Cabaret: 'musical met veel diepgang' Slappe 'Chorus Line World Wide Video Festival Miljoenen verslindende produlde ook naar Leiden Chinese sterren lopen over naar VS 'Echte' Bolero in Top 40 Filmtheater The Movies overgenomen WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 CUNST PAGINA 17 'A Choru9 Line", Amerikaanse musical, ge zien en gehoord op 1 augustus in het Cir custheater in Scheveningen. Aldaar van- SCHEVENINGEN (GPD) - Pas in de slotscène komen de glitter- pakken uit de kostuumkisten. 'A Chorus Line' is geen glamour- musical met imponerende decors en smeltende liefdesduetten. Toch loopt deze musical (muziek Hamlisch, teksten Kirkwood, Dante en Kleban) al vijftien jaar op Broadway. Het geheim achter deze succesproduktie zit in de ge raffineerde soberheid, waarmee het anti-heldendom in kaart wordt gebracht. Het verhaal is duizendmaal verteld en honderd duizend keer beleefd: de droom van een theatercarrière. Uitgangspunt is de massale au ditie van achttien jonge mensen voor een plek in het ballet van een musical. Uiteindelijk weten ze dat er slechts acht over zullen blij ven. Keiharde showbizz derhalve, die een diepte-accent krijgt door hen stuk voorstuk hun levensver haal te laten vertellen. Als het goed is komt bewogenheid en emotie door, want aan de scher ven van een zoveelste mislukte auditie »houden ze schrijnende wonden over. Wat ze over zichzelf te vertellen hebben aan de regis seur, is in wezen niet zo interes sant, maar ondanks dat de basis voor een avond boeiend theater. In het Circustheater in Scheve ningen speelt een grote Ameri kaanse cast de produktie nog eens na, exact in de sfeer van 1973, dus zonder een overdosis aan elektronica. Wil de spanning voelbaar zijn, dan is daarvoor méér nodig dan een bekwaam ge timede, gelikte show zoals die er nu staat. Het stemmenmateriaal en de acteertechniek doen een aantal wereldsongs in deze Chorus Line geen recht. In een enkel geval is er zelfs sprake van een poging tot verkrachting, dit gevoegd bij de alles behalve opti male balans tussen de vocalisten en het getrouw begeleidende or kest in de bak. Toch is het te begrijpen dat Ne derlanders deze produktie nooit hebben aangedurfd. Daarvoor zijn mensen nodig die zang- en danskwaliteiten van hoog niveau verenigen. Tweederangs Ameri kanen zijn ondanks mijn bezwa ren een straat verder. Onweerlegbaar is echter de suggestieve oerkracht van de her kenbaarheid: gewone mensen ne men kennis van wat gewone men sen bezighoudt, in de troostende wetenschap dat de grote droom voor slechts weinigen werkelijk heid wordt. JACQUES J. d'ANCONA SAN FRANCISCO (UPI) - Ze ven leden van het Kun-operage- zelschap uit Shanghai en een be kend filmartiest zijn naar de Verenigde Staten overgelopen. Dit hebben Chinese diplomaten in San Francisco bevestigd. Het gaat om het grootste aantal Chi nezen dat in één keer is overge lopen sinds de jaren vijftig. „Ja het is waar, zij zijn niet met de rest van het gezelschap naar China vertrokken", aldus de woordvoerder van het Chine se consulaat in San Francisco, Wang Shaohua. Er wordt gespe culeerd dat de acht vermisten naar Taiwan zullen gaan, waar ervaren Chinese operasterren in hoog aanzien staan en zeer goed worden betaald. Onder de achterblijvers be vindt zich ook Hua Wenyi, de ster van het gezelschap en een gevierde figuur binnen het klas sieke Chinese toneel. Zij zou vo rige week zijn verdwenen sa men met de in China van televi sie en film bekende Zhan Pin ging. Volgens consulaatwoord voerder Wang zijn de acht over lopers .^beïnvloed door mensen met bijbedoelingen". In september in Den Haag DEN HAAG (ANP) - Het Kijkhuis in Den Haag heeft voor de achtste keer het World Wide Video Festival georganiseerd. Dit selectief over zicht van recente onafhankelijke vi- deoprodukties wordt van 9 tot 17 september geboden in Den Haag. Videobanden, installaties en perfor mances worden op diverse plaatsen in de stad vertoond. Het Kijkhuis en het nieuwe Korzotheater zijn hier bij de centrale festivallokaties. Geselecteerd zijn al ongeveer vijf tig werken. Daarbij zijn: Mit frem- den Augen van Monika Funke Stern uit de Bondsrepubliek Duits land, La Mina van Loredana Bian- coni, Italië, Man of Stones van Da vid Finch, Groot-Bnttannië, El Ni no de Oro van de Belg Bruno Mis- tiaen, La Femme a la cafétiere van de Amerikaan Robert Wilson, Kiyo- ko's situation van de Japanner Ma- ko Idemitsu en Living with the Li ving Theatre van Nam June Paik, Verenigde Staten. De Brit Rik Lander zorgt voor een wereldpremière als hij er zijn instal latie Trial by media presenteert. To ny Oursler (Verenigde Staten) ont wikkelt op verzoek van de festival organisatie een nieuwe installatie onder de voorlopige titel Poison Control. Frits Maats is aanwezig met een video-schilderij, dat VAUPS: La belle verrière heet. Het woord in hoofdletters staat voor Vi deo Audio Unit Paint Sculptures. Jos Smink komt er met zijn No vi deoproject 1989. Ook maakt een videomarkt on derdeel uit van het festival: op 12 en 13 september. Verder wordt een overzicht geboden van nieuwe Ne derlandse videoprodukties in het verlengde van .Nederland 4', vorig jaar in Delft, ter stimulering van het aanbod produkties bij artotheken. Het World Wide Video Festival kreeg de achterliggende zeven jaren een grote reputatie tot over de landsgrenzen. Het is een ontmoe- LEIDEN Het komt zelden of nooit voor dat klassieke muziek in de (populaire) hitparades verzeild raakt. Nu is het eindelijk zover dat een klassiek werk is doorgedrongen tot de Nederlandse Top 40. Het gaat om de 'echte' Bolero, Maurice Ravels befaamde compositie, die deze week op de tweeendertigste plaats is beland. Het betreft een uit voering door het Orkest-van Parijs onder leiding van Daniel Baren- boim. Dat deze opname d^Top 40 is binnengekomen is ongetwijfeld te danken aan de populariteit van Ge rard Jolings 'Bolero'. Ravels Bolero dateert uit 1928. De enige bedoeling van de Franse com ponist was een lang (orkestraal) crescendo te ontwkkelen. De kleine trom begint en blijft zonder ophou den zeventien minuten lang het rit me spelen. Steeds meer instrumen ten vallen bij, met solistische afwis seling door o.m. fluit, klarinet, saxo foon en trombone. Na een zacht en rustig begin worden volume en rit me opgevoerd en bereikt deze in een Ravel-jasje gestoken Spaanse dans een enorme opzwepende cli max, met een 'schreeuw' aan het slot. tingsplaats voor videomakers, pro ducenten, distributeurs en het geïn teresseerde publiek. Voor de selec tie uit het aanbod van de hele we reld worden criteria gehanteerd als kwaliteit, originaliteit en de manier waarop het creatief gebruik van elektronische middelen tot uiting komt. AMSTERDAM (GPD) - Het Am sterdamse filmtheater The Movies krijgt een nieuwe eigenaar. De hui^ dige eigenaar en oprichter Pieter Goedings verkoopt zijn bedrijf aan de Haarlemmerdijk aan een groep zakenlieden onder leiding van de filmproducent Roeland Kerbosch. Met de verkoop zou een bedrag ge moeid zijn van enkele miljoenen guldens. Kerbosch c.s. worden niet alleen eigenaar van het twintig jaar oude theater, maar ook van het onder de zelfde naam opererende import- en distributiebedrijf. Ook wisselt het filmbestand van The Movies en Classics, de filmverhuurafdeling, van eigenaar. Het bedrijf blijft The Movies heten en er vallen geen ont slagen. Verwacht wordt dat Pieter Goedings als adviseur betrokken blijft. The Movies is een gezond be drijf. Voor dit jaar had Goedings in Cannes onder meer de nieuwe film van Jim Jarmusch aangekocht. ALKMAAR (GPD) Hoewel de muziek van de musical 'Cabaret' en de Film die daar na derhand van werd gemaakt, Nederland al jaren geleden heeft veroverd, acht producent Joop van den Ende de tijd toch meer dan rijp nu eindelijk ook de musical zeifin de Neder landse theaters te brengen. Op 17 september gaat daarom in Theater Carré in Amsterdam het doek op voor de première van de Nederlandse versie van 'Cabaret'. In het centrum van de hande ling staat Willem Nijholt. Naast hem worden de belangrijkste rollen gespeeld door Lia Dora- na (die daarmee haar come back op de Nederlandse podia viert), Guus verstraete sr., Ger Smit, Alexandra van Marken en de nu nog minder bekende van Theo Nijland, Erik Burke en Irene Kuiper. door Hans Visser Ze spelen een verhaal dat speelt in het Berlijn van 1929. Net na de beurskrach van Wallstreet en vlak voor de doorbraak van Hitier. Ber lijn was toen nog een centrum van decadentie en cultuur, maar tevens broeide er al iets dat de latere Twee de Wereldoorlog zou veroorzaken. Het dubbele van die tijd zit verscho len in Emcee, de 'master of ceremo nies' in cabaret De Kit Kat Klub, ge speeld door Willem Nijholt. Hij ver bindt de diverse persoonlijke dra ma's van die dagen zoals dat van de jood Schultz, die zich wel erg Duits voelt, maar dat recht onder druk van de publieke opinie verliest. Het bezetten van alle rollen heeft veel moeite gekost en kwam pas in de afgelopen weken rond. Zo zag het er lang naar uit dat de rol van Sally Bowles (Liza Minnelli in de film) door Adelheid Roosen zou worden gespeeld, maar dat ging na lang wikken en wegen niet door. De Amerikaanse regisseur Scott Farris gaf uiteindelijk toch de voorkeur aan Alexandra van Marken. Zeven miljoen Met de totale produktiekosten van zeven miljoen gulden is 'Cabaret' de duurste show die het komend sei zoen in de Nederlandse theaters is te zien. Veel geld volgens Van den Ende, maar dat kan ook moeilijk an ders. Voor het vervoer van de impo sante decors vol grootse effecten zijn op zich zelf al vier trailers no dig. En tijdens de voorstelling zijn niet minder dan vijfenzeventig man actief, onder wie vierentwintig ac teurs, zangers en dansers, een or kest van zestien man en nog eens zestien technici. Minder kan niet aldus de produ cent, want dat zou afbreuk doen aan de kwaliteit van het feeheel. Boven dien moeten al die mensen bij voor baat voor tweehonderd vijftig voor stellingen worden ingehuurd, onge acht het al dan niet slagen van de show. Mede daardoor zijn de aanloop kosten veel hoger dan bij voorbeeld in Engeland, waar een show in eer ste aanleg voor een paar maanden wordt geproduceerd. Is het een suc ces dan blijft de voorstelling staan in het theater waar zij al stond en worden medewerkers gecontrac teerd voor de duur van de verlen ging. LONDEN De acteur Michael Caine en zijn vrouwelijke collega Cheryl Ladd tijdens de opnamen voor de nieu we verfilming van 'Dr. Jekyll Mr. Hyde'. Caine vertolkt de rol van Dr. Henry Jekyll en Cheryl Ladd die van zijn schoonzuster Sara Crawford. Het wordt geen goedkope film, want het budget bedraagt maar liefst veertien mil joen. (foto ANP) Van den Ende gaat niet uit van de show zoals die in 1966 voor eerst in New York werd gespeeld, maar ba seert zich op de aangepaste versie die twee jaar geleden in diezelfde stad in première ging. De makers hebben daarin een groot aantal aan passingen, liedjes en verbeteringen verwerkt, die de produktie van de speelfilm hadden opgeleverd. Opener Zo wordt niet alleen de homoseksu aliteit van een van de hoofdfiguren vaag gesuggereerd, maar nu ook opener aangegeven. In 1966 durf den de makers dat nog niet aan. Het was ook maar een onderdeel van het verhaal, dat in de eerste plaats waar schuwt tegen het latente fascisme, dat altijd overal aanwezig is. „Der halve een bijzondere show met een diepere achtergrond", aldus de pro ducent. Hoe actueel, dat bleek wel toen Van den Ende na de Berlijnse voor stelling het theater verliet. „We wer den daar geconfronteerd met enor me straatrellen als reactie op de uit slag van de gemeenteraadsverkie zingen. Daarbij was ruim zeven pro cent van de stemmen naar de neo nazi's gegaan". En daarmee onder streepte de producent het bijna als een roeping te beschouwen deze an ti-nazi-musical uit te brengen. De financiering van de musical Caberet is zodanig van opzet dat de show ook in de kleinere schouw burgen van Nederland te zien zal zijn. Producent Joop van den Ende zei gisteren tijdens een persconfe rentie in Amsterdam dat met de the aterdirecteuren die de musical in huis willen halen, een 'Vereve- ningsfonds' in het leven is geroe pen. In gesprekken met onder ande ren de Alkmaarse schouwburgdi recteur Leo Pot namens de theater directies, werd besloten uit te reke nen wat een stoel gemiddeld per voorstelling zou moeten kosten. Op basis van dat bedrag worden de show aan de theaters verkocht. Gaat het slecht met de kaartver koop, dan is dat ongunstig voor de grotere theaters. Maar wordt er winst gemaakt, dan krijgen die ook eerder hun geld uit de produktie te rug. Om de prijs per stoel te druk ken, is ook een kleine overheids subsidie en 250.000 gulden aan sponsorgelden in het fonds gestort. Daarmee is de show betaalbaar en dus te zien in schouwburgen voor wie 'Cabaret' anders door de te klei ne zaalomvang te duur zou zijn. Toch is de show slechts in twintig theaters te zien. Maar dat zijn dan wel de podia, die volgens Van den Ende groot genoeg zijn om de com plete produktie te herbergen. Dus geen kleiner opgezette voorstelin gen in de kleine zalen. Dat de show daardoor minder reist, komt de kwaliteit van de show alleen maar ten goede, aldus Van den Ende. Snufjes Als de show eenmaal ergens een week staat, kan de techniek ook zonder te veel storingen werken en in deze voorstelling met zoveel nieuwe snufjes is dat bijna een voor waarde. Het ingewikkelder worden van de voorstellingen maakt het vol gens Van den Ende alleen maar des De 'cast' van 'Cabaret' met o.a. Guus Verstraete sr. en Lia Dorana (links hurkendAlexandra van Marken en Willem Nijholt (tweede en derde van rechts vooraan). (foto anp) t/m 17 maart; Tiel 27 t/m 31 maart; Rotterdam (Luxor) 10 april /m 6 mei en Utrecht 15 t/m 19 mei. Acteur-zanger Willem Nijholt bij een affiche van de musical 'Cabaret', i hij de rol van ceremoniemeester zal spelen. (foto ANP) Speellijst Amsterdam, Carré, 8 t/m 15 sep tember try outs, 16 september perspremiere, daarna t/m 29 okto ber; Arnhem 1 t/m 5 november; Leeuwarden 7 t/m 11 november; Eindhoven 14 t/m 18 november; Leiden 21 t/m 25 november; Den 'Haag (Congresgebouw) 19 decem ber t/m 14 januari; Hoorn 23 t/m 27 januari; Bussum 30 januari t/m 3 februari; Heerlen 6 t/m 10 februa ri; Alkmaar 13 t/m 17 februari; Groningen 20 t/m 24 februari; Venlo 6 t/m 10 maart; Enschede 13 te noodzakelijker dat er spoedig een vast musicaltheater in de hoofdstad komt. Wat hem betreft blijft dat nog steeds de plaats van de oude Heine- kenbrouwerij. „'Les Misérables' staat al twee jaar lang in Tel Aviv, dus waarom zou zo'n serie in Neder land niet kunnen?" Van den Ende, die ook de produk- teleiding heeft van TV 10, ontkende dat 'Cabaret' tezijnertijd ook door zijn station zal worden uitgezonden. „We beschikken niet over de televi sierechten en er is ook geen enkele kans op dat 'Cabaret' ooit op televi sie komt. Al zal ik niet nalaten het nodige aan de promotie te doen." Van den Ende, die ook de produkte- leiding heeft van TV 10, ontkende dat 'Cabaret' tezijnertijd ook door zijn station zal worden uitgezonden. „We beschikken niet over de televi sierechten en er is ook geen enkele kans op dat 'Cabaret' ooit op televi sie komt. Al zal ik niet nalaten het nodige aan de promotie te doen."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17