Jagers nauwlettend in de gaten gehouden Drietal gepalet na kraken parkeermeter in Noordwijk Maand cel voor groot aantal overtredingen onder invloed Amerikaanse ambassadeur viert jubileum douane in Warmond Stichting Duinbehoud meldt iedere overtreding in 'koninklijke duinen' Laatste loodjes villapark Clinekenburg wegen zwaar Ijs] L VIER: WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 schieten, buiten de vastgestelde pe riode actief zijn of andere onregel matigheden op hun kerfstok heb ben. "De jacht heeft duidelijk onze prioriteit", zegt Salman krachtig. "Zeker nu ons gebleken is dat de si tuatie elders in de duinen niet zo erg is als hier. Dit is duidelijk de ergste plek". Volgens een in april gepresen teerd rapport van de stichting Duin behoud, Kritisch Faunabeheer en de Vogelwerkgroep Berkheide wor den dieren 'zonder enige noodzaak' doodgeschoten. Ook zeldzame en beschermde dieren zouden de dans vaak niet ontspringen. Van de tien vogelsoorten op de actielijst van de Vogelbescherming, worden er acht geschoten in de bewuste duinen. Het lood uit de vele kogels leidt tot loodvergiftiging bij de dieren en is schadelijk voor de waterwinning. Het niet weghalen van geschoten watervogels kan botulisme tot ge volg hebben. Door dit alles wordt het ecologisch evenwicht in de dui nen 'enorm verstoord'. In jagers kringen deed een dergelijk rapport en Salman haast zich te verklaren dat er ook goede jagers zijn "die ver antwoord te werk gaan". Agressie Het gaat hem om de minder goeden en dat roept de vraag op of het ge vaarlijk is deze personen in de gaten te houden. "Als jagers zich zo agres sief gedragen als ze vroeger wel eens deden, staat dat morgen in de krant en dreigt men zijn of haar ver gunning of akte kwijt te raken", zegt Salman beslist. Ondanks de ex tra aandacht, zal de 'pakkans' nooit honderd procent worden: "Het blijft een kat-en-muisspel. Het is moeilijk te voorspellen waar en wanneer jagers jagen en er zijn niet altijd mensen van ons in de dui- A. Salman van de Stichting Duinbehoud in de 'koninklijke duinen' waar zijn vrijwilligers het komende jacht- x kwaadwillende jagers extra in de gaten houden. (archieffoto) Toch blijft hij streven naar een da gelijkse surveillance en hoopt hij dat daar een flinke dreiging van uit gaat. De hulp van een agent in uni form zou die dreiging kunnen ver groten, maar wordt desalniettemin afgewezen. Salman: "We willen wel informatie doorspelen, maar gaan niet samen de duinen in. We willen onafhankelijk blijven". Bovendien blijkt bij de politie de nodige voorzichtigheid te bestaan. Zo meldt adjudant Peet van het Wassenaarse korps dat hij zich niet wil mengen in de 'hetze' tussen Duinbehoud en de jagers. Boven dien laat de "personele bezetting" lange zwerftochten door het uitge strekte duingebied niet toe. Als de stichting met bruikbare meldingen komt, willen zijn mannen dat best natrekken. Wanneer ze daarbij strafbare fei ten ontdekken, zullen ze dat aan jus titie doorgeven. Wanneer navorsin gen ter plaatse en een telefoontje naar de verdachte niéts opleveren, gaat het korps niét af op de verkla ringen van de stichting. Peet: "Dan wordt het een kwestie van één tegen één en dat is altijd zeer moeizaam". Justitie hoort er dan niets van en de jager in kwestie hoeft zijn jachtacte, verleend door de politie, niet in te leveren. Laat staan dat de politie commissaris jachtwapens in beslag laat nemen. Volgens de adjudant zijn dergelij ke teleurstellingen te voorkomen door goede communicatie-appara- tuur. Als Duinbehoud op het mo ment van de overtreding de politie per mobilofoon informeert, ver groot dat de pakkans aanzienlijk. De stichting zelf heeft daar nog niet aan gedacht, maar behoudt zich wel het recht voor direct het justitiële apparaat in te schakelen wanneer de politie niets doorgeeft. Bevoegdheden Praten de mensen van Duinbehoud over machtigingen, volgens de Was senaarse politie en een woordvoer der van het ministerie verschilt hun rol niet wezenlijk van de burger die opbelt als hij getuige is geweest van een strafbaar feit. Bijzondere be voegdheden hebben de vrijwilligers niet. Als ze een jager naar zijn legiti matie, jachtakte of jachtvergunning vragen, hoeft deze zijn paperassen niet te laten zien. Gevraagd naar haar reactie over het initiatief, blijkt de woordvoer ster van het ministerie "geen oor deel" te hebben. Ze weigert aan te geven of belastende tips zullen lei den tot het intrekken van de jacht vergunning. Het zegt Salman niets: "De vergunningen worden achter gesloten deuren verleend en je zult nooit weten waarom de een wél en de ander geen vergunning heeft ge kregen. Maar je kunt op ie klompen aanvoelen dat belastende informa tie de uitslag beïnvloedt". NOORDWIJK/WASSENAAR - De politie van Wassenaar heeft van morgen rond half vijf een 40-jarige man uit Oosterhout en twee inwo ners van Den Haag (21 en 26 jaar oud) aangehouden, kort nadat zij in Noordwijk hadden geprobeerd een parkeerautomaat open te breken. De Wassenaarse politie hield de auto aan na een waarschuwing van de collega's in Noordwijk. Die hadden omstreeks vier uur twee jonge mannen rond een parkeerautomaat op het Palaceplein zien lopen en even later zien vertrekken met een auto in een nabijgelegen straat. Toen de politieman kort daarna drie boorgaten rond de geldkluis van de parkeerautomaat ontdekte, riep hij de omliggende korpsen op uit te kijken naar de auto. In de auto van de drie mannen trof de Wassenaarse politie inbrekers- gereedschap aan, waaronder een draadloze boormachine waarmee de gaten waarschijnlijk zijn geboord. Het drietal is overgebracht naar het politiebureau in Noordwijk en wordt daar verhoord. Vanmorgen had den de mannen nog geen bekentenis afgelegd. ZOETERWOUDE/LEIDEN/DEN HAAG - Een 33-jarige Zoeterwou- denaar is gisteren veroordeeld we gens het herhaaldelijk rijden onder invloed, het rijden tijdens een ont zegging van een rijbevoegdheid en het doorrijden na een aanrijding. De Haagse politierechter, mr. R van Leeuwen, kwam gisteren tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk en der tig maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De laatste keer werd de Zoeter- woudenaar op 13 maart bij de Hooi gracht in Leiden aangehouden. Hij reed slingerend en met hoge snel heid, toen de politie de achtervol ging inzette. Een politiewagen die hem wilde inhalen, werd van de weg gedrukt en vervolgens reed de 33-jarige nog door het rode licht. Bij zijn aanhouding bleek hij 685 microgram alcohol in zijn adem te hebben, ruim drie maal het maxi maal toegestane percentage. Vol gens zijn vrouw, die naast hem zat, had hij twintig biertjes gedronken. Zijn auto werd in beslag genomen omdat de verdachte een maand te voren ook al was aangehouden, toen hij van zijn Leidse stamcafé op weg naar huis ging. Die keer had hij 615 microgram alcohol in zijn bloed en had hij net twee weken tevoren zijn rijbewijs teruggekregen. Op 5 augustus vorig jaar had de man op de Hoge Rijndijk een ver- keerspaal omver gereden. Na de aanrijding was de Zoeterwoude- naar doorgereden, maar een oliespoor wees de politie de weg. Toen hij werd gevonden lag hij zo n honderdvijftig meter van zijn auto vandaan en werd hij ingesloten we gens dronkenschap. Ten tijde van de aanrijding, had de man een ont zegging van de rijbevoegdheid lo pen, die pas in januari afliep. Op de Maresingel werd de man op 2 oktober 1988 nogmaals aangehou den. Toen weigerde hij de bloed proef, maar wist nog wel te vertellen dat hij een ontzegging had. Wilde spinnen De politierechter noemde dit alles "bij de wilde spinnen af'. "U hebt een ernstig alcoholprobleem", zei hij. De verdachte hield het op pech: "Ik word vaak aangehouden en het is toch raar dat je voor een misdrijf dubbel wordt gestraft. Dat je moet gaan zitten én niet mag rijden. Dat is toch te gek". Volgens Mr. van Leeuwen kan niet alles door pech worden verklaard: "Als je zo ex treem vaak wordt aangehouden, is er meer dan pech aan de hand. Het is zelden dat ik iemand zie, die zo veel in zo korte tijd op dit gebied heeft meegemaakt". Officier van justitie, mr. I. Klop per, overweegt de Leidse politie te instrueren om de 33-jarige tijdens zijn ontzegging extra in de gaten te houden, nu was gebleken dat hij tij dens eerdere ontzeggingen had doorgereden. Zij eiste twee maan den gevangenisstraf en dertig maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De verdachte verklaarde nog wel dat hij sinds 13 maart niets meer dr inkt en niet meer is aangehouden. De Amerikaanse ambassadeur C.H. Wilkins benadrukt het belang van samenwerking tussen de Amerikaan se douane en Nederlandse overheidsdiensten. (foto j. Holvast) 'Samenwerldng met Nederlandse diensten blijft belangrijk' WARMOND - Ter gelegenheid van het tweehonderdjarig be staan van de Amerikaanse doua nedienst gaf de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, C.H. Wilkins, gisteravond acte de pré- sence in het Warmondse restau rant Meerrust. Ongeveer 300 gas ten, onder wie vertegenwoordi gers van Nederlandse diensten waarmee de dienst nauwe betrek kingen onderhoudt, waren aan wezig in het restaurant dat ter ge legenheid van deze gebeurtenis was opgesierd met Amerikaanse vlaggen. Ook de typsiche coun try- en westernmuziek ontbrak niet. De Amerikaanse douanedienst werd op 31 juli 1789 opgericht door het eerste Amerikaanse con gres om de staatsinkomsten te verhogen en zodoende bij te dra gen aan de ondersteuning van-de jonge Amerikaanse regering. De wet die voor de dienst werd vast gesteld, bepaalde de 'heffing van accijnzen op de goederen, waren en diensten die worden geïmpor teerd in de Verenigde Staten'. In de loop der jaren kwamen daar de volgende taken bij: controle op technologie- en munitie-export, de strijd tegen drugs en merkver valsing en het afdwingen van wet ten tegen kinderpornografie en- andere illegale activiteiten. Op deze gebieden is er een nauwe sa menwerking met buitenlandse douanediensten. In zijn toespraak verwelkomde de kersverse ambassadeur de gas ten. Hij memoreerde het ontstaan van de douanedienst en bena drukte de goede relaties die er zijn tussen de Nederlandse en de Amerikaanse overheidsdiensten. Wilkins noemde enkele gebieden waarop de samenwerking belang rijk is en blijft, zoals de bestrij ding van pornografie en de inter nationale drugshandel. De am bassadeur kreeg de lachers op zijn hand toen hij aan het eind van zijn toespraak 'de Nederlandse vrienden' bedankte, omdat de Amerikanen die in ons land ver blijven er zo goed uitzien. De Amerikaanse douanedienst heeft pas sinds 1986 een Neder landse vestiging. De werknemers verblijven slechts een klein aan tal jaren in ons land, waarna ze weer vertrekken naar een volgen de bestemming. De douane heeft afvaardigingen in 19 landen waar onder Groot-Brittannie, West- Duitsland, Japan, Brazilié, Cana da en Saudiarabië. Als blijk van waardering deelde de ambassadeur zogenaamde 'memorial plaques' uit aan verte genwoordigers van diensten waarmee de Amerikaanse doua nedienst nauw samenwerkt. Zo waren mensen van de Economi sche Controledienst, Algemene Inspectiedienst, de Nederlandse douane en de Centrale Recherche Informatiedienst aanwezig. Het was blijkbaar niet de eerste keer dat plaketten werden uitge deeld. "Deze had je nog niet", zei een man tegen een van zijn ken nissen, die zorgvuldig de herden kingswoorden op het geborduur de embleem las. Toestemming voor vier woningen gekoppeld aan brug over Haarlemmertrekvaart WASSENAAR/KATWIJK- /NOORDWIJK - Iedere jager die in de 'koninklijke dui nen' tussen Den Haag en Noordwijk iets slechts doet, moet na 1 september op zijn hoede zijn. Medewerkers van de Leidse Stichting Duinbehoud zullen in het nieuwe jachtseizoen zo veel mogelijk tijd besteden aan het in de gaten houden van jagers. Alle geconstateerde overtredingen geven zij door aan politie en mensen van Staatsbosbeheer of het mi nisterie van landbouw en visserij. Wanneer jagers zich bekeken we ten, zullen ze wellicht voorzichtiger zijn en het aantal excessen en on aanvaardbare situaties terugdrin gen in de duinen. Wanneer ze tóch over de schreef gaan, hopen de me dewerkers dat jachtakten en jacht vergunningen worden ingetrokken. Jachtwet en natuurbeschermings wet bieden daar mogelijkheden toe, terwijl het ook tot boetes en gevan genisstraffen kan komen. De jachtwet geldt overal waar ge jaagd wordt. De natuurbescher mingswet beschermt natuurmonu ment Berkheide, tussen Katwijk en Wassenaar, en het Haagse deel van Meijendel. Deze beschermingswet machtigt de circa 50 vrijwilligers van de Duinbehoud om alle overtre dingen te melden. Voor de gebieden die niet onder die natuurbescher mingswet vallen, geldt die machti ging niet, vertelt A. Salman van de Stichting Duinbehoud. Toch wil zijn stichting ook daar jagers in de gaten houden. Ook deze gebieden zullen binnen zes jaar worden uitgeroepen tot natuurmo nument en minister Braks heeft op Kamervragen over de jacht geant woord dat er een wildbeheersplan moet komen voor het héle kroondo- Overgangsfase "In zo'n wildbeheersplan is geen ruimte meer voor plezierjagers, zoals die nu nog in de duinen rond lopen. En dat kan jagers aan het denken zetten in deze overgangsfa se", hoopt Salman. Wanneer dat be heersplan er zal komen, weet de woordvoerder niet. Langer dan een jaar wil hij niet wachten: "Want wat heb je aan een beschermingswet als je geen wildbeheersplan hebt? Er moet duidelijk worden vastgelegd hoe de jacht in overeenstemming met natuurbeheer kan wórden ge bracht". In het verleden keken de vrijwilli gers van de stichting ook al naar de jagers en hun overtredingen in het 3000 hectare grote duingebied tus sen Den Haag en Katwijk. Ging het toen vooral om de feiten, nu staan de pagende) personen centraal. Om de jagers gericht in de gaten te kun nen houden, krijgen alle medewer kers een schriftelijke instructie. In deze brief wordt uitgelegd wat er wel en niet mag in de duinen en wel ke jagers een vergunning hebben voor welk gebied. Een telefonische rondgang leerde dat de veldmedewerkers graag be reid zijn extra uren in de duinen te steken zodat het lopende onder zoeksprogramma niet in gevaar komt. Ook 's avonds en 's nachts willen ze er op uit, speurend naar niet-aangemelde lichtbakken, ja gers die op beschermde dieren OEGSTGEEST Villapark Cline kenburg aan de Oegstgeester Klin- kenbergerplas van aannemer Kors- wagen nadert zijn voltooiing. Het villapark, waar de duurdere huizen van Oegstgeest zijn te vinden, telt een kleine veertig stulpjes. De ge meente Oegstgeest, die elk bouw plan van de villa's afzonderlijk be handelt, overlegt over de laatste vier vrijstaande woningen met de aannemer. Eén van die vier zou voor Korswagen, de eigenaar van de plas en de oevers, zijn bedoeld. De gemeente Oegstgeest 'Wil die extra vier villa's toestaan mits Kors wagen meewerkt en meebetaalt aan de brug voor fietsers en voetgan gers over de Haarlemmertrekvaart. Die brug is een ideale ontsluiting voor het toekomstige recreatiege bied Klinkenbergerpias en de ge meente Oegstgeest hecht er dan ook zeer sterk aan. "Oegstgeest houdt niet op bij de Haarlemmertrekvaart. Hoewel de gemeente geen eigenaar is van de grond, ligt het park en het recreatie gebied ten noorden ervan op Oegst geester grondgebied. We moeten er geen tweede Buitenlust bij krij gen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Dezelfde gemeente-ambtenaar maakt duidelijk dat Oegstgeest wil voorkomen dat er straks een kant- en-klaar villapark ligt terwijl er nog een begin moet worden gemaakt met de inrichting van het recreatie gebied Klinkenbergerpias. Zoals bekend zijn de provincie, de oor- Rookwaar gestolen bij Spar Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een inbraak in een Sparwinkel aan de Leiderdorps Hoogmadeseweg is vannacht een nog onbekende, maar grote hoe veelheid rookwaar buitgemaakt. Een leverancier van de winkel ontdekte vanochtend dat de ruit aan de voorzijde van de winkel was verwijderd. Het glas was hetjes te gen de gevel neergezet. spronkelijke eigenaar van het ge bied, en Korswagen overeengeko men dat deze aannemer de voorma lige zandwinput en de overs ervan geschikt maakt voor extensieve re creatie. De exploitatielasten zal de zakenman zelf moeten dragen. Het villapark is een kostendrager even als de telekskibaan in de noordpunt van de plas, al is het uiterst twijfel achtig of die teleskibaan er nu komt. Openbaar Het is de bedoeling dat het villapark openbaar gebied blijft. Door de in richting en door de geluidsmuur die de vrijstaande woningen beschermt tegen het verkeerslawaai van de S54 blijft echter de indruk van "privé- enclaves" overeind. Aldus de ge meente-ambtenaar. In de tijd dat het gebied nog ei gendom was van de Warmonds/Ca- nadese zakenman Menten, die het recht om een deel van het gebied te bebouwen heeft verworven, was het de bedoeling om er een apparte mentengebouw neer te zetten. Me de door de vele kritiek die de aan grenzende gemeente Warmond te gen deze hoogbouw spuide, is daar van afgezien. Vrijstaande hui zen .in villapark Clinekenburg in Oegstgeest. Over de laatste vier vil la's wordt nog al tijd onderhan deld. De gemeente is in principe ak koord maar stelt de brug over de trekvaart als voorwaarde, (foto L.chc\. 1 dsjolnrl Wmtosltus (ws 33oo A2 ^eicleo dKIcVcBV UIMUbK IMUSVir Wie de advertentiepagina's leest,' komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenen geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor J dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt. Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Postzegel niet vergeten! N.B.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13