Haaswijk-jeugd houdt kans op eigen gebouw Voorschoten is Voorschoten niet meer -HeiligVuur- rljnsburgs bloemencorso Voorschotense kinderen op vredesreis naar België U komt toch ook even kijken!! Gat Schoolstraat Voorschoten is bijna opgevuld VOORSCHOTEN - Het 'gat' in de Voorschotense Schoolstraat wordt de komende weken opgevuld, wan neer de panden voor Blokker, de speelgoedzaak van Blokker en een derde neringdoende worden afge werkt. De Blokker-vestiging opent half oktober haar deuren op de plek waar tot vorig jaar een sportzaak zat, recht tegenover het Evenemen tenpleintje. Naast die plek, waar vroeger een banketbakker een winkel had, komt een pand met een vergelijkba re voorgevel. Blokker weet nog niet wie daar in trekt. Volgens een woordvoerder zijn er verschillende gegadigden en wil de keten een trekker uit de 'non-food sector' voor het winkeloppervlak van 150 vier kante meter. Óver enkele weken wil net bedrijf knopen doorhakken. Iets verderop, waar eens een chi nees-restaurant gevestigd was, komt de speelgoedzaak van Blok ker. Ook deze winkel, op nummer 48, krijgt een winkeloppervlak van 150 vierkante meter. Boven de twee kleinere winkels komen woningen. Boven de wat grotere Blokker-ves tiging komt een winkeletage met een oppervlak van 100 vierkante meter en enkele woningen. Volgens de woordvoerder wordt het middel grote vestiging die zich vooral op laars schermden met grote i plaatselijke klanten. Tot nu toe is het beperkt gebleven B en W maken zich al enkele jaren tot Etos, 't Kruidvat en - straks - hard voor 'trekkers' in het centrum Blokker. Nadat de ene projectont- en verschillende projectontwikke- wikkelaar de panden bij het Evene- Rel discobus geen breekpunt voor gemeente Oegstgeest OEGSTGEEST - De kans dat de Haaswijk-jongeren een permanent onderkomen krijgen in Oegstgeest is niet kleiner geworden. Verant woordelijk wethouder Kohl- beck wil namelijk geen con sequenties verbinden aan het wangedrag van de jonge ren in en rond de discobus Noordwijk-Leiden van vorig weekeinde. In de besprekin gen van volgende maand over de toekomst van de groep "blijft alles mogelijk". weggenomen en ik vind ook dat de jongeren zich heel goed houden aan de afspraken die we hebben vastge legd in een convenant". Lachend voegt hij eraan toe: "Maar laat ik de dag niet prijzen voor het avond is". In het convenant zijn de sluitings tijden van de SJJO-ruimte gere geld, wie er wel en wie er niet mo gen komen en dat er alleen koffie, frisdranken en alcoholarm bier worden verstrekt. Aan de besprekingen die in sep- "Er is wel sprake van een perso nele unie", zegt Kohlbeck. Hij doelt hiermee op het feit dat de vechtpar tij langs een ander weggetje toch weer op zijn bordje terecht komt. B en W voeren namelijk regelmatig overleg met de pplitie, en hebben dat ook gedaan over de discobus- rel, waarbij een politie-agente in haar gezicht is geschopt. Souterrain Maar er is nog een reden waarom de wethouder de laatste tijd veel te ma ken heeft met de Haaswijk-jonge- tember volgen, zullen de gemeente, ren. Het is immers Kohlbeck ge- de jongeren zelf en de SJJO deelne- "Uitgangspunt is niet dat de Het gat in de Schoolstraat, vanaf het Evenementenpleintje gezien. Rechts komt Blokker, poefs moet een trekker uit de non-food sector komen. mentenpleintje aan een andere ont wikkelaar doorspeelde, heeft Blok ker de nummer 36,38,40 en 48 aan gekocht zonder duidelijk te maken welke zaken er precies komen. Zo Volgens loco-burgemeester/wet- het verlengde van de houder T. Kohlbeck (PvdA), het ten weten te (foto Ellen Martens) enige lid van het college van B en W dat dezer dagen op het gemeente- hoorde de gemeente pas dat de huis is te vinden, is er slechts weest die heeft gezorgd v delijke onderkomen van de jonge- SJJO dit probleem moet oplossen, ren in het SJJO-souterrain in het Evenmin geldt dat we de oplossing multi-functionele gebouw in Haas- wijk. De groep heeft inmiddels la- op de tijdelijk be- geren bij de SJJO thuishoren, ja, speelgoedafdeling van Blokker in heel gedeeltelijk verband" te leggen r lichtreclames. meente Oegstgeest hebben gesteld. schikbare gestelde ruimte. Jongerenwerk en openbare orde zitten niet in Kohlbecks portefeuil le. De PvdA'er, die regelmatig thuis werd gebeld door klagende Haas- wijkers. kwam met "het volkje" in contact tijdens de bouw - dat Pikorde Volgens de wethouder gaat het niet om een heel bijzondere groep die heel speciale aanpak vergt. buitenplaatsje, met een steiger, zit- de kern is tussen de 16 en 20 jaar windscherm, oud. Ze komen voort uit verschil- Actievoerder Brussee blijft onvermoeibaar strijden voor mooie en gezonde gemeente Actievoerders: iedere gemeente heeft ze. Door de een hooggewaardeerd, door de ander met de nek aangekeken vechten ze voor of tegen de meest uiteenlopende zaken. Tegen een puinstort, tegen graskarpers, voor het eigen schuurtje, voor appelbomen of voor een drempel vrije gemeente. Him heilig vuur dooft geen moment, ook als resultaat uitblijft. In deze rubriek doen ze een boekje open over hun drijfveren, overwinningen, ontberingen en tegenstanders. VOORSCHOTEN - Op het Voorschotense gemeente huis kunnen ze Edwin Brussee inmiddels wel uit tekenen. Sinds 1982 maakt de 28-jarige Voorschote naar zich druk om allerlei zaken die volgens hem niet door de beugel kunnen. Dat hij het daarbij voort durend aan de stok heeft met overheden,- neemt hij graag voor lief. "Ik maak me er druk om dat alles al tijd van één kant wordt be licht in Voorschoten en dan word je al snel als last post beschouwd. Je moet je hier nu eenmaal niet te druk maken om dingen die gebeuren". door Dorith Ligtvoet In zijn zonnige kamer staan grote planten. Twee grote poezen staan voor de deur te miauwen en boven bevinden zich enkele rep tielen. Een stellingkast herbergt een enorme hoeveelheid planten en dierenboeken. "Het zat er van jongs af aan al in. Het milieu is mijn grootste hobby en ik ben er elke dag mee bezig". Dat hebben gemeente-ambte naren inmiddels wel gemerkt. De laatste zeven jaar heeft de Voor schotenaar diverse malen in de clinch gelegen over het afschie ten van zwerfkatten, het uitzetten van graskarpers, het installeren van gietijzeren boomroosters in de Voorstraat, het kappen van zeldzame appelbomen in de Van Hamellaan en het gemeentelijk kapbeleid in het park Rosen- burgh. Zijn laatste actie duurt nog voort en bestaat uit de strijd die hij met enige bewoners van de Leidseweg voert tegen een hin derwetvergunning voor het vuil- verwerkingsbedrijf van Van Lier- op. Dat Brussee bezeten is van de natuur blijkt uit het grote aantal lidmaatschappen van verenigin gen en stichtingen. De Voorscho- Edwin Brus see achter een verzameling boeken over wilde planten: "De natuur is mijn grootste hobby, die lief de zat er van jongs af aan al in". (foto j. Holvast) tenaar heeft veiligheidshalve een lijstje gemaakt en geeft zonder haperen een opsomming vari ërend van Greenpeace tot de _Bo- menstichtingi van de Bond tegen Vivisectie tot de Vereniging tot behoud van de Waddenzee. Van vele verenigingen is Brussee zo wel actief als" ondersteunend lid. Daarnaast studeert hij milieuk unde aan de Open Universiteit en werkt hij overdag als verpleeg kundige in Gouda. Het is dan ook logisch dat de Voorschotenaar tijd tekort komt en vaak 'nee moet zeggen als zijn medewerking wordt gevraagd. Hij is dan ook blij dat hij op het ziekenhuis sinds kort geen onre gelmatige diensten meer draait. "Op die manier kan ik wat meer aandacht aan mijn sociale contac ten besteden, want dat schiet er weieens bij in". Brussee is niet het type actievoer der dat direct op de barricaden springt. Vooral wanneer hij din gen leest waarvan hij vindt dat ze te onzijdig zijn belicht, documen teert hij zich grondig. "Wat dat betreft is mijn studie heel handig. Je hebt wat extra kennis en komt wat makkelijker binnen bij stich tingen en verenigingen". Vervolgens zendt de student stukjes en ingezonden brieven aan kranten of bestookt hij de ge meente. Brussee protesteert al tijd schriftelijk. Op een losse uit nodiging voor een gesprek gaat hij niet in, omdat hij bang is dat gemeentelijke woordvoerders za ken dan eerder onder de tafel schuiven. "Iedereen mag weten waarmee ik bezig ben. Als ik toe stem in een gesprek luisteren ze, zeggen ze 'Ja, meneer Brussee' en zijn ze blij als ik weer weg ben. Wanneer ik een brief stuur zet ik de hele ambtelijke molen weer in werking". De acties kunnen soms aardig in de papieren lopen. "Postzegels zijn duur en de telefoonkosten kunnen flink oplopen. Maar het belangrijkste is dat het tijd kost en die is voor mij nog het kost baarst". Hoeveel uur hij per week aan acties besteedt kan hij niet precies aangeven, duidelijk is wel dat het oploopt: "Wanneer ik met een zaak bezig ben, zoals nu met Van Lierop, kost me dat vele avonden. Soms kom ik er slecht van in slaap". Windmolens Toch hebben de acties vaak be trekkelijk weinig succes. Er zijn graskarpers in Voorschoten uit gezet, de appelbomen van het ras 'Bramley's Seedling' ruimden het veld voor woningen en dit jaar heeft de plantsoenendienst het kapmes weer aardig ter hand ge nomen. Verder ziet het er naar uit dat Van Lierop gewoon zijn hin derwetvergunning krijgt. Heeft Brussee nooit het idee dat hij te gen windmolens vecht? "Natuurlijk vind ik het jammer als een actie mislukt, maar dat weerhoudt me er niet van mijn stem te laten horen. Het is prettig als ik gelijk krijg, maar wanneer dat niet lukt bereik ik toch mijn doel: het geeft me al voldoening als ik een zaak onder de aandacht kan brengen". Eigenlijk begrijpt hij niet dat hij vaak de enige is die iets onder neemt voor het behoud van de Voorschotense flora en fauna. "Ik doe dit niet uit eigenbelang, maar ook voor anderen. Ik krijg wel veel positieve reacties, maar daar blijft het dan bij. Ik voel me vaak een eenling". Aan de andere kant heeft het ook wel voordelen dat hij alleen de strijd moet voeren. "Ik heb meestal zelf al een plan dat ik uitstippel en uitwerk. Als je met anderen werkt, moet je reke ning met hen houden". Parel Brussee richt zich altijd op plaat selijke misstanden. Hij moet lang nadenken over het antwoord op de vraag waarom hij zich niet spe cifiek richt op landelijke of mondiale problemen. "Ik steun verenigingen die zich richten op 'grotere problemen', maar wat mijn eigen acties betreft ligt het anders. Ik ben geboren en geto gen in Voorschoten en richt me op de dingen in mijn omgeving. De laatste jaren is Voorschoten erg veranderd. Elk stukje wordt bebouwd. Ik vraag me af of de ge meente de kwalificatie Parel aan de Vliet nog wel verdient. Alleen op sommige plaatsen, zoals rond Berbice en de Zilverfabriek, vind je nog wat oorspronkelijk groen. De rest is gecultiveerd. Voorscho ten is Voorschoten niet meer, dat gaat me echt aan mijn hart". Gezien dit standpunt is het niet vreemd dat Brussee de aandacht die de gemeente op dit moment aan de Entente Florale besteedt, 'overtrokken' noemt. De student vindt dat er te veel aandacht aan de route wordt besteed en te wei nig aan de rest van Voorschoten. 'De jury wordt straks een heel mooi plaatje voorgeschoteld. Alle onderhoud wordt gericht op de route die straks wordt afgelegd. Ik denk zelfs dat de gemeente er andere delen, zoals het bos Ter Wadding, voor laat verwaarlozen. Je kunt precies zien waar de route straks langs zal gaan. Er worden zelfs voortuinkeuringen gehou den. Ik begrijp best dat Voorscho ten zich tijdens zo'n internationa le wedstrijd van zijn goede kant moet laten zien, maar als de ge meente zich presenteert als Parel langs de Vliet moet ze die kwalifi catie wel verdienen". De eerste aflevering van deze rubriek stond vorige week zaterdag in de krant. De Leiderdorpse actievoerster mevrouw R. Dekkers liet toen weten geen ambtenaar meer te vertrouwen. het Oegstgeester kanaal. "Dat is wél lende milieus. Er zitten middelbare openbare werken en daarom mijn scholieren bij, werkenden of ze vol- pakkie-an. Toen ik vervolgens na de gen zoveelste klacht van Haaswijkers bleem over het gedrag eigen initiatief beroepsopleiding, aanvankelijk dat ze voor de jongelui op de gemeente een wat ongrijpbare gesprek met ze groep vormden, ben gekomen, leek het de burge- weliswaar woordvoerders hebben, meester, welzijnswethouder Rijks en mij het beste dat ik met sprek zou blijven" die hebben begrijpelijkerwijs ge- niet iedereen aan een touwtje zitten. De haantjes, vooraan in de pikorde, "Er zijn wel drie of vier vervolgge- schreeuwden het hardst r sprekken geweest - bij was ook Rijks er bij - en daaruit voorlopige huisvesting van groep in het SJJO-souterrain voort gekomen. Ik beschouw het als een zomerexperiment. In september als de SJJO van vakantie terugkeert is alles weer bespreekbaar. Daar ver andert het incident van afgelopen weekeinde niets r of z ook de overheersende meningen de verkondigen, is natuurlijk nog maar de de vraag. De jongeren hebben een bmwonende, een vrijwilliger, als vertrouwenspersoon naar voren ge schoven, Arie Bal. En dat systeem verkt naar tevredenheid". "De besprekingen tot dusverre rijn goed bevallen. De eerste keer trof ik ze in het gras aan. Wie ik wel "Ik vind zelf dat er sinds het expe- mocht zijn. Daarna hebben we even riment veel i goed dan i flink op elkaar ingehakt e de gegaan. Het aantal klachten is meeste koude uit de lucht. Ik maak- merkbaar verminderd, het wan- te ee trouwen dat bestond tussen jonge- dag e de gemeente is wederzijds 20, zat al klaar, allemaal" Loco-burgemeester T. Kohlbeck (PvdA): "Het zijn gewoon jongeren". (archieffoto) VOORSCHOTEN - Voorschotense schoolkinderen van de Gevers Deij- nootschool, het Palet en de Emmaüsschool gaan dit jaar naar de Belgische jumelage-partner Schoten. Dat gebeurt op 24 oktober in het kader van de dag van de Vere nigde Naties, oftewel wereld-ont spanningsdag. Voor de reiskosten wordt een bijdrage gevraagd aan de gemeente. In de weken voorafgaand aan het bezoek zullen de scholen uit beide gemeenten een gemeenschappelijk vredesproject afwerken. Het is de vierde aflevering van dit zogenaam de scholenproject. De drie Voor schotense scholen hebben vorig jaar ook al meegedaan. Schotense kinderen kwamen toen naar Voor schoten. Het thema moet overigens nog worden gekozen. Dat gebeurt op 7 september, wanneer de drie Voor schotense scholen rond de tafel gaan zitten. De medewerkers van de IKV-kern Voorschoten en de Scho tense tegenhanger VAKA, kunnen de scholen helpen bij de keuze. ************************************51 Vandaag trekt het jaarlijkse bloemencorso weer door de streek. Ook wij zijn van de partij en we hebben heel wat bosjes bloemen weg te geven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11