LEIDSCH DAGBLAD Walesa wil regering zonder communisten Spanje trekt veel minder toeristen Stroom vluchtelingen uit DDR naar Westduitsland Partij Janmaat mag toch meedoen aan kamerverkiezingen 'Spooktrein' op hellend vlak Man doodt jongetje (3) na gebruik amfetamine Vliegtuigjes neergestort en vermist Kalimijnen moeten lozen zout stoppen Ruud Gullit gaat scheiden Baanwerkers verongelukt in Wolfheze Aardbeving bij San Francisco ogen kinderen doodgereden Klanten sociale dienst Leiden zijn positief over opvang BONJA'IK WIL EEN Afi0NNEMENT 0P DE KRANT V00R M'N EIGEN STW DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 OPGERICHT 1 MAART 1E No. 39005 Prijs fl. 1,25 MADRID (GPD) In Spanje is de noodklok geluid over de opvallende terugval in het aantal buitenlandse toeristen dit jaar door het mooie weer in noord-Europa en de felle concurrentie van andere landen rond de Middellandse Zee. Vooral de Canarische eilanden en de Balearen zijn getroffen door de afnemende belangstelling van de toeristen uit noord-Europa, waar over de maand juli respectievelijk 23 en 15 procent minder toeristen kwamen dan vorig jaar. De ernstige crisis is vooral zicht baar in de afname in hotelboekin gen over juni en juli met meer dan 20 procent. De inkomsten zijn reeds afgenomen met 99,4 miljoen dollar (210 miljoen gulden) ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Over het topjaar 1988 kwamen ei nog 54,2 miljoen toeristen naai Spanje die tesamen 17 miljard dol lar (35 miljard gulden) in het Spaan se laatje brachten. De teruggang in het aantal toeris ten heeft geleid tot een fel debat tus sen het departement voor toerisme en de toeristenindustrie. Volgens de regering moet de schuld voor de terugloop van het aantal boekingen vooral gelegd worden bij de interna tionale touroperators, die met hun afbraak-prijzen en daardoor slech tere service Spanje uit de markt hebben geprijsd. De Spaanse toerisme-industrie wijst echter met de beschuldigende vinger naar de regering-Gonzalez, die te weinig zou hebben gedaan aan de verbetering van de toeristi sche infrastructuur, de steeds duur dere peseta en de stakingen in de vervoerssector. WARSCHAU (Rtr/AFP) - Lech Walesa, de leider van de Poolse vakbond Solidariteit, heeft twee kleinere partijen in Polen opgeroepen met Solidariteit een coalitieregering te vormen zonder de communistische partij. "De enige politieke oplossing van de huidige situatie is de instelling van een ministerraad die is geba seerd op een coalitie van Solidari teit, de Verenigde Boerenpartij en de Democratische Partij", aldus Walesa in een verklaring. Laatstge noemde partijen waren altijd nauw met de Poolse communistische par tij verbonden, maar zij geven de laatste tijd aan een meer onafhanke lijke rol te willen spelen. LEIDEN - De Centrumdemo craten (CD) mogen in de kies kring Leiden meedoen aan de kamerverkiezingen. De Raad van State verwierp gisteren het beroep hiertegen van het Landelijk Bureau Rascisme- bestrijding (LBR). De uit spraak over deelname van de partij van Janmaat in zes an dere kiesdistricten zou van daag zijn. Het LBR maakte bezwaar tegen toelating door het hoofdstembureau in Leiden omdat de partij onder valse voorwendselen de benodigde handtekeningen zou hebben opgehaald. Drie onderteke naars verklaarden later de lijst te hebben ondertekend omdat hen verzekerd was dat het hier een nieuwe partij be trof. Ook zouden handtekeningen zijn verzameld onder het mom van acties voor een schoon milieu, verlaging van de belas tingen en verhoging van de aow-uitkeringen. Een voor malig CD-lid gaf voor de Raad van State deze misleiding toe. Het boofdstembureau in Leiden had al eerder 5 handte keningen ongeldig verklaard omdat de naam of het adres niet overeen kwam met de in geschreven kiezer. Voor deel name in een kieskring dient een partij de beschikken over 25 handtekeningen, de Cen trumdemocraten hadden er 35 ingeleverd. Daarom beschikte de partij in de Leidse kies kring toch nog over voldoende handtekeningen. De Raad van State oordeel de dat de lijsten voldoende herkenbaar waren als die van de Centrumdemocraten. In de kieswet staat volgens de raad uitputtend een aantal redenen opgesomd waarom een lijst eventueel ongeldig verklaard moet worden. Het feit dat de CD met lijsten langs de deur ging waarop nog geen van kandidaten waren inge vuld, valt daar niet onder. Volgens woordvoerder G. Wolvers van de gemeente Lei den had het LBR tevoren kun nen weten dat het beroep zou worden afgewezen. "Uit de ju risprudentie blijkt dat de Raad van State er van uitgaat dat eenmaal geplaatste hand tekeningen niet teruggetrok ken kunnen worden. Een actie als die van het LBR heeft al leen zin als het om valse hand tekeningen gaat. We hebben ze dat ook tevoren gezegd. Ik vind het jammer dat het LBR de Centrumdemocraten op de ze wijze een hoop gratis publi citeit heeft bezorgd", aldus Wolvers. Met lucifer zoeken naar gaslek: 18 doden in Oekraïne MOSKOU (AP) - Een onder houdsmonteur die een lucifer aanstak in de kelder van een flat waar hij naar een gaslek moest zoeken, heeft een ex plosie veroorzaakt die aan 18 mensen het leven heeft gekost. Het ongeluk deed zich giste ren voor in de stad Mogilev- Podolsky, in de Sovjet-repu bliek Oekraine. In het vijf verdiepingen tel lende gebouw werden als ge volg van de ontploffing 20 ap partementen vernield. Een deel van de flat stortte in. De onderhoudsmonteur die de lucifer aanstak werd ge dood, zijn collega overleefde de explosie. Premier Kiszczak die vorige week tot eerste minister werd be noemd, probeert een 'grote coalitie' te vórmen, waarin zowel de commu nisten als leden van Solidariteit ver tegenwoordigd zijn. De vakbond heeft dit voorstel echter afgewezen. Walesa zei verder in zijn verkla ring, die in de Poolse havenstad Gdansk werd uitgegeven, dat de be noeming van Kiszczak aantoont dat de communistische partij haar machtsmonopolie wil handhaven dat het al sinds de Tweede Wereld oorlog bezit. "Dit heeft de vertrouwenscrisis nog meer verslechterd en opnieuw de vrees van de samenleving beves tigd dat er in feite niets is veranderd en er geen hoop is voor de toe komst", aldus de vakbondsleider. De Boerenpartij en de Democrati sche Partij hebben respectievelijk 76 en 27 afgevaardigden in het 460 zetels tellende parlement. Samen met de communistische partij beschikken dezfe partijen over 299 zetels, terwijl Solidariteit 161 af gevaardigden heeft. De door Walesa voorgestelde coalitie zou kunnen rekenen op een meerderheid van 264 zetels in het parlement. UTRECHT (ANP) - Tussen Ede en Veenendaal is vanochtend rond half vijf een 'spooktrein' gesignaleerd die zich voortbewoog zonder machinist. Het ging om een werktrein die wordt gebruikt voor onderhoud aan de baan. Terwijl de machinist en de monteur aan een praatpaal langs de licht hellen de baan meldden dat het karwei was geklaard, ging de werktrein er spon taan langzaam maar zeker vandoor. Aan het eind van het hellend vlak, ongeveer 900 meter verderop, kwam de kolos weer tot stilstand. De machinist was vermoedelijk vergeten de lo comotief op de handrem te zetten. NAIROBI/WELLINGTON (AP) - Ir Etiopië is een zoektocht begonnen naar een vliegtuig dat gisteren mei 14 inzittenden, onder wie het Ame rikaanse congreslid Mickey Leiand., verdween op een vlucht van de hoofdstad Addis Abeba naar de Etiopisch-Sudanese grens. Leiand wilde de voedselverdeling onder de hongerenden en de toe stand in de vluchtelingenkampen langs de grens met Sudan inspecte- Lech Walesa Overnamekandidaten voor meubelfabriek OISTERWIJK (ANP) - Er zijn twee serieuze kandidaten voor overname van de onlangs failliet verklaarde werkmaatschappij Meubelfabriek Volgens ambassade-woordvoerder Oisterwijk BV uit Oisterwijk. Guerra is Leiand met 8 landgenoten j)e twee potentiële kopers, wiens - persoonlijke medewerkers, am- namen in het belang van de onder- bassadepersoneel en vertegenwoor- handelingen geheim worden ge- digers van de Amerikaanse Dienst houden, hebben nog deze week eert binnen enkele voor Internationale Ontwikkeling - gesprek met de curator in het faillis- duitsers bij hun en enkele Etiopiërs gisteren met sement, de Tilburgse advocaat mr. slecht weer vertrokken naar het j Veldman. Dit bleek vanochtend vluchtelingenkamp Fugnido. tijdens een besloten personeelsbij- Tijdens een rondvlucht boven de eenkomst van het bedrijf dat een Alpen op het Zuidereiland van schuld van 13 miljoen gulden heeft. Nieuwzeeland is vandaag een vlieg- tuigje met 10 inzittenden tegen een bergwand gevlogen. Alle inzitten den zijn omgekomen. Aan boord waren 4 Amerikanen, 5 Canadezen en een Nieuwzeeland- se piloot. Het vliegtuigjé maakte een vlucht van Wanaka naar Milford Sound aan de kust en terug. nen van onderdak ,een grove in menging in de soevereine aangele genheden van de DDR' wordt ge noemd. Een Westduitse regerings woordvoerder reageerde dat Bonn niet van plan is zich door dreige menten te laten afhouden van hulp verlening aan Oostduitsers. RIJSWIJK (ANP) - De Admini stratieve Rechtbank in Straatsburg de Westduit- heeft de vergunning vernietigd van de Franse kalimijnen in de Elzas om zout op de Rijn te lozen. De uit- weigeren de ambassade te verlaten spraak komt op een bezwaarschrift BONN/OOSTBERLIJN (AP- /AFP/DPA/Rtr) - In Frankfurt is de afgelopen nacht een grote groep Oostduitse vluchtelingen aangeko men. Zij zijn de laatste tijd via Hongarije, dat het hek aan de grens afbrak, overgelopen naar Oosten rijk. De vluchtelingen worden on dergebracht in een doorgangskamp in Giessen bij Frankfurt. Hongarije heeft inmiddels de grenscontrole verscherpt om de stroom DDR-vluchtelingen in te dammen. Vluchtelingen die gepakt (foto epa) worden krijgen een stempel in hun paspoort dat zij geprobeerd hebben illegaal naar het Westen te komen. Een strafbaar feit in de DDR. Door de scherpere controle is het aantal Oostduitsers dat zijn toe vlucht heeft gezocht se ambassade in Budapest weer toe genomen. Zo'n 200 Oostduitsers GOUDA (GPD) - Onder invloed van het gebruik van amfetamine heeft een 24-jarige man uit Gouda het driejarig zoontje van zijn vrien din om het leven gebracht. De man heeft gisteren zijn daad tegenover de politie bekend. Eerder had hij verklaard het kind bij thuiskomst zwaar gewond te hebben aangetrof fen en dat inbrekers het hele huis overhoop hadden gehaald. Die inbraak had de man in scène gezet. Toen hij afgelopen vrijdag nacht thuiskwam, trof hij zijn vrien din niet thuis. Hij ontstak in grote woede, waarop het kind in huilen uitbarstte. De man heeft toen het jongetje met zijn vuisten bewerkt. Na de inbraak in scène te hebben gezet, heeft de man het kind naar het Sint Josef-ziekenhuis gebracht. Daar constateerden artsen dat het kind door inwendig letsel was over leden en werd de politie ingescha- geen uitreisvisum krijgen. De Westduitse regering sloot gis teren haar permanente vertegen woordiging in Oostberlijn tot nader order. Eerder op de dag hadden zich i zeker 50 Oost landgenoten ge voegd, die al enige tijd wachten om naar het Westen te mogen. Het Oostduitse ministerie van buitenlandse zaken gaf gisteren een communiqué uit waarin het verle- dat de Nederlandse waterleidingbe drijven en enkele andere belang hebbenden al vier jaar geleden heb ben ingediend tegen de vergunning die de kalimijnen in 1985 van de prefect van Haut-Rhin kregen. Volgens dé rechtbank AMSTERDAM - Binnenkort Soest aan de Amsterdamse Humber- barst het 'circus' rond de Kamerver- weg zeer grote aantallen verkle de kiezingen van 6 september weer los. zingsbiljetten voor de PvdA gereed vergunning niet de juiste procedure De voorbereidingen zijn al in volle gevolgd en is de milieu-effectrap- gang. Zo liggen bij drukkerij Van portage onvoldoende. De kalimij- nen hadden zich daarin namelijk niets gelegen laten liggen aan de ge- VDHr TIP1 tor de drinkwatervoorzie- utl^A v UUA lAAy de landen verderop, waar- keld. Volgens de Goudse politie is de man verslaafd aan stimulerende middelen. UTRECHT (ANP) - Bij Wolfheze zijn vanochtend om half negen twee baanwerkers die op de spoorbaan aan het werk waren, door een reizi gerstrein aangereden. De twee man nen waren op slag dood. Volgens de politie in Renkum (waar Wolfheze onder valt) is het on geval vermoedelijk mede te wijten aan het feit dat de stoptrein Arn hem-Utrecht kwam aanrijden op een spoor waar normaliter treinen van de andere kant komen. De stoptrein rijdt normaal (vanuit Arnhem gezien) op het rechter spoor maar volgens de politie woordvoerder was de trein door de centrale verkeersleiding bij Wolfhe ze naar het linker spoor gedirigeerd. Tot die ongebruikelijke manoeuvre was besloten om op het rech terspoor de Intercity-trein Arnhem- Utrecht te laten passeren die tien minuten vertraging had. De machinist van de stoptrein die de baanwerkers van achteren aan reed heeft tegenover de politie ver klaard dat hij nog vergeefs heeft ge toeterd om de baanwerkers te waar schuwen. De NS'ers hoorden de waarschuwingssignalen echter niet, vermoedelijk omdat juist op dat moment op het rechter „inhaal- spoor" de vertraagde intercity voor bij raasde. Ten gevolge van het ongeluk on dervond het treinverkeer op de lijn Utrecht-Arnhem vertraging. Er kon geruime tijd slechts over één spoor worden gereden. Zonnig ,cht - wind. enkele mist banken en een minimumtemperatuur rond 12 graden. Overdag zonnig, een middagtemperatuur rond 21 graden en een matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: overgang naar wis selvalliger en koeler weer. Af en toe een bui en middagtemperatuur dalend tot ongeveer 19 graden. Woensdag 9 augustus zon op: 06.11 uurzon ohder: 21.16 uur: maan op: 15.12 uur, maan onder: 23.18 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.48 en 20.57 uur; laag wa ter: 04.15 en 16.46 uur. 18 PAGINA'S MILAAN (AP) - Ruud Gullit, ster speler van AC Milan en aanvoerder van het Nederlands eftal, is een ge rechtelijke procedure begonnen om zich te laten scheiden van zijn vrouw Yvonne. Een woordvoerder van de Italiaanse voetbalclub zei dat AC Milan was ingelicht over de echtscheidingsplannen van de spits. Gullit, een van de best betaalde spelers in Italië, herstelt momenteel van een knie-operatie die hij in mei onderging. Gullit trouwde 4 jaar geleden met Yvonne met wie hij twee dochters heeft, Felicity en Sharmayne. Vol gens bronnen in de Milanese club is mevrouw Gullit vorige week met de twee kinderen naar Nederland te ruggekeerd, terwijl haar man in Ita lië bleef. Recentelijk kreeg Gullit van AC Milan een jaarlijkse bonus van ruim 2 miljoen gulden en verlengde zijn contract met de club tot 1993. volgen ning vc onder Nederland. De Nederlandse waterleidingbe drijven verwachten dat de Kalimij nen in beroep zullen gaan. Een woordvoerder kon niet zeggen of de zoutlozingen nu ook direct moeten stoppen, omdat de rechtbank zich daar niet duidelijk over uitspreekt in het vonnis. SAN FRANCISCO (AP) - San Fran cisco en omgeving is vanochtend door een aardbeving getroffen. Er vielen geen slachtoffers, en de aan gerichte schade was gering. De be ving duurde ongeveer 10 seconden. De schok had een kracht van 5,1 op de schaal van Richter, zo meldde het Amerikaanse Geologisch On derzoeksinstituut in Californie. Ge bouwen in het centrum van San Francisco schudden heen en weer. San Francisco ligt in een erg insta biel gebied en werd in 1906 ver woest door een zware aardbeving. VALENCE (AP) - Bij een auto-on geluk op de A-7 in zuidoost-Frank rijk zijn gistermiddag de Neder landse ouders van drie kinderen om het leven gekomen. Het paar had de auto gestopt na een klapband en de kinderen achter de vangrail gezet om zelf de band te kunnen verwis selen, toen beiden werden overre den door een Franse vrachtwagen. De juiste toedracht van het onge val was vanmorgen nog niet be kend. Het ongeluk vond plaats bij St. Uze, ongeveer 530 kilometer ten zuidwesten van Parijs. De omgeko men ouders werden geidentificeerd als Cornelis en Maria Hamelink uit Heeze. De drie kinderen bleven li chamelijk ongedeerd, maar waren hevig geschokt aangezien zij getui ge waren geweest van het verkeers ongeval. (uit het Leidsch Dagblad van gisteren) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND VAN NEDERLAND f 26,50 Ik neem het Leidsch Dagblad 7 weken op proef vot Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Telefoon Opsturen ii

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1