Acupunctuur doorgeof Jj^^^^BULAG^AjnjE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD Alternatieve genezers kraken onderzoek af ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 EXTRA PAGINA 17 Nep-acupunctuur heeft dezelfde werking als een behandeling vol gens het boekje. Prik op een wil lekeurige plek wat naalden en suggestie doet wonderen. Zo luidde de slotconclusie van een onderzoek naar de werking van acupunctuur door de vakgroep Epidemiologie van de Rijksuni versiteit Limburg. Het onderzoek is uitgevoerd door de artsen Jos Kleijnen en Gerben ter Riet in het kader van een grootscheepse stu die naar de werking van alterna tieve geneeswijzen. Al eerder gooiden de Maastrichtse wetenschappers met andere onder zoeken de knuppel in het hoender hok. De iriscopie werd ontluisterd. Het slikken van vitamines C en E om respectievelijk verkoudheid en hart en vaatziekten te voorkomen zou zin loos zijn. Maar het onderzoek naar de werking van acupunctuur spant wat opschudding betreft tot nu toe de kroon. Voor hun project bestudeerden Kleijen en Ter Riet zo'n 90 (veelal bui tenlandse) acupunctuur-onderzoe ken. Hun bevindingen publiceerden zij de afgelopen maanden in het vak blad 'Huisarts en Wetenschap', het geen verklaart waarom de commotie aanvankelijk tot een kleine kring be perkt bleef. Er stak pas een landelijke storm op. toen de wetenschappers na een persverklaring volop in de schijn werpers kwamen te staan. Acupuncturisten reageerden ge schokt. Hun therapie een van de meest geaccepteerde alternatieve ge neeswijzen werd behoorlijk in dis krediet gebracht. Op hun beurtlieten zij geen spaan heel van de Maastricht se studie. Hoe kun je conclusies trek ken uit ondeugdelijke acupunctuur- onderzoeken, zo vroeg men zich af. Niet bewezen Wetenschapper Jos Kleijnen betreurt het dat de resultaten van zijn onder zoek in de pers extreem negatief zijn overgekomen. "In onze publicaties in 'Huisarts en Wetenschap' hebben wij bij matige onderzoeken duidelijk ge schreven dat een definitieve conclu sie over de werking van acupunctuur niet kon worden getrokken. Bij on derzoeken die wèl aan de maatstaven voldeden concludeerden we: er kan niet worden aangetoond dat acupunc tuur werkt, maar evenmin is vastge steld dat het niet werkt". Het gaat Kleijnen te ver om te stel len dat acupunctuur berust op boe renbedrog. "Laat ik het zo zeggen: acupunctuur kan helpen, maar de werking is' niet bewezen. Mensen kunnen zich beter voelen na een be handeling. Maar ik betwijfel sterk of acupunctuur iets extra's te bieden heeft. Het effect berust toch vaak op het idee van 'ik word nu beter want ik word behandeld'. Waarbij het er niet toe doet of de naald precies op het goede punt zit". De discussie over de zin en onzin van acupunctuur spitst zich volgens Kleijnen toe op de vraag: wie moet be wijzen of een behandeling helpt. Kleijnen: "Als de farmaceutische in dustrie een nieuw middel op de markt wil brengen, moet eerst de werking van het medicijn zijn aangetoond. Het bedrijf moet daartoe een gedegen on derzoek presenteren. De bewijslast ligt dus bij het bedrijf. Bij alternatieve geneeswijzen is geen sprake van be wijslast. Er is geen acupuncturist, ho- meopaat of iriscopist die eerst moet laten zien dat wat hij doet echt werkt. De bewijslast wordt nu bij óns gelegd, zo van 'bewijzen jullie maar dat het niet werkt'. Het enige dat ik kan zeg gen is: uit de beste onderzoeken die ons ter beschikking stonden blijkt niet onomstoten dat acupunctuur werkt". Medelijden Mevrouw Chun Lee Oei uit Bunnik is arts en heeft vijftien jaar ervaring met acupunctuur. Na haar artsenstudie in Nederland volgde Chun Lee een drie jarige acupunctuurcursus en liep di verse buitenlandse stages. Zij is be stuurslid van de Nederlandse Artsen Acupunctuur Vereniging en voorzit ter van de Artsenfederatie voor Alter natieve Geneeswijzen. Mevrouw Oei heeft de Maastrichtse studie op de voet gevolgd. Hoofd schuddend en met een gevoel van me delijden richtingonderzoekers. Ze spreekt over hen als 'beste jongens die niet beter weten'. "Ik kan merken dat ze hun best hebben gedaan om zich een beetje te verdiepen in de ma terie. Maar het blijven artsen en geen echte acupuncturisten. Ze hebben geen deskundige bij het onderzoek betrokken. Jammer, want dan waren sommige fouten nooit gemaakt". Chun Lee Oei stoort zich aan een aantal zaken: de kwaliteit, selectie en beoordeling van de onderzoeken, en het gehannes met de slotconclusie van de studie. Allereerst de kwaliteit van de door de Maastrichtse weten schappers gebruikte onderzoeken. Hoe deugdelijk was die? Een onderzoek naar de werking van een bepaalde geneeswijze (of een ge neesmiddel) moet zo worden opgezet Een onderzoek van Maastrichtse wetenschappers naar de werking van acupunctuur heeft heel wat stof doen opwaaien. Acupuncturisten hebben het onderzoek afgekraakt. De kwaliteit van de gebruikte studies zou niet deugen. Hoe kun je dan een verantwoorde conclusie trekken? De wetenschappers houden hun oordeel niettemin staande. "Er kan niet worden aangetoond dat acupunctuur werkt, maar evenmin is vastgesteld dat het niet werkt". door Margot Klompmaker dat er geen twijfel kan bestaan over de betrouwbaarheid van de uitslag. De beste garantie wordt verkregen door de patiënten die aan de proef meewer ken in verschillende groepen te split- De ene groep wordt behandeld vol gens de te testen therapie. De andere groep krijgt (zonder het te weten) een nep-behandeling. Gaat het om een al ternatieve therapie, dan is het wense lijk een derde groep patiënten in te schakelen die volgens de reguliere methode (bijvoorbeeld met medicij nen) wordt behandeld. De onderlinge vergelijking van deze groepen geeft een betrouwbaar beeld van de wer king van een geneeswijze. Beneden peil In het geval van de acupunctuur was het de Maastrichtse wetenschappers al snel duidelijk dat er weinig ge schikte onderzoeken voorhanden wa ren. Van de ruim negentig publicaties was het merendeel beneden peil. "Zelfs de beste onderzoeken hadden geen echte top-kwaliteit", erkent Kleijnen. "V/at aan de meeste onder zoeken mankeerde was de vergelijk baarheid van de groepen. Het betrof meestal vrij kleine groepen van tien tot twintig personen, die nauwelijks waren uitgesplitst". De wetenschapper noemt een voor beeld. "Er zit een heel verschil tussen iemand die al een jaar lang last heeft van zijn rug en iemand die net een maand pijn heeft. Die twee moetje ei genlijk apart bekijken, maar dat was in veel onderzoeken niet gebeurd". Ook de tijd tussen de behandeling en het opmeten van het effect was vaak veel te kort. "Je moet nooit op dezelfde dag vragen aan een patiënt of hij zich beter voelt. Dat is vrijwel al tijd zo. Waar het om gaat is het effect op lange termijn, na een week of een maand bijvoorbeeld". Achter de waarde van de gebruikte onderzoeken kunnen dus vraagte kens worden gezet. Is het trekken van een conclusie uit dergelijke onderzoe ken wetenschappelijk verantwoord? Kleijnen meent van wel. "De paar goede onderzoeken wezen stuk voor stuk uit dat er geen verschil is tussen acupunctuur en nep-acupunctuur. Het maakt niet uit of iemand precies op het juiste punt wordt geprikt of op een willekeurige plek een paar centi meter ernaast. De effecten zijn het zelfde. Sterker nog: de onderzoeken wijzen uit dat acupunctuur het slech ter doet in vergelijking met een regu liere methode". Als er ooit nog eens een echt gedegen onderzoek wordt gehouden "zal blijken dat acupunc tuur op niks is gebaseerd", voorspelt Kleijnen. Acupuncturiste Chun Lee Oei vindt dat de Maastrichtenaren geen harde conclusies hadden mogen trekken. Juist omdat de door hen bestudeerde onderzoeken niet deugen. Ze ver klaart waarom er een groot kwaliteits verschil zit tussen onderzoeken uit de reguliere geneeswereld en die uit de alternatieve hoek. Voor een gedegen onderzoek zijn grote groepen proefpatiënten nodig van honderd mensen of meer, die vaak tegen betaling aan een test mee werken. Een studie naar een methode of medicijn uit de reguliere geneeswe reld wordt doorgaans gesponsord door farmaceutische industrieën, overheid of universiteiten. Bij de 'al ternatieven' ontbreken deze financië le bronnen. Wie gedreven door hob byisme een alternatieve therapie wil bestuderen moet vaak genoegen ne men met heel kleine groepen proef personen. Is de onderzoeker bijvoorbeeld aan een ziekenhuis verbonden, dan is hij afhankelijk van de patiënten die zich daar aanmelden en bereid zijn mee te werken. Kortom: de meeste onder zoeken naar de werking van alterna tieve therapieën rammelen aan alle kanten. Conclusies uit deze onderzoe ken kunnen dan ook niet worden ge trokken, stelt mevrouw Oei. Placebo-punt "Er is een merkwaardig verschil tus sen de uitspraken van Kleijnen en Ter Riet in hun publikaties in 'Huisarts en Wetenschap' en hun uitlatingen in de pers", constateert de acupuncturiste. "In hun publikaties zeggen de weten schappers steeds dat er geen conclu sies kunnen worden getrokken omdat de kwaliteit van de onderzoeken ge ring is. In de pers zijn ze veel negatie- "In de alternatieve geneeskunde past de arts een veel grotere verfijning toe dan in de reguliere geneeswereld. Astma bijvoorbeeld is bij ons niet zo maar astma, maar kan in bepaalde vormen worden uitgesplitst die ver schillend moeten worden behandeld. Die uitsplitsing van patiënten in apar te groepen mis ik in de onderzoeken". Suggestie Suggestie doet vaak wonderen. Ie mand kan zich een stuk beter voelen, alleen al door de gedachte dat er aan zijn klachten aandacht wordt besteed. De invloed van suggestie en iemands wilskracht om beter te worden moe ten niet worden onderschat. Kleijnen: "Suggestie komt voor bij alle ge neeswijzen. Maar bij alternatieve the rapieën speelt ze een heel grote rol. Ik vind dat op zichzelf geen probleem. Wat maakt het uit of iemand zich be ter voelt als gevolg van inbeelding. Als het maar helpt". Ook op deze visie heeft acupunctu riste Chun Lee Oei het nodige aan te merken. "Ik vind de bewering over de grote rol van suggestie achterhaald, omdat acupunctuur ook wordt toege past bij kinderen, dieren en bewuste loze mensen. Farmacologen in China en de Verenigde Staten hebben on derzoek gedaan naar het effect van acupunctuur op dieren. Het blijkt dat de bloedspiegel en de urine na een naaldprik duidelijk veranderen. Acu punctuur brengt dus wel degelijk iets teweeg dat meetbaar is. Ik vraag me af, waarom Kleijnen en Ter Riet deze onderzoeken niet hebben gebruikt". Kleijnen voert desgevraagd aan dat er "natuurlijk wat in een lichaam ge beurt als je een naald in een spier zet". Volgens hem kan er wel degelijk spra ke zijn van suggestie. "Het prikken van een mens of een dier met een naald roept een reactie op. Onduide lijk is echter wat er precies gebeurt. De acupunctuur is gebaseerd op ener giestromen die door het lichaam lo pen. Als de stroom ergens geblok keerd is, ontstaan er klachten. Een naald op een bepaalde plaats in het li chaam prikken k^n die blokkade op heffen. Hoe is het dan te verklaren dat dezelfde effecten ontstaan als de naald een paar centimeter naast die plek wordt geprikt?" Chun Lee Oei is van dit betoog niet onder de indruk. "Je kunt toch moei lijk spreken over inbeelding als acu punctuur bij dierenartsen zo vaak met succes wordt toegepast. Dan zou er sprake zijn van wel heel veel sugge stieve gevallen. En hoe zit het dan met het gebruik van acupunctuur bij ver doving of het bijbrengen van bewus teloze i ver". Mevrouw Oei verbaast zich er over dat de wetenschappers geen ge bruik hebben gemaakt van Chinese onderzoeken die volgens haar wèl voldoen aan de maatstaven. Voorts valt de acupuncturiste over de interpretatie van sommige onder zoeken. Ter illustratie noemt zij een door Kleijnen en Ter Riet gebruikt onderzoek naar de effectiviteit van acupunctuur bij astma. Chun Lee Oei: "Zij vonden dit een van de beste onderzoeken. In deze studie wordt om het effect van acupunctuur bij de behandeling van astma bij kinderen te meten een bekend punt aangeprikt en een placebo-punt, een nep-punt. Maar het gekozen placebo-punt is he lemaal geen onzinnig punt. Integen deel, het kan bij astma juist heel ver lichtend werken. Geen wonder dat het placebo-punt even effectief blijkt als het normale punt. Een ervaren acupuncturist had dit onderzoek meteen doorgeprikt en nooit ge bruikt". De wetenschappers voeren in hun slotconclusie onder meer aan dat de acupuncturisten nogal eens van me ning verschillen over de juiste punten die moeten worden geprikt. Mevrouw Oei: "Dat hóórt juist bij acupunctuur. Het is een individuele behandeling, waarbij je moet inspelen op specifie ke kenmerken van een patient". Daar mee komt ze meteen toe aan haar vol gende bezwaar tegen de door de Maastrichtse wetenschappers ge bruikte onderzoeken. Geen bewijs Onderzoeker Kleijnen benadrukt er van overtuigd te zijn dat de meeste acupuncturisten integere, eerlijke mensen zijn die patiënten naar eer en geweten behandelen. Aan de andere kant: volgens de wetenschapper ge ven ook acupuncturisten zélf toe dat de werking van hun therapie nog nooit in een wetenschappelijk onder zoek voor honderd procent is bewe zen. "Wat wij met onze vergelijkende studie laten zien is dat het volmaakte acupunctuur-onderzoek nog moet worden uitgevoerd. Een onderzoek dat duidelijk laat zien dat acupunc tuur werkt. Uit de door ons gebruikte onderzoeken blijkt alleen maar dat het niet werkt. Maar ik geef toe dat we het ultieme bewijs niet kunnen leve- Iedereen heeft wel familieleden of kennissen die na een lange medische lijdensweg baat vonden bij een acu punctuurbehandeling. Het zegt Kleij nen weinig. "Het gaat erom of acu punctuur ook bij grote groepen men sen een positief effect heeft. Dat blijkt niet uit de onderzoeken. Dat acu punctuur bij één iemand succesvol is, zegt niets over de algemene waarde van deze therapie. Een enkeling is geen maatstaf'. Toch wijst Kleijnen deze alternatie ve geneeswijze geenszins af. "On danks onze bevindingen ben ik er heel positief over. Ook al berust de werking op suggestie: het kan geen kwaad. Ik zal niemand afraden naar de acupuncturist te gaan. Wel advi seer ik altijd eerst de eigen huisarts te raadplegen. Misschien is die pijn in je buik toch kanker". Chun Lee Oei houdt staande dat het onderzoek van de Maastrichtenaren niet deugt. "Eigenlijk vind ik het zie lig. Deze jongens weten er gewoon te weinig van. Met hun publikaties zet ten ze zichzelf in hun hemd. Ze heb ben vantevoren waarschijnlijk wat boekjes bestudeerd. Acupunctuur leer je niet uit boekjes, maar in de praktijk". Mevrouw Oei is verbaasd dat Kleij nen en Ter Riet met zulke vergaande conclusies over acupunctuur durven te komen. In de wetenschapswereld is het bon ton dat onderzoekers zon der specifieke achtergrond of oplei ding zich van commentaar onthou den. "Een arts die zonder speciale er varing een onderzoek verricht naar bijvoorbeeld hoge bloeddruk zou het niet in zijn hoofd halen zulke harde oordelen te vellen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17