Elektronisch betalen kost 1000 banen Eiken uit Oisterwijk volledig uit de gratie Martinair en Transavia fel tegen vertrek uit Schiphol Onverwacht snelle groei Komst telefoonbedrijfjes ontlokt PTT geen reactie BOERENPROTEST TEGEN (VERKEERDE) MINISTER Wetsvoorstel regelt recht op staken in Sovjetunie Nieuwe automotor in de maak Messerschmitt Daimler-Benz mogen fuseren Nedac Sorbo koopt 2 Duitse pantyfabrieken DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Bij kantoren van de Postbank in Den Haag en Arnhem verdwijnen de komende zes jaar dui zend banen als gevolg van de onverwacht snelle groei van het elektronisch betalingsverkeer. Er zijn minder mensen nodig voor de verwerking van girobetaalkaarten en che ques. Ondernemingsraadsvoorzitter M. Hermanns schat het aantal banen dat tot 1995 verloren gaat op ongeveer dui zend. AMSTERDAM (GPD) - Bellen voor twintig cent, een fax versturen voor net drie gulden, of een dag ver gaderen voor iets meer dan 200 gul den. Dat kan bij Telephone Centre in de Leidsestraat, waar de tot Ne derlander genaturaliseerde Egypte naar Refaat Ismaiel (36) is begonnen met het eerste particuliere telefoon- en vergadercentrum Zijn bedrijfje bestaat inmiddels twee maanden en zonder opzienba rende reclamecampagnes "Het moet echt komen van de mond tot mond reclame" begint het zo langzamerhand steeds drukker te worden. Dagelijks telefoneren zo'n 175 mensen bij Telephone Centre, waarvan pakweg 125 toeristen- De PTT ziet toe en zwijgt. Refaat Ismaiel begon in Amster dam bijna vijfjaar geleden zijn eer ste onderneming. Als ex-bankme dewerker begon hij op een steen worp afstand van de Dam zijn City- Change, een geldwisselkantoor. Nu ineens met een soort servicebureau in de Leidsestraat. "Waarom niet", grinnikt Refaat. "Als je als koop man bananen verkoopt en je ziet wel een handel ook in appelen, dan pak je dat toch ook aan. Ik hoor mensen zo vaak klagen over kapot te telefooncellen. Toen ook toeris ten hun beklag deden over de pro blemen om naar huis te bellen, zag ik een nieuwe handel". Telephone Centre heeft zestien telefoontoestellen, vanwaar overal naar toe kan worden gebeld. Ge sprekken met het buitenland kos ten dertig cent per tik. Ismaiel kent de telefoontarieven die de PTT be rekent in de telefooncellen. Daar is een zekere marge mogelijk, net als bij de tarieven voor het verzenden van een telefax. Tegelijk vertimmerde hij een van de twee bovenverdiepingen tot een vergaderzaal voor 50 mensen, die door een scheidingswand ook in twee ruimten te verdelen is. Verder geen service, alleen een koffie-auto- maat staat in de buurt. Maar voor die service kunnen cateringbedrij ven of de nabij gelegen restaurants desgewenst wel zorgen. Een mini mum aan kosten en daarom ook een concurrerende prijs. De locatie in het centrum van Amsterdam is de toegevoegde waarde. Het antwoord op zijn Telephone Centre liet niet lang op zich wach ten. Bijna tegenover het pand ver scheen vorige week een concurrent met de naam Tele Talk Centre. Die werkt met bijna dezelfde tarieven als Ismaiel. "Sinds ik twee maan den geleden begonnen, ben, zijn er zeker al vijf mensen geweest die mij boos of teleurgesteld verteld heb ben dat ze hetzelfde idee hadden, maar nog nooit hebben uitgevoerd. Ik zeg altijd, mensen kunnen grote woorden gebruiken, maar ze moe ten eerst maar eens proberen de woorden waar te maken. Nee, voor teveel concurrentie ben ik nu nog niet bang". De PTT maakt zich nog geen zor gen over dit particulier initiatief. Deze bedrijfjes richten zich vooral op toeristen. "We moeten maar af wachten hoe ze de winter doorko men", aldus een woordvoerder. Woordvoerder R. Polet van de Post bank erkent dat de populariteit van het elektronische geldverkeer code ren van betaalkaarten en dergelijke overbodig maakt. "Er zijn geen do cumenten meer en die hoeven niet meer gecodeerd te worden". Direc tie en ondernemingsraad zijn met elkaar in gesprek over de gevolgen die dat heeft. Maar het aantal van 1.000 banen dat de ondernemings raad noemt, wil hij bevestigert noch ontkennen. Liever vestigt hij er de aandacht op dat invoering van het elektroni sche geldverkeer ook nieuwe banen oplevert. De fusie met Nederlandse Middenstandsbank biedt mogelijk heden om de activiteiten uit te brei den en ook dat levert weer meer werk op. "Er is eerder sprake van een verschuiving dan van verlies van banen", meent Polet. Ook Her manns is ervan overtuigd dat ge dwongen ontslagen voorkomen kunnen worden. Ontslagen vallen er in elk geval niet de komende jaren, aldus de woordvoerder. Tot 1992 ligt er een werkgelegenheidsgarantie en daar na heeft de Postbank een inspan ningsverplichting voor de daarop volgende periode. Hoe sterk de werkgelegenheid in de andere sectoren van de bank de komende jaren zal groeien, wil hij niet zeggen. Gezien de onverwacht sterke groei van het elektronisch betalen en het opnemen van gèld met de giromaatpas, kiest de Post bank voor terughoudendheid bij het doen van nieuwe voorspellin gen. MOSKOU (AP) - Het hoofd /an de staatsvakbonden in de Sovjetunie heeft woensdag gezegd dat arbei ders het recht moeten krijgen om te staken, maar enkel als een binden de arbitrageprocedure geen uit komst biedt in een arbeidscoiflict, zo berichtte Tass. Vakbondsleider Stepan Sjilajev diende gisteren bij de Opperste Sovjet een wetsvoorstel op de ar- Economie kort beidsverhoudingen in, enkele da gen voor het parlementaire zomer reces en enkele weken na massale mijnstakingen in de Sovjetunie. Het wetsontwerp voorziet in de oprichting van verzoeningscom- die moeten bemiddelen DEN HAAG - Met drie van zijn koeien als gezelschap staat boer A. arbeidsconflicten. Het geeft zowel van der Horst al ruim een week werkgevers als recht om tegen verzoening; gaan bij een arbitragepanel dat door knemers het parkeerd op een grasveldje in Den besluit van de Haag. De veehouder uit het Gro- beroep te ningse Enumatil protesteert daar tegen het landbouwbeleid Gist-Brocades Gist-Brocades heeft haar bescher mingsconstructie gecompleieerd door het verlenen van een opte op de aankoop van preferente aande len aan de bevriende stichting ,\an- delenbeheer Gist-Brocades. De stichting wordt onder meer be stuurd door enkele topmensen van het concern. Een woordvoerderver- klaarde nadrukkelijk dat het bedrijf geen overval vreest. Schuld Ierland heeft te veel werkloosheid en een te hoge staatsschuld, aldus de OESO in zijn periodieke rapport over de Ierse economie. Het werk loosheidspercentage bereikte in 1987 een hoogtepunt van 17,7 en daalde vorig jaar tot 16,7 mede dank zij emigratie. De OESO wil meerba- nen in het bedrijfsleven. De econo mische groei zal dit jaar 4,5 procent bedragen en 3,25 procent in 1990. Kolenmijnen De Europese Commissie heeft gis teren een steunprogramma van om gerekend 950 miljoen gulden gepre senteerd voor de gevolgen van de verdwijnende Europese kolenin- dustrie. Het geld is bestemd voor nieuw werk en herstel van de milieuschade. Het programma loopt vijf jaar en is bedoeld voor België, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Spanje en Portugal. Beursschandaal In het onderzoek naar beursfrauce op de twee termijnmarkten in Chi cago zijn gisteren aanklachten inge diend tegen 46 handelaren. De be langrijkste beschuldiging betreft het stelen van cliënten. Daarnaast zijn vergrijpen ten laste gelegd als belastingfraude. De Chicago Board of Trade (CBT) en de Chicago Merc antile Exchange (CME) zijn de twee grootste goederentermijnmarkten ter wereld. Bomen De Nederlandse boomkwekerij heeft in het seizoen 1988/1989 vooi een bedrag van 484,5 miljoen gul den uitgevoerd, een procent meei dan in het voorgaande seizoen. De stijging valt volgens het boomkwe kerijschap toe te schrijven aan de aantrekkende economie en het gun stige weer. Mogelijkheden om de af zet nog te vergroten ziet het schap onder andere in de impulsmarkt (de klant iets laten kopen, terwijl hij dit niet van plan was). McDonald's In november krijgt de Hongaarse hoofdstad Budapest er een tweede McDonald's bij. De nieuwe vesti ging komt in het station West-Bud- apest. De Amerikaanse hamburger keten heeft een overeenkomst ge sloten met de Hongaarse staats spoorwegen. Wanneer de nieuwe zaak goed loopt komen er in meer stations in Hongarije filialen van McDonald's. i lokale rechtbank wordt opge- minister Braks. Zijn bedrijf dreigt zet. Enkel als de bindende arbitra geprocedure faalt, kunnen arbei ders hun toevlucht nemen tot een Horst zegt zijn actie voor onbepaal de tijd voort te zullen zetten en heeft al een tijdelijke stal in Rijswijk ge- gemene vorm door de Opperste huurd om zijn koeien's nachts onder Sovjet goedgekeurd, maar Sjalajev te brengen. Overigens staat de vee- erkende dat het nog moet worden houder voor het verkeerde ministe- geamendeerd. In de herfst zal het rie: 1 Sovjet-parlement uitgebreid over dat i het voorstel debatteren. 'Geen aparte luchthaven vakantievervoer' SCHIPHOL (GPD) - Het idee om het vliegvakantievervoer te ver plaatsen naar Lelystad of Zestien- die hoven stuit op hevig verzet van de chartermaatschappijen Martinair de typische vakantieroutes. Wij gaan de sterke concurrentiepositie e op Schiphol hebben niet zo- uit handen geven". Ook Martinair voelt niets en voelen er niets voor Schiphol vaarwel te zeggen. De laatste tijd gaan steeds meer stemmen op om het vliegvakantie- vervoer over te brengen naar een speciaal hiervoor ingerichte lucht haven. Nog onlangs adviseerde een commissie onder voorzitterschap van oud-premier Biesheuvel minis ter Smit-Kroes deze optie niet uit te sluiten. Concentratie van de char termaatschappijen op een regionale luchthaven als Lelystad of Zestien hoven zou Schiphol en het milieu rondom de nationale luchthaven kunnen ontlasten. Hoewel de zaak nu niet actueel is, willen de twee chartermaatschap pijen geen twijfel laten bestaan over hun standpunt. Zij zijn falikant te gen. Volgens commercieel-direc- teur Bakker van Transavia is zijn maatschappij op de KLM na de be langrijkste klant van Schiphol. "Al onze toekomstplannen zijn op onze aanwezigheid op Schiphol geba- LONDEN - Twee schoonmakers van de Londense metro hadden gisteren seerd. In de toekomst zullen wij een rustig dagje. Door een eendagsstaking van de metromachinisten bleef steeds meer met de lijndienstmaat- Transavia. Beide maatschappij- verplaatsing van zijn activiteiten Het advies van van de Biesheuvel heeft betrekking op de eeuwwisseling. Hoe het er over tien jaar in de Nederlandse luchtvaart voorstaat, is niet te voorspellen. Veel zal afhangen of Schiphol er in slaagt zijn positie als toegangspoort tot Europa te handhaven en uit te bouwen. Slaagt Schiphol daar niet in, dan is het niet ondenkbaar dat de Holland daarentegen wijst verplaat- teiten uit eigener beweging elders elders. "Dat kan ook niet", al dus woordvoerder Buys. "Onze charteractiviteiten zijn nauw ver weven met onze vrachtoperaties en het reizigerspubliek weg en viel er weinig schoon te maken. o ap) schappijen moeten DETROIT (Rtr) - De Australische onderneming Orbital Engine wil in de Verenigde Staten een fabriek bouwen voor de produktie van een nieuw type motor voor kleine auto's en motorboten. Deze 'Orbital Combustion Process'-motor verbruikt vijftig procent minder brand stof en vervuilt aanzienlijk minder dan gewone motoren, zo heeft Orbi tal meegedeeld. De directeur van Orbital, de uitvinder-miljonair Ralph Sarich, wil de fabriek bouwen nabij Detroit. Ze gaat in 1992 open en zal werk bieden aan 700 mensen. De OCP-motor is een drie-cylinder tweetakt-motor, die de helft lichter is dan een conventionele motor. De kooldioxide-uit stoot van de OCP-motor is dertig procent geringer. De uitstoot van stik stofoxide is tachtig procent minder en die van koolmonoxide negentig procent kleiner. Florerende meubelindustrie laat failliete fabriek linies liggen OISTERWIJK (GPD) - Er zijn geen gegadigden voor overname van de failliete meubelfabriek Ois terwijk. Dat meldt de curator van het bedrijf, de Tilburgse advocaat mr. G.J.M. Mannaerts. Eerder zou er sprake zijn van een serieuze over namekandidaat. Maar volgens Man naerts is er op dit moment geen zicht op nieuwe geïnteresseerde ko pers voor de fabriek. Het gebrek aan belangstelling is tekenend voor de problemen waar de meubelfabriek in verzeild is ge raakt. De Nederlandse meubelin dustrie beleeft hoogtijdagen, maar de vraag naar de eiken meubelen uit Oisterwijk is alleen maar afgeno men. Niet zozeer omdat eikehout niet meer zou kunnen, maar vooral vanwege het totale gebrek aan crea tiviteit onder de verantwoordelijke ontwerpers. In designkringen haalt men al thans de neus op voor Oisterwijk. "De vraag naar eikehout zal altijd blijven bestaan", zegt een woord voerder van BRS Premsela Vonk, een van de meest toonaangevende ontwerpbureaus in Nederland. "De mensen willen alleen veel lichtere meubelen en ook minder sombere kleuren. Dat heeft men in Oister wijk te laat ingezien. Maar met het materiaal op zich is niets mis". Ook meubelontwerper Aldo van den Nieuweiaar uit Amsterdam is bepaald niet rouwig om het faillis sement van Oisterwijkse fabriek. "Van mij mag die eikehouten troep zo de open haard in. Ik heb het altijd een verschrikking gevonden. Maar het ligt zeker niet aan het materiaal. De ontwerpers deugen gewoon niet voor hun vak. Dat is het probleem. Voor iemand met ideeën valt er wel degelijk iets aardigs mee te doen. Maar op een zinnig idee heb ik ze daar in Oisterwijk nog nooit kun nen betrappen". Veranderende smaak Volgens voorzitter H. Tijsseling van de Centrale Bond van Meubelfabri kanten (CBM) is de behoefte aan 'ei ken' nog onverminderd groot. "Er worden volop eiken meubelen ge produceerd. Maar het gaat dan vooral om de wat lichtere meubelen en anders van vorm en kleur. Die veranderde smaak van klassiek naar eigentijds hebben we jaren te rug al zien aankomen. De meeste fa brikanten hebben daar tijdig op in gespeeld". Oisterwijk is die trend kennelijk ontgaan. Het zware eiken, zoals we vaak bij oudere mensen aantreffen, geniet nog wel belangstelling in lan den als België en de Bondsrepu bliek. „Daar is de vraag naar dat soort meubelen nog steeds groot", weet Tijsseling. Het faillissement van de Oister wijkse meubelfabrikant wordt alorn gezien als een incident, want het gaat uitstekend met de Nederland se meubelindustrie. In het afgelo pen jaar steeg de omzet met vijf pro cent tot zes miljard gulden en er is geen enkele reden om aan te nemen dat die groei niet doorzet. Nederland telt ongeveer 400 meu belfabrieken met tien of meer werk nemers. Daarvan is 90 procent aan gesloten bij de bond van Tijsseling. In de branche zijn dertien- tot veer tienduizend mensen werkzaam. "Dat is wat minder dan vroeger, maar dat komt door de technologie. We gebruiken nu computertechnie ken voor de besturing van de com puters. Daardoor is het assortiment veel gevarieerder dan vroeger. Toen moesten minstens 5000 stuks van één model worden gemaakt om ren dabel te kunnen draaien. Nu zijn we veel kleinschaliger bezig, we kun nen sneller inspelen op veranderin gen in de behoeften". Ondanks het forse aantal fabrie ken in ons land is 45 procent van het meubelaanbod afkomstig uit het buitenland. Met die concurrentie heeft de branche geen probleem. "De consument krijgt op die manier een groot assortiment voorgescho teld. Bovendien exporteren wij ook fors. Zo'n 35 procent van de produk tie gaat naar het buitenland", zegt Tijsseling. Om actief te blijven op de groei ende buitenlandse afzetmarkt heb ben de gezamenlijke fabrikanten een speciale organisatie in het leven geroepen; Dufex (Dutch Furniture Export) zorgt voor collectieve in zendingen op buitenlandse beurs en. "Technologisch zitten we in Eu ropa in de voorste gelederen. Die positie zullen we moeten behou den". Naast de 400 grotere bedrijven telt ons land nog een paar honderd kleine meubelfabriekjes, zeg maar eenmanszaakjes. De industrie is maar op een paar plekken in het land tot grote bloei gekomen, zoals in Brabant, de Achterhoek, het Land van Maas en Waal en de omge ving van Rotterdam en Gouda. "Dat is historisch gegroeid sinds het be gin van de industriële ontwikke ling. Daar waar reeds fabriekjes be stonden, verschenen nieuwe. In die buurt kon men ook het gemakke lijkst vakbekwaam personeel wer- Meubelboulevards Opvallend verschijnsel in de meu belindustrie is de vaste locatie van de detailhandel. In tegenstelling tot andere bedrijven zijn alle toonzalen gevestigd aan de grote meubelbou levards. "Het exposeren van meu belen heeft veel ruimte nodig. In de binnenstad is die ruimte er niet. Dan praat ik niet eens over de on ontbeerlijke parkeerruimte. In de afgelopen tien, vijftien jaar is de de tailhandel naar buiten de stad ge gaan en ontstonden de meubelbou levards". Volgens Tijsseling doen de toon zalen elkaar geen concurrentie aan. „De concentratie van de detailhan del is juist een voordeel. De consu ment krijgt op die manier een zo breed mogelijk aanbod en dat is toch een van de functies van de de tailhandel. De bedrijven hebben hun eigen modellen van klassiek tot eigentijds, van hout tot kunststof. Het publiek vindt alle stijlen op een meubelboulevard terug". BONN (RTR/DPA) - De Westduitse monopoliecommissie heeft de mi nister van economische zaken, Hel mut Hausmann, geadviseerd voor waardelijk in te stemmen met de voorgenomen fusie van Daimler- Benz (Mercedes) en het lucht- en ruimtevaartconcern Messer- schmitt-Boelkow-Blohm (MBB), zo heeft de commissie gisteren be kendgemaakt. Tegelijkertijd heeft de voorzitter van de commissie, Ulrich Immen- ga, zijn functie neergelegd. Hij is zoals hij al eerder meldde tegen stander van de fusie. De monopoliecommissie stelt dat de fusie het groene licht kan krijgen wanneer MBB zijn produktiedivisie van motoren voor militaire doelein den of de divisie militaire technolo gie verkoopt. Bovendien komt de commissie met de suggestie dat Daimler eerder volledige verant woordelijkheid neemt voor MBB's belang in het Europese vliegtuig- boüwconsortium Airbus Industrie dan 1999, de termijn die in de be staande plannen is voorzien. De re gering in Bonn is erop gebrand dat een particuliere onderneming de huidige kostbare steunverlening aan Airbus van haar overneemt. Het is de bedoeling dat Daimler- Benz een belang van ongeveer vijf tig procent neemt in MBB. Minister Hausmann heeft bij de beslissing over de plannen het laatste woord. Hij moet in september een besluit nemen na advies te hebben inge wonnen bij bovengenoemde mono poliecommissie en het Westduitse kartelbureau. Dit bureau heeft in april de voorgenomen fusie afgewe zen. Hausmann kan evenwel het ad vies van het kartelbureau negeren, wanneer hij denkt dat dit in het landsbelang is. Daartoe kan hij zich nu gesterkt voelen door het positie ve advies van de commissie. Gewoonlijk wordt het advies van de monopoliecommissie, die in de Bondsrepubliek moet waken voor concentratie in de industrie, inge wonnen nadat het kartelbureau zich heeft uitgesproken. Deze laatste instelling, die alle overne mingen van meer dan 25 procent onderzoekt, is van mening dat Daimler-Benz door de transactie een te grote invloed krijgt in de de fensie-industrie. Daimler heeft reeds een meerder heidsbelang in het op één na groot ste Westduitse vliegtuigbouwcon cern Dornier, in het elektronicacon cern AEG en in de motorenfabri kant Motoren und Turbinen Union (MTU). In een interview met het Westduitse weekblad 'Wirschafts- woche' heeft president-directeur Edzard Reuter hierop gezegd dat "lucht- en ruimtevaart en defensie technologie een geïntegreerd werk terrein is dat niet kan worden opge deeld". VORDEN (ANP) - De kousepfa- briek Danlon in Emmen, onderdeel van Nedac Sorbo (leverancier van allerlei huishoudelijke produkten), heeft - met het oog op het Europa van de jaren negentig - een meerder heidsbelang genomen in de panty fabrikanten Van Manen en Brigitte Strumpfhosenfabrik, beide geves tigd in Horstmar bij Münster. Dat heeft Sorbo vandaag bekendge maakt. In 1985 bevond Danlon zich nog in een diep economisch dal. Nedac Sorbo nam toen Danlon samen met de sokkenfabriek Jansen de Wit in Schijndel over en maakte er weer gezonde bedrijven van. Ook Jansen de Wit zal in het samenwerkingsver band met de Duitse bedrijven wor den betrokken. De gezamenlijke fa- brieksomzet beslaat thans f75 mil joen en de nieuwe combinatie denkt in drie jaar een omzet van f115 miljoen te halen. De consumentenomzet in panty's omvat in de bondsrepubliek 400 miljoen stuks met een consumen- tenwaarde van 1,5 miljard mark. In Nederland worden 80 miljoen pan ty's per jaar verkocht. Mosselbedrijven in Britse handen YERSEKE (GPD) - De Zeeuwse mossel- en conservenbedrijven De Leeuw Cornelisse en Roem van Yerseke maken sinds maandag deel uit van het Britse levensmiddelen concern Albert Fisher. Voor de overname is 56,5 miljoen gulden be taald. De familiebedrijven gaan bin nen de Albert Fisher-groep onder eigen vlag door. Roem van Yerseke en Leco waren dit voorjaar al in gesprek over sa menwerking. In april diende Albert Fisher zich aan. De familiebedrij ven zien onder de vleugels van Fisher kansen om hun concurren tiepositie verstevigen en hun afzet vergroten. Gezamenlijk vormen ze een van de grootste ondernemingen voor mosselen, kokkels en oesters in Europa. Het Britse concern, dat tientallen bedrijven onder haar hoede heeft, beschikt wereldwijd over distribu tiekanalen voor groente, fruit en conserven. Met de koop voegt Al- bert Fisher het complete schelp dierassortiment daaraan toe. De Britse groep probeert door bedrijfs- overnemingen in de Benelux op het continent een flinke voet aan wal te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7