Regen en wind kunnen zigeuners niet stoppen Met hulp van gemeente Amsterdam gaat toch congres door Bhutto naarstig op zoek naar weg uit Afghaans drijfzand Bisschop Den Bosch op bres voor mijnheer pastoor PAGINA 2 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 Benazir Bhutto, klem tussen haar eigen vrienden AMSTERDAM Het is een wonder, vindt de Franse pre diker Clement le Cossec, dat er zoveel zigeuners naar Am sterdam trekken. Dertigdui zend zigeuners bij elkaar, dat is volgens hem nooit eerder in de wereld vertoond. Hij moet zijn stem verheffen om tij dens een chaotische perscon ferentie boven het geluid van wind en regen uit te komen. Juist deze enorme opkomst zorgt voor grote organisatori sche problemen nu door weersomstandigheden naar een kleiner terrein uitgewe ken moest worden. Dinsdagmiddag, na tweeën. Wat verloren lopen de burger-journalis ten bij de 'kathedraaltent' in op bouw rond. De geplande ontmoe ting van de organisatie van het We reldcongres Christenzigeuners is, evenals het congres zelf, verplaatst van het tot een modderpoel veran derde terrein aan het westelijk ha vengebied, naar het inderhaast door de gemeente Amsterdam geregelde recreatiegebied Spaarnwoude, na bij Halfweg. Maar de organisatoren zijn nergens te bekennen. Druk als ze waarschijnlijk zijn met het hoofd te bieden aan de talloze onvoorziene omstandigheden. Maar gelukkig, drie kwartier later dan de bedoeling is, arriveert Jan Schmidt, de Nederlandse organisa tor met in diens kielzog ds. Le Cos- sec, president van de Internationale Zigeunerzending. "De jet-set van de zigeuners", grapt Schmidt als de dure wagen die de Franse opwek kingsprediker rijdt, arriveert. De voorganger van een Amsterdams woonwagenkamp heeft zijn gevoel voor humor niet verloren. Ook al is er door de verhuizing een schade post van vele tonnen ontstaan en weet hij, dat er op dat moment nog vele honderden wagens op zoek zijn naar een plaats. Geen schuldigen "De Nederlandse organisatie heeft het maximale gedaan", verzekert Le Cossec tijdens de persconferen tie, die een onder een eenvoudig weg geconfisqueerde luifel van een grote caravan wordt gehouden. De eigenaars van deze wagen zijn zo fortuinlijk geweest om een plekje nabij de grote tent te verwerven. Bij de 'exodus door de modder' om met Schmidt te spreken maan dag van het oorspronkelijk beoogde terrein naar Spaarnwoude, ont stond er in de run op de mooiste plaatsen een grote chaos. De vele mensen met in de modder kapotge- draaide wagens, hadden het nakij ken. Het terrein bij de havens, leek voor de zigeuners zeer geschikt. Het was groot en vlak. Met een zware brandweerauto is er zelfs nog over heen gereden, vertelt de Amster damse gemeentevoorlichter Noortje van Oostveen tussen twee regenbuien door haar oud-collega's. Het terrein, bestaande uit vijf meter hoog opgespoten zeezand, bleek niet in staat om na de weerswisse lingen de twee meter lange pinnen van de tent vast te houden. De rond rijdende zigeuners, die allemaal op zoek waren naar hun familieleden, liepen in de regen al snel vast. Geen verwijten aan de Neder landse organisatie, geen kritiek op de Amsterdamse gemeente. Le Cos sec, die juist door zijn minzame houding zeer populair is onder de massaal aanwezige Franse zigeu ners onder hem is ook de grote evangelicale opwekking begonnen wijst geen schuldigen aan. Hij toont zich ook niet ongerust over de goede afloop, hoewel hij wel moet toegeven dat het weer niet mee werkt en op dat moment de ruimte zeer ontoereikend is voor de vele zi geuners en woonwagenbewoners die dank zij 'de goede propaganda' nog op weg zijn. ISLAMABAD - Zes maanden na het vertrek van de Sovjetunie uit Afghanistan en een maand voor een internationale confe rentie van start gaat over het conflict in het bewuste land, is de Pakistaanse regering van Be nazir Bhutto naarstig op zoek naar een weg uit het Afghaanse drijfzand. De onderhandelingen zitten vast en op het slagveld is even min sprake van veel beweging, zodat de beleidsmakers in het duister tasten naar een aanlei ding om Afghanistan Afghanis tan te laten. door Mushahid Hussain/IPS In mei ontsloeg premier Bhut to de chef van haar veiligheids dienst ISI, die tot dan toe aan het hoofd stond van het Afgha- nistan-beleid. Sindsdien pro beert zij een nieuw, samenhan gend beleid op poten te zetten. De meeste Afghaanse rebel len die vechten tegen de rege ring, opereren vanuit Pakistan. Zij worden bewapend door on der meer de Verenigde Staten en China. Veel van die hulp wordt verstrekt via de ISI en het Pakistaanse leger. Pakistan zoekt een uitweg uit het conflict met het oog op de komende topconferentie van niet-gebonden landen in Belgra do en de volgende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die in sep tember begint. De regering- Bhutto lijkt namelijk klem te komen zitten tussen haar eigen vrienden. Terwijl de Amerikanen roe pen om verdubbelde inspannin gen om de rebellen te helpen in hun strijd tegen de onverwacht sterke regering in Kabul, pleiten Iran en China, sinds hun recente toenadering tot Moskou, voor terughoudendheid en een poli tieke oplossing. China heeft de hulp aan de re bellen zelfs geheel gestaakt. Zij beschouwen de strijd van de re bellen niet meer als verzet tegen een buitenlandse bezetter, maar als een strijd tegen een andere Afghaanse fractie. Peking heeft er ook geen bezwaar meer tegen als de communistische Af ghaanse Democratische Volks partij, die nu de regering vormt, in de toekomst een rol blijft spe len in het landsbestuur. Iran, waar ook veel Afghaanse rebellen verblijven, en Pakistan zijn het onderling altijd oneens geweest. Teheran weigert de door Islamabad gesteunde Af ghaanse regering in balling schap te erkennen, die is ge vormd door zeven guerrillagroe pen die opereren vanuit Pakis tan. In Iran opereren acht shi'iti- sche rebellengroepen die vol gens Teheran ook een rol moe ten spelen. In Pakistan is men ervan over tuigd dat Teheran liever een geï slamiseerde regering van de De mocratische Volkspartij in Ka- bul zou zien dan een bewind van de uit Pakistan opererende guerrilla's^ die een pro-Saudi- sche koers varen. Premier Bhutto heeft de Af ghaanse kwestie recent uitge breid besproken in Londen en Washington, waar de rebellen hun belangrijkste financiers hebben. In Londen sprak Bhut to ook met de Saudische prins Turki al-Feisal, de chef van de Saudische inlichtingendienst, belast met het Afghanistan-be- leid. De Saudiërs lijken de Brits- Amerikaanse opvatting te delen dat de strijd moet worden verhe vigd. Maar terwijl Britten, Ame rikanen en Saudiërs hopen dat de rebellen zo snel mogelijk een nieuw offensief beginnen, is de in Pakistan residerende rege- ring-in-ballingschap openlijk verdeeld in drie groepen. Het is zelfs tot botsingen gekomen tus sen de verschillende eenheden. Vooral de eventuele toelating van de 'Iraanse rebellen' tot de regering-in-ballingschap is een zeer omstreden punt. Vooralsnog lijkt de navel streng die groeide tussen de om gekomen Pakistaanse dictator Zia ul-Haq, de Afghaanse rebel len en hun Westerse en Saudi sche hulpgevers er een van een bijzonder taaie soort te zijn. De reusachtige kathedraaltent kreeg direct na het opzetten al zijn eerste test tijdens enige buien, die een stortvloed aan hemelwater op het tentdak achterlieten. (foto ANP> zijn, vermoedt voorganger H. van Ammerom, voorzitter van de Broe derschap van Pinkstergemeenten in Nederland, die als vertaler op treedt. De Franse overheid verleent volgens hem alle medewerking. Er wordt bij die grens in ieder geval niet al te moeilijk over papieren ge daan, weet hij. Dat er op dat mo ment veel wagens in de buurt rond rijden, wordt bevestigd. Wij hopen zo snel mogelijk extra terreinen in de omgeving toegewezen te krijgen, aldus Le Cossec. Zijn wens wordt later op de dag ver vuld. De gemeente Amsterdam kan aan het einde van de middag mee delen dat er twee bedrijfsterreinen in de omgeving ter beschikking zijn gesteld. Op Tynmuiden en Abber- daan kunnen naar schatting nog zo'n duizend van de ruim vierdui zend verwachte wagens geplaatst worden. Tegelijk wordt ook bekend dat het recreatieschap bij de ge meente reeds een schadeclaim heeft ingediend voor de verwachte schade aan het terrein. Ook dit ter rein is inmiddels voor 'burger'-ogen tot een modderpoel omgetoverd. i gisteren meteen bezit van de tent, Voordat het congres morgenavond begint, zal er dus nog heel wat gere geld moeten worden. Tot nu toe is alles in goede sfeer verlopen, verze kert Le Cossec. "Het grootste deel van de zigeuners is christen en zij willen graag een goed getuigenis af geven. Juist omdat zij bij velen nog zo'n slechte naam hebben. Moeders maakten kinderen bang met opmer kingen als: pas maar op, als je niet lief bent, nemen de zigeuners je mee". De predikant is zeer te spre ken over de Nederlandse gastvrij heid. "Geweldig dat wij hier mogen staan". Journalisten die het Frans be heersen, hebben al wachtend ande re geluiden vernomen. De Franse zi geuners verreweg de sterkst ver tegenwoordigde nationaliteit onder het internationale gezelschap zijn volgens enkelen van hen in hun land betere gastvrijheid gewend. Tijdens de persconferentie kan een enkeling onder de vele nieuwsgie- ringen zijn mond dan ook niet hou den. Bij de grens, zo wordt boos op gemerkt, blijken nog zo'n vijfhon derd wagens tegengehouden te worden. Dat zal wel de Belgische grens Voor Le Cossec blijft het hele ge beuren een groot wonder. Niet al leen is het verwachte aantal bezoe kers een record, ook zijn nog nooit zoveel verschillende stammen sa mengekomen. "Door Christus val len alle scheidslijnen weg". Belang stellende 'burgers' worden nog eens hartelijk uitgenodigd. Zij krijgen wel de waarschuwing mee om hun wagen als ze tenminste niet blij ven kamperen bij station Amster- dam-Sloterdijk te parkeren. Van daar brengt een gratis pendelbus een ieder verder. De tent staat in middels, ondanks regen en wind. In het grootste Nederlandse bisdom. Den Bosch, is grote on rust ontstaan over het plan van de Bossche bisschop J. ter Schu- re om de inschakeling van pas toraal werkers een halt toe te roepen. De bisschop heeft een offensief ingezet om pastoraal werkers zoveel mogelijk weer door priesters te vervangen. In het Nederlandse bisschop pencollege groeit de verdeeld heid over de rol die pastoraal wer kers in de geloofsbediening mo gen vervullen. De Roermondse bisschop Gijsen moet niets heb ben van pastoraal werkers. 'Den Bosch' werkt sinds jaar en dag wel met deze academisch opgelei de, maar ongewijde theologen, maar Ter Schure wil hun inbreng aanzienlijk inperken. Er circule ren zelfs berichten in het 1.400.000 rooms-katholieken tel lende bisdom dat hij de vacatures voor pastoraal werkers wil be vriezen totdat hun aantal met tachtig procent is gereduceerd. De overige vijf Nederlandse bisschoppen vinden die aanpak niet reëel. Woordvoerder J. Wil- lems van het bisdom Breda bij voorbeeld vertelt dat er nauwe lijks enige aanwas van nieuwe priesters is'. "Een priester krijgt dan meer en meer een regionale functie. We gaan in regio-verband werken, er zijn al clusters van wel zeven samenwerkende parochies. Het is zonneklaar dat het op lan gere termijn onmogelijk is om el ke parochie zijn eigen priester te garanderen". De inbreng van pastoraal wer kers wordt in brede kring zeer ge waardeerd, maar in de behouden de hoek worden deze 'gehuwde half-priesters met zeer hoge sala rissen' met een scheef oog aange keken. Zo probeerde de bekende rk-voorman Piet van der Bom uit Oudenbosch om pastoraal wer kers te weren uit het koepelstadje en om priesters uit Polen naar Oudenbosch te halen. De Bredase bisschop H. Ernst stak daar ech ter een stokje voor. Volgens hem zijn Brabantse parochies beter af met een half beschikbare Bra bantse priester, ondersteund door een pastoraal werker dan met een buitenlandse priester. Maar ook de bisschoppen wil len dat het fundamentele onder scheid tussen priesters en pasto raal werkers niet wordt wegge poetst. Zo hebben zij er in een ge zamenlijke brief voor gepleit dat priesters en pastoraal werkers niet langer als 'pastores' op één hoop worden gegooid, maar weer als 'pastoor' respectievelijk 'mijn heer' worden aangesproken. Ook blijft het pastoraal werkers verboden sacramenten toe te die nen. Wel vinden de vijf bisschop pen van 'het midden' (Simonis, Bar, Ernst, Bomers en Móller) dat pastoraal werkers in bijzondere omstandigheden mogen dopen. Dat is overigens niets bijzonders want volgens de kerkelijke leer mocht 'in geval van nood' altijd al iedere gelovige het doopsel toe dienen. De Bossche bisschop wil daar echter niets van weten. Hij heeft dezer dagen een beleisnota uitge bracht ('Bouwen rond de Hoek steen'), waarin hij voor het eerst sinds zijn aantreden in 1984 zijn visie zwart op wit vastlegt. Hij neemt daarin stelling tegen de aanhoudende vervanging van priesters door pastoraal werkers en zegt te willen voorkomen dat 'zich een parallelle clerus vormt'. Met behulp van fondsen van bemiddelde katholieken heeft de Bossche bisschop een eigen priesteropleiding op poten gezet. Eind mei leverde dit 'seminarie' zeven priesters tegelijk af (onder wie de Zevenbergenaar P. Ge- lens), een record voor de afgelo pen twintig jaar. Volgend jaar hoopt Ter Schure tien nieuwe priesters klaar te stomen voor het parochiewerk. Hij hoopt zo het tij te keren. Het grootste Nederlandse bisdom telt ruim vierhonderd parochies, te gen nog vijfhonderd priesters. Omdat de meesten van hen boven de 55 zijn, maar ook omdat 'de ge zamenlijke verantwoordelijk heid' van priesters en leken beter bij de tijdgeest zou passen, zijn de pastoraal werkers in dit bisdom niet van plan zich bij de plannen van hun herder neer te leggen. Ongehoorzaamheid De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft gisteren de burger lijke ongehoorzaamheidscam pagne die deze week van start zal gaan goedgekeurd, al vreest de raad dat de Zuidafrikaanse rege ring hard zal optreden. Het fiat werd ondersteund door aartsbis schop Desmond Tutu, die in 1984 de Nobelprijs voor de vrede kreeg. De Afrikaanse minister van recht en orde, Adnaan Vlok, zei dat de campagne, die wordt geor ganiseerd door de Zuidafrikaanse 'Massa Democratiserings Bewe ging', ten koste van alles gestopt moet worden. De campagne houdt in dat noodlijdende en zie ke zwarten zich vanaf vandaag voor behandeling zullen melden in ziekenhuizen die uitsluitend voor blanken zijn bestemd. Zwarten die blanke ziekenhui zen zonder toestemming betre den kunnen hiervoor tot een ge vangenisstraf van twee jaar wor den veroordeeld, zo maakte de re gering vorige week bekend. De ongehoorzaamheidscam pagne zal zich vermoedelijk uit breiden naarmate de verkiezings datum van 6 september nadert. De Zuidafrikaanse regering heeft een parlement voor blanken, een voor Aziaten en een voor kleurlin gen. De meerderheid van 28 mil joen zwarten zijn niet vertegen woordigd in het parlement. "Verkiezingen in Zuidafrika zijn een symbool geworden voor discriminatie en apartheid", zei Frank Chikane, secretaris-gene raal van de Raad van Kerken. Chi kane zei dat de zwarte meerder heid als laatste redmiddel om de wetgeving te veranderen, vreed zame en niet gewelddadige cam pagnes ging voeren. de landen die het meest door de ziekte aids is getroffen, is vermoe delijk als enige van de 105 lidker ken van de Lutherse Wereldfede ratie tegen het gebruik van con dooms om aids te voorkomen. De kerk meent dat zoiets een pleidooi voor prostitutie zou bete kenen. God bestraft het kwaad in de mens met aids en tegen die do delijke ziekte is alleen een leven in geloof en godsvrucht opgewas sen. zo is het standpunt van de kerk. Volgens cijfers van de We reldgezondheidsorganisatie wordt tien procent van alle lijders aan aids in Tanzania gevormd door kinderen onder de vijf jaar. De helft van de kinderen die aan aids lijden, is al bij de geboorte met het aidsvirus besmet. De lu therse kerk van Tanzania kent maar een middel tegen aids: 'mume mke mmoja' (één man, één vrouw). Wie tegen deze stelre gel ingaat, zal door God worden gestraft. Moker. In de uitzending van de kerkelijke omroep Moker van morgenavond (zeven tot half acht) staat het thema 'lijden' cen traal, Ontvangst via FM 105.7 of op de kabel op FM 88.1. Vastenactie. De RK bis schoppenconferentie heeft bur gemeester drs. C.A.C.M. Nuytens van de Limburgse gemeente Beesel benoemd tot voorzitter van de Bisschoppelijke Vastenac tie. De benoeming van Nuytens, die al enige tijd zitting heeft in het bestuur van de Vastenactie, gaat per 1 januari 1990 in. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Oostwoud en Midwoud en Hauwert en Twisk (beiden part-ti me) mevrouw A. E. Struijk-Boers en J. S. Struijk kandidaten te Bunnik. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Melissant-Dirksland- Herkingen (part-time) drs P. Ro- zeboom Stad aan 't Haringvliet die ook daar werkzaam blijft.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2