Symbool van een Hollands verleden Dure zwakheden (1) Denkwijzer Onze taal Afstammeling kolonisten bouwt in Verenigde Staten 'Halve Maen' na feu mi In opdracht van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC) zette de Engelsman Henry Hudson in 1609 koers naar China. Eigenzinnig als hij was, week Hudson af van de route die eerder andere zeevaarders hadden gevolgd. De weg langs de noordkant van Amerika leek hem beter. Een misvatting, zo bleek al spoedig. Zijn schip 'Halve Maen' kwam als gevolg van de vele ijsbergen amper vooruit. Aan boord ontstond daarover ongenoegen, en pas toen de zeelui dreigden te gaan muiten, besloot Hudson de koers te verleggen. De stichting van de eerste Nederlandse kolonie was er het gevolg van. Een verre afstammeling van die kolonisten bouwt thans de 'Halve Maen' na. "Om de mensen op een aardige manier iets te leren over het stukje Nederlandse geschiedenis van de VS". door Henk Dam De invloed die de zeventiende eeuw- se Nederlanders hadden op wat uit eindelijk de Verenigde Staten wer den, wordt zwaar onderschat. Daar van is dr. Andrew Hendricks, de gro te man achter het project om de 'Halve Maen' na te bouwen, over tuigd. Nederlanders brachten het principe van godsdienstvrijheid en handelsvrijheid met zich mee. De oudste scholen van de VS waren Ne derlands. de Nederlandse invloed op het rechtssysteem was veel gro ter dan de Amerikanen denken, al dus Hendricks. De Nederlandse invloed op de Amew- kaanse samenleving blijkt ook uit tal van woorden en plaatsnamen. Yankee bij voorbeeld, een scheldwoord voor Ameri kanen, komt van het Nederlandse 'Jan- ke' of'Jantje', kleine Jan dus. Het is een woord dat als eerste door de Britten werd gebruikt om... Nederlanders mee uit te schelden. Een tweede typisch Amerikaans woord, voor velen in de VS zelfs het be langrijkste woord dat er bestaat, komt bok uit het Nederlands. Het gaat om het woord 'dollar', dat van daalder' is afge leid. Andere Nederlandse woorden die, min of meer verbasterd, hun weg in het Amerikaans vonden: boss, Santaclaus, easel, spook. Ook gaat het om voedings waren als: waffles, cookies, coleslaw, brandy en wafer. Als zeevarend land schonk Nederland Amerika nogal wat nautische termen, zoals: cruiser, yacht, skipper, hook, buoy en storm. Ook militaire termen als knaps ack, drum. wagon en zelfs blunderbuss vinden hun herkomst in de moerasdelta van de Rijn. In het bijzonder in het noordoosten van Amerika, New York en omgeving, wemelt het van de plaatsnamen met een Nederlandse achtergrond. Om er een paar te noemen: Brooklyn (Breukelen), Staten Island, Brielle. Harlem, Schuyl kill, Nassau County, Rensselaer en Yon- kers. Gemor Het is ook aan het gemor van die zeven tiende eeuwse zeelieden te danken, dat de 18-jarige Jan Hulscher uit Bloemen- daal een groot deel van zijn zomervakan tie aan de waterkant in-Albany, de hoofd stad van de staat New York, heeft door gebracht. Dat zit zo. In 1609 zette de Engelsman Henry Hudson, in opdracht van de Ver- eenigde Oostindische Compagnie (VOC). koers naar China. Hij probeerde een nieuwe route uit, langs de noordkant van Amerika. Maar het vlotte niet. Zijn schip, de een jaar eerder gebouwde 'Hal ve Maen', werd ernstig gehinderd door het almaar toenemende aantal ijsbergen in het water. En de 20-koppige beman ning begon ontevreden te worden. Steeds meer van Hudson's zeelieden raakten ervan overtuigd, dat ze zo nooit in China zouden komen. Er werd al over muiterij gepraat, toen Hudson aan de druk toegaf en een verstandig besluit nam: hij verlegde zijn koers naar het zui den. Een paar maanden later kwam de 'Hal ve Maen' bij de brede mond van een ri vier. Hudson dacht daarmee dan toch de felbegeerde passage naar het specerijen- rijke China te hebben gevonden, en zeil de de riviermond in. Helaas! De rivier werd smaller en smaller, en leidde zeker niet naar China. Hudson kon niet anders doen dan de tering naar de nering zetten. De troostprijs die hij zichzelf en zijn VOC gaf was het land langs de rivier, dat hij voor Nederland opeiste. De reis was dus eigenlijk een misluk king, maar terug m Holland wist Hudson zijn broodheren ervan te overtuigen dat ze langs dé door hem ontdekte rivier pri ma zaken zouden kunnen doen. Het rit selt er var. de bevers, zei hij. Levert prachtige pelzen op. En we moeten er handelsposten stichten, zei Hudson ook. En dat gebeurde. Met Hudson zelf liep het slecht af. Een jaar later probeerde hij weer langs de noordelijke route naar Chi na te gaan. De bemanning die hij toen had, kwam in opstand en zette hem in Noord-Canada (bij wat nu de Hudson- baai is) zonder eten aan land. Nooit werd meer iets van hem vernomen. Maar Hudson's ideeën over de han delsposten leefden voort. In 1614 dit jaar dus 375 jaar geleden richtte de VOC langs de rivier van Hudson een han delspost op: Fort Nassau, in wat nu Alba ny is. Spoedig maakten meer onderne mende Nederlanders de grote oversteek. Kolonie Zo onstond uiteindelijk de kolonie 'Nieu Nederlandt' die van 1625 tot 1664 floreer de. In wat nu vijf Amerikaanse staten zijn (New York, Connecticut, Delaware, New Jersey en Pennsylvania) waren Ne derlanders de eerste blanke bewoners. Het is bekend: de Engelsen pakten ons dat allemaal af. En wat niet werd afge pakt, werd geruild. Zo kregen de Britten New York en kregen wij Suriname, een deal die stellig in de Eregalerij van Grote Vergissingen thuishoort. Maar daar gaat het nu niet om. Waar het om gaat is dat de hedendaag se Amerikanen zich nauwelijks bewust zijn van de toch niet geringe rol die Ne derlanders bij de ontdekking en koloni sering van Amerika speelden. Dat is iets, waarover de huid-specialist dr. Andrew Hendricks uit Lumberton (Noord Caroli na) vaak heeft gepiekerd. Daar had hij ook wel reden toe: Hendricks is een verre afstammeling van de Nederlanders die zich in de zeventiende eeuw in Albany vestigden, en daarop is hij altijd ver draaid trots geweest. In 1985 kreeg hij ineens eén idee. Hij las ergens dat de Mayflower, het schip waarmee de Pilgrimfathers in de zeven tiende eeuw naar Amerika voeren, was nagebouwd. En dat die replica jaarlijks door een half miljoen mensen werd be zocht. Even daarna las hij dat een ander oud schip, de Constitution, ook was nage bouwd en ip Boston een miljoen mensen per jaar trok. En weer even later zag hij in zijn eigen staat een replica van de Eliza beth II, een schip dat in 1585 een groep Engelsen naar Carolina had gebracht. Een aantrekkelijke jonge vrouw in een diep-doordachte blouse belt aan bij een vrijgezel en verzoekt hem een paar vra gen voor een interview te beantwoorden. Natuurlijk is hij daartoe bereid en no digt haar meteen uit in zijn huiskamer. Zij tovert een vragenlijst uit haar tas en begint: Hoe vaak hij 's avonds uit eten gaat? Hij, die wel eens even als interes sante, wereldwijze manspersoon inge boekt wil worden, geeft 'toch minstens zo'n 3 a 4 restaurantbezoeken per week' op. Hoe vaak hij naar de schouwburg gaat? Hij is natuurlijk opeens een echte theaterfreak. Ook concerten, ballet en film vindt hij tè gaaf. Na nog een paar andere vragen, die hem de gelegenheid geven uitgebreid als kunstliefhebber en bon vivant te exhibi- tioneren, klapt de val dicht: Of hij niet veel meer geld uitgeeft dan nodig is als hij voor al die bezoeken en activiteiten steeds apart betaalt? Of het niet veel gun stiger en slimmer zou zijn om al die kunstgenietingen met het voordelige lid maatschap van Club XY in een keer aan te schaffen9 Hier dan het aanmeldings formulier dat hem voor weinig geld al zijn genoegens biedt. Het enige dat hij nog hoeft te doen is bij het kruisje zijn handtekening plaatsen. Het is niet moeilijk te raden, dat het slachtoffer zichzelf tegenkomt als een complete idioot, die zich door zijn eigen uitspraken heeft vastgelDe moed om het overdreven beeld dat hij van zichzelf heeft gegeven te corrigeren brengt hij niet op, want dan zet hij zich te kijk als leuge naar of opschepper. Blijft dus alleen nog de handtekening over. En natuurlijk de kater achteraf, het ge- v>oel dq.t we allemaal wel kennen als we iets gedaan hebben dat. we eigenlijk hele- Hendricks: "Toen dacht ik: waarom ga ik ook niet zoiets doen? Waarom ga ik de 'Halve Maen' niet laten nabouwen? Dat is een prachtige manier om de mensen op een aardige manier iets te leren over het Nederlandse stukje geschiedenis van de VS". Bouwer Hendricks ging aan de slag. Hij vond een scheepsbouwer, Nicholas Benton, die zich net zo enthousiast over het plan toonde als hijzelf. En van dat moment af was het studeren geblazen. Want: hoe had de 'Halve Maen' eruit gezien? Hoe groot was het schip geweest? Hoeveel masten had het geteld? Het was vooral Benton die de stukjes van de legpuzzel vond, en ze in elkaar paste. Dat was, al dus Hendricks, zwaar werk. "Er bestonden geen echte werkteke ningen. Er was niet zoveel in het Neder lands te vinden, omdat de oude scheeps bouwers vanwege de onderlinge concur rentie bijna niets op papier hadden gezet, bang als ze waren dat hun ideeën zouden worden gestolen". "Benton vond de nodige informatie in publicaties in vijf talen: Nederlands, En gels, Portugees, Spaans en Italiaans. Heel belangrijk was een document in het Prins Hendrik museum in Rotterdam, waarop de precieze afmetingen van de 'Halve Maen' stonden". Een jaar geleden werd in Albany, aan de oever van de rivier die door Hudson werd ontdekt en die daarom nu de Hud son heet, de kiel voor de nieuwe 'Halve Maen' gelegd. Nog geen jaar later, op 10 juni van dit jaar, werd het schip gedoopt. Het was klaar op mast en touwwerk na. Toen slóeg het noodlot toe. Hendricks: "Benton was op een ander schip aan het werk, toen hij kwam te val len. Hij overleed aan de gevolgen van de maal niet hadden willen doen. Iets dat we na rustig nadenken of zorgvuldige af weging achterwege hadden gelaten of in elk geval heel anders hadden gedaan. Voorbeelden daarvan te over. Zo heeft half Nederland, inmiddels een collectie z.g.a.n. groentesnijders in huis, die ieder misschien een paar dagen of hoogstens een week zijn gebruikt. En toch gaan we de volgende keer weer bij die kletsmajoor staan om, als het even wil, in een ondoor dacht moment opnieuw opgescheept te worden met zo'n exemplaar dat alles kan zo lang het maar niet in je eigen keuken gebruikt wordt. En is het een keer geen groentesnijder, dan is het wel een briljant duur poets middel of een batterijvretende tafelstof zuiger. Of een boek en plaat-abonnement waaraan u zich hebt verslingerd, omdat die goedlachse knappe student zulke aar dige dingen zei over uw kind en over uw je-zou-beslist-niet-zeggen-dat-u-al-vijf- en-dertig-bent uiterlijk, en meer van dat soort praatjes waarvan we weten dat het alleen maar bedoeld is om gaten in onze portemonnee te slaan en toch gaan we er Wat gebeurt er met ons op dat soort mo menten? Waarom lukt het ons niet om in dergelijke situaties ons verstand gezond te houden? Waarom kunnen we niet ge woon 'neen' zeggen? Zijn we zo grenze loos naïef, zo gemakkelijk omver te pra ten als het op het eerste,gezicht wel lijkt? Het antwoord is, hoe verwonderlijk ook, een duidelijk "neen". We hebben ons laten beïnvloeden, verleiden, om de tuin leiden, omdat ons alledaagse denken en onze besluitvorming veelal automatisch verloopt. Iedere dag moeten we honder den belangrijke en minder belangrijke beslissingen nemen; we moeten duizen den indrukken verwerken en beoordelen. I jl w - f Dr. Andrew Hendricks: "Golf is ook door Nederlanders uitgevon den". val. Hij had altijd gewerkt als het klassie ke genie. Alle plannen had hij in zijn hoofd zitten, en op stukjes papier zo'n beetje uitgerekend. Dus toen hij over leed, hadden wij eigenlijk geen idee hoe we verder moesten". Door een moeizame reconstructie van de plannen van Benton lukte het uitein delijk toch een compleet werkplan in el kaar te zetten. Maar het schip, dat vorige maand al klaar had moeten zijn, zal nu op z'n vroegst eind september worden op geleverd. Anders Dat brengt ons weer terug bij de 18-jarige Jan Hulscher uit Bloemendaal. We tref fen hem in Albany, terwijl hij bezig is sa men met een groep Amerikanen de laatste hand te leggën aan de 'Halve Maen'. Het is allemaal wat anders gelo pen dan ook hij had gedacht. "Hendricks en zijn mensen hebben in de lente in Nederland vrijwilligers ge zocht om met de 'Halve Maen' te varen. Het was de bedoeling om, als het schip We kunnen het ons eenvoudig niet veroor loven om de voors en tegens van een be slissing zorgvuldig en rustig tegen elkaar af te wegen. We moeten heel vaak eenvou dig op signalen, ervaringen en autoriteit van een ander afgaan. En in veel, zo niet in de meeste gevallen, komeii we daar ook redelijk goed mee uit. Maar juist omdat we vaak op een auto matische en voorspelbare manier denken en beslissingen nemen, zijn we een ge makkelijke prooi voor mensen die op een geraffineerde, soms zelfs geniale manier psychologische methoden toepassen om ons voor hun eigen belangen te spannen. Meestal worden we daarbij niet echt be drogen of misbruiktmaar worden onze zwakheden uitgebuit. Het gekke is dat we het vaak nog in de gaten hebben ook, maar ons toch er in laten luizen. We spe len het spel mee en zijn tenslotte zelfdege nen die voor de rekening opdraaien. Om u te laten zien dat psychologische kennis niet alleen geestelijk maar ook materieel voordelig kan zijn, in deze en volgende columns een spoedcursus in psychologische man ipulatietechnieken, oftewel een kruistocht tegen het zachte be drog. Eerste manipulatie: wie genomen heeft, moet geven en geven... eenmaal af zou zijn. de Hudson af te va ren en het plan was om dan ook Neder landse bemanningsleden aan boord te hebben", zegt hij. Jan werd, net als een aantal andere jon ge landgenoten, uitgekozen op grond van zijn zeilervaring en zijn representa tieve kwaliteiten. Maar van zeilen is het dus niet gekomen. Timmeren en zagen, alleen daarmee is hij van juni tot eergis teren bezig geweest. "Ook prima, het is heel interessant om te zien hoe zo'n schip wordt gebouwd". Hendricks heeft intussen al z'n ver trouwen in het project behouden. "In september zijn we klaar. Dan wordt het in Albany al aardig herfst, dus ik denk dat we volgend jaar met de 'Halve Maen' gaan varen". "We willen diverse steden af om dan de mensen te laten zien hoe het schip in el kaar steekt, en hoe de oude schepelingen leefden. Want dat is echt wel bijzonder. Alleen al de afmetingen. Het schip was zo'n 25 meter lang bij zes meter breed. Dat is minder dan een gemiddeld Ameri kaans huis, en daar leefden toch 20 men sen op, die elkaar maandenlang niet kon den ontlopen". De bezoekers zullen voor de confron tatie met het stukje Nederlandse ge schiedenis in de VS drie dollar toegangs geld moeten betalen. Geld dat wordt ge bruikt om aandacht te vragen voor ander Nederlands erfgoed. "Ik wil oude Ne derlandse gebouwen laten opknappen", is het voornemen van Hendricks. "We zouden het ook kunnen gebruiken voor beurzen, zodat studenten kunnen leren welke grote rol de Nederlanders bij de vorming van hun land hebben ge speeld". Giften Maar, zoals onze voorouders al wisten: de cost gaet voor de baet uyt. Wat heeft de bouw van de 'Halve Maen' eigenlijk ge kost? Hendricks: "Benton had gezegd, dat hij het schip voor 950.000 dollar kon bouwen. Maar dat is door de dood van Benton opgelopen, want onze kosten zijn natuurlijk gewoon doorgegaan. Nu denken we dat we het voor 1,1 miljoen dollar kunnen doen". Dat geld, aldus Hendricks, is er. "We hebben zowel in Amerika als in Nederland giften van par ticulieren en bedrijven ontvangen. En ik heb er zelf ook nogal wat ingestoken" Hoeveel hij erin heeft gestopt wil Hendricks niet zeggen. Hoofdschud dend zegt hij kennis te hebben genomen van het nieuwsbericht in de krant USA Today waarin werd gesuggereerd dat de huidspecialist 900.000 dollar van zijn eigen geld in de 'Halve Maen' had zitten. "Nee, dat is niet juist. Laat ik zeggen dat ik veel voor het schip heb overgehad". Het verbaast Hendricks een beetje, dat het Nederlandse bedrijfsleven in Ameri ka het tot dusver nogal heeft laten afwe ten. Voorzichtig laverend, om geen mo gelijke geldschieters van zich te ver vreemden, zegt hij: "Ik had er wat meer van verwacht. Er zit voor hen toch een publicitair belang bij, zou je Zeggen". Ja, bevestigt Hendricks, hij heeft ook de medewerking van de Nederlandse ambassade in Washington gezocht. Of dat wat heeft opgeleverd9 Hendricks: "Laat ik maar zeggen dat het altijd een probleem is om de mensen aan iets nieuws te laten wennen". Maar Hendricks blijft, ondanks die scepsis, onvermoeibaar. Dit is immers een man met een missie. Hij moet en zal zijn landgenoten duidelijk maken hoe veel ze aan Nederland te danken hebben. "Weetje", zegt hij zonder echte aanlei ding, "dat een van de meest geliefde vrij etijdsbestedingen hier ook uit Neder land komt? Golf. De Schotten krijgen al tijd de eer, maar golf is door Nederlan ders uitgevonden. In 1200 werd in uw land al golf gespeeld. Dat bedoel ik nou. Dat moet iemand hier toch eens duide lijk maken?". Een van de grondregels van menselijke relaties is wederkerigheid, de gouden re gel van geven en nemen, van wederzijdse verplichtingen. Vanaf de oertijd heeft de mens geleerd dat het tot zijn eigen voor deel strekt te geven, zodat hij ook kan ne- men, of te nemen, maar daarna ook zelf weer te geven zodat hij vervolgens weer kan nemen, enzovoorts. Wie de voordelen wil van het bij een bepaalde groep horen; moet daarvoor in ruil een eigen bijdrage leveren. En wie deze regel schendt, wordt in alle culturen als een parasiet en egoïst bestempeld. Je moet wel een granieten kop hebben, wil je je steeds aan de on zichtbare dwang van deze regel onttrek ken. De overweldigende sterkte van de we- derkerigheidsdwang is in allerlei studies aangetoond. Een voorbeeld. Twee studen ten zitten in een wachtkamer. Om de tijd te doden, gaat een van hen (in werkelijk heid een handlanger van de onderzoeker naar buiten en keert terug met twee blik ken cola, waarvan hij er een aan zijn me dewachter aanbiedt. Een kwartier later vraagt de vriendelijke gever zijn 'slacht offer' of hij niet een paar kaarten voor het studentenfeest in het weekend wil ko pen. Hij moet nog een x-aantal kaarten kwijt zien te raken. De 'dwang' om voor de gegeven cola iets terug te doen werkt de gever raakt tweemaal zoveel kaarten kwijt als een andere student-handlanger, die eveneens met een student-proefkonijn wachten moet. maar geen cola uitdeelt. In de supermarkt van alle dag werkt het wederkerigheidsmechanisme natuur lijk even goed. Als er een demonstratrice met wijn of kaas staat te leuren, lopen we vaak met een grote boog om de 'probeer' glaasjes of -stukjes heen om maar niks te moeten kopen. En van degenen die zich wel wat laten geven, kopen er een hele boel ten minste een fles of een ons van dat sensationele produkt. Er zijn maar heel weinig mensen, die durven zeggen dat het hen absoluut niet gesmaakt heeft en gewoon doorlopen. De meesten kunnen moeilijk de 'druk' weerstaan om voor het 'gegevene' iets terug te doen in de vorm van een aankoop. De truc die we hier met ons laten uitha len is, dat iemand ons een 'plezier' doet waar we helemaal niet om gevraagd heb ben en als tegengave het meervoudige van ons terug verlangt en (vaak) krijgt. Een bijzonder handige toepassing van het wederkerigheidsprincipe vormen de schijn-compromissen die handelaren en verkopers ons vaak willen flikken. Dat gaat meestal als volgt. We vragen de han delaar wat iets kost en hij noemt - de eer ste stap - een waanzinnig hoog bedrag, dat we zonder meer van de hand wijzen. De tweede stap is dan dat hij ons tege moet komt - "omdat het vandaag niet erg liep en hij toch iets wil verkopen" of "om dat als hij zo'n fraai voorwerp verkoopt, hij dat ook niet aan de eerste de beste wil doen en het is 'm ook wat waard in wiens handen het terecht komt" - en wij gaan ons steeds meer verplicht voelen om op de "de gereduceerde" prijs te gaan kopen. Zeker als hij dan ook nog koffie of an dere genotsmiddelen weg gaat geven, moet je als potentiële klant toch echt wel een heel onsympathiek mens zijn als jij van jouw kant ook niet wat terug zou doen. En zo puilen onze huizen langzaam uit van ons onvermogen om commerciële schijnvriendelijkheid van echt te onder scheiden. eu. ui. oe. DOOR JOOP VAN DER HORST Setske de Haan werd geboren in 1889 in hel Friese dorpje Oranjewoud. Pardon. It Oranjewald. Ze is niet oud geworden In 1948 is ze overleden. Bekender is haar schuilnaam Cissy van Marxveldt. en nóg bekender is haar geesteskind Joop ter Heul. Het eerste boek. De HBS-tijd van Joop ter Heul verscheen in 1919. Later volgden Joop ter Heuls problemen (1921), Joop van Dil-Ter Heul (1923), Joop en haar jongen (1925) en De doch ter van Joop ter Heul (1946). Ik heb ze allemaal gelezen en de Jopopienoloukico-club is niet meer weg te denken uit mijn literaire kennissen kring. Het moet met die HBS-tijd begon nen zijn. Eerlijk gezegd vond ik het destijds niet zo leuk dat mijn naam ook een meisjesnaam bleek te zijn. Verder kwam er in de open bare bibliotheek een hoop gedraai aan te pas om deze boeken deze meisjesboe ken. als heer zijnde, zonder gezichtsver lies te lenen. Gelukkig heb ik een twee jaar jongere zus. Ik had er dit op gevon den; ik kwam dan zogenaamd boeken mijn zus halen. Thuis had ik al geoefend in achteloos kijken. Met afgewend hoofd en met een gezicht alsof alles interessan ter was dan zo'n bakvissenboek liet ik het afstempelen, maar popelend om eraan te beginnen. Toch, hoe fantastisch ik vooral het eerste boek ook vond. het bleef jammer dat mijn naam ermee gemoeid was. Op een. hoe zal ik het zeggen, oneigenlijke manier. Wanneer je zoals ik een nogal gangbare naam hebt, went het snel dat anderen ook zo heten Fotografen, handelsscho len en componisten heten allemaal Van der Horst. En met Den Uyl, Doderer en Waasdorp droeg ik de gemeenschappe lijke voornaam met opgeheven hoofd. Maar het is wat anders om met tien jaar te ontdekken dat je een meisjesnaam draagt Ik was dat allemaal vergeten, ik was er overheen gegroeid, toen ik enkele jaren geleden een nieuw merk cosmetica zag. Het hele Joop ter Heul-gevoel kwam in eens weer boven toen ik in een etalage een parfum of eau de toilette zag van het merk 'Joop!'. Eerst geloof je je eigen ogen niet en je denkt aan een flauwe grap, maar later zie je die flesjes en doosjes overal en het blijkt ech] zo te zijn Vergeleken met Joop ter Heul, die welis waar een meisje was maar in ieder geval een bewonderenswaardig en sympathiek j/ersoon, vind ik een okselspray met mijn naam en met een uitroepteken een ach teruitgang. Maar het kan nog erger. Kort geleden schreef Constant Meijers in de Volkskrant een artikel over Nederlandse televisie. Niet iedereen is even gelukkig met de komst van TV 10. Ons hele televisiebe- stel zal verder vercommercialiseren. Dat is inderdaad een treurige ontwikkeling, vooral als je bedenkt dat onze televisie toch al niet zo best was. En ik geef ook meteen toe dat vercommercialiseren niet een fijn woord is. Maar wat die Meijers doet - of wat hij van iemand anders klak keloos overneemt - gaat echt te ver. Hij spreekt in dat verband van de verjoping van de Nederlandse televisie. Kijk, dat heeft mij pijnlijk getroffen Te meer daar hij met verjoping duidelijk iets heel ongun stigs bedoelde Dit woordgebruik moet geen gewoonte worden. Bij Cissy van Marxveldt heb ik gezwegen, bij de okselspray heb ik mijri afkeuring niet laten blijken, maar nu is het moment aangebroken om een krachtig protest te laten horen door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25