ONDERNEMERS: NIET IEDEREEN HEEFT OP HETZELFDE MOMENT TIJD VOOR TELEVISIE. DAAROM ZENDT DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT 17 UUR PER DAG OOK UW TV-SPOT UIT. MM DAT KAN NIET MISSEN! Rellen werpen nieuwe smet op imago Haaswijkjongeren 0IMMEiJW. 'Plastic stuit op verzet bij Voorschotenaren' Camping Duinreü wil honden gaan weren Politie reageert niet op kritiek POLDERWEG WEER OPEN DINSDAG 1 .1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Ondanks ongelukken met scherven op de paardenmarkt blijven horeca-ondernemers voor glas Hoewel het veiliger zou zijn, voelt de horeca in Voorschoten er weinig voor om tijdens de paardenmarkt in plas tic glazen te serveren. (archieffoto) VOORSCHOTEN - Voorscho- tense horeca-ondernemers voelen er niets voor om bij de volgende paardenmarkt over te gaan op plastic glazen. Ook niet nu dit jaar wederom men sen gewond raakten toen ze in glasscherven trapten of vie len. E. Stikvoort, eigenaar van 't Wa pen van Voorschoten aan de Voorstraat: "Plastic stuit op ver zet bij de bevolking. Ik ben één keer overgegaan op plastic gla zen. in 1977 was dat, en merkte dat direct aan de omzet. Er kwa men minder mensen of ze kwa men met het glas van de buurman binnen en wilden daar een biertje in hebben". T. Teske, eigenaar van de Blau we Tram. vindt dat het weinig uit haalt wanneer één café of restau rant overgaat op plastic. "Dan dr inkt het publiek massaal bij de buren. Toen een collega jaren ge leden op plastic overging, kon ik dat merken aan mijn omzet. Het was extra druk toen". Stikvoort plaatst ook enkele kanttekeningen bij de ongeluk ken: "Als je nagaat dat er hier op zo'n dag tien- tot vijftienduizend mensen op de been zijn, gebeurt er relatief weinig". Teske is het met hem eens. "Dergelijke onge lukken kunnen thuis ook gebeu ren", zegt hij. "Bovendien was een van de mensen die vrijdag in het glas viel zó dronken... Wan neer er geen glas had gelegen, was hij misschien met zijn hoofd tegen een stoeprand geslagen". Ook politiecommandant J. Rem- melzwaal legt de verantwoorde lijkheid voor een deel bij het pu bliek. "Het publiek is zelf verant woordelijk voor het kapotgooien van het glas. Er kan altijd wel een glas sneuvelen, maar er worden ook opzettelijk glazen kapotge- gooid. Bovendien weten de men sen die op de Voorstraat komen, dat ef glas ligt". Desondanks ziet de politie lie ver geen glaswerk. "Dat voor komt moeilijkheden. Meestal komt er een dokter aan te pas, het is ellendig voor degene die het overkomt. Tot nu toe zijn de pro blemen steeds meegevallen, maar voor hetzelfde geld zijn de gevol gen ernstiger". De politie kan ondernemers niet dwingen plastic glazen te ge bruiken. De gemeente heeft wat dat betreft meer mogelijkheden en zou het gebruik van plastic kunnen opleggen op hoogtijda gen als de paardenmarkt en Ko ninginnedag. Volgens gemeente lijke woordvoerders ligt dat niet zo eenvoudig. Bij andere gelegen heden, zoals de jaarlijkse barbe cue vóór de paardenmarkt, wordt via een vergunning geregeld dat de dranken in plastic glazen ko men. Maar de organisatie van de markt zelf is in handen van het co mité tot instandhouding van de Voorschotense paardenmarkt. Het comité regelt alle vergunnin gen voor de organisatie van de festiviteiten. Niet lekker En het comité zal niet te hard aan dringen op het gebruik van plas tic glazen, zo wordt duidelijk uit de woorden van secretaris A. van Beest. Van Beest, secretaris van het paardenmarktcomité: "Welke keuze is verstandig in een zaak als deze? Glas breekt onvermijdelijk, maar aan plastic kun je je lelijk snijden en geeft milieuvervuiling. En dat is weer een ander pro bleem. Bovendien vind ik per soonlijk een pilsje uit een plastic glas niet goed drinken". Hij zegt niets gehoord te heb ben van mensen die in glasscher ven zijn gevallen en vindt niet dat het comité een standpunt over de kwestie hoeft in te nemen. "Als ons zeer ernstige zaken ter ore ko men, is dat misschien nodig, maar mij is niet bekend dat er ernstige dingen zijn gebeurd. We hebben hier al 25 jaar bier uit glas. Als je daar iets tegen wilt doen, moet daar een ernstige aanleiding voor zijn. Dan moeten ons heel verve lende dingen ter ore komen. Maar mij is niet bekend dat er ernstige dingen zijn gebeurd". WASSENAAR - Nu steeds meer campings honden weren, wordt de Wassenaarse camping Duinrell overvoerd met honden en over weegt de directie de poorten te slui ten voor de trouwe viervoeters. Aan de ene kant zou dit mensen af schrikken, aan de andere kant "zijn er ook erg veel kampeerders die twijfelen om naar Duinrell te ko men vanwege de vele honden". Volgens de 'Duinrell-post' zijn er in het hoogseizoen ongeveer 400 honden op Duinrell geregistreerd. "Vooral 's morgens vroeg blijken veel kampeerders de regels aan hun laars te lappen", heet het. "De deur van de caravan gaat open, de baas gaat weer naar bed en de hond kan vrij rondlopen. De mentaliteit van veel hondenbezitters is echt slecht". Veel gasten, onder wie hondenbe zitters, klagen over loslopende hon den. Medewerkers controleren wat ze kunnen, maar ook hun mogelijk heden zijn beperkt. De directie vraagt alle hondenbezitters de hond aan de lijn te houden en de poep di rect op te scheppen met schepjes die bij het campingkantoor gekocht kunnen worden. Alleen in het duin gebied mogen de honden loslopen en daar kunnen zij hun behoefte doen. De directie hoopt dat de op roep in de 'Duinrell-post' vruchten afwerpt. Zo niet, dan aarzelt ze niet in te grijpen. Kleine brand in kraamkamer LEIDERDORP - Op de kraamafdeling van het Leiderdorpse St. Elisabeth- ziekenhuis is gisteravond een kruikenverwarmer in brand gevlogen. De brandschade is klein maar de blusschade is groot. Het vuur onstond door een technische storing aan het apparaat. Een ver pleegkundige kon de vlammen doven met een poederblusser. Twee baby's werden op tijd in veiligheid gebracht. De gewaarschuwde brandweerlie den uit Leiderdorp en Leiden hoefden na aankomst geen assistentie meer te verlenen. Veel elektronische apparatuur in de kraamkamer is door het blussen met poeder defect geraakt. Bromfietser duikelt talud brug af OEGSTGEEST - Een 17-jarige Oegstgeester bromfietser maakte gister middag omstreeks vier uur een behoorlijke smak op de Eijsingabrug. Hij reed op het trottoir en kwam met de achterkant van zijn brommer tegen de stoeprand. Daardoor kwam hij ten val en duikelde met brommer en al over een hekje heen het talud af. Met ernstige verwondingen aan zijn knie is de Oegstgeestenaar overgebracht naar het ziekenhuis. Nieuwe aanhoudingen discobus-affaire OEGSTGEEST - De politie in Oegstgeest heeft vanochtend twee jongens aangehouden die er van verdacht worden zaterdag vernielingen aange richt te hebben in de 'discobus' van Noordwijk naar Leiden. De jongens, 17 en 16 jaar oud, komen uit Oegstgeest. In totaal zijn 9 Oegstgeestenaren aangehouden die met deze zaak te ma ken zouden hebben. De politie verwacht de komende dagen nog enkele mensen aan te houden. 'Net nu het tij aan het keren is, komen vechtpartijen bij discobus zeer ongelegen' ZOETERWOUDE - De Weipoortseweg in Zoeterwoude is sinds gisteren weer toegankelijk voor verkeer. Door asfalteringswerkzaamheden was de weg enkele maanden afgesloten. De lange, landelijke Weipoortseweg is er na de opknapbeurt iets anders uit komen te zien. De weg is breder geworden en op sommige plaatsen iets verlegd. Langs de woningen is de weg meer 'de polder ingegaan' om ruimte te maken voor parkeerplaatsen. Ook is er een rijwielpad aangelegd dat de Nieuwe Weg met het Molenpad verbindt. De parkeerplaatsen bij de wonin gen liggen tussen de weg en het rijwielpad. Het verlengde van de Weipoortseweg, de Ommedijkseweg, is ook opge knapt. De gemeente kreeg voor de reconstructie van beide polderwegen een provinciale subsidie van 2,1 miljoen gulden. Voor de opknapbeurt waren de wegen er slecht aan toe. Plassen water bleven staan in de vele gaten in het wegdek. Vooral tijdens vorstperiodes leverde dit gevaarlijke situaties op. De weg liep schuin af, waardoor auto mobilisten bij gladheid gemakkelijk in de berm terecht kwamen. Van Paassen en zijn vrienden en vriendinnen vormen dezelfde groep die zich in de zomer van vorig jaar regelmatig ophield jn de omgeving van het winkelcentrumpje in Haas- wijk (Boerhaaveplein). Op volle sterkte telt de groep 50 jongeren, in leeftijd variërend van 15 tot 25 jaar. Sinds enkele weken hiaakt de groep gebruik van een van de ruim ten van de vakantievierende SJJO (stichting jeugd- en jongerenwerk Oegstgeest) in het multifunctionele gebouw 't Groot Proffijt in Haas- wijk. De groep is daar haar eigen jongerencafe begonnen. Het heet 'The Show' ("Een woordspeling op SJJO") en het meest pittige drankje dat je er kunt krijgen is alcoholarm bier. 1 september keert de SJJO terug van vakantie. De jongeren kunnen tot 31 augustus kwartier houden in het souterrain van 't Groot Proffijt. Overleg over hun toekomst en voor al over een permanent onderkomen is gaande. "We azen wel op deze ruimte". De jongeren deden vorig jaar zo mer nadrukkelijk van zich spreken. Als ontmoetingplaats hadden ze het winkelcentrum aan het Haaswijkse Boerhaaveplein uitgekozen. Som migen kwamen op mooie, glimmen de bromfietsen waarmee het goed crossen was. Anderen hadden enor me radio's met aan weerszijden luidsprekers en een ingebouwde cassetterecorder bij zich. Deze 'ghettoblasters' stonden tot 's avonds laat aan. Aan de waterkant van het Oegstgeester Kanaal dron ken ze wel eens een biertje (te veel), aten een patatje en discussieerden Enige Haaswijkjongeren bijeen in 't Groot Proffijt. Zij en hun kornuiten zijn door de vechtpartijen in discobus andermaal in opspraak geraakt. Tweede van rechts is woordvoerder Dennis van Paassen op luide toon. Weer anderen kre- chelijk is dat de jongerenopvang tijd i uitge- een vrijpartij, waarop alle bewoners van de statige ouderenflats aan het Oegstgeester Kanaal onbelemmerd uitzicht hadden. "Kwam er zo'n kinderen? Ja, zegt ze. Wij meteen: nou, dan heb je toch ook niet stilge legen", vertelt jongeman. Verderf Het verblijf van de jongeren aan de rand van Haaswijk leidde tot een re gen van klachten van - vooral r te dicht op woonden. Door de persoonlijke bemoeienis- i PvdA-wethouder T. Kohl- Dat de jongeren niets met de SJJO te maken willen hebben, is het gevolg van een conflict van twee jaar geleden. De jongeren helpen het verhaal de wereld uit als zouden ze voor de SJJO een nieuw ver schijnsel zijn waarmee de jeugd- en jongerenstichting geen raad weet. Ze kennen het werk van de stich ting als hun broekzak. Velen van hen werkten er als vrijwilliger. En niet de SJJO maar zij zelf hebben de breuk veroorzaakt. "De SJJO is vaker dicht dan open. Wij zijn altijd open. Niks mocht. Als er drie bladzijden van de Panorama waren verschroeid of ie mand voor de gein met een brand weerspuit had gespoten, ging de tent meteen drie dagen dicht. Nu er een nieuwe coördinator is bij de SJJO is het helemaal niks. Die ziet ons niet voor vol aan. Zijn voorgan ger respecteerde je tenminste. hem mocht je ten alleen". "De SJJO var ganiseert liever een disco. Als e den dan koffie zet- gen verkering en vierden dat met kantieviert, precies in de periode legd. Nu kunnen wij ons verhaal dat opvang voor jongeren nodig is. doen. Kijk eens om je heen, zeg nou eerlijk, zijn wij tuig? Iedereen mag Dit zomerseizoen beterde de hier komen en je kunt hier zo voor- groep haar leven. Samen met de ge- bijlopen zonder dat je in elkaar oudje voorbij, zei ze: jullie zijn 'het' meente Oegstgeest bouwden de wordt geslagen. Maar het wordt het doen. Vroegen _wij: heeft u jongeren een nieuw buitenplaatsje steeds gekker. Laatst kwam er ie- het Oegstgeester Kanaal, met mand uit de Bloemenwijk vragen of steiger, zitbankjes en een wind- wij soms zijn fiets uit de tuin had- stevig gebouwde beschutting. Hun oude buiten- den gejat", plaatsje, aan de Haaswijkkant van het kanaal, kon niet meer worden de problemen, zeggen gehandhaafd omdat de Haaswijkers de jongeren van The Show, zijn ont staan door de "verkeerde indeling dit deelplan van Haaswijk". tegenwoordig or- 2en cursusje dan een disco is wor- grote omzetten gedraaid, maar zien we van dat geld niets te rug. Ja, één keer per week wordt er dan een videootje gehuurd. Dat kan nooit veel geld kosten. De rest van het geld gaat op aan spijkers en klei voor clubjes en cursussen voor de kleintjes. Wij eisen dat er met ons geld activiteiten voor de jongeren worden georganiseerd. Maar voor ons is er nooit wat. Geen uitstapjes, niets". "Wij doen het zelf veel beter dan de SJJO. En we krijgen geen cent subsidie. Diploma's en dure woor den hebben we ook niet nodig. Wij hebben bewezen dat we het kun- Om die boodschap uit te dragen houdt het jongerencafé woensdag 9 augustus een receptie tussen zeven en acht uur, waar alle buurtbewo ners en gemeentebestuurders en politiemensen van harte zijn uitge nodigd. dere Haaswijkers. En tot een niet af- beck, die bij de jongeren al niet latende gang van de politie naar de meer stuk kan, mogen ze gebruik 'poel des verderfs' waarover steeds maken van het SJJO-souterrain. wildere verhalen de ronde gingen Het nieuwe buitenplaatsje bezoe- doen. De SJJO kon de jongeren niet ken opvangen. De jongeren voelden Show' zich er niet thuis en de jeugd- en jongerenstichting was "nooit open" als de jongeren aanklopten. In de gemeenteraad is daar nooit in het openbaar iets van gezegd. Me nig raadslid i de jongeren groep vormen en dat de SJJO niet toegerust op de opvang van derge lijke 'probleemjongeren'. Alleen PPR-raadslid G. van Eisen durft keihard te zeggen dat de SJJO haar werk niet goed doet en dat het bela- minder vaak sinds 'The sn feit is. Nu de jongeren zichzelf hebben weggestopt onder Haaswijkse bodem, klaagt de buurt veel minder. Eenzijdig overtuigd dat Juist omdat het tij ten goede aan het heel^ moeilijke keren was, komen de vechtpartijen van zaterdagnacht en de negatieve "en eenzijdige" publiciteit de jonge ren dubbel ongelegen. Door bemid deling van een omwonende komt het vraaggesprek tot stand. "Wij zijn hier erg blij mee. Alles wordt al- OEGSTGEEST - De Oegstgeester groepscommandant A. Gelderblom rea geert liever nog niet op de kritiek van de Haaswijkjongeren op het politie optreden tijdens de rit van de disco-bus Noordwijk-Leiden Hij wil eerst het onderzoek afronden. "Flauwekul", noemt hij na enig.aandringen de kritiek die de jongeren spuien. Zijn mensen zijn niet extra agressief als ze de Haaswijk-jongeren zien: "Die kritiek is natuurlijk helemaal niet van toepassing op de gebeur tenissen van zaterdagnacht. Daar waren Noordwijkse collega's bij betrok ken en die kennen die jongens uit Haaswijk niet eens". Maar bij de vechtpartij bij de Van Eysingabrug waren toch uw mensen betrokken? Daarover zeg ik nu geen woord. Wij nemen deze zaak heel hoog op. Ver geet niet dat één van mijn mensen het ziekenhuis is ingetikt. Ik heb het nog wel over een vrouwelijke agente die in het gezicht is geschopt. Ik heb be grepen dat ze van achteren werd geschopt". OEGSTGEEST - "Wij wor den altijd zwart gemaakt", zegt Dennis van Paassen, "Alles wat wij doen, wordt met een verrekijker bekeken en doorgebriefd naar de po litie. Als ik nu naar buiten zou gaan en 'boe' zou roe pen, rent heel de buurt naar de telefoon.". door Wim Koevoet Van Paassen is de woordvoerder van de Oegstgeester jongeren die af gelopen weekeinde betrokken wa ren bij de vechtpartijen met de poli tie tijdens de rit van de discobus Leiden-Noordwijk en vice versa. Hun lezing van de gebeurtenissen van zaterdagnacht, waarbij een po litieagente in haar gezicht is ge- schopt, wijkt op tal van onderdelen af van de verslaggeving in de poli tierapporten. De jongeren, van wie er zo'n twin tig afkomen op de uitnodiging tot een vraaggesprek, ontkennen niet dat de agente in haar gezicht is ge raakt. Dat zou echter gebeurd zijn door een jongen die reeds op de grond lag, door twee agenten in be dwang werd gehouden en nog wild met zijn benen lag te trappen toen de agente zich voorover boog. De jongen in kwestie was "wat narrig geworden" omdat zijn broer door de politie zou zijn toegetakeld. Volgens de jongeren was het, na dat enkele banken van de discobus waren vernield, rustig in de bus. Voor het opgewonden standje van de politie zou geen enkele aanlei ding zijn geweest. Er werd wel wat gezongen en geroepen, maar dat ge beurt wel vaker in een discobus. Agressief De vlam sloeg weer in de pan toen een dronken kornuit het bovenluik van de bus wilde opendoen. Een po litieman wilde dat verhinderen en sloot het luik hardhandig, waarbij de jongeman zijn hand bezeerde. In plaats van zich te verontschuldigen zou de politieman een hatelijke op merking hebben gemaakt. De jongeren klagen steen en been over het optreden van de politie die de reeds geboeide jongeren zou hebben geslagen. "Er stond in de krant dat we de bus uit werden ge stuurd. Gestuurd? We werden eruit geslagen. Niet alleen over het politie-optre- den van afgelopen zaterdag zijn er klachten. Volgens de jongeren wor den agenten, vooral de manschap pen van de Oegstgeester groeps commandant Gelderblom, heel agressief zodra ze in aanraking ko men met één of meer leden van hun groep. "Als er iemand over ons klaagt, komen ze altijd. Laatst zaten we in een grasveldje chocomel te drinken en aten we wat chips. In eens waren we omsingeld. Jullie gooien met bierflessen naar autos's, zeiden ze. De politie kan toch ook gewoon doorrijden als ze zien dat een melding van geen kant klopt". SJJO

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11