'Het wordt tijd dat we erin kunnen 'Problemen bij SKAN ook schuld college' Brandweer Alphen wil pool van chemisch deskundigen 'Scheetjes' maken van Madonna een plaatje MOOISTE CORSOWAGEN Nieuwkoop eist ontruiming van snackbar OUD SCHIP WEER TE WATER Om bij rampen snel te kunnen ingrijpen WWINA HI REGIO ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1989 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een meubelmaker hadden ze niet. Vandaar dat staf en bezoekers van jongerencentrum Madonna in Alphen het maken van de bar in de grote zaal maar hebben uit besteed. Ze moeten het meubel stuk voor hun nieuwe onderko men aan de Olympiaweg in Al phen wel zelf aftimmeren en schilderen. Dat is echter een fluit je van een cent. Voor schilders, timmerlui en elektriciens kan Ma donna ruimschoots uit de eigen bezoekersgelederen putten. De jongeren werken komende we ken in hun eigen vakantie door om van 'hun' centrum een kasteel te maken. "Mooi hè?" Met een weids arm gebaar prijst Ton Uithol het nieu we pand aan alsof het zijn eigen dom is. En eigenlijk vindt hij ook dat dat zo is. "Ik eet en slaap thuis, maar verder zit ik altijd hier", zegt de 23-jarige Alphenaar. "Op mijn eerste vakantiedag stond ik al om kwart over zes naast mijn bed om bij Madonna aan het werk te gaan". Van be roep is hij walsmachinist, maar nu zit hij bij de ploeg die de be strating doet. "Ik werk dus wel in de wegenbouw, dat moet je ge- Ook voor de andere 'stratenma kers' is het stenen sjouwen geen dagelijkse bezigheid. Er zit maar éen echte 'prof bij die zes jaar als stratenmaker heeft gewerkt. De andere ploegmakkers zitten op school, werken als kraanmachi nist of helpen in een doe-het-zelf- zaak. Ook al ligt niet elke tegel waterpas, de bezoekers van Ma donna zullen hun nek er niet bre ken. De jongens hebben te veel hart voor de zaak om met een rommelig straatje genoegen te ne- De ploeg is beretrots op het nieuwe Madonna. En dat is lo gisch. vindt Dirk van Leijden. "We hebben het mooiste jonge rencentrum van de regio. Of beter nog: van heel Zuid-Holland. Dat vertellen de leveranciers me ten minste". Ooit kwam Van Leijden als be zoeker binnen bij Madonna om daarna nooit meer weg te gaan. Inmiddels is hij 'opgeklommen' naar het ambt van bestuurslid. Hij is dan ook niet verbaasd dat de vaste bezoekers hun vakantie dagen en avonduren spenderen aan het afwerken van het nieuwe onderkomen. Gewoon Ook voor de stratenmakersploeg blijkt het de normaalste zaak van de wereld te zijn om in hun vrije tijd niet gezellig met een biertje onderuit te zakken, maar keihard te werken. "Dat doe je gewoon". vinden ze stuk voor stuk. "En het is heus niet zo dat ik daarom niet op vakantie ga", zegt Eddy Otte. "En dat geldt ook voor de andere jongens". Hij somt verschillende namen op van leden van de vaste 'clan' die net zijn gaan vliegen. Zelf is Otte net terug van een weekje Terschelling met een an dere Madonna-makker. Tijdens zijn verblijf merkte hij dat, als ze het T-shirt aan hadden van hun favoriete uitgaansplek in Alphen, andere vakantiegangers de naam onmiddellijk associeerden met die van de gelijknamige Ameri kaanse zangeres. En dat is tegen het zere been van fervente Ma- donna-gangers. "Daar moeten we maar eens iets aan doen", vindt Otte. "Op het T-shirt het jaar van de oprich ting vermelden of zoiets". Hij krijgt onmiddellijk bijval van zijn ploegmakkers. Maar dat is een zorg voor later. Sinds het afbreken van de boer derij aan de Prins Hendrikstraat een klein jaar geleden, huist de club in een barak naast de nieuw bouw. "Het wordt tijd dat we er in kunnen", vindt Marcel Ouds hoorn, een 19-jarige schoolverla ter. "Die keet waar we nu in zit ten, dat kan toch niet? Dat is ge woon een zootje. Het scheelt ons ook in het aantal bezoekers". Ook al staan die straks in rijen op de stoep, het nieuwe onderko men biedt ze meer dan genoeg ruimte. Op de begane grond zijn de werkplaats, een repeteerruim- te, garderobe, toiletten, een staf kamer en twee barruimten. Op de eerste verdieping is een kamer voor de medewerkers, vas te bezoekers van Madonna die bij voorbeeld in de beleidsraad of programmaraad zitten. In de an dere ruimte komt een donkere ka mer en hebben de zeefdrukkers hun domein. Ook Vet is dik tevre den met het nieuwe domein waar over hij de scepter zwaait. Maar nog meer met het enthousiasme van de bezoekers die Madonna van straten, isolatie en elektrici teit voorzien. "Het zijn gewoon scheetjes van mannen", zegt hij met een brede glimlach. NOORDWIJK - De Noord- wijkse wethouders van welzijn en financiën zijn doorlopend op de hoogte gehouden van het fi nancieel reilen en zeilen van de Stichting Kulturele Aktviteiten Noordwijk (SKAN). De sugges tie van het college dat SKAN zich bij de presentatie van de cijfers in nevels hult, is dan ook uit de lucht gegrepen. Met het stopzetten van de subsidie aan de stichting draait het college de culturele activiteiten in Noordwijk de nek om. Dat schrijft het bestuur van de stichting in een brief aan burge meester en wethouders van de bloe- menbadplaats. SKAN reageert hier mee op het plotseling, per brief; op schorten van de subsidie aan de stichting. SKAN had over 1989 nog ruim 20.000 gulden tegoed. Door de actie van B en W heeft SKAN alle culturele activiteiten voor het ko mende half jaar moeten annuleren. SKAN raakte halverwege 1987 in ernstige financiële problemen. Om uit een impasse te geraken, werd een nieuwe stichting opgericht en een nieuw bestuur benoemd dat fi nancieel orde op zaken zou stellen. B en W vinden dat zij van deze stap en van, de plannen van het nieuwe bestuur onvoldoende op de hoogte zijn gesteld. Dat nu wordt door SKAN ten stelligste ontkend. Voordat de nieuwe bestuursleden hun functie aanvaardden is er vol gens hen een uitgebreid overleg ge weest met de wethouders van wel zijn en financiën. Het nieuwe be stuur zette in dat overleg uiteen hoe het dacht de problemen te lijf te gaan. In tegenstelling tot hetgeen B en W in hun brief vermeldden, nam het nieuwe bestuur niet de hele schuldenlast van het oude bestuur over. Een deel van het geld dat no dig was om de schulden te saneren, wilde het nieuwe bestuur door sponsoring verkrijgen. Hoewel deze handelwijze nu dooi het college wordt gelaakt, houdl SKAN vol dat de twee collegeleden volledig op de hoogte waren. "Dooi beide wethouders is toen niet inge grepen. Hieruit konden wij niet an ders concluderen dan dat wij op de goede weg waren om tot een voor .beide partijen aanvaardbare oplos sing te komen", aldus het nieuwe bestuur in de brief. Burgemeester en wethouders ge ven in hun brief waarin de subsidie wordt opgeschort, een aantal voor waarden waaraan SKAN moet vol doen wil ooit de geldkraan weer open gaan. Het nieuwe bestuur moetvolledig verantwoording af leggen over het financieel beheer vanaf half 1987 tot en met nu en moet ervoor zorgen dat het oude be stuur de stukken van voor 1 juli 1987 op tafel legt. SKAN zal zo snel mogelijk de stukken over het eerste halfjaar van 1989 gereed maken en toesturen. De stukken van 1987 en 1988 worden nogmaals bekeken, rekening hou dend met alle opmerkingen die B en W hierover hebben gemaakt. RIJNSBURG - De praalwagen met het motto 'Uit de kunst' zal vandaag met het predikaat 'mooiste wagen' aan het 43ste Rijnsburgse bloe mencorso deelnemen. De praalwagen geeft vorm aan het gegeven dat bloemen vaak een ge liefd onderwerp voor kunstenaars zijn. De win nende wagen is gearrengeerd door J. Maat-Yel- lekoop. Het corso staat geheel in het teken van het 75-jarig jubileum van de Rijnsburgse bloe menveiling. De met bloemen versierde wagens werden gis teravond al door duizenden mensen bekeken in een hal van de Flora. Voorzitter C. Visser van het Aalsmeerse bloemencorso viel de eer te beurt het corso te openen. Hij sluit niet uit dat een nauwere samenwerking tussen de bloemencor so's van Rijnsburg, Aalsmeer en de Bollenstreek zal leiden tot een bloemencorso dat verschillende Europeese landen zal aandoen. Het streven is een dergelijke buitenlandse promotie voor Ne derlandse bloemen i gen. De Rijnsburgse organisatie heeft al de nodige buitenlandse ervaring opgedaan. Zo zal het cor so, dat vandaag door Oegstgeest, Leiden, Rijns burg, Katwijk en Noordwijk rijdt, volgende maand voor de tweede keer naar Berlijn gaan- Buitenlandse toeristen en inwoners uit de streek kunnen morgen de praalwagens nog bewonde ren op de Boulevard in Noordwijk. (foto Holvast) NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop probeert via de rechter gedaan te krijgen dat de familie Du- pree aan de Noordenseweg twee ge huurde panden snel verlaat. In de één woont de familie, in de ander wordt een snackbar gerund. Een jaar geleden heeft de gemeente Nieuwkoop de huur opgezegd. De opzegtermijn verstrijkt 11 augus- Medische Diensten en eindigt zondag o Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 0 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, tel: 218661, Rosmo'en 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: E. de lange, tel: 212025, Bronckhorststraat 42-45. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel: 213546, Prinsenstraat 5. Groep 3 - Pleiter. Smit. Lely, W. de Bruyne. J. de Bruyne, Stolk. Jurgens. Fogelberg en Van rlnn Muiisanherah za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, tel: 125245. Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 416555, Lek straat 91a. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rip. Be de grond te krij- nit. Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047. Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur: M. Hom, tel: 766123, Zo- 1. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, tel: 310420. TER AAR - Na een opknapbeurt van vijfjaar is eer gisteren de voormalige werkbootWitte Walvis' weer te water gelaten. Met een kraanwagen werd het schip vanaf het erf van restaurateur Peter van der Steen in Ter Aar in het Aarkanaal géhezen. Van der Steen kocht de schuit in 1984 voor het symbo lische bedrag van vijf tientjes. "Openhaardhout was duurder", zegt hij hierover. De Teraarder zette de schuit achter op zijn erf aan de Westkanaaldijk. In eer ste instantie wilde hij de boot alleen een beetje opknap pen, zodat hij in elk geval weer kon varen. "Maar het liep een beetje uit de hand, ik heb er nu al 1500 uur werk in zitten", aldus Van der Steen. Hij heeft de hele constructie van de boot vernieuwd. Dat laatste gebeurde omdat de Teraarder van de Witte Walvis een zeilschip wilde maken. "In vroegere jaren- was het een werkboot die mensen en goederen van de wal naar een schip vervoerde. Bij een zeilboot spelen heel andere krachten een rol, vandaar dat ik nogal wat heb veranderd". De restauratie heeft Van der Steen tot nu toe onge veer 6000 gulden gekost. Daarmee is hij er nog niet, want er moet nog het een en ander aan de boot gebeu ren, "Er moeten nog een kajuit en een mast op. Maar daaraan begin ik pas volgend jaar. Ik ben blij dat hij nu het water in kan. Voorlopig heb ik eerlijk gezegd even genoeg van die schuit". (foto Ben de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense brandweer wil op korte termijn een team van des kundigen formeren uit Alphen se bedrijven waarop in geval van rampen direct een beroep kan worden gedaan. Volgens brandweercommandant A. Siereveld is dat noodzaak om dat de ontwikkelingen in de chemische sector heel snel gaan en de brandweer niet genoeg mankracht in huis heeft om die ontwikkelingen op de voet te volgen. "We hebben een boek met 1800 gevaarlijke stoffen maar dat is in feite op het mo ment van verschijnen al verou derd. De ontwikkeling van de techniek en de ontwikkeling van ons bestand met gegevens lopen niet gelijk op". In Alphen vestigen zich steeds meer chemische bedrijven die risico's met zich meebrengen wat het brandgevaar betreft. De brandweer heeft volgens Siereveld zelf wel be paalde deskundigheid in huis om in geval van brand uit de voeten te kunnen, maar hij acht meer rugge spraak wenselijk met het bedrijfsle ven zelf. "We hebben zelf een oplei ding gevolgd waardoor we veel zelf kunnen beoordelen. Als we er niet uitkomen kunnen we ook dag en nacht een beroep doen op een des kundige van de brandweerinspec tie. Als het nodig is kan deze specia list in ongeveer 45 minuten ter plaatse zijn. Het punt is alleen dat 45 Volgens de brandweercomman dant moet dat sneller kunnen. "In feite moet je als brandweer direct een beroep kunnen doen op des kundigen op een bepaald terrein. We kunnen nu in elk geval terecht bij een chemicus van de afdeling milieu van de gemeente met wie we nauw samenwerken. Maar veel ken nis zit natuurlijk vooral bij de be drijven zelf. Daarom wil ik bij be drijven die deze deskundigheid in huis hebben polsen of zij er voor voelen deel uit te maken van een vast ploegje van deskundigen". Siereveld denkt specifiek aan me dewerkers van bedrijven die over bijzondere kennis beschikken, zoals Biesterfeld en Fasson. De commandant: "Je zou dan bijvoor beeld met elkaar kunnen afspreken dat die specialisten wekelijks bij toerbeurt beschikbaar zijn en dag en nacht door ons kunnen worden opgeroepen. Zo iemand moet bin nen een kwartier ter plekke kunnen zijn als het nodig is". Daarnaast is een goed en regelma tig contact met bedrijven die chemi sche stoffen produceren via zo'n pool volgens Siereveld heel belang rijk voor de brandweer. "Daardoor blijven we op de hoogte van de risi co's in de gemeente en kunnen we in overleg preventieve maatregelen treffen en gerichte voorlichting ge- Transporten Ook bij de transporten v lijke stoffen door de gemeente acht Siereveld het van belang direct de beschikking te hebben over bepaal de gegevens als er iets gebeurt. "Je weet eigenlijk nooit van tevoren met welke stoffen je te maken hebt. Via onze computers kunnen we meestal wel zien waarom het gaat en welke bestrijdingsmiddelen we moeten inzetten, maar dat gaat niet altijd op. Theoretisch lijkt het goed in elkaar te zitten, maar als er een onbekende lading explodeert of er zijn geen papieren aanwezig dan zit ten we met de handen in het haar. Een pool van experts is dan een uit komst". Siereveld wil op korte termijn in ventariseren welke deskundigheid er aanwezig is bij het Alphense be drijfsleven. "In het najaar wil ik met een aantal bedrijven rond de tafel gaan zitten en ik hoop dat we zo'n pool nog dit jaar operationeel kun nen krijgen. De Vereniging van On dernemingen Alphen (VOA) is een goede ingang om die contacten te leggen". dokterstelefoon 071-122222 kunt u v welke arts dienst heeft. Leiderdorp za en zo: O.L. van Eysden, tel: 891000; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgeval len) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel: 174955. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352; zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 071-762159. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030 Wassenaar za: I.C. Spelt, tel: 11844, Van Groeneveltlaan 17; zo: B.R. Dinger van Kruininhgen, tel: 76418, Hofcampweg 65. terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge- Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525; Apotheek Langstraat.'Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. Beveiliging Het ministerie van justitie heeft de oprichting goedgekeurd van een particuliere beveiligingsorganisatie in Ter Aar, Select Beveiliging. Het bedrijf legt zich toe op portiers- en receptiediensten, objectbeveili ging, mobiele en winkelsurveillan ces en alarmopvolging. Bij objecten met een verhoogd risico maken de beambten gebruik van bewakings honden, welke in bezit zijn van een certificaat van de Koninklijke Ne derlandse Politiehond Vereniging. Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: doklerstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- e-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. 01751-18221. Kruisvereniging Leiden, Oude Ri|n 59, tel 120144na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Boskoop kindervakantiewerk, competitie midget golf. vanaf 9.00 uur op het midget golfterrein, Azalealaan. Katwijk duinwandeltocht Lions over 5. 10.15 en 25 km, start tussen 9.00 en 13 00 uur bij strandpaviljoen Zee en Zon. optreden 'Harlem Streetpare- ders', van 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. stoomtreinritten door de Zuid duinen. vertrek ieder uur tussen 10.00 en 17.00 uur bijd Leiden corso-wandeltocht over 10. of 20 km, start om 9.00 uur bij VVV. Stationsplein. Rijnsburgs Bloemencorso,i trek c burgerweg 1.00 u orgelconcert in de Hooglandse Kerk. van 13.30 tot 14.45 uur. optreden 'Los Tamarindos'. met salsa-muziek, aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Noordwijk inschrijven voor de 'Fastnetra- ce' surf slalomrace. van 8.30 tot 10.00 uur m het clubhuis KSN. voetbalwedstrijd Noordwijk- AFC, aanvang 17.00 uur op het Gemeentelijk Sportpark, Duinwe tering. optreden Egelander Blaaska pel 'De Zeedorper Muzikanten'. viswedstrijd voor senioren in het Oegstgeesterkanaal, aanvang 6.30 uur. Bloemenrolstoelmarathon 1989, start om 12.00 uur in de Kerkstraat. Rijnsburgs Bloemencorse 'Fio rd 75 jaar', vertrek om 14.30 uur op de Laan van Verhof. voetbalwedstrijd om 15.30 uur, Taptoe Rijnsburg, aanvang 20.30 uur voor het raadhuis. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 Warmond zomerkunstmark op het pleintje bij de Pomp. Dorpsstraat, van Team The American E uur van 12.30 tot 16.30 u Duinrell. promenadeconcert d Katwijk zeilwedstrijden Skuytevaert langs de Katwijkse kust, diverse starttijden. 13.00 uur in het Pijpenkabinet, Oude Vest. archeologisch spreekuur in het Rijksmuseum van Oudheden, van 13.00 tot 16.00 uur. striptekenaar Lucien de Gieter (Papyrus) te gast in het Rijksmu seum van Oudheden. Rapenburg, vanaf 13.00 uur stadswandeling olv WV-gids, aanvang 14.00 uur op het Stad huisplein. film 'De Kirgiezen van Afgha nistan', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat. Noordwijk bezichtigen praalwagens Rijnsburgs Bloemencorso, van 12.00 tot 18.00 uur op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Wassenaar demonstraties High Diving Team The American Eagles, ieder uur van 12.30 tot 16.30 uur in park MAANDAG 7 AUGUSTUS Katwijk eerste deel 'Zeskamp'. 19.30 uur in het Zeepaviljoen

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10