'Passagiers discobus op foto' DE TIJ Pt 'kroniek over VAN TO ENIÊMEs Iwan van Breemen behoudt leiding SEAHAWK OP WEG NAAR VALKENBURG SCHILDERIJ GEEN VERSLAG, MAAR EEN MEDITATIEBRON PAGINA 10 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1989 Bedenkingen van politie tegen voorstel Noordwijkse bareigenaren NOORDWIJK - Jongeren die komende zaterdagavond in Noordwijk van de disco bus gebruik maken, zullen bij de haltes mogelijk wor den gefotografeerd en ge filmd. Op deze manier willen de bedrijfsleiders van bar- dancings althans een einde maken aan de overlast in NZH-bussen tijdens de laatste ritten. Het is de bedoeling van de bareige naren om bij calamiteiten de chauf feurs van de bussen de daders op de foto's te laten aanwijzen. "Die gas ten komen dan in heel Noordwijk geen bar meer binnen", aldus P. Beuk van bar-dancing The Champ. De komende dagen zal het plan worden voorgelegd aan de Stich ting Noordwijk Promotie, politie en NZH. Volgens Beuk zijn de be drijfsleiders van de verschillende bars de overlast beu. "Het is boven dien anti-reclame voor Noordwijk. Daar moet een eind aan komen". Het vervoer van discogangers in NZH-bussen heeft de afgelopen we ken diverse keren tot ernstige pro blemen geleid. In enkele bussen werden vernielingen aangericht. Een Oegstgeestse politie-agente liep verwondingen op toen zij in een van de bussen wilde ingrijpen. Het afgelopen weekeinde werd onder druk van NZH-chauffeurs de bus- ritten na half een uit het rooster ge- schapt. De 'vervroegde' laatste dienst van half één richting Leiden werd bovendien begeleid door de politie. Eind deze week neemt de NZH-leiding een besluit over de verdere gang van zaken. De chauf feurs zullen zich vervolgens weer over dat besluit uitspreken. Geld Volgens A. Bruyn van bar-dancing The Grand zal het de bars ook geld gaan kosten als geen maatregelen worden genomen. "Nu valt het nog wel mee. Er zijn hier in de omgeving op de campings voldoende gasten die bij ons komen, maar straks loopt dat zeker terug en krijgen wij min der klanten als het busvervoer weg valt". De bedrijfsleider van The Grand oppert de suggestie om in de bussen naar Leiden een aantal uitsmijters te posteren. "De raddraaiers kun nen dan uit de bus worden gezet", aldus Bruyn. Hij stelt voor om sa men met andere bars een aantal 'krachtige jongens' daarvoor in dienst te nemen. De Noordwijkse politie heeft zo haar bedenkingen tegen het voor stel van de bedrijfsleiders. Plaats vervangend korpschef H. van Op- huizen: "De politie zal in elk geval niet meewerken aan een dergelijk initiatief. Wij geven bovendien niet zomaar namen vrij van verdachten. Als bedrijfsleiders een en ander bui ten de politie om doen, dan begeven zij zich op glad ijs. Denk alleen maar aan de Wet op de privacy". NZH-rayonchef C. Zweegman wil over de suggestie van de bedrijfslei ders nog geen standpunt innemen. "Het voorstel is voor mij geheel nieuw. Ik denk dat wij eerst maar eens goed met elkaar over dat plan moeten praten en pas dan onze con clusies moeten trekken". Wethouder J. Bedijn van Noord wijk stelt voorop dat alles moet wor den gedaan om de veiligheid van de chauffeurs in de bussen te waarbor gen. "Die mensen moeten gewoon hun brood kunnen verdienen". De ze week nog zal Bedijn, tevens loco- burgemeester, met de NZH in over leg treden om zich zo nodig over verdere maatregelen te beraden. "Op grond van informatie van de NZH zullen wij kijken of verdere stappen moeten worden genomen". Bedijn gaat er overigens vanuit dat na het zomerseizoen de oude re geling weer van kracht wordt waar door uitsmijters in de gelegenheid zijn de discogangers naar de bussen begeleiden. "Dat heeft tot nog toe steeds goed gewerkt. Ik neem aan dat dit straks weer zal gebeuren". Tot 15 september geldt echter nog de zomerregeling op grond waarvan de bars niet om 01.00, maar om 02.00 uur mogen sluiten. Uitsmijters zijn daardoor niet in staat de discogan gers naar de bussen te begeleiden. KATWIJK Om het publiek alvast warm te maken voor de Visserijdagen die van 12 tot en met 19 augustus wor den gehouden, staat in de Katwijkse Princestraat momenteel weer de Visserijpoort opgesteld. Het bouwsel bestaat uit vele honderden haringtonnen en is afgewerkt met allerlei visserij-attributen. De doorrijhoogte is zodanig dat ook vrachtwagens die de winkels bevoorraden de poort kunnen passeren. Belangrijke publiekstrekkers tijdens de Visserijdagen zijn onder meer de vlootschouw op 18 augustus en de vis-variamarkt op 19 augustus. (foto Wim Dijkman) Vlek op zee blijkt onschuldig bacil KATWIJK De onbekende vlek die zondag op de zee voor de Kat wijkse kust werd geconstateerd, is volgens de politie van Katwijk een concentratie van de volkomen on schuldige bacil Cilitaat. De bacil hoort thuis in de zee. Zodra Cilitaat op het strand aanspoelt, wordt het afgebroken. Medewerkers van Rijkswater staat en de kustwacht, die de mate rie hebben onderzocht, weten niet hoe de concentratie aan bacillen is ontstaan. Zeilwedstrijd op Noordpias NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse watersportvereniging Noord-Zuid houdt komend weekeinde weer Niwa-wedstrij- den. Op de Noordpias komt tra ditioneel een groot aantal zeil- toppers aan de start. Ze zijn ver deeld over diverse klassen, waarvan de Olympia Jollen en de Zestien Kwadraten zich in de grootste belangstelling .mogen verheugen. Zaterdag zijn er starts om 11.00 en 14.00 uur. Een dag later vertrekken de boten om 10.00 en 13.00 uur. Bloemenmarathon voor rolstoelers belandt in stortbui VALKENBURG - Iwan van Bree men uit Beesd heeft gisteren de lei ding in het algemeen klassement van de internationale bloemenma rathon behouden. De Utrechtse rol stoelatleet won een criterium in het Limburgse Valkenburg en werd tweede in een 'rit in lijn' over de be kende en gevreesde Cauberg, ach ter Huub Nelisse uit Vlaardingen. De atleten troften het niet in het Limburgse land. Bij de start voor de rit over de Cauberg brak een enorne regenbui los, die de rolstoelatleten teisterde. Daardoor was het ook minder druk op het parcours dan in voorgaande jaren het geval was. La ter op de dag bij het criterium in de vakantieplaats Valkenburg was er weer veel belangstelling voor het evenement. Bij de finish van het criterium in Pillen verloren LEIMUIDEN - In Leimuiden is een buisje Natrostat-tabletten ver loren. Inname van deze pillen kan met name voor kinderen levensge vaarlijk zijn. Degene die de pillen heeft verloren, denkt dat dit is ge beurd langs de Vriezenkoop, maar is hiervan niet zeker. Wie de tablet ten vindt, wordt verzocht dit te mel den bij de rijkspolitie Alkemade (01713-14400). Valkenburg deed zich nog een spec taculair ongeval voor. De Belg Jo- han Eerdekens raakte in volle sprint een paalje en sloeg daardoor over de kop. De valpartij bleef ech ter zonder gevolgen voor de rolstoe latleet, die vandaag gewoon weer aan de start verscheen. In het algemeen klassement heeft Van Breemen een voorsprong van 30 seconden op Huub Nelisse en de Utrechtse fysiotherapeut Kees van Breukelen. De Utrechter is niet-ge- handicapt, maar is al jaren als lief hebber bij de rolstoelmarathon van de partij. In de B-groep valt het sterke rij den op van Fuat Akbulat. Hij won zowel de rit over de Cauberg als het criterium in Valkenburg. Inmiddels heeft Akbulat een voorsprong van ruim drie minuten op zijn naaste be lagers Cees Ootjers en Jorien Bur- Vervuiling Oude Rijn na lek in olieleiding Koudekerks bedrijf KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een lekkende leiding van een gasolietank heeft gisteren voor de nodige beroering gezorgd in Kou dekerk. Omwonenden van de Ou de Rijn klaagden bij de politie over stankoverlast. Toen agenten poolshoogte namen, troffen ze een olievlek aan op het water. Na der onderzoek wees uit dat de verontreiniging' afkomstig was van een bedrijf aan de Hoog- ewaard in Koudekerk. Wanneer de asfaltketels van de onderneming in werking waren. stroomde volgens de politie onge veer een liter olie per tien minu ten weg. De rijkspolitie te water en de dienst luchtvaart hielden de olievlek in de gaten. Het Hoog heemraadschap van Rijnland was ook ter plaatse. Tegen het bedrijf is proces-verbaal opgemaakt. Vandaag is begonnen met het af- graven van de verontreinigde grond rond de lekkende gastank. Wat met de olievlek op het water gebeurt, was vanmorgen bij de politie nog niet bekend. VALKENBURG Onder politiebegeleiding is vanmorgen een Engels vliegtuigeen zogenoemde Seahawk. over de weg vervoerd van Europoort naar Valkenburg. Het vliegtuig, ingezet tijdens de Tweede Wereldoorlog, krijgt een plaatsje in het luchtvaartmuseum in Soesterberg. Op de marinebasis Valkenburg wordt het gevaarte van een nieuwe verflaag voorzien en wat opgeknapt. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee verliep het vervoer van de Seahawk vlotter dan verwacht. Het gevaarte werd via Wassenaar, Oegstgeest, Rijnsburg en Katwijk naar het militaire vliegveld overgebracht. (foto Dlck Hogewoning) kleding, nóch voor haar figuur, maar voor Maria Magdalena des te meer. Zozeer zelfs is Enge- brechtsz. in het weergeven van haar sierlijkheid opgegaan dat hij haar in een houding heeft gezet die ze rn werkelijkheid onmoge lijk zou kunnen aannemen. Ze zit aan Christus' voeteneind, met haar knieén vlak bij zijn voeten, maar met haar rechterhand be reikt ze moeiteloos, dus zonder een onnatuurlijk aandoende draaiing van haar lichaam, de zalfpot die van ons uit gezien ach ter de voeten van Christus op de grond staat. Ook elders in het schilderij is zo'n merkwaardige ruimtelijke rangschikking te zien. Laten we ons maar eens realiseren hoe Christus' bovenlichaam wordt ondersteund. Van welke vrouw is eigenlijk de hand onder Christus' hoofd? Van de tweede van links of van de derde van links? En als we dat al zouden weten: zou ie mand in staat zijn om een dode te ondervangen met zó'n los hand gebaar? Met kritische opmerkingen van deze aard kunnen we doorgaan: had de schilder niet wat duidelij ker kunnen maken wie die drie mannen rechts achter eigenlijk zijn? Zelfs doemt de vraag op: wist Engebrechtsz. eigenlijk wel wat hij deed toen hij dit mis schien oppervlakkig gezien mooie schilderij maakte, was hij wel in staat om juiste ruimtelijke relaties te schilderen? Hoogtijdagen Voor een enigermate afdoend antwoord op de vraag, moeten we ons realiseren dat dit schilder stuk op een altaar in een klooster stond en dat hét alleen op hoogtij dagen open ging. De kloosterzus ters moeten iedere keer weer overrompeld zijn geweest door wat het hoofdpaneel te zien gaf: zij moeten hun ogen niet hebben kunnen afhouden van die inver- drietige Moeder Maria, van dat verstijfde en griezelig echte li chaam van hun gestorven Hei land, en van die tedere apostel in zijn rode mantel. Dat was de kern waar het om ging, al het andere was bijzaak. En als ze er al naar keken, dan namen ze het detail voor detail in zich op. Dan stond elk groepje voor een ander episode uit de lij densgeschiedenis: de vrouwen die Christus verzorgden en nader hand met hun drieèn naar het graf gingen op Paasmorgen; de zal ving van Christus, voordat hij in het graf werd gelegd; het overleg dat moest plaatshebben tussen een aantal notabelen toen er een graf moest worden gevonden; de vrouwen die de gebeurtenissen van ver gadesloegen. En, wat ver der weg, de kruisen op de heuvel van Golgotha; en dan ook nog, in de lucht, de duisternis, die plotse ling over het land trok toen het lij den op zijn diepst en hevigst was. En tenslotte: na het bekijken van en het mediteren over de hoofdvoorstelling mocht je je aandacht ook nog richten op de zes bijscènes: zes andere tafere len uit het leven van Maria. Als een schilderstuk zó functio neert, en dus niet als was het een reportage van wat er zich aan de voet van het kruis, na Christus' dood afspeelde, dan wordt het be grijpelijker dat ook een schilder zich niet al te veel gelegen laat lig gen aan de feitelijke ruimtelijke rangschikking van de figuren. Hij moet in wezen dezelfde interesses hebben gehad als de nonnen en hij moest er voor hen een overtui gend meditatietafereel van ma ken. Innige meditatie Hopelijk is het toch enigszins dui delijk geworden, hoezeer een schilderstuk als dit kon aanzetten tot innige meditatie. Maar daar mee is nog niet verklaard hoe het komt dat het op bepaalde punten uitbundig van schoonheid is, Ruim vierhonderd jaar geleden, tijdens de Beeldenstorm, door mensen van fatsoen losgetrog- geld uit handen van hen die er misschien liever het mes in had den gezet: op deze manier is het gegaan met heel wat 16de eeuwse altaarstukken die nu de trots van Nederlandse musea uitmaken. Een drietal 16de eeuwse pronk stukken in de Lakenhal is ook op die manier voor de ondergang be hoed. Ik bedoel uiteraard het be faamde 'Laatste Oordeel' van Lu cas van Leyden en de twee passie taferelen die van de hand zijn van Cornelis Engebrechtsz. Deze Cornelis Engebrechtsz. was een generatie ouder dan Lu cas en hij gold in zijn tijd als een van de bekendste en duurstbe- taalde schilders van vrome altaar stukken. Het is dus mooi dat er van hem nog twee prachtige pa nelen over zijn, daterend uit de eerste decennia van de zestiende Het grootste stuk, dat een druk aandoende kruisigingsvoorstel ling laat zien, laten we voor wat het is, om des te meer tijd te heb ben voor het andere, een Bewe ning van Christus. De Heiland is na zijn kruisdood voorzichtig van het kruis afgenomen en nu is bij na het ogenblik daar dat men Hem moet begraven. Wie het schilderij goed op zich laat inwerken ziet dat er een cen trale groep is geformeerd: de al stijf geworden dode Christus, vormt tezamen met zijn moeder Maria, die in het donkerblauw is gehuld, en de apostel Johannes met zijn prachtig dieprode ge waad de kern van het geheel: al die anderen, mannen en vrou wen, zijn eigenlijk bijwerk. Ook de ontroerend mooie Maria Mag dalena rechts op de voorgrond. Verdriet Engebrechtsz. bereikte die con centratie op het centrale drietal op een paar manieren. Christus ligt totaal vrij, door niet^ of nie mand overdekt voor ons opge baard. Maria en Johannes zijn op merkelijk veel soberder gekleed dan de anderen. Zij tweeën zijn ook de enigen van wier gezicht en uit wier houding iets afstraalt dat verdriet genoemd mag worden: Maria leunt met haar hoofd tegen Johannes' beschermende rech terarm, Johannes wrijft zich met de vrije hand de tranen uit de ogen. De gevoeligheid en de natuur lijkheid van de hoofdgroep steekt voor hedendaagse ogen, die aan dit soort taferelen niet meer zo ge wend zijn, vreemd af tegen de bij na onaangedane manier waarop de anderen op de gebeurtenis rea geren. Waarom, zo kun je je afvra gen, is Maria Magdalena niet ook in tranen. En die vrouwen links, wat staan die daar eigenlijk te doen? Eenzelfde soort vraag rijst bij de drie mannen rechts op de achtergrond. Om te beginnen: toen Cornelis Engebrechtsz. dit prachtige schil derij maakte voor het nonnen klooster van Mariënpoel werd van een schilder verwacht dat hij blijk gaf op de hoogte te zijn van de 'moderne' tendenzen in de al taarstuktraditie. Daar had zich kort gezegd het volgende voorge daan: de oude thema's bleven ge handhaafd omdat die centrale elementen van de eredienst wa ren, maar in de gedeelten van zul ke stukken die niet tot deze 'har de kern' behoorden, kon de schil der zijn gang gaan. Klein bovenlijf Uit al zijn werken nu blijkt dat Engebrechtsz. er erg van hield om mooie stoffen en sierlijke mensfi guren weer te geven. Sierlijk in een vrouwenfiguur betekende voor hem: een heel klein bovenlijf en een buiten proportie groot on derlijf, met zware heupen. Voor Maria geldt dat in dit schilderij niet zo, noch voor haar het duurste kocht, en ook een paar peperdure schilderijen be stelde bij de toentertijd ver- maardste altaarstukkenschilder van Leiden, Cornelis Enge brechtsz. L.D.COUPRIE vooral in de figuur van Maria Magdalena. Daar ligt nu een punt, dat zon der nader gegevens niet goed op gehelderd kan worden. Men heeft wel eens gedacht dat het moet sa menhangen met de smaak van de toenmalige regent van het kloos ter: ene Jacob Martens2!., van wie bekend is dat hij zijn rentmeester schap ruim heeft opgevat. Dat had tot gevolg dat hij voor het klooster steeds het mooiste van het mooiste en het duurste van Het middenstuk van Cornelis Engebrechtsz.'sBewening. DINSDAG 8 AUGUSTUS Katwijk demonstratie Kano Branding Team 'Katwijk', aanvang 19.00 'uur bij paviljoen Zee en Zonne- Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 badgasten schaaktoernooi in strandpaviljoen 't Centrum, opga ve vóór 19.30 uur. concert Peter Eilander op het Bètzorgel van de Vredeskerk, aanvang 20.15 uur. Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Kath. kerk, Zoeterwoude- se Singel. 19.00-19.30 uur. Noordwijk voetbalwedstrijd Noordwijk- Haarlem, aanvang 19.00 uur op het Gemeentelijk Sportpark, Duin wetering. groot vuurwerk op het strand voor de Koningin Wilhelmina Bou levard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 9 AUGUSTUS Katwijk duinwandeling olv een bos wachter. start om 10.00 uur t.o. Soeti-tempel, Sportlaan. sportspelen-toernooi (8 jaar en ouder) 'Net Effe Anders', aanvang 13.30 uur in t' Centrum. openbare vergadering com missie ROOG, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis. woensdagavondzang mmv Marry van der Mey, aanvang 20.00 uur in de Oude Kerk, Boule vard. concert Willem H. Zwart op het Batzorgel van de Vredeskerk, aanvang 20.15 uur. Leiden film over Suriname: 'Een land om mee te leven', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, Steenstraat. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 19.00 tot 20.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20, tel: 121554. itrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.30 uur. tracties, van 12.00 tot 15.30 uur in het Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. voorstelling circus Holiday, par keerterrein nabij Northgo Sport hal, aanvang 16.00 en 19.00 uur. woensdagavondzang mmv o.a. het Pniélkoor uit Katwijk, aan vang 20.30 uur in de Hervormde Kerk, Hoofdstraat. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg. om 14.00 DONDERDAG 10 AUGUSTUS Alkemade kindervakantiespelen: ppny rij den in Nieuwe Wetering. zomermarkt Thorbeckeplein, Van Manderslootstraat. Hooft- straat en Raadhuisstraat, van 9.00 tot 17.00 uur. zomerschildercursus in Ex pressie 70. van 10.00 tot 16.00 Brigade, aanvang 13.30 uur bij paviljoen Willy Zuid. toeristenmarkt in het centrum, van 14.00 tot 21.00 uur, met wis selende aktiviteiten. concert op het Van den Heuvel orgel door Louis Robilard, aan vang 20.15 uur. Leiden boottocht naar Avifauna, af vaart om 10.00 uur bij de Oude Singel. r Volkenkunde. Steenstraat. Leiderdorp zomerdrive LBC, Bernhard straat 3, aanmelden voor 19.45 Noordwijk orgelconcert Herman van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. strandloop, recreatie- en pres tatieloop 4 of 8 km, start om 19.30 bij de strandpolitiepost.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10