Ve rp a kkings concert 1 dupe van vrije markt De fiets van LeMond mag wel wat kosten Bouwstaalfabrikanten beboet Schuld meubelfabriek beloopt dertien miljoen Kruisvereniging en bonden willen NMV niet toelaten tot cao-overleg Zaterdag geen werkdag Nederlanders kopen niet alleen meer maar ook duurdere fietsen ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 Amerikaanse eigenaar trekt zich weinig aan van bonden DEVENTER (GPD) Het verpakkingsconcern Thomassen Drijver-Verblifa dreigt het eerste slachtoffer van de Europese vrije markt te worden. Dat vreest districtsbestuurder R. van Baaien van de bond van hoger personeel MHP- metalektro naar aanleiding van de voorgenomen reorganisatie van het bedrijf. OISTERWIJK (ANP) - De schuld van de failliet verklaarde Meubel fabriek Oisterwijk bedraagt der tien miljoen gulden. De grootste schuldeiser is de bank Credit Lyonnais, die nog 2.8 miljoen van het meubelbedrijf moet ontvan gen. Dat heeft de waarnemend curator in het faillissement, de Tilburgse advocaat mr. G. Man- naerts, gisteren meegedeeld. Naast de bank heeft ook de fis cus nog ruim één miljoen tegoed en zijn er nog tientallen toeleve ranciers, dienstverleners en geld schieters waarbij de meubelfa briek in het krijt staat. Op vrijdag 28 juli vroeg de meu belfabriek faillissement aan bij de rechtbank in Breda. Door het bankroet gingen 85 arbeidsplaat sen verloren. Volgens Mannaerts hebben zich nog geen serieuze ge gadigden voor overname van de meübelfabriek gemeld. Ook over het toekomstig lot van de 85 ont slagen werknemers zegt hij voor alsnog geen concrete uitspraken te kunnen doen. De curator en ex-werknemers komen dinsdag waarschijnlijk voor het laatst bijeen. "We hopen dat zigh voor die tijd koper meldt die de hele boel, in clusief de werknemers, wil over nemen. Zoals het er nu voorstaat heb ik wenig hoop", aldus Manaerts. Ook de Bouw- en Houtbond FNV heeft weinig vertrouwen in een volledige overname van meu belfabriek Oisterwijk. Bij monde van bestuurder L. Smulders ver klaarde de bond vrijdag massaal ontslag niet te kunnen voorko men. "Dat is erg jammer", aldus Smulders, "vooral omdat ik er overtuigd ben dat voor de nieuwe lijn meubelen van het bedrijf wel degelijk een markt is". Bij die reorganisatie dreigen de vak bonden buiten spel gezet en de werknemers vogelvrij verklaard te worden, doordat alle plannen bui ten het Nederlandse onderneming om worden opgesteld. "Als straks TDV vanuit Brussel of Hannover bestuurd wordt, weet ik niet meer waar ik moet aankloppen als zich opnieuw een reorganisatie voor doet", aldus Van Baaien. door Arnold Cornelisse Ook de centrale ondernemings raad van Thomassen Drijver-Ver- bliva voelt zich buiten spel gezet, nu het moederbedrijf Continental Can Compagny (CCC) uitsluitend in ei gen gelederen overleg voert over de reorganisatie van het verpakkings concern. "Wij hebben een bijzonder nare smaak in de mond gekregen", aldus B. Keizer van de COR. Madagascar 'verkoopt' schuld aan Natuurfonds ANTANANRIVO (RTR/ANP) - Madagascar heeft als eerste Afri kaanse land een schuldenregeling getroffen met het Wereldnatuur- fonds. Het fonds koopt drie miljoen dollar aan Madagaskische schuld op in ruil voor het opzetten van een natuurproject, soortgelijk als eerder met Bolivia, Ecuador en Costa Rica is overeengekomen. Het fonds koopt op de schulden- markt bij de internationale banken drie miljoen dollar aan dollarschul den van het land op met een korting van 45 procent, waarna de regering van Madagascar het door het fonds betaalde bedrag vergoedt in Mada gaskische franken. Vervolgens be taalt het natuurfonds met dit geld 400 man personeel voor het onder houd van bossen op Madagascar ge durende de komende drie jaar. Op het Afrikaanse eiland heeft ernstige ontbossing plaatsgevonden. De overeenkomst heeft voor Ma dagascar het voordeel dat het land geen buitenlandse valuta's hoeft uit te geven om zijn schuld te zien krimpen. De regeling tussen beide partijen is de zesde in haar soort. De eerste overeenkomst kwam tot stand met Bolivia in 1987. Toen kocht de Amerikaanse milieji-orga- nisatie Conservation International 650.000 dollar aan Bolivaanse schuld. In ruil daarvoor beloofde Bolivia 1,5 miljoen hectare tropisch regenwoud in natuurreservaat om te zetten. Ecuador- sloot een soortgelijke transactie voor tien miljoen dollar schuld en Costa Rica voor 12 mil joen dollar. Het Wereldnatuurfonds heeft ook zaken gedaan met de Fili- pijnen. Daarbij ging het om het op kopen van een schuld van twee mil joen dollar. Goudsmit neemt snoepwinkelketen 'Sweetheart' over DE BILT (ANP) - De detailhan delsonderneming Goudsmit (o.m. Xenos) staat op het punt Sweetheart Candy Shops Be heer over te nemen. Sweetheart heeft 16 vestigingen en is een vier jaar jonge, snel uitbreiden de keten van candy shops m de grote stedelijke centra. Ook in Leiden is een filiaal gevestigd; in de Donkersteeg. Volgens Goudsmit maakt de overneming deel uit van een verdere uitbreiding van het con cern. De overneming heeft voor alsnog geen gevolgen voor de winst per aandeel van Gouds mit. De winkels van Sweetheart stralen kleur en vrolijkheid uit. Het zijn snoepwinkels die het publiek uitnodigen geschenken te kopen. In de winkels worden ook onverpakte suikerwerken aangeboden. Sweetheart zal zelfstandig en onafhankelijk van Jamin blijven functioneren, waarin Goudsmit een belang van 45 procent heeft. Economie kort Pensioenregeling Het wetsvoorstel voor een nieuw pensioensysteem voor de ambtena ren is voor advies naar de Raad van State gestuurd. Ook de Verzeke ringskamer en het centraal georga niseerd overleg van ambteharen hebben het stuk voor advies gekre gen. In het regeerakkoord van 1986 is afgesproken dat de pensioenpre mie voor ambtenaren moet worden vastgesteld aan de hand van de be leggingsresultaten van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds. Volgens het nieuwe systeem kan de pensioenpremie voortaan stijgen en dalen. Achtergrond van de voorgeno men reorganisatie is het creéren van een nieuwe structuur voor de CCC- bedrijven. CCC wil de Europese dochterondernemingen mogelijk gaan besturen vanuit Hannover of Brussel. Ook wordt gedacht aan een bundeling van produktielijnen van de verschillende bedrijven in Ne derland, Engeland en Duitsland. Het Amerikaanse concern heeft een meerderheidsbelang in het West- duitse SLW in Hannover en het Britse Continantal Can. CCC is voor bijna 100 procent eigenaar van TDV, dat naast de vestigingen in Deventer, Doesburg, Hoogeveen, Leeuwarden en Oss, ook een pro- duktiebedrijf in België bezit. In to taal werken bij de onderneming on geveer 4000 r Geen inspraak Doordat de reorganisatieplannen worden besproken zonder verte genwoordigers van de Nederlandse directie van TDV, heeft de onderne mingsraad straks geen enkele in spraak. "Zo wordt het bedrijf achter de rug van de OR om ontmanteld", meent Van Baaien. De bestuurder stelt dat CCC vorig jaar al in Duits land bij het zusterbedrijf van TDV, Schmalbach Lubeca AG een derge lijke reorganisatie wilde doorvoe ren. Door de scherpere Duitse wet geving zou dat zijn mislukt. Van Baaien heeft de indruk dat CCC nu met haar Nederlandse be drijf de "Europeanisering" van haar bedrijven wil doorvoeren: "De een wording van Europa heeft zeker zijn nut. Maar voor de vakbewegin gen is er nog te weinig geregeld. Wat ontbreekt is een Sociaal Handvest waardoor vakbonden ook bij Euro pees bestuurde bedrijven invloed houden". De directeur van TDV T.J. Kie- wik, wilde geen reactie geven op de uitlatingen van Van Baaien. Vol gens hem zoekt CCC naar een reor ganisatieplan waarmee de belangen van TDV het beste worden gediend. "In de Raad van Commissarissen is ook een vertegenwoordiger CCC. Deze heeft de wettelijke taak de belangen van TDV zo goed mo gelijk te^ behartigen. En hij zal dat ook zeker doen", aldus Kiewik. De directeur wil zich ook niet uitlaten over een eventueel verlies van ar beidsplaatsen. "Dat is nog helemaal niet ter sprake", aldus Kiewik. Vol gens de MHP en de Industriebond FNV direct al 180 banen in het ge ding bij de verplaatsing van het hoofdkantoor van TDV. Kritisch TDV heeft net een ingrijpende reor ganisatie achter de rug die 1500 ba nen kostte. Het verpakkingscon cern in nu weer redelijk winstge vend. "Om te voorkomen dat er weer moeilijkheden komen, is het zaak dat er kritisch naar de organi satie gekeken wordt", zo verklaart directeur Kiewik de reorganisatie plannen. "Met het kritisch in de gaten hou den van de organisatie hadden wij ook geen moeite", zo vertelt COR- lid Keizer. "De ondernemingsraad heeft daarom positief geadviseerd over dat onderzoek. Maar we wisten niet dat CCC een reorganisatie voor ogen had met zulke verstrekkende gevolgen voor Deventer en de ande re vestigingen. UTRECHT- De futuristische tercity Experimental (ICE) uit Bondsrepubliek trok gisteren in Utrecht veel bekijks. Dagjesmensen bezichtigden het interieur van de treindie vorig jaar met een snel heid van 406,2 kilometer per uur over de rails radsde. En passant werd de 500.000ste bezoeker van de NS-manifestatie 'Treinen door de Tijd' verwelkomd. (foto anp>- Europese Commissie keurt kartelvorming af UTRECHT (ANP) - De Nationale wijten de NMV in de aanloop naar Kruisvereniging en de vakbonden de cao-onderhandelingen geheime in het kruiswerk overwegen de Na- cijfers over de loonachterstand in tionale Maatschappij voor Ver- het kruiswerk aan de openbaarheid pleegkunde (NMV) uit het arbeids- prijs te hebben gegeve BRUSSEL (RTR/DPA) - De Eu ropese Commissie heeft veertien producenten van bouwstaal waaronder drie Nederlandse be boet met in totaal 9,5 miljoen ecu (ruim 22 miljoen gulden) wegens kartelvorming. Zij hebben zich vanaf 1981 tot ten minste november 1985 schuldig ge maakt aan marktverdeling, prijsaf spraken en exportbeperking, zo heeft de commissie gisteren meege deeld. De Nederlandse bedrijven zijn Thibo Draad (een dochter van Hoogovens), Van Merksteijn en ZND Bouwstaal. De drie moeten Werkloosheid in VS iets gedaald WASHINGTON(AP) - De werkloos heid in de Verenigde Staten is in juli met 0,1 procent gedaald tot 5,2 pro cent van de beroepsbevolking. On danks de mindere economische groei kwamen er toch nog 169.000 banen bij. Dat heeft het Amerikaan se ministerie van arbeid gisteren be kendgemaakt. De werkloosheid onder blanke mannen steeg in juli iets: tot 3,8 pro cent. Voor zwarte cijfer 9,3 procent. Het werkloos heidscijfer onder blanke vrouwen bedroeg 4,3 procent en onder zwar te vrouwen 9,9 procent. De koers van de dollar is gisteren fors gestegen op de Europese valu tamarkten. Dat was vooral toe te schrijven aan de Amerikaanse werkloosheidscijfers over juli. Op de wisselmarkt in Amsterdam lag de koers bij het slot van de handel op 2,1410 gulden. boetes betalen van respectievelijk 420.000 ecu (980.000 gulden), 375.000 ecu (875.000 gulden) en 42.000 ecu (100.000 gulden). De andere bedrijven zijn geves tigd in de Bondsrepubliek, Frank rijk, België, Luxemburg en Italië. Verreweg de hoogste boete gaat naar de Westduitse onderneming Baustahl-Gewebe. Die moet 4,5 mil joen ecu (10,5 miljoen gulden) beta len. Volgens de Europese Commissie waren de afspraken bedoeld om na tionale markten te beschermen te gen concurrentie van buiten. Hoe wel het gewoonlijk slechts ging om een bepaald deel van de Europese Gemeenschap, zoals Frankrijk, de Bondsrepubliek of de Benelux, was er steeds sprake van verstoring van de internationale handel, zo heeft de commissie vastgesteld. De veer tien beboete bedrijven hadden in 1985 een aandeel van 47 procent in de EG-produktie. vaardenoverleg in het kruis werk te weren. Zowel de werkgever als de werknemersorganisaties ver- onderzoek in 1985 v bleken dat verplegenden en genden in het kruiswerk te la s ge- Bouwbond haalt gelijk in drie gedingen UTRECHT (ANP) - De Bouw- en houtbond FNV heeft drie kort ge dingen gewonnen die de bond had aangespannen tegen drie beton- mortelbedrijven die hun personeel op zaterdag laten werken. Volgens de betonmortel-cao (waaronder 10.000 mensen vallen) mag dat niet. De rechtbank in Roermond deed donderdag in één zaak uitspraak en de rechtbank in Den Bosch volgde gistereng met de andere twee uit spraken. In alle zaken geldt een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. Districtsbestuurder Th. van Kam pen van de FNV-bond toonde zich uiterst tevreden dat de rechtbanken de cao volgen over het werken op zaterdag (en zondag). "Eigenlijk is het vreemd dat wij moeten procede ren. Het gaat om een cao en dat is een afspraak tussen werkgevers en werknemers. Die moeten zich daar aan houden. De meesten doen dat wel, maar sommigen zeggen: "Ver rek maar" en laten hun mensen rus tig in het weekeinde werken". De gedingen waren aangespan nen tegen de Rosmalense Mortel centrale in Rosmalen, Megamix in Cuijk en Heymix in Gennip. AMSTERDAM (GPD) - De belang stelling voor de fiets stijgt weer. Vo rig jaar werden er in ons land een miljoen nieuwe fietsen verkocht, een kwart meer dan het jaar daar voor. Een mooi cijfer, maar nog geen record: in 1982 werden in ons land 1,3 miljoen nieuwe fietsen aan geschaft. Wel veel hoger dan in 1987, toen slechts 844.000 nieuwe fietsen werden gesleten. De fabrikanten produceerden desondanks zo'n 60.000 fietsen min der dan het jaar ervoor: de winke liers verkochten vooral uit eigen voorraad. De handel is dus wel te vreden, maar de fabrikanten aan zienlijk minder. door Theo Haerkens Opvallend is dat de fiets - toch bij uitstek een goedkoop vervoermid del - tegenwoordig wat mag kosten, gemiddeld dik 600 gulden. Alle waar is naar zijn geld en de goedko pe 'Taiwan-fietsen', die een paar jaar lang de onderkant van de markt uitmaakten, zijn vrijwel verdwe nen. De 'fun van 't bezit' laat dat toe. Vormgeving, kleur en technische snufjes geven de moderne fiets meer status. Niet voor niets vlogen vorige maand de triathlon- of spag- hettisturen de winkels uit toen Greg LeMond daarmee furore maakte in de tijdritten van de Tour de France. Toch is de handel niet helemaal tevreden. Nog teveel tweedehands fietsen veranderen buiten haar om van eigenaar. Secretaris F. Wijkhui zen van de Rijwielhandelarenbond: "Wij adviseren onze leden een twee dehands hoekje in te richten. Dat is niet te vies voor ons", aldus Wijk huizen. Overigens bestaat die markt niet alleen uit roestige afdankertjes, die alleen in studentensteden nog van de hand gaan. Wielrenners en ande re hobbyisten ruilen vaak heel goed materiaal in voor iets nog begeerlij- kers. Maar er zijn ook ouderen voor wie de sportfiets met tien versnel lingen wat tegenvalt en die terug grijpen naar de klassieke 'stads- fiets'. Stadsfiets Veelal is die fiets van Nederlands fa brikaat en voorzien van de karakte ristieke gesloten kettingkast, de jas- beschermer en de spatlap. De acces soires maken onze fiets wat degelij ker, een woord waaraan de handel de voorkeur geeft, omdat 'zwaarder' zo ouderwets klinkt. Verder is er ook nog steeds een bescheiden markt voor de 'opoefiets' - in het be gin van de jaren zeventig grenzeloos populair - en de zware transport fiets. waarmee slagersjongens zich indertijd zingend naar hun klanten repten. Over de levensduur van de mo derne fiets bestaat verschil van me ning. F. Wijkhuizen - "De kwaliteit wordt steeds beter" - meent dat die gemiddeld zeven jaar is, maar S. Stock van de Rai houdt het op zo'n jaar of tien, twaalf. Hoe het ook zij. er zijn in ons land maar weinig mensen die geen fiets hebben. En dat betekent dat met veertien miljoen tweewielers de markt is verzadigd, want zuigelin gen en hoog-bejaarden fietsen niet. "En er is op dit moment geen spra ke van een geboortegolf', stelt P. ten Hove, directeur van de Sparta- fabrieken nuchter vast. Voor uitbreiding van hun omzet richten de fabrikanten zich dus op het buitenland. Ten Hove meent dat daarvoor in Duitsland, België en Noordfrankrijk voldoende vlakke streken zijn. Dat het rijwiel van Ne derlandse makelij wat zwaarder is dan de fiets die ter plaatse wordt ge produceerd, acht hij geen pro bleem. "Maar verder denken we ei genlijk niet. Voor landen buiten Eu- om de exportcijfers te verfraaien door lichtere fietsen te bouwen, spreekt Ten Hove niet aan. ",Je moet geen dingen doen die vreemd zijn aan je bedrijf, want dan verlies je je geloofwaardigheid". Underdog ropa wordt het vervoer al snel te veertig procent van zijn produktie duur". in het buitenland, twee keer zo veel Sparta verkoopt op dit moment als vijf jaar geleden. De gedachte De Echte Nederlandse Fietsers bond (Enfb) is er ook van overtuigd dat de fiets helemaal terug is van weggeweest. De bond die nu ruim 16.500 leden telt zegt: "De nieuwste verkoopcijfers zijn het einde van de 'underdogpositie' van de fietser". Wie fietst telt tegenwoordig hele maal mee. Dat is ook geen wonder, want in de stad is de fiets het ver voermiddel bij uitstek en die regen bui neemt een bewuste fietser op de koop toe. Wijkhuizen ziet de groeiende be langstelling voor het milieu en de ei gen gezondheid als een belangrijke drijfveer voor de aanschaf van een nieuwe fiets. Dat neemt echter niet weg dat elke jongere van zestien - de populariteit van Greenpeace ten spijt - nog steeds een brommer wil en droomt van een auto. De Jong is er echter van overtuigd dat de grootscheepse campagne die de overheid op de agenda heeft staan om het gebruik van de fiets te be vorderen, ook hen op den duur zal overtuigen. Aanzienlijk minder tevreden toont de Enfb zich over het gedrag van de Nederlandse Spoorwegen, die onlangs ruim dertig niet-renda- bele fietsenstallingen sloot. Kort zichtig, vinden de bewuste fietsers dat, want de meeste mensen die met de trein reizen, gaan met de fiets naar het station. Als mensen hun karretje daar niet meer veilig kwijt kunnen, kunnen ze trein wel eens de rug toekeren, meent De Jong. En dat geldt zeker voor de 'trendy' fiet ser die zich voor veel geld het jong ste modelletje heeft aangeschaft ren ingeschaald vergeleken met col lega's in andere sectoren. Destijds werd besloten tot een gefaseerde in haalmanoeuvre. omdat er geen geld was om de achterstand in éen keer in te lopen. Over de technische re sultaten van het onderzoek zou niets worden meegedeeld, spraken de partijen, inclusief de NMV, toen af. De NMV kwam onlangs toch met de gegevens naar buiten, waarmee zij hun partners uit het arbeidsvoor waarden tegen zich in het harnas joegen. De Nationale Kruisvereni ging en de vakbonden AbvaKabo, CFO en de organisatie van Landelij ke Artsen in Dienstverband hebben de NMV gisteren in een brief laten weten verontwaardigd te zijn over de handelwijze van de categorale bond. "Als een van de partijen zich niet houdt aan de afspraak om vertrou welijke informatie vertrouwelijk te houden, dan is het de vraag of we die partij nog wel informatie moe ten verstrekken", aldus een woord voerder van de Nationale Kruisver eniging. Volgens directeur J. Storm van de NMV is die reactie, met name van de# werknemersorganisaties, een gevolg van de eigenzinnige op stelling van de NMV in de onder handelingen over de cao-zieken huiswezen. De maatschappij be pleitte toen samen met de VVIO een aparte behandeling van verplegen den en verzorgenden. "Dat kan ken nelijk niet in cao-land", aldus Storm. De NMV heeft de geheime cijfers volgens haar gepubliceerd omdat er vanuit de praktijk veel vragen zijn gekomen over de ver schillen in beloning tussen het kruiswerk en het ziekenhuiswezen en andere sectoren. Forse winstdaling bij Staal Bankiers DEN HAAG (ANP) - Staal Bankiers heeft in de eerste helft van dit jaar een winst behaald van f6,9 miljoen, aanzienlijk minderr dan de bijna f 15 miljoen van de eerste helft vorig jaar. De belangrijkste oorzaken van deze winstval zijn volgens de direc tie f 4,4 miljoen lagere rente-op brengsten en f 12,4 miljoen lagere "andere baten". De provisie-opbrengsten namen daarentegen met f 1,4 miljoen toe tot f 10,7 miljoen. De dotatie aan de voorzieningen kon worden terugge bracht naar een niveau van f2 mil joen. De buitengewone lasten ste gen met f 0.7 miljoen tot f 1,2 mil joen. Mede door de volledige consoli datie van Poolgarant waarin in de loop van het jaar een meerderheids belang werd verworven, steeg hetr balanstotaal met 9 procent tot f 2.2 miljard. Investeerder daagt Amerikaans bedrijf WASHINGTON (RTR) - De Neder landse Avacus Partners heeft het Amerikaanse bedrijf Infotechno logy voor de rechter gedaagd. De za kenlieden Hans Nijks en Jan Kuij- ten beschuldigen het bedrijf ervan de belangen van de aandeelhouders te hebben geschaad door de overne ming van Infotechnology te verhin deren. De Nederlanders klagen niet alleen het bedrijf aan. maar ook de vijf directeuren persoonlijk. Infotechnology meent dat de aan klacht nergens op berust.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7