Ajax lang in angst Kokkelkoren sluipt geruisloos naar top Jagerman stopt Van den Berg 'Deelname aan WK geen eindpunt' Van 't Schip in oude doen Heemskerk werkt zich uit de naad ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 15 NOORDWIJKERHOUT Niet winnen en toch opvallen. Dat geldt voor Martien Kokkelkoren, die zich zonder veel overwinningen, maar met een onafziene rij ereplaatsen in sneltreinvaart een weg naar de nationale wielei top baant. Nu nog als veelbelovend amateur, in welke hoedanigheid hij over drie weken deelneemt aan de wereldkampioenschappen op de weg in het Franse Chambéry. En als het aan de 20-jarige Noord wij kerhouter ligt in de nabije toekomst zelfs als professional. Met het kleine aantal overwinnin gen zit Kokkelkoren helemaal niet in zijn maag. "Ik ben nu bezig met investeren", legt hij uit. "In eigen land had ik een veel grotere erelijst bijeen kunnen rijden. Maar daar mee dwing je nog geen profcontract af. Trouwens, ik heb dit seizoen toch nog vijf overwinningen bij el kaar gereden", probeert Kokkelko ren zijn palmares nog enig cachet te geven. "Eerste in Zottegem-Strijpe, ritwinnaar in de ronde van Mallor- ca, winnaar van de koninginnerit in de ronde van Westvlaanderen en de puntentrui en de bergtrui, die mag je ook als overwinningen tellen. Maar ik geef toe dat het niet al te veel is". Hoe hij er desondanks in is ge slaagd zich voor de wereldkam pioenschappen te kwalificeren wil de fietsende automonteur maar al te graag uit de doeken doen. "Ik rijd het liefst zware wedstrijden in het buitenland. Etappekoersen, waarin je niets anders hoeft te doen dan fietsen. Heerlijk. Eten, drinken, fiet- Zuidafrikaanse kerkleiders zien crickettoernee als 'belediging' JOHANNESBURG (GPD) - Drie prominente Zuidafrikaanse kerk leiders hebben de Britse premier Margaret Thatcher gevraagd de tournee van Engelse top-cricket- spelers te verbieden. De cricket cracks zullen in 1990 en 1991 een se rie wedstrijden in Zuidafrika spe len. Aartsbisschop Desmond Tutu, en de dominees Allan Boesak en Frank Chikane verklaarden tijdens een persconferentie gisteren in Johan nesburg dat de „tournee een beledi ging voor onze strijd voor recht en vrede" is. Zij trokken de verzeke ring van de Engelse spelers in twij fel dat zij naar Zuidafrika gaan om het cricketpeil onder de zwarten te bevorderen. „Zij gaan in de eerste plaats om een fortuin te verdienen. Daarbij lappen zij de het verbod van de Internationale Cricketbond aan hun laars". De kerkleiders riepen vervolgens „alle landen" op om de sportieve banden met Zuidafrika te verbreken. Inmiddels heeft $e Frarise presi dent Mitterrand de rugbybond in zijn land te verstaan gegeven, dat zij alle susbsidie verspeelt, als Franse rugbyers deelnemen aan de jubile umwedstrijd van de honderd jaar oude Zuidafrikaanse bond. De Franse spelers zouden deel uitma ken van een internationale selectie die deze maand tegen het Zuidafri kaanse team speelt. Ook op spelers uit Engeland en Australië wordt nu druk uitgeoefend niet naar Zuid afrika te gaan. slapen, e s op e balkon- koren 2 netje in de zon zitten in een Zuid europees land. Helemaal niets aan je hoofd, alles wordt voor je gere geld. Dat is me meer waard dan een lekker leventje thuis. Ik moet inder- 1 jaar geleden leren ken- tijdens wielerkoersen waaraan zij destijds als liefhebber deelna men. "Klaas is net als ik helemaal gek van het fietsen. Hij had alleen zelf het talent niet om de top te be- daad op tijd naar bed, maar dat vind reiken. Hij weet dat ik de capacitei- ik geen probleem. Mij zul je ook niet ten heb om beroepsrenner te zien zwemmen: dat is slecht voor wielrenners. En ik mis wel eens een leuk avondje omdat ik de volgende dag moet koersen. Maar in mijn sport krijg ik er genoeg voor terug". Twijfels Hier spreekt de ware sportman. Het Martien Kokkelkoren: "Niemand rijdt mij meer uit de wielen". alsof Joop Zoetemelk in eigen terrijke Luisterrijk Naar het zich laat aanzien staat de dat ik sterker moest worden op het tweedejaars amateur ("Na volgend vlakke en in de tijdrit. Dat is inmid- jaar hoop ik prof te worden") nog dels gebeurd. Niemand rijdt mij het begin van wat een luis- meer uit de wielen en in tijdritten moet worden. Hij geef ik hooguit behaalde talloze goede klasseringen de toppers uit Oosteuropa. Ook klassiekers en etappewed- ga ik goed omhoog") er in elk geval in het tempo te volgen. Dat werd aangegeven door de grote jongens uit Oosteuropa, die het gewicht van de wedstrijd droegen. "Meer dan volgen zat er voor mij niet kelkoren, die met zijn uitverkiezing strijden in binnen- en vooral buiten- hand niet om". r ploegentijdritten draai ik mijn zucht de Noordwijkerhouter bij de de WK-ploeg ook een plaatsje i de nationale amateurselectie voor volgend jaar kreeg toegezegd, ook zijn twijfels kent. "In het begin van dit seizoen reed ik bijvoorbeeld al lerbelabberdst. Dan vraag je je wel eens af of het allemaal nog goed komt". "Gelukkig staat Klaas van Dui venvoorden dag en nacht voor mij klaar. Hij rijdt mij naar wedstrijden, ik train dikwijls achter zijn brom mer, hij verzorgt mijn fietst, zoekt een goede dokter (Koorneef in Uit geest red.) voor mij uit en geeft mij het idee dat ik kan wielrennen, ook in tijden dat ik slecht rijd. Hij kent mij door en door en weet precies hoe het komt als ik niet draai. Zon der hem had ik nu niet hier gezeten, maar op een terrasje in Noordwijk". Ziin 'tweede vader' heeft Kokkel gedachte aan het moordende tempo het Voor de Nederlandse kampioen- dat de Oostblok-coureurs er op schappen kreeg Kokkelkoren hielden. "De complete wereldtop de van Nederland trok de aandacht Kuys de opdracht zich hoe dan ook reed er. Om dan tijdens bondscoach Piet Kuys, die te presenteren. Voldeed hij Kokkelkoren sindsdien niet meer eis dan was hij verzekerd v uit het oog verloor. "Als ik vormbe- name aan de ronde van Rijnland houd zou tonen, kon ik in aanmer- Palz, een voorbereidingskoers op king komen voor de WK-ploeg", de WK. "Daarvoor moest ik mij bij schetst de Noordwijkerhouter de de top-drie rijden of mij herhaalde- gang van zaken in de eerste maan- lijk in de koers laten zien en ook nog zonder den van het seizoen. bij de beste dertig eindigen. Ik heb taties v "Ik denk dat het in mijn voordeel voor dat laatste gekozen". Kokkel- is geweest dat ik pas laat in vorm koren gokte op het goede paard. Hij kwam", oppert Kokkelkoren. "Ren- ging veelvuldig mee met ontsnap- ners die er in maart en april al ston- pingen, eindigde als zestiende en den hebben hun vorm niet kunnen mocht derhalve mee naar Rijnland- vasthouden en zijn inmiddels afge- Palts, vallen. In juni weet niemand meer y wat je in maart hebt gepresteerd. ■L'OOQZWclcir Mijn prestaties werden er alleen Tijdens die loodzware elfdaagse maar beter op. Dat is de bondscoach slaagde het 1,70 hoge en 59 kilo lich- bijgebleven. Aanvankelijk vond hij te klimmertje ("Voor een Hollander vijf a zes kilometer, die die jon- deel- gens op macht rijden, ook nog eens te demarreren, nee, daarvoor moet mijn motor nog wat sterker wor den". Nut heeft zo'n zware ronde ook het oog springende pres- r een 'piepeltje' als Kok kelkoren. "Ik voel dat ik er sterker van word". Bondscoach Kuys denkt er kennelijk net zo over, want hij liet Kokkelkoren meteen na de ronde van Rijnland-Palts weten dat hij op deelname aan de WK kan re kenen, ziekte en vormverlies daar gelaten. "Het verbaasde me niet", zegt Kokkelkoren nuchter. "Ik zag het al aankomen. Maar eigenlijk is het een raar idee. Jongens uit de se lectie tegen wie ik aanvankelijk op keek zijn nu opeens mijn ploegge noten". "In de Nederlandse ploeg wordt op de WK van tevoren geen kopman aangewezen. Na twee a drie uur koers wordt wel duidelijk wie de steun van de anderen waard is. Als ik er op het zware parcours in Chambéry tot het einde toe bijzit, wacht ik mijn kans rustig af. Van ons hoef je geen actieve rol te ver wachten, daar hebben we de ren ners niet voor. Laat de Oosteurope anen, die het doorgaans goed met elkaar kunnen vinden, de strijd maar maken. Dan zie je mij wel in de eindsprint. Als die tenminste bergop is, dan kan ik met de besten mee. Anders moet ik alleen aanko men, want tegen de wereldtop ben ik in een sprint op het vlakke kans loos. Hoe de wedstrijd ook verloopt, ik verheug me er nu al op. Ik denk dat ik aan de start wel zenuwachtig zal zijn. Deelnemen aan de wereld kampioenschappen beschouw ik als een hoogtepunt, maar zeker niet als eindpunt". TIM BROUWER DE KONING Ronald de Boer redt ploeg op de valreep AMSTERDAM (GPD) Sporting Lissabon laat geen mogelijkheid onbenut om Ajax schrik aan te jagen. De Portugezen, vorig seizoen in de eerste ronde verantwoordelijk voor de uitschakeling van Ajax in het Europa Cup-toernooi, lieten de Amsterdammers gister avond 86 minuten lang in angst. Ajax ontsnapte dankzij een treffer van Ronald de Boer op de valreep aan een pijnlijke nederlaag en mag morgenavond tegen KV Mechelen proberen het kritische Amsterdamse publiek opnieuw aan zich te binden. W aterpoloteam naast Canada Dat dat tegen KV Mechelen, ge traind door ex-Ajacied Ruud Krol en twee jaar geleden in Straatsburg in de Europa Cup-finale nog te sterk, gebeurt, dankt Ajax aan Bryan Roy en John van 't Schip. De vleugelspitsen waren zo vriendelijk te missen in het verplichte ronde strafschoppen, waardoor Ajax het minder tot de verbeelding spreken de Dinamo Kiev niet tegen het lijf zal lopen. Duidelijk werd in het half gevul de Olympisch stadion (21.500 toe schouwers) dat de grote angst van trainer Beenhakker gegrond is. Wat betreft de technische vaardigheden zit het bij Ajax het komend seizoen wel snor; aan routine en fysieke kracht mankeert nog het een en an der. Het opmerkelijk gretige Spor ting, pas drie weken in training maar het Amsterdam-toernooi be paald niet als een betaalde vakantie beschouwend, leek daar tot de 86ste minuut van te gaan profiteren. Ronald de Boer, na rust ingeval len voor Bergkamp, beschikte ech ter anders. Zijn rake kopbal bracht op de Amsterdamse trainersbank èn bij de organisatoren, een zucht van opluchting teweeg. Óndanks de late ontsnapping, liet Ajax, een tik keltje te wisselvallig, in de eerste se rieuze krachtmeting van het sei zoen een goede indruk achter. Een mogelijke toorn van Beenhakker en de brede selectie in het achter- de tweede helft van de openings wedstrijd een vrije trap van Erwin Koeman glippen en werkte aldus met veel succes op de lachspieren van de toeschouwers. KV Mechelen had ook later nog het geluk aan zijn zijde toen Besson- ov in de laatste minuut zo vriende lijk was de bal van dichtbij over te knallen. Ook de Belgische ope ningstreffer, noodzakelijk nadat Di- Kiev zonder het gebles- hoofd.gafde ploeg vooral het eerste seerde kwartet Protasov, Dem- ATHENE (ANP) De Nederlandse waterpoloërs zijn het internationale toernooi in Athene gisteren gestart met een gelijk spel tegen Canada. Na een enerverende wedstrijd werd het 6-6. De periodestanden waren 3- 2, 2-1,0-2 en 1-1. Nederland speelde twee perioden rustig en zeker waterpolo. De Cana dezen, fysiek wat sterker, hadden moeite de aanvalsopbouw te storen. Na twee kwarten leidde Oranje met 5-3. De terugval volgde in de derde periode. De Canadezen pakten het duel energieker aan en slaagden er in de stand op gelijk hoogte te bren gen. In de slotfase leek Nederland zelfs de hele wedstrijd uit handen te geven. Robert Janssen zorgde ech ter een minuut voor het einde voor de terechte gelijkmaker. Doelpun ten Nederland: Janssen 2. Van Bel- kum, Pielstroom (strafworp), Van der Leede en Havekotte. De Nederlandse juniorenploeg speelt om de vijfde plaats bij de WK in Narbonne. De jongens wonnen gisteren met 8-6 van Hongarije en komen in de laatste wedstrijd Brazi lië tegen. De Brazilianen versloegen Australië met 8-7. De finale van het toernooi gaat tussen Joegoslavië en de Sovjetunie. Nederlaag Piket AMSTERDAM (ANP) - De Engels man Jonathan Speelman heeft gis teren de afgebroken partij uit de vijfde ronde van het grootmeester schaaktoernooi in Amsterdam te gen Jeroen Piket gewonnen. De te genstander van Jan Timman in de halve finale van het kandidaten toernooi kwam daardoor achter Beljavski op de met Kortsjnoj ge deelde tweede plaats in de rang schikking te staan. AMSTERDAM (GPD) - Leo Beenhakker wenste aan het eer ste optreden van Ajajf in eigen stad niet al te veel conclusies te verbinden. „Laten we het beoor delen en vooral veroordelen nog maar even uitstellen", aldus de Ajax-trainer na de nipte ont snapping tegen Sporting Lissa bon. Beenhakker doelde daarmee vooral op het optreden van Pal Fischer, de Hongaarse stand-in van de geblesseerde Pettersson. De spits kampt nog met aanpas singsmoeilijkheden, zo meldde de Ajax-trainer. „Ver van zijn fa milie, zijn vrouw heeft net een kind gekregen, ander voedsel, dat speelt allemaal mee. Daarbij heeft hij nog een conditionele achterstand. Die jongen kan echt veel meer dan hij vanavond heeft laten zien". Het optreden van John van 't Schip deed Beenhakker zeer goed. De rechterspits was tegen de stugge Portugezen bij vlagen ouderwets op dreef en herinner de in niets aan de stuntelaar van vorig seizoen. Beenhakker, ove rigens bevreemd door de wijze waarop Ajax aan KV Mechelen gepaard werd: „Van 't Schip heeft kennelijk een streep gezet onder het verleden. Hij is weer ontzettend ambitieus, ook op de training. Dit was weer de Van 't Schip zoals ik me hem herinner de". halfuur en het laatste kwartier vleu gels. Aan Pal Fischer, de van Feren- cvaros aangetrokken uitzend kracht, was die oppepper echter niet besteed. De Hongaarse spits kwam in het aantrekkelijke stuk niet voor en liet in de tachtigste mi nuut een kans op de gelijkmaker wat knullig onbenut. Breekijzers Ajax kreeg voor de pauze geen belo ning voor een wervelend, uiterst aantrekkelijk halfuurtje. Met Wou ters, later ver teruggevallen, als ou derwetse inspirator en Roy en Van 't Schip als breekijzers aan de zij kanten, werd Sporting Lissabon op swingende wijze zoek gespeeld. Met name Van 't Schip, gisteravond negentig minuten lang veelvuldig passerend en messcherpe voorzet ten afleverend, lijkt geïnspireerd door de komst van Beenhakker naar de Watergraafsmeer. De kans jes waren aan Ajax, zonder Verkuyl en Willems (geblesseerd) en de nieuwe aanwinst Van Wijk, echter niet besteed. Winter, merkbaar blij met de we deropstanding van Van 't Schip, schoot van nabij in de handen van doelman Vital en een spectaculaire omhaal van Bergkamp bleef even eens onbeloond. De in slaap gesuste Menzo, na negen minuten toch ge waarschuwd door een kopbal van Paulinho Cascavel op de lat, bleek minder bij de les dan zijn Portugese vakgenoot. De lage schuiver van Cascavel trof doel, waarmee de eer ste mentale opdonder voor Ajax dit seizoen een feit was. Opmerkelijk veerkrachtig bleef de ploeg nadien jagen op de gelijkmaker. Blunder KV Mechelen en Dinamo Kiev de den eerder op de avond niet aan •klantenbinding. Ruud Krol kon dank zij de meest potsierlijke blun der uit de Russische voetbalhisto rie, weer wat ruimer ademhalen. De eerstejaarstrainer, tot zijn eigen ver bazing uit het niets opgedoken bij KV Mechelen, was voor zijn eerste enigszins aansprekende seizoens overwinning (2-1) veel dank ver schuldigd aan Tsjanov. De doelman van Dinamo Kiev liet halverwege jannko, Mikhalitsjenko en Jakoven- ko via een prachtige kogel van Sajets de leiding had genomen, ken de een Nederlandse fabrikant. Vijf minuten na de pauze wees John Bosman, ook al uit een vrije trap, tot opluchting van Krol de Belgische kampioen de weg. wijze de Portugese c KATWIJK - Hij had zich gemakke lijk zo kunnen voorstellen "Hallo. Ik ben Axel Bandun. Jullie kennen me niet, maar ik sla deuken in het gravel". Dat deed de Westduitser evenwel niet, bij het toernooi van Zee en Duin in Katwijk. Hij gedroeg zich niet opschepperig, maar liet in plaats daarvan zijn racket spreken en mepte de ene tegenstander na de andere van de baan. Kees Heems kerk wenste zich gisteren echter niet te laten imponeren door de enorme slagkracht van zijn oppo nent en werkte zich uit de naad voor een plek in de halve finale (6-3, 1-6, 6-3)). "Ik heb gewoon pijn in mijn rech terarm. Ik bleef heuten", verzuchtte Heemskerk na afloop. De tennisser van Casino had dan ook al zijn krachten nodig om Bandun de baas te blijven. "Bovendien speelde ik met een nieuw racket. Met snaren die nauwelijks meegeven. Bij elke slag krijgen de spieren dan een klap". De reden waarom hij was overgestapt op het nieuwe slagwa pen was simpel. "Je slaat eenvou digweg wat harder". Dat was wel nodig ook om zijn te genstander bij te kunnen benen. De rijzige Westduitser ramde bijna elke bal die hij voor zijn racket kreeg met een enorme snelheid terug. Ge lukkig voor Heemskerk ontbrak ge regeld de precisie in de slagen van Bandun. Eén servicebreak was vol doende om de eerste set binnen te halen: 6-3. De tweede set verliep geheel an ders. De oosterbuur besefte dat er meer dan alleen bruut geweld voor nodig was om Heemskerk op de knien te krijgen en legde meer vari atie in zijn spel. Een dropshot hier, een zuivere passeerslag daar. Prompt brak hij twee keer door de opslag en sleepte vrij eenvoudig de set binnen: 6-1. Het laatste deel van de partij was veruit het spannendst. De beide kemphanen waren volkomen aan elkaar gewaagd. Niet zelden werd een game pas na een minutenlange strijd beslist. Het was uiteindelijk Heemskerk die door de service heenbrak en een 5-3 voorsprong nam. Met moeite behield hij vervol gens zijn eigen service: 6-3 en de Blessure De Casinospeler ontmoet in de hal ve eindstrijd (vanmiddag om 15 uur) Enk Bakker, die in de kwartfi nale Herman van der Capellen uit schakelde. Van der Capellen had zich, na zijn nederlaag in de dis trictskampioenschappen, een bruikbare tactiek aangemeten. Met diepe, met effect geslagen ballen op diens forehand wist hij Bakker in een gemoedelijk verlopen partij de eerste set afhandig te maken. Daar na kreeg de vermoeidheid van de routinier echter de overhand en ze gevierde de pure kracht van Bak ker: 5-7, 6-2, 6-2. Van der Capellen liep later op de avond in het dubbel met partner Wijnveldt tegen het duo Visser/Kallenberg nog tegen een lelijke blessure op. Een val op zijn schouder noopte hem de strijd te staken, na één set winst. De andere halve finale speelt zich af tussen Elmar Gerth (overwinnaar van Leon Damen met 6-0, 7-6) en Martijn Krans. Unicummer Krans liet zich niet imponeren door Guinau's opslag en toonde zich de betere speler: 6-3, 6-2. Bij de vrouwen treffen Mirjam Siemerink en Marijke Guyt elkaar en zal Aukje Rammers het opne men tegen de winnaar van de partij Natalie van Lint - Cindy Berkhout, waarvan het vervolg bij een 6-3, 5-6 stand werd uitgesteld vanwege de invallende duisternis. In de C ging Benny de Bruin met 7-5, 6-4 onder uit tegen clubgenoot René van der Linden en won Reneé Crama (De Kikkers) van Marielle Sievers (Sas- senheim). SON EN BREUGEL (ANP) - Het sprookje is uit. Nicole Jagerman maakte gisteren een resoluut einde aan de opmerkelijke opmars van de Noordwijkerhoutse Heieen van den Berg bij de nationale tennistrijd in Son. Jagerman kende geen genade met haar tegenstander: 6-1, 6-1. De Nederlandse titel gaat bij de vrou wen in ieder geval naar een oud kampioene. Naast Jagerman, in 1986 tweevoudig kampioene, plaatste Judith Warringa, winnares in 1984, zich voor de finale. Jagerman stond in haar halve eindstrijd voor de taak een einde té maken aan de winstserie van He- leen van den Berg. De zeventien-ja rige speelster van het Amsterdamse Popeye, die de nummer twee op de plaatsingslijst Manon Bollegraf ver sloeg, kwam in haar vijfde partij in Son veel te kort: zowel kracht als er varing. Het werd daardoor dan ook nauwelijks echte wedstrijd. Pas op 0-4 veroverde Van den Berg haar eerste game. Het had echter veel weg van een geste van haar rivale. Warringa, die eerder verantwoor delijk was voor de uitschakeling van titelverdedigster Brenda Schultz, diende meer arbeid te ver richten voor haar overwinning op Carolien Vis. De speelster uit Jong Oranje kwam pas in de tweede set redelijk in de wedstrijd, maar liet een voorsprong van 4-2 door het ma ken van onnodige fouten uit han den glippen. Zonder tot een indruk wekkende prestatie te zijn geko men gaf Warringa, die lang gebles seerd was, haar terugkeer in de ten niswereld nog meer kleur met het bereiken van de eindstrijd: 6-2, 6-4. In de strijd om een plaats bij de laatste vier van het mannen enkel- spel was er gisteren twee keer spra ke van een gevecht van verschillen de kwaliteiten. Bij de partij tussen Jan-Willem Lodder en Richard Kra- jicek, en die van Sander Groen te gen Christian Feenstra. Het werd een volledige triomf voor het twee tal dat misschien wat minder talent heeft, maar zich wel realiseert dat werklust en mentaliteit aspecten zijn die een wedstrijd kunnen be slissen. Talent i doende or nis is daarop geen uitzondering, waarschijnlijk zelfs een bevestiging van die opvatting. Ook in Neder land lopen legio potentiele toppers rond die hun mogelijkheden niet of onvoldoende hebben uitgebuit. Ta lent lijkt ook steeds meer samen te gaan met een labiele mentaliteit. Met daarbij de neiging volkomen te vertrouwen op de tennis-mogelijk- heden. De andere benodigdheden voor het spel, een sterke mentaliteit en fysieke kracht, worden vaak als een uitermate lastige bijkomstig heid gezien. Lodder is technisch minder dan Krajicek, mentaal toonde de speler uit Uithoorn zich echter superieur. Feenstra heeft niet het balgevoel van Groen, qua inzet was hij zijn te genstander drie klassen te sterk af. Zelfs het wonder dat Groen in de voorgaande twee partijen redde - hij maakte steeds een achterstand van twee sets goed - bleef gisteren uit. De kansen dienden zich wel aan, maar de Eindhovenaar greep ze dit keer niet. Dat was mede een ver dienste van Feenstra. Hij won de eerste twee sets op een wijze, die een nationaal kampioenschap on waardig was. Groen won na 3-2 in de openingsreeks geen game meer tot hij met 0-1 achter kwam in de derde set. Wat hij voor die tijd presteerde, mocht gezien zijn talent gekwalifi ceerd worden als een wanprestatie van de eerste orde. Eigenlijk het enige dat Feenstra hoefde te doen, was de bal terug spelen. Groen maakte de fouten wel. Pas aan het einde van de derde set, op 2-5, veranderde er iets bij Groen. Plotseling werd een fraaie bal niet afgewisseld door een reeks afschuwelijke missers. Zijn ople ving bracht hem terug tot de tie break. Daarin kostte Groens wissel valligheid hem wel partij. Op 4-2 dacht hij na een sterk gespeelde ral ly het punt te hebben gemaakt. Met een snoekduik redde Feenstra ech ter het punt. Nauwelijks een mi nuut later had Groen de bal op nieuw voor het neerleggen. Hij deed dat inderdaad, maar wel in de hek ken. Het gevoel iets anders te hebben gezien, heerste na afloop niet alleen bij de toeschouwers. Ook Groen weet dat hij kijkers naar tennis iets aparts heeft te bieden. Iets dat bij- .voorbeeld Miloslav Mecir en John McEnroe, zijn grote voorbeeld, ook hebben. „Dat is nu eenmaal zo. Er zijn al genoeg werkpaarden in het tennis. Iemand zoals Feenstra, in derdaad. Spelers waar ik eerlijk ge zegd geen respect voor heb. Maar wat ik vandaag op de baan liet zien, was ook niet veel soeps. Ik kan mij voorstellen dat de mensen na het zien van mijn partij, hun geld zou den terugvragen bij de kassa." De wil zijn talenten te gebruiken, is zeker aanwezig bij Richard Kraji cek. Probleem was echter dat zijn tegenstander Jan-Willem Lodder dat nog veel meer heeft. Althans, de laatste jaren. Zijn emoties heeft hij beter onder de knie, en zijn presta ties zijn er naar. Tegen Krajicek kwam hij herhaaldelijk in de pro blemen. Het was vooral zijn menta le kracht, en het daaraan gekoppel de vermogen op belangrijke mo menten winners te slaan, die hem de zege bezorgden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15