'Ik dacht dat u hier zure haring verkocht' Jonge pelgrims naar 'katholiek Woodstock' Evangelist Meulenberg üit Katwijk brengt Blijde Boodschap aan de man "Ze worden vrijmoedig in hun ge tuigenis. Zo kun je elkaar tot een hand en een voet zijn". Iedereen is welkom, maar de evangelist heeft wel één eis: "Ze moeten Jezus Christus liefhebben". Meulenberg, die de bijbel van 'kaft tot kaft' neemt, kan met iedereen geloofsge meenschap hebben die aanvaardt dat alles in het leven genade is. dank zij het sterven van Christus. "Dat is het mooie van de bood schap, datje mensen kunt vertellen wat Jezus voor hen persoonlijk heeft gedaan". In het begin had hij op zijn kar een opvallend bord bevestigd met daarop: 'Alles gratis'. "Dat werkte toch niet. De meesten mensen dach ten: er zal wel een addertje onder het gras zitten", aldus Meulenberg. "Je verwacht heel wat agressieve en negatieve reacties, maar dat valt al tijd reuze mee", is zijn ervaring. "Je kunt altijd tot een goed gesprek ko men. Als iemand zegt Jezus Chris tus te kennen, dan vraag ik of hij ook gelooft dat als hij dit leven ver laat, bij Hem in de hemel te komen. Op zo'n manier kom je altijd tot de kern". De evangelist heeft goede contac ten opgebouwd met de zogenaamde 'randgroepjongeren'. Hij spreekt hun taal, weet ze te raken wanneer het gaat over zaken als rockmuziek, drugs en drank. Zijn ervaring is dat mensen aan de zelfkant van de sa menleving over het algemeen geno men goed bereikbaar zijn met de bijbelse boodschap. "Absoluut. Dat zie je ook bij Jezus, die zocht ook deze mensen op. Je hoeft ze niet te vertellen wat zonde is. Dat weten ze maar al te goed. Het feit dat je con tact met ze zoekt, ze niet veroor deelt, dat gaat erin! Maar iemand die altijd netjes heeft geleefd, vindt het moeilijk om te horen dat-ie een zondaar is en daarom ook Jezus Christus nodig heeft". door heel Katwijk geruchten de ronde over kinderlokkers. Ik roep daarom direct: wij zijn jonge men sen uit verschillende kerken die het Evangelie brengen". Meulenberg is erg tevreden met het 'succes' dat de afgelopen weken al met de wagen is geboekt. De evangelist is niet bij een kerk of groepering aangesloten: "Ik heb wel contacten, maar geen enkel contract. Ik ga echt door alle kerk muren heen. Ik sta er zelf ook wei eens van te kijken. Ik nodig mijzelf niet uit, ik word uitgenodigd, in al lerlei kerken". Dat vindt hij dan ook het grote voordeel van het feit dat hij 'echt vrij' is. "Nu kom ik overal zo binnen. Zou ik lid zijn van een kerk, dan krijg je vaak eerst uren lange discussies over allerlei pun ten van verschil. Wij danken God voor alle verkondiging van het Evangelie en weten ons van harte verbonden met het 'lichaam' van Jezus Christus". Voor hem is het simpel: "Ik ge loof dat God mij de opdracht heeft gegeven om het Evangelie te ver kondigen. Aan wie dan ook". De vanzelfsprekendheid waarmee Meulenberg over evangelisatie spreekt, steekt schril af tegen de vaak ongemakkelijke houding die veel christenen hebben als het over dit onderwerp gaat. Voor velen is het bepaald een opgave om open over het geloof te spreken. Kan de evangelist dat verklaren? "Joh, dat weet ik werkelijk niet. Ik weet al leen dit: zodra je je bijbel opendoet en je verkondigt wat er staat, dan volgt er zegen. Neem nou de samen komsten hier thuis, wij barsten er uit, terwijl we niemand uitnodi gen". Addertje Dezelfde spontane toeloop is er van jongeren die Meulenberg willen helpen in zijn evangelisatie-arbeid. KATWIJK Temidden van verse loempia's en kraampjes vol koper- en lederwaren op de wekelijkse töeristenmarkt in Katwijk aan Zee, staat een kleine bakfiets. 'Vischkar De Verrassching', vermeldt een in de traditionele kleuren ge schilderde houten boog. Mensen die de kleine lettertjes daaronder niet lezen ('openlucht evangelisatie') krijgen in derdaad een verrassing. "Hoe vaak hoor ik niet: Ik dacht dat u zure haring verkocht. Mijn reactie is dan: u bent die ha ring", vertelt A. J. Meulenberg, van beroep 'reizend evange list'. of: 'visser van mensen'. door Wim Schrijver Een stuk of acht opgeschoten jon geren getuige hun kléding grote fans van de hardere popmuziek passeren 'De Verrassching'. Met de nodige bravoure wordt de handel, een paar keurige rijen foldertjes en boekjes in diverse talen, in ogen schouw genomen. Een paar exem plaren van de 'Catwijckse Vrije Jon geren Courant', waarin ditmaal het levensverhaal van de Oudtestamen tische mannetjesputter Simson centraal staat, zijn snel van eigenaar verwisseld en binnen de kortste ke ren is Meulenberg met ze in ge sprek. "Hoe heet je?" De jongen vooraan heet Raymond. De Katwijkse evan gelist bladert in een bijbeltje. "Kijk, hier staat: 'Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enig ge boren Zoon gegeven heeft...' Zie je, daar staat 'wereld', dus daar mag je ook Raymond lezen. Waar of niet?" Grote hilariteit bij de jongens. Maar al snel komen ook van hun kant de vragen. Ach wat, die christenen. Moet je ze zien, wat een stelletje chagrijnen. Je mag nooit wat... Meulenberg is dergelijke opmer kingen gewend. "Stel, je hebt een pilsje. En je neemt twee slokken, wat doe je dan?" Niks, roept een van de jongens, want dan is-ie leeg. De evangelist lacht met de anderen mee. "Goed, maar je hebt ook men sen die twee kleine slokjes nemen en verder niets. De rest van het pils je laten ze staan. Zo zijn ook sommi ge christenen. Ze nemen maar een heel klein beetje van wat God ze heeft gegeven, terwijl er nog zoveel te genieten valt". Vallen en opstaan Bovendien, zo laat hij erop volgen, aan de buitenkant lijkt het vaak als of je niks mag: "Christenen drinken zich niet dronken, genieten niet van de zonde... Maar, als je Christus echt leert kennen, dan wil je dat ook niet meer". Thuis, op de bank, bena drukt hij dat dit geen goedkope kreet is. "Ik zie het steeds weer ge beuren. Als jongens, die overal te genaan schoppen, in aanraking ko men met het Evangelie, dan laten ze een heleboel dingen uit zichzelf. Na tuurlijk, het gebeurt met vallen en opstaan, maar het gebeurt". Meulenberg is een van de weinige full-time evangelisten die ons land rijk is. De zondag is zijn drukste dag; dan spreekt hij letterlijk door heel het land. Ook de meeste avon den zijn wel volgeboekt. Zijn faam Meulenberg tijdens een töeristenmarkt voor 'De Verrassching' in gesprek met enige voorbijgangers. "Ik heb vele contacten, maar geen enkel contract". (f0to Holvast) bracht hem ook verschillende ma len op het beeldscherm en de radio, zo is hij deze zomer iedere woens dag om kwart voor zeven 's och tends op radio drie te beluisteren. Thuis leidt hij bijbelstudies en sa menkomsten, terwijl hij dank zij zijn publieke optredens daar ook re gelmatig 'telefoondienst' heeft. En dan is er ook nog het plaatselijke seizoenswerk. "Ik zoek plaatsen op waar men sen te vinden zijn", aldus Meulen berg. En dat is de zomerse toeristen- markt. En natuurlijk ook het strand. "Toen ik hier voor het eerst was, ging ik met een tas vol traktaatjes naar het strand en ging ergens ge zellig bij jongeren zitten". Dat ge beurt deze zomer weer. Dit keer gaat een heel gezelschap op pad, met gitaar en ook een poppenkast. "Ouders vinden het wel prettig wanneer je de kinderen bezig houdt". Echt vrij Deze zomer wordt ook voor het eerst met een soort SRV-wagen, de 'kinderkaravaan' gedoopt, de wij ken doorgegaan. Vandaaruit vindt het kinderclubwerk plaats. "Wij doen alles heel open en eerlijk. Zo dra het weer het toelaat, gaan we ook uit de wagen. Momenteel doen Een stip Uit ons land nemen enige honder den vertegenwoordigers van 'de nieuwe generatie die naar het der de christelijke milennium gaat' (aldus de paus) deel aan de jonge rendagen, nu voor de vierde maal georganiseerd, met dit keer als thema: 'Ik ben de Weg, de Waar heid en het Leven'. Een persbe richt spreekt van 'het Woodstock van de katholieke kerk'. Reden genoeg voor sommige deelne mers om op de fiets te gaan. An deren leggen de traditionele route naar de Spaanse stad wat comfor tabeler af: per bus. Onderweg worden dan wel hotels of zelfs maar jeugdherbergen gemeden. LEIDEN Je zou als argelo ze toerist halverwege deze maand de westelijke uitloper van Spanje willen aandoen. Nog een heel eind van de kust verwijderd valt je de buiten gewone drukte op. In het be gin ben je nog niet ongerust, want uit de reisgids wist je al dat de stad Santiago de Com- postella een zeer geliefd bede vaartsoord is. Had je echter geweten dat deze zomer in één klap maar liefst drie- tot vierhonderdduizend jonge pelgrims richting de stad zou den trekken, dan had je wel licht een ander reisdoel geko- Santiago, dat al sinds de vroege middeleeuwen gelovigen ont vangt die daar het graf van de als martelaar gestorven apostel Ja kobus zoeken, heeft al heel wat meegemaakt op Het gebied van pelgrimages. Maar een bezoek van honderdduizenden jongeren tegelijk, is ook voor deze door gewinterde stad een unieke zaak. De jeugdige bezoekers, die zelfs uit Zuid-Amerika en Zuidoost- Azië komen, zullen dan ook goed deels genoegen moeten nemen met een slaapplaats op het plavei sel van de straten en pleinen. Maar dat doen ze graag. Want dat is juist een van de karakteris tieken van een pelgrimstocht: ontberingen lijden. De mensen, dfe langs de routes wonen die al sinds mensenheugenis de gelovi gen naar Santiago de Compostel- la brengen, weten daar alles van. Verzoeken om water of pleisters op de wonden, maken voor hen deel uit van het dagelijks leven. Het is dit gebrek aan het gebrui kelijke comfort dat een deel van de aantrekkingskracht vormt van deze massa-pelgrimage. 'Een machtig zuurdeeg voor geestelijke vernieuwing'. Zo denkt paus Johannes Paulus II over de rooms-katholieke Wereld Jongeren Dagen, die van 16 tot 20 augustus in Santiago de Compos- tela worden gehouden. In een persoonlijke brief aan de deelne mers heeft hij allen zijn 'apostoli sche zegen' meegeven. Zelf zal hij ook aanwezig zijn. De leider van de Rooms-Katholieke Kerk, die altijd veel interesse voor de jeugd heeft gehad, zal ook het jongeren forum bijwonen, dat al op de 13e begint. José Miltenburg uit Leiden is lid van de Nederlandse commis sie 'Santiago '89' en zal straks zelf ook afreizen. "Eigenlijk trekt zo iets enorm massaals mij helemaal niet. Je moet je er wel op instel len", bekent ze. Tom Koot uit Den Haag, die in dezelfde groep mee gaat, beaamt dat. "Als je voor de paus gaat, dan zal het wel een te leurstelling worden. Je ziet hem tijdens de eucharistie hooguit als stip. De tocht is voor ons in wezen het belangrijkste". De groep van José en Tom, in totaal twaalf personen, heeft ge kozen voor een busje en een auto als vervoermiddel. "Een tou ringcar zou het effect kunnen hebben dat je wórdt gereden", weet hij. Zij: "Het gaat om het sa men op weg gaan, het samen de len van het avontuur, het plezier. Maar ook de vermoeidheid, je brood". En dat alles vanuit een 'gelovige houding'. "Je doet het om straks weer verder te kunnen. Het mag niet enkel een herinne ring zijn", vindt José. Kerkhoven Nee, een heilige word je met van een pelgrimstocht, weet zij, maar het kan wel een impuls voor je ge loofsleven betekenen. "Het idee, dat je deel bent van de kerk van de wereld, van alle tijden... Dat zie je heel concreet in zo'n oude pel grimsroute, waarvan er één hier ook in Leiden begint. Je voelt je door zo'n tocht met de mensen van eeuwen verbonden". Tom: "Je komt ook pelgrims-kerkho ven onderweg tegen". José, la chend: "Dat risico is er gelukkig nu niet meer bij". Tom verwoordt zijn motivatie: "Soms word je zelf ook wel eens overvallen door het gevoel dat je in zo'n ouderwetse kerk zit, die misschien wel doodbloed... Maar, in Santiago komen wel eventjes vierhonderdduizend jongeren. En dan weetje: de kerk gaat hele maal niet dood. Het volk Gods is wél onderweg, en jij mag mee in die stroom". De toestand van de kerk mag dan nu weinig hoopvol lijken, maar dat leek de aanblik van Jezus aan het kruis evenmin. "En wat voor dimensie heeft dat niet gehad". In principe zal de groep van het tweetal de oude Santiago-route volgen, waarvan zo nu en dan stukken worden gelopen. "We moeten maar zien hoor, hoe dat gaat", zo trekt José haar eigen prestaties in twijfel. In het zuide lijke gedeelte wordt wel van de pelgrimsweg afgeweken, daar bij voorbeeld Lourdes als verzamel punt geldt en dus overbevolkt zal zijn. Tom: "Wij bouwen bewust rustpunten in. Je moet er voor uitkijken niet op te gaan in de massa. God kom je vaak in stilte tegen". Moeder Theresa "Mijn ouders zeiden wel eens: God is beleefd groot gebracht, Hij zwijgt wanneer anderen spre ken", vervolgt hij. José denkt daar toch iets anders over. "Ik denk dat je God ook in de ander kunt ontmoeten". Verschillend denken over de kerk en het geloof mag in Santiago, weet het twee tal. Ter illustratie: voor José zijn de woorden van de paus het over wegen waard, voor Tom is hij de opvolger van Petrus. Wat hen bindt is de wil om het geloof uit te dragen. Hoe het programma er precies zal uitzien, is het tweetal niet ge heel duidelijk. Er zal veel ruimte zijn voor ontmoeting, weten ze. Iedere dag is er een eucharistie viering, terwijl bekende gelovi gen als moeder Theresa van de partij zullen zijn. Wel is zon neklaar dat Santiago de Com- postella, in de middeleeuwen het drukst bezochte pelgrimsoord, een grootse rooms-katholieke happening zal worden. W.S. LEIDEN- Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 kand. mw. Klip, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 dr. Meijers. 5 ds. Smaling Ri|nsburg; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. Hemmes; Oecu menische geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 10 ds. Dirksen; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius, Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10ds. Rietveld, 5 ds. Horten sius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. Henzen. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 ds V. Beinum ha. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) zie Bethlehemk.; Oude Vest zie Hoogl. kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv, gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 kand. mw. Vermeer; Merenwijk zié hen/, ge meente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 prof. Gootjes. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30.7 ds. Bijkerk Delft. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned (Bethlehem- kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10 ds. Brüsewitz. Baptistenge meente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) br. Schipper Lisse Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 ev. Jansen, 10.30 ev. Sus- senbach. Evangeliecentrum-Pmksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 ev. Zijl stra. Pinkstergem. (O. Vest 13) hr. Eikerbout ha. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V,schoten)elke zat. 10 tol 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 1120. Oud-Kath K (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9 30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30, Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. hoffenaar Voorhout. AARLANDERVEEN Herv Gem. 9.30 prof. Zandzee Utrecht, 7 ds. Taselaar Alphen Ge ref. Kerk zie herv. kerk. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Steenbergen Den Haag, 3 ds. Westerink Bunschoten. Rk Kerk zat, 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN. Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Jonkman, 6 30 ds. V. wijn gaarden SoW: Kruiskerk 9.30 ds. 't Hooft, Op- standingskerk 9.30 ds. Ommering, G. Herder kerk 9 ds. Taselaar. 6.30 vesper; De Bron 10 30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) geen dienst; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Vermaat, 6.30 ds. De Rijke. Geref. Kerk Mar kerk 9.30 dr. Bade, 6.30 zie Adventskerk, Salv.kerk 9.30 ds V. Wijngaarden, 6.30 ds. Jonkman Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9 30 en 5. Ned. Geref Kerk (school Willemstr9 30, 7 ds. Janssens. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr 9.30 en 4.30. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4 Bapt gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6 30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v Gemeren Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendnkstr. 54) dienst. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10 huissamenkomst Akkerwinde 10 Waddinxveen. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u Re- monstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 10. Ziekenhuis Rijnoord 8.45 ds. Rijksen. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) 10. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. V. Aalst. BODEGRAVEN: Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Richter Renkum, 6.30 ds. Batelaan Voor schoten, Salv.kerk 9.30 ds. V.d. Hoef, 6.30 kand. Zorge Ouderkerk; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 9.30 ds. Sirag Leusden, 6.30 ds. V.d Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. elderman, 6.30 ds. Buikema Zwammerdam. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 en 5.30. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mw. Muller Amsterdam. BOSKOOP: Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Rebel. 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. V Drenth Ede. Geref. Kerk 9.30 ds. Van 't Hoff, 6.30 ds. Haitsma. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 kand. Metske Apeldoorn. Geref. Gem. 9.30, 7 ds. Boogaard. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg, Colijnstr. 83) 9.30. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergs- ma Lekkerkerk, 6.30 kand. V. Dis Wassenaar Geref Kerk 9.30 ds. Huisman. 5 ds. V d. Velde Haarlem. Rk Kerk dorp zat. 7, zo. 10 en 11 30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM Herv. Gem. 10 en 7 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie hen/, kerk. Chr, Geref. Kerk 10 en 7 ds. V. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10.30. HOOGMADE Hen/. Gem. 10 ds Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Kattenberg Leiden, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. V. Niel Rijns burg. Hen/. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kos ter, 6.30 ds. Biewmga Sassenheim. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Bogaard, 6 ds. Volk; O. Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Sjollema, Ichthusk. 10 ds. V.d. Berg, 6 ds. Hagen Zwolle; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. V.d. Berg; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen. Overdum 2.15 ds. Baas. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) mw. Den Haas. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. V. Breevoort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4. Ned Geref. K. (aula Beste- vaer-mavo) 9.30, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Bouw. Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. V. Rijsse Hattem. Marinedienst Valken burg 10.30 ds. V. Welle. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapre, 7 hr. Vercouteren Voorburg. Geref. Kerk 10 hr. Vercouteren, 7 zie hen/, kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Stegeman; Schep- pingsk. 10 ds. Knorth. Leythenrode 10 ds. Vis ser. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet. 10.45 mis rector Vijftigschild. Geref Gemeente Lei den eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop. Geref. Kerk 9.30 hr. Koenes Am sterdam, 7 ds. V.d. Bos Gouda. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Hen/. Gem. Dorpskerk 10 ds. Kolde- wijn De Kaag. 7 ds. Vermuelen Valkenburg; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref Kerk 10 en 7. Geref K. Vrijg. (Prmsessestr 1) 9.30 en 4.30 ds. De Jong. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) zie Chr. Geref. Kerk. Chr. Geref. Kerk 10 ds. V,d. Weele, 7 ds. Groen. Geref, Gem, 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr V. d. Laak Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat, 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.15; Engel- bew. zat. 7. zo. 10.30. NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 ds. Visch- Tonsbeek, 6.30 ds. Quartel Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Spoelstra Amsterdam. Chr. Ge ref. Kerk 9.30, 2.15 ds. Vlietstra Zeist. Remon- str. Gem. geen dienst. Evang. gem. (ver.ge bouw 'De Rank', Regthuysplem) 12 nam. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 kand. Haasnoot Lisse. Geref. Kerk 9.30 hr Kat Hazerswoude. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Snij ders Apeldoorn, 7 ds. Cats Aalsmeer, Geref. Kerk 9.30 hr. Vogelaar, 6.30 hr. Hoffenaar Voorhout. Chr. Geref. Kerk 9.30, 4.30 ds. V. Sorge Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. De Leeuw, 7 ds. V.d. Kooij Woerden. Rk Kerk zat. 7. zon. 9 en 10 30 NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Meijering Voorschoten, 5 ds. V.d. Bergh; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Baas Katwijk. 8 ds: Wattjes Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Voets Hazerswoude. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds Koren- hoff, 7 ds. Lapré Koudekerke; Vinkenl. (Bin nen) 10 drs Oegema Oegstgeest. 7 ds. Hei- nen Den Haag. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. De Ridder Sassenheim. 'Sole Mio' 9 kand. Dekker. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. V. 'y Lindenhout Haren. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds. Mackaay; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30, De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- kerk 10 ds Kooman. Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Li|tw.) 10 30 ds. Sterringa Winterswijk Geref. Kerk 10 ds. De Brum. Ge- re» Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9 30. 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45, 4 ds, Zwarts Katwijk. Van Wljckerslooth 4 ds. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk W.ll- .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijting. Geref. K. 9.30 kand. V. Oei Amsterdam, 6.30 kand. De Vries Amsterdam. Remonstr. Gem. 10 dr. Cossee Rotterdam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar Pres. zat. 7. zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7. zo. 10.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. V.d. Hoeven, 7 hr Kraal. Chr Geref. K. 9.30. 2 ds. Boiten Schiedam. RIJNSBURG Herv Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds Smaling, 4 30 ds Romein; Bethelkerk 9.30 ds. Sjollema Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Verschoor, 7 ds. Snel: Immanuelkerk 9.30 ds. Snel. 5 ds. F^jbberink; Maranathakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Verschoor Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9 30 ds. Van Sorge, 5 ds. Van Amstel Ede Evang. Christengem (aula mavo) 10 hr V.d. Ree Rijnsburg. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv, Gem. 9.30_ds. V-, Niel Riinsburg, 7 ds. Breevoort Katwijk. Geref Kerk 9 30 ds. Biewmga. 7 zie herv. kerk. Chr Geref. K. 10 en 7 prof Van 't Spijker Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9,30 en 11. TER AAR- Herv Gem. 9.30 ds. Vermei) De Lier, 6 30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds De Reus, 6.30 ds. Elderman Bodegraven. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem 10 dr. Vermeulen, 6.30 drs Oegema gez. dienst. Geref Kerk 9 30 hr. De Ridder Sassenheim, 6.30 zie herv. kerk. Geref. K. Vrijg. 10 en 4 30 ds. Wilschut Spakenburg. VOORHOUT Herv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. Keuning Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Irik Varik, 7 zie geref. kerk: De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Schaap. 7 zie geref kerk. Hen/ evang. op geref grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. V. Kooten, 4.30 ds. Breure. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos'. Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref. Kerk 10 dr. De Kuiper, 7 hr. De Ridder Sassenheim. Geref K. Vrijg. (Bachlaan) 9.30 ds. Noordman. 14.30 ds. Gr3tsz. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11 30. M. Godskerk. zat. 7, zo 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN Herv. Gem Brugk. 9.30 ds. Kastelein, 5 ds. Vermaat Maassluis. Hoek steen 9.30 ds. Lammers, ,5 ds. Goossen; Bet- helk. 9.30 ds. Goossen, 5 hr. Burger; Reho- both-school geen opgave, Imm.kerk 9.30 ds. Kalkman. Geref. Kerk Kruisk. 5 hr V. Veen; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2 45 ds. Hoogendoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds V.d Want Oud-Geref Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr Gem. geen dienst, WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Blom, Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Spaans Oegstgeest, 4.30 kand. V Dis, Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. Visser; Mes- siask. 10 zie geref kerk; Dorpscentrum 9 30 ds. De Vreugd Amersfoort. Gerei. Kerk Zijllaan 10 ds. V.d. Woude, 7 ds. Boswijk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mr. Knegtmans Bus- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Helms H.l.Ambacht, 6 30 ds. De Graait Nieuwveen. Geref. Kerk 9 30 dr Dijkstra, 6.30 dr Bade. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen opgave. Rk Kerk zat, 7. zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9 30 ds. De Haan. Geref. Kerk hr. Broek Oegstgeest. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Bogers. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zon. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zon. 10. Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 9.30 ds. Buike ma. Geref. Kerk 9 30 zie herv kerk, 6 30 ds De Reus Ter Aar. Remonstr. Gem. geen de drie- tot vierhonderdduizend jongeren die later deze maand José Miltenburg en Tom Koottwee z Santiago de Compostela bijeen komen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13