Lotto en toto moeten nodig aan de monitor Sporttotalisator hoopt op kassucces van wedcomputer 28 CULTUUR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN EN VOLKSGEZONDHEID - Kunsten - Eur. cultuur - Sociaal cultureelwerk - Dienstverlening - Ziektebestrijding - Volksgezondheid Bij de Stichting Nationale Sporttotalisator in Den Haag zijn ze het ouderwetse gerommel met lotto- en totobriefjes zat. En eigenlijk willen ze daar ook af van een maximale hoofdprijs. Sinds 1982 hebben talloze gokkers zich afgewend van de lotto en toto, en zich gewend tot concurrerende prijzenslagen. SNS-directeur Zwartjes, die al sinds 1982 heeft te maken met een almaar teruglopende omzet, denkt die weggelopen klanten te kunnen terugwinnen. Door overal in-het land computers te installeren, zodat al die gokkers kunnen wedden 'aan de monitor'. Of het zover komt, is de vraag. De politiek spreekt in september het laatste woord. door Pieter Couwenbergh 72% SPORT - Sportbonden - Nationale sportcentra - Trainings- en wedstrijdbegeleiding - Maatschappelijke begeleiding sporters - Recreatie (sporthallen en andere accomodaties) De verdeelsleutel van de Lottopot schematisch in beeld gebracht. Als gevolg van de almaar teruggelopen omzet, de laatste jaren, schoot er steeds minder over voor de sportkoepels en sportclubs. dat het aantal gokspelletjes wordt ver ruimd en dat de clubs het exclusieve ver kooprecht van lotto/toto wordt ontno men. Waar het vooral om draait, is het be sluit of de instantloterij wordt toege staan en door wie het spel mag worden geëxploiteerd. Zonder instantloterij gaan de plannen van Zwartjes zeker niet door, met de verkoop van instantloten is er ten minste een financiële basis. In mei 1987 leken voor Zwartjes alle hindernissen uit de weg geruimd. De Ka mer stemde met ruime meerderheid voor exploitatie van de instantloterij door de Sporttotalisator. Maar sindsdien talmt het kabinet, verdeeld als de minis tersploeg onderling is. Minister Brinkman van WVC vindt het idee van het kraslot prachtig. Hij hoeft dan minder geld vrij te maken op de be groting voor sport en cultuur. Op Justitie wordt geaarzeld. Het departement staat van huis uit aarzelend tegenover invoe ring van nieuwe gokspelletjes, zeker als die tot de categorie 'verslavend' behoren. En tot die conclusie komt ook de Raad voor de Casinospelen in een recent ad vies (december 1988) over dit spel. Maar verbieden heeft net zo min zin als de drooglegging in de jaren dertig in de Verenigde Staten (het verbod op de ver koop van alcoholhoudende dranken). Het werkt de illegaliteit en de criminali teit alleen maar in de hand. De Raad stelt dan ook voor het spel in te voeren onder strikte voorwaarden, zoals het beperken van het prijzengeld, het instellen van een minimumleeftijd (16 jaar) en verkoop alleen bij vaste adressen. Bovendien moet het risico van vervalsing worden geminimaliseerd. De Raad beschouwt de Staatsloterij als de meest geschikte organisatie hiervoor. Het grootste obstakel vormt minister Ruding van Financiën. Hij wil de Staatsloterij (SLN) privatiseren en de toekomst van dit bedrijf zeker stellen door het de exploitatie van de instantlo terij te gunnen. Daarom is het beter dat ze in de toekomst van het lotto-toneel verdwijnen'. Dit gaat Zwartjes te ver, al omschrijft hij het systeem als 'verouderd'. "Het is historisch zo gegroeid. De voetbalclubs zijn ermee begonnen en hebben het spel groot gemaakt. We werken al 25 jaar sa men". Zijn voorzichtigheid ligt voor de hand. Nu ontvangt elke voetbalclub 12 procent van de door haar behaalde bru- to-inleg (de winkelier krijgt 40 cent per verkocht lot). Die inkomstenbron valt weg met de invoering van de computer verkoop en dat kan voor een aantal ama teurclubs de doodsteek betekenen. Zo vormen de inkomsten uit lotto/toto een tiende van de begroting bij VES'35 uit Oudenbosch. Collega-clubs leven ge heel van de abonnee-lotto (per week gok ken via de giro of bank). "De lotto/toto is er voor de sport, en moet er voor de sport blijven", vindt administrateur De Haas. "Als Zwartjes zijn zin krijgt, gaan de clubs illegale bingo's en een eigen versie van de toto organiseren. En dan kan de Sporttotalisator het vergeten". Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Dat beseffen de Nationale Sport Federa tie (die zorg draagt voor de maatschappe lijke begeleiding van sporters) en KNVB ook. Zij krijgen elk jaar minder uit de lot to/toto-ruif, aangezien de sport 52,5 pro cent van de jaaropbrengst krijgt (het res tant gaat naar cultuur). In harde guldens betekende dat een daling met bijna 21 miljoen in enkele jaren (van 50 miljoen beginjaren tachtig naar 29,6 miljoen af gelopen jaar). De daaruit voortvloeiende bezuinigin gen gaan vooral ten koste van de sport koepels, zoals de KNVB, het Nederlands Olympisch Comité en het sportcentrum Papendal, die het merendeel van het geld krijgen. Tel daarbij op de 'magere' bijdrage van 45 miljoen, die dé overheid aan de sport geeft (ter vergelijk: Ontwik kelingssamenwerking krijgt 143 mil joen) en het netto resultaat is: ontslagen, minder buitenlandse stages en geen of weinig topsportbegeleiding. Het is dan ook geen wonder dat de sportorganisaties de reorganisatieplan nen van de Sporttotalisator inmiddels hebben goedgekeurd. Alles is het probe ren waard om de inkomsten te verhogen. Er moet alleen nog een manier worden gevonden om de belangen van de clubs te beschermen. Secretaris amateurvoet bal Van der Zeeuw van de KNVB houdt zich op de vlakte. "We beraden ons", zegt hij. Maar dat er iets gedaan moet worden voor de clubs, is duidelijk. "We denken aan een soort vangnet voor clubs die in grote financiële problemen komen. Een Neem kennis van een toekomst droom van J. Zwartjes, directeur van de Stichting Nationale Sportto talisator, die wat hem betreft zo snel mogelijk werkelijkheid moet wor den. Hem staat het volgende tafereel voor ogen. In de sigarenwinkel op de hoek grijpt de klant mis als die z'n hand laat gaan over de boeken plank. Wat diezelfde klant niet zal missen is de lokkende grijns van het beeldscherm van een glimmende monitor. Of de geachte dame of heer soms een gokje wil wagen. Bijvoor beeld op de uitslag van de voetbal thriller FC Den Haag-Ajax. Of op het resultaat van het WK-wielrennen op de weg. Bevestigt LeMond daar z'n Touroverwinning, of haalt Fignon in die koers zijn gram op de Ameri kaan? Of zullen Theunisse of Hooks in staat zijn hun ambities voor de re genboogtrui ferm uit te dragen?. Laten we gemakshalve uitgaan van een nieuwe tweestrijd tussen LeMond en Fignon. Stel dat tegenover vier tips op LeMond er een op Fignon wordt ingezet en dat die ene gokker het vertrouwen in de ongetwijfeld gedreven Fransman be zegelt met een biljet van tien gulden. Winst van de grootste hork die er in het peloton rondfietst levert degene die Fig non als kandidaat nummer 1 voor de re genboogtrui aanwees 4x10=40 gulden op. In een oogwenk spuwt het apparaat de speelkaart uit. Afrekenen doe je bij de winkelier, tegelijk met het tijdschrift, het roddelblad en het pakje shag. Kasmagneten Fantasie, of is het meer dan dat? Het laatste, denkt Zwartjes. Niet voor niets staat in zijn kantoor drie van deze, sterk op giromaten gelijkende apparaten in slagorde opgesteld. In Frankrijk, IJsland en Zweden hebben ze hun waarde bewe zen. In die landen bleken ze ware kas magneten te zijn, deze computers, die volgens het plan van Zwartjes de Neder landse toto en lotto uit het slop moeten halen. Sinds 1982 heeft de directeur van de stichting die de lotto en toto organi seert te maken gehad met een forse da ling van de omzet. Zouden de computers inderdaad her en der geplaatst mogen worden en de Stichting Nationale Sport totalisator de beoogde financiële klapper opleveren, voor de voetbalclubs en sportbonden betekende een en ander al évenzeer kassa. Als gevolg van de terug gelopen opbrengst van de lotto/toto-gel den hebben zij als meedelers ook telkens met minder geld genoegen moeten ne- Maar zowel de geautomatiseerde lotto als de gecomputeriseerde toto biedt meer voordelen. "Dank zij deze monito ren heb je geen gerommel meer met pen en papier", verklaart Zwartjes. Het is ge woon een kwestie van je keuze intoetsen en een gokbewijs in ontvangst nemen. Terzelfder tijd wordt op de centrale in Den Haag de prognose van de wedder ge registreerd. "Je kunt. als de winkel nog open is. tot vijf minuten voor het begin van de wedstrijd inzetten". Met de computer vallen allerlei wedjes te maken. Of het nu voetbalwedstrijden uit Engeland, Duitsland of Nederland zijn, etappes uit de Tour de France of at- letiek-ontmoetingen in Amerika, je typt je keuze in, en een kind kan de was doen. Maar ook de lotto-maniak wordt niet ver geten: luie of bijgelovige spelers kunnen de computer een getallenreeks laten sa menstellen en die desnoods een jaar la ten staan. Zwartjes heeft inmiddels contacten gelegd met een Amerikaans bedrijf met de bedoeling om duizend van deze moni toren te kopen. Kosten: 150.000 gulden. Die wil hij financieren uit de inkomsten van de instantloterij. Over de exploitatie van dit in het buitenland bijzonder popu laire soort bingospel, woedt op dit mo ment een felle concurrentiestrijd tussen de Sporttotalisator en de Staatsloterij. Het kabinet zal de knoop moeten door hakken. De vraag is of de overheid, als al tijd waakzaam voor gokverslaving, Zwartjes groen licht zal geven voor zijn plannen. Ophalers Jo de Haas (57) is administrateur bij voet balclub VÈS'35 in het Brabantse Ouden bosch en verantwoordelijk voor de lotto- /toto. Hij was dat al toen de voetbaltoto wettëlijk nog niet eens was toegestaan. "Zo rond '57-'58 ben ik ermee begonnen. We hadden nog zegeltjes die we op de kaarten moesten plakken". Samen met één ophaler bestrijkt hij het ganse dorp van 14.000 inwoners. Meer ophalers heeft hi-j niet nodig, want de mensen brengen de kaarten bij hem, of geven ze af bij een aantal winkels in het dorp. Per week wordt er door zo'n 300 mensen voor circa 1000 gulden vergokt. Dat was vroeger wel anders. "Toen hadden we topweken van 3500 tot 4000 gulden in de week en speelden pakweg 800 mensen mee". Oudenbosch is zeker geen uitzonde ring, de landelijke omzet kelderde van 210 miljoen gulden in 1982 naar 168 mil joen vorig jaar. De voetbaltoto, ooit een begrip, draagt hieraan nog geen zes pro cent bij. Symbolisch dieptepunt was de verhuizing van de lottotrekking op tv van de drukbekeken zondagavond (di rect na Studio Sport) naar de anonieme zaterdagavond. Toch is de goklust van de Nederlanders niet afgenomen. De inzet schommelt al enige tijd rond 3 miljard gulden per jaar, maar lotto/toto kunnen de mensen steeds minder bekoren want 'je haalt er nooit een echte knaller weg'. Prijzen van boven een half miljoen zijn wettelijk verboden bij de lotto/toto. Om de concurrentie met de Duitse en illegale lotto, waar de hoofdprijs ongelimiteerd is, daadwerkelijk aan te kunnen gaan, wil Zwartjes af van het prijsplafond van vijf ton. De Sporttotalisator kampt niet alleen met het manco van een maximale hoofd prijs. Derde prijzen van vijf gulden "aanmoedigingsprijsjes" volgens Zwart jes spreken vandaag de dag niet meer aan. "Dergelijke prijzen zijn van voor de oorlog. Een zotte zaak", vertolkt De Haas VERDELING VAN HET L0TT0GELD h WINKELS plm. 3000 verkooppunten CLUBS (4000 punten) INKOMSTEN 1988 168 MILJOEN GULDEN SPORTTOTALISATOR (40 streekagenten) Adder Nu, twee jaar nadat de Kamer de in stantloterij aan de Sporttotalisator heeft gegund, is er nog niets beslist. Het kabi net heeft in maart van dit jaar een lubbe- riaans compromis ontworpen, waarbij het niet langer uitmaakt wie de loten ver koopt. De opbrengst gaat, zoals de Ka mer wil, naar de Nationale Instant Lote rij (het tandem Sporttotalisator-Algeme- ne Loterij Nederland). Maar er zit een ad der onder het gras. De inkomsten die de Staatsloterij hierdoor misloopt (een gul den kan tenslotte maar een keer wordt vergokt), worden er van afgetrokken. Daarmee krijgt de Staatsloterij een blanco cheque om tegenvallende inkom sten elk jaar door te schuiven naar de NIL. Het merendeel van de winst, brood nodig voor de clubs en het eigen appa raat, zal de Sporttotalisator weer moeten afstaan, waardoor het de vraag blijft of de lotto/toto uit het slop wordt getrokken of een langzame en geruisloze dood sterft. Berteling ziet het somber in: "Het heeft alles weg van het contract dat het minis terie van buitenlandse zaken met pas poortfabrikant KEP had afgesloten. Daarbij dekte de overheid zich geheej in tegen mogelijke verliezen". Een nieuwe Tweede Kamer zal na de verkiezingen van september de knoop moeten doorhakken, niet alleen over het kraslot maar ook over de speelruimte die de Sporttotalisator uiteindelijk krijgt. Met andere woorden: of we op korte ter mijn via een glimmende monitor op Le Mond of Fignon kunnen gokken. Zwart jes twijfelt in elk geval niet aan de toe komst van zijn machines. "De ontwikke lingen tegenhouden kan de overheid niet. De overheid kan ze slechts vertra gen, terwijl de buitenlandse concurren tie en de illegale lotto intussen niet stil staan. Zo lang dat proces in stand wordt gehouden, zijn wij bij de Sporttotalisator gedoemd achter de feiten aan te lopen". Buitenspel Worden de clubs hiermee buitenspel ge zet, zoals voormalig staatssecretaris Van der Reijden van WVC in januari 1985 al aangaf? Hij bond toen de kat de bel aan door te stellen dat "voetbalverenigingen hun best hebben gedaan, maar het distri butiesysteem volstrekt antiquarisch is. Met de computer vallen allerlei wedjes te maken. Of het nu voetbalwedstrij den uit Engeland, Duitsland of Nederland zijn, etappes uit de Tour de France of atletiek-ontmoetingen in Amerika, je typt je keuze in, en een kind kan de was doen. J. Zwartjes, directeur van de Stichting Nationale Sporttotalisator: "De overheid kan de ontwikkelingen niet tegen houden, ze kan ze slechts vertragen, terwijl de buitenlandse concurrentie en de illegale lotto intussen niet stil staan. Zo lang dat proces in stand wordt gehouden, zijn wij bij de Sporttotalisator gedoemd achter de feiten aan te lopen". (foto's en infografieken GPD) de mening van weggelopen èn overge bleven klanten. "Het is beter de vierde en vijfde prijs af te schaffen en van dat geld een echt aantrekkelijke prijs samen te stellen. Als je bedenkt wat er voor die vijf gulden moet worden gedaan. Er moet een handtekening worden gehaald bij de winnaar, geld worden uitgekeerd en ten slotte een re<;u naar Den Haag gestuurd". Voor zover De Haas weet, heeft hij nooit een hoofdprijs uitgekeerd. "Tienduizend gulden was het hoogst, en dat was met het cijferspel". SNS-directeur Zwartjes wil in geen ge val af ^an de kleine prijsjes; ze passen volgens hem wel degelijk in het moder niseringsplan. "De mensen vragen er trouwens zelf om. Zij willen zo nu en dan wat winnen, hoe klein ook". Liever ver dubbelt of verzevenvoudigt hij het aan tal trekkingen, op het gevaar af dat de mensen dan door de bomen wellicht het bos niet meer zien. Het gokken per computer betekent niet alleen de sluiting van de papierwin kel, ook de ophalers die nu door weer en wind langs de deuren gaan mogen dan thuis blijven. Het zwaartepunt van de verkoop komt, als het SNS-plan gereali seerd wordt, geheel en al bij de winkels te liggen. Nieuw is deze toekomstvisie overigens niet, al in 1985 werd voorge steld de verkoop naar de grote winkel centra te verplaatsen om aldus de af stand naar het publiek te verkleinen. Zwartjes sluit de stap naar Albert Heijn niet uit, maar geeft de voorkeur aan de kleine kruidenier of sigarenwin kelier "waar het krantje wordt gehaald en het praatje gemaakt". "Zoiets als de kiosk in België of Les Tabacs in Frank rijk". De winkels, zo stelt Zwartjes, moe ten dan wel onder directe verantwoorde lijkheid van de Sporttotalisator vallen en niet langer onder het toezicht van de clubs. Die hebben namelijk het alleen recht op de verkoop (dank zij het au teursrecht van de KNVB op de toto-wed strijden). Zwartjes eist dit verkooprecht op, nu hij zoveel geld in de modernise ring wil steken. "Ik wil zelf verkooppun ten kunnen uitzoeken, contracten slui ten en ook ontbinden als de resultaten te genvallen. Pas dan ontstaat een efficiën te, goed geoliede machine". tijdelijke financiële overbrugging om in het nieuwe jasje te groeien", vertelt vice- voorfctter drs. Jan Berteling van de Na tionale Sport Federatie. Dat zou dan moeten worden betaald uit de zoge noemde instantloterij. Instantlot Plots komen mensen in beweging, rode hoofden vissen rapporten uit bureaula den en de nervositeit neemt voelbaar toe. Watjs toch die krasloterij, dat er zoveel opwinding over ontstaat? Het gaat hier om een soort bingo, waar je een aantal lo ten kunt kopen. Door de laklaag weg te krassen, wordt een getal zichtbaar dat hopelijk correspondeert met de winnen de cijfers. Hij heeft de opbrengst van de kraslote rij hard nodig om zijn vernieuwde distri butie-apparaat te financieren. Tegelijk is het een pleister op de wonde voor de clubs, die het geld uit de lotto/totover koop kwijtraken. Zwartjes wil dat ook de clubs de krasloten gaan verkopen. Ten slotte profiteren sport en cultuur in hel algemeen van het extra inkomen. Waar om dan al die nervositeit? Voor de reorganisatie zijn diverse wetswijzigingen nodig. Het gokken per computer is nu nog verboden, terwijl de Tweede Kamer ook moet goedkeuren

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19