Gebrek aan helpers gezinnen en ouderen Belangrijke vondst blijft lang geheim in Wassenaar Warmondse woonboten aan de riolering ©M In Voorschoten en Wassenaar Een dezer dagen nemen wij telefonisch kontakt met u op. Maar u mag natuurlijk ook zelf even bellen om ruimte te reserveren: 071 - 16 13 93 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 'Schatgravers zijn dol op Romeinse spullen' WASSENAAR - Om te voor komen dat het bouwterrein van de Amerikaanse School aan de Wassenaarse Rijks straatweg overspoeld zou worden door schatgravers, hebben vijf plaatselijke ar cheologen lange tijd geheim gehouden dat ze daar belang rijke vondsten hebben ge daan. Twee maanden geleden stuitten ze op grote hoeveel heden aardewerkschreven en een waterput uit de Romeinse tijd. De provinciaal-archeoloog voor Zuid-Holland, W. Hessing, da teerde de vondsten op ongeveer 200 na Christus. De ontdekking van de waterput maakt duidelijk dat er in Wassenaar minstens één Romeinse boerderij moet hebben gestaan en het is voor het eerst dat er in de gemeente dergelijke 'bewoningssporen' zijn gevon den. Wél vonden medewerkers van de Stichting Historisch Cen trum Wassenaar in het verleden losse scherven uit de periode. Die scherven lagen ondgr meer in de Schoolstraat. De Romeinse spullen kwamen boven de grond bij het voorzich tig doorspitten van de funde ringssleuven voor het heiwerk. Zaterdag na zaterdag hebben me dewerkers van het Historisch Centrum die gleuven met troffel- tjes omgespit. Aanvankelijk le verde dat vooral scherfjes en ploegsporen op uit de ijzertijd en de vroege middeleeuwen. En dat viel dus een beetje tegen. Sleuf Aan het eind van de opgraving, toen de meeste sleuven al heipa len bevatten, werd dé vondst ge daan. In een klein gedeelte van een sleuf lagen de nodige Ro meinse scherven. De archeologen besloten de bodem van de sleuf vlak te maken en uit te diepen en hadden het moment van hun le ven toen de waterput boven kwam. Voordat het graven werd voort gezet, fotografeerden en teken den ze de put van alle kanten. De zijkanten bleken 60 centimeter lang en het bouwsel was opge trokken uit opstaande planken, waarschijnlijk van eikehout. Met berkestammetjes en ander mate riaal was een vlechtwerk opge trokken rond de put. Volgens de opgravers moet de put oorspron kelijk anderhalve meter diep zijn geweest. Op het moment van de opgraving restte een hoogte van 30 centimeter. In en rond de put lagen de nodi ge aardewerkscherven uit de Ro meinse tijd, zoals fragmenten van kruikjes, de bodem van een ge stempeld kommetje, delen van een grote voorraadpot en stukken maalsteen uit de Eiffel. Ook stuit ten de medewerkers op het be kende rood en zwart gekleurde aardewerk (terra sigillata en teraa nigra). Het meeste aardewerk was geïmporteerd, maar er lag ook aardewerk dat in het toenmalige Wassenaar moet zijn vervaardigd. Mager De vijf die de Romeinse vondst deden, hadden twee jaar tevoren de weg gewezen naar een 4000 jaar oud graf met 12 skeletten in de nabijgelegen nieuwbouwwijk Weteringpark. Werd hier het werk door beroepsgravers over genomen toen de provinciaal-ar cheoloog het belang van de vondst onderkende, bij de Ro meinse vondst bleef het werk in Wassenaarse handen. "Je moet het echt plaatselijk zien", legt woordvoerder R. van Lit uit. "In Voorburg, Den Haag en Valkenburg is veel meer ge vonden uit de Romeinse tijd. Als je het daarmee vergelijkt is het heel mager. Waar het om gaat is dat we eindelijk ons vermoeden bevestigd zien. We vonden het al tijd al vreemd dat er in de omge ving wél sporen van bewoning werden gevonden en hier niet". Na de vondst van de put, rees het idee dat er meer boerderijen hebben gestaan in het Romeinse Wassenaar. Eenvoudige houten stulpjes met rieten daken,, een ruimte voor koeien en paarden en een put op het erf. Probleem is dat veel Wassenaarse grond in de zeventiende eeuw is afgegraven. Zand bracht veel geld in het laatje en het afgraven leverde 'nieuwe' akkergrond op voor boerderijen als Ter Weer en Deyleroord. Spo ren van 'hooggelegen' boerderij en verdwenen bij het 'afzanden', De bouw van de Amerikaanse School aan de Wassenaarse Rijksstraatweg vordert gestaag en niets wijst e nog op dat archeologen hier Romeinse spullen vonden. (foto Jan Hoivas dieper gelegen putten konden aan het graafwerk ontsnappen. Zo ging het ook op het bewuste stukje grond aan de Rijksstraat weg: de oude, heuvelachtige standwal werd zeker anderhalve meter afgegraven en van de put resteerden uiteindelijk slechts enkele stukken hout. Volgens Van Lit zal dat hout snel uit el kaar vallen en is het "niet te moei te waard het te conserveren". An dere vondsten zijn wel overge bracht naar de werkruimte van de stichting, maar het is onzeker of ze ooit worden tentoongesteld. Van Lit: "We hebben niets gevon den dat zó naar een museum kan. Interessant is vooral de stempel afdruk in het kleine schaaltje. We willen nu natrekken waar het kommetje precies vandaan komt". Of de Wassenaarse archeologen een volgende vondst eveneens geheim zal houden, weet hij niet. Het zal mede afhangen van de lo catie. Als schatgravers bij de Rijksstraatweg vernielingen had den aangericht, zouden de men sen van het Historisch Centrum daarop worden aangekeken door de Amerikaanse School. Dat schatgravers kunnen huishou den, leerden ervaringen in Leiden en Den Haag: "Ze komen vooral op Romeinse spullen af omdat die vaak wat mooier zijn en er soms ook munten of bronzen dingetjes bij zitten. Sommigen hebben me taaldetectoren bij zich en kunnen op één avond heel wat schade aanrichten". Leidenaar rijdt tegen boom op in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Door nog onbe kende oorzaak is gistermiddag om streeks vijf uur een 22-jarige auto mobilist uit Leiden in Zoeterwoude tegen een boom aangereden. De man was op weg naar Zoeterwoude- dorp en schoot op de Nieuweweg ineens naar links. Zijn auto kwam tegen een boom tot stilstand. Een 29-jarige tegenlig ger uit Zoetermeer reed tegen de dwars op de weg staande auto op. Beide auto's raakten zwaar bescha digd. De man uit Zoetermeer bleef ongedeerd, de Leidenaar werd met lichte verwondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Pols gebroken LEIDEN - Een 23-jarige vrouw uit Delft heeft gistermiddag haar pols gebroken bij een verkeersongeval op de Ir. Driessenstraat. De vrouw reed met haar fiets over het fietspad langs de parkeergarage aan die straat. Ze zag daarbij een betonnen paal over het hoofd die in een bocht stond. De fietsster botste tegen de paal aan en smakte tegen de grond. Ze is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Burgerlijke Stand Roodakker met S. Joustra. Gehuwd: C.B.M. Spendel met J. Pot; W.J.M.M. van Dam met P.H.J. Lock. Overleden: J.F. Kraamer wv van Dongen, oud 86 jaar; G.C. van Sonsbeek wv de Vogel, oud 95 jaar; G.C. van Rhijn, oud 67 jaar; A.H. Hoogstraten wv van Wijlen, oud 82 jaar; E. Ber kenbosch wv van Buren, oud 80 jaar; N. van Bemmel ev van Mourik, oud 89 jaar. Twee woonboten in de Gemeentehaven worden waarschijnlijk aangesloten op de Warmondse riolering. Ook i straat, de Jan Steenlaan en de Herengracht komen hiervoor in aanmerking. Acht schepen komen in aanmerking, 18 andere maken aanzienlijke kans WARMOND - Acht woonboten die op Warmonds grondgebied liggen, worden waarschijnlijk aangesloten op de riolering. Het gaat om twee boten in de Gemeentehaven, een boot in de Herengracht, een boot aan de Jan Steenlaan en vier boten aan de Burgemeester Ketelaar- straat. De aansluitkosten bedragen in totaal 137.000 gulden, zo heeft de door de gemeente in geschakelde Grontmij berekend. De eigenaars van de boten moeten ieder een bij drage van duizend gulden betalen. Warmond heeft haast met het aansluiten van boten op het riole ringsstelsel. Dit jaar ontvangt de ge meente nog een uitkering uit het ge meentefonds voor het aansluiten van woonboten op de riolering. Per 1 januari 1990 vervalt deze regeling.. "Daarom laat de gemeente de Gr ontmij op dit moment een spoedon- derzoek instellen naar de mogelijk heid om ook de achttien woonboten aan het Oosteinde en de Was- beeklaan op de riolering aan te slui ten", zegt C. Neefjes, hoofd van de afdeling financiën. De kans dat de achttien boten eveneens een aansluiting krijgen, is aanzienlijk. Woningen aan de Was- beeklaan en het Oosteinde zijn en kele jaren terug aangesloten op de riolering, waardoor de achttien bo ten minder ver van de riolering af liggen dan voorheen. Dat maakt de aansluiting stukken goedkoper en lage kosten komen de haalbaarheid ten goede. PTT Voor de acht genoemde boten komt de Grontmij op geen financiële bijdrage. Dat maakt de gemeen- Uit het raadsvoorstel blijkt dat de verfijningsregeling gemeente nog een voorlichtings avond wil houden voor bewoners boten, die wellicht worden aan- nog niet be- Zes verdachten reeks vernielingen centrum Wassenaar aangehouden WASSENAAR - De politie heeft zes jongeren aangehouden die verdacht 137.000 gulden, maar Warmond w _u_ hoeft dat bedrag niet uit eigen zak te de zaak te kostbaa'r betalen. De gemeente rekent op bijdrage van ongeveer 75.000 uit de zogenaamde rioleringen van het gemeentefonds. Omdat de eigenaars ieder duizend gulden voor de aansluiting moeten gesloten. Een datum betalen, resteert voor de gemeente kend. een bedrag van bijna 54.000 gulden. Dat geld wordt gehaald uit de be- grotingspot 'reserve rioleringen'. Wanneer uit het aanvullende onder zoek van de Grontmij blijkt dat ook de 18 boten aan het Oosteinde en de Wasbeeklaan kunnen worden aan gesloten, komt dit bedrag op bijna 140.000 gulden uit. Hoewel Warmond eind vorig jaar 205 woonboten telde, bleek het niet mogelijk om alle boten op het ge meentelijk riool aan te sluiten. Het huis rijk geeft alleen een bijdrage voor de WV': boten die buiten het zogenaamde PTT-afgiftebestand vallen. Het gaat hierbij om boten waar de PTT de WASSENAAR/VOOR SCHOTEN - In Voorschoten en Wassenaar is een tekort aan personeel dat gezinnen en ouderen thuis kan hel pen. In Voorschoten is be hoefte aan 20 nieuwe helpers en in Wassenaar aan 25 per sonen. Vooral bejaarden merken dat. Wachttijden lo pen op tot enkele weken en de helpers moeten "veel scherper worden verdeeld". De directeur van de Stichting voor de Burgemeester Ketelaar- maatschappelijke dienstverlening (archieffoto) Horst en Vliet, D.A. Massar, heeft het over een "voortdurend punt van zorg". Zijn stichting - ook actief in Leidschendam - heeft al enkele ja ren geld voor een uitbreiding van helpers, maar "het probleem zit hem in de personeelswerving". Vooral de tweeverdieners wet speelt hem parten. Het is een wat cynisch probleem omdat één van de gedachten achter de toekomstige fusie met het Cen trum voor Gezinsverzorging en Maatschappelijk Werk Rijswijk en Voorburg (CGM) nu juist een verbe tering van de zorg is. Iedere gulden die na 1 januari wordt bespaard door administratie en management samen te voegen, kan extra in de Folder over recreatiegebied Vliedand ZOETERWOUDE/VOORSCHO- TEN - De provincie Zuid-Holland heeft een informatiefolder uitgege ven over recreatiegebied Vlietland bij Voorschoten. De uitgave is gra tis verkrijgbaar bij het provincie- Den Haag (070-116622), bij 's en bij Recreatiecentrum Vlietland (01717-2200). Ontspanning op en rond het water Recreatiegebied Vlietland De folder geeft informatie over de post bezorgt. In Warmond betreft recreatiemogelijkheden op en rond J\ het jaar bewoond. Toch zijn 14 de 40 boten afgevallen: de aan- vemielingen in het centrum van Wassenaar, die sluitkosten zijn hier te hoog. een zandwinproj eet maandag op dinsdag zijn gepleegd. Het onderzoek wordt Voor de 180 woonschepen waar tussen Leidschendam en Leiden, voortgezet, de politie verwacht de komende dagen nog acht personen te nooit een postbode komt, is aanslui- kunnen aanhouden. Vijf van de aangehouden verdachten zijn Wassenaarse jongens in de leeftijd van 15,17,18,20 en 25 jaar oud. De andere betrokkene is een 18-jari- ge Leidenaar. Hun wordt 'openlijke geweldpleging met vereende krach- Denk ten' ten laste gelegd. ting op de riolering niet mogelijk. de oostkant van de Vliet. Het hart van het recreatiegebied wordt 'De boten liggen in het algemeen gevormd door een grote waterplas Tussen Leidschendam en Leiden i de gemeentelijke riolering. i ongeveer 130 hectare, die is ont boten op de staan door zandwinning. De plas i Kagerplassen", aldus Neefjes. "En- geschikt De jongeren hebben uit pure baldadigheid gehandeld. Ze vernielden kele van de 180 boten liggen binnen fen, zeilen, markiezen, vlaggen, vuilnisbakken, gooiden huisvuil op het wegdek, lie- de bebouwde kom. In principe kun- geparkeerde auto open en zetten zwemmen. Rondom het water zijn strandjes, fiets- en wandelpa- naaktrecreatie-terrein. zorg worden gepompt. De stichting kan dan nóg meer 'veld werkers' gebruiken, maar dan moe ten die er wel zijn. De stichting Horst en Vliet richtte zich aanvankelijk alleen op gezins zorg. Zo sprong ze bij wanneer een gezin in de problemen kwam wan neer een moeder naar het zieken huis moest. De vergrijzing zorgde voor een verschuiving. Tegenwoor dig gaat, naar schatting, 65 procent van de tijd en zorg naar ouderen en 35 procent naar gezinnen. In Voor schoten heeft Horst en Vliet 15 ge zinsverzorgers en 79 bejaardenver zorgers. In Wassenaar gaat het om 16 gezinsverzorgers en 63 bejaar denverzorgenden. Daar bovenop komen zo n 80 alpha-helpers: men sen die in dienst zijn van de bejaar den, maar voor wie Horst en Vliet de bemiddeling verricht. Massar: "De vraag om thuiszorg neemt dui delijk toe, vooral onder bejaarden". Dag en nacht Bij betrekkelijk vitale ouderen be perken de helpers zich tot onder steunende huishoudelijke werk zaamheden, een tot drie ochtenden per week. Zorgbehoevende oude ren kunnen twee tot drie keer per dag worden verzorgd - ook 's avonds. Het gaat zowel om persoon lijke als huishoudelijke hulp en de helpers moeten dan ook wat meer diploma's hebben dan de collega's die vitale bejaarden helpen. Vanaf 1984 heeft de Voorschoten- se welzijnswethouder L. Marselis zich sterk gemaakt voor 24-uurs zorg voor bejaarden. De stichting heeft het nodige onderzocht en ont dekte dat de behoefte minder groot is dan Voorschotense politici wel eens beweerden. Toch wil Massar in 1990, in nauwe samenwerking met het plaatselijke kruiswerk, een dag en nachthulp opzetten in de vijf ge meenten die dan onder de nieuwe stichting vallen. Wordt in het centrale hoofdkan toor het nodige voorbereid en on dersteund, het is volgens Massar niet de bedoeling van daar uit de plaatselijke zorg te gaan regelen. Mensen die hulp nodig hebben, kunnen dat in het plaatselijke kan toor blijven regelen met het team van leiders. "Het team reageert di rect op de vraag en staat in directe verbinding met de centrale admini stratie", zegt Massar. Deze centrale administratie krijgt een computer die de instellingen samen hebben aangeschaft, hetgeen een besparing van 150.000 gulden betekende. Volgens de directeur wordt de 'plaatselijke zorgverlening' op geen enkele wijze aangetast: "Het gaat er vooral om dat we goedkoper kun nen werken en beter kunnen onder steunen". Hij hoopt die mens vóór 1 januari, de fusiedatum, wat meer te kunnen invullen. Tot nu toe draaide het vooral om het aantal arbeidsplaatsen en enkele grote lijnen, zoals 'efficiëntie en ef fectiviteit', het behoud van het re gionale karakter' en 'een eenduidig beleid richting partners'. Geen ontslagen Met de bonden zijn de fusiepartners vorige maand overeengekomen dat er geen gedwongen ontslagen zul len vallen. Het wil niet zeggen dat er tot in de lengte van dagen 1100 men sen blijven werken in de vijf ge meenten. Massar: "Voor het veld kan ik garanderen dat het aantal for matieplaatsen de eerste drie tot vijf jaar niet omlaag gaat, maar zelfs zal toenemen. Bij het management en de administratie zullen we bij iede re vacature scherp bekijken of ze nog moet worden opgevuld". De directeur kan niet zeggen naar welke formatie de nieuwe instelling zal toegroeien, maar heeft het over een "geleidelijk proces". Over de structuur van de top hangt nog een nevel: "Ik krijg na de fusie een col lega-directeur van CGM. Maar we moeten nog beslissen of er een alge meen directeur komt of dat we voor een andere vorm kiezen". Of de twee in hetzelfde pand in Rijswijk blijven zitten is nog niet zeker. Het lijkt wel waarschijnlijk. Volgens Massar is het een "uitstekende ac commodatie" waarin de twee "toe vallig" zijn samengekomen: "Door het vertrek van een ander bedrijf zat CGM een beetje ruim in het jasje en zijn wij erbij getrokken met een groepje van elf mensen". Na de fusie bedient de instelling een gebied met 200.000 inwoners. Massar denkt dat dat, gezien de plannen van de commissie-Dekker, "een goede schaal is". Hij ziet ook geografische voordelen. De ge meenten vormen een schil rond Den Haag en volgens de directeur geeft dat duidelijkheid. Toch weet hij niet of de komende fusie de laatste zal zijn waar zijn instelling mee te maken krijgt: "Je weet dat tenslotte nooit in ons wereldje". Voor wat de gezins- en bejaarden zorg betreft, draaien instellingen als Horst en Vliet op subsidies van de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten en eigen bijdragen van de cliënten. Die eigen bijdragen zijn af gestemd op de hoogte van het inko men. Ze variëren van drie tot 200 gulden per week, ongeacht de soort hulp. De hoogte van de tarieven wordt landelijk bepaald en zal door de fusie niet veranderen. De zes maatschappelijk werkers in Voorschoten en Wassenaar wor den door de gemeente betaald. De vraag is echter: Bij wie kun je wat studeren? Op maandag 14, 21, 28 augustus en 4 september brengt het Leidsch Dagblad weer een aantal cursustoijzers uit: advertentie-pagina's vol informatie over opleidingsinstituten en cursussen. Sluitingstijd voor aanlevering van advertenties: de vrijdag voorafgaande aan verschijning, uiterlijk 16.00 uur. Nog een paar weekjes en het moment breekt weer aan waarop velen zich oriënteren op een nieuwe uitdaging. Het volgen van een cursus is zo'n uitdaging. En dat biedt soms ongedachte perspektieven. GRATIS VERMELDING KABELKRANT Besluit u tot het plaatsen van een cursusrmjzer-advertentie, dan bieden wij u een dag lang gratis vermelding aan van de open dag of voorlichtingsavond op de Leidsch Dagblad Kabelkrant; met ruim 110.000 aansluitingen de succesvolste manier om echt iedereen te bereiken in de Leidse regio en de Kust- en Bollenstreek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11