheden zijn gaan zoe ken. „Het buitenland is erg in trek. Dat zal de komende jaren voor veel trainers nog interessan ter worden. Want hier kom je niet zo makkelijk meer aan de bak. De spoeling is dun. Volgend jaar om deze tijd staan er weer zestien nieuwen te popelen om aan de slag te gaan. Nee, ophouden met de cursus is onmogelijk. Je mag niet verbieden als trainer i de slag te gaan in Nederland". ZEIST (GPD) - Moeten de betaal de clubs in Nederland vrezen dat het aantal toeschouwers, dat zij op 4it moment jaarlijks binnen hun stadion krijgen, aan het eind van de jaren '90 zal zijn gehalveerd? Wie de cijfers van de afgelopen ja ren bekijkt, komt tot de ontdekking dat zuiver statistisch gezien voetbalwedstrijden tegen het einde van deze eeuw door een klein pu bliek (één miljoen per jaar In de ere divisie) zullen worden bijgewoond. Uit bijgaande grafiek is duidelijk te zien hoe angstaanjagend snel het stadionbezoek de laatste twintig jaar is afgenomen. „Waar de eredivisie in 1968 nog ruim vier miljoen kijkers kon note ren, moest in 1978 met een miljoen minder worden volstaan. Het afge lopen seizoen werd afgesloten met een totaal, dat iets boven de twee miljoen ligt", aldus Fredrikstadt. - Conclusie: in het jaar 2000 hou den we nog net een miljoen over? Fredrikstadt: „Nee, dat verwacht ik niet. Mijn cijfers geven inderdaad een enorme achteruitgang aan. Maar vanwege het feit dat juist de laatste twee jaar de dalende tendens niet is doorgezet - het seizoen 1988/'89 geeft een lichte stijging aan ten opzichte van 1987/'88 kunnen we gerust zijn. Toch moet die stij ging nog toenemen, want zolang we rond de twee miljoen kijkers in de eredivisie blijven zitten, gaat het niet zo goed met ons voetbal".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12