EIDEN Buschauffeurs niet blij met actie NZH Verbeteren van kabelnet in regio onontkoombaar' LEIDSCH DAGBLAD Rijnsburger aangehouden na bedreiging Dronken man richt veel schade aan Jongen gewond Bijzonder bouwplan Morsweg 'Krachtigere maatregelen noodzakelijk Leidse mag na klachten toch in woning blijven Straks misschien ook bestellingen bij supermarkten via de kabel Auto rijdt over fietsen s VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1989 LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht rond twee uur na een kor te achtervolging een 28-jarige Rijns burger ingesloten wegens bedrei ging met een mes en rijden onder invloed. Voorts was zijn auto niet verzekerd en bleek er technisch ook het nodige te mankeren. De man sa boteerde bovendien een blaastest. De Rijnsburger is aangehouden op het Stationsplein. Surveilleren de agenten hadden hem daar met een andere man zien ruziën. Hij sprong bij het zien van de politiewa gen in zijn auto en maakte zich uit de voeten. De andere man verklaar de dat de Rijnsburger hem met een groot mes had bedreigd, waarna de agenten de achtervolging inzetten. De man bleek bij zijn aanhouding inderdaad een mes bij zich te heb ben. dat de politie in beslag heeft genomen. LEIDEN Een 48-jarige Leide- naar, die onder invloed van alcohol achter het stuur zat, heeft vanmor gen rond vijf uur schade en een ra vage aangericht op de Hoge Rijn dijk. Een geparkeerd staande auto werd totaal vernield, terwijl ook een betonnen paal en struiken het moesten ontgelden. De man reed bij de Wilhelmina- brug in de richting van Zoeterwou- de toen hij uit de koers raakte en in de groenstrook tussen de rijbaan en het fietspad belandde. Hij reed een betonnen paal uit de grond en bots te vervolgens tegen een geparkeer de auto aan. Die kwam door de klap bijna dertig meter verder terecht. De Leidenaar probeerde hierna door te rijden, maar kwam niet ver der dan 500 meter omdat de beton nen paal onder zijn auto bleek te zit ten. LEIDEN Een 13-jarige jongen uit Leiden heeft gistermiddag rond half vier op de Vijf Meilaan letsel opgelopen na een valpartij met zijn fiets. Hij is met schaafwonden en een gebroken pols pvergebracht naar het AZL. De jongen kwam ten val toen zijn fietsstuur verward raakte met dat van een 14-jarige plaatsgenoot, die naast hem reed. Deze hield aan de valpartij geen let sel over. De nog ruwe schets voor het 19 appartementen tellende complex zoals dat aan de Morsweg moet verrijzen. (tekening Alberts en Van Huut bv) LEIDEN - Aan de Morsweg in Leiden verrijst volgend jaar een gebouw dat straks wel het opmer kelijkste pand in de stad zal wor den genoemd. Het Amsterdamse architectenbureau A. Alberts en M. van Huut bv heeft in opdracht van de gemeente dat bijzondere appartementengebouw ontwor pen. Het Amsterdamse ontwerpbu reau is niet de eerste de beste. Het bureau is al verantwoordelijk vodr het meest wonderlijke ge bouw dat de afgelopen jaren in in Nederland is verrezen: het nieu we hoofdkantoor van de NMB, de Nederlandse Middenstandsbank, in de Bijlmermeer. Dit enorme complex valt op door z'n grillige vormen, schuinoplopende torens, scheve en vooroverhellende wan den. Het met handgevormde bak steen bekleedde gebouw kron kelt zich als een slang tussen de strakke nieuwbouw in de Bijl mermeer. Het kantorencomplex heeft zich niet voor niets de bijn aam verworven van een middel eeuwse burcht of een sprookjes kasteel. Achter de grillige vormen gaat een filosofie schuil, die verwant is aan de ideeën van Rudolf Steiner, de antroposoof. De ontwerpers noemen hun werk 'organische' architectuur. Dat wil zeggen dat de architecten het functioneren van de mens als uitgangspunt ne men en hun gebouwen er daarom uitzien alsof het door de natuur is gevormd of gegroeid. Toch kunnen de ontwerpers er niet van worden beschuldigd dat hun gebouwen niet functioneel zouden zijn. Efficiëntie behoort tot hun belangrijkste uitgangs punten. De Amsterdamse archi tecten gaan er bovendien prat op dat het NMB-hoofdkantoor in de Bijlmermeer het meest energie zuinige gebouw ter wereld is. Voor de gemeente Leiden heeft het architectenbureau Alberts en Van Huut bv een complex ont worpen met 19 luxe appartemen ten. De nieuwbouw komt aan de Morsweg, op de plek waar tot voor kort het schoolgebouw Rijnoever stond. Het schoolge bouw werd vorig jaar gesloopt. Uit de eerste schetsen die het architectenbureau voor de ge meente heeft gemaakt, blijkt dat het Leidse appartementenge bouw veel weg zal hebben van het NMB-kasteel, al wordt het niet zo groot. Het rondlopende apparte mentencomplex zal net als het Amsterdamse NMB-kantoor op vallen door kronkelende platte gronden, scheve muren en grilli ge entrees met lifttorens. De 19 appartementen krijgen een garage en zijn stuk voor stuk fraai gelegen, met een royaal ter ras op de zon en met fraai uitzicht over de Rijn. Ze zijn ruim van op zet. Dat mag ook wel, want de ap partementen zullen tussen de 275.000 en 300.000 gulden gaan kosten. Verwacht wordt dat er veel be langstelling voor de appartemen ten zal bestaan door het heel bij zondere karakter van de nieuw bouw. Het is de bedoeling van de gemeente om begin volgend jaar met de bouw van start te gaan. Als alles volgens plan verloopt zal het appartementencomplex begin 1991 gereed zijn. Het hoofdkantoor van de NMB in de Bijlmermeer. uchierfoto gpd) (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het personeel van de NZH is niet tevreden over de maatregelen die de NZH wil ne men om de overlast te beperken op de laatste busritten uit Noordwijk. De chauffeurs wil len het effect afwachten van het schrappen van de ritten morgen na half één 's nachts, maar vin den eigenlijk dat de busmaat schappij veel krachtiger maat regelen moet nemen. Welke, dat wilden woordvoerders van het personeel vanochtend nog niet kwijt. De NZH heeft de laatste ritten van, naar en door Noordwijk geschrapt om de relschoppers onder de disco gangers duidelijk te maken dat de maat wat haar betreft nu vol is. "Ook de ritten naar en door Noord wijk, want we willen voorkomen dat jongeren bussen van andere lij nen aanhouden en chauffeurs dwin gen naar Leiden te rijden. Een maat regel om problemen in te dammen mag er niet toe leiden dat er nog veel ernstiger moeilijkheden ont staan", stelt districtschef B. Leeu- wenburgh. Mensen die zaterdagnacht na half één vanuit Leiden naar Noordwijk willen, zijn echter niet volledig ver stoken van openbaar vervoer. "Voor dergelijke, zeg maar. norma le passagiers zullen we vervoer re gelen". Waaruit dat vervoer dan wel bestaat, wil de districtschef op dit moment nog niet kwijt uit angst dat ook 'relschoppers' er een beroep op zullen doen. DEN HAAG/LEIDEN - Een 26-ja- rige Leidse mag voorlopig in haar flat aan de Milanenhorst blijven wo nen. De woningbouwvereniging De Sleutels eiste gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank dat de vrouw haar huis moet verla ten, omdat zij overlast bezorgt. Muziek zou keihard worden ge draaid, zij zou mensen hebben be spuugd, bedreigingen hebben geuit en bierflesjes en glazen van vier hoog naar beneden hebben ge gooid. Herhaalde malen zou er poli tie aan te pas zijn gekomen. Ook zou bij de vrouw een vrien din inwonen, hetgeen verboden is. In mei had de 26-jarige al een waar schuwende brief van de bouwvere niging gekregen, want buren had den zich beklaagd. De vrouw woont sinds september vorig jaar met haar twee kinderen aan de Milanenhorst. Volgens haar raadsman, mr. M. Evers, viel het met alle klachten nogal mee. Slechts sporadisch zou er lawaai zijn geweest. In het begin had zijn cliënte zich niet gerealiseerd dat de huizen erg gehorig waren. Daarbij heeft zij twee kleine kinderen die op tijd moeten slapen. Voor een ontrui ming moet sprake zijn van ernstige overlast en, volgens mr. Evers, is daar in dit geval geen sprake van. De raadsman van de woning bouwvereniging, mr. J. Langelaar, stelde dat klachten de vereniging niet zomaar bereiken. "Men heeft in aantallen aangeklopt". Volgens een van die klachten zou de vrouw haar kinderen alleen thuis laten, die dan gaan huilen. Dit ontkende de Leid- De president sprak in de loop van de zitting, het vermoeden uit dat er een alcoholprobleem aan de moei lijkheden ten grondslag lag: "Dan doe je zo". Toch was hij bereid de zaak aan te zien. Als de vrouw het huis uitgezet zou worden, kan zij in de sociale woningbouw nergens an ders terecht. De president liet daar om de vordering van 'De Sleutels' als het zwaard van Damocles boven het hoofd van de huurster hangen en hield de zaak tot 4 oktober aan. "Als het niet gaat, valt het zwaard vanzelf Met andere woorden: zou den er de komende tijd klachten ko men, dan moet de Leidse er echt uit. LEIDEN - Het bestuur van de netten kunnen deze radio-program- ontvangstmast voor kabeltele visie in Oegstgeest gaat een on derzoek doen naar verbetering van de regionale kabelnetten. De verbetering moet het móge lijk maken het aantal televisie kanalen uit te breiden tot 32 of meer. Onderwerp van studie len wegsturen. Zo zouden eenvoudig doorgeven, via tele visiekanalen wel te verstaan. Verbetering van het kabelnet maakt het ook mogelijk om een zo geheten twee-wegsysteem in te voe ren. Daarbij kunnen abonnees via de kabel niet alleen radio en televi- ontvangen, maar ook zelf signa- wordt ook of abonnees straks via het kabelsysteem bestellin gen bij supermakten en postor der bedrijven kunnen doen. Ka belabonnees kunnen na uitbrei- ring van de afzonderlijke netten kunnen samenwerken. "Dat ligt voor de hand. Als je tegelijkertijd al lerlei spullen moet bestellen, is dat waarschijnlijk het goedkoopst als je dat samen doet". Om snel op alle nieuwe ontwikke lingen te kunnen inspelen, zouden de kabelnetten eigenlijk binnen twee jaar moeten zijn verbeterd. Van der Nat gelooft echter niet dat dat mogelijk is: "Maar we streven er de zaak binnen drie tot vier wat te noemen - bestellingen kun doen. Een gemoderniseerd ka belnet stelt de abonnee ook in staat i tegen een gereduceerd tarief jaar rond te hebben", beperkt pakket van radio- en te- levisiezenders te verkrijgen. "En ding van het net eveneens digi- dat pakket kan hij, in tegenstelling tale radio ontvangen en een tot wat nu het geval is, min of meer 'persoonlijk' tv-pakket samen- naar eigen keuze samenstellen", stellen. weet Van der Nat. TV 10 De beheerder van het Leidse kabel- Prijs net, de Stadskabei, staat positief te- Mogelijkheden te over, maar een genover de plannen op voorwaarde verbetering brengt wel de nodige dat de abonnementsgelden niet om- kosten met zich mee. Van der Nat: hoog hoeven. De Leidse wethouder "Technisch gezien is het het meest grote behoefe" te hebben der Nat, lid van het alge- eenvoudig om meteen maar het al- doorgifte van bij voorbeeld een g< Een aantal zaken kan echter niet wachten tot het kabelnet is uitge breid. Het bestuur van 'de mast' - of ficieel geheten: de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken - wordt bijna overstelpt met verzoe ken van nieuwe televisiezenders om op het net te worden toegelaten. Daarnaast blijken veel abonnees meen bestuur van 'de mast' i lermodernste kabelnet te zitter van de Stadskabei Leiden, lijken. Zoiets kost echter miljoenen denkt dat verbetering van de regio nale kabelnetten onontkoombaar "De nieuwe ontwikkelingen de Franse televisiezender. Om aan al die verschillende wen sen en verzoeken tegemoet te ko men. wil het bestuur van de mast de enkele reservekanalen die het nog guldens, en voor de abonnee prijs heel belangrijk". "Verder zijn er nogal wat gaan snel. Er komen steeds meer te- schillende technieken om het net te ter beschikking heeft, volledig vul- levisiezenders en de schotelanten- moderniseren. Vandaar dat het da- len. Op die manier kunnen de nes, waarmee veel van die zenders gelijks bestuur van 'de mast' een on- we commerciële zenders TV zijn te ontvangen, worden steeds derzoek wil laten doen. Dat onder- Veronique een plaats op de kabel goedkoper. Als kabelnet kun je dan zoek moet duidelijkheid brengen worden gegeven. Het voorstel is niet achterblijven". over de uiteenlopende mogelijkhe- Een probleem is dat het kabelnet den en, vooral, de kosten daarvan, i Stadskabei Leiden: "Aan verbetering van de regionale zijn huidige vorm overvol is. Voor het bestuur van Stadskabei der TV 5 is te Nieuwe televisiezenders kunnen Leiden - en nu praat ik te vullen met de satellietzenders Worldnet America pas worden doorgegeven als be- andere pet op - staat voorop dat de Today en One World Channel. Op staande stations van de kabel den gegooid. "Op die verbeteringen niet mogen leiden tot een kanaal dat tot dusver is vrijge- blijven tariefsverhoging. Stadskabei heeft houden voor digitale radio, zou vol schuiven", stelt Van der Nat. Daar komt nog bij dat allerlei nieu we ontwikkelingen als digitale ra dio ook beslag leggen op de capaci teit van hei kabelnet. Bij digitale radio is de kwaliteit van het geluid vrijwel net zo goed andere bij 'de mast' aangesloten ge- als dat van de compact-disc. Dit meenten op deze manier kan wor- soort radio-uitzendingen - die via den opgevangen, kan Van der Nat een satelliet worden doorgegeven niet zeggen. Het onderzoek dat 'de ting van nadere onderhandelingen, en waarvoor overigens speciale ont- mast' wil houden, moet echter ook ruimte vrij te maken voor de zen vangers nodig zijn - beginnen waar- duidelijk maken of en hoe de aange- ders schijnlijk binnen twee jaar. Kabel- sloten gemeenten bij de modernise- sport kunnen ons wel wat veroorloven, ble News Network kunnen worden zonder dat de abonnee dat direct in doorgegeven. de tarieven merkt". Als deze voorstellen werkelijk- Of de modernisering ook door de heid worden, moet het bestuur wel een aantal beslissingen intrekken die het eind vorig jaar heeft geno- Toen besloot het, in afwach- te bepalen of die ook in hun plaat- sen worden ontvangen. 'vulling'. Kindernet/Lifestyl/Scr- 0f TV 10 en Veronique straks daad- eensport wordt niet doorgegeven werkelijk op de kabel te zien zijn. is omdat de verschillende aangesloten voigens Van der Nat nog onduide- gemeenten uiteindelijk nauwelijks lljk Hoewel de beide stations vast i i u ljj getoond van pjan 2ijn in oktober met hun uitzendingen te beginnen, moeten er eerst nog allerlei contractuele het pakket problemen worden opgelost. Daar- c daadwer- bij maakt de minister van wvc het alle verschillende gemeen- de zenders nu ook niet bepaald makkelijk: "Brinkman heeft gezegd dat hij over commerciële televi Of de zenders die wordeq toegevoegd ook daadwer kelijk ten te zien zullen zijn, vraag. Van der Nat Wat dit betreft praat hij met twee monden". Van der Nat vindt het daarbij merkwaardig dat Brinkman wel met de gedachte speelt om TV 10 en Veronique een bijdrage te laten be talen aan het rijk: "Als dat doorgaat, vallen de regionale kabelnetten tus sen de wal en het schip. De kabel netten t hebben het, dank zij alle technische verbeteringen die ze hebben doorgevoerd, mogelijk ge maakt dat er ruimte is om deze zen ders door te geven. De bijdragen De moeilijkheden zijn volgens Leeuwenburgh opgedoken nadat portiers van de bars in Noordwijk geen gelegenheid meer hadden om de bezoekers naar de bussen te be geleiden. "De aanwezigheid van portiers bij de instaphalten, zoals dat tot voor de zomer het geval was, bleek een heel gunstig effect te heb ben. Ze kennen de bezoekers goed, hebben kennelijk veel invloed op hen en wisten ze rustig te houden. Nu de sluitingstijden van de bars in Noordwijk weer zijn verlengd, moe ten de portiers echter weer 'bij de deur staan'. Sindsdien zijn de moei lijkheden in de bussen snel toege nomen". verklaart Leeuwenburgh. Hij hoopt dat het schrappen van de laatste ritten morgen een eenma lige maatregel kan blijven. Blijven de problemen echter voortduren, dan sluit hij niet uit dat de ritten na half éën definitief worden ge schrapt. "Maar dat zou heel ernstig zijn. Op die manier bestaat het ge vaar dat meer mensen met alcohol op achter het stuur kruipen. En daar is niemand bij gebaat". Op de huidige wijze voortgaan, is volgens hem echter ook onmoge lijk. "We kunnen de directe veilig heid van de chauffeurs niet meer ga randeren. Daarbij is de psychologi sche belasting voor het personeel enorm. Een chauffeur die te horen krijgt dat zijn bus gesloopt gaat worden, die bedreigingen naar zijn hoofd geslingerd krijgt, en die ook bedreigingen hoort tegen zijn vrouw en kinderen, die zit niet echt plezierig achter het stuur". De NZH-districtschef voert op korte termijn overleg met verschil lende betrokken instanties. Op die manier hoopt hij verdergaande maatregelen te kunnen afspreken om herhaling van de problemen te voorkomen. Aan wat voor soort maatregelen wordt gedacht, wil Leeuwenburgh op dit moment nog niet kwijt. De Noordwijkse politie heeft van ochtend de al eerder gemaakte af spraken met de NZH over de laatste busritten nog eens 'aangescherpt'. Volgens de Noordwijkse korpschef E. Wegman zal er bij de instaphalten intensief toezicht worden gehou den. Ook zijn er nieuwe afspraken gemaakt over de communicatie tus sen politie en NZH-bussen. "Dat bleek in verleden soms problemen op te leveren". Wegman is niet bang dat relschoppers morgen niet de laatste bus nemen en in Noordwijk voor grote overlast zorgen. "Al met al gaat het toch om een vrij beperkte groep van ongeveer 25 man. De meesten zijn bij de politie goed be kend en zij zullen scherp in de gaten worden gehouden". schappelijke regeling biedt deze Nederland wil praten. Tegelijker- zouden daarom niet aan het rijk, programma s Het i zonderlijke gemeentebesturen i de af- tijd stelt hij alles in het werk om hen het uitzenden onmogelijk te maken. Wandeltocht De wandelkring Leiden houdt op zater dag 5 augustus de corso-wandeltocht. De start is van 9.00 tot 14.00 uur bij het VW-kantoor aan het Stationsplein in Leiden. Het inschrijfgeld bedraagt 3 gul den. Striptekenaar Op zondagmiddag 6 augustus is vanaf 13.00 uur de auteur van één van de meest recente serie strips over het oude Egypte, de Belg Lucien de Gieter, te gast in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg De Gieter is de geestelijk vader van Papyrus, een Egyptische vis sersjongen die dank zij de magie van de goden de meest wonderbaarlijke avontu ren beleeft samen met de dochter van de farao, prinses Lief-Er-Theti. In 1974 ver scheen de strip voor het eerst. Inmiddels zijn er twaalf delen verschenen. Op 6 augustus is er ook het maandelijks archeologisch spreekuur van conserva tor Marijke Brouwer Dit spreekuur is be doeld voor iedereen die iets ouds heeft (gevonden) en daarover advies wil krij gen. LEIDEN Een 38-jarige Leidenaar kreeg het afgelopen nacht rond vier uur op de Hoogstraat/Oude Rijn dusdanig aan de stok met een aantal fietsers, dat hij over hun rijwielen is heengereden. De man verklaarde tegenover de politie dat een aantal knapen hem de weg versperde door hun fiets op de weg te leggen. Op zijn verzoek die te verwijderen wil den ze met ingaan, waarna hij maar over de rijwielen was heengereden. De jongens zouden aangifte doen van vernieling. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11