Zuid-Veluwe met dagtrip tekort gedaan Walenburg: parel van de heuvelrug Camera paraat bij wandeling door Edam Biesbosch: dagje rust tussen de rietstengels Oudste gebouw van Utrecht PAGINA 8 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 UIT IN EIGEN LAND De Biesbosch is een verademing voor mensen die houden van rust en de natuur.. Een dagje Biesbosch betekent uren varen door metershoge wilgevloedbossen, afmeren en wandelen op fraaie natuurpaden en luieren aan een knus strandje en de intense stilte proeven. door Anne Veithausz Het kan op eigen houtje in een roei bootje of, onder begeleiding van na- tuurgidsen, in de rondvaartboot De Avontuur die vertrekt vanaf het Biesbosch Bezoekerscentrum Mer- welanden. De natuurgidsen kennen het gebied op hun duimpje en we ten de fraaiste vogels en planten te vinden. En misschien, met een beetje geluk is er een bever te zien. Want die leven weer in de Bies bosch, nadat vorig jaar oktober drie beverpaartjes met succes door het Staatsbosbeheer zijn uitgezet. In het bezoekerscentrum De Hol landse Biesbosch is de hele zomer een tentoonstelling te zien over de terugkeer van de bevers. Een ande re bijzondere attractie van het uit hout en riet opgetrokken centrum is het Panorama Biesbosch. Vooral met slecht weer een ideale manier om het Nationaal Park te ontdek ken. Met gepaste trots zet de be heerder van het centrum het pano rama in de achthoekige filmzaal in werking. Op acht schermen zorgen 24 projectpren, gevuld met 20.000 dia's voor een ruim twintig minuten durende voorstelling. En in die in tieme filmzaal zien we de Biesbosch in al zijn facetten. Het lijkt of we op het woelige water zitten, middenin een zwaar onweer. Het wordt hele maal 'net echt' als het plateau waar op de stoeltjes voor de bezoekers staan ook nog begint te draaien en bewegen. De eenden voel je als het ware over je heen vliegen. Vogelvlucht Het Panorama laat ook in vogel vlucht de geschiedenis van het ge bied zien. De alles verwoestende Elisabethsvloed in 1421, waarbij he le dorpen van de kaart werden ge veegd, de beëindiging van het getij als gevolg van het de afsluiting van het Haringvliet in 1970, en het recre atieve gebruik nu. De beelden to-. nen het ruige, maar nu getemde na tuurgebied door de seizoenen heen, met het gekwetter van de vogels en het relaas van de kooiker die nog steeds zijn beroep uitoefent in de Biesbosch. Tussen de filmmuziek door klinkt uit de luidsprekers de stem van een oude rietsnijder die vertelt over zijn zware werk van weleer. "Om vijf uur 's maandags- morgens gingen we in een bootje naar onze keet in het griend. En dan werkten we tot vrijdagsavonds. We begonnen als het licht werd en hiel den op als het donker was". Vanuit het bezoekerscentrum loopt nog zo'n oude route naar een griend. Dit griend-pad is bereikbaar met een heus vlot en onderweg zien de bezoekers de griendketen en produkten, klepduikers en verschil lende overlaten. De griendwerker verzamelde wilgehout dat bijeen stond in een 'griend'. Samen met de rietwerker voorzag hij de hoepel makers, mattenvlechters, manden makers, kuipers en rietdekkers van materialen. De arbeiders in de Bies bosch moesten keihard ploeteren en zwoegen in de modder, en zelfs midden in de winter sliepen ze in zeer primitieve keetjes. Museum In het Biesbosch Museum is goed te zien hoe hun leven er, zo rond de ja ren dertig, uitzag. Het museum ligt midden in de Brabantse Biesbosch, aan de andere kant van de rivier de Merwede. Alleen het overtochtje met het pontje is al de moeite waard van een bezoekje. Ook over de bloeiende visvangst in de Bies bosch is in dit museum van alles te zien. Het water stond in vroeger tij den zo stijf van zalm en steur dat "de Dienstbooden in haar Huyer plachten te bedinghe datse niemeer dan tweemael per weeck salm wil den eeten". Een gigantische landkaart met daarop met lampjes aangegeven vluchtroutes herinnert aan de be langrijke rol die dit gebied in de oor log heeft vervuld. De Duitsers waagden zich niet graag in het ver raderlijke natte oord waar ze de weg niet kenden. Verzetslieden zagen kans menig verdwaald Amerikaans of Engels piloot uit het riet te red den en naar veilige plaatsen te bren gen. De Zuidhollanders verhalen nog steeds trots over deze oorlogsavon- turen. Ze zijn trots op hun Bies bosch en zijn geschiedenis. En te recht, zo concluderen we al na één dagje vertoeven tussen de rietsten gels. Om te genieten hoeft je niet naar het buitenland, Nederland is ook heel mooi. Elke provincie heeft wel iets aantrekkelijks. Of je nu een liefhebber bent van lekker eten, of dat je op zoek bent naar oude liedjes en verhalen er is altijd wel iets van je gading. Op deze pagina wat suggesties voor mensen die graag ronddwalen in oude pandjes. Op zoek naar het oudste gebouw in Gelderland, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland. Het ligt er zo idyllisch bij, verscho len in de lommerrijke bossen langs de Langbroekerwetering: kasteel Walenburg. Een gammel bruggetje over de gracht, waarin een moeder eend haar zes piepende kuikentjes de weg wijst, houdt bezoekers op eer biedwaardige afstand van Utrechts oudste pand. uit het begin van de 13de eeuw. Even dwalen de gedach ten bij die fraaie aanblik af naar de tijd van ridders en kasteelheren. Maar het lawaai van een plotseling overscherende straaljager van de vliegbasis Soesterberg doet je in één klap beseffen dat ook in deze mooie, historie-rijke provincie de tijd niet stil heeft gestaan. Dat de zware, vierkante woonto ren - de Donjon - met later aange bouwde stijlvolle woning er na ruim 700 jaar nog staat is te danken aan E.A. Canneman. Deze architect van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg lapte het vervallen pand rond '65 op en mocht er na zijn pen sionering - als dank - gaan wonen. Bovendien is het aan diens vrouw te danken, zo vertelt de huidige bewo ner Van Lynden van Sandenburg, dat er achter het kasteel zo'n schitte- Een prachtig gezicht op de ronde toren van kasteel Walenburg. (Foto GPD) rende tuin met vooral veel rozen en keurig gesnoeide heggen ligt. Een tuin die, in tegenstelling tot het kasteel zelf, door de Nederlandse Tuinenstichting voor het publiek wordt opengesteld op 8 en 26 augus tus en 12 september kunnen liefheb bers zich nog tussen 10 en 17 uur voor vijf gulden (kinderen tot -12 jaar de helft) van die schoonheid overtuigen. Walenburg is maars een van de vele kastelen en buitenhuizen, waaraan het gebied tussen de bosrijke Utrechtse Heuvelrug en de (Kromme) Rijn en Lek rijk is. De WV in het aan de rand van die 'rug' gelegen mooie Doorn, waarin ook Simon Vestdijk een tijd heeft gewoond én geschreven, verstrekt graag een kastelenroute van 50 of 20 km. De kortste route langs de kastelen van o.a. de Langbroekerwetering, met fraaie namen als Sterkenburg, Hinderstein, Leeuwenburgh. Lunenburg, Sandenburg en IVlolenstein. leent zich ook prima als fietstocht. Helaas zijn deze kastelen niet te bezichtigen en in de zomer door de begroeiing vanaf de weg soms moeilijk te zien, maar met de fiets of te voet kan men er toch aardig dicht in de buurt komen. door Peter ten Cate door Hans Janssen Op de zonnige dag waarqp wij de Zuid-Veluwe bezochten waren ze er ook, de Amerikanen en de Duitsers, van wie sommigen terugkomen naar de plek waar ze 45 jaar geleden zoveel hebben meegemaakt. Na hun bezoek aan Airborn, de be graafplaatsen en de andere monu menten hebben ze echter ook oog voor andere bezienswaardigheden en die biedt de Zuid-Veluwe volop. Dit deel van de Veluwe is bij het grote publiek niet zo befaamd als 'vakantie-oord' als het noorden, met al zijn bungalowparken en cam pings, meldt de WV in Arnhem. "De streek hier is ook eigenlijk be ter geschikt voor een bezoek van paar da.gen, een lang weekeinde de Tweede Wereloorlog De kerk van oosterbeek die in de eerste plaats de bekende na men van het Arnhemse Openlucht museum, Burgers Dierenpark en het Kroller Müller-museum, maar je kunt ook denken aan een dagje Arn hem, de natuur van de zuidrand van de Veluwe, met prachtige fiets- en wandelroutes door bos en hei, wat Wie z'n maag zo langzamerhand voelt knorren kan in Doorn ook alle kanten op, variërend van het panne koeken- en poffertjesrestaurant De Wensput (richting Driebergen) tot Chalet St. Helenaheuvel op het hoogste punt van de prachtige Kaapse bossen (richting Maarn). Een mooie afsluiting van een be zoek aan Doorn en rondgang langs de kastelen in het zuidoosten van Utrecht is een uitstapje naar Wijk bij Duurstede. Deze nog gedeelte lijk ommuurde, in de zevende eeuw onder de naam Dorestad ontstane plaats heeft een zeer bewogen ge schiedenis achter de rug. Beziens waardig is vooral de aan de rand van de stad gelegen ruine van het kas teel Duurstede. Je kunt er omheen lopen, maar er is ook een terrasje aan de voet van de markante toren. Kasteel Doorwerth, hier kan ook wat gedronken en gegeten worden Wijnmuseum Eén van Arnhem's leukste, maar ook meest verborgen attracties is het Nationaal Wijnmuseum, in de kelders van het wijnkopershuis Robbers en Van den Hoogen, een bedrijf dat al bijna 150 jaar bestaat. In de enorme gewelven liggen om en nabij twee miljoen flessen te .rus ten'. Daarnaast zijn er enorme fus ten en tanks te zien, met daarin nog eens 200.000 liter rood, wit of rosé. De bezoekers (individuele lief hebbers kunnen op zaterdag te recht, groepen ook door de week) krijgen een kijkje in de .keuken' van de wijnbereiding, worden rondge leid door de enorme onderaardse buiten de stad gelegen, zeker 100 jaar oude speeltuin Westerbouwing, inmiddels uitgebreid tot een avon- turenpark in het klein. Ooit begon nen als twee tafels onder een oude linde, waar ,fris' werd geschonken, heeft ook hier het 'massatoerisme' toegeslagen. Westerbouwing heeft nu een enorm terras met uizicht op de Nederrijn, waar je heerlijk in de zon kunt zitten om naar het voorbij trekkende scheepsverkeer kunt kij ken. Misschien nog wel leuker voor de jonge toerist is de nog niet zo lang geleden in Dieren (even boven Arn hem) geopende speeltuin De Spe- gangen en mogen - en dat is natuur lijk het leukste onderdeel - ook proeven. Leuk voor kinderen is de vlak lerij. Eigenlijk zou je het beter een .speelbos' kunnen noemen, want De Spelerij ligt midden in de na tuur. Daar is bijvoorbeeld een mon- key-rail aangelegd, die het mogelijk maakt om, in navolging van Tarzan, door het bos te slingeren. Rare trap fietsen, veel eigengemaakte klim- en speelwerktuigen, zelf brood bak ken, schminken en geschminkt worden; het zijn maar enkele van de andere attracties in de .alternatieve' speeltuin. Kastelen De Zuid-Veluwe kent een aantal aardige kastelen. In Arnhem zelf ligt het in 1762 voltooide Huis Zy- pendaal, in een prachtig ingericht park. De inrichting van het land huis, dat werd bewoond door de re genten van Arnhem en omgeving, is voor een groot deel authentiek. Kasteel Doorwerth in Renkum ademt de sfeer van ridderfilms en series als Floris en Sindala. Het op een prachtige manier gerestaureer de kasteel, dat oorspronkelijk stamt uit de dertiende eeuw, is sinds enke le maanden weer volledig toeganke lijk voor het publiek. In de nrachti- Oudste gebouw van Gelderland Het oudste kerkje van Nederland, staat er op de borden die de bezoe kers naar de Nederlands hervormde kerk in Oosterbeek leiden. Het ge bouwtje is te vinden in het zoge noemde Benedendorp van Ooster beek, prachtig gelegen achter een paar wat minder oude, maar even eens imposante bomen. Gedurende de rondleiding wordt de opmerking op de bordjes wat ge relativeerd. "Er zijn nog andere heel oude kerken, maar bij de oudste vijf van het land hoort 'onze' kerk in elk geval", weet vrijwilliger Schimmel. De kerk die er nu staat is wat gro ter dan het oorspronkelijke gebouw, waarvan de stenen na de oorlog zijn gebruikt voor de wederopbouw. Zo werd de toren pas in de 14de toege voegd aan het bijzondere zaalkerkje - twintig bij acht meter - dat er al se dert ongeveer 900 stond. De locatie was ideaal, pal aan de Rijn (die la ter wat verderop ging stromen), wat de aanvoer van het tufsteen voor de bouw makkelijk maakte. Ook lag Oosterbeek op de bekende en veelge bruikte handelsweg van Arnhem naar Utrecht. De kerk deed dan ook jarenlang dienst als reizigerskerk. In 1599 werd de Sint Bemulphus- kerk .protestant. Na 1900 werd er exact midden in het gebouw een uit de tiende eeuw stammende kogelpot ontdekt, waarschijnlijk in vroeger jaren èen bron onder de kerk. Ver der is ook de plek waar de klok werd gegoten gevonden. In de oorlog raakte de inmiddels uitgebreide kerk zwaar beschadigd. In de jaren erna is hij in zijn oude glorie her- ge gebouwen zijn drie musea ge huisvest, waaronder het eigenlijke Kasteelmuseum en het Nederlands Jachtmuseum. Voor een hapje of een drankje kan men ook in Doorwerth terecht. Er is een prachtig restaurant ingericht, in de stijl van vervlogen tijden. Verder is er een knusse theeschenkerij met een groot terras - vooral op rustige, zonnige dagen een heuse aanrader. Wie van Arnhem naar Doorwerth rijdt, over Oosterbeek, lijkt uit de moderne tijd te ontsnappen. Na de sluizen van Driel, een stukje super techniek', volgt al snel de weg naar het kasteel. En die route op zich is al meer dan de moeite van het bezoek waard. Prachtige oude bomen om geven kleine waterpartijen. Samen ademen ze de rust van eeuwen. De .laatste' gemeente in het Zuid- Veluwe-gebied is Rhenen, op de helling van de Grebbeberg, .pootje- badend' in de Rijn. Het is misschien wel het meest heuvelachtige stadje in het midden van Nederland, met als markant middelpunt de toren van de Cunerakerk. In Rhenen is ook museum Het Rondeel te vin den, met een aardige expositie over de tabakscultuur in ons land. Eenmaal in Doorn is een bezoek aan Huis Doorn aan de Langbroeker- weg een verplicht nummer. Dit sta tige buitenverblijf, gelegen in een prachtig park, was van 1920 tot 1941 de laatste woonplaats van de ver bannen Duitse keizer Wilhelm de Tweede, tevens koning van Prui sen. Huis Doorn is nu een museum, ingericht met allerlei kunstschatten uit de vroegere Duitse paleizen, zoals meubelen, schilderijen, gobe lins, Saksisch porselein en een unie ke zilvercollectie. Ook is er de we reldberoemde collectie snuifdozen van vorst Frederik de Grote (1712- 1786) te zien. Wie Edam hoort denkt aan kaas. Kaascentrum is Edam al eeuwen. De Waterlandse boeren uit de hele omtrek brachten hun kaas naar het stadje dat in de twaalfde eeuw ontstond als nederzetting van boeren en vissers bij de uitmonding van het stroompje de Ye. door Jan Kees van der Paauw Het centrum van de kaasmarkt, dat na de drooglegging van de Beem- ster en de Purmer verder opbloeide, is nog steeds af te zien aan de Waag van Edam. Daar wordt het (fa brieksmatige) produkt, met dank aan de toerist, nog steeds even gre tig te gelde gemaakt. Het oudste gebouw van Noord-Holland Wie in hartje Edam voor het pand aan de Voorhaven 105 (hoek Bree- straat) staat, heeft niet het besef voor een écht oud woonhuis te staan. Toch is het grijs-groen geverfde hou ten huis het oudste van Edam in haar soort. In het begin van deze eeuw was het nog als schilderswerk plaats in gebruik. Uit die tijd stam men ook de oudste afbeelding van het huis, dat grotendeels is opge bouwd uit eikenhout. Door $e eeuwen heen is het pand' regelmatig - al dan niet ingrijpend - verbouwd. Onderzoekers gaan er van uit dat het voor 1550 is gebouwd als winkel of bedrijfspand en dat ondermeer de deurpartij nog geheel oorsponkelijk is. De beide vensters aan weerszijden van de deur stam men vermoedelijk uit de zeventien de eeuw en zijn pas aangebracht bij een verbouwing in die periode. De meeste buitenlui, die vanuit Amsterdam over de oude E-10 via Waterland richting Edam toeren en elkaar vervolgens voor de kleine toonbank verdringen, beschikken niet over een Nederlands paspoort maar wel over een camera. Die mag bij een wandeling door Edam niet ontbreken. Edam is een typisch IJsselmeer- stadje. Met grachten, fraai gerestau reerde koopmanswoningen en bij behorende theekoepels, met even zorgvuldig bewaarde kleinere huis jes, kaaspakhuizen, ophaalbrugge tjes en rustieke plekjes. In de haven ontbreekt zelfs een afgemeerde bot ter van blank gelakt eiken niet. Met zo'n boot kunnen in juli en augustus via de stichting VW 4 tochten over het IJsselmeer gemaakt worden. rScheepsbouw was belangrijk voor de stad. Maar liefst 33 werven telde Edam in de 16de eeuw. De hel ling bij de Kwakelbrug stamt uit de tijd van de Oostinische Compagnie. Voor het hout werd menige boom in Noord-Holland gekapt en dat is de reden dat bos in deze provincie schaars is geworden. Een wandeling door de oude kern maakt duidelijk dat het er, toen het IJsselmeer nog Zuiderzee was, aan rijkdom niet ontbrak. Middelpunt van Edam is het Damplein uit 1624 met het statige stadhuis uit 1737. Wie daar binnen stapt en meteen de eerste deur rechts neemt staat in het kantoor van de VW. Die heeft een handig (gratis) plattegrondje in de aanbie ding, voorzien van de nodige bijzon derheden over bezienswaardighe den, zoals de Grote of St. Nicolaas- kerk met veel gebrandschilderde ramen uit de zeventiende eeuw, de Speeltoren met het oudste carillon van Noord Nederland (1561) en de Waag uit 1778 aan de Kaasmarkt. Aan het Damplein is in een Laatgo tisch woonhuis een museum inge richt. Wie de benen wil strekken komt vanzelf uit bij het Damhotel bij het stadhuis: een oud pand met een bruin café en een restaurant. Daar kun je voor tien gulden vijftig een knapperige schol met sla en frites naar binnen werken. Broodjesza- elkaar aan, hetgeen bewijst dat de ken en snackbars gaan verder de handelsgeest in Edam na vele eeu- concurrentieslag probleemloos met wen nog niet verdwenen is. Op een steenworp afstand van Huis Doorn ligt recreatiepark Het Rosarium, dat als slogan „Waar ook een keizer zijn ontspanning vond" voert. Het fraaie smeedijzeren toe gangshek met de grote gekroonde W is destijds door de inwoners van Doorn aan de keizer geschonken. Nu kunnen bezoekers, vooral ou ders met kinderen en groepen, er zich vermaken met meer eigentijd se attracties als trampolines, mid getgolf, trapskelters, jeu de boules en barbecue's. Maar Doorn heeft veel meer te bieden, zoals de bowlerie in sport hal Steinheim, zuivelboerderij Gee- restein (vlakbij Het Rosarium), huifkarbedrijf De Graaf en niet te vergeten het Von Gimborn Arbore tum aan de Vossensteinseweg. In deze in 1924 in landschappelijke stijl aangelegde (27 ha grote) bo- menluin is een grote verscheiden heid aan naald- en loofhout, wilde boomsoorten en typische kweek- produkten te zien. Ook zijn er ge deelten met een geheel eigen sfeer, zoals de Heidetuin, het Rhododen dron- en Tsugabos. Er zijn drie wan delroutes en om de toegangsprijs (1 gulden, wandelgids 4 gulden) hoeft de liefhebber een bezoek aan dit do rado beslist niet te laten. Oudste gebouw van Zuid-Holland Kunstenaar Ron Gennisse woont in het oudste huis van Zuid-Holland. Huis Henegouwen in Dordrecht. Echt fraai oogt het huis niet. Tussen de sta tige monumenten in de Wijnstraat valt het enigzins haveloos ogende pand zelfs een beetje uit de toon. Maar dat het echt oud is, meer dan 700 jaar zelfs, kun je wel zien. Alleen al aan de 60 centimeter dikke muren. En binnen, aan de hoge plafonds en de oude houten sponningen waarop vroeger het leren behang gespannen werd. Het pand herbergt nu een handjevol kunstenaars, dat er z'n atelier heeft. In de twee kamers, waarin de schildersezel en drukpers staan van Ron Gen nisse, speelden zich zo'n zeshonderd jaar geleden de schranspartijen af van de graven van Holland. Sinds 1389 was Huis Henegouwen een herberg en stond het zelfs bekend als huis van lichte zeden. Hoe oud het oudste huis van Zuid-Holland precies is, is niet bekend. Vast staat dat het al voor 1293 in bezit was van ene Rikout van Noordeloos. Bijzonder in het nog tot en met 31 oktober geopende museum is de speciale expositie van keizerlijk zil ver en keizerlijke menu's, die het Wilhelm en de zijnen mogelijk maakten ook in ballingschap een vorstelijk leven te leiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8