De hervorming van de eenheidsstaat 9Ik voelde me arm9 straatarm9 Armoede vervreemdt Mocambiaue van marxistische doema's EXTRA Na diens gewelddadige dood wordt de eerste president van Mozambique, Machel, ten grave gedragen. Hij leeft in de vroegere Portugese kolonie voort als nationale held. (foto ap> De Frelimo-partij die al sinds de onafhankelijkheidsverklaring de dienst uitmaakt in Mozambique, heeft besloten het over een andere boeg te gooien. Op het vijfde partijcongres werd deze week besloten het marxistisch-leninisme na veertien jaar bij het grof vuil te zetten. Privé- initiatief in landbouw, onderwijs en nijverheid wordt nu aangemoedigd, zij het op bescheiden schaal. Mozambique, het zoveelste voorbeeld van een eenpartijstaat, die de socialistische beginselen omhelst en op de been moet worden gehouden door hulp uit het kapitalistische kamp. De armoede in de vroegere Portugese kolonie is schrijnend, als gevolg waarvan zelfs de helpende hand van aartsvijand Zuidafrika niet kan worden genegeerd. Mozambique op een keerpunt, en hoe het nu verder moet. door Peter van Nuijsenburg De nationale helden van Mozambi que heten Eduardo Mondlane en Sa- mora Machel. Mondlane is de vader des vaderlands en Machel de eerste president. Beiden zijn op geweldda dige wijze om het leven gekomen, Mondlane in "69 en Michel drie jaar geleden. Daarmee is voldaan aan de belangrijkste voorwaarde voor hel dendom. Nationale helden worden zoals gebruike lijk met een standbeeld geëerd: Mondla ne regelt het verkeer op een kruispunt in Mozambique's hoofdstad Maputo. En Machel waakt bij de ingang van het grote stadspark. De beelden zijn een geschenk van de Noordkoreaanse leider Ki II Sung. De poses duiden op grote ernst en die pe betrokkenheid. Zowel Mondlane als Machel heft een vermanende wijsvinger. De blik is streng. Beide beelden zijn foei lelijk. Het fotograferen van de beelden is ten strengste verboden, een lot dat ze de len met de Mona Lisa. Fotografen wor den afgevoerd als zij de camera op Ma chel richtten. Toen de beelden in Maputo aankwa men, zaten de autoriteiten met de han den in het haar. De beelden waren groot en zwaar. Er was in Mozambique geen ta kelwagen te vinden die de beelden op hun sokkel kon hijsen. En dus werden de symbolen van de onafhankelijkheid op hun plaats gezet door een hijskraan uit Zuidafrika, de aartsvijand. Afhankelijkheid Het voorval illustreert twee gegevens die als punt en contrapunt elk verhaal over Mozambique domineren: de volstrekte afhankelijkheid van Zuidafrika en de voor zijn naakte bestaan strijdend be wind absoluut ontoereikende hulp van een zogenaamd verwant regiem. Mozam bique is ook het zoveelste voorbeeld van een eenpartijstaat, die de socialistische beginselen omhelst en op de been moet worden gehouden door hulp uit het kapi talistische kamp. Mozambique krijgt dit jaar voor ruim 700 miljoen dollar steun uit het Westen (waarvan ruim 100 miljoen gulden uit Nederland), tegen voorwaarden die ui terst genereus genoemd moeten worden. De bijdragen uit het Oostblok zijn, afge zien van de leveranties van veelal verou derd wapentuig, te verwaarlozen. Voor deze hulp moet bovendien fors betaald worden. Omdat Mozambique niet over de door communistische bondgenoten verlangde westerse deviezen beschikt, wordt betaald in natura: garnalen en cas hewnoten. De cijfers van de garnalenex- port zijn derhalve een staatsgeheim. Nu moet ter verdediging van het re giem gezegd worden dat het 14 jaar na de onafhankelijkheid de hand in eigen boe zem heeft gestoken. Het vijfde congres van de regerende Frelimo-partij besloot deze week het marxistisch-leninisme als leidraad voor de volkshuishouding bij I het groot vuil te zetten en enig privé-ini- i tiatief in landbouw, onderwijs en nijver- I heid aan te moedigen. Zo mag een huiseigenaar binnenkort zijn huis niet alleen zelf bewonen, maar ook aan derden verhuren. Sommige mi nisters bezitten onmiskenbaar een voor uitziende blik. De bewindsman voor in ternationale samenwerking verhuurt sinds jaar en dag 14 luxueuze apparte menten. De huur moet worden voldaan in dollars. In een ander verstrekkend besluit werd de partij opengesteld voor wat voorheen bourgeois-elementen werden genoemd. Frelimo blijft uiteraard de geestelijke thuishaven van de arbeiders en-boeren, maar eigenaars van 'produk- tiemiddelen' en geestelijken zijn nu ook welkom. Daarmee zijn wel de grenzen van de hervormingsdrift bereikt, want Mozambique blijft een eenpartijstaat. Garnalen Hotel-restaurant Costa da Sol is het tref punt van Maputo's 'vrije jongens' die le ven naar het motto 'geld moet rollen'. De garnalenschotels gelden als de beste van de stad en het bier hoeft niet in westerse valuta te worden afgerekend. Hier wor den de zaken gedaan die het leven van de elite veraangenamen. De video-recorder is momenteel het meest gevraagde arti kel en wordt naar verluidt niet gebruikt óm nog eens te genieten van de beelden van het vijfde partijcongres. Deze videorecorders staan in de wo ningen van de partijbonzen die in aparte, door militairen afgezette wijken wonen, welke in de volksmond de 'verboden ste den' worden genoemd. In deze wijken zijn regelmatig vrachtwagens uit Zuid afrika gesignaleerd. Hardnekkige ge ruchten willen dat zij luxegoederen aan voeren, maar volgens een Zweeds bui tenlid van de Frelimo is dat vuige laster. Hij bestrijdt ook ten stelligste dat er geen bloeiend intellectueel leven in Maputo zou zijn. "Geloof me, ze hebben hier echt alles". Het assortiment van de Academische Boekhandel valt desondanks tegen. Ruim voorhanden is eigenlijk alleen deel vier van de verzamelde werken van Vla dimir Iljits Lenin alsmede een opvoed kundig werkje waarvan de omslag de stichter van de Sovjetstaat toont, om ringd door blonde kinderen die aan zijn lippen hangen. Het heet Vertellingen over Lenin en heeft een Mozambiquaans student, die het naar eigen zeggen minstens 15 keer heeft moeten lezen, voorgoed genezen van de met de paplepel ingegeven be wondering voor het Sovjet-model. In de wetenschappelijke afdeling treffen we nog een Zuidafrikaans scheikundeboek uit 1969 aan. Waardering De student heeft overigens wel degelijk waardering voor president Chissano. Verleden maand dreigden de studenten in opstand te komen tegen de slechte huisvesting, de ronselpraktijken van het leger, de ondervoeding en het gebrek aan leermiddelen. Het protest werd niet, zoals viel te vrezen, bloedig de kop inge drukt. Chisanno verscheen zelf voor de studenten, toonde begrip voor hun woe de, maar vroeg op zijn beurt hun begrip gezien de betreurenswaardige toestand waarin het land verkeert. Het protest schrompelde ineen als een iekgeprikte ballon. Deze waardering voor Chissano wordt door vrijwel elke diplomaat in Maputo gedeeld. Chissano staat voor een bijna onmogelijke opgave. Hij moest de zeer charismatische Machel opvolgen die het land uit de losse pols had bestuurd en wiens nalatenschap voornamelijk uit een puinhoop bestond. Chissano wees de kameraden op de re aliteit, vertelde hen onomwonden dat de ellende waarin het land verkeert, niet uit sluitend op rekening kan worden ge schreven van de Renamo-rebellen, die het land terroriseren, en maakte de gees ten rijp voor economische hervormin gen. Sinds twee jaar doen de yuppies van de Wereldbank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) met grote regelmaat Maputo aan. Zij kunnen hun bazen in Washington rapporteren dat Chissano zich voorbeeldig aan hun instructies houdt en met harde hand saneert. Chissano trok in een ander opzicht wel de lijn door van zijn voorganger. Machel had in 1984 vrede gesloten met Zuidafri ka. Alleen, dat verdrag was het papier niet waard waarop hij en de Zuidafri- kaanse president Botha hun handteke ningen hadden gezet. Pretoria bleef na melijk de Renamo-rebellen steunen in de burgeroorlog die naar schatting 700.000 mensen het leven heeft gekost. Chissano weet dat zijn hervorming al leen kan slagen als Renamo geïsoleerd wordt. Hij maakt meesterlijk gebruik van de wind van verandering die door zuidelijk Afrika waait. Pretoria ziet sinds kort meer heil in de samenwerking met dan in de ondermijning van zijn buurlan den. Chissano heeft daarom de banden met de Zuidafrikaanse regering en voor al het Zuidafrikaanse bedrijfsleven aan gehaald. Ouvertures De vraag is nu hoe deze ouvertures ge waardeerd moeten worden. De optimis ten willen graag geloven dat Mozambi que er weer boven op kan komen. Zuid afrikaanse bedrijven investeren geen miljoenen in een bodemloze put. Pessi misten die zich bij voorkeur realist ple gen te noemen, menen te weten dat Zuid afrika alleen geïnteresseerd is in Maputo, de havenstad Beira en de Cahora Bassa stuwdam die ook Zuidafrika van electri- citeit zou moeten voorzien. De rest van Mozambique is afgeschreven. Tegen deze achtergrond krijgen de be sluiten van het partijcongres een navrant karakter. Er is in de congreshal een week lang een rituele dans opgevoerd. Die in druk wordt bevestigd door het consump tiepatroon van de geachte afgevaardig den in de luxe etablissementen van de stad. In restaurant de Sheik alles Zuid- afrikaans behalve de garnalen en afreke nen in dollars vloeit de champagne rij kelijk. Glanzende limousines brengen hen na het brassen naar hotel Polana, waar de chique, inderdaad, uit Zuidafri ka komt. De afstand tussen bevolking en be wind is praktisch onoverbrugbaar, zegt een westerse diplomaat. Van tijd tot tijd worden pogingen ondernomen om de harten van de sceptisch geworden moda le Mozambiquanen terug te winnen. In december vorig jaar werd zo'n campagne gelanceerd: Kerstmis mocht worden ge vierd met pils die dit keer niet met bui tenlands geld, maar met de eigen munt betaald kon worden. Van heinde en ver moesten lege flessen naar de brouwerij worden gesjouwd, want op een dergelij ke massale dorst was niet gerekend. Met bier alleen valt natuurlijk nie mand te paaien. De schappen in de win kels zijn nog steeds verontrustend leeg. En wat er aan levensmiddelen is, komt goed geraden uit Zuidafrika en is dus schrikbarend duur. Het kan dan ook nie mand verbazen dat de reactie van veel mensen op de met veel tamtam aange kondigde koerswijziging zich nog het best laat samenvatten met het goed Ne derlandse 'je kan me wat'. Geen krediet De regering heeft dus weinig of geen kre diet bij de bevolking. Aan het bestrijden van willekeur en corruptie bij functiona rissen worden vele vrome woorden ge wijd, maar een bevolking die vrijwel da gelijks geconfronteerd wordt met afpers- praktijken, haalt op den duur zijn schou ders op. Nu roepen ze bijvoorbeeld wel, zegt de student, dat het leger bij het ronselen be ter gedisciplineerd te werk zal gaan, maar voorlopig durft hij nog steeds niet naar de bioscoop. Hij gelooft niet dat de militairen hun favoriete ronselmethode het overvallen van theaters en alle weerbare jonge mannen opbrengen zo maar zullen opgeven. De enorme kloof tussen pretenties en praktijk, dat is het probleem waarmee het regiem in Maputo in de eerste plaats kampt. Jarenlang heeft de bevolking ge hoord dat de partij het altijd bij het rech te eind heeft. Even doorbijten, dan gaat het beter. Maar als de partij wordt gezien niet als de voorhoede van het naar ge rechtigheid dorstende proletariaat, maar als een gezelschap baantjesjagers en zak kenvullers, dan is het pleit verloren. Er is iets goed mis, zegt een diplomaat, in een land waar 60 procent van de bevolking aan chronische ondervoeding lijdt en de elite zich intussen laaft aan dieet-cola. Een historische ontmoeting van twee aartsvijanden in 1984. Samora Ma chel tweede van links) en de Zuidafrikaanse president Botha hebben een niet aanvals-verdrag gesloten. «oto api Na ruim vier jaar bezetting brak in september 1944 in het hart van Gelderland de slag om Arnhem uit. Op zondag 17 september is het precies 45 jaar geleden dat operatie Market Garden begon. De desastreuze slag waarbij Britse, Amerikaanse, Canadese en Poolse para-divisies niet in staat bleken om de Duitsers een fatale klap toe te brengen, had voor de Arnhemse bevolking ingrijpende gevolgen. Bijna 100.000 Arnhemmers moesten in september 1944 op last van de Duitse bezetters uit hun woningen vertrek ken. Pas acht maanden later na de bevrijding konden ze terugkeren. Toen ze na hun evacuatie weer voet op Arnhemse bodem zetten, vonden ze hun bezittingen verwoest terug. Wat van waarde was, bleek door de Duitse plunderaars meegenomen. Andere za ken waren onherstelbaar vernield. Over de slag om Arnhem is inmid dels zeer uitvoerig bericht. De 'brug te ver' inspireerde tot een film en tiental len boeken beschrijven de oorlogshan delingen aan de oevers van de Rijn. Veel minder is bekend over hoe de Arn hemmers hun thuiskomst ervaarden. Speciaal daarover gaat het tweede deel van het boek "Arnhem 1945, wandelen in een verlaten stad" dat in deze maand verschijnt. Samenstellers Wim Verhoeff jr. en Paul Vroemen geven aan de hand van honderden foto's en dagboekfragmen ten van drie Arnhemmers een beeld van de ervaringen van evacués kort na hun thuiskomst. De dagboeken zijn af komstig van de Arnhemse fotograaf Ni co Kramer en van twee huisvrouwen. Ze woonden op verschillende plaatsen in de stad. De inmiddels overleden vrouwen worden op verzoek van hun nabestaan den niet bij naam genoemd. Volgens Paul Vroemen is het opnemem van hun dagboekfragmenten "een anoniem eer betoon aan al die vrouwen die hun hui zen verwoest terug vonden en hun le ven opnieuw moesten opbouwen". De fotograaf Kramer begint zijn dag boek al aan de vooravond van de slag. Op 3 september ziet hij boven het vliegveld Deelen (bij Arnhem) duizen den jagers en bommenwerpers. "We De Slag bij Arnhem in volle gang: een jonge SS'er rukt op in de richting van Oosterbeek. (archieffoto» moesten ons heil in de kelder zoeken want afweer en bommen stortten met oorverdovend lawaai neer op en in de omgeving. Die middag hebben wij pas leren beseffen wat een luchtaanval be tekent". De plunderingen begonnen al tijdens de gevechten rond de Rijnbrug. Als Kramer tijdens een gevechtspauze in zijn winkel gaat kijken, vindt hij een puinhoop "alsof inbrekers aan het werk waren geweest. Alles reddeloos verloren, maar dan ook alles vernietigd of onbruikbaar gemaakt". Inmiddels begint Arnhem leeg te stromen. Ook voor de familie Kramer dreigt evacuatie. Zoals zovelen probe ren ze te blijven, maar als ze zien hoe Duitse tanks stelling nemen in hun tuin en daarbij alles platrijden, schrijft hij: "We hebben de strijd verloren. We ver liezen ons huis om er niet meer in terug te keren". Eén van de vrouwen verliet Arnhem eveneens in september 1944 en kwam pas na negen maanden terug. Door en over tankwallen bereikt ze in juni 1945 haar vernielde woning. Ze schrijft: "Al het ergs wat ik me had voorgesteld is nog niets vergeleken bij de werkelijk heid. Ik voelde me arm, straatarm". Die eerste nacht slaapt ze in een huis met al le ramen en deuren open. "Want", schrijft ze "er zit geen ruit of deur meer in, dus wat valt er dan te sluiten". Enige maanden later is er mede dankzij het Rode Kruis orde op zaken gesteld. "Veel leed is vergeten, veel kwaad vergeven, we moeten wel, wil len we onze naam als christenen hand haven". Ze krijgen hulppakketten uit Brazilië, Argentinië en Denemarken. En in december krijgen de berooide Arnhemmers met het oog op Sinter klaas snoepbonnen. De Arnhemse vrouw besluit haar dagboek: "Extra snoepbonnen worden uitgereikt. Pri ma chocola en ook bonbons van Rin gers, de eerste na de oorlog. Wat een weelde!". De tweede dagboekschrijfster kwam al in april 1945 terug naar Arnhem. De weg naar Arnhem fietst ze uitsluitend via wegen die van landmijnen zijn ge zuiverd. "Onderweg komen we telkens langs graven van Duitsers die in de bos sen zijn gesneuveld. Eén graf is er waar 16 Duitsers in liggen". In haar woning is het een "grote jan boel". Gordijnen, tapijten en perzen blijken verdwenen en ook de piano is weg. Verder hebben de Duitsers alle apparatuur, van naaimachine tot stof zuiger geroofd. Maar het verdriet over de verwoes ting wordt diezelfde dag verzacht als ze haar oude poes terug vindt. Ze had het dier zeven maanden eerder bij de eva cuatie achtergelaten. "In een karton nen Palthe doos ontdek ik de poes met twee pas geboren jongen. Wat een vreugde, dit weerzien". Ze benadrukt in haar dagboek het feit dat haar gezin gezond en wel de be zetting en de evacuatie is doorgeko men. Tegen een vriend zegt ze: "Je be hoort toch te weten dat zeven maanden ruim voldoende zijn om het onvermij delijke te leren accepteren en tevens tot het besef te komen datje eigenlijk niets armer bent geworden, al ben je dan ma terieel berooid". Als ze in juni definitief terug keert naar haar woning schrijft ze in haar dagboek: "Weer baas in eigen huis. O, wat een rijk bezit is toch vrij heid". Na de oorlog bleken bijna 24.000 hui zen in Arnhem beschadigd te zijn. De slag kostte aan 3000 burgers en militai ren het leven. De materiële schade is nooit precies berekend. In september wordt de slag om Am- hem op verschillende manieren her dacht. In de Eusebiuskerk is op 17 sep tember een herdenkingsbijeenkomst. De belangrijkste gebeurtenissen in 1944 zijn terug te vinden op een grote tentoonstelling. Dezelfde maand worden tijdens een filmweek films over Arnhem tijdens de oorlog, bevrijding en wederopbouw ge toond. Het gaat voor een deel om films die nog niet eerder zijn getoond. Rondom de brug zijn gedurende de he le maand verschillende activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23