Voetbalramp in Sheffield schuld politie Ontvoering sjeik onomstreden in Israël De toerist in Roemenië wacht angst, achterdocht en schaarste Eerste zitting Sovjet- parlement beëindigd Akkoord regering Nicaragua en oppositie Vernietigend regeringsrapport LONDON (AP/Rtr) - De Britse politie is de hoofdschuldige aan de ramp op 15 april dit jaar in het voetbalstadion van Sheffield waarbij 95 toeschouwers om het leven kwamen. Dat staat in een regeringsrapport dat gisteren is versche nen. De politiecommandant in de regio Sheffield heeft in middels zijn ontslag ingediend. In het rapport staat dat de beheer- die buiten het stadion waren sa- ders van het stadion zich absoluut mengestroomd, werden door de po niet de omvang van hun verant- litie alsnog binnengelaten, en woordelijkheid hadden gereali- stormden massaal een al overvolle seerd. De schuld aan het drama sta-tribune op. Honderden mensen CLUJ - Het is zondag in Cluj, het ooit bloeiende centrum van Tran- sylvanië, in het noorden van Roe menië. In de schaduw van de mid deleeuwse kathedraal staat een groepje nieuwsgierige Roemenen te kijken naar een geparkeerde bui tenlandse auto. Zij blijven veilig op afstand. De Roemeense wet gebiedt immers ongeoorloofde contacten met buitenlanders direct bij de au toriteiten te melden. Plotseling trekt een goed geklede vrouw de stoute schoenen aan en stapt op de auto af. In vloeiend Franswraagt zij de inzittenden or zij geld willen wisselen. Als haar ver zoek wordt afgewezen, trekt zij zich beteuterd terug in de schaduw van de kathedraal. door Alison Smale/AP In het cafe even verderop legt een een serveerster met een onverschil lig gezicht uit dat er geen koffie is, geen thee en geen mineraalwater. Het enige dat men kan bestellen is een flesje Soc, een soort gekleurd water met een chemisch smaakje, li monade van Roemeense makelij. Hartige hapjes zijn er ook niet. Een wat bejaard orkestje brengt bluesy uitvoeringen van Hongaarse balla- des ten gehore. De overige gasten in het etablissement kijken met ver veelde gezichten in het rond, praten nauwelijks hoorbaar met elkaar en drinken hun "cognac" met grote teugen. Roemenië anno 1989: een Euro pees land waar buitenlandse bezoe kers het doelwit zijn van achter dochtige autoriteiten en nieuwsgie rige, angstige burgers. In Cluj en andere middelgrote plaatsen in Transylvanië schieten de nieuwe, maar slecht gebouwde, flats als paddestoelen uit de grond, terwijl de oude dorpen wegkwij nen. De dorpen ontvolken "vanzelf sprekend" zoals de autoriteiten zeg gen, maar wel pas nadat de dorps winkel en de enige school zijn geslo ten. In dit vruchtbare land is prak tisch alles op de bon, voorzover er tenminste nog iets te krijgen is. De slagerijen, groente- en kruideniers winkels raken leger naarmate het alom bewierookte 'Gouden Tijd perk' van president Nicolae Ceause- scu vordert. De officiële statistie ken ophoestend, verzekeren Roe meense functionarissen de buiten landse bezoeker dat het vlees dat hij niet in de vitrine ziet liggen er wel is, maar dat het in de vrieskast is opge slagen. De afgelopen winter legde presi dent Ceausescu zijn onderdanen voor het vijfde achtereenvolgende jaar karige energierantsoenen op. Dit keer werd het zelfs een aantal oudgedienden uit de communisti sche partij te veel. In een brief aan hun president smeekten de zes voormalige hoge functionarissen hem zijn koers te wijzigen. De 71 jaar oude Ceausescu, sinds 1965 om- betwist heerser van Roemenie, drukte de rebellie onmiddelijk de kop in en bestrafte de boosdoeners. Andere critici van Ceausescu was eenzelfde lot beschoren. Mircea Ra- ceanu, een oud-diplomaat en gea dopteerd zoon van één van de zes partijrebellen, werd wegens zijn contacten met buitenlanders gear resteerd op beschuldiging van hoogverraad. Sindsdien is Raceanu spoorloos. Doina Cornea, voormalig professor aan de universiteit van Cluj, is sinds 6 juni niet meer gesig naleerd, nadat zij voor de derde maal een protestbrief aan Ceauses cu had geschreven. De positie van Ceausescu lijkt on aantastbaar. Hij is het onderwerp van een groteske persoonsverheer lijking en is hard op weg een soort communistische dynastie te vesti gen. Zijn vrouw Elena, zijn zoon en zijn broer bekleden allen machtige posities in partij en staat. De Securi- tate, zijn geheime dienst, is overal, en massale onrust ligt niet in de lijn der verwachtingen. Bovendien kent Roemenië een zwakke democrati sche traditie en zijn er nauwelijks invloeden van buiten die een mas sale opstand tegen Ceausescu zou den kunnen aanwakkeren. In Transylvanië heeft het beleid van Ceausescu diepe wonden gesla gen in de eeuwenoude boerencul- tuur en de tolerantie jegens de 1,7 miljoen Hongaren en 200.000 Duit sers die hier wonen. Ceausescu lijkt met zijn plan om duizenden boeren dorpen met de grond gelijk te ma ken en hen te vervangen door zoge heten agro-industriële complexen, vastbesloten de cultuur van de Hon gaarse minderheid in Transylvanië te vernietigen. De etnische Duitsers, die eeu wenlang in Transylvanië hebben gewoond, trekken massaal weg. Jaarlijks verlaten tussen de 13.000 en 15.000 Duitsers Roemenie en het zouden er ongetwijfeld meer zijn. als de autoriteiten hen zouden laten gaan. Internationaal gezien raakt Roe menië steeds meer geïsoleerd. Ceausescu, ooit een geziene gast op het Witte Huis en Buckingham Palace, heeft al enige tijd geen reis naar het Westen meer gemaakt. Hoogwaardigheidsbekleders uit het Westen worden niet meer door hem ontvangen. Volgens Westerse diplomaten in Bukarest worden de recepties van hun ambassades nau welijks meer bezocht door Roe meense functionarissen. Vooralsnog lijken de autoriteiten weinig moeite te hebben met het toenemend isolement van het land. "Wij moesten onszelf wel van de buitenwereld afsnijden", zegt een Roemeense functionaris in reactie op de kritiek uit Oost en West. "Als je van alle kanten geslagen wordt, trek je je terug naar een plek waar je veilig bent". En met een serene blik in zijn ogen voegt hij hieraan toe: "We zulen zien wie er gelijk heeft". wordt echter onomwonden bij de politietop gelegd, "Noch de manier waarop ze tijdens de ramp optraden en handelden, noch de wijze waar op ze nadien verslag deden, liet de leidinggevende kwaliteiten zien die gezien hun rang verwacht mocht worden", aldus het rapport. Direct na de presentatie van het rapport diende politiecommandant in de regio-Sheffield Peter Wright zijn ontslag in. "Ik aanvaard de vol le verantwoordelijkheid voor het optreden van de politie", zei Wright. Minister van binnenlandse zaken Douglas Hurd zei na lezing van het rapport, dat functionarissen had den gefaald lering te trekken uit vroegere rampen bij voetbalwed strijden, zoals de ramp in het Heizel- stadion in Brussel en de brand in Bradford, waarbij 50 mensen om kwamen. De ramp in het voetbalstadion bij de finalewedstrijd tussen Liverpool en Nottingham is të wijten aan ge brek aan voorbereiding en onder linge communicatie. Voetbalfans Deng Xiaoping ernstig ziek? SINGAPORE (GPD/AFP) - De Chi nese leider Deng Xiaoping is vol gens de Japanse pers ernstig ziek. Zijn toestand is enkele dagen gele den verslechterd, aldus een Japan se correspondent van de Jiji pers in Peking. Deng zou behalve aan prostaatkanker ook aan longkanker lijden. Volgens Jiji pers wordt de 84-jarige Deng door een speciaal medisch team verzorgd in Beidaihe, een toeristische plaats aan de kust, waar de Chinese leiders hun zomer vakantie plegen door te brengen. Het officiële persbureau Nieuw China heeft de berichten over de Chinese leider afgedaan als "zuiver geruchten". Cuba De regering van Cuba heeft alle do cumenten en foto's gepubliceerd die gebruikt zijn in het proces tegen een aantal hoge militairen wegens hun aandeel in de drugshandel in het boek "Zaak 1/89: Einde aan de Cuba-connectie". Het boek is spe ciaal bedoeld voor het buitenland. De eerste versie van het boek is in het Spaans. Er volgen nog uitgaven in het Frans, Engels, Portugees en Russisch. Bij de zaak zijn vier mili tairen ter dood veroordeeld en 10 andere militairen kregen gevange nisstraffen opgelegd variërend van 10 tot 30 jaar. Toerisme De Kenyaanse toeristenindustrie is uitermate bezorgd dat de recente aanvallen op buitenlandse toeristen nieuwe bezoekers zullen afschrik ken. In de afgelopen twee maanden zijn drie buitenlandse toeristen in Kenya vermoord, vermoedelijk door stropers. "Ik wil alle toeristen ervan verzekeren dat het veilig is om onze nationale parken en wildreservaten te bezoeken", verze kerde politiecommissaris Phillip Kilonzo buitenlandse journalisten. Bases VS Singapore is bereid Amerikaanse militaire faciliteiten onderdak te verlenen. Met de vestiging op Singapore zou een deel van de last van de Filipijnen worden overgeno men. De Filipijnen herbergen twee belangrijke Amerikaanse bases op hun grondgebied. Zowel de Singaporaanse als de Amerikaanse overheid hebben verzekerd dat de faciliteiten in Singapore de Ameri kaanse installaties op de Filipijnen niet kunnen vervangen. Daarvoor is Singapore te klein. Staking Overal in Polen zijn stakingen uit gebroken, ondanks het recente be sluit van het parlement de lonen aan te passen aan de prijsstijgingen. Vooral in bedrijfstakken waar het loonniveau onder het landelijk ge middelde ligt, worden loonsverho gingen van meer dan 100 procent geëist. Aids Het aantal aids-lijders dat bij de We reld Gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) staat gere gistreerd is vorige maand gestegen met 2.9 procent tot 175.143. In Italië heeft zich de meest dramatische stijging voorgedaan. Binnen twee maanden rees het aantal patiënten met ruim 4000. Met name hoöfd-inspecteur Da vid Duckenfield moet het in de rap portage ontgelden. Volgens het ver slag zocht Duckenfield tijdens het onderzoek naar excuses en vertelde hij halve waarheden. De hoofd-in- specteur, inmiddels met betaald verlof gestuurd, schoof de schuld op de late aankomst van de vele supporters en hun staat van dron kenschap. Uit het onderzoek blijkt dat Duckenfields beschuldigingen grotendeels onjuist zijn. Ook met zijn verklaring dat dol gedraaide Liverpool-fans verant woordelijk waren voor de opening van een hek, waardoor honderden opdringende fans alsnog toegang tot het stadion verkregen, zat Duc kenfield er volledig naast. Al snel na de ramp kwam vast te staan, dat een agent die fatale handeling had ver richt. "De supporters van Liverpool werden door die foutieve voorstel ling van zaken in heel Europa ten onrechte als beesten gebrand merkt". aldus het rapport. Het rapport doet de aanbeveling om het aantal staanplaatsen met 15 procent te verminderen, en de dranghekken, die bij Sheffield do delijke vallen bleken te zijn, beter te beveiligen. Vier arrestaties na bosbranden MARSEILLE (Rtr) - In Frankrijk zijn vier mensen aangehouden in verband met de bosbranden die grote delen van de Middelandse Zeekust in de as hebben gelegd. Volgens de politie is een van groot ste branden ontstaan door toedoen van drie mannen die een oude ma tras in het bos weggooiden. Een van hen liet as uit zijn pijp vallen op de matras, die meteen vlam vatte. De drie vluchtten weg zonder de red dingsdiensten te waarschuwen. Een andere brand is aangestoken door een ex-brandweerman, die zich zo wilde wreken op zijn baas die hem had ontslagen. Eveneens uit wraak stak een jongen van twaalf de tuin van een monteur in brand, omdat die de auto van de va der van de jongen niet goed zou hebben gerepareerd. De brand ver nietigde 1.000 hectare bos en kwam gevaarlijk dicht in de buurt van een centrum voor kernonderzoek. LONDEN-De populaire Queen Mother, de moeder van de Britse vorstin Elizabeth, vierde gisteren haar 89e jaardag. Vanaf het halkon van haar woning in de hoofdstad wuifde ze naar het toegestroomde publiek. Enkele eerste zitting hebben zij onder MOSKOU (AFP/DPA) - Met een slotrede van president Gorbatsjov heeft de Opperste Sovjet, het parle ment van de Sovjetunie, gisteren na 40 dagen zijn eerste zitting beëin digd. Hiermee is volgens Gor batsjov het begin van het parlemen tarisme in de Sovjetunie ingeluid. Op de laatste dag nam het parle ment maatregelen tegen de mis daad en keurde het een omstreden ministersbenoeming goed. Het nieuwe parlement heeft zich ontpopt als "een politieke school, een echte universiteit voor de Sov jetburgers", aldus Gorbatsjov in een toespraak die rechtstreeks door de televisie werd uitgezonden. Hij toonde zich ongerust over de recen te etnische en sociale onrust, maar ontkende dat er sprake was van pa niek in het Kremlin. "Dit is geen pa niek, dit is perestrojka". Hij gaf toe dat de laatste weken een van de moeilijkste perioden waren die het land ooit had meegemaakt. "Om de waarheid te zeggen hebben we de afgelopen anderhalf maand niet één rustige dag gehad". De 542 leden van de Opperste Sovjet zijn in juni gekozen uit de 2250 leden van het Congres van Volksafgevaardigden. Tijdens hun kinderen mochten haar bloemen aanbieden. o AP) de economische onafhankelijkheid MANAGUA (UPI/Rtr) - De Nicara guaanse president Ortega heeft gis teren na langdurige besprekingen een belangrijk akkoord gesloten met politici van de oppositie. Er zijn democratische hervormingen over eengekomen die volgens Ortega de weg vrijmaken voor de algemene verkiezingen in februari en voor het ontmantelen van de door de Vere nigde Staten gesteunde contra-re bellen. Het akkoord werd gesloten na uit puttende, 23 uur durende onder handelingen tussen Ortega en afge vaardigden van 21 politieke partij- ,en. Het werd ondertekend enkele uren voordat Ortega naar Honduras afreisde, waar zaterdag een drie daagse topconferentie van Cen- traalamerikaanse president begint. Functionarissen van de regeren de Sandinistische partij zeiden dat Ortega met het akkoord, waarbij de dienstplicht voor vijf maanden wordt opgeschort en wordt opge roepen tot demobilisatie van de contra's, de Middenamerikaanse presidenten wil overreden mee te werken aan het ontmantelen van de naar schatting 10.000 man contra- troepen die zijn gevestigd in het zui den van Honduras. Aan de top ne men deel de presidenten van het gastland Honduras, van Costa Rica, Guatemala en El Salvador. Ortega deed in het akkoord con cessies aan de oppositie, zoals het opschorten van de dienstplicht tot na de verkiezingen. Bovendien be loofde hij politieke gevangenen vrij te laten nadat de contra's zijn ont manteld en de wetgeving voor de media, de politie en de openbare or de in te trekken of te hervormen. De Nicaraguaanse president ging ook akkoord met de eis dat opposi tiepartijen dagelijks op de staatste levisie een half uur zendtijd krijgen. "Deze concessies zijn concessies voor de vrede", zei Ortega. "Ik hoop dat de Amerikaanse regering dit ak koord tussen soevereine Nicaragua- nen respecteert en haar beleid van agressie zal stopzetten". Na hun ontmanteling zouden de contra's volgens plan in de Nicara guaanse samenleving worden geïn tegreerd, onder toezicht van een in ternationale commissie, wat een van de eisen van de rebellen was. TEL AVIV Het politieke nieuws uit Israël wordt bijna dagelijks be heerst door fundamentele onenig heid binnen de regering van natio nale eenheid. Des te opmerkelijk is het dat de ontvoering door Israëli sche commando's van de shi'itische sjeik Abdul Karim Obeid niet heeft geleid tot woeste taferelen binnen het kabinet of in het parlement. door Ad Bloemendaal De Likud en de Arbeiderspartij hebben de strijdbijl niet begraven, maar laten deze toch minstens even rusten nu een groot deel van de Westerse wereld heeft besloten aan stoot te nemen aan een facet van Is- raëls buitenlandse politiek dat hier al lang niet meer omstreden is. Voor het land dat de wereld 'En tebbe' bracht, de vernietiging van de nucleaire reactor bij Baghdad en de moordmissie tegen Abu Jihad in Tunis, is de ontvoering van een vol gens alle maatstaven misdadige lei der van een Libanese terreurgroep geen probleem. Het kernkabinet van twaalf mi nisters had twee maanden eerder een voorstel van minister van de fensie Rabin om de sjeik te ontvoe ren goedgekeurd met slechts één te genstem. Minister van Energieza ken Shachal had geen morele be zwaren, maar zei bang te zijn dat zelfs Rabin het fanatieke karakter van Hezbollah, de organisatie van Obeid, onderschatte. Israël kan het in onmenselijke hardheid nooit winnen van de radicale shi'ieten, was zijn argument. Men kan er veilig van uitgaan dat de opinieleiders in dit geval ook opi nievolgers zijn. De Israëlische be volking heeft in het algemeen meer waardering voor daden dan voor woorden, zeker als het gaat om het lot van soldaten in gevangenschap. Want daar gaat het Israël in de weg gaat om een operatie uit te voe ren waarbij zijn leven gevaar loopt, zich gesterkt en bemoedigd weet door de wetenschap dat hij ge steund wordt en dat alles in het werk wordt gesteld om hem weer veilig thuis te brengen". In een land waar iedereen een langdurige dienstplicht vervult en waar de mannelijke bevolking tot op hoge leeftijd actief reservist blijft, is dit een argument dat ieder een persoonlijk aanspreekt. Meer nog dan alle toespraken van de laatste dagen over onverzettelijk heid tegenover terreur en de misda digheid van Hezbollah. Israël heeft via alle mogelijke ka nalen drie jaar lang vergeefs onder handeld om de drie soldaten vrij te krijgen die in 1986 gevangen zijn ge nomen, en nu is het tijd voor actie. Ongemoeid Minister van defensie Rabin in gesprek met soldaten. De ontoering an sjeik Obeid vloeit oort uit de "ijzeren regel" dat Israël nimmer in de steek laat. (foto ap) eerste plaats om: de vrijlating van twee infanteristen en een lucht macht-navigator, die in handen zijn van Libanese shi'ieten. Minister van defensie Rabin wond er deze week in het parlement geen doekjes om toen hij zei: "Het doel van de ac tie van het Israëlische leger in het zuiden van Libanon was uitsluitend onze zonen naar huis te brengen, soldaten die vermist zijn en gevan gen worden gehouden". Hoge prijs Israël, zei Rabin, heeft in het verle den kosten noch moeite gespaard om soldaten jn gevangenschap vrij te krijgen, en het heeft daarvoor een hoge prijs betaald. Dat was een ver wijzing naar de gevangenenruil van 1985, waarbij meer dan duizend Li- banezen en Palestijnen werden uit gewisseld tegen vier Israëlische sol daten. Een aantal van de aldus vrij gelaten Palestijnen was later weer betrokken bij moordaanslagen op Israëlische burgers. De minister van defensie verwees óok naar "een ijzeren regel" binnen het Israëlische leger, namelijk dat soldaten nooit in de steek worden gelaten. Dat is volgens hem een van de geheimen van Israëls militaire succes. "Als minister van defensie, als iemand die 27 jaar in het leger heeft gediend, is het mijn diepste overtuiging dat een soldaat die op Feit is dat de Hezbollah besloot de Israëlische soldaten voorlopig on gemoeid te laten en de troefkaart van de Westerse gijzelaars te gebrui ken. Of de regering in Jeruzalem daarop gerekend had is de vraag, hoewel Rabin in het parlement ver klaarde dat hij bij het plannen van de actie "alle mogelijkheden" de re vue had laten passeren, "met inbe grip van hetgeen inmiddels is ge beurd en zelfs erger". Israël stelde voor de sjeik en een paar andere Libanezen te ruilen te gen alle buitenlandse gijzelaars in Libanon. Voor alles was het nu zaak een openlijk conflict met de Vere nigde Staten te voorkomen, onder het motto: samen sterk in de strijd tegen het internationale terrorisme. In Israël wordt de verwijt dat het land onbezonnen te werk is gegaan eenvoudig afgewezen. Oud-minis ter van buitenlandse zaken Abba Eban, die geldt als liberaal en poli tiek denker van formaat in Israel, spreekt namens heel zijn volk als hij in een commentaar in de Jerusalem Post zonder omwegen voor de Is raëlische aanpak kiest. Hij schrijft dat het eenzijdig vrijlaten van sjeik Obeid een formidabele overwin ning voor het terrorisme zou bete kenen. Dat neemt niet weg dat de keuze moeilijk is, vooral omdat de gijze laars vrijwel onbereikbaar zijn. "In zo'n geval zijn slechts twee soorten beleid mogelijk", schrijft Eban. "De Amerikaanse aanpak (niet onder handelen met terroristen) gaat uit van onverzettelijkheid en laat de zaak verder zijn beloop. Dat bete kent het rigide ondergeschiktma ken van het individuele aan het al gemene belang. Israël gaat niet zo ver. Als er geen mogelijkheid be staat tot bevrijding met geweldda dige middelen, sluiten we uitwisse lingen door onderhandelingen niet uit". Onderhandelen houdt naar het oordeel van Eban ook afschrikking en aansporing in. Eban: "De gevan genneming (van Obeid) is op zich zelf niets buitensporigs, en ook niet iets waar Israël het patent op heeft. De Verenigde Staten hebben in sa menwerking met Engeland Libië gebombardeerd, een Egyptisch vliegtuig met de kapers van de Achille Lauro tot landen gedwon gen en de terrorist Faiz Yunis in vol le zee opgepikt om hem in Amerika te berechten". Grenslijn Zijn kritische houding tegenover het algemene regeringsbeleid ten spijt komt Eban in de gijzelaarszaak tot dezelfde conclusie die dezer da gen is te vinden in alle officiële Is raëlische verklaringen: "In omstan digheden van onberekenbaarheid is er maar één verstandige koers. De verdedigers van de beschaving in de vrije en rationele wereld dienen de gelederen te sluiten en hun soli dariteit te handhaven. Aan de ene kant staan de bedrijvers van terreur en aan de andere kant hun tegen standers. Die grenslijn moet niet worden getrokken binnen de anti- terroristische familie zelf'. van de Baltische staten erkend en een wet aangenomen die de staats ondernemingen grotere economi sche onafhankelijkheid biedt. Een voor de Sovjetunie geheel nieuw fenomeen tijdens deze zit ting was de vorming van een oppo sitie, de "interregionale groep van afgevaardigden", die een versneld tempo van de hervormingen voor staat. Zij beschouwt zich niet als een oppositie tegen Gorbatsjov, maar zou zich volgens Westerse waarnemers wel in deze zin kunnen ontwikkelen. Veel tijd werd besteed aan de be vestiging van ministersbenoemin gen door de afgevaardigden. Voor het eerst in de Sovjetgeschiedenis had het parlement zo enige in spraak in de samenstelling van de regering. Veel van de door premier Nikolaj Ryzjkov voorgedragen kan didaten voor de 70 ministersposten zijn pas na felle debatten goedge keurd. Op haar laatste zittingsdag heeft de Opperste Sovjet ermee inge stemd met Gorbatsjovs voorstel om op nationaal en regionaal niveau speciale commissies ter bestrijding van de misdaad te creëren. Die moe ten worden samengesteld uit leden van de KGB, ambtenaren van het bureau van de officier van justitie en van het ministerie van binnen landse zaken, rechters en advoca ten. Na dood Kurden meer Turken in hongerstaking ANKARA (Rtr/AFP) - In gevange nissen in Turkije weigeren sinds gisteren bijna 1000 gedetineerden te eten uit protest tegen de dood van twee Kurdische gevangenen die af gelopen woensdag zijn bezweken aan de gevolgen van hun hongersta king. Dat heeft Fevzi Argun, een medewerker van de Turkse Men- senrechtenbond, gisteren meege deeld. Honderden sympathisanten voegden zich na de dood van de twee Kurdische verzetsstrijders bij de 282 gevangenen die 36 dagen ge leden in hongerstaking gingen uit protest tegen de slechte leefomstan digheden in de Turkse gevangenis sen. De staking begon in de gevan genis in Eskisehir, ten westen van Ankara, waar de gevangenen in ac tie kwamen na de rantsoenering van voedsel en de vèrmindering van familiebezoek. Mandela zou al drie jaar met regering overleg hebben gevoerd JOHANNESBURG (GPD) - De leider van de verboden zwarte be vrijdingsbeweging ANC, Nelson Mandela, zou de afgelopen drie jaar 12 keer besprekingen hebben ge voerd met de Zuidafrikaanse minis ter van justitie, Coetsee. Dit heeft het in Johannesburg verschijnende weekblad the Weekly Mail gisteren gemeld. Volgens het blad zou de regering Mandela ertoe hebben willen bewe gen de standpunten van het ANC over onder andere het gebruik van geweld af te zweren waardoor on derhandelingen met de regering mogelijk zouden worden. Mandela zou echter geen krimp hebben ge geven. Minister Coetsee heeft op 5 juli ook de als historisch beschreven ontmoeting tussen Mandela - die al 27 jaar gevangen zit - en president Botha gearrangeerd. Beide bejaar de tegenstanders spraken toen hun steun uit voor een 'vreedzame ont wikkeling' in Zuidafrika. Mandela beklemtoonde later echter dat dit niet betekende dat hij van mening was veranderd. Het bezoek van Mandela aan Bo tha wordt in Zuidafrika gezien als de stilzwijgende erkenning van het ANC. De zwarte bevrijdingsbewe ging werd in 1960 verboden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5