EIDEN Bedrijf in voormalige politiepost LEIDSCH DAGBLAD Familie De Wekker LEIDEN DINSDAG 1 Pandje bij Grote Havenbrug wordt opgeknapt LEIDEN - De gemeente gaat de voormalige politiepost en brug wachtershuisje op de Grote Ha venbrug (tussen de Haarlem merstraat en de Haven) renove ren. Er zijn verschillende kandi daat-huurders die het karakte ristieke pandje willen betrek ken. Het gebouwtje dateert uit de twinti ger jaren en is tot het begin van de jaren zeventig in gebruik geweest als politiepost. De Leidse politie be schikte destijds over twee van deze 'posthuizen'. Het andere steunpunt was gelegen aan de Steenstraat, naast het Rijksmuseum voor Vol kenkunde (de huidige Wereldwin kel). "Een zware sleutel die toegang verschafte tot de posthuizen hoorde destijds bij de vaste uitrusting", herinnert politiewoordvoerder Graveland zich. Hij vertelt dat in vroeger jaren vanuit de politiepos ten werd geopereerd als in de 'broei erige' stadsdelen, die een flink eind van het toenmalige hoofdbureau aan de Zonneveldstraat waren gele gen, orde op zaken moest worden gesteld. De afgelopen jaren is de noodzaak van dergelijke politiepos ten verdwenen en diende de steun- posten eigenlijk alleen nog als een stallingsmogelijkheid voor de dienstfiets. In de afgelopen jaren is de voor malige politiepost regelmatig ver huurd geweest. De laatste keer aan een pottenbakster. De brugwach- terspost is nog steeds als zodanig in gebruik. Het aantal keren dat de Grote Havenbrug moet worden ge opend is echter op één hand te tel len omdat de bruggen in de directe omgeving niet beweegbaar zijn en de doorvaarhoogte dientengevolge gering is. Schepen van enig formaat kunnen dus helemaal niet bij de Grote Havenbrug komen. Indien c brugwachtershuisje bij de Grote Havenbrug. De gemeente wil het verbouwen nodig, wordt de brug bediend door de brugwachters die zetelen bij de Schrijversbrug over de Oude Rijn (tussen de Zijlsingel en de Heren singel). Dit najaar wordt al een begin ge maakt met het opknappen van de voormalige politiepost annex brug wachtershuisje op de Grote Haven brug. "Het gebouwtje is nogal voch tig". vertelt gemeente-ambtenaar R. Hekert van de directie gebouwen. "Bovendien bestaat de ruimte uit een aantal heel kleine hokjes, waar onder twee oude politiecellen. Die kleine ruimtes zijn nagenoeg on bruikbaar zijn voor hedendaagse begrippen". Om het gebouwtje een nieuwe be stemming te kunnen geven worden de kleine hokjes uitgebroken zodat een aantal grotere en bruikbaarder ruimtes ontstaan. Verwacht wordt dat opknapbeurt zo'n twee maan den in beslag zal nemen en onge veer 50.000 gulden zal kosten. Voor het einde van dit jaar zal de voorma lige politiepost weer in gebruik zijn genomen. Door wie? Dat weet de gemeente nog niet. Wel dat er veel belangstellenden zijn "van boek houder tot kunstenaars", aldus He kert. Man slaat met vuist voorruit van auto stuk LEIDEN - Een nog onbekende au tomobilist heeft gisterochtend met zijn blote vuist de voorruit ingesla gen van de wagen van een 26-jarige inwoner van Oegstgeest. De man had het met de Oegstgeestenaar aan de stok gekregen nadat hij hem op de Oegstgeesterweg had gesneden. De Oegstgeestenaar had dit niet op zich laten zitten en de man, terwijl ze in de richting van Leiden reden, een paar keer 'teruggesneden'. Op de kruising van de Boerhaavelaan was de man het kennelijk zat. Hij stapte uit, sloeg de ruit aan digge len. en ging er vervolgens snel van door. LEIDEN - Sinds kort is er kennelijk ook een bushalte op de smalle Minnebroersgracht bij ZuidsingeUHavenka de). Veel buspassagiers heeft dat volgens buurtbewoners nog niet opgeleverd. En dat er niemand bij het bord gaat wachten op de bus is niet vreemd want zo'n vervoermiddel van formaat kan er met geen mogelijkheid komen. Het blijkt om een grap te gaan. Een van de bewoners heeft een bushaltebord op de kop getikt en dat aan de Min nebroersgracht geplaatst. Overigens geen bord uit Leiden, maar uit Rotterdam. Het heeft ooit in de Spoorstraat in de havenstad gestaan. (foto wïm Dijkman) Weer inbraak in kelderbox LEIDEN - Uit een kelderbox aan de Havikshorst is het afgelopen week einde een flink aantal sportattribu- ten verdwenen. Onder meer bleek het frame van een cross-racefiets, het frame van een normale race fiets, verschillende onderdelen van een surfplank, een karretje voor een surfplank en een insteekhengel te zijn gestolen. Bij de inbraak werd de deur van de kelderbox gefor ceerd. Oudheden In het Rijksmuseum van Oudheden houdt drs. M. Brouwer elke eerste zon dagmiddag van de maand een archeolo gisch spreekuur. Brouwer is conservator van de provinciaal-Romeinse afdeling doeld voor iedereen die iets ouds heeft of heeft gevonden, en daarover meer te we ten wil komen. Het spreekuur heeft plaats in de Taffeh-zaal v Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 i (Reiveillo, Wecker) In deze krant verschijnt een serie gewijd aan Leidenaars en hun stamboom. In verband met de manifestatie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is met medewerking van het Gemeente-archief het verleden uitgezocht van tien Leidse familienamen. Doel is Leidenaars, en anderen, er van bewust te maken dat zij zelf veelal afstammen van vluchtelingen; van mensen die meestal om geloofsredenen in vroeger eeuwen de wijk hebben genomen naar Leiden en omgeving. Met dat stukje bewustwording hopen de initiatiefnemers een beetje meer begrip te kweken voor vluchtelingen die in deze tijd naar de sleutelstad komen. Vandaag de vijfde aflevering. LEIDEN - De familienaam De Wekker is een van de vele na men die letterlijk uit het Frans is vertaald. In Frankrijk heetten ze nog Reiveillo, het geen (op)wekken betekent. De familie nam in Leiden de naam De Wekker aan, waar schijnlijk om zo snel mogelijk Leidenaar met de Leidenaars te zijn. Sleutelstadbewoners worden nog elk jaar '(op)ge- wekt': op 3 oktober, ter her denking van Leidens ontzet, is een van de eerste plechtig heden het Reveille. door Henk van der Post In tegenstelling tot de andere fa milies waarover in deze rubriek is geschreven, kwamen De Wek kers vrij laat naar de sleutelstad. STAD VAM VLUCHTE.LIMGE.K1 pas aan het eind van de zeventien de eeuw. Zij kwamen uit Parijs, waar het als protestant in die ja ren zeker geen pretje was. Over het geloof werd in de Franse hoofdstad - en daarbuiten - heel wat gestreden, in woord en daad. In 1572 werden tijdens de zogenaamde Bartholemeüsnacht vele protestanten door katholie ken een kopje kleiner gemaakt. Het Franse koningshuis was ka tholiek, dus moesten alle Fransen dat ook zijn. In 1589 sterft de Franse koning Hendrik III (van het huis Valois) zonder kinderen. De troon viel daarop toe aan de protestantse Hendrik IV (huis Bourbon), die zich na veel strubbelingen uitein delijk toch ook maar bekeerde tot het katholicimse. Van hem zou de uitspraak zijn: 'Parijs is me wel een mis waard'. Hij werd met an dere woorden katholiek om Pa rijs als koning van zowel pro testanten als katholieken te kun nen binnen rijden. Hij bewerk stelligde een aantal rechten voor protestanten, rechten die hun le ven wat gemakkelijker maakten. In 1610 werd Hendrik door ene Raviallac vermoord, daartoe mo gelijk door ontevreden katholie ken opgehitst. Zonnekoning Omdat diens troonopvolger Lo- dewijk XIII nog te jong was, werd een regerend voogd benoemd. Deze koning van Frankrijk liet trouwens de staatszaken vooral over aan anderen, onder wie de al om bekend geworden kardinaal Richelieu (later aan kardinaal Ma- zarin), die als katholiek van het eerste uur niet bepaald tolerant was tegenover protestanten. On der Lodewijk XIV (1638-1715) wordt het echter helemaal bar. De Staande op de Marebrug (over Oude Singel) zag brugwachter De Wekker de Amsterdamse schipper naderen Op de foto is duidelijk te zien hoe laag de Marebrug was. De foto is omstreeks 1900 genomen vanaf de Alkema- debrug. De brug recht vooruit is de Touwersbrug over de Lange Mare. foto Gemeente-archief) Zonnekoning - die meende recht streeks door God te zijn aange steld (het zogenaamde droit di- vin, goddelijk recht) - besliste dat de protestanten zich moesten be keren. Zoniet, dan zouden ze een kopje kleiner worden gemaakt. Wie door Lodewijk niet werd vertrouwd, kreeg legertroepen in gekwartierd. Dat betekende dat er drie, vier soldaten of meer - meestal ruwe huurlingen uit an dere landen - in het huis van een verdachte werden onderge bracht. Die moest die ruwe bol sters dan te eten en te drinken ge- In de praktijk betekende dat veelal dat de familie des huizes tot op het bot werd vernederd en beledigd en dat door de ongenode gasten grote schrans- en zuippar tijen werden aangericht. Pro testanten werd op die wijze het bloed onder de nagels vandaan gehaald. Wie nog een beetje res pect voor zichzelf had, nam de kuierlatten, bij voorbeeld naar Leiden, maar ook naar Italiè, het huidige Zuidafrika en Branden burg (Oostduitsland) Tegen die achtergrond beslo ten ook de Reiveillo's naar de sleutelstad te reizen. Jean komt rond 1680 naar Leiden. Hij was van zijn vak - in Parijs - school meester, maar werd in Leiden kousenscheerder. In 1685 trouwt hij in de Waalse kerk met Susan na van der Wadding. In 1707 wordt hij als poorter van de stad ingeschreven onder de naam Jan Jacobus Wecker. In 1689 wordt stamhouder Matthijs de Wekker geboren. Over de opeenvolgende stam houders zijn weinig bijzonderhe den te vermelden. Het waren mensen die tegen lage lonen veel moesten werken om hun eten bij elkaar te schrapen. Zo verging het ook zovele andere Leidse fami lies. Drie 'Jannen' de Wekker (res pectievelijk geboren in 1714, 1752 en 1777) waren allen schoenma kersknecht en waarschijnlijk zo genaamde oude-schoenlappers. Dat was nog een graadje minder dan nieuwe-schoenlappers; de De Wekkers lapten alleen maar oude schoenen op en maakten dus geen nieuwe schoenen. Havenrechercheur Het bestaan van Marcus de Wek ker, geboren in 1806, moet ook niet van weelde hebben uitge puild. Hij was aanvankelijk schil- dersknecht, later opperman. Hij stierf in 1886, toch 80 jaar oud, in het Oude Mannenhuis aan de He rengracht, daar waar arme Leide naars hun laatste dagen sleten. Heel wat hoger op de maat schappelijke ladder stond Jan Willem de Wekker, geboren op 24 maart 1855. Hij was eerst brug wachter, maar werd op 1 mei 1900 havenrechercheur tegen de voor die tijd niet onaantrekkelijke jaarwedde van 600 gulden. Over het precieze carrièreverloop van Jan Willem de Wekker is weinig bekend. Zijn dossier moet met de brand in het Leidse stadhuis in 1929 verloren zijn gegaan. Uit het geringe aantal processen-verbaal dat door hem is opgemaakt als ha venrechercheur valt op te maken dat er in Leiden óf niet veel te doen was óf dat Jan Willem de Wekker zelf niet veel deed. Vlak voor hij havenrecherceur werd, kreeg Jan Willem nog met een vervelend incident. Daarover is proces-verbaal opgemaakt door de commissaris van politie. Op 4 oktober 1899 stond hij 's middag rond twee uur te wachten - als burgwachter - bij de Mare brug (over de Oude Singel). Er na derde een schip van de zijde van de Turfmarkt met gestreken mast. Het was De Wekker niet duidelijk of de schuit onder de brug doorkon én of de schipper onder de Marebrug door wilde va ren danwel onder de Alkemade- brug (over Korte Mare). Om daar achter te komen, riep hij: 'Wat wil je? De schipper wees hem op de gestreken mast. De Wekker concludeerde daaruit dat de man gewoon onder de brug doorkon. Maar met het dichterbij komen van de schuit kwam De Wekker tot de conclusie dat het schip er niét onderdoor kon. Hij blies de hoorn als teken dat de man met zijn schip moest stop pen, zodat De Wekker de brug kon opendraaien. Maar de schip per stopte niet en beet De wekker toe 'Je zal draaien'. Maar het was te laat. Met gepiep en gekraak schoof de boot vast onder de Marebrug. 'Luie verdommeling, sodemie ter' schreeuwde de schipper naar de brugwachter, terwijl een me nigte zich verzamelde op de brug. Schade aan brug en schip was er niet of nauwelijks. De schipper drukte de mast wat omlaag en zo kwam het schip weer vrij. Omdat de Amsterdamse schipper De Wekker evenwel in het openbaar en in het bijzijn van veel publiek had beledigd, deed deze aangifte bij de politie met het verzoek we gens belediging vervolging in te stellen. Hoe het is afgelopen, ver telt het verhaal niet. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan gesprekken mei P.J.M. de Baar. medewerker van het Gemeen te-archief) Oud-directeur Rijksmuseum voor Volkenkunde LEIDEN - Oud-directeur dr. Pieter Hendrik Pott van het Rijksmuseum voor Volkenkunde is zaterdag op 70-jarige leeftijd overleden. Pott was van 1955 tot begin jaren '80 di recteur van het museum en was bij zijn aanstelling met zijn 36 jaar de jonsgte directeur van de Nederland se Rijksmusea. Pott was Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en Commandeur in de Orde van de Heilige Schat van het keizerrijk Ja pan. Klappen met bezemsteel LEIDEN - Een 37-jarige vrouw heeft maandag aangifte gedaan van mishandeling. De vrouw, een be woonster van een Leids hofje, liep zaterdag naar buiten om te kijken hoe de ruzie tussen een naast haar wonend echtpaar verliep. Het echt paar stelde die belangstelling ken nelijk niet op prijs, want de vrouw was nog niet haar huis uit of ze kreeg een paar klappen met een be zemsteel. De vrouw hield aan de schermutseling een paar blauwe plekken over. Man betrapt bij inbraak in auto LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is gistermiddag aangehouden nadat hij had geprobeerd in twee auto's in te breken. De man trachtte zijn slag te slaan op de Oude Singel. Hij werd echter gestoord door een paar voor bijgangers. Zij gaven zijn signale ment door aan de politie, die hem even later op de Haarlemmerstraat arresteerde. De man had tijdens zijn inbraakpoging bij een van de auto's kans gezien een radio-cassettere corder gedeeltelijk uit het dash board te slopen. Vrouw aangerand in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een nog onbekende man heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Haarlemmerstraat een 37-jarige Leidse vrouw aange rand. De man pleegde in deze straat openbare schennis en gebood de vrouw, die op de fiets voorbij reed, te stoppen. Toen de Leidse daaraan geen gevolg gaf, greep de man haar beet en dwong haar te kijken. De vrouw wist zich even later los te rukken en waarschuwde de politie. Die heeft de man overigens niet meer aangetroffen. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9