Kans op asiel Oostdnitsers in Hongarije Ook Bush gevangen in de fuik van het terrorisme 'Habatsoe's' voeren bittere machsstrijd in Japanse LDP PLO bereid verkiezingen in bezet gebied te aanvaarden 'Moskou laat inspectie chemische wapens toe' VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BUDAPEST/MOSKOU (DPA) - Budapest overweegt DDR- burgers die via Hongaars grondgebied naar het Westen wil len vluchten politiek asiel te verlenen, zodat de Oostduit sers legaal van Hongarije naar de Bondsrepubliek kunnen reizen. Dit heeft Judith Todt, afdelingsleidster van het vluchtelingenbureau van het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken, gisteren verklaard. Mevrouw Todt zei dat een wetsont werp daartoe nog niet is ingediend, maar voegde daaraan toe dat haar land wel bezig is een aantal vluchte lingenkampen te bouwen. Deze 'op vangcentra' waren oorspronkelijk bedoeld voor etnische Hongaren Hongerstaking lin kse kin-den eist twee levens ATHENE (GPD) - De hongersta king die 282 politieke gedetineer den al 35 dagen hielden in de specia le gevangenis van Eskisehir (tussen Ankara en Istanbul) heeft haar eer ste twee slachtoffers geeist. De twee overleden mannen zijn de 20-jarige Mehmed Yalcinkaya en de 25-jarige Husun Eroglu, beiden kurden. Zij werden respectievelijk ter dood en tot levenslang veroordeeld wegens activiteiten voor de PKK. de arbeiderspartij kurdistan. die in Zuidoost-Turkije een guerrillaoor log tegen het Turkse bestuur voert. Hun dood moet worden toege schreven aan het feit dat alle gedeti neerden van Eskisehir in de nacht van dinsdag op woensdag plotse ling de gevangenis moesten verla ten. Het overplaatsen 's nachts van de door hongerstaking verzwakten op de gevangeniswagens duurde al leen al vijf uur. Daarna volgde een rit van vele uren in de zomerhitte naar het 450 kilometer verwijderde Aydin. waar 260 hongerstakers in een verlaten gevangenis werden op geborgen. Tweeënvijftig anderen belandden in de nabij gelegen ge vangenis van Nazilli. Volgens aanvankelijke meldin gen zou de dood van de twee zijn voortgevloeid uit die gewelddadig heden. maar het officiële onderzoek spreekt van dood door uitdroging. De toestand van minstens acht an deren is nog steeds zorgelijk. Dertig zijn na onderzoek opgenomen in het gevangenishospitaal van Aydin. Vijf hebben de actie beëindigd. De actie is een protest tegen het strenge regime dat eind juni 'werd heringevoerd tegen alle gevange nen van Eskisehir na de ontdekking van een ontsnappingstunnel waar aan een aantal had gewerkt. In 1984 kostte een landelijk^ hongerstaking twaalf doden, maar veel van de ei sen van de deelnemers werden toen tenslotte ingewilligd. Buitenland kort Aardbeving In Irian Jaya, het vroegere Neder lands Nieuw Guinea, zijn zeker 97 doden gevallen bij een zware aard beving met een kracht van zes op de schaal van Richter. Huizen werden verwoest en in bergdorpen deden zich aardverschuivingen voor. Het dorp Soba werd het zwaarst werd getroffen van drie dorpen langs de Kurima-berg. ongeveer 3.500 kilo meter ten oosten van Jakarta. Alle inwoners in het zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. VN-missie De Noorse luitenant-generaal Mar tin Vadset zal de VN-missie leiden die in Cambodja en ook in Vietnam technische verkenning moet ver richten, voorafgaand aan de terug trekking van de Vietnamese troe pen. eind september. Speciale aan dacht zal worden gegeven aan de staat van de wegen, de luchthavens en communicatie. De komst van de VN-missie valt samen met een of fensief, dat de Rode Khmers in Cambodja hebben geopend tegen de troepen van de regering van pre mier Hun Sen. Martens De Belgische premier Wilfned Mar tens heeft een zware val met een fiets gemaakt tijdens zijn vakantie in Oostduinkerke. De premier moest plotseling hard remmen om een obstakel te vermijden en kwam ten val. Daarbij brak hij een vinger en raakte verwond aan het jukbeen door zijn brilmontuur. Sinds Mar tens in 1983 een zware hartoperatie onderging is hij een fervent wieler toerist geworden, die soms tot 60 km per dag aflegt. Sovjet-minister In de Sovjetunie is donderdag voor het eerst een minister benoemd die geen lid is van de communistische partij. De Opperste Sovjet ging er mee akkoord dat de directeur van het Biologische Instituut van Mos kou. Nikolaj Vorontsov, de nieuwe voorzitter wordt van -het staatsco- mite voor milieu- en natuurbescher ming. De partijloze Vorontsov is hoogleraar biologie en zoologie en lid van verscheidene internationale gezelschappen. die uit Roemenie vluchten, maar staan "open voor iedereen", aldus Todt. Het aantal Oostduitsers dat via di plomatieke vertegenwoordigen van de BRD in de Oostbloklanden en via Hongarije naar Oostenrijk pro beert te komen neemt volgens het Westduitse boulevardblad Bildzei- tung nog steeds toe. In de Westduit se ambassade in Oost-Berlijn zou den zich 80 DDR-burgers bevinden, tegen 20 in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag en 130 in de am bassade in Budapest. Van officiële zijde werd hierop niet gereageerd. Inmiddels heeft de Oostberlijnse advocaat Wolfgang Vogel zich aan gemeld als bemiddelaar tussen de DDR-burgers die hun land willen verlaten en de vertegenwoordigen van Bonn in Oost-Berlijn en Bud apest. Vogel heeft zich in het verle den al herhaaldelijk met gelijksoor tige zaken beziggehouden. De vluchtelingen willen de ambassa des slechts verlaten als zij naar het Westen mogen gaans Hervormingsproces Hongarije, dat openlijk streeft naar (economische) aansluiting bij West europa, geldt met Polen als het meest liberale van de Oostbloklan den. Het land, dat in het Oost-Euro pa de hoogste buitenlandse schuld heeft, heeft deed gisteren een op roep voor westerse financiële steun bij het hervormingsproces naar een democratisch systeem en een mark- In een memorandum aan 23 wes terse landen stelde Hongarije dat het geen kwijtschelding zoekt van de 35 miljard gulden hoge buiten landse schuld, maar manieren om investeringen uit het westen aan te trekken en de eigen uitvoer te ver hogen. "Snelle en samenhangende uitvoering van het hervormingsbe leid vereist intensieve samenwer king van onze economisch ontwik kelde westerse partners", zo staat in het document Functionarissen van 24 geïndus trialiseerde landen hebben elkaar dinsdag ontmoet in Brussel om te praten over westerse steun bij het versterken van de politieke en eco nomische hervormingen in Honga rije en Polen. Volgens het memo randum heeft Hongarije zich ver plicht tot deregulering, privatise ring en een strak monetair beleid. Budapest zal niet terugschrikken voor radicale hervormingen, zelfs als de sluiting van onrendabele on dernemingen aanvankelijk sociale conflicten of werkloosheid zou ver oorzaken. Doel op lange termijn is, aldus het memorandum, vrije toegang tot de markten van alle Europese leden van de Organisatie voor economi sche samenwerking en ontwikke ling OESO. SINGAPORE (GPD) - Wanneer de Japanse Liberale Democratische Partij (LDP) komende dinsdag een nieuwe leider benoemt, is daar een bittere machtsstrijd aan voorafge gaan tussen de 'habatsoe's', de machtsklieken. Er zijn er op het ogenblik vijf. De exponenten van deze vijf parlementaire facties zijn Takeshita. Nakasone. Myazawa, Abe en Komoto door Bob Mantiri Zonder de steun van deze facties krijgt de kandidaat van een van de habatsoe's geen tweederde meer derheid in het parlement. Bedrei gingen, politieke chantages, belof tes voor kabinetfuncties en omko pingen zijn instrumenten, die door gaans bij dit machtsspel worden ge hanteerd. In de machtsstrijd die op het ogenblik binnen de LDP aan de gang is, lijkt de groep van Toshio Komoto, de meeste kansen te heb ben om een premier te leveren. Van de vijf facties is Komoto's groep met maar dertig volgelingen, de kleinste. Een concensus lijkt zich af te te kenen tussen de vijf groepen om de 58-jarige ex-minister van onderwijs. Toshiki Kaifu, als de opvolger van Sosuke Uno aan te wijzen. Uno trad twee weken na de nederlaag van de partij in de Hogerhuis-verkiezingen af. Zijn positie was ook onhoudbaar geworden door zijn buitenechtelij ke affaires met twee geisha's die bij hem op de loonlijst stonden. Uno behoorde tot de groep van ex-premier Nakasone, wiens presti ge een behoorlijke deuk heeft ge kregen na onthullingen dat hij be trokken was bij het Recruit schan daal. Dit omvangrijke beursschan- daal leidde ook tot het aftreden van premier Noboru Takeshita. Andere slachtoffers van dit schandaal zijn de voormalige secretaris-generaal van de partij. Shintaro Abe en al in een zeer vroeg stadium de minister van financien, Myazawa. Ook Kaifu is niet geheel onge schonden uit het Recruit schandaal gekomen. Op een persconferentie gaf hij toe, dat ongeveer 15 miljoen yen (meer dan 200.000 gulden) van Recruit heeft ontvangen voor cam pagne- doeleinden. Hij benadrukte echter dat hij dit aan de regering heeft opgegeven. Honderden in- Zuid-Libanon nemen onder toezicht van Is raëlische solda ten hun toe vlucht tot de vei ligheidszone aan de grens met Israël, ge dreven door angst voor Ame rikaans machts vertoon. ballentaal van Reagan weinig hielp in de strijd tegen niets ontziende terreur. Geheimne dienst En nu zit George Bush in hetzelfde schuitje. Eerder deze week gaf hij toe eenvoudig te weinig informatie te hebben om een afgewogen be sluit te kunnen nemen voor een op lossing in het recente gijzelingsdra ma. De Amerikaanse geheime dienst weet natuurlijk meer dan nu naar buiten komt. Maar met enig voorbehoud kan men het volgende vaststellen: - De Amerikanen weten niet waar de terroristen en hun gijzelaars zit ten en hoe vaak ze van verblijfplaats wisselen; dat is ook een groot ver schil met bijvoorbeeld een vlieg tuigkaping waarbij je precies weet waar de daders en slachtoffers zijn; - De regering in Washington heeft In een eerder stadium werd een andere jongere kandidaat, Hashi moto. de secretaris-generaal van de partij, genoemd als serieuze kandi daat. Maar hij zou te jong en te onaf hankelijk zijn. De oudere leiders hielden de kandidatuur van de 51- jarige Hashimoto tegen. Andere kandidaten, die mogelijk nog een bedreiging kunnen vormen voor Kaifu zijn de voormalige mi nister van transport Shintaro Ishi- hara en Yohei Kono. Kaifu zit al bij na tien jaar in het Diet (parlement) en behoorde, voordat hij zich bij de groep van Komoto aansloot, tot de clan van wijlen premier Takeo Miki, die na het schandaal-Tanaka van 1974 tot 1976 premier was. Ex-premier Kakuei Tanaka is wellicht de meest invloedrijke na oorlogse politieke clan-leider. Hij was betrokken in het omvangrijke Lockheed schandaal. Moest daar om aftreden en ondanks de daarop slepende rechts- zaak en de opzeg- TUNIS (AP) - De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) is nooit een warm voorstander geweest van het Israëlische vredesplan voor verkie zingen in de bezette gebieden, maar zou het hebben aanvaard als het een duidelijke stap was geweest op weg naar een zelfstandige Palestijnse staat. Dit heeft PLO-voorzitter Yas ser Arafat gisteren gezegd op de openingsdag van het vijfde congres van Al-Fatah, de grootste organisa tie binnen de PLO, in de Tunesische hoofdstad Tunis. Volgens Arafat beoogde het Is raëlische vredesplan slechts "de voortzetting van de Israëlische be zetting van de bezette gebieden" en kan het inmiddels als mislukt wor den beschouwd. "De PLO zou dit plan hebben aanvaard, als het een fase was geweest in de verwerkelij king van het recht van het Palestijn se volk op zelfbeschikking en vrij heid", zo zei Arafat. Arafat, wiens toespraak verschil lende keren door een staande ovatie werd onderbroken, deed tevens een beroep op de VS zich meer voor de Palestijnse zaak in te zetten. "Ik maak van deze gelegenheid gebruik de Amerikaanse regering te vragen hoe lang zij denkt door te gaan met het negeren van het zelfbeschik kingsrecht van het Palestijnse volk, en hoeveel oorlogen we nog moeten strijden om los te komen van de vicieuze cirkel van bloed en lijden", aldus de PLO-leider. Arafat zei verder dat de Intifadah, de Palestijnse opstand in de door Is raël bezette gebieden, zal worden voorgezet totdat een Palestijnse staat een feit is. Tijdens de openingszitting vap het congres werd twee maal een mi nuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis aan Khala Al-Wazir, ali as Abu Jihad, de naaste medewer ker van Arafat die vorig jaar door een Israëlisch commando in Tunis geen bewijzen wie precies verant woordelijk zijn voor de gevangen houding van de verschillende gijze laars; de veel genoemde Hezbollah- organisatie bestaat in feite uit een groot aantal kleine groepen; - Er is nog steeds geen waterdicht bewijs dat kolonel William Higgins daadwerkelijk vermoord is. En als hij inderdaad dood is (de regering in Washington gaat daar wel van uit), weet de Amerikaanse Inlichtingen dienst niet wanneer hij is omge bracht (voor of na de ontvoering door Israël van Hezbollah-leider sjeik Obeid); - Ook over het lot van de andere Amerikaanse gijzelaars bestaat nau welijks concrete informatie. Armzalig Dat gebrek aan betrouwbare inlich tingen heeft geleid tot forse kritiek van zowel democratische als repu ging van het LDP-lidmaatschap, bleef hij van achter de schermen in vloed uit oefenen op zijn volgelin gen in de partij. Schaduwheerser Japanse kranten noemden Jami Sjogun, de schaduwheerser. Ieder een weet in Japan, dat hij de hand had in de selectie van onder meer premier Suzuki en van premier Na kasone. Beiden bemanden dan ook hun respectievelijke kabinetten met aanhangers van Tanaka. Het feit dat de LDP leiding de voorkeur heeft gegeven aan een jon gere leider, betekent een dramati sche verandering in haar beleid. De zeventig plussers in de top van de leiding hebben daarin moeten be rusten na de schandalen waarin de partijleiding was betrokken en de nederlaag bij de Hogerhuisverkie- zingen, waar de LDP haar tweeder de meerderheid verloor. Het Recruit schandaal beroofde de partij van haar potentiele leiders. werd vermoord, en andere gevallen Palestijnen. Onmiddellijk na de toespraak van Arafat ging de vergadering achter gesloten deuren verder, om onder meer de helft van het 21 leden tel lende centraal comité van Al-Fatah te kiezen. De weduwe van Al-Wazir. Intissar Al-Wazir, wordt bijna zeker geko zen. De PLO-vertegenwoordiger in Tunesie, Hakam Balawi, die de voornaamste onderhandelaar is in de contacten tussen de Verenigde Staten en de PLO, heeft zich ook kandidaat gesteld. Andere belang rijke kandidaten zijn Sfar Habbash, ook bekend als Abu Nizar, "de dich ter van de Palestijnse revolutie" en twee Palestijnse officieren, gene- blikeinse senatoren. Democraat Sam Nunn vreest dat de kwaliteit van de Amerikaanse Geheime Dienst verslechtert. 'We zouden ons eens heel goed moeten afvragen of we niet beter kunnen doen". En republikein Arlen Specter vindt het "onaanvaardbaar" dat Amerika zijn gijzelaars niet kan opsporen. "Het antwoord van ons land is tot nu toe - laat ik eerlijk zijn - nogal armzalig geweest". Maar George Bush zit op dit mo ment met het probleem dat hij niet weet tegen wie hij actie moet onder nemen. In alle gevallen zijn de bij komende risico's van militair ingrij pen levensgroot: - Een bombardement op Iran: de kans dat terroristische leiders wor den getroffen is klein; dc kans op doden onder burgers bijna 100 pro cent; - Een aanval op terrorische kam Mannen als Abe. Watanabe (het hoofd van de partijpolitieke afde ling) en Myazawa waren voortbe- stemd voor het premierschap. De schandalen en de nederlaag in het Hogerhuis en wellicht straks ook bij de komende parlementsverkiezin gen. die waarschijnlijk eind dit jaar worden gehouden, dwingen de ou de garde om ruim baan te maken voor de jongere generatie leiders. De jongere generatie Japanners nemen niet meer automatisch voor waar aan wat de LDP leiders zeg gen. Als het even kan reizen de Ja panners de hele aardbol af. Ze we ten wat er buiten Japan te koop is. Ze lezen uitvoerig de kranten kij ken naar televisie. Politieke schan dalen in de VS en elders op de we reld, worden in de Japanse kranten breed uitgemeten. Vrouwen Politiek bewuster zijn in de loop van de tijd ook de Japanse vrouwen geworden. Opmerkingen van LDP ministers dat vrouwen dom zijn en in de keuken thuishoren werden bij de recente verkiezingen direct afge straft. De Japanse vrouw wenst niet meer als voetveeg te worden be schouwd. Dit effect manifesteerde zich duidelijk tijdens de Hogerhuis verkiezingen. Het leidde tot de ne derlaag van de LDP en een zege van de door een vrouw geleide socialis tische partij. Meer dan dertig vrou wen werden in de senaat gekozen. raai Mohammed Jihad en kolonel Nasser Youssef. De positie van Arafat als voorzit ter van het centraal comité is on danks kritiek op diens beleid waar schijnlijk niet in gevaar. Er zullen voorts nieuwe leden ge kozen worden in de Revolutionaire Fatah Raad. Het congres zal tevens een rapport van het centraal comité over de Intifadah bespreken en zich beraden over methoden om de druk op de Israëlische bezettingstroepen op te voeren. Bovendien zal het con gres zich ook buigen over een her ziening van de statuten en de struc tuur van de organisatie. Het vijfde congres van Al-Fatah sinds de de organisatie in 1959 door Arafat in Kuwayt werd opgericht. pen in Libanon: ook hier de onze kerheid waar de leiders zitten en er is altijd het gevaar van wraakacties (nieuwe Amerikaanse gijzelaars) van de kant van de terroristen; - Een reddingsactie van de over gebleven acht Amerikaanse gijze laars (in Amerika is uiteraard min der aandacht voor de gevangenen afkomstig uit Engeland, Ierland en Italië en Westduitsland): ook hier is gebrek aan informatie fataal en de kans op mislukking en tegenacties groot. Maar niks doen gaat ook niet. Wanneer onder de gijzelaars meer doden vallen, neemt de druk op Bush ongetwijfeld toe om een daad te stellen. De diplomatieke benade ring waar Bush nog altijd zijn hoop op heeft gevestigd zal dan steeds minder Amerikanen overtuigen. Dan zal ook het psychologische ele ment van de politieke schaamte en vernedering gaan meespelen. Een van de Amerikaanse kranten ondervroeg een groot aantal men sen over een mogelijk militair ant woord. En dan komen er reacties als "We moeten militair optreden. We kunnen het niet over onze kant laten gaan dat een klein land ons het image van zwakkeling bezorgt". Concessie Bush moet intussen ook beslissen in hoeverre hij politiek zaken wil doen met de terroristen. Het officië le beleid in Washington blijft: We willen met ze praten, maar zullen geen enkele concessie doen. Maar Washington is al stilzwijgend ak koord gegaan met het Israëlische voorstel om gijzelaars tegen de ge vangen Hezbollah-leider te ruilen. Misschien zou de president nu in de crisissfeer rond de gijzelaars liever die veelvuldig herhaalde belofte over 'geen enkele concessie aan ter roristen' even vergeten. En dan zou de eerder genoemde vergelijking van de muis en de olifant niet hele maal opgaan. Want olifanten staan juist bekend om hun goede geheu gen. MARSEILLE - Een vliegtuigje stort water uit over het brandende bos in zuid-Frankrijk. De wind die dinsdag nog snelheden haalde van 100 tot 120 kilometer per uur, is gisteren gaan liggen. Dat vergemakkelijkte de blus werkzaamheden. Vrijwel alle bosbranden die sinds dinsdag woedden in iet zuiden van Frankrijk, zijn onder controle. Ongeveer 10.000 hectare bos ijkt te zijn platgebrand. Achtendertig huizen en zes buitenhuisjes zijn ver woestterwijl zeven huizen zwaar zijn beschadigd. Drie opslagplaatsen en 17 auto's zijn volledig door het vuur verwoest. (toto afpi WASHINGTON (DPA) - De Sovjetunie heeft zich bij de onderhandelingen over chemische wapens in Genève bereid verklaard haar voorraden van deze wapens te laten inspecteren, nog voordat een definitief akkoord is be reikt. Dit heeft het Amerikaanse dagblad New York Times gemeld. De krant baseerde zich op uitspraken van anonieme Amerikaanse rege ringsfunctionarissen. Dezen zeiden dat de Sovjetunie met haar tegemoet koming aan deze eis van de Verenigde Staten een van de hindernissen uit de weg heeft geruimd die nog altijd een slotakkoord in de weg staan, aldus de krant. Volgens de New York Times stond de instemming van Moskou op een papier dat minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze afgelopen week einde tijdens het Kampucheaoverleg in Parijs overhandigde aan zijn Ame rikaanse collega James Baker. Washington en Moskou zijn het er nu kennelijk over eens dat zij elkaar voortaan op de hoogte zullen houden van de exacte omvang en statione- ringsplaatsen van hun c-wapenarsenaal om vervolgens ter plekke te con troleren of de verstrekte gegevens kloppen. Pas daarna zou dan het ver drag formeel moeten worden getekend. Tot nu toe was het zo dat het Kremlin pas inspectieteams wilde toelaten nadat de onderhandelaars in Genève hun handtekeningen onder een overeenstemming hadden gezet. Volgens eigen zeggen beschikt de Sovjetunie over niet meer dan 50.000 ton chemische wapens. Verscheidene Westerse geheime diensten spreken daarentegen over ten minste 300.000 ton. WASHINGTON - De vergelijking van de muis en de olifant ligt voor de hand. Maar in dit geval geeft dat de werkelijke verhouding nog niet weer. Nu staat een complete kudde Amerikaanse olifanten boos en on geduldig te trappelen omdat ze niet weten waar de terroristische muis zit die ze willen vermorzelen. door Charles Groenhuijsen Met groot militair machtsvertoon stoomt de Amerikaanse marine op naar Libanon en vanuit de Indische oceaan in de richting van Iran. Maar vooralsnog is volstrekt onduidelijk wat Amerika met al die bommen werpers, gevechtsvliegtuigen, zelf geleide raketten en enkele duizen den speciaal getrainde mariniers kan doen. Het is de zoveelste aflevering in een vervolgverhaal met als titel: De Vernedering en Schaamte van een Wereldmacht. Want de Verenigde Staten heeft nog steeds geen af doend antwoord gevonden op het sluipende gevaar van het bloedig en meedogenloos terrorisme, dat een onvermijdelijk bijverschijnsel lijkt van het uitzichtsloze conflict in het Midden-Oosten. Opeenvolgende Amerikaanse presidenten hebben vergeefs gepro beerd een passend antwoord te vin den op de terreurdreigingen van ra dicale groeperingen, die veelal ge steund worden vanuit Iran. Presi dent Jimmy Cartèr kreeg zelfs te maken met een actie in Iran zelf te gen Amerikaans ambassadeperso neel in de hoofdstad Teheran. Uiteindelijk kwamen de gijze laars vrij (op dat dag dat hij de slag om het presidentschap van zijn op volger Ronald Reagan verloor), na dat Carter eerst een jammerlijk mis- lukte bevrijdingsactie op touw had gezet die kansloos strandde in het zand van Iraanse woestijn. Reagan trad in het Witte Huis aan met de belofte het allemaal beter en bovenal krachtiger aan te pakken Veelvuldig stelde hij in het vooruit zicht de terroristen te zullen verdel gen, waar ze zich ook verborgen hielden. Maar ook Reagan kon zijn woord niet houden. Amerikaanse gijzelaars, die in Liba non gevangen zitten, te bevrijden. Hij moest wel incasseren dat hon derden in Bayrut gelegerde Ameri kaanse mariniers in 1983 in Bayrut om het leven kwamen toen bij een zelfmoordactie een auto vol explo sieven de basis van de VN-vredes- macht inreed. Ook het uitgevoerde bombardement op de Libische hoofdstad Tripoli enkele jaren later, was niet echt geslaagd, omdat het doel, de Libische leider Khadaffi uit te niet werd bereikt. De grootste politieke schande kwam voor Reagan natuurlijk toen bleek dat hij willens en wetens zijn eigen plechtige belofte had gebro ken om nooit zaken te doen met ter roristen. De stiekeme wapenleve- ranties aan Teheran (die het slepen de Iran-Contra-schandaal inluid den) toonden aan dat ook de spier- Arafat: als eerste stap naar Palestijnse staat

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5