CTAD ^DEN Eèn muskusrat verzet per jaar tien kruiwagens grond LEIDSCH DAGBLAD Steeds meer meeuwen kiezen verblijf in bewoonde gebieden Wanhoop van dijkbewakers' steeds groter probleem ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1981 Ha vile kail Zuid-West van plaag verlossen LEIDEN - "Meeuwen houden ervan om op een hoog gebouw te bivakke ren. Óp die manier hebben ze. voor al als ze broeden, een goede uitkijk post. Als op die plek bovendien vol doende voedsel aanwezig is. in de vorm van groenteafval bij voor beeld, en dat gebouw in de winter de nodige warmte uitstraalt, dan zullen ze zich al gauw op die plek concentreren", verklaart Hans Peeters, medewerker van de Vogel bescherming in Zeist, naar aanlei ding van de overlast van een meeu wenkolonie aan de Rooseveltstraat. Peeters zegt via een aantal krante artikelen enigszins op de hoogte te zijn van de problemen in Leiden Zuid-West. "Een uitzonderlijke si tuatie is het overigens niet. Dergelij ke meeuwenplagen komen wel va ker voor. Een eenduidige reden waarom ze juist op één plek neerstrijken, is er meestal echter niet. Vaak is er sprake van een sa menloop van omstandigheden. Een groot aanbod van voedsel in de buurt bij voorbeeld. Als die plaats bovendien nog vrij hoog is gelegen, en enige waFmte biedt in de Winter zijn meeuwen er bijna niet meer vandaan te krijgen". Meeuwen hebben volgens Peet ers bovendien ook de neiging om te rug te keren naar en te broeden op de plaats waar ze zijn geboren. "Ook daardoor zal het steeds moeilijker worden om die dieren te verjagen", weet hij. Dat de vogels zich midden in de stad vestigen, is volgens hem niet bijzonder. "Meeuwen blijken meer en meer bewoonde gebieden op te zoeken, omdat daar geweldige hoeveelheden voedsel voorhanden Lezers Schrijven Bush (3) Ter gelegenheid van het bezoek van president Bush aan Nederland had den enkele jongeren 'Bush go ho me' op de muren geschilderd. Heb ben deze mensen dan vergeten wat er in 1940-1945 is gebeurd? Om ons van de Duitsers te bevrijden heb ben duizenden jonge Amerikanen toen hun leven geofferd. Al deze Amerikanen waren graag weer naar huis gegaan. De muurschilders had den beter kunnen schrijven: 'Come back soon president Bush, we dan ken u voor alles wat uw jongens voor ons hebben gedaan'. Als vrouw van een marine-arts heb ik in een Jappenkamp gezeten en kwamen we als wrakken in Hol land terug. Door de oorlog met de jappen heb ik mijn man heel vroeg moeten missen. Töen ik in het kamp zat had ik graag tegen de Japanner willen zeggen 'go home Jap'. Aan het Japanse volk heb ik geen hekel. Ik heb een Japanse studente in mijn huis ontvangen. Elk land heeft goede en slechte mensen. Mevr. E. Krul-Estoppey. Utenwaerdelaan 5, Oegstgeest. Meeuwen (3) Hierbij wil ik reageren op de over last die wordt ondervonden van de meeuwen. In de eerste plaats ben ik zeer boos over de zeer laffe manier waarop enkele meeuwen zijn afge schoten. Wat zijn dat voor mensen die op dieren schieten die hun jon gen beschermen? Nog meer boos ben ik op de be woners die nu steen en been klagen over de overlast die ze zogenaamd van de meeuwen ondervinden. Zijn die klagers niet zelf schuldig aan de overlast? Hebben zij de karrevrach- ten oud brood en andere etensres ten weieens zien liggen achter hun flats? En zijn wij allemaal niet schuldig aan het verjagen van de vogels uit hun broedgebieden? Wij willen toch zo graag wandelen door de dui nen waar de meeuwen gewoonlijk broeden? We zijn met zn allen schuldig dat de vogels nu de stad opzoeken om te broeden en hun jongen groot te brengen. Het eten ligt er immers voor het oppikken. N. Holswilder, L. van Deysselstraat 12a. Leiden. Gymnastiek De Christelijke Gymnastiekvereniging Jahn begint na de vakantieperiode weer met het geven van gymnastieklessen in verschillende zalen in Leiden. Er zijn ver-, schillende takken van gymnastiek zoals turnen, kleutergym, peutergym, gymnas tiek, jazz-gym en recreatieve gymnas tiek Voor meer informatie- telefoon (071 894489. 763061. 120582 of 224004 Ongeregeld De meest vriendelijke methode om de meeuwen te verjagen, is het laten horen van hun eigen angstkreten. "Iets dat het meeste effect heeft als daarbij ook allerlei knal- en lichtef fecten worden gebruikt. Maar ik heb begrepen dat de gemeente Lei den dat al heeft geprobeerd, zonder dat dat veel resultaat had". De maatregel die Leiden nu wil nemen, het loslaten van een afge richte havik, kan volgens Peeters effectief zijn. "Voorwaarde is wel dat dit een paar keer wordt her haald. En op ongeregelde tijden. Als het regelmatig gebeurt, gaan de vo gels er rekening mee houden en heeft het al snel geen enkel effect "Als vogelbeschermer ga ik er overigens niet voor pleiten om meeuwen op dergelijke manieren te verjagen. Maar als alle andere maat regelen hebben gefaald, en er feite niets anders overblijft dan afschie ten of er een havik op loslaten, dan kies ik toch voor de laatste metho de. Zo'n havik pakte er één of twee en daarna zit de schrik er flink in, als het goed is". De berichten dat meeuwen men sen en dieren hebben aangevallen, verwijst Peeters naar het rijk der fa belen. "Ik heb verhalen gehoord als zouden de vogels zich gedragen als in de film 'Birds' van Hitchcock. Dat was een spannende film, gaf niet helemaal de werkelijkheid weer. Meeuwen kunnen flink te keer gaan wanneer ze vrezen dat hun jongen worden bedreigd. Het blijft ook dan echter bij schijnaan- vallen. Ze vliegen rakelings over je heen, maar ze zullen nooit echt toe slaan", stelt Peeters. Woningbouw en vernieuwing wal muren bij bij Havenkade LEIDEN - De Havenkade krijgt een nieuw gezicht. Na de sloop van de bedrijfspanden van bouwmaterialenhandel Van Dijk Co is een begin ge maakt met de bouw van veertig woningen. Van Dijk Co is ver huisd naar een bedrijventerrein in de Merenwijk. De nieuwbouw aan de Havenkade wordt gerea liseerd door projectontwikke laar Erica en zal. als alles vol gens plan verloopt, in april 1990 worden opgeleverd. Intussen wordt door de ge meente ook hard gewerkt aan de vernieuwing van de walmuren langs de Havenkade en de Kal vermarkt. Dit karwei zal in het najaar gereed zijn. Na de werk zaamheden zullen de woonboten die aan de Havenkade lagen op hun oorspronkelijke plek terug keren en een aansluiting op het riool krijgen. (foto Wim Dijkman) LEIDEN/ALPHEN/REGIO De muskusrat, wanhoop van dijkbewakend Nederland vanwege de enorme schade die hij aanricht aan oevers en dijken, vormt in toenemende ma te een probleem in de regio's Leiden. Alphen en de Duin- en Bollenstreek. In deze voorheen tamelijk maagdelijke gebie den laat de muskusrat zich in steeds grotere aantallen-zien: 28 stuks werden in 1986 in dit deel van de provincie gevan gen, vorig jaar waren dat er al 95 en in de eerste zeven maan den van dit jaar hebben de provinciale muskusrattenbe- strijders al 160 exemplaren in de in groten getale uitgezette kooien en klemmen aangetroffen. Hoewel nog heel weinig, zijn er ook al enkele exemplaren in Leiden gesignaleerd. door Simone van Driel "Door het grote aantal droogma kerijen is dit één van de kwetsbaar ste gebieden van Nederland", zegt Zoetermeerder André van Veen, rayonambtenaar muskusrattenbe- strijding in de Leidse, Alphense en kustcontreien. "En twee ratten zijn al in staat om een hele dijk te onder mijnen. Een muskusrat kan jaar lijks tien kruiwagens grond verzet- Met het gemiddeld 55 tot 60 cen- timter grote beest is op zich niks mis, stelt Van Veen. vanaf 1977 bij de provincie Zuid-Holland in dienst als muskusrattenbestrijder. "Het is eigenlijk een ontzettend mooi dier tje, dat prachtige gangenstelsels graaft en een boeiende leefwijze heeft. Slim, is hij ook. Het is trou wens niet echt een rat, maar de grootste soort onder de woelmui- zen. En ziektes verspreidt hij niet". Hoeveel vertrouwen hij in dat laatste heeft, blijkt als hij er op een tcTcht langs de uitgezette klemmen in de Veenderpolder bij Rijp wete ring geen enkele moeite mee heeft de kadavers van de in de val gelo pen muskusratten met blote han den beet te pakken en uitgebreid te betasten. "Als er daarentegen per ongeluk zo'n vieze bruine rat in een klem zit, ben ik echt wel huiverig". Gatenkaas Hoe mooi echter ook. de muskusrat richt met zijn gegraaf en gewroet zo veel schade aan dat er zelfs een wet telijke meldingsplicht is. Het dier kiest voor het graven van zijn hol en het bijbehorende gangenstelsel bij voorkeur oevers en dijken uit. Voor al bij kleinere dijken kan de uitwer king op de stevigheid van de water kering desastreus zijn. Omdat de rat de gangen voor een deel vlak onder de grond en de ingang net onder het wateroppervlak graaft, ontstaan on zichtbare valkuilen voor vee en landbouwmachines. "Het gebeurt nogal eens dat op die manier een koe in de sloot terecht komt of een poot breekt, of dat een tractor om slaat", zegt Van Veen. "Daar zijn ook wel mensen door gewond ge raakt. Soms maken de ratten zo'n gatenkaas van de grond onder een weg, dat die gewoon verzakt". Een minder prettige eigenschap van het dier is volgens Van Veen voorts dat het dol is op gewassen als suikerbie ten. Boeren zien zodoende soms aanzienlijke delen van hun oogst weggevreten. "Gelukkig zijn in Ne derland naar verhouding nog niet echt ernstige dingen gebeurd". Hoe serieus de overheid het mus- kusrattenprobleem neemt, blijkt behalve uit de meldingsplicht uit de hoeveelheid geld en mankracht die voor de bestrijding wordt uitgetrok ken. Vorig jaar vier miljoen gulden voor alleen al Zuid-Holland, van welk bedrag het rijk de helft en de Unie van Waterschappen en de pro vincie elk 25 procent op tafel leg den. Bij de provincie zijn 56 mensen met de muskusrattenbestrijding in de weer. Van Veen vertelt dat er vol gend jaar nog eens vijf bestrijders bijkomen. "Dat moet ook wel, want het probleem wordt alleen maar er ger. De rat rukt op. Ik heb in mijn gebied meer mensen nodig. Op dit moment zijn er in deze contreien tien bestrijders actief: drie provinci- een touwtje hangen. ale en zeven zogenaamde premiebe strijders. Dat zijn veelal jachtopzie ners en waterwerkers, die hun werkgebieden voor ons schoonhou den. Zij mogen ook klemmen zet ten. Voor elke muskusrat die ze van gen, krijgen ze 7,50 gulden". Nageslacht Twee factoren in het bijzonder ma ken de bestrijding van de muskus rat een groot probleem. De diertjes planten zich allereerst bijkans snel ler dan het geluid voort. Gemiddeld drie tot vier maal per jaar werpen de 'moertjes', zoals Van Veen de vrouwtjes noemt, vijf of zes jongen. Zo'n jong kan na een week of zes zelf ook al voor een nageslacht zor gen. Vandaar de zorgwekkend snel stijgende cijfers in ook de provincie Zuid-Holland: nog maar vier gevan gen ratten in 1970, al 200 in 1975, ruim 43.000 in 1986 en vorig jaar 58.000. Tweede handicap is dat de mus kusrat niet honkvast is. In het voor- en najaar gaat hij 'op grote trek'. Van Veen vertelt dat de muskusrat een rustiger plek zoekt als het hem in een bepaald gebied door het gro te aantal soortgenoten te druk wordt. "En moeders zeggen tegen hun jongen: dag, zoek nu maar je ei gen weg. Die gaan dus ook op pad. De grote trekroutes zijn de Rijn, de Gouwe, De Amstel, de Braassem en de Drecht. De Rijn is nu erg in trek. Nee, in Leiden zijn ze nog nauwe lijks gesignaleerd, een stuk of twee. Maar helaas is het zo dat wat van daag niet is, morgen nog kan ko- Het is namelijk moeilijk voorspel baar waar de rat precies zijn stompe kop zal laten zien, legt Van Veen uit. En' als ze ergens zitten, is dat zeker voor leken vrij moeilijk te constate ren. De muskusrat laat zich door zijn voorkeur voor het nacht- en wa terleven niet zo snel aan mensen zien. Van Veen en de zijnen gaan dan ook veel af op sporen. Bescha diging van de oever, schuin afgevre- ten rietstengels, voedselresten en proppen plantenresten zijn enkele tekenen dat de muskusrat zich op een bepaalde plek ophoudt. Stress De rattenvangers zetten bij hun jacht vooral kooien en klemmen in. "De kooien plaatsen we in buizen langs de grote trekroutes", doet Van Veen het systeem uit de doeken. "Zo'n rat komt daar langs en denkt, in de wetenschap dat hij anders nog een lange rivier af moet: hé. hier kan ik eruit". Deurtje dicht, rat gevan gen. "Verdrinken doet hij niet; een muskusrat kan tien tot vijftien mi nuten onder water blijven. Hij zet zijn tanden in het gaas, raakt in de stress en krijgt een soort hartstil stand. Het is binnen een minuut ge beurd". Van Veen spreekt van een "zo humaan mogelijke dood", ook wat betreft de klemmen die worden uitgezet. Het zijn valklemmen met een druk van 15 kilo die hun dode lijk werk onmiddellijk moeten doen. "De dieren hoeven dus echt niet eindeloos te lijden. En mensen kunnen het doden van muskusrat ten dan wel zielig vinden, maar ze beseffen niet wat voor schade ze kunnen veroorzaken". Als voorbeeld neemt de ratten vanger de Veenderpolder. waar hij samen met collega Wout Verhagen uit Zoeterwoude de klemmen na loopt en in no time een bosje dode ratten aan een touwtje heeft bunge len. "De Veenderpolder ligt op min 4,3 meter ten opzichte van het Braassemermeer. Als muskusrat ten de kans krijgen om zich door dé ze dijk heen te wroeten, komt het water wel' mooi tot daar te staan Hij wijst op het puntje van het dak van een nabijgelegen hooischuur. Observeren De gebruikte vengstmethoden zijn zeer arbeidsintensief. Slootje voor slootje - en dit gebied telt tiendui zenden kilometers sloot -. oever voor oever en water voor water moet worden afgespeurd, zonodig van vallen voorzien en gecontro leerd. Is de vangst nihil, dan duidt dat meestal op een muskusratvrij gebied, voor dat moment tenmin ste. Gebieden waar muskusratten zijn gesignaleerd, worden zoveel mogelijk afgesloten door het plaat sen van gaas in doorgangen. "Maar op de grote trekroutes, wat open scheepvaartroutes zijn, kan dat niet". Van Veen slaat zelf bij gele genheid ook wel eens een rat op zijn kop. "Maar liever observeer ik hem, om te kijken waar hij en zijn soort genoten zitten". Betere vangsysternen zijn voor alsnog niet voorhanden. Gif heeft nauwelijks zin. De muskusrat, zegt kenner Van Veen, is een bijdehand type met een fijne neus die weet wanneer hij met iets vreemds als gif van doen heeft. "Hij pakt niet zo snel iets wat hij niet kent. Gif strooi en is ook geen goede methode om dat de kans dat andere dieren ervan eten, zeer groot is. Ik weet eigenlijk wel zeker dat vooral andere dieren daarvan het slachtoffer worden; voor gif is de muskusrat net een beetje te slim" Experimenten met geluidsgolven hebben evenmin iets opgeleverd: "Wat bleek was dat de muskusrat zijn oren radicaal voor die geluiden kan afsluiten. Nee, het is een bijdehandje". STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9