TAD LEIDEN Sigma krijgt garantie voor miljoenenomzet 'Stadswijken nog nooit zo schoon LEIDSCH DAGBLAD Orders van Brill voor miljoenen guldens Auto gestolen Vrouw gewond Stevensbrug op pontons aangevoerd Tevredenheid over resultaat super-onkruidverdelger Vele auto's weggesleept Onderzoek naar dood bejaarde (73) Aantal reclamezuilen verplaatst Bloot kost man 2 mille Piet Lepelaar overleden s WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1989 LEIDEN - De overname van de grafische afdeling van de Leiö- se uitgeverij voorheen E.J. Brill door de Zoetermeerse drukke rij Sigma is definitief. Gis terochtend is de reorganisatie- commissie van het Centraal Bu reau Grafische Bedrijven met de verkoop akkoord gegaan. Daarmee is het laatste beletsel voor de overname verdwenen. Brill heeft Sigma overigens ge garandeerd de komende drie jaar voor miljoenen guldens op drachten te verstrekken. Brill heeft zijn grafische afdeling - onder meer de drukkerij en de zette rij - aan Sigma overgedaan omdat het Leidse bedrijf zich volledig op zijn zogeheten kernactiviteiten wil terugtrekken: het uitgeven van we tenschappelijke boeken en tijd schriften. Hierdoor, vreest Brill, krijgt de grafische afdeling te wei nig aandacht om haar optimaal te kunnen laten draaien. Daar komt nog bij dat het steeds moeilijker blijkt te zijn om voldoende werk voor de afdeling aan te trekken. Vooral ook omdat andere drukke rijen meer en meer in staat blijken technisch ingewikkelde boeken, zoals Brill die uitgeeft, te vervaardi gen. LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar heeft namens een bedrijf uit Wasse naar bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van een Merce des ter waarde van 45.000 gulden. De auto werd maandagavond ge parkeerd bij een garagebedrijf aan de Vondellaan. De autosleuteltjes werden in de brievenbus gedepo neerd. De volgende ochtend bleek de auto verdwenen. LEIDEN - Een 26-jarige Leidse vrouw is gistermiddag ernstig ge wond geraakt op de Europaweg. Zij reed in een bestelauto in de richting van de Rijksweg 4 (Amsterdam- Rotterdam) toen ze in de flauwe bocht in de Europaweg van de weg raakte. De vrouw is vermoedelijk achter het stuur in slaap gevallen. Na ongeveer zeventig meter kwam de auto tegen een boom tot stilstand. De brandweer moest er aan te pas komen om de vrouw, die bekneld was geraakt, uit de auto te helpen. De Leidse is met een ge compliceerde beenbreuk overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. De bestelauto werd totaal vernield. LEIDEN - De Stevensbrug, de openbaar vervoer- en fietsbrug tus sen de Stevenshof en het Mors- kwartier, nadert langzaam zijn vol tooiing. Volgende week donderdag heeft het meest 'spectaculaire' deel van het werk plaats: de plaatsing van het beweegbare gedeelte van deze brug. Dit deel, de zogeheten 'klap', wordt de avond daarvoor met pontons over de Rijn aangevoerd vanuit Alphen aan den Rijn. De klap zal naar verwachting donderdag tussen 09.00 en 10.00 uur met twee grote kranen op zijn plek worden gelegd. Volgens gemeente ambtenaar A. Monster blijft het be weegbare gedeelte daarna twee da gen horizontaal liggen. Gedurende die tijd worden de zogenoemde ba- lastkisten gevuld met 75 ton ijzer. Als dat is gebeurd, komt de klap recht op te staan. Tijdens de plaatsing zelf is de Rijn ter hoogte van de brug gestremd voor alle scheepvaartverkeer. Na deze werkzaamheden en tot het mo ment dat het beweegbare gedeelte rechtop wordt gezet - naar verwach ting gebeurt dat vrijdag 11 augustus - kunnen slechts boten tot 2,5 meter hoog onder de brug door. De Ste vensbrug is waarschijnlijk eind no vember van dit jaar voltooid. Fietsster gewond LEIDEN - Een 59-jarige Leidse vrouw is gistermiddag met haar fiets ten val gekomen in de Van der Werfstraat. De vrouw reed tegen een paaltje dat zij over het hoofd had gezien. De Leidse is met een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Bij de verkoop gaan geen arbeids plaatsen verloren. Van de 25 men sen die bij de drukkerij en zetterij werken, gaan er 18 over naar Zoeter- meer. Zeven blijven er achter in Lei den, van wie een aantal op de zoge heten produktie-voorbereiding komt te werken. Het personeel dat 'verhuist' naar Zoetermeer, gaat er niet op achteruit. Sigma neemt alle arbeidsovereenkomsten, inclusief opgebouwde pensioenrechten, dienstjaren en dergelijke over. Vooral dit laatste was reden voor de vakbonden om hun tevredenheid te betuigen over de afwikkeling van de verkoop. Garantie Sigma krijgt niet alleen een groot deel van het personeel van de grafi sche afdeling van Brill, maar ook het volledige machinepark en de voorraden. Voor de Zoetermeerse drukkerij betekent dit een forse uit breiding van haar bezit, omzet en personeelsbestand. Bij Sigma, dat zich net als Brill toelegt op het ver vaardigen van boeken en tijdschrif ten, werken nu zeven mensen. Het bedrijf heeft in het verleden overi gens al geregeld werk uitbesteed gekregen van Brill. De Leidse uitgeverij heeft Sigma bij de overdracht van zijn grafische afdeling een extra omzet gegaran deerd van 2,5 miljoen gulden per jaar. Dat was ook ongeveer het be drag dat Brill zelf met de drukkerij en zetterij omzette. De garantie van 2,5 miljoen gulden geldt voor de eerstkomende drie jaar. Daarna gaat dat bedrag geleidelijk omlaag. Sigma heeft nu een omzet van om en nabij de twee miljoen gulden. Het Zoetermeerse bedrijf heeft de grafische afdeling gekocht omdat het bedrijf al geruime tijd naar mo gelijkheden zoekt de vleugels ver der uit te slaan. "Met de overname van dit onderdeel van Brill kunnen we de zaak meteen structureel goed op poten zetten", stelt directeur J. Aikens van Sigma. "De afgelopen jaren heeft ons bedrijf een omzet stijging van 20 procent geboekt. Op een gegeven moment dreigde daar door het evenwicht tussen produk- tie en personeelsbezetting ver stoord te worden. Dat evenwicht wordt straks weer hersteld". Hoeveel Sigma voor de grafische af deling heeft betaald, wil interim-di recteur F. Pruyt van Brill niet zeg gen. "En het is ook niet ongebruike lijk dat er geen mededelingen over dit soort gegevens worden gedaan". Pruyt wil overigens wel kwijt dat van de verkoopsom geen al te wilde voorstellingen moeten worden ge maakt. Door de omzetgarantie en al lerlei verrekeningen is het volgens de Brill-directeur een 'betrekkelijk budgettair-neutrale transactie' ge worden. De afstoting van de drukkerij en zetterij is één van de maatregelen die de Leidse uitgeverij treft om het bedrijf weer rendabel te maken. Brill heeft inmiddels onder meer zijn buitenlandse verkoopkantoren danig afgeslankt. Pruyt hoopt dat zijn bedrijf door dit alles in 1990 weer een bescheiden winst kan ma ken. "Garanties kunnen we wat dit be treft niet geven, maar ons streven is daar op gericht". Na de reorganisa tie, die per 1 oktober van dit jaar ge stalte krijgt, werken bij Brill nog on geveer 65 mensen. Door dit perso neel beter te verdelen hoopt het be drijf onder meer een grotere aan dacht aan marketing van haar boe ken en tijdschriften te kunnen ge- Vrachtwagen ramt verkeerslichten LEIDEN - Een zware vrachtwagen combinatie is gistermiddag op de Willem de Zwijgerlaan van de weg geraakt en tegen een verkeerslicht geklapt. Het gevaarte (11 ton), met aan het stuur een 44-jarige man uit Maassluis, reed ter hoogte van de kruising met de Kooilaan toen het rechtervoorwiel blokkeerde. De vrachtwagencombinatie werd daar door naar links getrokken, reed een verkeerslicht omver en kwam in de middenberm terecht. Het blokke ren van van het voorwiel is veroor zaakt door het breken van de blad veren. Er moest een takelwagen aan te pas komen om het gevaarte weg te slepen. LEIDEN - Een aantal reclamezuilen (zogenaamde mupi's) in de stad wordt verplaatst. Óver de plek waar die zuilen staan zijn in verband met verkeersveiligheid klachten bin nengekomen. Een aantal mupi's wordt ook verplaatst omdat politie en gemeente zelf tot het inzicht zijn gekomen dat ze in meer of mindere mate hinder opleveren. Het gaat om mupi's bij de Doctor Lelylaan, Sta tionsweg en Terweepark. Met name over de reclamezuil op de middenberm in de Doctor Lely laan ter hoogte van Vierlinghlaan (afslag naar de wijken De Boekhors t/Lage Mors) hebben omwonenden geklaagd. Het verkeer op deze laan komende vanaf Holiday Inn dat linksaf deze wijken wil inrijden, wordt door de reclamezuil het zicht op het tegemoetkomende verkeer grotendeels ontnomen. De zuil zou volgens politiewoord voerder D. Graveland al eerder wor den verplaatst. De mupi is enkele maanden geleden plat gereden door een circuswagen van Bassie Adri- aan en zou vervolgens op een ande re plaats worden gezet. "Wij vonden dat die zuil erg ongelukkig was ge plaatst en hadden er reeds op aange drongen dat die elders zou worden neergezet. Dat gebeurt nu waar schijnlijk in september", aldus de woordvoerder van de Leidse poli tie. Er is van tevoren overigens geen overleg geweest met de politie over de plaatsing van de mupi's. Vondellaan Hinderlijk voor het verkeer is trou wens ook het hekwerk dat midden op de kruising Plesmanlaan/Von- dellaan is geplaatst. Met name het verkeer komende vanaf het station dat linksaf de Vondellaan wil oprij den, wordt in het zicht gehinderd door een ijzeren hek dat dient ter af scherming van een 'lichtkoepel' voor de fietstunnel. Omdat de mil joenen guldens kostende recon structie van de kruising nog niet is voltooid, staan er geregeld ook hou ten hekken die het uitzicht voor af slaand verkeer verder belemmeren. Volgens chef verkeerszaken van de Leidse politie B. Vermolen wordt de kruising straks overzich telijker. Het wegdek wordt nog een LEIDEN - In de Leidse bin nenstad is gisterochtend weer de 'actie onkruidbestrijding' van start gegaan. Met een spe ciale borstelwagen is de aan val geopend op het onge wenste groen dat groeit tus sen straatstenen en langs de walkanten van de Leidse grachten. Er wordt alleen ge bruik gemaakt van bezems en börstelwagen. Chemische be strijdingsmiddelen komen er niet aan te pas. De speciale machine poetst het flui- tekruid en ander onkruid ge woon met een staalborstel weg. Vorig jaar was de bijzondere borstelmachine al eens op proef in Leiden. Wethouder Kuijers (groen), met in zijn kielzog een aantal raadsleden, namen toen in de nieuwe woonwijk Stevenshof kennis van de 'kunsten' die het nieuwerwetse apparaat kon ver tonen. Kennelijk is de politiek zo tevreden over het resultaat dat de super-onkruidverdelger nu, in het kader van de actie 'Leiden, schone stad', zo'n drie maanden per jaar door de stad mag rondrij den. De gemeente huurt de staalbor- stelmachine van een bedrijf dat zich heeft gespecialiseerd in dit soort klussen. Het gaat om een klein soort tractor met voorop een ronde borstel die alle kanten op kan. De borstel bestaat uit staal kabels die razendsnel ronddraai en over de straat waardoor on kruid met wortel en al wordt weg gerukt. Vlak voor het bezoek dat presi dent Bush aan Leiden bracht werd de route waarlangs de presi dent reed al onkruidvrij gemaakt. Verder werden in de afgelopen weken trottoirs, rijbanen en par keervakken in de Pieterswijk en de wijk De Camp schoongemaakt en werd de Meren wijk systema tisch onder handen genomen. Vanaf deze week wordt weer ne gen weken in de binnenstad ge- De super-onkruidverdelger heeft een tje toert nog negen weken door de stad werkt. Het gedeelte van de Oude Vest tussen Lange Mare en Turf markt kwam gisteren als eerste aan de beurt. Al voor het middag uur was dit stuk straat brand schoon. Vandaag werden het ge deelte Oude Vest tussen de Lange Mare en Volmolengracht en de Clarensteeg onder handen geno men. Morgen wordt het gedeelte Oude Vest tussen Volmolen- gracht en Pelikaanstraat schoon gemaakt en vrijdag komen ten slotte het gedeelte Oude Vest tus sen Pelikaanstraat en Haven en de Koestraat aan de beurt. Volgende week worden de Ou de Singel en omgeving schoonge maakt. Ook weer telkens een stukje omdat in het gebied dat wordt schoongemaakt niet ge stopt of geparkeerd mag worden. In de volgende zeven weken wor den ondermeer de Haarlemmer straat plus zijstraten en -stegen, de Apothekersdijk en de wijk Ma- redorp onder handen genomen. Gemeente-ambtenaar J.J. Re geer, coordinator van de actie Lei den Schone Stad, is heel enthou siast de onkruidbestrijdingsma- chine. "Het resultaat mag gezien worden. De stadsdelen die zijn aangepakt hebben er in geen ja ren zo schoon uitgezien". Regeer hoopt dat de politiek ook verguld is van de wijze waar op thans het onkruid in de stad te brandschoon geborsteld. Het wagen- ongewenst groen, (foto Wim Dijkman) lijf wordt gegaan. Zijn budget is nu net groot genoeg om de super onkruidverdelger zo'n drie maan den door de stad te laten toeren. Dan is het stadscentrum welis waar schoon, maar na drie maan den schiet 65 procent van het on kruid op plekken die al zijn schoongemaakt weer omhoog. "Om de stad schoon te maken, maar ook schoon te houden, zou de borstelmachine het gehele jaar beschikbaar moeten zijn. Dan ko men we een heel eind", aldus Re geer. Overigens meent de gemeente ambtenaar dat de inwoners van Leiden ook zelf een handje kun nen helpen om de stad onkruid- LEIDEN - Enkele tientallen auto's zijn vanmorgen op last van de politie weggesleept op de Oude Vest. In verband met onkruidbestrijding waren reeds enkele dagen geleden borden geplaatst waarop was aangegeven dat het vandaag verboden was auto's te parke ren op het gedeelte Oude Vest tussen Lange Mare en Volmo lengracht. Desondanks ston den vanmorgen 20 tot 25 auto's in de straat geparkeerd. Volgens woordvoerder D. Graveland is er voor gekozen om de auto's slechs 'naar de andere kant van weg te sle pen'. Zodra de onkruid-ver- dclgingsmachine de ene kant van de Oude Vest had schoon gemaakt, werden de auto's daar naar toe gesleept. Van het wegslepen van de auto's naar het daarvoor bestemde par keerterrein van het wegsleep- bedrijf is bovendien afgezien omdat dat te veel tijd zou ver gen. De politie heeft nog in over weging om de autobezitters proces-verbaal te geven. Zij zullen in ieder geval niet worden aangeslagen volgens de tarieven van de gemeente lijke wegsleepregeling omdat het volgens de politiewoord voerder in dit geval om een tij delijk stopverbod in verband met werkzaamheden gaat. De wegsleepregeling geldt in zo'n geval volgens hem niet. vrij te maken. "Vroeger hield ie dereen zijn eigen stoepje schoon", weet Regeer nog. "Daar moeten we eigenlijk weer naar te rug". LEIDEN - De politie stelt een on derzoek in naar de doodsoorzaak van een 73-jarige Leidenaar. De man werd gisteren levenloos in zijn woning aan de Sumatrastraat aan getroffen. Een buurtbewoner was het gister middag opgevallen dat een ruitje in de keukendeur van de woning van de man was geforceerd en waar schuwde de politie. Omwonenden hadden de bejaarde die dag nog niet buiten gezien en ook de duiven van de man niet zien rondvliegen. Agenten die een onderzoek in stelden troffen de bejaarde Leide naar levenloos in bed aan. Omdat mogelijk inbraak in het spel is, heeft de recherche gistermiddag een buurtonderzoek gedaan dat van daag nog is voortgezet. Om elke twijfel over de doodsoorzaak uit te sluiten zou vandaag ook sectie wor den verricht op het stoffelijk over schot. Volgens een politiewoord voerder wijst het recherche-onder zoek vooralsnog op een natuurlijke doodsoorzaak. Op de Doctor Lelylaan, komende vanaf Holiday Inn, wordt het zicht op tegemoetkomend verkeer voor linksaf slaande automobilisten grotendeels ontnomen. (foto wim Dijkman) flink stuk verhoogd, op sommige stukken wel met 25 centimeter. Bo vendien zullen verkeerslichten als de reconstructie gereed is - Vermo len schat vanaf september/oktober - het verkeer 24 uur per dag regelen. Gemeente-ambtenaar R. Ver- plancke licht toe dat bij de aanleg van fiets/voetgangerstunnels met meer zaken rekening moet worden gehouden dan vroeger. "Uit oog punt van sociale veiligheid is het niet langer wenselijk lange en don kere tunnnels te maken. Vandaar dat in het midden van de tunnel een gat is gehouden waar het daglicht doorheen valt. Om te voorkomen dat er mensen invallen moet er na tuurlijk een hek omheen". Het ligt overigens in de bedoeling dat het houten noodhekwerk langs de Plesmanlaan (vanaf het viaduct) op termijn wordt vervangen door een ijzeren hek. De politie vindt dat er een hek moet blijven om te voor komen dat fietsers en voetgangers uit gemakszucht de Plesmanlaan (van en naar het AZL) oversteken op een voor hen onoverzichtelijke en dus gevaarlijke plek. LEIDEN - Een 34-jarige Leide naar heeft gistermiddag bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hij afgelopen week op geraffineerde wijze is bestolen. De Leidenaar werd voor zijn wo ning aan de Herenstraat aan de praat gehouden door twee meis jes die vertelden dat ze bij de bo venbuurman moesten zijn. Nadat de man zich kennelijk niet geïnteresseerd genoeg toonde, ontblootte het tweetal zelfs het bovenlichaam. Desal niettemin keek de Leidenaar even de andere kant uit en zag op dat moment net een onbe kende man zijn tuin verlaten. Later ontdekte hij dat een be drag van ruim 2000 gulden uit zijn slaapkamerkast was ver dwenen. LEIDEN - Op 77-jarige leeftijd is deze week Piet Lepelaar overleden. De Leidenaar genoot vooral beken- heid vanwege zijn vele verdiensten voor de Leidse zwemvereniging De Watervrienden. Lepelaar was mede oprichter, gaf 52 jaar lang les aan be ginnende zwemmers, was jarenlang voorzitter van de club en kreeg bij het vijftigjarig jubileum de zilveren ere-medaille verbonden aan de Or de van Oranje Nassau uitgereikt. Lepelaar verzette ook veel werk voor de invalide zwemmers en was daarnaast ook nog actief in de voet balsport. Vrijdag vindt de crematie plaats in crematorium Ockenburg in Den Haag-Loosduinen. Verbod op gebruik naam 'Interiuris' LEIDEN - De Leidse advocaat W. Sluiter mag niet langer de naam In teriuris Europa of Interiuris Neder land voeren. De president van de Haagse rechtbank mr. Portheine heeft dit besloten in een kort geding dat het Amsterdamse bedrijf Inter- jura tegen Sluiter had aangespan nen. Geeft de Leidse advocaat geen gehoor aan het vonnis, dan moet hij een boete van 10.000 gulden per dag betalen. Inteijura wilde de naam Interi uris verboden hebben omdat ze bang was dat dit verwarring zou wekken bij haar klanten. Het Am sterdamse bedrijf vreesde hierdoor schade te lijden. Interjura is een dochteronderneming van de verze keringsmaatschappij Delta Lloyd. Het bedrijf voorziet mensen die bij Delta Lloyd een rechtsbijstandsver- zekering hebben afgesloten van ju ridische steun. Kerkepad in Leiden LEIDEN - De NCRV houdt zater dag 2 en zaterdag 9 september in Leiden weer een kerkepad. Tijdens beide dagen kunnen bezoekers de Pieterskerk, de Waalse kerk, de Ma- rekerk, de Hooglandse kerk en de Taffeh-tempel in het Rijksmuseum van Oudheden bezoeken. Het ker kepad duurt op de twee zaterdagen van 09.00 tot ongeveer 17.00 uur. Za terdag 9 september zal het kerke pad overigens in het teken staan van de Open Monumentendag. Het evenement wordt vooraf gegaan door een speciaal tv-programma dat de NCRV over het kerkepad Leiden heeft vervaardigd. Dit programma wordt op 29 augustus uitgezonden. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEID E N

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11