Geld geboden voor uitlevering Filipijn s Van Thijn ging te ver met dijkverbod voor junks Leger biedt journalist 200.000 dollar OV£K Ginjaar accepteert vonnis over speciaal onderwijs SUPER PRISMA'S VOOR 'N SUPER VAKANTIE! Plofkoffer vermindert overvallen Winkeliers Hulst willen dodensprong als attractie Ziekenhuisraad: premie hoger voor hartoperaties $*8?5 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 UTRECHT (GPD/ANP) De Filipijnse kolonel Oxales heeft volgens verslaggever Henk Ruigrok van het weekblad Nieuwe Revu hem vorige week een bedrag van 200.000 dollar aangeboden voor het afleveren van de in Utrecht wonende, gevluchte communistenleider José Sison. Volgens Ruigrok kreeg hij het aanbod in het legerkamp Aquinaldo, waar hij was voor een reportage over de mensenrechten. Sison moest worden afgeleverd bij de Fi lippijnse ambassade in Den Haag. "Ik was verrast door het aanbod en wist op dat moment niet dat er in Nederland zoveel te doen was rond de vier Filippijnen in Utrecht", al dus de verslaggever. ..Later vroe gen ze me ook Luis Jalandoni (van het Nationaal Democratisch Front, red.) bij de ambassade af te leve ren". Ruigrok kon het aanbod overi gens niet bewijzen, omdat zijn bandrecorder op het bewuste mo ment uitstond. De ervaring van Ruigrok bewijst volgens Sison, Jalandoni en hun ad vocaat Tomlow dat de vier Filipij- nen in Utrecht goed op hun tellen moeten passen. Ze worden door het Filipijnse leger gezocht wegens banden met het verzet tegen de re gering Aquino. Vorige week ver klaarde de Filipijnse regering ech ter dat tegen de vier geen actie zal worden ondernomen zolang ze zich niet op Filipijns grondgebied bevin den. De vier in Utrecht wonende Fili- pijnen maken zich ondanks die ver klaring zorgen over hun veiligheid. Zij hebben hebben in overleg met de politie maatregelen getroffen, zoals extra surveillance. Sison: „In dit geval is het geld aangeboden aan iemand die niet van plan is ons uit te leveren. Maar het is heel goed moge lijk dat vandaag of morgen iemand wel bereid is daartoe over te gaan. Het is een heel erg serieuze zaak". De betrokken kolonel heeft van morgen in een telefonisch vraagge sprek met deze krant de lezing van Ruigrok pertinent ontkend. Vol gens Oxales heeft hij in het inter view slechts de officiële positie van de regering met betrekking tot de aanhouding .van communistische rebellenleiders uiteengezet. Het uit loven van een hoge beloning voor informaties, die kunnen leiden tot de aanhouding van communisti sche rebellen, is 'in badinerende zin' even aan de orde geweest. Er zijn van de kant van de verslaggever gekscherende opmerkingen over gemaakt, zei Oxales. „Er is hem geen beloning van 200.000 Ameri kaanse dollar beloofd. Dat is pure onzin", aldus de waarnemend leger bevelhebber. Over het standpunt van de rege ring tenaanzien van de aanhouding van de communistische rebellen, zei Oxales, dat de beloning is uitge loofd voor informaties die kunnen leiden tot de aanhouding van de communistische rebellen. Hij ont kende, dat hij de hulp van de jour nalist heeft ingeroepen om de rebel len in Nederland uit te leveren. „Het zou tegen de internationale wetten indruisen, wanneer de communisti sche rebellen in het buitenland niet volgens de gangbare uitleverings procedures worden overgedragen", meent kolonel Oxales. ADVERTENTIE OPSLAG KERNAFVAL MAG rnr*TffffiW7Triii»»iiiii. A" HEINKENSZAND Ook al lagen de tegenstanders gisteravond letterlijk dwars, de gemeenteraad van Borsele heeft zich gisteren definitief uitgesproken voor de vestiging van de Centrale Organisatie voor Radio actief Afval COVRAdie op het industriegebied een opslag- en verwerkingsgebouw wil plaatsen. Naar schatting zestig verontruste inwoners van de gemeente Borsele keerden het gemeentebestuur letterlijk de rug toe, terwijl de politie de demonstranten in de gang la ter verwijderde. De demonstranten probeerden aan het begin tever geefs het woord te voeren over de omstreden komst van de COVRA in het Sloegebied. De Bewonersgroep Borse le, een inderhaast opgericht actiecomité, vindt dat er geen maatschappelijk draagvlak is voor de vestiging van het opslaggebouw. Daarnaast denken de inwoners dat de COVRA onaanvaardbare risico's met zich mee brengt voor de volksgezondheid. Onder meer om die re den zijn bij de provincie Zeeland ruim 3000 bezwaar schriften ingediendmaar die werden allemaal onge grond verklaard. Een raadsmeerderheid meende dat de Borselse inwo ners voldoende mogelijkheden voor inspraak hebben gehad. Alleen de Partij van de Arbeid trachtte met twee moties nog de bouw van de opslagplaats tegen te houden, maar die werden door CDA, VVD en SGP ver worpen. (foto ANP) Lossen 'Oostzee' in haven van start BRUNSBUETTEL (AP) - Het Ne derlandse vrachtschip Oostzee wordt sinds gisteren in de haven van Brunsbuettel gelost. De vaten met het zeer giftige epichloorhydri- ne worden door twee kranen op de kade gezet, en zullen vandaar wor den vervoerd naar een fabriek van Dow Chemical aan de overkant van de Elbe. Nadat het schip twaalf dagen voor de monding van de Elbe had gelegen, omdat in zwaar weer de va ten epichloorhydrine waren gaan schuiven en sommige lek waren ge raakt, werd de Oostzee naar de ha ven gesleept. Daar zullen tot van avond of morgen de vaten worden gelost uit het tussendek, waar de giftige concentratie in de lucht tot het nulpunt is gedaald. Voor het los sen van de vaten in het onderruim, waar de concentratie nog veel te hoog is, zal de Oostzee weer tot voor de monding van de Elbe worden ge sleept. 'Bevoegdheden commissaris bij smog uitbreiden' DEN HAAG (GPD/ANP) - De be vriezing van het aantal formatie plaatsen in het speciaal onderwijs is ongedaan gemaakt. Het komend schooljaar mogen bijzondere scho len het aantal leerkrachten baseren op het aantal leerlingen op 16 janua ri 1989. De kosten voor eventueel aan te stellen personeel komt voor rekening van de overheid. Staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft dat gisterep laten weten aan de betrokken schoolbe sturen en de Tweede Kamer. Zij voert hiermee het vonnis in kort ge ding van de Haagse rechtbankpresi dent Wijnholt uit, die oordeelde dat de personeelsstop in het speciaal onderwijs ongedaan moest worden gemaakt. De gemeente Leiden had het kort geding aangespannen. De rechter meende dat de stelregel 'meer leerlingen, dus meer docen ten' weer moet worden gehanteerd. Ruim 1600 kinderen die op een wachtlijst stonden, kunnen nu wor den toegelaten tot het speciaal on derwijs. Ginjaar-Maas toonde zich vorige week teleurgesteld over het vonnis, maar heeft besloten niet in hoger beroep te gaan. Ze was vooral te leurgesteld omdat het vonnis vol gens haar een streep haalt door het met veel pijn en moeite tot stand ge komen beleid dat scholen zo veel mogelijk moeilijke kinderen op de gewone basisscholen handhaven. Scholen voor speciaal onderwijs die zo weinig mogelijk kinderen op namen, worden daarvoor nu ge straft. Ongeveer een kwart van die scholen had door het uitvoeren van dit beleid begin dit jaar minder leer lingen dan begin 1987, maar mocht tot nu de extra leerkrachten hou den. Die moeten nu alsnog weg. Het gaat volgens het ministerie om on geveer 375 volledige banen. Op korte termijn wil Ginjaar- Maas overleg plegen met de vak- en bestuursorganisaties, maar in af wachting van het resultaat van dit overleg vraagt zij de scholen voor bereidingen te treffen om de 'over tollige' leerkrachten ontslag aan te zeggen. Voor de onderwijsbegroting bete kent het terugdraaien van de maat regel dit jaar een extra uitgave van 6,8 miljoen gulden voor nieuw aan te stellen personeel (250 plaatsen). Volgens jaar zal dat bedrag volgens berekeningen van het ministerie van onderwijs oplopen tot 30 mil joen en in de jaren daarna zelfs tot meer dan 100 miljoen gulden per jaar. - Extra groot pocketformaat - Schitterend verzorgde covers - Duidelijk leesbare letters - ...en tóch zo voordelig geprijsd! DE CARRIEREJAGERS 18,90 van Jack Hoffenfaerg DE INFILTRANT 12,90 van Kenneth Royce HET GEHEIME DAGBOEK VAN ADRIAAN M0LE 12,90 van Sue Townsend DE DUIVELSKUNSTENAAR 17,90 van Jeremy Leven SPION 12,90 van Norman Garbo DE GROEIPIJNEN VAN ADRIAAN MOLE 10,00 van Sue Townsend LIEFDESMEDICIJN 12,90 van Louise Erdrich DE STRIJDERS VAN DE REGENBOOG 14,90 van Tomos Ross JIG van Campbell Armstrong 17,90 SIRENEN 15,90 van Eric von Lustbader VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL DEN HAAG (ANP) - De 'plofkof fer' is een succes. Sinds de introduc tie is het aantal overvallen op geld transportbedrijven opmerklijk ge daald, zo blijkt uit cijfers van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). De plofkoffer wordt gebruikt wanneer de geldloper niet met de geldtransportauto een bankgebouw in kan, maar een open stuk moet overbruggen. Als iemand probeert de koffer van de geldloper af te pak ken, gaat er een geluidssignaal, er ontploft een rookbom en in de geld- koffer ontploft een verfbom die al het geld onbruikbaar maakt. Dat maakt dit soort diefstal voor een cri mineel veel minder aantrekkelijk. De plofkoffer werd pas geïntro duceerd toen De Nederlandsche Bank daarvoor toestemming had gegeven. Al het Nederlandse geld is van de Nederlandsche Bank. Om dat de verfbom al het geld onbruik baar maakt, moest daarover eerst een akkoord worden bereikt, aldus CRI-woordvoerder De Waard. Hoewel- het aantal overvallen in de eerste helft van dit jaar (683) is gestegen in vergelijking met dat in de eerste helft van vorig jaar (576), is de totale buit gedaald (van 11,7 mil joen gulden tot 10,3 miljoen gul den). Dat betekent volgens De Waard dat voor criminelen de aan trekkelijkheid van dit soort delicten HET SPECTRUM: STEEDS IETS NIEUWS - STEEDS IETS GOEDS HULST (ANP) De winkeliersvereniging in de Zeeuws-Vlaamse ge meente Hulst wil de omstreden attractie elastiekspringen eind augus tus naar Nederland te halen. De springers duiken uit een 60 meter hoge kraan naar beneden aan een stuk elastiek en veren terug net op het mo ment dat ze te pletter dreigen te slaan op de grond. Eerder werd deze rage na drie dodelijke ongevallen in Frankrijk verboden. De Hulster winkeliersvereniging heeft een contract gesloten met de elastiekfabrikant in Brussel die de dodensprong exploiteert. Burge meester Jacobs wil nog niet zeggen of hij de attractie zal verbieden. "Wanneer het hier een risicodragend apparaat betreft, dat er alleen komt om de mensen plezier te laten hebben, wil ik geen extra risico in de gemeente halen. Mensen kunnen zich ook op eèn andere manier ver maken." Een woordvoerder van de winkeliersvereniging is ervan overtuigd dat de attractie veilig is. „Tijdens de vijfdaagse feesten in Gent (waar de attractie recent te zien was, red.) hebben zo'n 600 mensen gesprongen en daarbij hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Het elastiek- springen heeft een slechte naam gekregen doordat anderen er ook mee zijn begonnen en slecht materiaal gebruiken. Het is een nieuwe sport die nog maar een half jaar bestaat en er zijn nog geen richtlijnen voor". afneemt. De buit daalt, de straffen zijn volgens hem 'niet mals' en de pakkans bij dit soort delicten is veel hoger dan gemiddeld: 35 procent. In de eerste helft van een jaar is het aantal overvallen gewoontege trouw lager dan in de tweede helft. Het aantal neemt aan het eind van het jaar altijd toe, vooral door de vergrote behoefte aan geld in de feestdagenperiode. Op bank- en PTT-kantoren werden in de eerste helft van dit jaar 172 overvallen ge pleegd (eerste helft 1988: 143, 1988 totaal '324) en op particuliere geld transporten (bij voorbeeld een kas sier die de dagopbrengst naar de bank brengt) 62 (55, 120). Dat banken in mindere mate het slachtoffer zijn van berovingen komt ook door verbetering van de veiligheidsprocedures en doordat de banken veel minder contant geld voorhanden hebben dan vroeger. DEN BOSCH (ANP) - saris van de koningin (cdk) moet meer bevoegdheden krijgen om een verkeersstop af te kondigen bij smog, zo heeft een werkgroep van Brabantse burgemeesters geadvi seerd aan de Brabantse commissa ris der koningin Houben. Hij had de werkgroep ingesteld om hem te ad viseren over de bestuurlijke proble men bij smogmaatfegelen. Stilleggen van het verkeer is nu vrijwel onmogelijk omdat de be voegdheden van de commissaris te gering zijn, aldus de werkgroep. De burgemeesters zien voorlopig meer heil in een grondige voorlichtings- campage over de oorzaken en gevol gen van smog in Nederland en in oproepen voor vrijwillige medewer king van de burgers. „Uit onder zoek is gebleken dat het resultaat daarvan veel groter is dan mocht worden verwacht", aldus voorzitter en burgemeester van Tilburg Brokx. Volgens de werkgroep dateert de wet luchtverontreiniging, op grond waarvan de commissaris maatrege len kan nemen, van een moment dat men zich niet bewust was van de huidige problemen. "De commissa rissen kunnen wel een verkeersstop afkondigen, maar voor de uitvoe ring daarvan zijn zij geheel afhanke lijk van de medewerking van de ge meenten. DEN HAAG (GPD) - Als WVC geen financiering vindt voor de uit breiding van het aantal hartopera ties, moeten de verzekeringspre mies maar omhoog, vindt voorzit ster Schreurs van de sectie zieken huizen van de Nationale Zieken huisraad. Volgens haar gaat het daarbij om een verhoging van enke le tientjes per jaar. De.NZR zal in de komende tijd proberen de politiek voor dit idee warm te maken. De stichting Nederlandse Hartpa tiënten gaat cardiologen vragen Binnenland kort Boycot Uit protest tegen het optreden van Chinese troepen tegen demonstran ten in Peking, begin juni, heeft Ne derland de ontvangsten ter herden king van de oprichting van het. Volksbevrijdingsleger gisteren in Peking en Den Haag geboycot. De ontvangst werd wel bezocht door diplomatieke en militaire vertegen woordigers van socialistische en niet-gebonden landen, Nederlandse zakenlieden en relaties van de am bassade. Groen De Groenen, één van de milieupar tijen in Nederland, zijn boos op Groen Links. De bundeling van PPR. PSP. CPN, EVP en onafhan- kelijken weigert namelijk een open baar debat met Groenen-lijsttrek- ker Roel van Duijn. De Groenen stellen dat de arrogantie van de macht toeslaat bij Groen Links. Eerder deze beslechtte de Raad van State eeh geschil tussen beide par tijen over het gebruik van het woord groen. Groen Links mocht zich toen zo blijven noemen, tot er gernis van De Groenen. UTRECHT - Het ziet ernaar uit dat een volgens de politie redelijk doel treffend wapen ter bestrijding van de ergste drugsoverlast in de Am sterdamse binnenstad burgemees ter Van Thijn met een ferme tik uit de handen wordt geslagen. Op grond vah de bijzondere be voegdheden die de gemeentewet ter handhaving van de openbare or de in noodsituaties aan een burge meester toekent, werkt de Amster damse gemeentepolitie sinds 1983 met zogenaamde dijkverboden. Om de Zeedijk te zuiveren van drugs handel kon aan verslaafden de toe gang tot deze straat voor enige tijd worden ontzegd. Sindsdien is deze maatregel onder druk van de gedu peerde ondernemers en buurtbewo ners geleidelijk uitgebreid; van 8 uur tot twee weken en van de Zee dijk tot het hele gebied rond de Wal len. door Gijs Schreuders Volgens de Raad van State gaat dit te ver. Die heeft een streep gehaald door een aan een verslaafde opge- De Zeedijk: noodsituatie? heden die hem speciaal voor geval- Zij hoeft slechts i legd verbod om gedurende veertien len van nood zijn toegekend. Wat is moeden te koesteren dat iemand dagen het meest door de drugshan- eenvoudiger dan de verstqorders drugsdelicten zal begaan. Het i del geteisterde stadsdeel te betre- van de openbare orde dealers en den. Pas over enkele weken wordt junks de toegang tot de buurt te de motivering bij deze mondelinge ontzeggen? Een soortgelijke maat- rige straatverboden heeft gekregen, beslissing van de administratieve regel rechter bekendgemaakt. De ge- past meente Amsterdam hoopt dat dan tje-balletje'-spel te bestrijden. zal blijken dat de uitspraak aleen r betrekking heeft op het indivi duele geval van de ene drugsver- komt geen rechter aan te pas, dus een ze kere willekeur valt niet uit te slui- te werk moeten gaan bij het banden leggen van de bewegings vrijheid. De politie moet er immers rekening meehouden dat ook ande- balletje' door de strafrechter ren zich op dezelfde gronden tegen veroordeeld, de maatregel kunnen verzetten. -r r j Niemand bestrijdt dat in delen V CriTlOeGGTl van de Amsterdamse binnenstad Bij het verbod aan verslaafden om sprake is van een noodsituatie. Het veertien dagen binnen het gebied perking van de bewegingsvrijheid het verboden gebied bepaal- sociale HÉM Mensen van wie kon worden genomen dat zij zich aan dit oplich- ten. terspelletje schuldig maakten, werd De belangengroepering van de slaafde namens wie de procedure gedurende twee weken de toegang verslaafden, de Junkiebond, heeft was aangespannen. Maar zelfs dan tot bepaalde delen van de oude bin- verder als bezwaar tegen deze be- zal de gemeente veel behoedzamer nenstad ontzegd. Het verbod g echter geen 24 uur per etmaal kon alleen worden opgelegd als de de medische betrokkene eerst wegens 'balletje- gen voor verslaafden bestaan. Ie mand de toegang tot deze voorzie ningen ontzeggen (te denken valt aan doktersbezoek) is wel erg dras tisch. Een op handhaving van de openbare orde gerichte maatregel heeft voor de verslaafde zelf vooral burge- rond de Wallen te komen, neemt de het karakter van een sanctie. ligt dus voor de hand dat e meester dan grijpt naar de bevoegd- politie minder beperkingen in acht. Hoe burgemeester gaan bij de uitoefening van zijn bij- zonvere bevoegdheden ter handha ving van de openbare orde? Mag hij bij wijze van noodmaatregel in breuk maken op de grondrechten? Dat is de principiële vraag waar de Raad van State hopelijk in zijn mo tivering op zal ingaan. Normaal wordt met de term straatverbod gedoeld op een door de rechter in het kader van een strafzaak of een kort geding getrof fen voorziening, meestal ter be scherming van vrouwen die door hun vroegere partner of door een aanrander zijn bedreigd. De rechter moet dan onderzoeken of de beper king van de bewegingsvrijheid noodzakelijk is om het recht van de eisende partij te waarborgen. Bij een door de politie namens de bur gemeester opgelegd straatverbod ontbreekt een dergelijke toetsing. De enige rechtvaardiging hiervoor is te vinden in het aloude spreek woord 'nood breekt wet'. Uitzondering De noodsituatie in de Amsterdamse binnenstad is echter niet ontstaan door een plotselinge calamiteit of een grootscheepse rel. Bij het be grip noodrecht denkt men aan zeer tijdelijke maatregelen om het hoofd te bieden aan een uitzonderingstoe stand en niet aan jarenlang politie beleid. Anders dreigt de uitzonde ring zelf regel te worden en daar is het noodrecht niet voor bestemd, daarvoor moeten andere procedu res worden gevolgd. Sinds 1980 is er naar aanleiding van achtereenvolgens kroningsrel len, voetbalvandalisme, ontruiming van kraakpanden, ontruiming van Amelisweerd op ruimer schaal ge bruik gemaakt van gemeentelijk noodrecht dan ooit tevoren. De hoogleraar staatsrecht Van Maarse- veen waarschuwde in di^ verband tegen 'een blanco volmacht aan po- litiek-bestuurlijke autoriteiten', die zich dan plotseling aan de hele juri dische rimram niets gelegen hoe ven te laten liggen. In veel gevallen waarin burge meesters gebruik maakten van hun bijzondere bevoegdheden ter voor koming van ernstige wanordelijk heden werd een inbreuk gemaakt op de grondrechten. Soms op de vrijheid van meningsuiting, maar vaker op het recht op vrije bewe ging dat is neergelegd in het Inter nationaal Verdrag inzake burger rechten en politieke rechten. Dit recht kan wel door de wetgever, maar niet door lagere overheden worden beperkt. Als een burge meester gebruik maakt van nood recht, kan hij afwijken van wettelij ke voorschriften, maar de bevoegd heid om grondrechten buiten wer king te stellen vloeit hier zeker niet uit voort. Zijn armslag is in extreme jaar toe op de wachtlijst staan situaties groot, maar niet onbe perkt. hun patiënten erop attenderen dat zij via bemiddeling van de stichting snel kunnen worden geopereerd. De belangenorganisatie heeft con tacten gelegd met Belgie en Britse ziekenhuizen om een luchtbrug te beginnen. De stichting betwijfelt of het ministerie van WVC tijdig maat regelen neemt om hartpatiënten snel te behandelen. Het ministerie bekijkt inmiddels of patiënten die lang op wachtlijs ten bij een hartcentrum staan, in an dere centra kunnen worden behan deld. Patiëntenorganisaties zien hier niets in. Tijdens periodiek overleg tussen particuliere verzeke raars en ziekenfondsen met WVC is de hartchirurgie gisteren aan de or de geweest. Concrete afsprak zijn daarbij niet gemaakt, behalve het idee om de wachtlijsten tegen el kaar 'af te wegen'. De ziekenfondsen stelden deze en vorige week dat er geën lange wachttijden voorkomen. Volgens hen moeten patiënten wel eens lan ger wachten omdat ze te zwaar zijn en eerst moeten afvallen. De Leidse hartchirurg Huysmans bestempelt dit argument kortweg als onzin. Volgens hem mag overgewicht niet meer als reden tot uitstel gelden. Huysmans heeft er de afgelopen weken bij herhaling op gewezen dat bij zijn centrum patiënten tot een i dat ADVERTENTIE Zomers schnitten festival. Keuze uit aardbei, mandarijn of perzik exotische vruchten kwark en exotische bavaroiseschnitt. Per stuk 4.95 Nü 2 stuks

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3