Kiszczak nieuwe premier van Polen Kwestie Rode Khmer splijt Cambodj a-conferentie Duizenden inwoners Bayrut op de vlucht Solidariteit zal zich niet verzetten Obeid zou rol ontvoering Higgins hebben bekend GRENS MET CHINA 'OP SLOT' BBC zendt Rushdie-programma uit Palestijn die met Shamir sprak bedreigd Oud-minister en vier officieren Cuba in arrest DINSDAG 1 1989 BUITENLAND PAGINA 5 JERUZALEM (AP/Rtr/AFP/DPA) - Israël heeft gisteren laten weten dat de ontvoerde sjeik Obeid heeft be kend dat hij persoonlijk betrokken is geweest bij de beraming en uit voering van de ontvoering van de Amerikaanse kolonel William Hig- gins die gisteren zou zijn opgehan gen. Een legerwoordvoerder zei dat Obeid ook de namen van de ont voerders heeft gegeven. De sjeik zou hebben gezorgd - op 4 oktober 1985 maakten de ontvoerders de dood bekend van William Buckley, de derde secreta- van de Libanese Internationale School, de Amerikaan Frank Her- bert Reed (57). September 1986 - Joseph James Cicippio (59), Amerikaan en vice- rector van de Amerikaanse Univer siteit van Bayrut. De verantwoorde lijkheid voor zijn verdwijning wordt opgeeist door de Revolutio- Rechtvaardigheids Organisa tie. de overbrenging van Higgins naar ris van de Amerikaanse ambassade Bayrut en de ontvoerders onderdak hebben gegeven in zijn huis. Ook hij volgens Israel betrokken bij Bayrut. Zijn stoffelijk overschot nooit gevonden, maar het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse een fotograaf van het Iraanse pers bureau Irna, Kazem Akhavan. Maart 1985 - De Amerikaanse journalist Terry Anderson, chef boekverkoper Edward Austin Tra- Midden-Oosten van het persbureau cy (57). Oktober 1986 - De Amerikaanse de ontvoering van twee Israëlische zaken bevestigde zijn dood op 21 ja- militairen in februari 1986 en bij ter- nuari 1987; BUDAPEST (GPD) De Poolse oppositie in het parlement zal zich naar verwachting niet of nauwelijks verzetten tegen de kandidatuur van de huidige minister van binnenlandse zaken, generaal Czeslaw Kiszczak (64) voor het premierschap. De hervormingsgezinde ge neraal heeft bij de top van Solidariteit inmiddels een goede reputatie opgebouwd als be middelaar in stakingsconflicten en wordt gezien als een man van de dialoog. reurdaden tegen het Israëlische le ger. Obeid heeft meer details ont huld over de terreurdaden Hezbollah en de banden va ganisatie met Iran Associated Press. Zijn ontvoerders worden gerekend tot de Islami tische Jihad. Mei 1985 - Florence Raad (35), een maart 1986 werd de terecht- journaliste met de Libanees-Franse stelling gemeld van de Franse de derzoeker Michel Seurat. Maar vol gens de Franse journalist Jean-Paul Kauffmann, die in mei 1988 werd Generaal Kiszczak Hongerstaakster uit Zuidkorea raakt in coma TOKYO (AP) - Een Zuidkoreaanse studente, die in hongerstaking is ge gaan nadat ze haar land niet meer in mocht na een illegaal bezoek aan '•Joordkorea, is gisteren in coma ge- aakt. Dat heeft het Centrale Pers- «ureau in Noordkorea gemeld. De 20-jarige lm Su-Kyong uit Se- hebben een wat sombere herinne- ul raakte in coma op de vijfde dag ^n haar hongerstaking. Zij is opge- Dmen in een ziekenhuis in laesong. Im Su-Kyong was via Ikyo en Oostduitsland komt het aantal buitenlandse gijze laars dat in Libanon is gedood op acht. - de Nederlandse priester Nicolas Kiszczaks kandidatuur werd giste- van de bevolking te verzachten. Het Kluiters werd op 1 april 1985 dood ren in de Poolse Senaat, die voor 99 Poolse parlement is dan ook in een teruggevonden; procent uit afgevaardigden van So- heftige discussie verwikkeld over - de dood van de Britse academi- lidariteit bestaat, door de nieuwe de hoogte van de compensatie voor cus Dennis Hill werd op 29 mei 1985 partijleider Rakowski bekend ge- de prijsstijgingen van eerste levens- bekendgemaakt; maakt. De leiders van de onafhan- behoeften. - Sovjet-diplomaat Arkadi kelijke vakbond Solidariteit en de De Polen zelf lijken overigens Katkov werd op 2 oktober 1985 te- oppositionele parlementsfractie weinig vertrouwen te hebben in de rechtgesteld; zijn goed bekend met de waar- uitkomst van dat debat. Gisteren - de lijken van de twee Britse on- schijnlijke minister-president. Het was er een ware stormloop op de derwijzers Leigh Douglas en Philip was generaal Kiszczak die vórig jaar winkels in de Poolse hoofdstad Patfield en de Amerikaanse acade- augustus tijdens de grote stakings golf het initiatief nam tot onderhan delingen met de oppositie. Zijn ontmoeting met vakbonds voorzitter Lech Walesa was het be gin van gesprekken die veel verder zouden reiken dan de beëindiging van de stakingen in de mijnen 1 Silezië en de werven aan de Oost zeekust. Het was Kiszczaks idee dat de regering en oppositie ronde tafel zouden aanschuiven om een oplossing voor de ernstige poli tieke en economische problemen van Polen te zoeken. De ronde-tafelgesprekken, die in februari van dit jaar begonnen, re sulteerden in de wettelijke terug keer van de toen nog verboden vak bond Solidariteit en gedeeltelijk vrije verkiezingen, die in juni glans rijk door 'de club van Walesa' 1 den gewonnen. Het was Kiszczak die telkens als er problemen rezen tijdens de ronde-tafelbijeenkomst opdraafde om met de vakbonds voorzitter naar compromissen te zoeken. Dat heeft hem in oppositie kringen de reputatie opgeleverd een slim en flexibel politicus te zijn. Veel activisten van Solidariteit Met Higgins' vermeende executie vrijgelaten, stierf hij een natuurlijke dood (kanker); - het lot van de Britse gijzelaar Alec Collet, journalist en VN-fun- tionaris, is nooit opgehelderd. Zijn Januari 1987 - Tijdens een bemid delingspoging om Westerse gegij zelden vrij te krijgen verdwijnt de Brit Terry Waite (49), een afgezant van de aartsbisschop van Canterbu ry. Januari 1987 - De Islamitische Ji had voor de Bevrijding van Palesti- zorgt voor de verdwijning x ontvoerders maakten op 17 april 1986 zijn dood bekend, maar zij le verden nooit het bewijs. Op dit moment worden nog 22 buitenlanders in Libanon vermist. Van hen hebben er negen de Ameri- Universiteit kaanse nationaliteit en vier de Brit- nationaliteit. Juni 1985 - Thomas Sutherland (58), het hoofd van de landbouwfa- culteit van de Amerikaanse Univer siteit van Bayrut, ontvoerd door de Amerikanen Robert Polhill (54), Islamitische Jihad. Juni 1985 - Faik Wareh (65), zakenman van Syrische origine de Amerikaanse Universiteit maar met de Amerikaanse nationa- Bayrut. liteit, wordt vermist verklaard. September 1985 - Alberto Molina- ri (65), een Italiaanse zakenman. April 1986 - Brian Keenan (36), hoogleraar aan de Amerikaanse Maart 1988 - Mohammed Mah- moud el-Jiar, een Egyptische mos lim-geestelijke, wordt gevangen ge nomen in zuid-Libanon. Mei 1988 - In West-Bayrut wordt Bayrut. Hij heeft de 75-jarige Britse gepensioneerde Juli 1982 - Ten noorden van Bay rut worden drie Iraniërs ontvoerd: zaakgelastigde Hossein Musavi, i April 1986 - De Revolutionaire Strijdende Cellen. Garde, Ahmad Mostavaselian, i de Revolutionaire John McCarthy (31). September 1986 Mei 1988 - Heinrich Strübig (48) en Thomas Kempner, twee West- duitse hulpverleners van de hulpor- De directeur ganisatie AHRA. ring aan generaal Kiszczak, want na het uitroepen van de staat van beleg in december 1981 was hij verant woordelijk voor de opsporing, ar restatie en internering van duizen- Ibordkorea gereisd om het Wereld den aanhangers van de toen verbo- Jugd- en Studentenfestival bij te den vakbond. In de zomer gnouden. Op 20 juli sloot zij zich daarmee de supervisie over de poli- Yoor opgelaaide burgeroorlog BAYRUT (AP) - Bij gevechten tus sen Syrische schutters en christelij ke troepen in de Libanese hoofd stad Bayrut zijn in de nacht van zon dag op maandag opnieuw 8 mensen gedood en 92 personen gewond ge raakt. De uitvalswegen rond Bayrut Iraq hadden gekocht. Verscheidene dagbladen in Bayrut meldden zon dag dat Aoun deze raketten had be steld om de strijd tegen de moslims en de Syriërs op te kunnen voeren. De Frog-rakket heeft een reikwijdte 70 kilometer en kan de Syrische gistermiddag verstopt met hoofdstad Damascus bereiken als aaide Zuidkoreaanse grens tegen- de intimi van de pas gekozen presi- gebuden. dent Jaruzelski, die hem als "een L Zuidkoreaanse regering kon- soldaat, een politicus en een pa- dige aan lm Su-Kyong bij haar te- triot" kenschetste, maar ook als een HONGKONG - Leden van het zogenaamde 2de Koning Edward VII Gurka bataljon patrouilleren per fiets langs de met prikkeldraad versperde grens tussen China en Hongkong. Omdat de Britse kolonie de laatste weken is 'overspoeld' door immigranten uit China die aan de onderdrukking in eigen land proberen te ontsnappen is de bewaking langs de grens opgevoerd. Volgens de autoriteiten van Hongkong een noodzakelijke maatregel omdat bunker plaatselijke bevolking kilometerslange files. Duizenden inwoners van de hoofdstad pro beerden het geweld te ontvluchten. Volgens schattingen van de poli tie wonen in de stad, die normaal 1,5 miljoen inwoners telt, nog slechts 200.000 mensen. Alleen al vorige week ontvluchtten 350.000 mensen de stad. Volgens de politiewoordvoerder schoten de Syriërs en de christenen elf uur lang onafgebroken op elkaar en veroorzaakten daarmee ook veel materiële schade. Doelwit was on der meer het paleis van de bevel hebber van de christelijke troepen, generaal Michel Aoun, in de woon wijk Baabda, ten oosten van Bay rut. Syrische schutters bestookten het paleis met BM-21 rakettenwer- pers, waarmee 40 raketten per mi nuut kunnen worden afgevuurd. De 54-jarige generaal zelf verbleef op dat moment in de aangebouwde raakte niet gewond, zo hij vanuit de heuvels in het christe lijke achterland wordt afgevuurd. Volgens politieke experts steunt president Saddam Hussayn van Iraq de christelijke troepen in Liba non uit wraak voor de steun van de Syrische president Hafez Assad aan Iran in de Golfoorlog. Syrië stuurde in 1976 onder een mandaat van de Arabische Liga 40.000 militairen als vredeskorps naar Libanon. Generaal Aoun heeft een 'vrijheidsoorlog' aangekondigd waarin hij heeft gezworen de Sy riërs te verdrijven omdat het vre deskorps inmiddels een bezettings leger zou zijn geworden, en zich aan de zijde van de moslims heeft ge schaard in de Libanese burgeroor log. rugeer te zullen laten arresteren. "die onvermoeid strijdt voor Uit protest gingen de studente en nationale verzoening". i antal medestanders i stakig. Biitenland kort Kisczak heeft weinig moeilijkhe den ondervonden bij zijn weg naar het leiderschap, maar het regeren van Polen zal hem veel moeilijker vallen. Hij zal moeten proberen de economische politiek van zijn voor ganger Rakowski, die dit weekend tot partijleider van de Poolse com munistische partij werd benoemd, op een wat voorzichtiger manier te realiseren. Iedereen is het er over eens dat een marktmechanisme als vrije prijsvorming ingevoerd moet wor den wil Polen uit zijn crisis raken. Maar tot nu werden er volgens de critici te weinig maatregelen geno men om de pijn in de portemonnee Hojer beroep De Z\*ed Christer Petterson die af- gelopa week schuldig werd bevon den aa de moord op de voormalige premie van Zweden Olof Palme, heeft gteren beroep aangetekend tegen e levenslange gevangenis straf v&artoe hij is veroordeeld. Waarneiers vermoeden dat Petter- sons beoep een redelijke kans van slagen heft omdat de hogere recht bank mgelijk betere bewijzen wil zien dandie welke nu op tafel zijn gekomei Gesteiigd In de wet-Iraanse stad Bakhtaran zijn gistetn zes vrouwen terechtge- steld doofcteniging. Zij waren door twee anderen verwond. Dat heeft ïslantisch tribunaal schuldig het leger gemeld. Zeker zeven men- Legerjeep overvallen COLOMBO (AP) - Singalese mili tanten op Sri Lanka hebben giste ren ten noorden van de hoofdstad Colombo een legerjeep overvallen daarbij vijf mensen gedood bevondenaan overspel en corrup- LONDEN (GPD) - De Britten hebben gisteravond een pro gramma kunnen zien over de schrijver Salman Rushdie. De Anglicaanse kerk had de BBC gevraagd de uitzending uit te stellen om de moslim-gemeen schap in het Verenigd Konink rijk niet voor het hoofd te stoten. Rushdie, die ondergedoken is nadat hij met de dood werd be dreigd door islamitische funda mentalisten vanwege zijn ro man 'De Duivelsverzen", speelt indirect de hoofdrol in het be wuste televisiestuk 'Het Banket van de Godslasteraars'. Eerder had Michael Checkland, de di recteur-generaal van de BBC, la ten weten geen reden te zien het programma tijdelijk af te gelas- r de uitzending had ten. Lang i het programma het predikaat 'controversieel' meegekregen. Het stuk speelt zich af in een In diaas restaurant, waar godslas teraars uit het verleden zoals Molière, Voltaire en Biron wor den uitgedaagd steun aan Rush die te verlenen. Geen van de dinergasten kan verschijnen, omdat ze allang dood zijn en Rushdie moet het laten afweten vanwege de doodsbedreiging die hij ontving. Het rumoer rondom de uit zending zegt meer over de deli cate positie waarin de Angli caanse kerk zich bevindt, dan over de inhoud van het stuk. De aartsbisschop van Canterbury, Runcie, sprak zich drie weken geleden nog uit tegen moslim- en andere godsdienstige funda- Een Anglicaanse woordvoer der zei dat de kerk tevens bij de BBC de huidige politieke situa tie in Iran onder de aandacht wilde brengen. De verkiezing van Rafsanjani was een andere reden om voor uitstel van het programma te ijveren. De Iraan se politiek is van groot belang wegens de invloed die Iran uit oefent op de Hezbollah-groep in Bayrut, die ruim twee jaar gele den Terry Waite, de speciale af gezant van aartsbisschop Run cie, ontvoerde. Ondanks pogin gen achter de schermen om con tact te leggen met religieuze groepen in Bayrut, is van Waite sindsdien nooit meer iets verno- i een vuurzee onder wie zes burgers e tie. De krat Kayhan schrijft dat de vermeende militant, kwamen om in straf van 6 vrouwen was bekrach- andere delen van midden en zuid- tigd door ht tribunaal van de heili ge stad Qoi in het zuiden land. Zij wrden terechtgesteld op de 'mossa»' (gebedsplaats) Bakhtaran. Sri Lanka, het gebied waar de extre- mistische Singalese JVP actief is. De inmiddels 6 jaar durende strijd voor een onafhankelijke Ta- mil-staat in het noorden en oosten, en de opstand van de Singalese ex tremistische groepering JVP tegen zei de politiewoordvoerder. In Bayrut werden ook twee zie kenhuizen in de christelijke ooste lijke sektor, de Turkse ambassade en de woning van de Belgische am bassadeur door raketten en grana ten getroffen. Voor zover bekend raakte hierbij niemand gewond. De christelijke troepen beantwoord den het vuur van de Syriërs met 155 mm houwitzers, die drie benzine stations in verscheidene delen van het moslimdistrict in het westen van Bayrut derden. Vlak voor zonsopgang werd het weerschot in de rug weer rustig in de stad en waagden tifadah", zo luidde de bewoners van de hoofdstad zich buiten. Honderden winkels lagen in puin, auto's waren uitgebrand, ka potte elektriciteitskabels versper den wegen en de straten waren be zaaid met gebroken glas. Een vader vertelde: "mijn 9 maanden oude dochtertje was zwaargewond en ik moest haar twee kilometer dragen naar het Amerikaanse Universi teitsziekenhuis terwijl om me heen raketten ontploften". De burgeroorlog in Libanon, die op 8 maart weer oplaaide, heeft in middels al 510 slachtoffers geëist. Bovendien raakten in dezelfde pe riode 2.158 mensen gewond. De hoofdofficier van justitie, JERUZALEM (AP) - Een Palestijn se advocaat die bekendmaakte met de Israëlische premier Shamir te hebben gepraat, is gisteren be dreigd in op huisgevels geschilder de slogans in de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. "Een ontmoeting met Shamir is een ge in de in- het zwart geschilderde slogan. "Schande over Jamil Tarifi en al diegenen die de moordenaars van ons volk hebben ontmoet", stond elders in Ramallah te lezen. De 42-jarige Tarifi, die in Ramal lah woont, maakte vorige week be kend dat hij recent had gesproken met Shamir. De Israëlische premier heeft de laatste tijd een reeks ge sprekken gevoerd met Palestijnen uit de bezette gebieden, maar alleen Tarifi heeft openlijk erkend met Shamir te hebben gepraat. Tarifi zei dat hij in een opschrift dichtbij zijn huis werd gewaar schuwd dat "de kogel die Al-Masri doodde, jou zal treffen". De slogan MEXICO STAD (AP) - In Cuba is oud-minister van binnenlandse ken Abrantes Fernandez sanr met vier hoge officieren gearres teerd wegens nalatigheid of mede plichtigheid aan het Cubaanse ge officieren zijn gedegradeerd en met pensioen gestuurd. Het Cubaanse persbureau Prensa Latina berichtte dat de arrestaties degradaties de afgelopen dagen Stroessier De voormalie president van Para- ^e Srilankaanse regering, hebben drugsschandaal waarvoor vier offi- uitgevoerd zijn door het centrale co guay, Alfred Stroessner, zal voor tot nu toe zeker 15.000 doden geëist, eieren al zijn geexecuteerd. Vijf ho- mite van de communistische partij, de rechtbanl moeten verschijnen wegens het i. de doofpot stoppen van de moorebp een oppositielid in 1976. Stroess.er werd in februari dit jaar na en militaire machts greep afgezeten woont nu in het buurland Bra.lië. Hij wordt ervan beschuldigd <e moord op Mario Schaerer Proro, die op 6 april 1976 op het politiebreau stierf, te hebbei toegedekt Argentinië De rechtszakertegen 400 opstandi maar niet wanneer precies. Ruim twee weken geleden werd generaal Ochoa, een oorlogsheld, geexecu teerd met drie anderen wegens de handel in drugs en andere vergrij pen. Tien andere officieren werden veroordeeld van 10 tot 30 jaar ge vangenisstraf. verantwoordelijken voor de ver spreiding van een vals bericht voor de krijgsraad te brengen. Het parti culiere persbureau Akhbar Lubnan had de Libanese ambassadeur in Iraq geciteerd dat de christelijke Li banese troepen Frog-raketten van tina (PFLP), een marxistische PLO- factie die wordt geleid door George Habash. Tarifi verklaarde dat hij ook werd bedreigd door een anonieme beller die hem zei dat zijn leven in gevaar PARIJS (ANP/UPI/AFP/Rtr) - De i Asuncion tegenstelling tussen China en Viet nam over de kwestie van de Rode Khmer in Cambodja trad gisteren op de tweede dag van de internatio nale conferentie in Parijs over de ge militairen ii Argentinië worden toekomst van Cambodja i 1979 onder haar toenmalige leider Duitsland en Italië en met het mili- Pol Pot verantwoordelijk dood van zeker één miljoen Cam- bodjanen. Vietnam, dat wordt ge steund door de Sovjetunie, maakte i1979 e einde aan het schrikbe- standigheid ook i taire regime in Japan. "Deze bedrij vers van volkenmoord dienen te worden gestraft en deze conferentie dient hun onder geen enkele trek van de Vietnamese troepen eind september, opnieuw in volle scherpte aan het licht. Deze kwestie vormt al tien jaar de voornaamste hinderpaal voor een vredesregeling voor Cambodja. Sijpelden aanvan kelijk berichten door dat Vietnam bereid zou zijn de Rode Khmer tij delijk te gedogen in een overgangs regering, aan het eind van de dag kwam toch weer een keiharde en to- De Sovjetunie moet zijn huidige tale afwijzing van de Khmer. China 'keizerrijk-achtiie, op onderdruk- daarentegen deed wel enige conces- VnlkpnmnnrH king gebaseerd*structuur, volledig sies. Het verklaarde zich onder V UlK.eilIIlUUi u bond van voorwaarden bereid zijn militaire hulp aan de Khmer stop te zetten ingetrokken. Mnister van defensie Luder deelde gsteren mee dat pre sident Carlos Mnem binnen enkele dagen een deccet hierover zal uit vaardigen. De 00 militaire.n waren betrokken bij die militaire opstan den tegen de mrgerregering van ex-president Rul Alfonsin in 1987 en 1988. Sacharov wind door Cambodja binnen te val len. Maar de Rode Khmer, thans ge leid door Kieu Samphan, is nog steeds de sterkste van de drie Cam bodjaanse verzetsorganisaties die vechten tegen het door Vietnam ge steunde bewind van premier Hun Sen in Phnom Penh. De Khmer be staat uit rond 30.000 zwaarbewa pende en goed geoefende guerrilla strijders en kan volgens waarne mers, indien nodig, op eigen kracht doorvechten. enige legale bui- De Vietnamese minister tenlandse zaken, Nguyen CoThach, zegt kernfysicu; Andrei Sacharov stapte af van de eis tot integratie begon de tweede dag met de verkla- in een interview met het weekblad van de Khmer in een nationaal le- ring dat het volkenmoord bedrij- Ogonjok. Volgeis de nestor van de ger. Dit laatste betekent dat de Kh- vende bewind van Pol Pot op de- troepen op hun bases zouden zelfde definitieve wijze dient te wor de grens ^met den uitgeroeid als aan het eind van de Tweede Wereldoorlog gebeurde De Rode Khmer was van 1975 tot met de fascistische regimes in burgerrechtenb'weging in de Sov jetunie is het heel wel mogelijk dat moeten blijven militairen of coiservatieve elemen- Thailand, ten een coup ziilen plegen. status en vooral geen enkele vetobe voegdheid te geven". Maar China en de westelijke lan den op de conferentie zijn voorstan ders van deelneming door de Rode Khmer in elke eventuele vredesre geling voor Cambodja. Zonder deel neming door de Khmer lijkt ook geen oplossing mogelijk. Pe Chinese minister van buiten landse zaken, Qian Qichen, deelde de conferentie gisteren mee dat zijn land de militaire hulp aan de Khmer niet zal stopzetten, tenzij er een vre desakkoord komt waarbij de drie verzetsgroepen zijn opgenomen in een overgangsregering - onder lei ding van prins Norodom Sihanouk - tezamen met de nu regerende pro- Vietnamese regering in Phnom Penh. "China zal dan uitsluitend za ken doen met die overgangsrege ring en de uitslag respecteren van tie: "Er is een aantal verklaringen afgelegd waaruit confrontatie blijkt en dat is slecht. Dit zou toch een vre desconferentie zijn". Zijn Amerikaanse ambtgenoot Baker was enigszins terughoudend bij het uitspreken van steun voor de Rode Khmer. Hij zei dat deze naar het oordeel van Washington alleen een rol in een toekomstige regering zou kunnen spelen op voorwaarde dat Pol Pot en andere beruchte lei ders nooit meer aan de macht kun nen komen. Verzoening De leider van de uit drie groepen be- Prins Norodom Sihanouk algemene verkiezingen die onder haar leiding worden gehouden". Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze liet zich na af loop van de zitting somber uit over de vooruitzichten voor de conferen- staande coalitie bodjaanse verzet, prins Sihanouk, acht een rol van de Rode Khmer es sentieel om verzoening te bereiken menlijke delegatie, die bestaat uit vier mensen: de pro-Vietnamese premier Hun Sen en de leiders van de drie samenwerkende verzets groepen, prins Sihanouk, de natio nalistische ex-premier Son Sann, en Kieu Samphan, leider van de Ro de Khmer. Alleen de coalitie van het verzet onder leiding van Sihanouk wordt erkend door de Verenigde Naties. Verder nemen 18 andere landen deel: de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad (VS, Sovjetunie, Frankrijk, China en Groot-Brittan- nië), de zes leden van de Asean-or- ganisatie van Zuidoostaziatische het Cam- Landen (Indonesië, Thailand, Ma laysia, Filipijnen, Singapore en Brunei) èn Vietnam, Laos, Japan, India, Canada, Australië en Zimba- Maar de pro-Vietnamese premier bwe, het laatste land als huidig Hun Sen in Phnom Penh stelde voorzitter van de beweging van daar gisteren tegenover: "Je moet niet-gebonden landen in de wereld, het Cambodjaanse volk nooit gijze- De conferentie wordt ook direct bij- laar van de Rode Khmer maken gewoond door de secretaris-gene- door het te dwingen in te stemmen raai van de VN, Javier Perez de met hun terugkeer naar de macht". Cuellar, en staat onder gezamenlijk Cambodja is op de conferentie voorzitterschap van Frankrijk en vertegenwoordigd door één geza- Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5