Defensie zal moeten kiezen 120.000 sterren meten Hipparcos gaat Wat willen de politieke partijen Vredesbewegingen willen totaal verbod op kernproeven DINSDAG 8 AUGUSTUS I door Bart Jochems DEN HAAG De wenkbrauwen mogen hier en daar nog worden gefronst, bij Defensie heeft men zich verzoend met wat onafwendbaar lijkt: het is afgelopen met de jaarlijkse groei van het budget. Met een nieuw kabinet in aantocht, moet zelfs met een daling rekening worden gehouden, zo huiveren sommige militairen. ten. De kritiek was niet mals, zelfs toenmalig minister Van Eekelen keerde zich van hem af. Volten vertrekt half augustus naar New York om er een denktank te leiden. Op het departement zijn er die zijn vertrek betreuren, maar Volten vermoedt dat er ook heel wat collega's opgelucht ademhalen. Toch winnen zijn suggesties op nieuw aan belang, want bezuinigen is de komende jaren in versterkte mate het credo voor Defensie. En de ontspanning tussen Oost en West zal ook zo zijn gevolgen hebben. Met het afnemen van de militaire dreiging wordt de NAVO in een nieuwe rol gedrongen. Beleidsmedewerker Volten sugge reerde in 1987, toen hij was uitge leend aan het Nederlands instituut voor internationale betrekkingen Clingendael, al enkele ingrijpende maatregelen. Onder de titel 'Voor hetzelfde geld meer defensie' be toogde hij dat de Nederlandse mari ne moest inleveren. Een aantal ta ken kon volgens hem worden over gelaten aan andere NAVO-lidsta- "Als het met Gorbatsjov mis loopt, dan wordt de internationale situatie weer keurig overzichtelijk, zijn we weer terug bij de periode van de Koude Oorlog met duidelijke, sta biele verhoudingen. Met of zonder grote wapenreducties blijft de Sov jetunie een supermogendheid. Het veiligheidsprobleem blijft bestaan. Europa moet dus zo goed en zo kwaad als het gaat eensgezind op treden om een machtsvacuüm te voorkomen". "Het vacuüm dreigt in de centrale sector, in West-Duitsland. Daar ligt het zwaartepunt. Een oorlog - ook een diplomatieke, niet militaire - wordt nooit verloren buiten het zwaartepunt. De defensie-inspan ning is daarbij een instrument om machtspolitiek te bedrijven. Om ze binnen de NAVO te houden moet daarom op diplomatiek gebied de solidariteit met de Duitsers blijven bestaan. Op het militaire vlak is een robuuste verdediging van de een- VVD - 1 procent reële groei defensie - Nadruk op conventionele bijdrage - Integratie van de vrouw in de krijgsmacht - Meer aandacht voor opleiding, motivatie en recht vaardige beloning van militair personeel CDA - Bescheiden groei van het defensiebudget - Nauwe samenwerking van Westeuropese NAVO- landen bij aanschaf en produktie van defensiemate rieel - Aanschaf van nieuwe wapenssystemen moet pas sen in concept van stabiliteit en wapenbeheersing - Meer vrouwen en allochtonen in de krijgsmacht PvdA - Daling defensie-uitgaven, afhankelijk van de voort gang van de internationale onderhandelingen - Vermindering taken van de Nederlandse krijgs macht - 5 procent van defensiebudget EG-landen beschik baar stellen aan ontwikkelingshulp - Europese samenwerking bij aanschaf van mate rieel - Verscherping van de binnenlandse controle op wa penexport - Grotere rol West-Europa bij veiligheidsbeleid NAVO D66 - Verlaging van de defensie-uitgaven - Evenwichtige vertegenwoordiging van vrouwen in de krijgsmacht - Nauwe samenwerking Europese NAVO-partners over veiligheidskwesties en wapenbeheersing Groen Links - Forse verlaging van het defensiebudget en drastische vermindering van conventionele bewapening - Afstoten van de nucleaire taken van de Nederland se krijgsmacht - Wapenproduktie omschakelen naar civiele pro duktie - Geen geïntegreerde Westeuropese defensie, geen deelname aan NAVO- of WEU-oefeningen - Terugtrekken alle buitenlandse militairen uit Ne derland Terugtrekken alle Nederlandse militairen uit de Bondsrepubliek trale sector van belang, wat de wa penreducties ook mogen zijn". "Nederland zit met de Duitsers in het centrum. Wij hebben de militai re mannetjes en de Benelux en Groot-Brittannië zouden dan ook hun lucht- en landmacht moeten versterken ten behoeve van de cen trale sector. Bovendien: als de Ame rikanen gaan besparen, zullen ze dat op de landmacht doen. De landstrijdkrachten zullen dus zwaarder op de Europese budget ten gaan drukken". "Kijkje naar de voorstellen op het gebied van wapenbeheersing, dan leidt dat tot dezelfde conclusie. Wordt het aantal manschappen aan beide zijden onder een bepaald pla fond gebracht, dan zullen de Duit sers niet omlaag gaan. Misschien willen ze vanwege de besparingen wel een graantje meepikken, net als Frankrijk en Groot-Brittannië, maar het leeuwedeel van zo'n re ductie wordt opgeëist door de Vere nigde Staten". Kiezen "De NAVO-lidstaten moeten het beter organiseren. Niet bang zijn voor het verlies van hun soevereini teit. Taken durven afstoten, het ver vullen van alle defensietaken door elke afzonderlijke lidstaat is niet meer van deze tijd en kost te veel. Laat elk land zich specialiseren op een beperkt aantal taken en erop vertrouwen dat de bondgenoot an dere taken opvangt". "Samenwerking, taakspecialisa- tie, de noodzaak tot besparen, ver dere wapenreductie, het leidt alle maal tot één conclusie voor de Ne derlandse defensie: er moet een structurele keuze worden gemaakt. Besparingen of bezuinigingen, hoe je het ook noemt, kun je niet verde len over de krijgsmachtdelen. De kaasschaaf-methode wordt nu ge hanteerd, maar ze werkt niet". „Beter is het een duidelijke, structurele keuze te maken. Neder land lean bij de marine geld wegha len, ook al omdat de NAVO een overwicht op zee heeft. De bondge noten kunnen de taken van de Ne derlandse marine gemakkelijk overnemen, afgezien misschien van de onderzeeboten. Onze marine is nu al te klein om er een volwaardige industrie aan te koppelen. Indus triële samenwerking met de bond genoten is de aangewezen weg, maar heel ingewikkeld. Op dat ge bied valt niet te rekenen op geweldi ge resultaten". „De instabiliteit neemt toe. De be langrijkste vraag die de plannen makers in het westen zich stellen is: wat gebeurt er als de Sovjetunie of het Oostblok uit elkaar valt? Wat als het misgaat in de Sovjetunie? Een ingrijpende maatregel doorvoeren is moeilijk, want wie weet precies wat de ontwapeningsbesprekingen opleveren? Er blijft een supermo gendheid waarvan je niet helemaal zeker bent, de Sovjetunie. De na druk komt dus te liggen op de lange afstandswapens. Duitsland blijft dan van belang als het slagveld van Europa, niet vanwege de korte drachtsraketten, maar op conven tioneel gebied". "De rol van de NAVO wordt steeds meer een diplomatieke, min der een militaire. En de Bondsrepu bliek heeft het in de NAVO voor het zeggen. Duitsland wordt meer en meer de leidende macht in Europa. Die koers hebben we maar te vol gen. Met of zonder ontspanning". "Beklijft die ontspanning, dan is het niet duidelijk hoe een andere veiligheidsstructuur er precies uit gaat zien. Voor de diplomatie is het probleem: hoe hou je het in de hand? Daarbij zijn ook politiek-eco- nomische effecten van belang. Dring je van westerse kant te sterk aan op ontwapening, dan kan dat re sulteren in een economische ont wrichting van de Sovjetunie. Want omschakelen van de fabrikage van tanks naar die van traktors gaan niet van de ene dag op de andere. Er komt onrust van, en daarom moet de NAVO dat proces temporiseren. steeds in een andere positie. Hier door is het mogelijk herhaaldelijk positievergelijkingen te maken die uiteindelijk resulteren in een meet- nauwkeurigheid die minstens tien maal groter is dan vanaf het aardop pervlak met de allerbeste instru menten mogelijk is. Gedurende zijn tweeëneenhalf jaar durende meetarbeid zendt de satelliet elke seconde meer dan 30.000 gegevenbits naar de grond stations op aarde. De vraag rijst evenwel onmiddellijk hoe de satel liet nu zo precies 'weet' naar welke van de 120.000 sterren die hij op zijn programma heeft staan, hij van se conde tot seconde kijkt. Catalogus De satelliet gaat echter uit van een basiscatalogus van de waar te ne men sterren. Deze catalogus, vast gelegd op een computerband, werd door aardse sterrenwachten onder auspiciën van de Meudon-sterren- wacht nabij Parijs samengesteld. De computerband werd overi gens op 11 april 1988 door Dr. Ca therine Turon, verbonden aan het Meudon-observatorium, symbo lisch overhandigd aan de directeur- generaal van de Europese ruimte vaartorganisatie ESA, professor Reimar Lüst; in feite kreeg Hippar- cos daarmee zijn 'meetbrein' inge plant. De ontelbare meetgegevens op de computerband stellen Hipparcos in staat te weten naar welke ster hij op elk gewenst moment kijkt terwijl de metingen, verkregen over een reeks van maanden, door de satelliet dun netjes worden overgedaan maar dan met een minstens tien keer gro tere nauwgezetheid. Omdat Hipparcos met de aarde mee om de zon beweegt en zo een enorme (aard)baan beschrijft met een middellijn van 300 miljoen kilo meter (tweemaal de afstand van de aarde tot de zon) zal hij alle sterren aan de hemel dus meerdere malen vanuit een verschillende gezichts hoek Door de enorme afstanden tot de sterren is die hoek, de 'parallax' ge heten, zelfs met een basis van 300 miljoen kilometer en zelfs bij de dichtstbijzijnde sterren, onogelijk klein. Hoe groter de afstanden tot sterren zijn des te kleiner en moeilij ker te meten hun parallaxen. Alle metingen van Hipparcos moeten uiteindelijk leiden tot een zeer groot aantal nauwkeurig bekende paral laxen en dus afstanden. Hipparcos moet met zijn ongeë venaarde meetnauwkeurigheid de afstandschaal aan de hand van pa- rallaxbepaling niet alleen verrui men maar ook en vooral de daarbij optredende onzekerheden, als ge volg van onontkoombare meetfou- ten en instrumentele onzekerheden van aardse telescopen, decimeren. Dampkring Zo nauwkeurig sterposities meten als vanuit het luchtledige in de ruimte mogelijk is, is vanaf het aardoppervlak een onbegonnen zaak. Dat komt vooral omdat onze Hipparcos. dampkring onafgebroken in bewe ging is en het beeld van ververwij- derde objecteh Vertroebelt. De luchtonrust gooit onafgebro ken roet in het eten van de naar een scherp beeld snakkende sterren kundige en als gevolg van de globa le opwarming en gigantische lucht en lichtverontreiniging zal dat in de komende tijd alleen maar slechter worden. Dat de sterrenkundige zijn heil buiten de dampkring moeU gaan zoeken is dus typisch één van die onvermijdelijke gevolgen van de hedendaagse beschaving. Positiemetingen van objecten in de ons omringende ruimte (astro- metrie geheten) hebben ons veel ge leerd over de banen en bewegingen van planeten en hun manen, van ko meten en planetoïden in ons zon nestelsel, inclusief van die van onze eigen aarde. Binnen ons zonnestel sel zijn dat nog betrekkelijk kleine afstanden, hoogstens zesmiljard ki lometer; de afstanden tot zelf§ de meest nabij gelegen sterren zijn mi nimaal al enkele duizenden malen groter. Elk klein meetfoutje veroor zaakt dan al gauw een onzekerheid van vele miljarden kilometers tot zelfs vele lichtjaren. Ook de eigenbeweging van ster ren, die net als onze zon met zijn stoet planeten rond het rhelkweg- centrum bewegen, kan niet dan met forse onzekerheden worden be paald. Hier geldt dus dat kleine oor zaken grote gevolgen hebben. Hipparchus Astrometrie is al zo oud als de we tenschappelijke interesse van de mens in het hoe, wat en waarom van de ons omringende ruimte. In het jaar 120 vóór Christus slaagde de Griekse wijsgeer, filosoof en astro noom Hipparchus, naar wie een knots van een maankrater werd ver noemd, er voor het eerst in de af stand tot de maan te bepalen. Hij ging van hetzelfde principe uit als dat waarop het precisiewerk van Hipparcos is gebaseerd: verschil- metingen vanuit diverse bekende posities. Hipparchus leverde meer dan twintig eeuwen geleden een voor die tijd ongehoorde prestatie. De verwachting is dat in 1995 hetzelfde zal worden gezegd van Hipparcos, als de stroom van meer dan een bil joen bits door geavanceerde com puters in woord en getal zullen zijn uitgespuwd. We zullen dan een veel duidelijker beeld hebben van de sterren in onze omgeving, van de plaats van ons zonnestelsel daarin en ook weten of vele van die sterren door planeten worden vergezeld. Pax Christi Nederland en het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) hebben gisteren bij de ambassades van het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Sta ten, Frankrijk en de Sovjetunie aangedrongen op een totaal ver bod van kernproeven. Het was gisteren 26 jaar geleden dat de Sovjetunie, de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninkrijk een verdrag over een beperkte stopzetting van kernproeven sloten. Dit verdrag verbiedt het hou den van kernproeven op de grond, onder water en in de at mosfeer. Het non-proliferatiever drag van 1968 eist een verbod van alle kernproeven. Alle onderteke naars van dit verdrag hebben zich verplicht zich voor dit doel in te spannen. Het IKV en Pax Christi wijzen er in een petitie die aan de ambas sades is aangeboden, op dat meer dan veertig landen er voorstander van zijn dat het verdrag van 1963 wordt vervangen door een over eenkomst waarin alle kernproe ven worden verboden. De kern- mogendheden hebben daarbij een speciale verantwoordelijk heid, aldus de beide vredesorga nisaties. De niet-officiële onafhankelij ke vredesassociatie in Tsjechos- lowakije wil vandaag aan de am bassades van de vier landen in Praag dezelfde petitie overhandi gen. Dat was er de reden van dat de Russische ambassade heeft ge weigerd de petitie in ontvangst te De vredesassociatie wordt niet door de regering van Tsjechoslo- wakije erkend. Het aannemen van de petitie zou volgens de am bassade betekenen dat zij zich zou inlaten met de interne aange legenheden van Tsjechoslowa- kije, zo kregen Faber en Pax Christi-secretaris Jan ter Laak op de ambassade te horen. De Franse ambassade zegde toe dat de regering in Parijs om een reactie op het verzoek van de vre desbewegingen wordt gevraagd. Als die er is, wil de ambassade sa men met Pax Christi en het IKV een symposium over de kern proeven organiseren, aldus Fa ber. De Internationale Liga van Vrouwen voor Vrede en Vrijheid (WILPF), waarin onder meer Vrouwen voor Vrede deelneemt, hield gisteren in Den Haag een stille tocht langs de ambassades van de kernwapenstaten. Aan de ambassades werd eveneens een petitie aangeboden waarin wordt aangedrongen op een stopzetting van alle kernproeven. Het IKV en Pax Christi namen niet aan deze stille tocht deel, omdat de WILPF samenwerkt met de vredesraad in Tsjechoslowakije, die het beleid van de regering van dat land steunt en de onafhankelijke vre desassociatie niet erkent. De Nederlandse bisschoppen zullen geen nieuwe verklaring over het karmelietessenklooster in Auschwitz uitgeven. Kardinaal Simonis heeft namens de bis schoppen, dus ook bisschop Bo mers van Haarlem, al in juni 1986 bij kardinaal Frantisek Ma- charski aangedrongen op over brenging van het klooster naar een plaats buiten het kamp. Dat laat de ^oordvoerder van de bisschoppenconferentie des gevraagd weten. Het rabbinaat van de joodse gemeente in Am sterdam heeft naar aanleiding van een interview met Bomers in het Nieuw Israelietisch Weekblad de bisschoppen om een verkla ring over het klooster gevraagd. Bomers zei overtuigd te zijn van de oprechte bedoelingen van de karmelietessen en vroeg zich af, of hij 'als ik jood zou zijn geweest' zich ook zo gegriefd zou hebben gevoeld door het klooster. Vol gens de rabbijnen maken Bo mers' woorden duidelijk dat er binnen de RK Kerk nog altijd an tisemitische tendenzen zijn. De Nederlandse bisschoppen hebben honderdduizend gulden ter beschikking gesteld voor de bouw van een bezinningscen trum ter vervanging van het kar melietessenklooster. Mensenrechten De Lutherse Wereldfederatie moet scherper toezien op schen dingen van de mensenrechten in Roemenie. Bovendien moet zij er aan bijdragen dat er tussen de Hongaarse en Roemeense kerken 'zinvolle gesprekken' worden ge voerd, aldus het bestuur van de wereldfederatie in een verkla ring. De Wereldraad van Kerken, waarbij veel lidkerken van de we reldfederatie zijn aangesloten, be sloot vorige maand geen uit spraak te doen over de situatie in Roemenië. In de verklaring wordt boven dien gepleit voor humanitaire hulp aan de Roemeense vluchte lingen in Hongarije. De vertegen woordigers van de kerken in Roe menië en Hongarije onthielden zich van stemming. Het bestuur van de wereldfede ratie sprak voorts zijn afkeuring uit over het 'cynische gebruik van gijzelaars' in het Midden-Oosten. De gijzelingen brengen niet al leen het leven en de menselijke waardigheid van de gijzelaars in gevaar, maar ook de ontwikke ling in de richting van vrede en gerechtigheid' in het Midden- Oosten. De wereldfederatie riep verder Israël op zich te houden aan de conventie van Genève over het bestuur van bezette ge bieden en de individuele en socia le mensenrechten in die gebieden te garanderen. Het bestuur besloot voorts de steun aan de kerken in Namibia te versterken. De kerken moeten in dat land, waar 60 procent van de christenen (ongeveer 55 pro cent vand e gehele bevolking) lid van een lutherse kerk is, een ver zoenende rol bij de opbouw van het land spelen, zo meent het be stuur van de Wereldfederatie. Bij de Wereldfederatie zijn 105 kerken met in totaal 59 miljoen le den aangesloten. Drankorgels. 'Er zit weinig muziek in drankorgels'. Zo luidt de opvallende tekst op de vierde en laatste poster in de serie over alcoholgebruik, uitgegeven door de Raad van Kerken in Nederland en verspreid over alle lidkerken van de raad. De andere teksten luidden: 'Als drinken wijs is, is dronken dwaas', 'Wie 40 dagen zonder kan, is een heel jaar meester' en 'De wet van alcohol: Hoe voller, hoe holler'. Met de blikvangers hoopt de raad voldoende aandacht te hebben gevraagd voor de proble men die een verkeerd gebruik van alcohol met zich mee kan brengen. Ook zijn er catechese- schetsen samengesteld voor ge bruik onder jongeren. In het na jaar zal tevens een jongerenkrant over deze problematiek verschij- Heroïne. Een anglicaanse priester uit Nigeria is gisteren met vier landgenoten in Rome ge arresteerd wegens handel in hero ïne. De politie, die de priester Udoca Debenizer Umelo al tien maanden in de gaten hield na be richten over verdachte bewegin gen rond zijn huis, heeft hem aan gehouden, toen hij in zijn BMW terugkeerde van een bezoek aan de luchthaven van Rome. In zijn auto en woning werd 1 kilo zuive re heroïne gevonden. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Den Haag als predikant voor bijzondere werkzaamheden (pas toraat rondom de Vredeskerk en in de huizen Sonnenborgh en Ire ne) R. L. Algera kand. en vicaris aldaar, naar Grouw (toezegging) H. J. Kostors predikant van de Evangelische Kirche te Wupper- tal (WLD); bedankt voor Koot wijk-Kootwijkerbroek C. M. Buijs Gameren. Christelijke Geref. Kerken: aangenomen de benoeming als tot pastoraal werker te Beverwijk (part-time) G. M. Bijkerk Apel doorn, naar Apeldoorn-Oost C. J. van den Boogert Emmeloord. Matrozen wachten op inspectie. Als het aan beleidsmedewerker Volten van Defensie ligt, kan de hele marine dwijnen. (archief KOUROU - Als alles goed gaat zal vandaag vanaf de lanceerbasis Kourou in Frans-Guyana de Eu ropese astronomische satelliet Hip parcos worden gelanceerd. Vanuit zijn geostationaire baan op een hoogte van 36.000 kilometer boven het aardoppervlak zal de satelliet de posities van 120.000 sterren vastleg gen met een veel grotere meetnauw keurigheid dan vanaf de aarde mo gelijk is. Astronomen verwachten daarom veel van het 'Oog van Hip parcos'. Wat in het ene veld te zien is ver schijnt, als gevolg van de roterende beweging van de sateliet zelf, ruim twintig minuten later in het andere beeldveld. De tijd die een ster nodig heeft om het hoekverschil tussen beide beeldvelden te doorlopen kan met welhaast griezelige precisie worden vastgesteld. Omdat de satelliet eens in de twee uur om zijn as draait en daarbij de stand van de as een ietsje verandert schuift de cirkelvormige hemel- strook die door de telescoop wordt afgetast met elke aswenteling steeds een stukje op. Dezelfde ster ren verschijnen dus meerdere ke ren achtereen in het beeldveld maar De drie meter hoge satelliet wordt klaargemaakt voor de lancering, (foto door Ben Apeldoorn Hipparcos (een afkorting van 'high precision parallax collecting satellite') is een drie meter hoge en ruim een ton zware satelliet waarin zich een telescoop bevindt met een spiegel van 29 centimeter in middel lijn. Door twee openingen in de zij kant van de satelliet 'kijkt' het opti sche systeem gelijktijdig naar twee verschillende gebiedjes aan de he mel. Deze sterrenveldjes liggen on geveer 60 graden uit elkaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2