'Ik ben geen dom blondje Anita Meijer zingt in stampvol Ahoy' INGEN Richenel heeft genoeg van glad disco-werk zijn tegenwoordig routine, maar je hebt nu eenmaal maar een lever", zei hij. Mevrouw Tsuruyama is in middels goed herstellende van de operatie. Ook met haar zoon tje gaat het goed, hoewel zijn toestand nog een dag of tien kri tiek zal blijven. De ingreep kostte een kleine 175.000 gul den; het geld werd in Japan in gezameld. (foto AP) rnuiim y ECU betaalmiddel Een aantal winkeliers in Den Haag zal tijdens de komende „Eu ropean Festivities", die van 7 tot 10 september in die stad worden gehouden, een speciaal geslagen ECU-munt accepteren als betaal middel. Er komen gouden mun ten van 200 ECU, zilveren van 25 ECU en nikkelen van 2,5 en IC ECU. Ze kosten respectievelijk 600, 75,30 en 7,5 gulden. De nomi nale waarde van de ECU is onge veer 2,35 gulden. De munten dragen de beeltenis van Constantijn Huygens en diens zoon Christiaan. Op de muntzijde staat een hanzeschip omgeven door 12 sterren afge beeld. De ECU is verkrijgbaar bij diverse banken en instellingen in de stad. De European Festivities zijn een jaarlijks terugkerend evene ment waarbij een stad in Europa in het teken van de Europese een wording staat. De festiviteiten be staan uit congressen, themati sche exposities en sportieve en culturele evenementen. Bellers Personeel van bewakingsdien sten. maar ook politiefunctiona rissen, medewerkers van zieken huizen en anderen uit de dienst verlenende sector bellen 's avonds en 's nachts op betrekke lijk grote schaal 06-lijnen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting Anonieme Bellers (SAB). De SAB, die strijdt tegen de te lefoonverslaving, heeft het onder zoek ingesteld op verzoek van en kele grote bewakingsbedrijven. Hun personeelsleden hebben al lerlei foefjes bedacht om 's nachts tijdens werktijd zo onopvallend mogelijk seks-, praat- en andere 06-lijnen te bellen. Zo nemen ze in de loop van de nacht steeds een andere etage van een door hen be waakt gebouw om contact met een dergelijke lijn op te nemen, zo is de SAB gebleken. In Australië heeft een jonge Japanse vrouw medische ge schiedenis geschreven. Zij stond een deel van haar lever af aan haar zoontje Iichirou, dat 17 maanden geleden werd geboren zonder galwegen. De 29-jarige Atsuko Tsuruya ma werd geopereerd in het Princess Alexandra ziekenhuis in Brisbane. Het jongetje zou zonder de transplantatie nog slechts enkele maanden te le ven hebben gehad. „Het bijzon dere is dat de moeder een leven de donor is en dat zij de operatie heeft overleefd", zei zicken- huiswoord voerder Chris Da vidson. „Levertransplantaties APPELS PL UKKEN, APPELS PLUKKEN.. H/J ZOU Z£66EU SCH/ET 'NS OP MET APPELS PLUKKEfV AMSTERDAM - Met de nieuwe elpee 'Deep as blue' en een hoofdrol in een muziektheaterstuk in het Westduitse Krefeld heeft zanger Richenel af scheid genomen van het gladde disco- en Top-40- werk. „Er zijn duizenden mensen die beter disco kunnen zingen dan ik. Ten tijde van 'Dance around the world' wist ik al dat ik daar niet voor in de wieg gelegd was. Bij disco gaat het om het dansen, niet om het zingen. Ik heb een stem voor langzame num mers, om nuances aan te brengen en mooie loopjes te maken." door Dirk Willem Rosie Het is zomer in Amsterdam. Ri chenel springt van zijn fiets en bestelt twee porties merkwater. Zijn driftig heen en weer wappe rende waaier komt goed van pas. De zanger levert een constant ge vecht met de lange zwarte krul len die constant voor zijn gezicht hangen. De lokken in de nek zijn vervangen door een korte coupe. De zanger vertelt hoe hij in. Duitsland verzeild is geraakt. „De regisseur van die voorstel ling zag de clip van 'Are you just using me?' op de satelliet en riep: 'Dat is mijn hoofdrolspeler'. Ik ben gevraagd wegens mijn uiter lijk, maar ook om mijn zangstem. Het stuk is gebaseerd op de Ka- masutra, de Indiase liefdesleer met alle standjes. In augustus ga ik naar Duitsland. We repeteren een maand en we voeren een maand lang uit. De voorstelling wordt verfilmd en komt op de Duitse televisie." Elpee-artiest „Ik vind het heel interessant om andere dingen te doen dan altijd dat zingen in discotheken. Voor mij is het een goede aanzet voor nieuwe projecten, het is een pri ma kans om binnen de muziek andere dingen te gaan doen. Ik wil ook een beetje uit de Top 40 weg. Niet helemaal, want daar verdien je uiteindelijk je brood, dat is de plek om je naam te vesti gen. Maar uiteindelijk wil ik elpee-artiest worden." Aan 'Deep as blue' is heel goed te merken dat Richenel een bre de muzikale belangstelling heeft: de nieuwe elpee is een ver zameling van soul, blues en funk en het klinkt allemaal behoorlijk elementair, bepaald niet over-ge- produceerd. Richenel: „Ik ben nu nog steeds bezig met nama ken, maar ik wil me gaan toeleg- gen op het zelf schrijven van mijn teksten. Dat rondrennen langs radio-programma's en het Top-40-gebeuren kan ik nog wel R4/4KV/OOR ZUU6N TOCH E6R5T AUS INWON6KS V/W 506SDI3K OVeRl£P6N wattoum'n vaper 2E66EN AIS H/J ME ZO ZOU ZtEH 7 Richenel: 'Ik ben erg op mnerlijke beschaving gesteld'. een jaar of drie volhouden, maar ik wil uiteindelijk zalen vullen op mijn eigen naam. Zoals Mathilde Santing dat doet. Het circuit van investeren en plaatjes verkopen is een vorm van stress die ik niet echt aan kan. Ik ben een artiest, geen rekenwonder." Op de nieuwe elpee staat een ode aan Billie Holliday. Richenel heeft een enorme bewondering voor haar. „Vanwege haar stem, haar levensloop. Het niet begre pen worden. Ze was voor haar tijd een cult-figuur en dat intri geert mij omdat ik zo'n beetje hetzelfde ben. Ik word in deze tijd ook niet echt begrepen. Men sen weten me niet te plaatsen. Soms voel ik me een onbegrepen artiest. Soms sta ik in het land in een discotheek en dan merk ik dat de mensen alleen maar zijn gekomen omdat ze daar altijd ko men en omdat ze gewoon gezel lig dronken willen worden. Het maakt hun niks uit of ik daar sta of een ander. En ik wil dat ze voor mij komen. Daarom wil ik met een band gaan werken en kleine zalen vullen." „Verder wil ik me een beetje meer richten op het bewustzijn van mijn kleurgenoten. Ik wil als een soort 'rolmodel' fungeren voor al die dubbelbloedige kin deren. Want 'halfbloed' vind ik een rotwoord, we zijn niet half- bloedig, we zijn dubbelbloedig. Ik wil zoiets zijn van een stimu lans: 'Zie je, uit jullie eigen kring kan ook iets te voorschijn ko men'. Minderheden krijgen al slechter onderwijs, krijgen nau welijks kansen. Die moeten iets hebben om naar op te kijken. Het gaat mij om het zelfbewustzijn van mijn kleurgenoten; ze moe ten zich op alle niveau's opwer ken. Flink doorleren, niet achter op raken. Ik wil niet echt politiek bezig zijn, maar ik heb wel een functie, omdat ik een hele grote groep mensen bereik. Ik voel dat als een verantwoordelijkheid. Zoals Sting nu bezig is met het regenwoud." Richenel is zich zeer bewust van de aantrekkingskracht die hij op mensen uitoefent. „Overal waar ik binnen kom, wordt het stil en draait iedereen zich om. Dat was al zo voor ik beroemd was. Als kind had ik dat al en wat dat nou is, dat kan ik niet uitleg gen. Het uitte zich bij mij in ex travagantie, ik verkleedde mij vroeger ook al. Maar daarmee vestig je niet de aandacht op je, het is niet het uiterlijk. Daar ben ik altijd door mensen op vastge prikt: 'Jij ziet er leuk uit en daar door heb je succes'. Onzin. Ik heb gewoon een heel sterke per soonlijkheid, mag ik nu zeggen." Flodders Richenel heeft tot dusverre op al le aanbiedingen voor film, thea ter en tv 'nee' gezegd. „Dat is ach teraf altijd een goede beslissing gebleken, want het waren altijd flodders. Ik ben professioneel en wil niet meewerken aan slechte produkties. Daarbij ben ik altijd op mijn intuïtie afgegaan. Ik zei ook direct intuïtief 'ja' op het stuk in Duitsland." „Ik houd van mooie dingen. Daarom kleed ik mij af en toe ook mooi aan. Maar het gaat toch altijd om wat er in dat mooie pak zit. Als jij een jutezak aantrekt en je kunt van binnenuit stralen, dan is die jutezak meer waard dan een Dior-kleedje. Ik ben erg op innerlijke beschaving gesteld. Ik vind mensen tegenwoordig erg onbeschoft, niet opgevoed, onbeleefd. Wat ik ook veel merk is dat vrouwtjes angstvallig hun tasje naar zich toe trekken als ik een tram binnenstap. Dan denk ik: gatverdarrie mens." „Ik maak ook leuke dingen mee hoor. Voor veel fans ben ik een deel van hun leven. Dat vind ik heel bijzonder. Ik ben soms echt een steun en toeverlaat; krijg brieven van kinderen die schrijven: 'Mijn vader of mijn moeder is overleden en dankzij jouw muziek ben ik er doorheen gekomen'. Ik heb mij laten ver tellen dat ik net zoiets heb als Boy George. Wij lijken heel kwetsbaar en trekken mensen aan die zelf ook die rol toebe deeld hebben gekregen in de maatschappij. Uitgestotenen, de zogenaamd 'zwakkeren'." 'Deep as blue' heeft de mening van met name 'Hilversum' over Richenel veranderd. „Ze behan delen me met respect, ze zien dat ik geen dom blondje ben. Laatst zei een^udere dame, die lid wil de worden van mijn fanclub, te gen mijn manager: 'Richenel is een echte artiest. Dat andere wat ik op tv zie is allemaal maar ker misvolk'. Dat zeggen oudere da mes, die nog weten hoe het vroe ger was, toen er nog echte arties ten waren. Tegenwoordig doe je mee aan een Soundmix-show en je bent artiest." Anita Meijer. (foto anp) door de kinderen en Anita geeft daar samen met die kinderen stem aan. Tussen de bedrijven door wordt dan ook iets van de cultuur van het land getoond. Eind december zijn de laatste op namen achter de rug. BOSTON - Carla O'Connor uit het Amerikaanse Roslindale is zo blij als een kind. Ze heeft het r aantal van zes kaarten kunnen bemachtigen voor het concert, dat de Rolling Stones op 1 oktober a.s. geven in het Sullivan Stadion in Foxbore bij Boston. Vele honderden popliefhebbers stonden al voor de loketten toen de kaartverkoop nog moest beginnen. (foto AP) Tv-serie Intussen is de Rotterdamse zan geres bezig met de produktie van 'Anita and her Kids', een serie waarmee KRO, NCRV en VARA een voorschot nemen op 1992, het jaar van de Europese eenwor ding. Vanaf volgend voorjaar zenden de drie omroepen op Ne derland 1 een serie van twaalf programma's uit waarin Anita Meijer is te zien als presentatrice, begeleidster, reisleidster en vooral ook als zangeres. In elk programma gaat ze met een Nederlands sprekend kind mee naar diens geboorteland (telkens een ander EG-land). Sa men maken ze daar een muzikale rondreis. De muzikale toon van de programma's wordt gezet ROTTERDAM (GPD) - Anita Meijer lijkt af te stevenen op een uitverkocht Ahoy'. Van de drie concerten die de zangeres op 6, 7 en 8 oktober in het Rotterdamse sportpaleis geeft is er nu al één uitverkocht. De kaarten voor de laatste avond gaan pas op 28 au gustus in de voorverkoop. Voor de tweede avond is alleen nog een aantal van de duurste en de goedkoopste plaatsen beschik baar. In tegenstelling tot het gebruik bij de meeste popoptredens in Ahoy' wordt voor de show van Anita Meijer een groot deel van de zaal gebruikt, zodat er onge veer 7000 zitplaatsen zijn. De mu zikale begeleiding is in handen van de Superband van Jan Riet-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18