Pleidooi voor behoud functie Huis ter Leede Door brand is seizoen voor Magnifiosi in Lisse verloren Huiszwaluwen geteld in Koudekerk en Hazerswoude Noordwijkerhouter oorzaak auto-ongeluk na hartinfarct Meer bedden somatisch zieken in Oudshoorn FGENDA PAGINA 10 DINSDAG 1 1989 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De le- dep van de Vogelwerkgroep Koude- kerk/Hazerswoude-Rijndijk hebben bij een inventarisatie in totaal 78 nesten van de huiszwaluw geteld. Ze deden mee aan een landelijk inventarisatie-onderzoek, dat dit jaar als proef van start is gegaan onder leiding van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. De reden van de telling is dat de huiszwaluw als broedvogel in Ne derland steeds minder wordt waargeno men. Het dier is dit jaar dan ook toege voegd aan de lijst van bedreigde vogel soorten. De huiszwaluwen nestelen in kolonies tegen buitenmuren, onder en tegen go ten, dakranden of bruggen. Hier bouwt de vogel een 'gemetseld' kwartbolvor- mig nest met aan de bovenkant een vlieg gat. Het dier nestelt alleen onder witte dakranden. Van de ruim 100.000 broed- paren in 1970 waren er in 1985 minder dan de helft over. Naar de oorzaken van deze achteruitgang kan slechts worden gegist. Volgens de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels (NVBV) heeft het waarschijnlijk te ma ken met de afname van insecten waar mee de vogel zich voedt. Bestrijdings middelen en luchtverontreiniging spe len hierbij een belangrijke rol. De NVBV denkt dat renovatie van ou de woningen en de ongeschiktheid van nieuwbouwhuizen als nestelplaats ook mogelijke redenen zijn voor de afname van het aantal huiszwaluwen. Het is bij de vereniging niet bekend in hoeverre de omstandigheden in Afrika, waar de die ren overwinteren, te maken hebben met het steeds kleiner wordende aantal vo- Bij de telling bleken in de bebouwde kom van Hazerswoude-Rijndijk hele maal geen huiszwaluwen meer voor te komen. Aan de Kruiskade werden dertig nesten geteld en in de Groenendijk twee. Binnen de bebouwde kom van Koude kerk was het iets beter gesteld met de huiszwaluw: er werden dertig nesten op gespoord. De meeste nesten werden ge teld aan de Prinses Marijkestraat en de Prinses Margrietstraat. Langs de hele Lagewaard zijn elf door de vogels ge maakte bouwsels waargenomen. Aan de Hondsdijk was geen spoor van huiszwaluwen te bekennen, terwijl hier in vroeger tijden wel veel nesten waren. De vogelwerkgroep vermoedt dat het zware vrachtverkeer dat van deze weg gebruik maakt, daar wel eens debet aan kan zijn. De nesten lopen de kans bij droog weer los te trillen. NOORDWIJKERHOUT - Een 43- jarige Noordwijkerhouter heeft gis termiddag, vermoedelijk als gevolg van een hartinfarct, een auto-onge luk veroorzaakt op de kruising Wildlaan/Kerkstraat in zijn woon plaats. De man reed in zijn auto op de Wildlaan. Een 20-jarige Noordwij kerhouter naderde de kruising van af de Kerkstraat en zag de automo bilist tegen het portier hangen. Hij vertrouwde het niet helemaal en SASSENHEIM/DEN HAAG Het voor commer ciële doeleinden gebruiken van Huis ter Leede in Sas- senheim betekent volgens omwonenden het einde van deze historische buiten plaats. Het hoofdgebouw zou helemaal als kantoor of showroom kunnen worden gebruikt door de wijziging van het bestemmingsplan zoals bepleit door de eige naar van de buitenplaats, Th. de Boer. De omwonen den willen dan ook dat het hoofdgebouw de hoofdfunc tie 'woonhuis' blijft houden. Het gebruik van het hoofdgebouw van de buitenplaats Huis ter Leede stond gistermorgen centraal tijdens de behandeling bij de Raad van Sta te van het Kroonberoep dat de eige naar en de omwonenden hebben in gediend. Beiden protesteren, zij het op verschillende gronden, tegen het onlangs door de gemeenteraad en het dagelijks bestuur van de provin cie vastgestelde bestemmingsplan voor Huis ter Leede. In het plan is het hoofdgebouw voor woondoeleinden aangewezen. Nevenfuncties zoals een ontvangst ruimte en een kantoor (nu ook al aanwezig) worden getolereerd. Bovendien wordt door middel van het bestemmingsplan de bouw van een garage met twee verdiepin gen aan de ingang van de buiten plaats toegestaan. Hoewel de gara ge er inmiddels staat op grond van het bestemmingsplan kon im mers een bouwvergunning worden verstrekt trokken de omwonen den bij monde van L. Bosscher de rechtmatigheid van dit bouwsel in twijfel. Voor eigenaar De Boer was het als woonhuis bestemmen van het hoofdgebouw reden om in het ver weer te komen. Garage De omwonenden hebben ernstige bezwaren tegen de gebouwde gara ge. De bevolking heeft volgens Bos scher te weinig inspraakmogelijk heden gekregen. De buurtbewoners betwijfelen de noodzaak van een stalling voor vier auto's terwijl er slechts zes mensen in het hoofdge bouw wonen en zijn van mening dat de auto's ook onder het balkon van het hoofdpand kunnen worden ge stald. Belangrijker lijkt evenwel de ach terliggende reden te zijn. De garage zou de eerste stap zijn in het volle dig voor commerciële doeleinden gebruiken van het hoofdgebouw. De garage bestaat uit twee verdie pingen en er zou zonder al te veel problemen een woonhuis van kun nen worden gemaakt. Uit het be toog van Bosscher kwam naar vo ren dat het verbouwen van de gara ge tot woonhuis de deur openzet voor het volstrekt 'vercommerciali- seren' van het hoofdgebouw. Bosscher en zijn mede-bezwaar makers willen dat de gemeenteraad van Sassenheim een vinger in de pap houdt voor wat betreft de be stemming van het pand. Door het hoofdgebouw de functie woondoel einden te geven, maar ook een wijzi gingsbevoegdheid in het bestem mingsplan op te nemen, is dit vol gens hen gewaarborgd. De gemeen teraad beslist immers over het wijzi gen van de bestemming en kan aan die wijziging (bijvoorbeeld bestem ming kantoor) voorwaarden verbin den. "Als het zonder inspraak van de gemeenteraad mogelijk is het hele pand als kantoor of showroom te ge bruiken, zal het onvermijdelijk toe nemende verkeer voor een onaan vaardbare schade aan de buiten plaats zorgen. Bovendien kan dan geen invloed meer worden uitgeoe fend op de inrichting van het pand", aldus Bosscher. Overigens zijn niet alleen de om wonenden ontevreden over de gara ge. De Stichting Zuidhollands Landschap vindt dat met de bouw ervan onnodig veel schade is aange richt aan de houtopstanden. "De waarde van het landgoed is hier door behoorlijk aangetast", aldus de woordvoerder van de milieuor ganisatie gistermorgen. De stich ting vreest, net als de omwonenden, dat de garage in de loop van de tijd tot woonhuis wordt omgebouwd. Behoud Het grote pand op de buitenplaats wordt bewoond door De Boer en zijn gezin. Een deel van het gebouw is als kantoor in gebruik en weer een ander stuk heeft de eigenaar verhuurd en wordt als ontvangst ruimte gebruikt. Het 2800 kubieke meter grote pand is volgens De Boer te groot om uitsluitend als wo ning dienst te doen. Niet alleen zou den dan lang niet alle ruimten wor den benut, bovendien zouden al leen zeer vermogenden het in ge- De historische buitenplaats Huis ter Leede in Sassenheim. Omwonenden willen dat de woonfunctie van het hoofdgebouw behouden blijft. bruik dure pand louter en alleen als woning kunnen gebruiken. De Boer wil de mogelijkheid om het pand voor andere doeleinden te gebruiken veilig stellen door in het bestemmingsplan het pand de be stemming 'multifunctioneel' te ge ven. In antwoord op een vraag van staatsraad M.D. van Wolferen gaf De Boer toe daarmee te willen be reiken dat het pand gebruikt kan worden voor commerciële doelein den, zonder dat er in wordt ge woond. "Ik moet het in principe ooit in de toekomst kunnen verko pen aan bijvoorbeeld een notaris kantoor. Een dergelijke verkoop is alleen mogelijk als het bestem mingsplan nu al toestaat het pand te •gebruiken zonder erin te wonen. Als er eerst een plan moet worden gewijzigd vóór gebruik voor com merciële doeleinden is toegestaan, zou de koper al verdwenen zijn". Omdat er een erg groot gat gaapt "Ik kan ook akkoord gaan als de tussen hetgeen nu in het bestem- functie wonen er op blijft rusten, mingsplan is opgenomen en de mits dat niet langer de enige in het wens van De Boer om de hoofd- bestemmingsplan genoemde func- functie 'wonen' te schrappen, pro- tie is", beerde Staatsraad Van Wolferen om De Boer tot een compromis te bren gen. Dat lukte. De Boer zou ook te- wilde snel voor de auto langs schie ten. Hij werd echter nog net ge raakt, maar raakte niet gewond. De automobilist reed daarna te gen een patatwagen en een paaltje aan. De man is per ambulance over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Bestuur Rijnoord niet aanwezig bij vergadering ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur en de directie van ziekenhuis Rijnoord hebben gisteravond verstek laten gaan bij een bijeenkomst met bestuur en directie van het Sint Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp (EZL). Volgens waarnemend di recteur van Rijnoord, J. Gruij- ters, was dat te wijten aan 'het simpele feit dat twee bestuursle den met vakantie zijn en de an dere twee waren verhinderd'. Gruijters zelf vond het daar door zinloos om te komen. "Het heeft voor mij weinig zin deel te nemen aan een bestuursverga dering als er niemand van ons bestuur aanwezig is". Algemeen directeur W. Rom- bout van het EZL zei vanmor gen dat 'enige onduidelijkheid' bestond qver het wegblijven van Rijnoord. Tijdens de vergadering zou den de adviezen voor een me disch functieplan worden be sproken van medische staven en ondernemingsraden van bei de ziekenhuizen, die op 1 janua ri moeten zijn gefuseerd. De me dische staven verschillen sterk van opvatting over een aantal aspecten in het ontwerp-func- tieplan. Het is de bedoeling dat deze maand een uitspraak wordt gedaan over het handha ven van een kinderafdeling en de hartbewakingsafdeling in Rijnoord. De datum voor een volgende bestuursvergadering is nog niet bekend. vreden zijn als via het bestem- Kroon t mingsplan gebruik van het hoofd gebouw als woning èn kantoor en ontvangstruimte wordt toegestaan. i het uiteindelijke Omzet SWA in vijf jaar zes keer groter ALPHEN AAN DEN RIJN - In de eerste vijf jaar dat de Sociale Werk voorziening in Alphen (SWA) zelf standig opereert, is de bruto-omzet bijna verzesvoudigd. Globaal steeg die van 4 naar 24 miljoen gulden. Het negatief saldo bleef met circa een miljoen gulden gelijk. Voor 1990 stelt de SWA zich ten doel de bruto-omzet te stabiliseren en het negatief saldo met tien procent te verkleinen. Met de bekendmaking van deze cijfers loopt SWA-directeur J. Huyers vooruit op de presentatie van het beleidsplan voor de komen de vier jaar en het ondernemings plan voor komend jaar. Eind augus tus, begin september worden de cij fers officieel naar buiten gebracht. Daarin wordt ervoor gepleit om het beleid dat sinds 1984 wordt gevoerd voort te zetten. Geslaagd aan de Leidse Ins makcrssehool voor MTS-fijnmechani- schc techniek: P. Benschop, N. Besseling, H. Bolijn, D. van den Brink, P. Doeswijk, A. van Duyn, J. Fijn, W. Fokke, T. Gort, M. de Graaf, R. Groenestein, D. de Jong, E. Klijnsma, F de Koning, L. van Mierlo. P. van Noort, I. Otten, B Piers, J. de Witte, M. Zaalberg. Voor de praktische examens afgeno men door de Vereniging tot bevorde ring van de opleiding tot Instrument- Metaal A: E. van Amersfoort. D. van den Brink. J. Ellenjneijer. W. van der Gang. T. Gort. P. Hanselaar. P. van Harrewijn. W. Heiner. A. de Jeu. J. Mets, L. van Mierlo. P. Molenaar. D. Pater. M. Pelle, P. Verste gen, D. IJlst, M Zaalberg. Metaal B: A. van Duyn, J. Fijn, M. van Gorp, M. de Graaf. P. Hiep, M. Hoen- camp, E. Jansma, G. de Jonge. E. Klijns ma. F. de Koning, P. Kriele, H. van Lier, B. Piers, J. Roelofs, A. Segers. Glas A: E. Alink, R. Groenestein, T. Wilkins. Glas B: F. Harmsen. Optiek A: C. Collet. Diefstal 16,000 gulden uit kantine KATWIJK Uit de kantine van de camping Zuidduinen in Katwijk aan Zee is zondagavond 16.000 gul den gestolen. Het geld zat in een portemonnaie die op de bar van de kantine lag. Tijdens de ope ningsuren van de kantine heeft een van de bezoekers het geld uit de portemonnaie genomén. INBRAAK Inbrekers hebben gisteravond tevergeefs getracht een slag te slaan in een schoenenzaak aan de Hoofdstraat in Hillegom. De daders sloegen een ruit in en door zochten de zaak. Zij vonden niets anders dan een lege geldcassette en hebben die toen maar meegeno- LISSE Het bestuur van het jon gerencentrum Magnifiosi in Lisse wil van de gemeente op korte ter mijn een kleine ruimte vooor het houden van vergaderingen en als onderkomen van de beroepskracht Henri van Diest. Dat is volgens Van Diest van het in de nacht van zon dag op maandag afgebrande open jongerencentrum noodzakelijk. "Aan activiteiten wordt voorlopig niet gedacht, maar wel willen we het contact met de>öngeveer 60 vas te vrijwilligers behouden en daar om gewoon doorgaan met bijeen komsten", aldus de jongerenwer ker. Magnifiosi streeft er naar om bin nenkort met de gemeente om de ta fel te gaan zitten en plannen te ma ken voor de bouw van een nieuw centrum aan de Ruishornlaan. "Dit seizoen is verloren, maar in septem ber 1990 hopen we een nieuw ge bouw te hebben. Minimaal hetzelf de als we bezaten, maar het liefst een stenen gebouw". Gisteravond al stond een eerste bijeenkomst op het programma in het vormingscentrum Qbus, waar Magnifiosi gastvrijheid genoot. Be sloten werd om binnenkort een be nefiet-concert te organiseren, waar van de opbrengst is bedoeld voor het centrum en de bij de brand ge dupeerde muzikanten. Wanneer dit concert wordt gehouden is nog niet bekend. Het 12 jaar oude houten gebouw aan de Ruishornlaan in Lisse werd vrijwel volledig verwoest. Alleen staan hier en daar nog wat resten van muren. Het vuur woedde zo he vig in het gebouw dat een aantal sta len spanten krom boog. Het is overi gens de tweede keer dat het pand van het jongerencentrum werd ver woest. Een jaar na de oplevering in 1976 ging het gebouw ook in vlam men op. De oorzaak van deze brand is nooit opgelost. Op dezelfde plek snel een nieuw pand. Door de brand is ook een aantal popmuzikanten getroffen. Zij ge bruikten het centrum als oefen ruimte en hadden tevens de meeste instrumenten en apparatuur in Magnifiosi opgeslagen. Zo schat Erik Slobbe van de groep Bob Whi- re de schade op ongeveer 15.000 gul den. "We stonden op het punt om in Duitsland een plaat op te nemen, maar dat kunnen we wel vergeten er is niets meer", aldus Erik. "En het vervelende voor deze mensen is dat zij de spullen op ei gen risico in Magnifiosi hadden op geslagen", zegt Dick Willemsen, lid van het werkbestuur van het jonge rencentrum. "Dat betekent dat ze niets van de verzekering terugkrij gen en zelf geheel voor de schade opdraaien. Dat is voor sommige groepen wellicht het einde, bijzon der triest". Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De technische recher che stelde gistermorgen een onder zoek in, maar dat heeft volgens groepscommandant J. van der Schee niets opgeleverd. "Er is het een en ander opgestuurd naar het laboratorium en misschien levert dat aanknopingspunten op", aldus Van der Schee. Geruchten over opzet uit onvrede met de geluidoverlast bij het pop festival van afgelopen zaterdag zijn Van der Schee bekend. "De politie is op de hoogte van deze bedreigin gen, maar we hebben zeker nog geen aanleiding om er van uit te gaan dat de brand ook daadwerke lijk is aangestoken. Wel wordt het meegenomen in het onderzoek". Ook Van Diest weigert voorlopig om aan brandstichting te denken. "Ik geef toe dat de muziek zaterdag avond erg luidruchtig was, maar het was op een dusdanig vroeg tijdstip dat je zeker niet kunt spreken van overlast. Als je 's avonds om kwart voor tien stopt met een dergelijk festival hou je zeker rekening met de omgeving naar mijn idee. In Sas senheim staat jaarlijks in het cen trum het Havenfestival op de agen da en dat is midden in het centrum. Zo kan ik nog wel meer voorbeel den geven van vergelijkbare festi vals die elders zonder problemen kunnen doorgaan". Met het popfestival werd zater dag het seizoen beëindigd bij Magnifiosi. Het was de bedoeling dat het centrum een maand dicht zou gaan en begin september weer zou worden geopend. De plannen voor het nieuwe seizoen waren al zo goed als rond, maar de brand strooi de roet in het eten. "Jammer dat ve le honderden jongeren uit Lisse en omgeving daar het slachtoffer van zijn geworden", merkt Van Diest op. ALPHEN AAN DEN RIJN - Verpleeghuis Ouds hoorn in Alphen krijgt in de toekomst dertig bedden méér voor lichamelijk zieke (somatische) patiënten (92), terwijl het aantal bedden voor psycho-geriatri- sche patiënten wordt verminderd van 134 naar 104. Het totaal aantal bedden blijft door deze accentver schuiving gelijk. Dit staat in het voorstel van de plan commissie Zuid-Holland noord aan gedeputeerde sta ten (GS) van Zuid-Holland. Op basis van dit voorstel wordt een ontwerpplan voor de regio gemaakt waar over GS in het najaar een standpunt inneemt. Het aantal bedden voor de dagbehandeling in Ouds hoorn blijft gelijk met tien bedden voor somatische patiënten (mensen met lichamelijke klachten) en acht voor psychogeriatrische patiënten (dementerenden). De directie van het verpleeghuis had de provincie al schriftelijk laten weten dat deze ontwikkeling in de toekomst wenselijk is, omdat de regio Leiden meer het accent gaat leggen op psychogeriatrische capaci teit. Dit gaat dan weer ten koste van het aantal bedden voor somatisch zieken. DINSDAG 1 AUGUSTUS Katwijk Noord wijk toeristische zomermarkt, tot WOENSDAG 2 AUGUSTUS Alphen trekken), aanvang 13.30 uur bij Rijnmond. Noordwijk woensdagavondzang mmv Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui- Leiden boottocht naar Avifauna, af- tatieloop) over 4 of 8 km, start 19.30 uur bij de strand-politiepost. van 19.00 tol 20.00 uur bij Willy en badgasten-schaaktoernooi in strandpaviljoen 't Centrum, aan vang 19.30 uur. concert Willem H. Zwart, op hel Batz-orgel van de Vredeskerk. avondwedstrijd HSV De Sport visser, verzamelen om 18.00 uur aan de Leidsevaari (nabij P. Bak ker. De Zilk). groots vuurwerk op strand voor Koningin Wilhelmma Boulevard, aanvang 23.00 uur. OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a. van 10.00 tot 12.00 uur Katwijk duinwandeling olv een bos wachter. start om 10.00 uur; olv een IVN-gids. start om 19.30 uur, Gnette Barnhoorn, aanvang 20.00 uur in de Oude Kerk. Leiden film over Sunname: 'Een land om mee te leven', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol- koor en Theun Schuppers (trom- MÊ pet), aanvang 20.30 uur in de Her- ■V vormde Kerk. Hoofdstraat. optreden EgerlSnder Blaaska- ÊM pel 'De Zeedorper Muzikanten'. van 20.00 tot 22.00 uur in De Red- schuur, Kon. Wilh. Boulevard. en 15.30 uur. DONDERDAG 3 AUGUSTUS Alphen zomerschildercursus in Ex pressie 70, van 10.00 tot 16.00 Singel. film over Suriname: 'Faja Lobi'. aanvang 15.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde, Steen- Leiderdorp van Marion (orgel) mmv Markus Hösli (panfluit), aanvang 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. Rijnsburg Oranjefeesten: kindercorso, start om 9.15 uur bij het veilingge bouw, braderie, vanaf 10.00 uur, Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk. Zoeter- woudsesingel, 19.00-19.30 uur. Rijnsburg Oranjefeesten wielerronde mei diverse onderdelen, vanaf 18.15 uur, start Petronella van Saxenstraat. fancy-fair met diverse aktivitei- l2n00?o,'21 .OOulirTn het^Zeehos- pitium. 'Survival of the fittest' (touw informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- i nen. Gerestraat 20, tel: 121554. J TO Rijnsburg Oranjefeesten: Vlietloop afge- zomerrecreatie: record-kermis, aanvang 13.30 uur bij het Zeepa viljoen. oud-hollandse spelen op de Taatedam, aanvang 19.00 uur straat 3, aanmelden voor 19.45 Noordwijk strandloop (recreatie en pres klimmen, vanaf 16.00 uur. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Van Diest (links) en Willemsen bij de resten van jongerencentrum Magnifiosi: 'Aan activiteiten denken we nog niet'. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10