TAD LEIDEN Leidse kindertehuizen moeten fusie aangaan Nog geen botulisme in Leiden Volgende maand al sloop aan Morsweg Van Gogh Meeuwen (4) LEIDSCH - DAGBLAD Optimisme bij Mogen ondanks groter verlies Boete van 30.000 gulden voor oplichting van Heerema KUNSTWERK VAN VUILNISZAKKEN LEIDEN - Als het aan de gemeente ligt, gaan de 26 woningen aan de on even zijde van de Morsweg 4 vol gende maand al tegen de grond. Dat kan nu binnen enkele weken de laatste bewoonde woning aan deze zijde van de straat wordt verlaten.' Sloop van de even zijde geschiedt pas wanneer de laatste twee bewo ners waarmee nu nog geen overeen stemming is bereikt, vertrokken zijn. Dit verklaarde gemeenteamb tenaar J. Vellekoop vanmorgen. Voordat de sloop daadwerkelijk plaats kan vinden, dient de Raad van State uitspraak te doen op een verzoek van één bewoner om de in middels afgegeven sloopvergun ning te schorsen. Dat hebben bewo ners en gemunte destijds met el kaar afgesproken. Vellekoop ver wacht dat de zitting van de Raad van State nog deze maand plaats heeft waarna begin september de uitspraak volgt. De gemeente re kent op een gunstige uitspraak om dat de rechter al eerder in kort ge ding bepaalde geen verbod tot sloop op te leggen. Sloop is noodzakelijk, vindt de gemeente, omdat in de leegstaande^ en langzaam verkrottende panden regelmatig brand uitbreekt. Ook speelt mee dat de gemeente er geen enkele onduidelijkheid over wil la ten bestaan dat het haar ernst is met de sloop van Morsweg 4. Gehoopt wordt dat de laatste bewoners die de straat weigeren te verlaten, het niet laten aankomen op langdurige onteigeningsprocedures, maar eie ren voor hun geld kiezen. De sloop van de even zijde van de Morsweg 4, gebeurt niet eerder dan dat ook met de laatste bewoners overeenstemming over verhuizing is bereikt. Hun situatie wordt steeds benarder omdat het overgrote deel van de oorspronkelijke bewoners al is vertrokken. Vijf huizen zijn nog bewoond door studenten maar met de Stichting Studentenhuisvesting is afgesproken dat deze woningen binnen een maand leeg komen wan neer de gemeente daarom vraagt. Vermoedelijk wordt volgend voorjaar begonnen met de nieuw bouw van de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) in de Mors 4. Deze is nu nog gehuisvest aan de Zoeter- woudseweg. De gemeente heeft de intentie een bouwvergunning af te geven hoewel over de preciese ver gunning nog wordt gesproken. Lezers Schrijven In het Leidsch Dagblad van 28 juli staat een interessant artikel over de moeder van Vincent van Gogh die op het kerkhof aan de Groenesteeg te Leiden begraven ligt. Er staat echter een grove fout in die correc tie behoeft. Er wordt namelijk ver meld dat Theo. de broer van Vin cent, getrouwd was met een dochter uit het gezin Borger in Leiden, dat een grofsmederij bezat. Dit is volko men onjuist. Theo was gehuwd met Johanna Gesina Bonger. De Bon- gers woonden in Amsterdam. Mo gelijk is hier sprake van een druk fout. Een oom van Johanna Bonger, C. Bonger, woonde inderdaad in Leiden en was directeur van de Ko ninklijke Nederlandsche Grofsme derij. Eveneens is het niet juist dat de moeder van Vincent van 1889 tot 1893 toen zij in Leiden woonde met haar dochter Anna heeft samenge woond en dat Anna in deze tijd mét Joan Marius van Houten is ge trouwd. Dit huwelijk vond reeds in 1878 plaats. Ik wijs u er verder op dat op het kerkhof aan de Groenesteeg ook nog begraven liggen een oom van Vincent, C.M. van Gogh (15 maart 1824 - 3 september 1908), diens eer ste echtgenote en zoon Danièl, en een tante van de schilder, Maria Jo hanna van Gogh (29 maart - 10 april 1911). Hun grafsteen is nog zeer dui delijk leesbaar. J. van Gogh, Vincent van Gogh Stichting, Paulus Potterstraat 7, Amsterdam Naar aanleiding van de reactie 'Meeuwen 3' in het Leidsch Dag blad van afgelopen zaterdag, het volgende. Waarschijnlijk woont de schrijver van de brief op veilige afstand van het gebied dat reeds vele weken zeer grote hinder ondervindt van een omvangrijke groep meeuwen. Wat het afschieten betreft, dit zou door de gemeente moeten gebeuren en niet door een particulier. Waar een diersoort grote overlast bezorgt of een te groot bestand vormt, is het verantwoord en zelfs wenselijk dat er dieren worden afgschoten. Schrijver beweert dat de bewo ners zelf de oorzaak van het onge mak zijn door voedsel e.d. naar bui ten te werpen. Het gebeurt inder daad wel eens dat een enkeling te veel naar buiten werpt, wat geen goede zaak is, maar het gaat te ver om te stellen dat bewoners er zelf de oorzaak van zijn. Wat de term 'zogenaamde over last' betreft, nodig ik de schrijver uit enkele nachten bij mij te komen lo geren. Misschien dat deze dan van zijn boosheid genezen raakt en weet wat het is om weken lang uit de slaap te worden gehouden, dat men 's morgens vermoeider opstaat dan men was voor het slapen gaan. Het is betreurenswaardig dat de gemeentelijke overheid zo laks en traag is in deze (ambtenarij), dat zij daadwerkelijk nog niets onderno men heeft. In september zal men zich er weer over beraden wat er ge daan kan worden. Hoeveel c moeide en geïrriteerde r len eigenhandig overgaan tot ac ties? Voorkomen is beter dan gene- J. van Noye Van 's Gravesandestraat 43 Leiden acliel in vrije tiid| S DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 Dwangsom voor slagerij aan Zoeterwoudseweg LEIDEN - De gemeente mag de vleesgroothandel Zandbergen Sla gerijen aan de Zoeterwoudseweg een dwangsom van 75 gulden opleg gen voor iedere dag dat er contai ners met vleesafval buiten op het terrein van het bedrijf staan. Dat heeft de Raad van State onlangs be paald. Het buiten laten staan van deze containers veroorzaakt stank en is in strijd met de hinderwetver gunning. De dwangsom werd twee jaar ge leden opgelegd en door het bedrijf aangevochten bij de Raad van Sta te. Volgens de heer J. Vellekoop van de directie milieu van de gemeente heeft het bedrijf inmiddels maatre gelen genomen om onrechtmatige toestanden te voorkomen. Velle koop verwacht dan ook dat het niet meer nodig zal zijn een dwangsom op te leggen maar constateert dat de actie van de gemeente destijds wel resultaat heeft gehad. LEIDEN - Het Leidse biotechno- logische bedrijf Mogen heeft over de eerste helft van dit jaar een ver lies geleden van 1,8 miljoen gul den. Dat is twee ton meer dan ge durende de eerste helft van vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers die het bedrijf heeft bekendgemaakt. Ondanks het toegenomen verlies is de onderneming optimistisch over de toekomst. Ze verwacht dat de resultaten volgend jaar ge leidelijk aan verbeteren. Mogen heeft het afgelopen half jaar voor het eerst inkomsten ge kregen uit contract-onderzoek voor derden. Daardoor stegen de totale inkomsten over dé eerste zes maanden van acht ton in 1988 tot 1,3 miljoen dit jaar. Omdat contract-onderzoek goed op po ten te zetten, heeft het bedrijf ech ter wel zijn onderzoeksafdeling moeten uitbreiden. De kosten stegen hierdoor van drie miljoen in'het eerste halfjaar van 1989, tegenover 2,4 miljoen gedurende dezelfde periode van vorig jaar. Al met al verwacht Mo gen dat het uiteindelijk resultaat over dit jaar niet veel zal afwijken van dat van vorig jaar, toen ze een totaal verlies van 3,2 miljoen gul den moest boeken. Overigens had het Leidse biotechnologische be drijf met dergelijke 'aanloopver liezen' al rekening gehouden. De onderneming is tevreden over de voortgang van haar derzoeksactiviteiten. Op grond van eigen onderzoek heeft het be drijf inmiddels al twee octrooi aanvragen ingediend. Verder voert het vérgaande onderhande lingen over onderzoekscontrac ten met een aantal binnen- en bui tenlandse bedrijven. Mede daar door verwacht Mogen dat het ver lies na 1990 langzaam zal verdwij- Provincie stelt orde op zaken in jeugdliulpverlening Goederenlift in laboratorium in brand Engels K&O Leiden houdt volgende maand weer een aantal zogeheten Cambridge- cursussen. Dit zijn intensieve cursussen Engels, bedoeld voor mensen die al een redelijke kennis hebben - minimaal havo niveau - van deze taal. De cursussen worden afgesloten met een examen van de universiteit van Cambridge, die overi gens in Nederland kan worden afgelegd. K&O raadt belangstellenden aan een toelatingstest af te leggen, zodat mensen enige duidelijkheid hebben over hun kans van slagen. De cursussen worden bij voldoende belangstelling zowel over dag als 's avonds gegeven. Geïnteres seerden wordt gevraagd zich zo spoedig mogelijk op te geven De toelatingstest kan worden afgelegd op dinsdag 29 au gustus of tijdens een van de taal-informa- tieavonden op 2, 4 en 9 september. T'ai chi De Droomfabriek houdt in het weekeinde van 19 en 20 augustus een t'ai chi cur sus. Deelnemers kunnen die dagen tel kens van 11.00 tot 14.00 uur in het pand van de Droomfabriek aan de Oud Singel 56 terecht. T'ai chi is ontwikkeld in het oude China als een weg om opnieuw tot harmonie met jezelf te komen. De cursus is voor iedereen toegankelijk. Ervaring is niet vereist. LEIDEN Bij de kunstiütleen aan de Lammermarkt is momenteel een opmerkelijk kunstwerk te zien. Het is een werk van de Leidse beeldhouwer Pieter Geraedts en het bestaat uit een aantal grijze vuilniszakken, af gewisseld met witte emmers. De expositie maakt deel uit van een serie tentoonstel lingen, genaamd Beeld '89. In dit kader zijn in de pe riode van 4 tot en met 26 augustus kunstwerken te zien in galerie Stelling, De Lakenhal, het Waaggebouw, en 'Time is Art'. F. Bruins van de gemeentelijke afdeling cultuur is het niet eens met de mensen die kritiek hebben op deze vorm van kunst. "Je hebt altijd mensen die zeggen: dit is geen kunst. Zodra het even iets anders is dan een hui lend zigeunermeisjeis er kritiek". Ook de beheerder van de kutistuitleen, Bert Kienjet, noemt de verzameling vuilniszakken 'leuk'. "Het is weer eens wat anders, het is goed verzonnen", (foto Jan niet is te zien. Er moet ook in de re gio Leiden een centraal meldpunt komen dat hulpverleners de weg wijst, staat in het plan. De jeugdhulpverlening is gericht op jongeren tussen 0 en 18 jaar. Het omvat een breed scala van organisa ties variërend van het wegloophuis tot de kindertelefoon en het psychi atrisch centrum tot het medisch kleuterdagverblijf. Het aanbod in de regio Leiden in dit deel van de welzijnsmarkt is voldoende maar het evenwicht is zoek, meent de provincie: de stad Leiden is ten op zichte van Duinstreek en Rijnstreek overbedeeld. Het beleid is er daarom op gericht de hulpverlening in deze twee stre ken te versterken maar, omdat er geen extra geld beschikbaar komt, moet dat uitdraaien op verplaatsin gen. Hoe dat precies moet gaan ge beuren en welke instellingen men op het oog heeft, kan een woord voerder nog niet vertellen. Het is mede afhankelijk van een onder zoek dat nog moet worden gehou den. De provincie heeft zich verder voorgenomen de ambulante jeugd hulpverlening, dat is de hulpverle- Bromfietsster ernstig gewond LEIDEN - Een 69-jarige vrouw uit Wassenaar is gistermiddag ernstig gewond geraakt. De vrouw reed op haar bromfiets in de richting van de Katharine Boudewijnskade toen zij de bocht te ruim nam en ten val kwam. Zij moest met een rechter-bo- venarmfractuur naar het ziekenhuis worden overgebracht. ning waarvoor geen verwijzing van bijvoorbeeld een huisarts nodig is, te versterken. Dit gaat ten koste van reeds bestaande niet-ambulante or ganisaties, is de verwachting. Ook wil de provincie het Boddaertwerk in Alphen aan de Rijn uitbreiden terwijl er in deze gemeente boven dien crisisopvang moet komen. Diffuus In 1992 wordt de financiering van de jeugdhulpverlening overgehe veld van het rijk naar de provincie. Het provinciaal bestuur kan dan een eigen beleid maken en heeft de doelstellingen daarvoor vastgelegd in een vierjarenplan. De daadwer kelijke uivoering van dat beleid zal overigens nog jaren in beslag ne men, voorspelt een woordvoerder van de provincie. In het provinciaal rapport wor den ook enkele algemene knelpun ten in de jeugdhulpverlening gesig naleerd. Het contact tussen de in stellingen en de centra waar jonge ren zich plegen op te houden wordt als 'te diffuus en ondoorzichtelijk' omschreven. Nieuwe probleem groepen worden vaak niet bereikt en hulpverleners zouden voldoende deskundigheid ontberen om juiste diagnoses te stellen. De hulpverle ning zou bovendien slecht toege sneden zijn op jongeren uit etnische groeperingen en specifieke meisjes problemen als sexueel geweld, jeugdprostitutie, eetverslaving en anorexia. Een probleem apart is de pleeg- zorg. De laatste jaren is het steeds moeilijker om pleeggezinnen te vin den met name voor oudere jeugd en kortdurende opvang. Dit wordt ge weten aan het feit dat de rechtposi- tie van pleegouders onvoldoende is en de financiële vergoeding margi naal. LEIDEN - De drie Leidse kindertehuizen de Lijster hof, Sint Maarten en Huis ter Beek moeten fuseren. Bo vendien moet het opvang huis en het meidenopvang huis deel uit gaan maken van deze nieuwe organisatie. Dat schrijft de provincie in een beleidsplan voor de jeugdhulpverlening na 1992. Het provinciebestuur heeft zich ten doel gesteld duidelijkheid te schep pen in het woud van instellingen aie zich bezighouden met jeugdhulp verlening. Door verzuiling en spe cialisering zijn er in de jeugdhulp verlening zoveel organisaties werk zaam dat door de bomen het bos Dieven van rookwaren aangehouden LEIDEN - De Leidse politie kreeg vannacht omstreeks tien voor vijf een melding dat een aantal mannen in de Havikshorst bezig was een partij sigaretten en shag over te la den in een auto. Vier mannen werden aangehou den: een 17-jarige en een 23-jarige uit Koudekerk, een 20-jarige uit Ha- zerswoude en een 25-jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk. De partij rookwaren is vermoedelijk afkom stig van diefstal. Autokraker aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een autokraker in de kraag gegrepen. De man had in de Van der Waalsstraat een auto open gebroken en was er met de autora dio vandoor gegaan. De eigenaar had aanvankelijk de achtervolging ingezet, maar raakte de man kwijt. Omdat hij een nauwkeurig signale ment van de man kon geven, was de politie in staat de inbreker even la ter in diens woning aan te houden. De man, een 22-jarige Leidenaar, is e§n bekende voor de politie. LEIDEN - De Leidse brandweer moest gisteravond omstreeks half acht uitrukken naar het Sylvius la boratorium aan de Wassenaarsweg omdat een goederenlift in het labo ratorium in brand was geraakt. Ver moedelijk is er afval in de lift blij ven liggen dat door onbekende oor zaak in brand is geraakt. De brandweer heeft het vuur snel kunnen doven. Een groep eenden bij de Churchilllaan. In Leideji zijn nog geen gevallen van botulisme geconstateerd. toto Jan Ondanks spectaculaire stijging in provincie Zuid-Holland LEIDEN - Door het mooie weer sterven deze zomer aanzienlijk meer watervogels aan botulisme dan vorig jaar. Bij de provincie Zuid-Holland zijn tot dusver 1129 gevallen van mogelijke botulisme- slachtoffers gemeld. Vorig jaar ont ving de provincie in dezelfde perio de slechts 100 meldingen. In Leiden en omgeving valt de si tuatie mee, aldus een woordvoerder van de provincie. Er zijn nog geen meldingen dat er dode dieren ge vonden. In de regiogemeenten Oegstgeest en Zoeterwoude zijn tot nu toe 8 mogelijke botulismeslacht- offers gemeld. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waar aan vooral watervogels kunnen sterven. Gebleken is dat met name eenden gemakkelijk het slachtoffer worden van botulisme. De bacterie die de ziekte veroorzaakt, verme nigvuldigt zich snel bij hoge tempe raturen. Vooral in ondiepe, stil staande wateren, kleine vijvers en plassen kan de watertemperatuur snel stijgen. De ruim 1100 meldingen van mo gelijke botulismeslachtoffers be treffen tot dusver weer overwegend eenden, maar ook een aantal futen, meerkoeten, waterhoentjes en aal scholvers zijn het slachtoffer ge worden. Uit onderzoek van aange boden dieren blijkt botulisme in de meeste gevallen inderdaad de doodsoorzaak te zijn. De meeste slachtoffers zijn in de grote steden gevonden. Vooral op plaatsen waar concentraties van watervogels zijn, zoals in parken en stadsvijvers, neemt de kans op be smetting toe. De provincie advi seert daarom de watervogels in de zomermaanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorko men en zo de besmettingskans te verminderen. Vanuit de gemeente Leiden zijn tot dusver geen botulismeslachtof fers gemeld. Volgens de provincie wil dit echter echter niet zeggen dat ze er niet zijn. De instanties (ge meenten, politie, waterschappen, vogelwachten enz.) die de mogelij ke botulismeslachtoffers moeten melden, zijn soms niet zo actief als het gaat om het insturen van de mel dingsformulieren, aldus een mede werkster van de provincie. De melding van mogelijke botu lismeslachtoffers is voor de provin cie onontbeerlijk om de situatie goed in de gaten te kunnen houden en, indien nodig, actief te handelen om erger te voorkomen. Dode vo gels en vissen vormen ook een mo gelijke bron van besmetting en moeten daarom snel en hygiënisch worden opgeruimd. Bij de bestrijding van botulisme hebben zich, volgens de provincie, tot nu toe geen problemen voorge daan. Wanneer de voorzorgsmaatre gelen worden nageleefd, denkt men de situatie redelijk meester te kun nen blijven. Waakzaamheid blijft echter geboden als de temperatuur deze maand en mogelijk ook vol gende maand nog stijgt. Over de bestrijding van botulis me heeft de provincie een folder uit gegeven met praktische tips en aan- wijzingên. Deze folder is gratis ver krijgbaar bij het stadhuis, de biblio theken en bij het bureau voorlich ting en inspraak van de provincie. LEIDEN - Een ex-werknemer van het Leidse bedrijf Heerema is ver oordeeld tot een boete van 30.000 gulden en een voorwaardelijke ge- vangenissstraf van 12 maanden. De man, een 53-jarige Reeuwijker, kreeg de straf omdat hij door mid del van valsheid in geschrifte heeft geprobeerd zijn voormalige werk gever voor meer dan een miljoen gulden op te lichten. Tegen de Reeuwijker was een gevangenis straf van 15 maanden geëist. De man had vorig jaar tien factu ren laten uittikken op het officiële briefpapier van Heerema, waarmee hij in Antwerpen geld op zijn reke ning had willen laten storten. Zes van deze facturen zijn inderdaad uitbetaald. Daarna liep de man te gen de lamp. Hij had de valsheid in geschrifte gepleegd uit boosheid, na een reeks van conflicten over on der meer zijn pensioenrechten en zijn functie bij het bedrijf. Overi gens heeft de Reeuwijker het ver duisterde geld inmiddels weer te rugbetaald. Grote buit bij inbraak in Lombokstraat LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Lombokstraat is een grote hoeveelheid goederen en geld buitgemaakt. De inbrekers, binnen gekomen door het forceren van de achterdeur, gingen er vandoor met de kleurentelevisie, een videorecor der, een stereotoren, ruim 100 cd's, een bronzen klokkenstel, sieraden en een geldbedrag van ruim 1500 gulden. Bij een inbraak in een berging aan de Milanenhorst zijn een fiets, hen gels, koffers, schaatsen, een grote hoeveelheid gereedschap en een kerstboom met buitenverlichting buitgemaakt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9