Krajicek keert weer terug 'We beschouwen hem als 'n gewone badgast' Van der Wiel geeft zich gewonnen Michael van der Berg onderuit op NK tennis Rooks en Theunisse zijn er nog niet uit S^STV Weinig problemen voor Bakker en Heemskerk WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 SPORT PAGINA 15 Cricketers hangt schorsing boven hoofd na trip door Zuidafrika LONDEN (RTR) r Een team van gerenommeerde Engelse crick eters zal in januari 1990 en 1991 een lucratieve rebel-tour door Zuidafrika maken. Het selecte gezelschap trekt zich niets aan van de internationale sportboy- cot en houdt zich doof voor de felle protesten van anti-apart heid organisaties. De cricket- profs houden per man 3,5 ton aan de twee omstreden trips De zestien spelers, onder wie toppers als Mike Gatting (ex- captain van het Engelse Test team), John Emburey, Graham Dilley, Chris Broad, Tim Ro binson, Kim Barnett. Neil Fos ter, Paul Jarvis en Phillip DeFreitas. zullen door de Inter nationale Cricketbond (ICC) voor vijf jaar worden geschorst voor alle internationale wed strijden. De 'rebeltour' omvat twee ille gale tests en enkele eendags- wedstrijden. Het toch al niet bij ster sterke Testteam van Enge land, dat gisteren in Manchester tegen Australië de derde en be slissende nederlaag van 9 wic kets leed, wordt daardoor als het ware uitgehold. Bovendien brengt de „be smette" tour het doorgaan van de Gemenebest Spelen, in janu ari 1990 te Auckland (Nieuwzee- land), ernstig in gevaar. Driejaar geleden bleven ruim dertig lan den uit Edinburgh weg uit pro test tegen de Britse sportieve contacten met Zuidafrika. Mark Koevermans kwalificeerde zich gisteren voor de tweede ronde op het NK dank zij een makkelijk verkregen winst op Meeldijk. foto anp> AMSTERDAM (ANP) - In de kroon groep van het schaaktoernooi in Amsterdam hebben Kortsjnoi en Beljavski in de derde ronde hun voorsprong uitgebreid door te win nen van Van der Wiel en Piket. De derde partij in deze kroongroep tus sen Gulko en Speelman was na 26 zetten de derde remise van de Brit. Van der Wiel, die de laatste jaren met de Caro-Kann goede resultaten heeft behaald, koos tegen Kprtsjnoi niet de agressieve weg waarmee hij een paar jaar geleden tegen Karpov bijna succes had. Kortsjnoi accep teerde na een loperruil een dubbele g-pion en Van der Wiel dacht daar van te kunnen profiteren met 15. Th4. Kortsjnoi koos hét centrum als uitgangspunt voor zijn tegenaanval, ging een flinke afruil niet uit de weg en zette daarmee de witte toren op h4 redelijk buitenspel. De klok tikte snel voor beiden en op de 25ste zet waren de minuten al duur. Van der Wiel had zijn toren drin gend nodig in het midden van het bord en hem restte niets dan voor de manoeuvre een pion af te staan. In het moeilijke toren-eindspel woog de extra pion van Kortsjnoi zwaar en de bijna-zestiger bezit nog steeds de vaardigheid daarvan ge bruik te maken. Zijn afronding was technisch perfect. Piket - Beljavski was een Nimzo- Indiër, waarbij een variant op het bord kwam met remise-tendenzen. Wit heeft daarna de zaken iets te ambitieus aangepakt. Zijn dame kwam van c3 via a5, c5, d5, f3 op de achttiende zet op f4 terecht, waar mee de ontwikkeling van de witte stukken niet optimaal was. Een kwaliteitsoffer op de twintigste zet had niet het beoogde effect. De aan val van Piket op Beljavski's ko ningsstelling strandde. Zwart kon vrij gemakkelijk afwikkelen en da- meruil afdwingen. Op de 33ste zet gaf Piket, met nog twee minuutjes op de klok, zich gewonnen. De Westduitse grootmeester Mohr verbleekte nadat de wed strijdleiding hem, na de eerste ron de. meedeelde dat Judit Polgar zijn volgende tegenstander was. Zelfs het bezit van de witte stukken bracht zijn kleur niet terug. De der tienjarige Hongaarse zette de partij zeer scherp op door het beruchte Wolga-gambiet te kiezen. Tot de ne gende zet werd de partij Benjamin - Alburt uit het kampioenschap van de Verenigde Staten van 1986 ge volgd. Mohr week daarna af. Hij kreeg evenwicht, maar had zeer veel tijd gebruikt. Polgar ging de deling van het punt koelbloedig uit de weg door te spelen op de tijdnood van Mohr, die op de dertigste zet inderdaad de be slissende fout maakte. In plaats van Paard c3 had b3 gespeeld moeten worden om ieder een halfje te kun nen laten bijschrijven. Het gebeur de niet, waardoor de Hongaarse zwarte d-pion ongestoord door kon lopen. Het bijna speelse kwaliteits offer (37. Ttxf4) beëindigde de zaak in stijl. Aanbieding Gisbers voor drie jaar ROTTERDAM (GPD) - PDM heeft Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse een driejarig contract aangeboden. De meest succes volle ploeg in de recente Tour de France wil de twee kopmannen tot het eind van de sponsorrit (1992) aan zich binden. Deze week nog hoopt de geldschieter met de 'tweeling' tot een principe-ak koord te komen. Financieel lijken er geen proble men meer, maar op het sportieve vlak hebben de twee beste Neder landse klassementsrenners nog de nodige wensen. Zij willen snel dui delijkheid, omdat er ook andere ploegen naar hun benen dingen. Rooks heeft onder andere een aan bieding van Jan Raas, Theunisse kan bijvoorbeeld naar de ploeg van Peter Post. Steven Rooks: „Waar ik ook rijd, volgend jaar financieel zal het el kaar niet veel ontlopen. Men kent mijn prijs, en voor een ton meer of minder zal ik niet weggaan bij PDM. Ik heb mijn hele carrière tel kens voor één jaar getekend, omdat ik druk nodig had om te presteren. Maar ik voel, dat ik nu toe ben aan een meeijarige overeenkomst. Wat dat betreft zitten PDM en ik op de zelfde lijn. Ook zij gaan uit van een meerjarige overeenkomst. Maar er is meer..". Tobbend Gert-Jan Theunisse, nog steeds tob bend met de naweeën van de ribk- neuzingen uit de Ronde van Zwit serland, stuurt eveneens aan op een contract voor een jaar of drie. „Ik ben niet zo iemand, die rustiger wordt van altijd maar veranderen. Ik heb drie jaar Panasonic achter de rug, nu drie jaar PDM, ik denk ook nu weer aan zo'n termijn. Het liefst zou ik, voordat ik stop met koersen, niet meer overstappen. Zakelijk ko men we er wel uit, maar er zijn ande re dingen: ik wil niet meer met vier beschermde renners naar de Tour". Over dat aspect zal het gesprek van, waarschijnlijk nog deze week gaan. Het probleem is, dat Kelly zo wel als Alcala ook volgend jaar nog een contract hebben bij PDM. Maar Rooks en Theunisse blijven bij hun standpunt, dat er in een volgende Tour niet meer door andere ploeg maats op meerdere klassementen moet worden gereden. WOENSDAG 18.00-19.00 SKY- Wereld Spelen. 19.00-20.00 SKY Trans World Sport. 20.00-21.00 SKY Paardesport: concours hippique landenkampioenschap in Stock holm. 21.00-22.00 SKY: Voetbal: samenvatting EK finale voor veteranen in Denemarken. 22.00-23.00 SKY Golf British Seniors m Schotland. 22.02-22.30 Ned 3 Studio Sport. 23.00-00.00 SKY: WK kwalificatiewed strijden. Helpers Rooks: „Met Kelly en Alcala erbij mis je twee helpers op het vlakke. Heb je twee echte knechten, dan zit je minder in de wind, hoefje minder energie aan te spreken voordat je aan de bergetappes begint. Kelly heeft me aan het begin van de ronde gezegd, dat dit zijn laatste Tour zou zijn, en dat hij nog één keer de groe ne trui wilde winnen. Maar wie weet is het hem zo goed bevallen, dat hij volgend jaar van hetzelfde uitgaat. En wat Alcala betreft: die heeft meer voor zijn eigen klassement ge reden dan voor ons. Dat wil ik niet meer. Twee kopmannen is het maximum". Ploegleider Jan Gisbers erkent, dat het moeilijker zal zijn uit dit vraagstuk te komen dan uit het hoofdstuk 'geld'. Maar: „Ik heb de Tour nog eens goed geanalyseerd en kan niet tot een andere conclusie komen dan dat Rooks en Theunisse de Tour hebben verloren in de tijd ritten. Daar hebben zij tien minuten moeten prijsgeven, en die maak je tegenwoordig niet meer goed in de cols. Hoe breed of hoe smal de top van je ploeg ook is. Er is aangeval len op Superbagnères: 20 seconden winst; er is aangevallen naar Alpe d'Huez: een minuut winst. Het los sen van de beste ronderenners is niet mogelijk geweest. Van collec tief aanvallen in de bergen kon hele maal geen sprake zijn. Kijk het maar na: Theunisse was fantastisch, maar de andere drie moesten er steeds lossen". Kopman „Theunisse zou volgend jaar alleen kopman willen zijn, maar ook in de Tour van 1990 zit weer een tijdrit van 75 km, heb ik al gehoord. Dan is het risico te groot alleen op de gele trui te gaan rijden. Je moetje simpel de vraag stellen: hebben wij een Tourwinnaar in.de ploeg? Die kan ik niet volmondig met 'ja' beant woorden Met negen Herrera's win je geen Tour; met één LeMond, Fig- non of Delgado wel. Op die realiteit zullen wij onze taktiek moeten af stemmen". „Daar komt bij dat PDM op meer dere terreinen actief wil blijven: klassiekers, volgend jaar wellicht ook de Ronde van Spanje, wereld beker. Dus heb je meer renners van kwaliteit nodig". Nico Verhoeven heeft gisteren van de KNWU officieel toestem ming gekregen voor zijn nieuwe ploeg PDM uit te komen. De renner vertrok ruim een maand geleden met ruzie bij de formatie van Jan Raas. PETER OUWERKERK "Nee, die discussie is bij ons nooit gevoerd. Dat komt deels ook omdat er sprake was van persoonlijke ban den met Diana Padt. Het is boven dien een aardige jongen en een goe de tennisser". Geen ruchtbaarheid Ook de dreiging van eventuele ac ties op het tennispark vormde geen reden voor de toernooileiding de deelnemerslijst te schonen. Ver does: "Protesten hebben we niet ge had. Dat komt misschien ook wel omdat we er geen ruchtbaarheid .aan hebben gegeven dat hier een Zuidafrikaan zou spelen. Niet be wust, maar we hebben er gewoon niet aan gedacht". Op een bestraffende vinger van de Koninklijke Lawn Tennis Bond (KNLTB) hoeft niet te worden gere kend. Die hanteert de richtlijnen van wvc. Wat die inhouden legt di recteur Mallon uit: "Het is vertegen woordigende teams niet toegestaan aan sportontmoetingen deel te ne men. Als bijvoorbeeld de Zuidafri- kaanse jeugdselectie hier zou willen tennissen, dan is dat uitgesloten. Wil een individuele sporter dat, dan is dat een zaak voor de wedstrijdlei ding. Als die akkoord gaat hoeft dat niet eens te worden gemeld". Zo kan het gebeuren dat pakweg vijfentwintig Zuidafrikaanse ten nissers zich volgend jaar aanmel den voor het toernooi bij Zee en Duin. Lugthart: "Dat is een wel een erg hypothetisch geval. Maar goed, ik denk dat dat dan wel door ons zal worden besproken. Dat krijg je de discussie of sport wat met Apart heid te maken heeft. Ik neig er snel toe om te zeggen: laat ze maar mee doen". HERMAN JOUSTRA RIJNSBURG - De Nederlandse wielerkampioene Leontien van Moorsel uit Boekei heeft gisteravond in Rijnsburg een omnium voor vrouwen met overmacht gewonnen. Ondanks de aanwezigheid van Olympisch kam pioen Monique Knol (op de foto achter Haringa) won zij beide onderdelen: klassement- en afvalwedstrijd. De enige die de 19-jarige Van Moorsel enigszins kon bedreigen was haar selectiegenoot Monique de Bruin uit Amersfoort. Bij de liefhebbers was Peter van Leeuwen de snelste van zijn twee medevluchters Dirk Sassen en Noordwijker John van der Meer. Even sloeg hen de schrik om het hart toen het tweetal gezelschap kregen van een losgebroken paard. De organisatie haalde het dier weer snel van het par- SON (ANP) - Richard Krajicek heeft eindelijk de hem voor uit gesnelde roem ingehaald. Gisteren won hij in de eerste ronde van het NK tennis van Menno Oosting. Zes jaar gele den kwam de toen elf-jarige Hagenaar door een verhaal in een weekblad landelijk in het nieuws. Niet alleen de aan dacht voor de jonge speler baarde opzien, maar vooral de beweringen van zijn vader Petr waren opmerkelijk. Met een aantal gepeperde uitspraken over de aanpak van zijn zoon („ik bepaal voorlopig hoe vaak en waar hij speelt") werd de nog zeer jonge Krajicek enigszins buiten het Nederlandse tennis geplaatst. Die ervaring voor Richard Krajicek was niet zo prettig. Zes jaar later wordt hij niet graag herinnerd aan het verhaal. De uitspraken, gevoegd bij zijn vele overwinningen, bezorg den hem de status van zowel een wonderkind als van de slaaf van zijn vader. Van beide kwalificaties heeft hij in de afgelopen jaren best last ge had. Er werd op hem extra gelet, zo wel op zijn prestaties als op zijn op treden. Door familie-omstandighe den waren het moeilijke jaren. Zijn prestaties bleven achter bij de ver wachtingen, zijn motivatie liep te rug. cuit. Het werd een redelijk succes. Hij kwam tot een totaal van zestien ATP-punten, mede door zijn finale plaats bij de Masters. Ruim twee jaar geleden kwam er verandering in de neerwaartse spi raal. Zijn trainer Maijan Laudin trad in vaste dienst bij de tennis- bond en Krajicek diende op zoek te gaan naar een andere coach. Hij kwam terecht bij Cees Houweling, de Amsterdammer, die zich ook be zig hield met Paul Dogger en Bren- da Schultz. Beslissing Houweling kreeg Krajicek weer in het spoor. Hij bracht de wil weer echt te gaan tennissen terug bij het „wonderkind". In 1988, toen hij de leerplichtige leeftijd te boven was, nam de Hage naar, in samenspraak met moeder Ludmilla, een opvallende beslis sing. Hij besloot, op het punt de vijf de klas van het VWO binnen te stap pen, de school te verlaten en zich volledig te gaan toeleggen op ten- Rond twaalf maanden later lijkt hij de crisis, die hem drie jaar teis terde, te hebben bezworen. De am bitie ver te komen in het tennis is groot, de wil daarvoor het nodige te doen eveneens. Hij wordt daarbij zowel door de tennisschool van Houweling als door de KNLTB ge holpen. Zij betalen voor hem de rei zen naar de verschillende toernooi en en verschaffen hem de mogelijk heid tot trainen. De eerste professionele stappen op weg naar roem zette Krajicek in Israël. Daar verbleef hij, weer onder leiding van Laudin, voor een serie Satelliet-toernooien. Zonder het idee te hebben goed te spelen, be reikte hij twee keer een halve finale. Het leverde hem zijn eerste ATP- punten, vijf, op. Terug in Nederland speelde hij een paar A-toernooien, om in de kosten van levensonderhoud te voorzien. Belangrijker voor zijn ontwikkeling was het deelnemen aan het Nederlandse SateUietcir- Titelstrijd Bij de Nederlandse titelstrijd in Son trad de zeventien-jarige Krajicek weer op de voorgrond. In de eerste ronde versloeg hij titelverdediger Menno Oosting. De onttroonde kampioen uit het aanpalende Nue- nen had weliswaar een excuus voor de afdroogpartij (6-1, 6-3, 6-3), de prestatie van Krajicek mocht gezien worden. De lange schrale overtuigende winnaar, hij groeide vorig jaar meer dan tien centimeter en staat ook wat die ontwikkeling betreft nog steeds niet stil, greep de off-day van Oos ting aan voor een demonstratie van zijn vooruitgang. Oosting was zo van slag, dat hij zelfs een paar keer de stand in het spel moest navragen. In de derde set, bij 3-2, kreeg hij een strafpunt toebedeeld wegens slecht gedrag. Toch laaiden de emoties niet echt hoog op. Oosting wist dat hij met zijn in Bulgarije opgelopen bloedar moede een goed excuus had, Kraji cek bagatelliseerde de winst met verwijzing naar het slechte spel van zijn tegenstander. „Ik ben wel blij. Ik speelde tenslotte goed, liet Men no geen moment in zijn spel komen. Vooral mijn serve-volley spel liep naar wens," stelde hij. De uitschakeling van Oosting was niet de enige verrassing van de eer ste dag van de nationale. Nicolette Rooimans, vorig jaar finaliste tegen Brenda Schultz, ging kansloos on deruit tegen Gabi Coorengel: 4-6, 0- 6. Opmerkelijk was ook het optre den van Sander Groen. De leerling van Van Hulst, twee weken geleden winnaar van de Masters, is waar schijnlijk net zo begenadigd als on verschillig. Tegen Ralph Kok ver loor hij de eerste twee sets, om na een moeizame derde reeks de man aan de andere kant van het net bij herhaling een beginneling te doen lijken: 3-6, 3-6, 6-4, 6-1, 6-0. Van der Berg Michael van der Berg van het War- mondse Dekker ging tenonder te gen Jacco Eltingh (ex-Unicum). Rijnsburger Jan Siemerink over leefde in vier sets tegen Jacco van Duyn: 6-4, 4-6, 6-0, 7-6. Heieen van den Berg kwam ook verder. In twee sets zette ze Yvonne der Kinderen (Unicum) uit het toernooi: 6-4, 7-5. Werner Huss: "Wie uit Zuidafrika komt hoeft niet perse voor Apartheid te zijn". KATWIJK - Een Zuidafrikaan in Katwijk, op het tennistoernooi van Zee en Duin. Werner Huss uit Johannesburg prijkt op de deelnemerslijst van het mannen-enkel B. Hij is als vijfde geplaatst zelfs. Dat is vragen om moeilijkheden, denk je dan. Niet veel verenigingen in Nederland halen het in hun hoofd contacten aan te knopen met sporters uit Zuidafrika. Dat is immers een besmet land door de Apartheid. Sportlieden uit het bewuste land zelf weten dat vaak ook en blijven gewoon thuis. Huss dus niet. "Nee, ik heb er geen moment aan gedacht met te komen spelen. Niet bij stilge staan dat mijn komst misschien op moeilijkheden zou stuiten". Dat vereist een verklaring, die hij zelf ook onmiddellijk geeft. Onge vraagd. "Ik ben hier min of meer op doorreis, met mijn vriendin. Die heeft net een baan gekregen in Lon den en ik ga met haar mee. We kwa men eerst naar Nederland omdat we al jaren goed bevriend zijn met Diana Padt". Deze tennisster van Zee en Duin is afkomstig uit Zuid afrika. Vandaar. LEIDEN De wind speelde giste ren zijn rol in het tennistoernooi in Katwijk met grote overgave. Waar het KNMI aan de kust 'stormachti ge' wind had voorspeld, trok over het park van Zee en Duin boven dien een valwind vanaf een naburig flatgebouw voortdurend zijn eigen conclusie. De onvoorspelbare baan van de tennisbal veroorzaakte een aantal rare uitslagen, hoewel de fa vorieten zich niet van de wijs lieten brengen. Organisator en A-speler Jan Wil lem Lugthart legde uit dat je niet moet proberen tegen de wind te ten nissen. "Daar win je toch nooit van. Berust er maar in datje nietje opti male tennis kan spelen." En hij ad viseert vervolgens "met wind mee als aanvallend wapen hoog spel en opkomen naar het net, waarbij het voor de tegenstander moeilijk is de bal er nog langs te krijgen. En ver dedigend, tegen de wind in, is bij voorbeeld een dropshot zeer effec tief," aldus Lugthart. Dekker-speler Erik Bakker had ondanks de alle kanten opwappe- rende vlaggetjes weinig problemen met Hagenaar Erik van Adrichem. De favoriet voor de eindzege ver sloeg zijn opponent in twee sets met 6-4, 6-3. Ook Kees Heemskerk (Casi no) kampt nog niet met motivatie problemen en sloeg Charley Assel- bergs uit het toernooi: 7-5, 6-0. Mar co Visser (OLTC) en Leon Damen (Zee en Duin) speelden zich even eens een ronde vorder. Visser scha kelde de Duitser Posthaus uit met 6- 2, 6-4 en Damen toonde zich in drie sets de meerdere van Vlieland: 6-0, 4-6, 6-3. Erik Snellenberg (Dekker) overwon zelfs twee opponenten: Loek Verhees (6-1, 6-1) en de Zuid- Afrikaan Huss (6-0, 6-1). Bij de vrouwen overleefden de twee speelsters van Zee en Duin 1 hun partij overtuigend. Carola Geerlings won van Marie Louise Goedhart (6-3, 6-4) en Diana Padt had voldoende aan een 5-0 voor sprong in de eerste set. Wil den Hol lander moest toen, geplaagd door een oogblessure, de strijd staken. "De tennisbond heeft in ons land een duidelijk standpunt ingeno men". gaat Huss verder. "Iedereen kan lid worden en spelen. Of je nu blank bent of niet. Alleen in het dis trict Boksburg is dat onmogelijk. Niet omdat de bond dat niet wil, maar omdat de Conservatieve Partij tegenwerkt. Die heeft bepaald dat alleen blanken gebruik mogen ma ken van de tennisbanen". Huss staat zelf op het standpunt dat Zuidafrikanen gewoon moeten kunnen tennissen waar ze maar wil len. "Wie uit Zuidafrika komt hoeft niet per se voor Apartheid te zijn. Dat ben ik ook niet". Blijft het feit dat de wedstrijdlei ding de tennisser had kunnen we ren van het gravel. Dat is niet ge beurd. Huss werd geen strobreed in de weg gelegd. Nico Verdoes: "Waarom ook? Dit fs een badgas- tentoernooi en we beschouwen hem ook als een badgast. Zuidafri kaan of niet". Jan-Willem Lugthart, eveneens van de toernooileiding is een soortgelijke mening toegedaan. LeMond aast op Amerikaanse ploeg BRUSSEL (Rtr) - Greg LeMond heeft de directie van ADR ontbin ding gevraagd. De winnaar van de 76e Ronde van Frankrijk heeft zijn zinnen gezet op een verbintenis met de Amerikaanse formatie Seven Eleven, die volgens José de Cau- wer, ploegleider van de Belgische formatie, LeMond een ongekende aanbieding heeft gedaan. „Lemond kan in de Verenigde Staten een recordbedrag verdienen. Tegen dat aanbond kunnen wij nooit op", aldus De Cauwer, die niet in financiële details wilde treden. Het contract van de Tourwinnaar in Belgie loopt nog door tot het ein de van het volgende jaar. „Als Le mond hoe dan ook wil vertrekken, zijn er twee mogelijkheden", ver klaarde De Cauwer. „Of we weige ren mee te werken aan zijn over gang en gaan ruzie maken, of we staan de tussentijdse transfer met wederzijds goedvinden toe. We heb ben nog geen beslissing genomen." VOETBAL - Eduardo Balbo, spits van River Plate, speelt het komende seizoen in Italië voor het naar de Se rie A gepromoveerde Udinese. De 23-jarige Argentijn tekende een contract voor drie jaar bij zijn nieu we club. River Plate ontvangt ruim zeven miljoen gulden voor Balbo.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15