'Misleiding sten verkiezingen' Rood kaftje op weg naar een superpaspoort duinrell Inspectie: begrafenis moet veel milieuvriendelij ker 'Tweede Kamer moet informateur benoemen' Rechters op huisbezoek bij incestzaak Maurik Oud-bestuurslid Centrumdemocraten: DEN HAAG (ANP) De Centrumdemocraten verzamelen nog steeds handtekeningen onder valse voorwendsels. Dat zei voormalig partijbestuurslid Krol uit Voorschoten giste ren voor de Raad van State. Daar probeerde het Landelijk Bureau Racismebestrijding de lijsten van Janmaats partij voor de komende kamerverkiezingen in zeven kieskringen ongeldig te laten verklaren. Daaronder is de lijst in de kies kring Leiden, waarvoor Krol naar eigen zeggen onderteke naars heeft misleid. "Ik heb genoeg mensen belazerd en ik ben zelf ook genoeg belazerd. Ik wil vanaf nu de mensen weer recht in de ogen kunnen kijken, vandaar dat ik me als lid van de Centrumde mocraten heb laten schrappen", zo verklaarde Krol zijn getuigenis. Volgens Janmaat is Krol kwaad op gestapt omdat hij niet op een ver kiesbare plaats op de kandidaten lijst van de CD is gezet. Hoe dan ook. Krol zei persoonlijk mensen met valse voorwendselen te hebben misleid om toch maar hun handte kening te zetten onder een steun- lijst van de Centrumdemocraten. List en> bedrog waren volgens hem nodig omdat de partij anders niet in alle kiesdistricten de benodigde 25 ook dit formulier handtekeningen zou hebben ge haald die nodig zijn om mee te mo gen doen met de verkiezingen op 6 de' te lezen september. De misleiding was gisteren voor de Raad van State onderwerp van een lange zitting. Namens diverse kiezers vocht het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR) de goed keuring van zeven kieslijsten van Janmaat aan. Volgens het bureau hadden de diverse hoofden van de stembureaus de lijsten moeten af keuren omdat veel van de onderte kenaars niet wisten dat ze voor de CD getekend hadden. Volgens het LBR werden veelal oudere mensen bezocht en hen werd niet verteld dat ze voor de CD tekenden. "Veel mensen denken dat ze voor een schoner milieu of voor verlaging van de belastingen en verhoging van de aow tekenen", aldus advocaat Ingelse. Behalve door veel schriftelijke verklaringen van mensen die zeiden ten onrechte te hebben getekend - niemand wil de ter zitting mondeling uitleggen op welke wijze hij of zij dan wel was misleid - werd het betoog van Ingel se ondersteund door Krol. Deze deed uit de doeken hoe partijleden de handtekeningenlijsten zorgvul dig omvouwden, zodat de boven kant met daarop de aanduiding Centrumdemocraten niet te zien Verstopt Onder de kieslijst zat vervolgens een lijst waarop stond dat onderge tekende verklaarde wel degelijk steun te betuigen aan de CD, maar zodanig DEN HAAG (ANP) Doodskisten moeten zoveel mogelijk van natuur lijke, biologisch afbreekbare mate rialen gemaakt worden om milieu problemen bij begraven, crematie en ruimen van graven te voorko men. Tegen het gebruik van kunst stof hoezen bestaan zelfs onoverko- melijke bezwaren, zo schrijft de SéntTkunnm£èiïuTeTlïs dan materiaal die voldoende lucht door laat, biedt de beste mogelijkheden om het lichaam binnen aanvaardba re tijd te laten verteren tot alleen een skelet overblijft. De wet op de lijkbezorging stelt een verplichte grafrust van tien jaar om de schaar- ruimte van begraafplaatsen effi- hoofdinspectie van de volksgezond- dest0» he.d voor de m.lieuhygiene ,n een d zj Jheeft dat emstf müieu. aantal r.chthjnen voor de hjkbezor- hygieniJsche en ethisctfe conse. gmg. De houten kist heeft steeds meer het veld moeten ruimen voor doodskisten uit allerlei vezelmateri aal en kunststoffen. Ook zijn lijk- hoezen geïntroduceerd die vrijwel geen zuurstof doorlaten. De binnen- bekleding van kisten is vgak van kunststof en ook worden zmken D kan dan 2Q0 300j bmnenk'Sten gebruikt. Ook de ren Er wordt wplJ doodskleding bestaat niet altijd uit ppHaan Lroti-»or» li n non rtf tirrtl maar uit Irnn. AMSTERDAM De bouw van een replica i stoDtUdatalïéenberennette Verder dam vorden S^staaG. Een scheepstimmerman i siopt aat aneen nei zinnetje eraer lt>nn(>n „nrt Hc> inntvtc> hnnri nnr, het hnonheeiri heeft uw handtekening geen waar- Later werden dan adres en naam van de onderteke naar ingevuld, zodat de formulieren als bewijs konden dienen dat de mensen wel degelijk weten dat ze de CD steunen, aldus Krol. Hij voer de onder meer enkele foutief ge spelde namen aan'als bewijs dat de gegevens van de ondertekenaars la ter boven de formulieren werden gezet. "Dan wisten we niet precies meer wie er nu ook weer getekend had". i het VOC-schip 'Amster- hier druk bezig met het het schip dat, hoe kan het (foto ANP) Binnenland kort Botssimulator Veilig Verkeer Nederland stopt toch voorlopig met de inzet van de beide botssimulatoren en heeft aan TNO opdracht gegeven om te on derzoeken welk letsel er kan ont staan als gevolg van een demonstra tie met de botssimulator en hoe groot dat risico is. Eerder deze week kwam aan het licht dat enkele men sen na een rit iri de botssimulator klachten aan rug of nek hebben ge kregen. Over twee maanden zijn de resultaten van het TNO-onderzoek bekend. Busverhuur Een Nijmeegse autobusverhuurder heeft een boete gekregen van 250 gulden omdat hij in 1988 heeft ge weigerd een grote bestelbus aan een vrouw te verhuren. Hij ging er van uit dat de vrouw geen ervaring zou hebben in het rijden met bestelbus sen. De betrokken vrouw eiste na de weigering via haar advocaat scha devergoeding wegens belediging en discriminatie. De rechter noemde de handelswijze van de verhuurder 'discriminerend, beledigend, kwet send en onnodig grievend'. Overi gens beschikt de vrouw in kwestie over een groot rijbewijs en heeft ja renlange ervaring als buschauffeu- Cocaïne De Haarlemse rechtbank heeft een 40-jarige man uit Curasao tot acht jaar cel veroordeeld wegens cocaï nesmokkel. De man werd april dit jaar op Curasao gearresteerd, nadat op Schiphol twee Antilliaanse koe riers waren gesnapt met bijna zeven kilo cocaïne bij zich. De koeriers kwamen uit Aruba waar ze een kof fer met nog eens negen kilo cocaïne hadden moeten achterlaten. Er was niet genoeg geld om het overge wicht aan bagage te kunnen beta len. Fagel Het recherchebijstandsteam dat de moord op restauranthouder Gerard Fagel onderzoekt, wordt de komen de weken gehalveerd. Van de oor spronkelijk veertig politiemensen, die sinds 9 juni aan het onderzoek werken, blijven er twintig over. Vol gens de politie zijn vakantieperike len de oorzaak en zit de zaak zeker niet op dood spoor. Smit Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) brengt van 18 tot en met 24 augustus een bezoek aan de Ne derlandse Antillen en Aruba op ver zoek van haar respectievelijk Antil liaanse en Arubaanse ambtgenoten, Gumbs en Nicolaas. Op Curasao zal de bewindsvrouw de viering van het 25-jarig bestaan van de Antilli aanse Luchtvaartmaatschappij ALM bijwonen. Tussen de KLM en ALM zijn gesprekken gaande over uitgebreide vormen van samenwer king. waarbij ook gekeken wordt naar deelneming van de KLM in de ALM. Advocaat Van Heijningen deed de verklaringen van Krol echter af als laster van een rancuneus ex-lid. Citerend uit diens ontslagbrief ('nu de partij nieuwkomers blijkbaar ho ger aanslaat dan een loyale oudge diende') toonde hij aan dat Krol pas was opgestapt na op de tiende (on verkiesbare) plaats te zijn gezet. Volgens Van Heijningen is er geen sprake van enige malversatie met DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer zelf moet bij kabinetsforma ties een formateur aanwijzen, die verantwoording aan het parlement verschuldigd is. Pas dan legt een volwassen democratie de verant woordelijkheid voor regeringsvor- teur ten koste ming geheel waar hij thuis hoort: bij de verantwoordelijke politici. Het is dan gedaan met het huidige monar chale formatiesysteem, waarbij de zetten koningin de (in)formateur benoemt. Dat laat te veel ruimte voor 'vrijblij vende en vertragende manoeuvres'. Aldus hoogleraar parlementaire door PvdA'er Burger als arcitect van het kabinet-Den Uyl 'schaken' en viel daarmee zijn politiek leider Biesheuvel in de rug aan. Hij beleef de zijn voorlopig laatste 'tour de for- 1981 als ongevraagde informa- 'an zijn reeds in de startblokken staande geestverwant Steenkamp 'met de kennelijke be doeling' Van Agt op zijn i de kieslijsten. De beschuldigingen geschiedenis Maas in het deze week de LBR stoelen niet op feiten, verschijnende tijdschrift Beleid aldus de advocaat, hebben spontaan getekend, er is niets verborgen". Al in 1986 deed de Raad van State uitspraak in exact dezelfde zaak. Ook toen was er in de aanloop naar de kamerverkiezingen sprake van mogelijke misleiding en werd er be roep aangetekend bij de raad. Deze stelde Janmaat in het gelijk. Het ar gument daarbij was dat iemand die Maatschappij. Benoeming informateur door de koningin biedt schuldigd volgens hem 'nauwelijks democra tisch gelegitimeerde vrijbuiters ge legenheid tot oncontroleerbare uit oefening van macht binnen het machtsvacuüm'. Maas geeft als voorbeeld van de 'schimmige en ongeregelde' ver houdingen gedurende de kabinets formaties de ruimte die een Kamer- Maas zegt dat dat laatste optreden te meer te laken was omdat Van Agt plaatsvervangend als beoogd premier eerstverant woordelijke was voor het verdere opdracht gegeven formatieverloop. Koningin Beatrix heeft naar Maas' zeggen nadien die 'coup' betreurd en zich veront- meester en wethouders katoen, linnen of wol, maar uit kun- stoffen. Al deze slecht afbreekbare stof fen kunnen milieuproblemen ople veren bij de verbranding in crema toria en bij het ruimen van begraaf plaatsen. Een kist van vergankelijk Utrecht stopt baggeren na beschuldiging SP UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht staakt alle baggerwerk- zaamheden totdat duidelijk is of er in het recente verleden milieuwet ten zijn overtreden. De Socialisti sche Partij-heeft Utrecht in een rap port over de verwerking van bag gerslib beschuldigd van systemati sche ontduiking van de milieuwet geving. Volgens de SP heeft onderzoek aangetoond dat de gemeente Utrecht zeer onzorgvuldig is omge sprongen met opgebaggerd slib uit een industriehaventje en de stads grachten. Baggerspecie, zand en water zouden zijn gestort en ge loosd zonder de vereiste vergunnin gen, aldus de SP in een donderdag verschenen rapport. Volgens de partij rommelen ook andere ge meenten met vergunningen, vooral omdat een echt goede verwerking van het afval veel geld kost. In een eerste reactie zegt de ge meente dat er in ieder geval niet be wust milieuwetten zijn overtreden. Omdat het toch mogelijk kan zijn dat uit onkunde of onwetendheid milieufouten zijn gemaakt heeft de ethouder Van Hassel van milieuzaken evenwel voorlopig te stoppen met baggeractiviteiten. Volgende week vergaderen burge- quenties. De Inspectie geeft een lijst van stoffen die toelaatbaar zijn. Lijk- hoezen ziet ze liever helemaal niet. Ze hebben wel nut bij bij voorbeeld ernstige verminkingen of zeer hoge temperaturen, maar zijn zeer be zwaarlijk voor het verteringsproces. r du- Er wordt overigens wel onder materialen die kortere tijd ondoorlaatbaar zijn en daarna alsnog verteren. De plaats voor uitvaartcentra waar lichamen opgebaard liggen moeten zorgvuldig worden gekozen en rekening houden met de omwo nenden. Tegen opbaren thuis be staan in beginsel geen bezwaren. De inspectie geeft een aantal techni sche adviezen .voor de inrichting van begraafplaatsen, bedoeld om de vertering van lijken zo snel moge lijk te laten verlopen en grond en water te beschermen. Bij cremato ria gelden behalve ruimtelijke en milieuhygiënische eisen ook de voorwaarden van de hinderwet bij de verbranding. Als er een filterin stallatie is, speelt ook de wet chemi sche afvalstoffen. De oven moet een met aardgas ge stookte naverbrandingsinstallatie hebben. De inspectie doet de aanbe veling lijkkisten van zink en lood niet te verbranden, behalve in bij zondere gevallen. Kunststoffen en/of metalen handgrepen moeten van de kist afgehaald worden. Een ander probleem vormt de as met fosfaat, kalk en zware metalen, die grond en drinkwater kan verontrei nigen. De inspectie denkt aan meer strooivelden. De richtlijnen komen op een mo ment dat de nieuwe wet op de lijk bezorging nog bij de Eerste Kamer ligt. Hij is opgesteld in overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de geneeskundige inspec tie van de volksgezondheid, bin nenlandse zaken, begraafplaatsen, crematoria en uitvaartbedrijven. kwestie. de AMSTERDAM - Voor het Turkse verkeersbureau aan de Amsterdamse Herengracht hebben gistermiddag enige tientallen mensen gedemon streerd tegen het regime in de Turkse gevangenis in Ekisehir, waar door een hongerstaking twee gevangenen om het leven zijn gekomen en vier in coma zijn geraakt. Een aantal demonstranten probeerde onherkenbaar te zijn om represailles tegen henzelf en hun familie te voorkomen. (foto anp» handtekening zet zonder pre- heer der Koningin heeft gekregen: te weten waarvoor, daar de g volgen van moet dragen. Terugtrek ken achteraf is niet mogelijk, aldus de Raad in 1986. Staatsraad Kap- teijn zei zo spoedig mogelijk uit spraak te doen. Naar wordt het maandag of dinsdag. ARP- en later CDA-politicus De Gaay Fortman. Maas somt op: De GJay Fortman waagde in 1956 een poging PvdA'er Drees terzijde te schuiven; beschadigde in 1960 zijn vacht fractievoorzitter in de Tweede Ka- Bruins Slot; liet zich in 1973 Eis van 10 jaar en tbs voor junk ARNHEM (ANP) Tegen een 36-jarige heroïneverslaafde uit Deventer is gisteren in hoger beroep tien jaar en tbs met verpleging geëist omdat hij vorig jaar een man zou hebben doodgestoken. In augustus vorig jaar zat verdachte op een bankje van een plantsoen in Deventer heroïne te gebruiken en werd aangesproken door een 45-jarige ARNHEM (GPD) - Het Arnhemse gerechtshof gaat op bezoek in de woning van de buurman van Mar jan, het slachtoffer in de Maurikse incestzaak. Hij wordt ervan ver dacht het nu 23-jarige meisje vaak te hebben misbruikt als ze in zijn huis op de kinderen paste. De man is daarvoor door de rechtbank inmid dels tot driejaar veroordeeld, nadat tegen hem zes jaar was geëist. Raadsman Veldhuijzen wil de le den van het gerechtshof ervan over tuigen, dat de kinderen van de ver dachte het zouden hebben gemerkt "Als het allemaal niet v gisteren bij de voortzetting van zijn zaak in hoger beroep vol onschuldig orde te zijn aan het hem ten laste geleg de. "Ik kan tot op de dag van van daag niet verzinnert, waarom mij zo iets wordt aangedaan". President Koeleman van het ge rechtshof hield hem in dat verband dat het slachtoffer er enorm r op, dat zij psychisch niet i buitenechtelijke relatie wordt omschreven, hield hij ook zij iets dergelijks zegt. Ik houd het toen ik e had". Eén van de getuigen, die gisteren door het gerechtshof werd gehoord De advocaat vroeg het gerechtshof op verzoek van de verdediging, be veel moeite i had i bij de beoordeling van de verdachte er rekening mee te houden, dat hij uit Brabant afkomstig is en zodoen de een 'Brabantse motoriek' bezit. Daarmee wilde hij aangeven, dat de i tot haar jovialiteit van de verdachte i i het met de vrag of dat vallen, zou verdachte hem later. Later die avond werd de messteek in het hart. als er werkelijk sprake zou zijn ge weest van herhaalde verkrachtin gen. Dit gezien de situering vaa.de slaapvertrekken en de gehorigheid van de ruimten. Hoewel de buurman volgens des- el nodig was. Omdat de man hem lastig bleef tijds door de politie opgetekende aangifte te komen, omdat het jaren- Betuwse Maurik niet zo op haar lange seksuele misbruik haar psy- plaats valt. Die joviale houding be- chisch volkomen heeft vernield, staat volgens verdachtes eigen zeg- j zijn, gen daaruit, dat hij vrouwen wel waarom zou het meisje dan tot enerverende aangifte zijn geko- geeft of men?". Ook het getuigenis van de Zijn v het slachtoffer, die donder- speelse tik op de billen omarmt. aw tegenover het hof: „Ik ïns tegen hem: Je kunt dag ten overstaan van het gerechts- niet zo maar iedereen voor de kont hof verklaarde ooit als klein meisje slaan. Maar ja, hij is nu eenmaal een verklaringen van dorpsgenoten be kend staat als de 'Don Juan van Maurik' en als een rokkenjager De "Het is heel wat c ren. Het is onverklaarbaar, 5 iets te bewe- caal. Ik ben i DEN HAAG Het moet bij een douanier in een willekeurig buiten land bevreemding wekken: een echtpaar waarvan de éën een zwart Nederlands paspoort presenteert, terwijl de ander een rood document te voorschijn tovert. Maar als het al lemaal loopt zoals' het ministerie van buitenlandse zaken hoopt, zal elke douanier aan een blik in zijn boeken genoeg hebben om beiden toegang tot het land te verlenen. Vanaf 1 november is het 'afgelo pen met de verstrekking van het ou de zwarte paspoort. Gemeenten zul len vanaf die datum alleen nog het nieuwe exemplaar, voorzien van een rode kaft, afgeven. Het nieuwe document is inmiddels als 'tussen- paspoort' gedoopt. Want over een aantal jaren moet de exercitie wor den herhaald, dan om het echte, op timaal beveiligde paspoort in om loop te brengen. door Bart Jochems Op dat moment - minister Van den Broek (buitenlandse zaken) hoopt vóórdat de binnengrenzen in Euro pa vervallen - zijn er maar liefst vier reisdocumenten in de handel. Het oude 'zwarte vod' blijft geldig, het rode is dan in ruime mate in omloop en het allernieuwste, superbeveilig- de paspoort komt in roulatie. Behal ve die drie is er dan ook nog de iden titeitskaart. waarmee waarschijn lijk, zij het in beperkte mate, de grenzen kunnen worden overschre den. Het goed beveiligde paspoort moest er komen, vond de toenmali ge staatssecretaris op buitenlandse zaken Van Eekelen. Want Neder land dreigde de rode lantaarn-dra ger te worden bij de invoering van een Europees paspoort. In de mees te EG-landen is het Europese pas poort er al. Maar Nederland vond het wat magertjes om het oude ge val alleen van een nieuw kaftje te voorzien. Mede gezien het grote aantal Nederlandse paspoorten dat jaarlijks verdwijnt (50.000) en het feit dat ons paspoort relatief een voudig is te vervalsen, moest het Europese model goed beveiligd worden. Iedereen weet: toen ging het op alle fronten mis. Van Eekelen ging met ene meneer Baard in zee, die zou het allemaal voor elkaar bok sen. Op het ministerie werd te wei nig omgekeken naar wat de pas poortaffaire zou gaan heten. Een handvol ambtenaren had het heft in handen genomen en aanvankelijk ontbrak de controle door de verant woordelijke bewindslieden Van der Linden en Van den Broek. Douw Er kwam een paspoortenquète van, met grote gevolgen voor de staats secretarissen Van der Linden en Van Eekelen, die het inmiddels tot minister van defensie had geschopt. Beide heren zagen zich, onder druk van hun politieke vrienden, ge dwongen ontslag te nemen. Van den Broek kreeg een douw vanwe ge slecht management en meneer Baard werd aan de kant gezet. De fi nanciers van het paspoortproject dienden schadeclaims in. De Staatsuitgeverij en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ble ken in de loop der tijd een weinig friese rol te hebben gespeeld. Van den Broek wenste na al die verwikkelingen uit te puffen en op nieuw te beginnen. Dat resulteerde in het rode paspoort dat vanaf 1 no vember bij alle gemeenten verkrijg baar dient te zijn. De minister deed een groot aantal concessies wat de fraudebestendigheid betreft, maar Van Eekelen: beter paspoort het tussenpaspoort zal toch worden opgekalefaterd met een paar bevei ligingen die bij het zwarte exem plaar ontbraken. Zo wordt het droogstempel geïn troduceerd. Dat zorgt voor een re liëf in de zwart-wit foto van de pas poorthouder. Bovendien is er een speciaal nietje, waarmee de foto wordt vastgehecht. Toegegeven, niet zo fraudebestendig als een vol ledig geplastificeerde kaart, maar in elk geval een verbetering. En ten slotte zijn er volgens een woord voerster van het ministerie nog een aantal kleinere verbeteringen. Maar die kunnen niet in de publiciteit: mogelijke vervalsers hoeven niet al les op een schaaltje krijgen aange reikt. Vechten Het paspoort wordt kleiner, om pre cies te zijn 125 bij 88 millimeter, en het aantal pagina's wordt met acht uitgebreid tot 32. Om meer ruimte te creëren voor visa-stempels en voor een 'woordenboekje', waarin woorden als 'naam' en 'adres' in alle EG-talen worden vertaald. Verder verandert er weinig. Wat het Rijk betreft blijft de leges op hetzelfde peil: 54 gulden voor aan vragers boven 16 jaar, 27 gulden als de aanvrager jonger is. Daar boven-- op komt de gemeentelijke leges, die varieert. De uiteindelijke prijs van het nieuwe paspoort zal weinig ver schillen van die van het oude: tus sen de 80 en 100 gulden. Weinig zal er ook veranderen in de afgifte van het nieuwe paspoort: wie een pas poort aanvraagt kan het in de ene gemeente binnen een half uur mee krijgen, in andere gemeenten moet er twee tot drie weken op worden gewacht. De rest is aan het volgende kabi net. Wanneer het 'superpaspoort' precies wordt ingevoerd, moet een nieuwe ministersploeg uitmaken. Ook of dat document centraal of de centraal (bij de gemeenten) zal wor den aangemaakt. Blijft de coördina tie bij Buitenlandse Zaken of wordt Binnenlandse Zaken ervoor verant woordelijk? Ook daar mogen de nieuwe gezichten op die departe menten over vechten. weerde dat de verdachte haar ook wel eens onzedelijk had betast. „Plotseling greep hij me bij mijn borsten toen zijn vrouw even de ka mer had verlaten". Ook zou hij haar seksueel getinte praatjes hebben verkocht. Het meisje, een vriendin van het Maurikse incestslachtoffer, had haar ervaring met de verdachte tegenover de politie verteld toen zij werd gehoord in het kader de in cest-affaire. Volgens de president had de man zich in de loop der jaren een dermate reputatie in het dorp opgebouwd, dat vrouwen snel het toilet opzochten als zij hem tijdens feestpartijen of op andere gelegen heden zagen aankomen. De zaak tegen de verdachte wordt evenals die tegen de beide broers van het incestslachtoffer op 17 no vember voortgezet. Tlvee getuigen- deskundigen zullen dan hun oor deel geven over de geloofwaardig heid van de aangifte van het slacht offer. ADVERTENTIE ZE STAAN IN BRAND KLAAR OM TE SPRINGEN, VAN 30 METER HOOGTE... Het Amerikaanse Choq High Diving Team in Duin- rell. Kom kijken hoe ze 5 x per dag van een levens gevaarlijk hoge toren dui- ken. En: geniet ook van de vele andere Wassenaar daar kikker je van op! Info: 01751-14765

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3