BtZOiK. Akkoord over Cambodja na 'draai' China Rosner en Degowski, twee zwakbegaafde moordenaars Tmm^'TUD 'Met een stalen kabel sloegen ze 500 keer op mijn voeten' Doden en evacuaties door grote bosbranden WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Geen steun meer voor Rode Khmer PARIJS (DPA/AFP/Rtr) - Op de internationale Cambodja- eonferentie in Parijs is gisteren na twee dagen onderhande len een akkoord uit de bus gekomen dat, zij het indirect, de doodsklok luidt voor alle gewapende verzetsbewegingen in Cambodja inclusief de Rode Khmer. Het akkoord deelt ook slechts een bescheiden rol toe aan prins Norodom Siha nouk als voorzitter van een overgangsregering. Verder wor den na terugtrekking van de laatste Vietnamese bezettings troepen vrije verkiezingen in het vooruitzicht gesteld onder toezicht van de Verenigde Naties. Na het maandenlange diplomatiek aftasten van de mogelijkheden waarin alleen de terugtrekking van de Vietnamese troepen een zekere factor was, heeft het akkoord alle verwachtingen overtroffen. Waarnemers schrijven het resul taat toe vooral toe aan de plotseling versoepelde houding van China dat blijkbaar na de internationale con sternatie over de gewelddadige on derdrukking van de democratise ringsbeweging een goede beurt heeft willen maken. De Rode Kh mer, die jarenlang militaire steun kreeg van China en onder de voor malige president Pol Pot v<>- woordelijk was voor de dood van een miljoen Cambodjanen. stond op de conferentie opeens alleen. Het akkoord haalt ook een onver wachte streep door Amerikaanse plannen om de Cambodjaanse ver zetsbewegingen opnieuw te gaan bewapenen. Hoewel geen preciese datum werd genoemd, besloot de confe rentie de komende dagen een groep experts van de Verenigde Naties naar Cambodja te sturen om alle technische informatie te verzame len die nodig zal zijn voor een ge slaagde supervisie van de VN over de terugtrekking van de Vietna mese troepen en voor controle op eén van de belangrijkste punten van het akkoord, de stopzetting van wapenleveranties aan alle verzets bewegingen. De ministers besloten ook tot het instellen van drie commissies die het akkoord op detailpunten verder Aanval op konvooi In de Sovjetunie is het geschil tus sen Armeniërs en Azerbajdzjanen opnieuw opgelaaid, nadat zo'n 300 Azerbajdzjanen een Armeens vrachtwagenkonvooi aanvielen dat op weg was naar de omstreden en clave Nagorno Karabach. Het pers bureau Tass meldde dat dertien chauffeurs gewond raakten bij het incident. moeten gaan uitwerken. De eerste commissie, onder leiding van India en Canada, heeft tot taak de voor waarden op te stellen voor een wa penstilstand, voor het toezicht op de terugtrekking van het Vietna mese bezettingsleger en voor het controleren van de stop op wapen leveranties aan alle verzetsbewegin gen. De tweede commissie onder lei ding van Laos en Malaysia moet zich gaan bezighouden met de vor men die 'de onafhankelijkheid, soe vereiniteit, territoriale integriteit en neutraliteit' van Cambodja zou moeten aannemen plus internatio nale garanties daarvoor. Wellicht zal deze commissie eigenlijk de ba sis leggen voor een nieuwe Cam bodjaanse grondwet, omdat men ook een formule moet uitwerken waardoor de Rode Khmer nooit meer aan de macht zal kunnen ko men. Hoewel de voormalige dicta tor Pol Pot zich niet meer in het openbaar vertoont, zou hij nog steeds in leven zijn. De derde commissie onder lei ding van Australië en Japan moet regelingen uitwerken voor de terug keer van de vluchtelingen en een plan voor de wederopbouw van het land. Er werd tenslotte nog een ad hoe commissie ingesteld waarin alle Cambodjaanse partijen zitting heb ben, inclusief de Vietnamezen. die ideeen moeten uitwerken voor na tionale verzoening, de vorming van een overgangsregering onder lei ding van prins Norodom Sihanouk en de organisatie van vrije verkie zingen onder internationaal toe zicht. Een overkoepelend comité moet de vorderingen van alle commissies in de gaten houden en heeft de taak gekregen het slotdocument van de internationale conferentie op te stellen. De ministers van de 18 lan den die op de conferentie meewer ken aan de vredesregeling voor Cambodja zullen van 28 tot 30 au gustus weer in Parijs bijeenkomen om het slotdocument te bespreken. Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken Dumas, tevens mede-voorzitter van de conferentie! heeft de Rode Khmer zich tot de laatste minuut verzet tegen het ak koord. De leiders van de andere Cambodjaanse oppositiegroepen, Sihanouk en Son Sann, stelden zich inschikkelijker op. Een vrouw wacht met haar huilende kinderen en haar hond in een buiten wijk van de Franse stad Marseille op evacuatie naar een veiliger plaats dan haar woning die gisteravond door enorme bosbranden werd bedreigd. OLBIA (AP/Rtr/UPI/ANP) - In het sen uit buitenwijken te evacueren, noorden van het Italiaanse eiland Zij werden voorlopig onderge- Sardinië zijn gisteren zeker drie bracht in tenten in het centrum van mensen door bosbranden om het le- de stad. Volgens de ANWB zijn er ven gekomen. Honderden anderen geen Nederlanders in de problemen moesten worden geevacueerd. Bij gekomen door de bosbranden, het dorp Bassacuatena werden twee verkoolde lijken gevonden en in Porto San Paolo, een badplaats even ten zuiden van Olbia. kwam een 12-jarige jongen in de vlammen Bosbranden, opgezweept door een stormachtige wind. naderden gisteren Bastia, de op één na groot ste stad van het Franse eiland Corsi ca. Verscheidene bewoners aan de rand van de stad werden gisteren geëvacueerd. Maandag kostten de branden, die 7.000 hectare aan bos en struikgewas hebben verwoest, het leven aan twee Italiaanse toeris ten die door het vuur raakten inge sloten. De brandweer, gesteund door het leger, slaagde er in de loop van de nacht in de meeste vuurhaarden te doven. Er waren zoveel brandhaar den (minstens 100) dat de brand weer vermoedt dat het zeker in en kele gevallen om brandstichting gaat. In de omgeving van de Franse ha venplaats Marseille noodzaakten enorme bosbranden de autoriteiten gisteravond ook honderden men- Overstelpende belangstelling voor proces in Essen ESSEN - Om zes gen stonden de eerste journalis ten in de rij voor de rechtbank in Essen. Daar begon vandaag het proces tegen de ontvoerders en tevens moordenaars van de 18- jarige Silke Bisschoff en de 15- jarige Emanuele de Giorgi. Het drama vond vorig jaar plaats na een terreurrit door de Bondsre publiek en Twente. door Hans Hoogendijk Kamer 101 in de rechtbank biedt slechts plaats aan 54 verte genwoordigers van de media uit de hele wereld. Zij zijn gekomen om verslag te doen van het pro ces tegen de 32-jarige Hans-Jur- gen Rosner en de 33-jange Die ter Degowski. In de 88 pagina's tellende aanklacht van de offi cieren van justitie Gutjahr en Lichtinghager worden de twee beschuldigd van mensenroof, gijzelname met dodelijke af loop. afpersing en meerdere po gingen tot moord. De 35-jarige vriendin van Rosner.Marion Loblich, wordt aangeklaagd we gens moord in vereniging op Sil ke Bischoff. Drie vèrdachten met een bijna gelijke achtergrond. Drie zwak- begaafden, wier leven bepaald is door misdaad en sociale ellen de. Rosner komt uit een gezin met vijf kinderen. Thuis is hij van jongs af aan de gebeten hond. Steun vindt hij alleen bij zijn een jaar oudere zus Renate. De in de oorlog zwaar gewonde vader kent alleen de tuinslang als opvoedkundige maatregel voor de zich nooit verwerende jongen. De moeder, die incidenteel helpt in gokhallen en patates- kraampjes, ziet machteloos toe. Zij waagt het niet eens te protes teren als de vader zijn geliefde mee naar huis neemt om koffie te drinken. De jongen ontwik kelt een enorme gewelddadige geldingsdrang. Als puber komt Hans Jurgen. inmiddels op een school voor moeilijk opvoedba re kinderen, wegens kruimel diefstallen voor het eerst in aan raking met de politie. Daarna volgen een opvoedingstehuis en de jeugdgevangenis. Hij brengt meer tijd binnen dan buiten de gevangenis door. In 1986 benut hij een dag proefverlof om onder te duiken in Gladbeck. Hij neemt zijn in trek bij zijn zus en komt op de opsporingslijst van de totaal overbelaste politie in Gladbeck. Zes weken later meldt een voor malige mede-gevangene de poli tie dat Rosner uit wraak een agent wil doodschieten. De poli tie reageert met een kogelvrij venster in de deur van het bu reau Gladbeck en een foto van Rosner aan de muur. Er wordt niet serieus gezocht naar hem. Hij is een van de velen op de lijst. Begin januari 1987 weet de po litie zeker dat Rosner in Glad beck is. Zijn ex-vrouw meldt dat hij geprobeerd heeft met geweld haar huis binnen te dringen. Als de politie arriveert is de vogel al lang gevlogen. Zelfs de berich ten dat het bij de recherche be ruchte duo Rosner-Degowski weer op pad is, zorgen niet voor extra opsporingsactiviteiten. Dolblij Augustus 1987 verhuist Hans- Jurgen Rosner van het huis van zijn zuster naar de flat van zijn nieuwe vriendin Marion Lo blich. Loblich, ook zwakbe gaafd en afkomstig uit een soci aal moeilijk milieu, is dolblij dat ze eindelijk iemand heeft gevon den die zich om haar en haar dochter Nicole bekommert. Ze heeft drie huwelijken achter de rug als ze Rosner leert kennen. Hans-Jurgen zorgt voor brood op de plank. Waar het geld van daan komt interesseert Marion niet. Ondanks minstens 40 inbra ken en roofovervallen, voelt Rosner zich zo veilig dat hij zich eind 1987 onder eigen naam als particulier patiënt aan zijn rug laat opereren in een Essens zie kenhuis. De rekening (14.000 mark) stuurt hij in 1988 terug met een briefje waarin hij ver zoekt deze door te sturen naar de gevangenis "omdat ik nog steeds staatseigendom ben en daar dus ook verzekerd moet zijn". De recherche handelt niet. Pas als hij weer bij zijn ex- vrouw opduikt en haar nieuwe vriend een pistool in de nek drukt, waarna deze uit wraak de politie tipt eens 'bij die Marion Loblich' te kijken, komen de Gladbecker ordebewaarders in actie. Dinsdag 16 augustus staat een bezoek aan de flat op het programma. Het is de dag waarop Hans Jurgen Rosner en Dieter Degowski geen cent meer heb ben en besluiten het filiaal van de Deutsche Bank in Gladbeck te overvallen. Degowski ver trouwt erop dat Rosner alles perfect heeft voorbereid. Al sinds de gemeenschappelijke rooftochten uit hun jeugd, er kent Degowski Rosner als de 'boss'. Hun levensloop vertoont gro te overeenkomsten. Net als Rosner stamt Degowski uit een kinderrrijke familie, die op de rand van het bestaansminimum leeft. Ook hij heeft permanent ruzie met zijn vader, komt in het buitengewoon onderwijs te recht en leert pas lezen en schrij ven in de jeugdgevangenis. Maar in tegenstelling tot zijn maat, heeft Dieter Degowski geen vrienden of vriendinnen. Hij vereert Rosner en gehoor zaamt hem blindelings. Ook als na het mislukken van de bankoverval Rosner com mandeert dat het nu een gijze ling is. Degowski doet mee tot en met het bloedige slot 54 uur later op de autobahn bij Bad Honnef. Zoektocht naar lichaam Higgins TEL AVIV (GPD) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar. stuurt vandaag zijn medewerker en Midden-Oosten deskundige Marrack Goulding naar Libanon om er achter te komen wat er is gebeurd met de gijzelaar Willi am Higgins. De ontvoerders van de Amerikaanse overste meldden maandag dat zij hem hadden opge hangen, maar het lijkt steeds waar schijnlijker dat Higgins toen al maanden dood was. Higgins li chaam is niet gevonden. Israël acht het waarschijnlijk dat niet alleen Higgins. maar ook de nu bedreigde gijzelaars Terry Waite en Joseph Cicippio al geruime tijd ge leden door hun ontvoerders om het leven zijn gebracht. Minister van defensie Rabin zou dat gisteren hebben gezegd in een besloten zit ting van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en defen sie. Israëls onderminister van bui tenlandse zaken, Netanyahu, zei gisteren dat radicale groepen in Li banon al acht gijzelaars hebben ver moord. Hij gaf geen namen of ande re details. Op de laatste dagen van onze 150 jaar jubileumshow hebben we de Duitse ICE (Intercity Express) naar Nederland weten te halen. Een trein die bij de laatste controle nog op een snelheid van 406 km/u werd betrapt. Die officieel pas in 1991 gaat rijden. En die je als toeschouwer nu al van bin nen en van buiten kunt bekijken. Hij staat 4, 5 en 6 augustus op Utrecht CS. Dus snelheid is geboden. En er valt nog veel en veel meer te beleven. Van stoomlocparade tot tentoon stelling. Van spelletjes tot shows. Van acts tot concerten. Kortom, breng even een bliksem bezoek. Kom naar 'Treinen door de Tijd' op de jaarbeurs en Utrecht CS t/m 6 aug OPENINGSTIJD: T/M ZONDAG VAN 10.00-18.00 UUR. TOEGANGSPRIJS 10,- EN VOOR KINDEREN T/M II JAAR 5,-. TREINREIZIGERS: TERUGREIS GRATIS. Iraanse vrouwen getuigen van martelingen en executies Borstkanker Vrouwen die een langdurige hor monenbehandeling ondergaan tij dens hun menopauze hebben 70 procent meer kans op borstkanker dan andere vrouwen. Dat heeft een Zweeds onderzoek uitgewezen. Het onderzoek, waarvan de resultaten deze week zullen worden gepubli ceerd, is uitgevoerd tussen 1977 en 1983. Er waren 23.000 Zweedse vrouwen bij betrokken. Mx-raketten De Amerikaanse Senaat heeft inge stemd met het voorstel van presi dent Bush om de mx-raketten mo biel te maken door ze op rails te zet ten. De Senaat stemde tegen een amendement om 502 miljoen dollar te bezuinigen op het 1.1 miljard dol lar dure project voor de mx-raket ten. Het amendement was wel aan genomen door het Huis van Afge vaardigden. Het Huis en de Senaat moeten nu tot overeenstemming zien te komen. Walvisvangst De internationale milieu-organisa- tie Greenpeace beëindigt haar cam pagne waarin zij oproept tot een in ternationale boycot van IJslandse visprodukten nu Reykjavik heeft beslotep geen walvissen meer te vangen;, voor onderzoeksdoelein den. IJsland doodde de afgelopen vier jaat"362 walvissen om te bewij zen dafN3e diersoort niet wordt be dreigd met uitsterving. AMSTERDAM - Kobra Yazdian- Azad (29) heeft nog steeds pijn. Als de Iraanse haar nylonkousen af stroopt en haar voetzolen laat zien, wordt duidelijk waarom. Na ander half jaar zijn de afdrukken van de zweepslagen zelfs op vijf meter af stand zichtbaar. door Wilma van Meteren De beulen van de Evin-gevangenis in Teheran hadden de gewoonte om haar kwetsbare voetholtes te gese len met stalen kabels van verschil lende diktes. "De martelingen in Iraanse gevangenissen zijn zo zwaar dat zelfs na jaren de littekens nog zichtbaar zullen zijn", zei zij giste ren op een persconferentie in Am sterdam. Kobra verdween zes jaar en vier maanden in een gevangenis omdat zij sympathiseerde met de de Mud- jaheddin-e-Khalq, het Iraanse ver zet. Al die lange jaren probeerden de gevangenisbewaarders haar af keer van Khomeini en de andere Iraanse machthebbers eruit te slaan. "Een keer sloegen ze me vijf tien dagen achter elkaar met zo'n kabel op mijn voeten. Soms 500,600 slagen op een dag. Mijn voeten wa ren zo kapot dat ik een dokter nodig had, maar ze weigerden iedere me dische zorg. Het duurde langer dan een jaar voordat de wonden waren geheeld". Zweepslagen op de voeten is een van de geliefde martelpraktijken in de Iraanse gevangenissen. Ook an dere ex-gevangenen hebben ver klaard, onder meer in 1985 voor de Europese Commissie van de Men senrechten, dat deze methode bij hen werd toegepast. Fattaneh Avaz- Poor uit Abadan werd op de eerste dag van haar arrestatie in mei 1982 zo gemarteld dat ze niet meer kon lopen. Ze vertelde gisteren hoe ze werd gedwongen om bij executies aan wezig te zijn. "De tweede dag werd ik in een deken gewikkeld en in een busje gestopt met vijftig andere mishandelde gevangenen, mannen en vrouwen. We werden geblind doekt. op een ry gezet en vervolgens werd er geschoten. De man die me had ontvoerd en verhoord, kwam op me af, schoot verschillende ke ren vlak langs me heen en zei dat ik ook gauw aan de beurt zou zijn. Ik werd naar de gevangenis terugge bracht en de martelingen begonnen opnieuw". Verkrachtingen Fattaneh had gisteren duidelijk moeite om haar tranen te bedwin gen bij de herinneringen aan de exe cuties, verkrachtingen en mishan delingen van zwangere vrouwen in de Iraanse gevangenissen. De om standigheden waren zo verschrik kelijk dat sommige gevangenen zelfmoord pleegden. "Toen ik er in 1987 eindelijk uitkwam, was er bij na niemand meer over van de fami lies die ik had gekend. Omdat ze sympathiseerden met de mudja- (Foto ANP) heddin, waren ze terechtgesteld. Na het akkoord met Iraq over een staakt-het-vuren zijn veel politieke gevangenen, die ik persoonlijk heb gekend, geëxecuteerd, ook al had den ze hun straf uitgezeten. Een va der kwam zijn zoon opzoeken in de gevangenis, maar daar hem naar een kerkhof. Het graf heeft hij niet kunnen vinden, want die nacht hadden ze volgens de be heerder van de begraafplaats gelijk met zijn zoon 250 geexecuteerde ge vangenen gebracht". Ook de 24-jarige Miriam Torabi uit Bandar Gaz heeft herinneringen erger dan nachtmerries. Zij werd op 30 mei 1981 gearresteerd. Door de martelingen kreeg ze last van stuip trekkingen. Ze werd zo ernstig ziek dat ze haar zes maanden later na een forse betaling door haar familie lie ten gaan. In hetzelfde jaar werden twaalf fa milieleden terechtgesteld. Allen zyn begraven in de achtertuin van hun huis. "Ik heb nooit een rechter gezien of gehoord waarom ze me hadden gearresteerd. In april 1988 werd ik opnieuw opgepakt, opge sloten, geslagen en uitgehongerd. Die dag werden in totaal in mijn woonplaats Bandar Gaz, waar maar 8000 mensen woonden. 200 arresta ties verricht. 120 van hen zyn geëxe cuteerd en de meesten werden be graven bij hun eigen huis". "Na het staakt-het-vuren in au gustus 1988 zijn veel van mijn me de-gevangenen in het openbaar op gehangen. Ik heb gezien hoe twee vrienden van mijn broer zo werden terechtgesteld. De beul las hun na men voor en zei dat ze drugshande laren waren. Maar ik kende hen goed, zij hadden niets met drugs te maken gehad, ze waren politieke gevangenen. Ze hadden vijf jaar in de gevangenis gezeten en zijn zon der proces geëxecuteerd". Ervaringen De drie Iraanse vrouwen, die hun vaderland zijn ontvlucht en nu in Zwitserland verblijven, hebben on langs bij de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Genève ver klaringen afgelegd over hun erva ringen en een lange lijst achtergela ten van mannen en vooral vrouwen die door het Iraans regime zijn mis handeld en geëxecuteerd. De men senrechtenorganisatie Amnesty In ternational schat dat sinds het ak koord in de Golfoorlog zeker 1700 politieke gevangenen zijn terecht gesteld. Daarbij komen nog eens 1000 ophangingen van zogenoemde 'drugshandelaren', waarvan waar schijnlijk eenderde in werkelijk heid politieke executies zijn. De drie vrouwen deden gisteren een oproep aan de Europese rege ringen het Iraanse regime onder druk te zetten om de massale execu ties stop te zetten. Volgens hen zet ten de nieuwe machthebbers in Te heran de onderdrukking en terreur na de dood van ayatollah Khomeini gewoon voort en houden ze naar buiten toe de schijn op gematigd te zijn.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5