TAD LEIDEN Toch 3 maanden cel voor bommengooiers 'Gebrek aan databank is LEIDSCH DAGBLAD UÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ/ÊÊBÊKÊÊÊ^ÊÊKIÊÊÊÊ Natuurlijke dood bejaarde Leidenaar (73) Morsweg4 spookstraat Jongens weigeren 'echte' daders te noemen Drie ruziënde mannen regelen hun eigen zaken Meer problemen voor het 'Maatschappelijk Werk' Pleidooi voor opzetten data-archief voor historisch onderzoek actief in vrije tiid s DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - De 73-.jarige Leidenaar J.B., die dinsdag levenloos in zijn woning aan de Sumatrastraat werd aangetroffen, is een natuurlijke dood gestorven. Dit is vastgesteld na een onderzoek van het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk. Bij sectie op het stoffelijk overschot is gebleken dat de man aan een ernsti ge hartaandoening leed. De man is waarschijnlijk overleden aan een acute hartstilstand. De politie liet het onderzoek ver richten omdat aan de achterzijde van de woning een ruit was ingesla gen. Aanvankelijk werd daarom niet uitgesloten dat de man tijdens een inbraak door geweld om het le ven is gekomen. Noch in het huis, noch op het lichaam van de man zijn echter sporen van geweld ge vonden. Overigens is nog steeds niet duidelijk of er ook daadwerke lijk is ingebroken en of er spullen van de overledene zijn verdwenen. De politie zet daar naar het onder zoek voort. Leidse tasjesdief gepakt, beroofde vrouw spoorloos LEIDEN - De politie heeft gisteren op aanwijzing van enkele voorbij gangers een 19-jarige Leidenaar aangehouden die had geprobeerd een vrouw van haar tas te beroven. Terwijl de getuigen alarm sloegen, ging de vrouw er overigens van door. Ze nam de eerste de beste trein richting Alphen. De politie is nu op zoek naar de vrouw - die onge veer 23 jaar was, blond haar had en een rode jas droeg - want zonder haar aangifte kan ze niets beginnen tegen de tasjesdief. Snelheidscontrole LEIDEN - Bij een snelheidscontro le op de Lammenschansweg heeft de politie gisterochtend tussen tien en twaalf uur 70 processen-verbaal uitgeschreven. Bij de controle, uit gevoerd met een radar, werd de snelheid gemeten van 526 auto's. Veertig overtreders werden door agenten direct staande gehouden. De 30 overige overtreders krijgen hun bekeuring nagestuurd. De hoogste snelheid die de politie mat, was 94 kilometer per uur. Op de Lammenschansweg geldt ,een maximumsneleid van 50 kilometer per uur. LEIDEN - De Morsweg 4 begint langzamerhand een 'spookstraat' te worden, nu de gemeente met 42 van de 44 bewoners een overeen komst heeft bereikt over aankoop en sloop van hun huizen. Op vijf woningen na zijn alle panden in middels verlaten. Volgens ge meente-ambtenaar H. van der Wiel komt de oneven rij - het hui zenblok langs de spoorlijn - over enkele weken helemaal leeg. Na lange onderhandelingen heeft ook de laatste bewoner van dat blok zich bereid getoond te ver huizen. In de even rij zijn nog vier hui zen bewoond. De gemeente heeft met twee van hen een overeen komst gesloten en Van der Wiel verwacht dat ook zij binnen af zienbare tijd hun panden verla ten. De twee laatste bewoners van dit blok blijven zich echter verzet ten tegen sloop van de panden. "Eén van hen neemt overigens een wat afwachtende houding in. De ander heeft echter al aange kondigd dat hij de plannen des noods tot aan de Kroon aan vecht", stelt Van der Wiel. "Ik sluit daarom niet uit dat het uiteindelijk op een onteigenings procedure kan aankomen. En dat kan een langdurige kwestie wor den. Aan de andere kant denk ik: we hebben met 42 van de 44 een oplossing kunnen vinden. Waar om zou het dan met de laatste twee niet lukken?" Ook al komt een huizenblok nog deze maand compleet leeg, de gemeente moet wachten met de sloop ervan tot overeenstem ming is bereikt met alle bewo ners. Zo is de procedure nu een maal. Ik vind het echter heel ver velend, want in die leegstaande huizen wordt bijna voortdurend brand gesticht. Het is een onveili ge situatie". De grond die vrijkomt na de sloop van Morsweg 4 wordt ge voegd bij het bedrijventerrein na bij Wernink. Inmiddels wordt daar gebouwd voor drie bedrij ven: het autobedrijf Hemcar Lei den, Heras en de drankengroot handel Boonekamp. Het is de be doeling dat op het resterende deel de Leidse Betonmortel centrale (LBC) wordt gevestigd. Van der Wiel hoopt dat de gemeente bin nenkort definitief overeenstem ming kan bereiken met dit bedrijf over zijn plaats op het Wernink- terrein. Overigens kan de LBC pas naar dit terrein komen wan neer de laatste Morsweg-4-bewo- ner is vertrokken. Het laatste deel van de doodlopende Morsweg is zo langzamerhand e in het als 'Morsweg 4' aangeduide gebied moeten worden gesloopt. DEN HAAG - Een 20-jarige Noordwijker en een 19-jarige Leiderdorper zijn gisteren door de Haagse politierechter ieder veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De jongens kregen de straf om dat ze een brandbom hebben gegooid naar een auto van een leraar van hun voormalige school - de MSG aan de Dieper- poellaan in Leiden - en het wer pen van een fragmentatiebom bij het Warmondse jongeren centrum Ut Sloepie. De jongens waren half april voor de ze misdrijven ook al voor de politie rechter verschenen. Die hield de zaak toen aan, nadat de jongens hadden verklaard dat anderen de bommen hadden geworpen. De Noordwijker en de Leiderdorper toonden zich toen bereid de namen van de werkelijke daders te noemen voor de rechter-commissaris. Poli tierechter Van der Lee stelde overi gens in april al dat hij de jongens tot drie maanden cel zou veroordelen als ze hun toezegging niet zouden nakomen. Gisteren bleek dat de Noordwij ker en de Leiderdorper er uiteinde lijk toch van hebben afgezien om namen te noemen. Ze hielden nog altijd vol onschuldig te zijn. Toch hadden ze besloten tegenover de rechter-commissaris hun mond te houden, na een aantal krante-arti- kelen over hun eerste rechtszaak. "We hadden verwacht dat wij bui ten schot konden blijven, als we na men zouden noemen", verklaarde de Leiderdorper voor de politie rechter. "We gingen er van uit dat uitein delijk niemand zou kunnen achter halen dat die namen van ons afkom stig waren. Toen in de krant echter een bericht verscheen waarin stond dat we de keus hadden tussen tus- bom vormde volgens de beide kna pen het "trieste hoogtepunt van een ruzie tussen twee rivaliserende groepen op de MSG". Voor die daad werd al eerder een 18-jarige mede dader uit Noordwijk veroordeeld tot 125 uur dienstverlening. Tegen de beide jongens werd de zaak aan gehouden in verband met een ande re rechtszaak voor het gooien van een brandbom naar een auto van een leraar. Die daad bekenden zij aanvankelijk ook, maar trokken la ter hun verklaringen weer in. Officier van justitie mr. Van Eek bleek niet onder de indruk van het betoog van de twee. Hij herhaalde zijn eis van bijna vier maanden gele den: vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De advocaten van de Leiderdorper en de Noordwijker bepleitten opnieuw dienstverlening voor de twee jon gens. Politierechter Van der Lee, die al eerder zijn twijfel had uitge sproken over het verhaal van ge daagden, wilde niet van een alterna tieve straf weten en veroordeelde de jongens conform de eis van de offi cier van justitie. LEIDEN - Twee Leidenaars hebben gisteren, nadat ze door een Alphe- naar met een mes waren bedreigd, met krachtige middelen zelf orde op zaken gesteld. De Leidenaars, 26 en 37 jaar oud, kregen het gisteravond rond zeven uur op de Nieuwe Beestenmarkt aan de stok met een 22-ja- rige AJphenaar. Die trok tijdens de ruzie een ruim 30 centimeter lang mes, en maakte daarmee volgens de politie 'stekende bewegingen' in de richting van de Leidenaars. De Alphenaar werd door twee passerende agenten overmeesterd, na dat één van hen hem met getrokken pistool had gesommeerd zijn mes te laten vallen. De Leidenaars weigerden vervolgens aangifte te doen van bedreiging. Ze hielden het op een uit de hand gelopen caféruzie. De politie gaf de Alphenaar een proces-verbaal wegens verboden wapen bezit en liet hem enkele uren later weer vrij. Kort na middernacht moesten agenten wederom in actie komen op de Nieuwe Beestenmarkt. De Alphenaar had het opnieuw aan de stok gekregen met de Leidenaars nadat zij, zo vermoedt de politie, met een knuppel alle ruiten van de mercedes van de man hadden ingeslagen. De drie vechtersbazen en de auto werden meegenomen naar het bu reau. Nu echter weigerde de Alphenaar aangifte te doen, waarna de po litie niets anders te doen stond dan alle partijen weer op vrije voeten te stellen. celstraf, schrokken we terug. Zo konden de daders toch weten dat wij de politie hun namen hadden gegeven. Uit angst voor represailles besloten we vervolgens maar te zwijgen". De beide jongens hadden al eer der bekend een fragmentatiebom te hebben gegooid bij het Warmondse jongerensociëteit Ut Sloepie. Die LEIDEN - Het aantal een beroep doet op maatschappe lijk werk, is het afgelopen jaar op nieuw fors toegenomen. In 1988 boekte de Stichting Maatschappe lijk Werk Leiden een toename van ongeveer 20 procent. Vorig jaar werd opnieuw een dergelijke stij ging genoteerd. In totaal klopten in 1988 1348 mensen bij het maat- LEIDEN "Aan historisch onderzoek wordt zo veel geld en tijd besteed, dat het pure kapitaalvernietiging is dat gegevens, die onderzoe kers met veel moeite bijeen hebben gebracht en in een computerbestand hebben opgeslagen, voorgoed in een kast verdwijnen. Het is van wege de enorme bedragen die ermee zijn gemoeid en zeker in deze tijden van be zuinigingen, ook bijna maat schappelijk onverantwoord om die gegevens niet te be waren en anderen de gele genheid te geven daarvan gebruik te maken". door Simone van Driel Dat er in Nederland een centrale op slagplaats voor historische compu terbestanden moet komen, hoeft volgens sociaal-geograaf Peter Doorn en historica Ninette van Hall derhalve eigenlijk geen betoog. De behoefte onder historici aan een Ne derlands Historisch Data Archief - een initiatief van van de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica en het Steinmetzarchief - is boven dien groot, zo blijkt uit een onder zoek dat Doorn en Van Hall hebben gedaan in opdracht van het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen en onder de vleugels van de vakgroep geschiedenis van de Leid se universiteit. Een dergelijk ar chief is voorts van belang voor ge schiedenisonderwijs, terwijl de ge gevens door herhaald gebruik beter kunnen worden gecontroleerd en zo nodig aangepast. Vergelijkend onderzoek zal daarbij een stuk ge makkelijker worden. "Een databank levert voor onder zoekers een enorme tijdsbesparing op", zegt Van Hall, speciaal voor dit project aangetrokken. "Bij een his torisch onderzoek gaat de meeste tijd immers zitten in het verzamelen van gegevens uit allerlei archieven. Daar zijn mensen soms jaren mee bezig. Aan leuke dingen komen ze daardoor niet toe". Een sprekend voorbeeld daarvan is het geval van de mevrouw die zich vanaf 1971 tot heel recent door 35.000 handelssta tistieken over de handel tussen En geland en Afrika worstelde en uit eindelijk niet verder kwam dan twee publicaties omdat zij kwam te overlijden. Eeuwig zonde als al dat werk verloren zou gaan, stellen Doorn en Van Hall. Gelukkig ston den de gegevens in een computer bestand, zodat het materiaal door anderen kan worden gebruikt. "Het is frustrerend voor historici als al dat werk in een la belandt". Verspilling Geschiedkundigen hebben de voor delen van het verwerken van gege vens per computer boven het on handig gepruts met kaartjes nog niet zo lang geleden ontdekt. Op de ze manier kunnen ook bronnen worden bewerkt die in het compu terize tijdperk door hun omvang onhandelbaar waren. Wat echter niet wegneemt dat ook het opzetten van een computerbestand veel tijd vergt en alleen al daarom is eenma lig gebruik van zo'n bestand ver spilling, menen Doorn en Van Hall. Een centraal archief voorkomt daarbij ook dat elke onderzoeker persoonlijk steeds weer het wiel moet uitvinden, onder meer door dat daarin een aantal veel geraad pleegde standaardwerken zal wor den opgenomen. Zij hoeven dan niet, om maar een voorbeeld te noe men, zelf met de hand te gaan tellen hoeveel keer in de Gouden Eeuw een schip van de Verenigde Oost- Indische Compagnie (VOC) vanuit de haven van Texel het zeegat koos. Eén druk op de knop zal straks vol doende moeten zijn. Een flinke tijd besparing, wat moet leiden tot kwa litatief beter en meer onderzoek. "We willen ook een catalogus uit brengen met daarin alle beschikba re bronnen", zegt Doorn. "Ook die in het buitenland. Het moet moge lijk zijn dat onderzoekers via ons in stituut bestanden kunnen krijgen van buitenlandse instituten. Dat is ook het eenvoudigst. Om in zo'n buitenlands bestand te komen, is een rekeningnummer en password nodig en een Amerikaans instituut bij voorbeeld kan niet elke Neder landse onderzoeker een eigen code geven". In de toekomst moeten bij het Archief ook cartografische ge- gevns zijn op te vragen. "Maar dat is pas van later zorg. Eerst moeten we weten of het allemaal echt door gaat". Geld Het Nederlands Historisch Data Ar chief zou intensief moeten gaan sa menwerken met het Steinmetzar chief, een al 25 jaar bestaande data bank voor sociale wetenschappen. Van Hall wijst erop dat wat nu voor sociaal-wetenschappers interessant is, bij voorbeeld materiaal over de volkstelling van 1960, over 20 jaar op de belangstelling van geschied kundigen kan rekenen. Van inte gratie van beide instellingen zal echter geen sprake zijn. "Als dit van de grond komt, is de kans heel groot dat wij aansluiting zoeken bij het Instituut voor Nederlandse Ge schiedenis in Den Haag". Of het Data Archief er komt, is be halve een organisatorisch vooral een financiële kwestie. Van Hall en Doorn denken dat ten minste zeven medewerkers moeten worden aan getrokken voor onder meer het op zetten en beschrijven van de data bestanden. In totaal is een bedrag van 2,7 miljoen gulden nodig. Een hoop geld, maar volgens Doorn niets vergeleken met de bedragen die aan onderzoek worden uitgege ven waarvan de gegevens in het gro te niets verdwijnen. "We hebben een aanvraag voor subsidie lopen bij de Stichting Nederlands Weten schappelijk Onderzoek. Die hebben een fonds voor zogenaamde exper tise-centra, bedoeld om ervoor te zorgen dat voor de verschillende wetenschapsgebieden een compu ternetwerk zoals wij ook willen, wordt opgezet". Lidmaatschap "Er is zeer grote kans dat die aan vraag wordt gehonoreerd. Verder moet het geld komen van bijdragen van universiteiten, die overigens al lemaal hun medewerking hebben toegezegd. We denken aan een soort lidmaatschapsysteem waarbij in stellingen naar draagkracht beta len. Zo zal een kleine vereniging voor genealogie minder hoeven be talen dan een universiteit om van de bestanden gebruik te kunnen ma ken". Hoewel dat niet de eerste doelgroep is, wil het instituut ook bedrijven en particulieren de gele genheid bieden van de bestanden gebruik te maken. Van Doorn en Hall weten inmid dels dat er ten minste honderd be standen met historische onder zoeksgegevens beschikbaar zijn om in het Data Archief te worden opge nomen. "Dat cijfer dateert van twee jaar geleden. Ik denk dat als we be ginnen, en dat is als alles meezit vol gend jaar, dat er een paar honderd zullen zijn", aldus Van Hall. Doorn: "Dat is op dit moment een beetje het probleem: we krijgen geregeld aanbiedingen van mensen die hun bestanden beschikbaar willen stel len. Maar onmdat het instituut nog niet bestaat, kunnen we daar nog niets mee. We hebben hen gevraagd hun gegevens in elk geval nog een jaar te bewaren". schappelijk werk aan voor langdu rige hulp. In 1986 waren dat er nog 946, zo meldt de stichting in haar jaarverslag over 1988. De Stichting Maatschappelijk werk Leiden gelooft dat de toename vooral moet worden toegeschreven aan de grotere bekendheid en toe gankelijkheid van de organisatie. Overigens blijkt wel dat de proble men waarmee mensen bij de stich ting aankloppen, steeds moeilijker en complexer worden. Dit en het grotere aantal verzoeken om hulp verlening betekent dat de werk druk voor het personeel steeds gro ter wordt. Uit het jaarverslag blijkt dat een toenemend aantal vrouwen een be roep doet op op maatschappelijk werk (ruim 62 procent in 1988 tegen ongeveer 53 procent in het jaar daar voor). Bijna de helft van de cliënten waren mensen met een uitkering. Voorts blijkt ook dat het overgrote deel van de 'klanten' de stichting op eigen initiatief heeft benaderd (ruim 35 procent). Een iets kleiner aantal (bijna 32 procent) is doorver wezen door de huisarts. Mensen stappen vooral naar het maatschappelijk werk omdat ze moeite hebben met het verwerken van een sterfgeval (ongeveer 15 pro cent). Bijna 13 procent van de cliën ten deed een beroep op de stichting vanwege problemen met hun part ner. terwijl bijna 11 procent van de klanten met huisvestingsmoeilijk heden kampte. Overigens hoefde de hulpverlening in het merendeel van alle gevallen (rond 84 procent) met langer dan een jaar te duren. Voorschotenaar aan oog gewond LEIDEN - Een 48-jarige markt koopman uit Voorschoten is gis terochtend op de Botermarkt ge wond geraakt aan een oog. De man loste wat spullen bij zijn markt kraam. toen een zogeheten 'spin' losschoot. De haak daarvan sloeg in zijn oog. De Voorschotenaar is door de EHD overgebracht naar het Dia- conessenhuis. Peter Doom en Ninette chief in Nederland komt Hall vinden het hoog tijd dat er een Data Ar- historische gegevens worden opgeslagen. Roots Dance Gediplomeerde docenten van Afrikaan se, Curagaose. Surinaamse, Indonesi sche en Nederlandse origine geven op zondag 22 augustus in De Droomfabriek danslessen geschoeid op muzikaal-cul- turele leest Meer informatie bij De Droomfabriek aan de Oude Singel 56 te Leiden, telefoon (071) 643416 of 133883. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11