'Utrecht ontduikt milieuwet' Ivf kan voorlopig gewoon doorgaan Bekeringen climax opening zigeunercongres Incestzaak Maurik aangehouden, zusje Marjan blijkt ook verkracht 'Ultra licht vliegtuig bij opsporen milieudelicten' LAATSTE OPRUIMINGSDAG BIJ BAALBERGEN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 BSÏ&iSiEUlU'L'ld.WL'l»! PAGINA 3 SP: gemeente geen uitzondering UTRECHT (ANP) De Socialistische Partij (SP) beschul digt de gemeente Utrecht van systematische ontduiking van verschillende milieuwetten. De partij heeft justitie gis teren verzocht een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de gemeente, omdat die vervuild water en verontreinigde grond geloosd en gestort zou heb ben zonder over de vereiste vergunningen te beschikken. De SP heeft onderzocht wat is ge- talen beurd met de bagger uit de stads- der n grachten en de Veemarkthaven. den. Hieruit blijkt volgens de SP dat de De speciekoek kwam terecht in gemeente al van tevoren wist dat de de Put van Weber in Nieuwegein, de bagger was verontreinigd met ver- enige stortplaats in de provincie die schillende chemische stoffen en krachtens de afvalstoffenwet zware metalen. De opgebaggerde vergunning heeft. Omdat er arseen grond werd tussen januari en april en zink in de speciekoek zat, was dit jaar gescheiden in een mobiele echter een vergunning in het kader scheidingsinstallatie. van de. wet chemische afvalstoffen Die scheidde de bagger in zand, vereist geweest, meent de SP. water en speciekoek. Het zand is te- Het afvalwater ten slotte werd ge- ARNHEM (ANP) - De behande ling in hoger beroep van de zoge noemde Maurikse incestzaak is gis teren opnieuw aangehouden. Om dat een van de hoogleraren die als getuige-deskundige moest verschij nen met vakantie is, heeft het ge rechtshof in Arnhem de gruwelijk- se incestzaak tot nu toe verdaagd tot vrijdag 17 november. Eind 1987 kwam de zaak aan het rollen toen het slachtoffer, de 22-ja- rige Marjan uit Maurik, in een op vanghuis voor incestslachtoffers duidelijk maakte dat ze gedurende tien jaar op gruwelijke wijze was misbruikt. De politie hield niet lang daarna tien verdachten aan, maar wist het bewijs tegen slechts vier mannen rond te krijgen. Dat waren twee broers van het slachtoffer, een buurman en een oom. De rechtbank in Arnhem veroor deelde in november vorig jaar de twee broers tot vijfjaar gevangenis straf, de buurman tot drie jaar en de oom tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De broers van 30 en 25 jaar en de 50-jarige buurman gin gen tegen dat vonnis in hoger be roep. Gisteren verklaarden ze dat de verhalen van Marjan 'pure verzin sels' waren en dat er geen sprake was geweest van misbruik. Tijdens de eerste behandeling van het hoger beroep in april vroe gen de raadslieden om een uitge breid getuigenverhoor. Gisteren luisterde het hof naar de betogen van zeven getuigen. Centraal stond daarin de vraag of Marjan haar gru welijke ervaringen had verzonnen of dat ze inderdaad gedurende haar kinderjaren op de ouderlijke boer derij door broers, oom en buurman werd misbruikt. Zusje Achter gesloten deuren - zonder pu bliek en pers en zonder de verdach ten erbij - moest ook het slachtoffer nog eens vertellen wat er in die ja ren op de boerderij was voorgeval len. Volgens de president van het gerechtshof Koeleman bleef ze tij dens dat verhoor bij haar eerdere verklaringen en bracht ze er zelfs enkele details in aan. Indrukwekkend was daarna vooral de getuigenis van de 28-jari- ge zuster van het slachtoffer, Corrie. Vaak in tranen vertelde ze het ge rechtshof hoe ze had ontdekt wat haar zusje was overkomen. "Marjan belde me op en zei dat ze ergens mee zat. Hoewel ze er nooit over had gepraat wist ik dat het incest was. Ze noemde toen allerlei namen en zei dat ze een aanklacht tegen hen wilde indienen. Maar ze was bang dat haar broers haar iets zouden aandoen. Nu ben ik blij dat ze het heeft gedaan. Ik ben blij dat ik zo'n zusje heb en dat ze er geen eind aan heeft gemaakt, terwijl iedereen haar liet vallen", aldus Corrie. Ze greep haar getuigenis aan om voor het eerst openlijk te vertellen dat ze als klein meisje zelf ook het slachtoffer was geworden van een verkrachting door de buurman. In een zeer emotioneel betoog vertelde ze hoe hij haar 's avonds had opge wacht toen ze bij de buren een kan netje melk had gebracht. Hij trok ruggestort in de Veemarkthaven, waar op den duur woningen zullen verrijzen. Volgens de gemeente was het zand schoon, maar de SP be weert dat de concentratie zware me- Kandidatenlij st in braille en gesproken vorm HOOGEZAND-SAPPEMEER (GPD) De gemeente Hoog- ezand-Sappemeer wil de kandi datenlijst voor de verkiezing van de Tweede Kamer op 6 sep tember in braille, met grote let ters en in gesproken vorm aan bieden. Zo wil de gemeente het voor blinde en slechtziende in woners eenvoudiger maken om hun stem uit te brengen. Bij de verkiezingen voor het Europese Parlement in juni is voor het eerst elders in het land op kleine schaal geëxperimen teerd met een aangepaste kandi datenlijst. Woordvoerster Bijl van de afdeling Hoogezand van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden juicht het initiatief toe. Zij heeft echter geen idee hoe groot de groep ge bruikers zal zijn. Bij de afdeling Hoogezand zijn tien leden gere gistreerd die volgens haar ge baat kunnen zijn met een lijst in braille. Zij denkt dgt onder be jaarden belangstelling bestaat voor een kandidatenlijst in gro te letters. loosd ip een van de industriehavens van de Domstad. Pas achteraf ver kreeg de gemeente daarvoor vol gens de SP 'een soort gedoogbrief van de provincie die vergunning moest verlenen. Volgens SP-voorzitter Marijnis- sen is geen sprake van een groot milieuschandaal. „Waar het om gaat is de systematische wijze waarop door de gemeente en de provincie een loop.ie is genomen met de milieuwetten", zei hij donderedag. De Utrechtse situatie is volgens hem verre van uniek. Veel gemeen ten-in het land handelen bij gebrek aan betaalbare alternatieven op een vergelijkbare manier, aldus Marij- nissen. De partij verwacht van de gemeente volledige openheid over de gang van zaken. De verantwoordelijke wethouder wilde gisteren nog niet op het on derzoek reageren omdat het nog niet binnen was. Een woordvoerder van de Reinigings-, Markt- en Ha vendienst wees de beschuldigingen van de SP van de hand. „Voor zover ik weet is er niets onoirbaars ge beurd. Ik ben geneigd de aantijgin gen als overdrijvingen te kenschet- haar in zijn auto en verkrachtte haar. "Hij vroeg zelfs nog of ik de pil gebruikte, maar dat vraag je toch niet aan zo'n klein meisje", aldus Corrie. "Voor die tijd was ik een vrolijk en opgewekt meisje, daarna werd ik bang en angstig." Niet waar Hoewel de door de rechtbank ver oordeelde oom gisteren opnieuw verklaarde dat alles was gebeurd zoals Marjan het had verteld, bleven vader (56) en moeder (52) volhouden dat er nooit iets was gebeurd dat niet door de beugel kon. Niet alleen de verwijten van Marjan en Corrie dat de kinderen stelselmatig wer den geslagen, maar ook de bewe ring dat ze werden misbruikt waren volgens de ouders absoluut niet De vader: "Marjan had een kleine handicap en daarom werd ze altijd ontzien, eigenlijk werd ze altijd ver wend". En de moeder: "Er is nooit iets gebeurd. Ik was altijd bij de kin deren dus ik zou iets gemerkt moe ten hebben." Volgens de ouders was de aangifte een vorm van wraak omdat Marjan's verkering was uit geraakt. "Ze nam het haar familie kwalijk dat haar verkering uitraak te en ze neemt nu wraak op haar broers om hetgeen haar vriend haar heeft aangedaan", aldus de vader. De juridische hamvraag of de ver klaringen van Marjan tegen de poli tie en tegenover een medewerkster van het opvanghuis tot een wettig en overtuigend bewijs kunnen lei den, kwam niet aan de orde. De hoogleraar seksuologie Frenken uit Leiden noemde Marjan's getuigenis volstrekt geloofwaardig, maar zijn Utrechtse collega Vroon heeft daar over twijfels. De verdediging van de verdachten had Vroon daarom als getuige-deskundige opgeroepen, maar de hoogleraar bleek met va kantie. De discussie tussen Vroon en Frenken moest daarom uitge steld worden. Op 17 november zul len beide hoogleraren voor het Arn hemse gerechtshof getuigen. Dan zal ook de procureur-generaal haar requisitoir houden en de verdedi gers hun pleidooien. Vandaag ver schijnen nog drie getuigen in de zaak tegen de buurman. verbod houdbaar is, niet tegen de Europese regelgeving indruist. Op 18 augustus 1986 werd in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis de eerste geslaagde bevalling na een ROTTERDAM (GPD) - De gynae cologen van de 14 ivf-centra in ons land kunnen de komende maanden gewoon doorgaan met reageerbuis bevruchting met behulp van donor- eicellen. het verbod dat minister zogenoemde eicel-adoptie geno- Brinkman (wvc) heeft afgekondigd, zal op z'n vroegst pas in het komen de najaar van kracht worden. Om streeks 1 oktober zal pas bekend zijn welke 11 centra een vergunning voor ivf krijgen, zo heeft een woord voerster van het ministerie gisteren gezegd. Van diverse zijden is verzet te v teerd. Daarbij ging het om de ge boorte van een meisje uit een in het laboratorium (door de wettelijke va der) bevruchte eicel, die beschik baar was gesteld door een zuster van de moeder. Als gevolg van het ontbreken van eierstokken was de vrouw zelf niet in staat eicellen te produceren, wel beschikte zij over goed functionerende baarmoe- wachten tegen Brinkman's plan- der. Door een hormoonbehandeling Zo toont de Nederlandse niging voor Reageerbuisbevruch ting zich zeer teleurgesteld ze gang van zaken. Een woordvoer- werd kunstmatig een zwanger schap bewerkstelligd, waardoor het de- embryo bij de vrouw kon groeien en de zwangerschap kon worden vol- discriminatie te- tooid. De Gezondheidsraad, advies- genover echtparen die op eicel-do natie zijn aangewezen om (eventu eel) een kind te krijgen. De vereni ging vraagt zich dan ook af of een orgaan van de regering, heeft on langs uitgesproken geen bezwaar tegen 'adoptie' van 'donor-eicellen' te hebben. HAMBURG - Met speciale kleding en zuurstofmaskers hebben havenwerkersgisteren de laatste lekgeslagen va ten met het zwaargiftige epichloorhydrine aan boord van het Nederlandse schip de Oostzee gisteren geborgen. Toen de Oostzee ruim twee weken geleden in een storm terechtkwamging de lading van onder meer 4000 vaten gif aan het schuiven, 129 vaten raakten beschadigd, waarvan er minstens 42 vaten begonnen te lekken. De 129 vaten, zijn opnieuw verpakt in hermetisch afgesloten stalen containers die vandaag naar de giffabrikant, Dow Chemi cal, in het Westduitse Stade zijn gebracht. Deskundigen zullen daarna het ruim van de Oostzee inspecteren. Na het onderzoek moet de 30-koppige crisis staf beslissen hoe en wanneer de rest van de met epichloorhydrine besmette lading, onder meer 430 ton zand, wordt verwerkt. (foto anp) LELYSTAD (ANP) - De opspo ring van milieudelicten vanuit de lucht kan veel goedkoper wanneer daarbij ultra lichte vliegtuigen (UL- Geshockeerde zigeunerleider: 'Wij lijken wel gevangenen' AMSTERDAM Met de publieke lijke bekering van tientallen aanwe zigen en de 'genezing' van honder den anderen, beleefde gisteravond de eerste samenkomst van het We reldcongres Christenzigeuners een climax. De duizenden in de kathe draaltent in recreatiegebied Spaarnwoude hadden feest. En thousiaste samenzang op de eigen muziek bepaalden het gezicht van dé opening. Slechts zo nu en dan Twee gedetineerden zijn er gisteren kwamen de problemen rond het monstercongres op de voorgrond. door Wim Schrijver Binnenland kort Uitbraak i te ontsnappen uit de j vangenis De Havenstraat in Am sterdam. De twee, die vastzaten we gens inbraak, wisten in de keuken van de gevangenis een ruit te force ren met behulp van een brandblus ser. Ze verlieten het complex ver volgens via een luchtkoker en wor den nu gezocht wegens uitbraak. Skelet Archeologen hebben gisteren Aan het begin van de bijeenkomst' was het voorganger Barlo Grün- holtz die de vele aanwezigen opriep tot rust na de problemen van de af gelopen dagen, om zo klaar te zijn 'de grote dingen die vanavond Velserbroek in de gemeente Velsen gaan gebeuren'. "Mijn stem, li- het graf blootgelegd die in de late Steentijd (circa 2000 Christus) heeft geleefd. Het chaam en geest zijn zeer vermoeid in deze tijd", .gaf Grünholtz tóe. Even later kwam de grote finan- skelet is in goede staat, alleen de ciële tegenvaller aan de orde, ont- voeten zijn door de tand des tijds staan door de verhuizing verloren gegaan. Het eerst dat in West-Nederland een dermate goed geconserveerd ge raamte is gevonden. Bankrovers Twee broers van 26 en 28 jaar zijn gisteren veroordeeld tot 11 en 10 jaar cel wegens een serie gewapen de bankovervallen in zuidoost-Bra bant. Bij hun laatste overval, begin dit jaar op de Postbank in Oirschot, schoten zij meer dan honderd ko gels af waardoor vier agenten ge wond raakten. Twee andere leden van de bende hoorden al eerder 14 jaar tegen zich eisen. Een werd vrij gesproken, de ander kreeg 10 jaar. De zaak tegen het vijfde lid van de bende is aangehouden. het congres van het tot een modderpoel veranderde oorspronkelijke terrein op het westelijk havengebied. In het gebed dat aan een collecte voor af ging werd gevraagd om 'blijmoe dige offers'. Leden van de orde- V's) worden ingezet. Daarnaast is het met deze toestellen mogelijk veel nauwkeuriger te inspecteren omdat zij lager en langzamer vlie gen dan helicopters of andere vlieg tuigen. Ze maken bovendien weinig lawaai, waardoor de geluidsoverlast beperkt is. Dat hield bestuurslid Van Beek van ULV Nederland, de vereniging van ULV-vliegers, gisteren een aan tal milieu-ambtenaren van de pro vincie Gelderland voor. Bij de op sporing van milieudelicten is de in spectie vanuit de lucht namelijk een noodzaak gebleken en inmiddels het wordt in de meeste provincies op feeste- gezette tijden met vliegtuigen of he- Er werd veel geapplaudiseerd gezongen. Buiten de tent voor veel jongeren ook ee lijk gebeuren. Met een heel klein licopters gepatrouilleerd. beetje verbeelding deed de aanblik van de jonge zigeuners gers', zoals de woonwagenbewo- echter wel een prijzige s gelegenheid. Een uur vliegen met heliKopter kost al gauw 1000 beeld Hemelvaartsdag. Terwijl on- gulden per uur. De exploitatiekos- der het tentdoek vooral werd geluis- ten v terd, was het buiten een kwestie zien en gezien worden. Kankergezwel Het belangrijkste deel van de avond ULV zijn een stuk lager: 120 gulden per uur, aldus Van Beek. Door met meerdere ULV's te pa trouilleren ontstaat een preventieve werking. sportvliegtuig gaat het i werd gevormd door de opwek- snel dat je ergens overheen bent kingspreek van de Amsterdamse voorganger Jan Schmidt. Hij maan de zijn rumoerige gehoor tot stilte, uit respect 'voor uw geestelijke lei ders,, maar vooral God'. Als gebrui- hebt. Daardoor ont snapt ook veel aan de aandacht van de opsporingsambtenaren. Een an der voordeel van een ULV is dat je de open lucht zit. Daardoor kun een gebed, vraagd werden hun hart te geven. Tientallen gaven gehoor aan de emotionele oproep voorganger en kwamen illegaal gier heeft uitgereden, dan Jezus ruik je dat", aldus de Arnhemmer. De ULV's zijn volgens Van Beek de niet alleen goed in te zetten bij het opsporen van milieudelicten, Hierna vroeg de Amsterdamse bieden ook mogelijkheden woonwagenbewoner alle brandwachten in bosgebieden. In Behalve meeslepende toespraken ook meeslepende muziek op het coiigres. met een ziekte, hun hand te leggen Frankrijk bij voorbeeld worden de op de bewuste plek. Honderden ultra lichte vliegtuigen al door gingen staan en deden aldus. "Jezus brandwachten gebruikt. hield. Dat in het oog. "Wij zullen de overheid vragen dienst ontvingen vervolgens op hun die containers weg te halen. Wij zijn mandjes veel papiergeld. geshockeerd, het lijkt wel alsof wij frm+ainorQ hier êevanSen zitten", aldus de zi- V^onxdinei b geunerleider. Zijn woorden werden Maar het was vooral de president door groot applaus ontvangen, van de Internationale Zigeunerzen- Even zeer viel zijn suggestie in goe- ding, ds. clement le Cossec onder de aarde om de 'burger-politie' te la- wiens leiding de evangelicale op- ten vervangen door 'onze eigen poli- wekking onder zigeuners in Frank- tie'. "Wij hopen dat u die respec- rijk is begonnen die zich onver- teert. Als u die niet accepteert, wie bloemd boos uitliet over het optre- zult u dan wel respecteren?", den van de Amsterdamse politie. Twee passerende agenten hebben Grote oranje containers versperden de uitval van Le Cossec niet ge- alle toegangswegen. Slechts op één hoord, maar van hun kant konden punt was er een opening, waar de zij beamen dat er strubbelingen wa- politie eigenhandig iedereen tegen- ren. "Het is vooral een taalpro bleem, want het zijn met name de Fransen die moeilijk doen". Het punt, aldus een van de agenten, i niet verstaan". En daar komt nog eens bij dat er naar schattingen van de politie maar liefst 35.000 bezoe- 3 de heelmeester. Voor hem is niets onmogelijk en ook niet voor u, als u maar gelooft". Daarop bad hij: "Laat dat kankergezwel verdwij- zeggen is de milieugedeputeerde Van Beek spant zich al enkele ja- de provincie Gelderland r zijn plan te winnen. Naar eigen groot deel van de zigeuners kers zijn. Beduidend r r dan de twee industrieterrei nen buiten Spaarnwoude staat- "Ze zouden gewoon het liefst dicht bij elkaar zijn". 35.000 bezoekers De sterke arm der wet had ook kri tiek: "Ze kunnen vlakbij de grote tent hun auto op een grasveld par keren, maar ze zijn gewoon te be roerd om die vijfhonderd meter te wacht. "Dat is gewoon echt te veel". De zigeuners die de openingsbij eenkomst in de grote tent bijwoon den, leken zich gisteravond in ieder geval weinig druk te maken aantallen, parkeerproblemen of Zondag i; grote schade aan het recreatiege bied. Hier en daar werden oude be kenden om de hals gevallen, ande ren veegden tranen uit hun ogen weg. De suggestie van de Amster- Degenen die last hadden hun rug, moeten die nu buigen... Je zus, raak deze breek iedere macht van krankheid, iedere macht van duisternis..." Daarmee was het eerste echte derdeel van het congres voorbij, de provincie er inmiddels wel overtuigd dat opsporing vanuit Ver- de lucht de enige manier is. Hij ont kent dat hij op deze manier probeert Gelderland te bewegen een vlieg veld voor ULV's aan te wijzen. Hij is wel voorstander van uitbrei- lopen". Bij de confrontatie met de damse wethouder Van Duijn dat politie blijkt de taal dan een pro bleem. "Wij spreken redelijk En gels, maar zij kunnen of willen ons het enthousiasme van dit congres ook op anderen zal afstralen, werd geestdriftig ontvangen. dienst waarin al de ding van het aantal vliegvelden zul- waar met deze toestellen mag wor- len worden door volledige onder- den gevlogen. De milieubeweging dompeling. Daarna heeft iedereen nog een paar dagen de tijd om op te breken. Maar zo ver was het gister- pogingen avond nog niet. Vandaar de oproep Gelderland van de bezorgde leiding tot slot: "Wij bidden en smeken u rustig aan te doen. Ga in vrede". daar echter een fel tegenstander en heeft tot nu toe met succes kleine vliegvelden in or ULV's open te stel len weten tegen te houden. Het meest gehoorde bezwaar is dat ze te veel lawaai maken. ADVERTENTIE I H HOk Jfc ZATERDAG 5 AUGUSTUS I MORGEN BaaM&lï wm M Mm meubelpromenade katwuk m w wihb m meubelplein leiderdorp en dat is voorlopig de allerlaatste kans op een flink brok meubel-voordeel. DUS, TOT MORGEN IN KATWIJK OF LEIDERDORP.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3