'Tv-serie is heel geschikt om mee door te breken' INGEN s*c>y Prij s voor actrice Funda Müjde Journalist van NOS-journaal prijst chocoladereep op tv aan Actrice Funda Müjde is een knokker. Ze ding: de absolute top berei ken. En dat lijkt de 27-jarige Zaanse actrice aardig te luk ken. Voor haar rol in de film Julia's Geheim kreeg ze op 9 juni dit jaar in het Franse in stituut voor de verspreiding van Franse taal en cultuur 'Maison Descartes' in Amster dam een prijs voor de beste vrouwelijke rol op het Festi val International des migra tions et immigrations. Vol gend jaar speelt ze in de tv-se- rie Medisch Centrum West de rol van verpleegkundige. Bo vendien is ze ook nog ke zondagavond tussen zes en en uur te horen in het Nos- actualiteitenprogramma 'Meer over Minder' op Radio 1. Een gesprek met een druk bezette actrice. ZAANDAM/AMSTER- DAM-NOORD - Ze is ge decideerd, weet exact wat ze wil bereiken. Ze wilde altijd maar een ding: actri ce worden. "Eigenlijk vond ik alle beroepen al tijd leuk. Ik wilde vroeger van alles worden. Nu ik acteer, kan ik in principe iedereen zijn. Dat is het leuke aan mijn vak", zegt Funda. Ze woont twintig jaar in Nederland. Streek met haar ouders neer in Zaandam en had haar eer ste conflict op de lagere school toen de onderwij zer meende dat Funda en haar tweelingzuster maar naar de huishoudschool moesten. door Annalaura Molducci Hij zei letterlijk: "Als jullie 16 jaar zijn gaan jullie toch de fa briek in, of jullie worden uitge huwelijkt". Ze zegt het rustig. De vader van Funda liet zich dat niet zeggen over zijn dochters, en eis te een tweede schooltest. "Die test hebben we gemaakt. We scoorden zo goed dat we naar ha vo/atheneum konden", glundert Funda. "Wij waren de eerste Turkse meiden die naar mavo/ha vo/atheneum gingen. Mijn zusje studeert dit jaar af in Leiden. Ik heb de tolk/vertaal-opleiding af gemaakt en ben beëdigd tolk, ik ben dit jaar afgestudeerd aan de lerarenopleiding en ik kan acte ren". Hoe zoet kan wraak zijn. Ze is ernstig: "Ik zeg niet wie die on derwijzer was, maar hij woont nog in de Zaanstreek. En ik ben er vrij zeker van dat hij dit leest". "Ik wil alleen serieuze rollen spelen. Rollen met diepgang", zegt Funda. Ze kijkt meteen een stuk serieuzer. Medisch Cen trum West, de Nederlandse zie kenhuisserie van de Tros, wordt volgend jaar eerst herhaald. achterstand in te halen. Wij moeten echt knokken Daarna, waarschijnlijk in no vember, volgen de nieuwe afle veringen. Funda is dagelijks be zig met de opnamen die net zijn begonnen. "Die serie is voor mij belangrijk. Ik denk dat dat de beste manier is om door te bre ken in Nederland". "Ik heb het gevoel dat ik er goed aan heb gedaan die rol aan te nemen. Al krijg ik hierdoor misschien een stigma, dat weet ik niet. Misschien krijg ik hierna nooit meer een serieuze rol aan geboden. Het is natuurlijk een zeker risico dat ik neem", veront schuldigt ze zich. Toch wekt ze de indruk wel degelijk over die stap te hebben nagedacht en nog zekerder lijkt ze over haar toe komst na Medisch Centrum West. Die moet er goed uitzien. Respect Ze lacht: "Ach, met alle respect voor de makers en schrijvers van de serie hoor, maar als ik eerlijk ben: die televisierol die ik speel heeft natuurlijk niet veel diepte. Ik heb toen ik de rol aannam wel gezegd dat ik geen Turkse ver pleegkundige wilde spelen. Ik speel in de serie een neutraal per soon: de verpleegkundige Selma Lokman kan joods zijn, of Ne derlands. Dat doet er niet toe". Het gaat Funda nu goed: ze moet zelfs aanbiedingen afhou den. Ze verkeert wat dat betreft in een luxe positie. "Ik heb net een dochtertje, ze is nu zeven maanden", zegt ze. Haar dochter heet Efza Beria. "Efza betekent dat ze iets toevoegt aan het leven, zowel in materiële als immaterië le zin. Beria is de naam van een vooraanstaande vrouw in de Turkse vrouwenbeweging. Het betekent dat ze van haar seksegenoten de meest volwas sen en mooiste is". Ze lacht en tilt haar dochter op. Die lijkt wat moeilijk te kijken: wat een taak! Funda wil nog wel even kwijt dat ze tot een week voor de bevalling gewoon heeft doorgewerkt, en vijf weken na de bevalling was ze ook weer aan het werk. De Franse filmprijs lijkt nu zijn vruchten af te werpen. "Ik heb gehoord dat ik absoluut een aanbieding krijg uit Frankrijk. Ik heb al een andere aanbieding ge kregen voor een buitenlandse film. Het is een beetje een poli tiek geladen film. Eindelijk heb ik eens iets aan mijn donkere ui terlijk", zegt Funda. "Ik kan er nog niets over vertellen, want ik heb de rol nog niet, alleen het filmscript. De film wordt op lo- katie opgenomen in de Sovjetu nie, Joegoslavië of Griekenland. Ook dat weet ik nog niet. Het is nog vrij vaag allemaal". 'Diepte' Ze wil veel spelen, maar speelt toch het liefst rollen "met diep te". Dat ligt misschien aan haar verleden als actrjce bij de ama teur-theatergroep El Kapisi, in middels vernoemd naar de'over leden Vasif Öngören, een van de leden van het gezelschap. "Het grootste verschil tussen toneel spelen en televisie of film is datje op toneel niet op je uiterlijk wordt gecast. Ik kon in toneel stukken van Bertold Brecht alles spelen. Dat maakte niet uit. Toch merk ik dat met televisie en film mijn uiterlijk een belangrijke rol speelt. Nederlanders willen vaak blond zien. Dat begrijp ik wel, maar het is een handicap". "Dat het nu goed met me gaat, is lekker. Maar dat is niet vanzelf gekomen. Ik heb daar enorm voor moeten knokken. Dat doe ik nog steeds. Ik denk dat ik toch een achterstand heb in te halen. Ik ben Turks. Wij moeten echt dubbel knokken voor onze toe komst". w Hoofdredacteur vindt reclame met Levendig 'niet leuk' HILVERSUM - Stel je voor: om kwart over acht komt Marten Levendig, de nieuwe correspondent van het NOS-journaal in Mos kou, de kijker met een ern stig gezicht uitleggen hoe het er voor staat met de pe restrojka. Erwin Krol en Loekie de Leeuw zijn nog maar nauwelijks uit beeld verdwenen of daar ver schijnt dezelfde Levendig alweer. Deze keer om te vertellen dat hij als hard werkend journalist wei eens wordt overvallen door een geweldige hon ger. De reep waarin een vuistvol pinda's is ver werkt, helpt hem er dan weer bovenop. Toen de Ster-spot met Leven dig anderhalf jaar geleden werd opgenomen, deed hij in betrekkelijke anonimiteit wat free lance-klussen voor on dermeer Veronica. Nu hij re gelmatig sprekend wordt op gevoerd in het NOS-journaal, is het spotje ineens actueler dan ooit. Vindt de NOS dat ei genlijk wel zo leuk? door Bart van Oortmerssen "Dat vinden we niet leuk, nee," zegt Gerard van der Wulp, de baas van het NOS- journaal. "We hebben daar de afgelopen maanden uitvoerig contact over gehad met Mar ten en we gingen ervan uit dat die spot van het scherm was verdwenen. Nu dat niet zo blijkt te zijn zullen we gaan bekijken of we er iets aan kun nen doen. Als we niks kunnen doen? Ach, Wiegel zei altijd: als de hemel naar beneden valt hebben we allemaal een blauwe hoed. Als het zover is zal ik wel een beslissing ne- Mevrouw Semeijn van het advertising-bureau dat de re clame voor de snoeperij van Mars B.V. verzorgt, ontkent dat er nogal opportunistisch is ingespeeld op de toegeno men bekendheid van Leven dig. "Het is zeker geen oude spot die we nu van de plank hebben gehaald. Dergelijke spotjes gaan normaal twee tot drie jaar mee, deze draait nu anderhalf jaar. Het zou wel kunnen zijn dat hij in de rusti ge maanden even wat minder vaak te zien is geweest". Problemen met Levendig of zijn nieuwe werkgever ver wacht zij niet. "Naar ons toe heeft hij nooit laten blijken er van af te willen. We hebben al les steeds in goed overleg ge regeld. Bij de opname was al bekend dat hij naar Rusland zou vertrekken. Daarna heeft hij inderdaad nogal naam ge maakt, maar dat maakt voor ons niet uit. Wij hebben ge woon een journalist gefilmd in zijn natuurlijke omgeving. En de man eet Snickers, daar is hij op getest. Dus hij vertelt geen leugens". Eetlust De eetlust van Marten Leven dig blijkt inmiddels wat te zijn afgenomen. "Ik heb via een kennis wel iets gehoord van die spot," laat hij vanuit Mos kou weten, "maar ik heb hier op dit moment wel andere dingen aan m'n hoofd. Ik heb er ook nog geen contact over gehad met de NOS, nee. Of ik er onderuit kan? Ik zou het niet weten. Ik heb destijds wel iets ondertekend, maar toen was er nog geen sprake van dat ik voor de NOS zou gaan werken. Ik heb de NOS wel verteld van die reclame, of dat geen probleem was. Ze zou den onderzoeken hoe 't zat en daarna heb ik er niets meer van gehoord". Volgens Levendig is de ge wraakte spot op een gegeven moment wel degelijk van het scherm gehaald. "Ik heb dat reclame-bureau toen ook la ten weten dat ik het op prijs zou stellen als de spot niet meer terug zou keren. Dat was geen punt, want hij ging er toch uit. Hij is toen ook een half jaar niet uitgezonden". Hoe de vork ook in de steel zit, de spot is in elk geval ho peloos achterhaald. Niet al leen zijn Snickers in Moskou buitengewoon schaars, Le vendig heeft de buik er ook al lang vol van. "Ik haat Snic kers, zet dat er maar rustig bij". Marten Levendig. Hotel verliest op Sinatra-concert ROTTERDAM (GPD) - Ook het Rotterdamse Zuiderparkhotel on dervindt nadelen van het faillissement van La Bastille Producties, de organisator van de concerten die Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Liza Minnelli in Rotterdam en Amsterdam hebben gegeven. Het Zuiderparkhotel heeft nog een rekening van 7700 gulden openstaan van overnachtingen van directieleden en beveiligingspersoneel van La Bastille. Het hotel zal proberen de kosten te verhalen op Free Re cords Shop, de financier van het Amsterdamse concert dat 1,7 mil joen gulden verlies opleverde. OF VP V\ET VA ÊN DB PVPV Voyager nog veel meer manen ontdekt op weg naar Neptunus, aangezien de sonde op dit mo ment zo'n 30 miljoen km van de planeet verwijderd is. Ruimtewetenschappers in de gehele wereld zien in spanning uit naar het moment waarop de ruimtesonde op 24 augustus op een afstand van slechts 5.000 km voorbij Neptunus vliegt. De Voyager-2 werd in 1977 gelan ceerd vanuit Cape Canaveral en vloog eerder in 1979 al langs Jupi ter, in 1981 langs Saturnus en in 1986 langs Uranus. Man bijt hond Een rechtbank in het Schotse Huil heeft gisteren een man tot een boete van 700 gulden veroor deeld, omdat hij zijn tanden had gezet in de hond van de buren. De man zei dat hij de hond had willen kalmeren en daarbij door het dier was gebeten. Op dit mo ment verloor hij naar eigen zeg gen zijn zelfbeheersing en beet het dier in de kop. De rechter was echter mening dat de man de hond had uitge daagd. Behalve de boete moet hij ook de proceskosten, ruim 800 gulden, betalen. Vervuild Bedorven levensmiddelen, mui- zekeutels, smerige potjes, rea geerbuizen uit het laboratorium die in de ijskast naast de ham en eieren staan: het is slecht gesteld met de hygiëne in de keukens van Italiaanse ziekenhuizen. Dit is ge bleken na een razzia in 360 zie kenhuizen op bevel van de nieu we minister van gezondheid, Francesco de Lorenzo. Meer dan 700 overtredingen van wetten en regels zijn geregi streerd, zowel in privé- als in .staatsklinieken. Tegen zeker 190 verantwoordelijken is aangifte gedaan. „In het algemeen is de situatie niet katastrofaal, maar er zijn uit zonderingen", meent Giovanni Rossetti van de speciale eenheid voor de controle op levensmidde len. Italiaanse kranten daarente gen spraken donderdag van een „totale ineenstorting van de ge zondheidszorg wat de gastrono mie aangaat". ...VOOR EEN WNKSE, ANTlBURGERU JKE SAMENWERKING... Manen ontdekt De Amerikaanse ruimtesonde Voyager-2 heeft op haar reis naar Neptunus drie nieuwe manen rondom die planeet ontdekt. Een medewerker van het Jet Propul sion Laboratory in Pasadena ver klaarde dat door de jongste ont dekking het aantal bekende ma nen rond Neptunus op zes is ge komen. Op 7 juli maakten Ameri kaanse wetenschappers uit de ge gevens van de ruimtesonde al het bestaan van een derde tot dan on bekende maan op. naast de ma nen Triton en Nereid die al eerder waren ontdekt. De drie nieuwe manen zijn 1989 N2, 1989 N3 en 1989 N4 genoemd en hebben een diameter tussen 98 en bijna 200 kilometer, aldus de zegsman. Hij voegde daaraan toe dat het goed mogelijk is dat de VOOR /WEER :ci CDAl \-7&£l 'Machinist' Kevin Doran en de stuurlieden Rupert Hadow en Vaughan Purvis zijn op het ogenblik bezig met een poging een wereldrecord te vestigen. Dinsdag vertrok het drietal in een open opblaasboot uit londen om via de Pool naar New York te varen. De barre reis van 20 da gen hoopt men te voltooien in 20 dagen. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18